Congres-stemming. Kerst-inzameling 1935. Het leed is ontstellend. Hel Betoh$eqksle 53e Jaargang No. 16096 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 12 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post f 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 December. Euwe's Kans. Er zijn nog maar twee partijen te spelen in de schaakmatch om het wereldkampioen schap. Euwe is éen punt voor. de stand' is 14 1/213 1/2. Er zijn drie mogelijkheden op succes voor onzen landgenoot. Hij kan twee maal remise spelen, dan is hij wereldkam pioen. Wint hij vanavond, of eventueel mor gen bij een voortzetting van de 29ste partij dan is hij het ook. Verliest hij de 29ste partij dan is de stand weer gelijk, en moet hij in de 30ste zegevieren om het wereldkam pioenschap te behalen. Aljechin staat voor een veel zwaarder taak. Hij moet uit twee partijen minstens 11/2 punt behalen om gelijk te spelen in deze matoh en daarmee zijn titel te behouden. Het ligt dus voor de hand dat hij vanavond, met wit spelend alles op winst zal zetten. Brengt hij het niet verder dan remise dan maakt Euwe, met wit het initiatief bezittend in de laatste partij, een zoo groote kans dat de wereldkampioen het daarop niet aan kan laten komen. Hij is dus gedwongen ten aan val te gaan, de kans op een on-orthodoxe 29ste partij schijnt daarbij groot en er is dus meer uitzicht op een overwinning van éen van beiden dan op remise. Heel Nederland zou zich natuurlijk ver heugen in een succes van Max Euwe, en schrijver dezes ook, en van harte. Het is al tijd prettig als men een Hollander een bui tengewone prestatie ziet volbrengen, en dit zou zeker een buitengewone prestatie zijn. Maar toch hoop ik, als het zoover mocht komen, dat de vaderlandsche uitingen zich door zelfbeheersching en waardigheid zullen kenmerken. In dezen tijd van nationale zelf verheerlijking in alle landen zijn ook wij Ne derlanders bij sommige gelegenheden al tot een mate van opschroeverij en zelfverheer lijking gekomen, die eigenlijk heelemaal niet in onzen nuchteren aard liggen. Laat ons de waarde der dingen in het oog houden. Als Euwe mocht winnen zal dat be wijzen dat hij een buitengewoon begaafd schaakspeler met een groot volhardingsver mogen en schitterende wedstrijdqualiteiten is. Er zal niet uit blijken dat wij in de „schaak wereld" een sterk op den voorgrond tredend volk zijn, want dat zijn wij, buiten dezen éénen grootmeester, niet. Nederland bezit maar één vertegenwoordiger in de interna tionale meesterklasse. Er zal dus ook niet uit blijken dat ons volk qua hersencapaciteiten boven de andere vol ken uitblinkt. Toen Capablanca wereldkam pioen werd en dat jarenlang bleef, hebben wij dat nooit van de Cubanen geloofd, toen Alje chin het werd en het jaren bleef hebben wij het ook niet van de Russen aangenomen, en als nu Max Euwe het mocht worden moeten wij het ook niet van onszelf gaan zeggen. Met het gemiddelde Nederlandsche hersenpeil is het zeker lang niet slecht gesteld, maar een wereldkampioenschap van Max Euwe strekt alleen tot getuigenis van z ij n buitengewone hersencapaciteiten, die wel zeer ver boven het gemiddelde liggen, en verandert niets aan die van zijn landgenooten. Laat ons de waarheid erkennen: dergelijke schaakgenieën zijn zeer zeldzame eenlingen, en de voorzienigheid strooit ze over de wereld uit zonder eenige rekening te houden met na tionaliteit. Ik zeg deze dingen niet om bij voorbaat een domper op mogelijke feestvreugde te trachten te zetten, maar alleen om de waarheid te die nen. Als een volk zich als volk werkelijk onder scheiden wil komt er wat ander kijken dan een wereldkampioenschap van een schaak meester, of een „beroemd kwartiertje" van het vertegenwoordigende voetbalelftal, of een „onweerstaanbaren sprong" van een wielren ner of zoo. Dan komen de dingen kijken, die door nationale eenheid en samenwerking, door gemeenschappelijke wilkskracht en opoffering bereikt zijn. Dit is ook met het voetbalelftal niet het ge val: de verdienste van de prestaties van die elf jongens kan men niet verder uitbreiden dan tot de organisatie van den voetbalbond. Hebt u daar iets mee te maken? Niet? Ik ook niet. Wij hebben dus geen verdienste ten aanzien van de jongste zege van het Nederlandsch Elftal, evenmin als wij straks iets gepresteerd zullen hebben als Euwe wint. IX bovenbedoelde samenwerking en eenheid in een gansch volk komen gemeenlijk slechts op den duur tot uiting. Vinden wij, die sinds vele jaren zóó verdeeld zijn dat wij alsmaar voorttobben met extra parlementaire regeeringen, die van de eene crisis in het andere gevaar tuimelen, onszelf op dit punt ook zoo voortreffelijk? Ik geloof het niet. Laten we er liever aan werken deze oneindig belangrijker zaken te verbeteren dan tot overdrijving en zelfverheerlijking over te slaan bij het huldigen van kampioenen. Zelfs gen Pelikaan-recordvlucht of een Uiver-over-. Dezer dagen zal te 's-Gravenhage het 21ste congres van pianostem mers worden gehouden.) Gij allen die weieens congressen houdt, Waarop het niet altijd wil harmoniëeren. Nu spreek ik u van een congres, daar zoudt Gij ongetwijfeld wel iets kunnen leeren. De stemmers gaan ter jaarvergadering Plechtig gestemd met stemmige gezichten, Zij hebben ook in hun vereeniging Een goed begrip van stemrecht en stemplichten. Verbonden door den stemband, die hen bindt, Zullen zij zeker wel de stem verheffen, Maar hoe zich dan ook het debat ontspint, Geen wanklank zal de teere ooren treffen. En als er iets den goeden toon verstoort, Dan weten zij dat daadlijk te verdrijven, Het komt tot een harmonisch slotakkoord, Omdat geen stemmer ooit ontstemd kan blijven. Zou een van hen een hoogen toon aanslaan, Dan zal de klank daarvan toch zuiver wezen, Zal de vergadering aan 't stemmen gaan, Dan valt er voor geen valsch geluid te vreezen. 't Stemt alles in volmaakte harmonie. Het wordt een toonbeeld waarvan valt te leeren, Een stemmingsbeeld vol stemmingspoëzie, Als de pianostemmers congresseeren. P. GASUS. winning op het traject LondenMelbourne bewijzen niet de kracht-als-natie, die wij door eenheid en samenwerking zouden moeten too- nen. Maar zulke dingen zijn dan ook heel wat moeilijker dan hoera-roepen. R. P. Krijgt Zandvoort toch subsidie der regeering? 65pCt. zou voor kosten steunverleening en werkverschaffing worden gegeven. Hoewel wij er van officieele zijde nog geen bevestiging van konden krij gen, schijnt het toch wel vast te staan, dat het dagelijksch bestuur onzer gemeente er in geslaagd is de toezegging te verkrijgen, dat de ge meente Zandvoort 65 pet. subsdie zal ontvangen voor steunverleening in werkverschaffing over 1934 en een ge deelte van 1935. Met het oog op de be grooting is het zeker van groot be lang wanneer deze mededeeling juist blijkt te zijn. Japan accoord met Engeland's maritieme superioriteit. LONDEN, 12 Dec. (A.N.P.) De Japan- sche delegatie ter vijf mogendheden-vloot- conferentie heeft Woensdag te kennen gege ven, dat Japan bereid is Groot-Brittannië de superioriteit ter zee toe te staan, indien het even sterke maritieme strijdkrachten zal mogen hebben als de Vereenigde Staten. Men verwacht dat de vertegenwoordiger der Ver. Staten, Norman Davis. Donderdag het standpunt van Amerika zal uiteen zetten tegenover de Japansche eischen inzake pari teit. Men gelooft, dat hij de Japansche eischen van de hand zal wijzen, door er den nadruk op te leggen, dat de Ver, Staten voor standers zijn van gelijkheid van veiligheid, hetgeen niet noodzakelijk gelijkheid van ton nage hoeft mee te brengen. Eerste verantwoording. Tot hedenmorgen 9 uur waren bij de ver schillende instanties, die zich bereid ver klaard hebben giften in ontvangst te nemen voor de Kerst-inzameling voor de stille ar men de volgende bedragen ingekomen: A W. H. f 2.50; Comité voor de stille ar men f 10; N.N. f 1.50; mej. L. P. f 2.50; De V. f 1; S. M. f 1; wed. J. P. f 1; K, B. f 5; Ph. M. f 5; G. J. f 2; Fa. E. en Zn. f 100: O. H. C. f 100; Haarl. Dagblad f 200; R P. f 10; P. W. P. f 10; C. J. v. T. f 5; W. v. O f5; H. v. L. f 1; de J. f 1; J. de G. f 0.50; F. KI. f 0 50; M. C. f 0.50; fam. E. f 1; H. A. f 1; L. f 1; J. H. V. f 1; P. f 0.25; J. C. E. f 1; Zw. f 1; J. C. f 1; G. P. f 0.-50; K. B. f 0.25; P K. f 0.25; C. S. f 0.35; F. A. H. f 0.45; M. W. B. f 0.50; W. v. d. M. f 0.25; M. M. L. f 0.50; De J. f 0.50; W. Sch f 0.50; P. de M. f 0.50; Van M. f 1: H B. f 0.50; B. T. f 0.50; K. B. f 0.50; V. f 0.25; P. H. f 0.20; C. A. S. f 0.25; V. f 0.25; J. H f 0.25: A. v D. f 0.25; v. K. f 0.15; Rotatie-afd. f 0.45; Kn. f 1; H. v. A. f 0.25; J. B. S. f 1; Van 't H f 0.25; M. L. f 2.50; M. D. f 1; S. S. f 1; B. f 2.50; B. f 10; S. A. f 10; E. d. P. f 2 50; mevr. R. f 2.50, v. d. S. te A f 10: mevr. J. P. J. K. L. te H. f 5; mevr M. v. S.v. G. f 2.50; mevr. Cl. Sch. f 2.50; Fr. Th. M. R. o.f.m. f 10. Totaal f 545.85. Een waarschuwing van Senator Borah. Tegen de Engelsch-Fransche vredes voorstellen. WASHINGTON, 11 Dec. (Reuter.) Senator Borah die een heftige critiek uit oefende op de voorstellen van Laval en Hoare, verklaarde, dat indien het vredesvoorstel tot werkelijkheid wordt, Mussolini de machtigste figuur in Europa zou zijn. Hij voegde er aan toe, dat de Volkenbond aldus tot een werktuig voor het Imperialisme zou worden. EEN OUD EN GOED GEBRUIK. Annonces van Vraag en Aanbod plaatst de Haarlemmer in Haarlem's Dagblad. Dit is een oud en goed gebruik, dat steeds algemeener wordt. Van jaar tot jaar stijgt het reeds zoo geweldige aantal nog. Verzuimt niet, dit goede voorbeeld ook te volgen. Olieverschepingen naar Italië. Wat de Ver. Staten leveren. DAT-LAS (Texas), 11 December (Reuier) Sedert 1 October worden ongeveer een mil- lioen vaten ruwe petroleum uit de havens van Texas naar Italië verscheept, terwijl binnen een week nog 300.000 vaten met de zelfde bestemming zullen vertrekken. De havencommissie van Houston in Texas deelt mede, dat in de maand September 11.143 ton ruwe petroleum naar Italië werd verzonden, terwijl in September 1934 in het geheel geen petroleum naar dat land werd uitgevoerd. Voor de eerste tien maanden van 1935 zijn de verschepingen van ruwe petroleum 18 maal zoo groot als die voor het geheele jaar 1934. De kapitein van een Italiaansche petro- leumboot. die in de haven van Houston voor anker ligt, deelde mede, dat zijn schip door de Italiaansche regeering werd bevracht voor het vervoer van petroleum voor de vloot- operaties. De agenten van dj Corpus Christi ruwe olie-maatschappij verklaarden dat hun maat schappij een contract heeft met de Italiaan sche regeering voor de levering van petro leum in 1936. Te Stockholm heeft dezer dagen de uitreiking der Nobelprijzen door koning Gustaaf plaats gehad Rechts de Duitsche Nobelprijs winnaar, prof. Spemann. Links prinses Sibille. Daarom de Kerstinzame ling voor de Stille Armen. honderden staan hul peloos aan den rand van den afgrond Ja helaas, ik weet zeer veel van het leed der Stille Armen in onze stad zoo zuchtte de heer E. v. d. Wall zoowel in mijn qualiteit als Rijksontvanger als in die van Diaken der Ned. Hervormde Kerk. De getroffenen dragen hun leed in fierheid zoolang mogelijk achter de geslo ten gordijnen, maar eindelijk kunnen zy de eindjes absoluut niet meer aan elkaar knoo- pen ook al wordt honger geleden bij een uitgedoofde kachel dan kunnen de dwang bevelen der belasting niet meer betaald wor den en komen zij bij den Ontvanger om uit stel vragen. Tot dat oogenblik hebben velen over hun ellende gezwegen, maar als zij dan, noodgedwongen, iets van den sluier gaan op lichten. worden zij allengs meer vertrouwelijk en blijkt al gauw. dat zij hulpeloos aan den rand van een afgrond staanDe hypo theek van het huis dat zij in „eigendom" heb ben, kan niet betaald worden. De bank dreigt met den verkoop om althans nog een groot gedeelte van haar voorgeschoten kapitaal tï redden. Komt het daartoe dan staan zij ook nog zonder onderdak En zoo is het niet in een enkel geval, maar bij honderden in brze stad. Zoo kon het e=- beuren dat een zuster van Maatschappelijk Werk naar mij toekwam om huilend te ver tellen, dat zij in een groot huis gekomen was waar een vrouw op den grond zat bij een sinaasappelkistje als tafel, omdat de meubels verkocht waren. En op dat primitieve tafeltje, in het onverwarmde vertrek, lag niets voor den maaltijd van het gezin De particuliere weldadigheid en armenzorg trachten als zulke schreiende gevallen bekend worden iets tot leniging van den directen nood te doen, maar de fondsen zijn natuur lijk niet toereikend. De meeste Stille Armen zitten zoo diep in de ellende, dat redding niet mogelijk is. Tot over de ooren zitten de men- schen in de schuld. Men staat verbaasd over het mee-leven van vele leveranciers. Het is geen zeldzaamheid dat een bakker, melkboer, kruidenier of brandstoffenhandelaar meer dan honderd gulden van een klant krijgt en toch zonder betaling, en natuurlijk ook zon der uitzicht daarop, blijft leveren, omdat zij niet willen dat hun vroegere klant ver hongert Onder de Stille Armen zijn velen die ton nen bezeten hebben, enkelen waren zelfs bij na millionnair. Daar waren er onder die in hun goeden tijd, als er voor een liefdadig doel bij hen werd aangeklopt, zonder bezwaar el- ken keer een bankbiljet van honderd uit hun portefeuille haalden. Nu zouden zij blij zijn met enkele guldens, omdat die weer zooveel dagen brood beteekenen! In mijn ambt ben ik ook in vroeger jaren met veel narigheid in aanraking gekomen, maar zooals het nu met het leed van vele Stille Armen is, schieten mij vaak de tranen in de oogen. Het is soms zoo ontzettend, dat ik het niet kan vertellen. Menschen die eens in een eigen auto reden loopen nu zonder ondergoedOok mij zijn gevallen bekend van gezinnen waar in geen maanden warm eten op tafel gekomen is. Nu kan men op het hooge paard gaan zit ten en zeggen: hadden die rijke menschen niet wat geld ~voor een kwaden dag kunnen be waren. maar dat verwijt gaat niet op. Zij heb ben overeenkomstig hun stand geleefd, geen roekelooze dingen gedaan, maar zijn door de crisis bergafwaarts gegaan. Er werden verlie zen op de beurs geleden, effecten werden waardeloos, vaste goederen werden minder waard dan de hypotheek, zaken gingen ten gronde, enzoovoort. De crisis was voor velen wreedDe slachtoffers hebben gestreden om het hoofd zoo lang mogelijk boven water te houden. Misschien zou er nog een geluk kige keer komen, maar helaas voor velen bleef die uit. Nu zitten ze zonder hoop bij de gratie van den hypotheekhouder in hun groote huis en lijden de bitterste armoede. Als aan die stakkers aangeraden wordt zich tot Maat schappelijk Hulpbetoon te wenden om hulp, kijken zij wezenloos voor zich of jammeren „moet ik dat ook nog doen...." Verschillenden trachten een gedeelte van hun groote huis te verhuren, maar dat ge lukt maar weinigen. Sommigen hebben een of meer pensiongasten, die zij natuurlijk goed eten moeten geven, terwijl zij zeif hun honger moeten stillen met de afgevallen kruimpjes De Kerstinzaineling voor de Stille Armen moet slagen zoo vervolgde de heer v. d. Wall. Het is zooals u reeds eerder schreef: redden kunnen wij deze ongelukkigen niet, het eenige wat wij vermogen is, met elkaar trachten hen eenige minder kommervolle feestdagen te bezorgen. Maar zelfs om dat te kunnen doen zijn er vele duizenden guldens noodig. Die moeten er komen. Wie durft, wie wil, met de Kerstdagen in een warme kamer zich aan den vroolijken maaltijd scharen, nu hij weet. dat als hij niet meehelpt, honderden medemenschen in deze stad van honger en kou omkomen? Het antwoord aan u lezer. Wij willen gaarne uw bijdrage ontvangen aan onze kantoren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ons Giro-nummer is 38810. NEDERLANDSCHE TORPEDOJAGERS TE COLOMBO. DEN HAAG, 12 Dec. A.N.P.I Hr. Ms. Kortenaer en Van Ghent zijn 11 December te Colombo aangekomen. Het woord is aan.... Inayat Khan: De waarde van het offer ligt in de gewilligheid waar mee het gebracht wordt. Ernstig ongeluk te Sassenheim. Reederij-directeur door laadgiek getroffen. Woensdagmorgen heeft te Sassenheim een ernstig ongeluk plaats gehad. De heer G. Wes- seling, directeur van de N.V. Sassenheimsche Motorreederij, was behulpzaam bij het gereed maken van een motorboot, die naar Amster dam moest vertrekken. Plotseling brak een staaldraad, waardoor de heer Wesseling door de naar beneden stortende laadgiek getroffen werd. Het bleek, dat hij een schedel- en rib- benbreuk bekomen had. In bewusteloozen toe stand werd hij. nadat een dokter hem voor- loopig verbonden had, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Hedenmorgen vernamen we. dat zijn toe stand wel zorgwekkend maar niet levensge vaarlijk was. Een internationale publieke opinie geboren. Belangrijke vooruitgang voor het Volkenbondswerk Salvador de Madariaga, dc permanente gedelegeerde van Spanje bij den Volkenbond, wijst er in een artikel in dit nummer (op pag. 4 opgenomen) op, dat bij de behandeling van het Oost- Afrikaansche conflict voor den Volkenbond duidelijk naar vo ren is getreden, dat er een inter nationale publieke opinie is ge boren. Dat is een verheugend feit, omdat nu niet meer dc interna tionale problemen door enkele groote staten worden behandeld, maar werkelijk internationaal zijn geworden. Door dezen voor uitgang is alles op een hooger plan gekomen en er zal reeds veel gewonnen zijn, als men niet meer wint dan dat. Wij bevelen dit artikel ten zeerste in de aandacht van onze lezers en lezeressen aan. Zij zul len er uit leeren. dat de Volken bond voortdurend zij het mis schien slechts stap voor stap vooruitgaat. Maar, gelukkig, er is vooruitgang. Mussolini heeft zijn waardeering uitgesproken over de Britsch-Fransche vredespogingen. pag. 4 Hoe de paniek te Addis Abeba ontstond. nag. 4 In Zwitserland is een nieuwe bondspresident gekozen. pag. 4 Tweede Kamer. pag. 3 Groote brand in speclgoedkelder te Amster dam. pag. 3 De A.V.R.O.-bestuursleden zijn herkozen. pag. 3 Voor den Kantonrechter pag. 6 Promotie van den oud-voetballer A. IJ. v. d. Meulen tot doctor in de medicijnen. pag. 9 Nederlandsche ijshockeyers gaan niet naar Garmisch. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Euwe's kans. Het Snelle Ding: Meerijders. pag. 1 pag. 3 Salvador de Madariaga: De internationale publieke opinie is geboren. pag. 4 Speciale correspondentie; De luchtaanval op Dessie. pag. 4 Van onzen Londcnschen correspondent: Ver legenheid en ontsteltenis in Engeland. oae 2 Henrv A. Th. I.esturgeon: De loterij door alle eeuwen pag. 6 J. H. V.: Victor Mac Laglen in Verraad" pag. 9 J. B. Schuil: Het raadsel. pag. 9 J. B. Schuil: De vijfhonderdste „Boefje". pag. 9 K. de Jong: Fritz Hirsch operette. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1