N. V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING DE BILT FRANS HALS Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Eerste sneeuw. ECHTE WALES-ANTHRACIET Liefde in de wildernis M A A N D A G 16 DECEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 2 I HOUTPLEIN 8 - TELEFOON 13829 (2 LIJNEN) EFFECTEN - COUPONS REKENING-COURANT I .GELD ^.„SAFE-LOKETTEN Regeling der saneering moet door Vakmannen geschieden. Dr. A. J. Verhage tot voorzitter gekozen. Heden. Maandag, hield de Algemeenè Ver- eeniging voor Bloembollencultuur haar 179e algemeene vergadering in het Krelagehuis, voor het laatst onder leiding van den heer E. H. Krelage, die zooals bekend met 1 Januari a.s. als voorzitter der vereeniging af treedt. Rede van den voorzitter. In zijn openingsrede wierp de voorzitter een terugblik op het ten einde spoedende jaar 1935. De Vereeniging vierde op waardige wijze haar 75-jarig bestaan. De Koningin en Prinses Juliana gingen voor in het toonen van be langstelling in de Jubileumtentoonstelling „Flora 1935" en landgenoot en vreemdeling hebb enin drommen van meer dan een half millioen tezamen zich kunnen overtuigen van den vooruitgang van onze bloembollen- en de Nederlandsche siergewassen-teelt in het laatste decennium. Mede hieraan mag het toe te schrijven zijn dat onze export in 1935 naar vrijwel alle landen is toegenomen, met uitzondering van den door de beperkende maatregelen van Duitschland en Denemarken met 4.000.000 K..G verminderden export naar naar beide landen. Het eindresultaat komt neer op de hand having van het exportcijfer, zoowel in kwa liteit als waarde van 1934. Het bewijst op nieuw dat het artikel „bloembollen" door de buitenlandsche klanten beschouwd wordt als een onmisbare grondstof voor hun bedrijven, waarvan deze, zelfs in deze wereldcrisis, niet verstoxen kunnen zijn. De invoerbeperkingen in Duitschland en Denemarken staan geheel op zich zelf. In Duitschland dwong de economische nood tot zoo groot mogelijke beperking van invoer: in Denemarken werd de invoer geheel afhanke lijk gesteld van uitvoer van Deensche pro ducten. Een en ander beteekende voor ons niet alleen een vermindering van den export met 4.000.000 Kilo ter waarde van rond f 2000.000. maar bovendien een onevenredig groot overschot aan vroegee tulpen op h*et eind van het seizoen. Juist Duitschland en Denemarken plachten groote hoeveelheden vroege tulpen te gebruiken, die thans niet te plaatsen zijn. Met volkomen instemming heeft dan ook het hoofdbestuur kennis genomen van het adres van het bestuur van het bloembollen- surplusfonds oogst-1935, waarin een bijdrage van f 500.000 uit het Landbouwcrisisfonds wordt gevraagd om een vergoeding mogelijk te maken die het in uitzicht gestelde percen tage van den minimumprijs eenigermate be nadert voor de overschotten vroege tulpen. Het hoofdbestuur heeft gaarne namens de vereeniging van den Minister van Landbouw en visscherij instemming betuigd met het adres van het Surplusfonds. Het landbouwcrisisfonds noemende, maakte spr. melding van de uitschakeling van dit fonds van de bloembollensaneeringsfinan- ciering. Deze uitschakeling eischte de onmiddellijke instelling van een orgaan dat de financiering van de bloembollensaneering kon ter hand nemen voor den oogst van het jaar 1935. Dank zij de eendrachtige samenenwerking van de vier daartoe door den Regeeringscommissaris uitgenoodigde vereenigingen is het mogen gelukken binnen enkele dagen de Stichting „Bloembollensurplusfonds oogst-1935" op te richten en in werking te stellen juist op het tijdstip, dat het exportseizoen zou begin nen. De oprichting van deze nieuwe sticht- ting is een stap in de richting varr behartiging der vakbelangen door het vak zelf: deze stichting toch slaat ten opzichte van de Regeering veel vrijer dan de Sierteelt- centrale. De innige samenwerking,, die tus- schen beide lichamen noodzakelijk is, wordt op zeer gelukkige wijze bevorderd door de omstandigheid dat de bestuursleden van het fonds bijna allen tegelijk zitting hebben in het bestuur der Centrale. Dientengevolge heeft spr. in de laatste maanden het voorrecht gehad bet werk der Sierteeltcentrale van nabij te leeren kennen en daarbij allen eerbied gekregen voor het geen de vakgenooten in die functie reeds heb ben verricht. Spr. heeft thans ook van nabij de vaak ontmoedigende bezwaren leeren ken nen, waarmede het bestuur der Centrale voortdurend te kampen heeft. Minister Deckers heeft aanspraak op warme erkentelijkheid voor de instelling van een commissie, die ook zal hebben na te gaan of bij de landbouwcrisismaatregelen meer invloed aan de organisaties kan worden toe gekend en het is bijzonder verheugend, dat daarin een plaats is verleend aan den voor zitter van den Tuinbouwraad den heer Men- sing, die als voorzitter van den Sierteeltcen trale de aangewezen man is om de commissie voor te lichten. Moge de commissie bij haar onderzoek over tuigd worden, dat, zoo niet over de geheele linie, dan toch voor het bloembollenvak, dat nog nooit een cent uit de schatkist of het landbouwcrisisfonds heeft ontvangen, de regeling der saneering aan de door het bloem- bollenbedrijf zelf aangewezen vakmannen behoort te worden overgelaten, wat een wenschelijk geacht toezicht van de zijde van het departement niet uitsluit. Het streven der vertegenwoordigers van het vak in de Centrale en het Fonds behoort ge- richtte zijn op verlichting van de lasten, die aan de vakgenooten moeten worden opge legd. Verlichting kan ook bereikt worden door beperking van kosten; in deze richting zou het stelsel van percentageheffing van het Surplusfonds dienstbaar kunnen worden ge maakt aan de inning voor zoover noodig —van alle eventueele geldelijke verplichtin gen der bij de Ned. Sierteelt centrale aan geslotenen De onvermijdelijk zeer kostbare administratie, aan de inning door de Cen irale op de oude wijze verbonden, zou daarmee grootendeels kunnen vervallen. Tlitvoering saneerings- maatregelen verbeterd. Hoe men in beginsel over de saneering moge denken, aldus spr., hierin kan het oordeel van voor- en tegenstanders overeen stemmen, dat de uitvoering, die aan vankelijk tot gerechtvaardigde critiek aan leiding gaf, geleidelijk verbeterd is. Indien ditmaal de Koninklijke besluiten en verdere beschikkingen omstreeks 1 Januari inplaats van eerst met Augustus bekend gemaakt zouden kunnen worden zal dit een belang rijke vooruitgang zijn waardoor men vóór het begin van het handelsseizoen en niet pas vele maanden daarna, nauwkeurig zal weten waaraan men zich te houden heeft. De nei ging tot ontduiking zal daardoor even sterk verminderen als de ontstemming, waartoe inderdaad meermalen aanleiding bestond Volmaaktheid en algemeene tevredenheid zal ook nu niet worden bereikt, maar wel mag verwacht worden dat de uitvoering van het nieuwe saneeringsplan meer bevrediging za' -"henken dan de voorafgaande. Bij het begin van zijn rede had de voor zitter welkom geheeten vertegenwoordigers van den Minister van Landbouw en Visscherij en van den w.n.d. directeur van den land bouw. Begrooting. De begrooting werd aangeboden tot een be drag van f48.150. De afd. Voorhout verklaarde zich tegen de verhooging van den post salarissen voor het salaris van den adj. secretaris. De begrooting werd goedgekeurd als voor gesteld. Rekening „Flora 1935". Aangeboden werd ter goedkeuring de reke ning „Flora 1935", met een totaal aan uitga ven van f 354.796.22 en aan ontvangsten van f327.567,14. Verschil: f27.229,08. De afd. Voorhout verwonderde het, dat er een groot tekort is, daar toch gezegd is, dat de verwachtingen voor deze tentoonstelling zeer gunstig waren. Het bezoek is zeer groot geweest en het tekort is een groote teleurstel ling. Is het nu wel toelaatbaar f5000 beschik baar te stellen om tegemoet te komen aan de verplichtingen der deelnemers in het garantie fonds? De afd. adviseert, dit niet te doen. De tentoonstelling heeft blijkbaar „boven haar stand geleefd". Overigens verklaarde de afd. zich ingenomen met de tentoonstelling, maar adviseerde zuinigheid bij volgende tentoon stellingen. Devoorzitter zette uiteen dat de reke ning door verschillende instanties is goedge keurd. Overigens gaat het thans alleen over de goedkeuring van de rekening. Spr. gaf in overweging, nu niet te gaan spreken over de posten. De rekening werd goedgekeurd. De f 5000 Behandeld werd het voorstel van het Hoofd bestuur, 5000 üit de middelen der Vereeni ging beschikbaar te stellen tot verlichting van de verplichtingen der deelnemers in het Waar borgfonds voor „Flora 1935". Het voorstel werd aangenomen met de stem men van 6 afdeelingen tegen. Verkiezing voorzitter Tot voorzitter der Vereeniging werd geko zen Dr. A. J. Verhage met 148 stemmen. Op Dr. M. D. Dijt werden uitgebracht 73 stemmen en op den heer D. W. Lefeber 3 stemmen. Het heeft weer voor het eerst gesneeuwd in 't wintersche seizoen, Een reine zware witte vacht bedekt het blijvend groen De paden in het landlijk bosch zijn tijdlijk weggevaagd, Zij zijn zoo stjil dat men hun kleed niet te verstoren waagt. Men blikt op die volmaakte rust met een gevoel van spijt, Dat men dit beeld verliezen moet na kort verloop van tijd, Men wendt zich af en neemt opnieuw het duidlijk steenen pad, Dat weer terugvoert naar 't rumoer van 't leven in de stad. Daar spoeden zich de autos voort met rauwe klaxonstem. Daar gaan de fiets en wandelaar en rijden bus en tram. Daar viel de sneeuw op 't asfalt ook, maar schoof men haar opzij. Daar ligt ze in de goot gehoopt een vuile bruine brij, Daar is z' een glibberige pap, gevaar voor het verkeer. Daar is diezelfde reine sneeuw een vuile boel, niet meer. Zoo worden desillusies vaak in 't leven ons bereid. Wanneer de blanke poëzie botst met de werklijkheid. P. GASUS. Dr. Verhage aanvaardde de benoeming, waarmede de voorzitter hem gelukwenschte. De saneering Aan de orde kwamen de voorstellen van Bo- venkarspel en Wassenaar, tot het doen op houden van de saneeringsmaatregelen. Het Hoofdbestuur had een motie voorgesteld om te besluiten de behandeling van het sa- neeringsvraagstuk uit te stellen tot het najaar van 1936. De heer Murk (Hillegom) had bezwaar te gen dit uitstel, lichtte zijn bezwaren uitvoerig toe en hield algemeene saneeringsbeschou- wingen. waartegen de voorzitter zich verzette. Tenslotte werd den spr. door gestamp der vergadering het verder spreken onmogelijk gemaakt en de voorzitter ontnam hem het woord. De motie van het Hoofdbestuur werd ten- sotte aangenomen met 194 tegen 33 stemmen. Economische afdeeling De afd. Heemstede stelde voor te komen tot oprichting van een economische afdeeling bij het Bureau der Alg. Vereeniging. De afd. Heemstede stelde voor, in de zen een commissie van voorbereiding te be noemen. De voor zitter zeide toe, dat dit denkbeeld door het Hoofdbestuur in overweging zal wor den genomen. Rondvraag Bij de rondvraag bracht de heer Kuiper (Haarlem) dank aan den voorzitter, voor alles wat hij in het belang der leden van de Ver eeniging heeft gedaan. U hebt genoten van „DE BENGAAL- SCHE LANCIERS Dan moet U ons KERSTPROGRAMMA KOMEN ZIEN 1 DE LAATSTE VOORPOST met CLAUDE RAINS en CARY GRANT. {Adv. IngezMed.) AGENDA MAANDAG 16 DECEMBER. Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelver.: „Een Vrijdagskind" (abonn.) 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Bijeenkomst „Kerk en Vrede". 8.15 uur. Palace: „Verraad" met Victor MacLaglen. Op het tooneel: Corellis,. equilibrist. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen zonder naam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De sensatie in het casino". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „De privé-secretaresse getrouwd". Op het tooneel: Boorn Brothers. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinJubileum voorstelling van „Boefje". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Openbare vergadering N S B. Café-Restaurant „Dreefzicht": Openbare vergadering N. S. B. Gebouw „Sint Bavo": Jaarvergadering Zie kenfonds „Ziekenzorg". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. T eraardebestelling Jhr. Otto van Lennep. In aansluiting aan hetgeen we reeds ln ons vorig nummer over de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Jhr. Otto van Lennep hebben gemeld nog het volgende: De heer H. M. van Bemmelen sprak allereerst namens de vrienden van den over ledene uit de Sociëteit „Trou moet Blycken". Van Lennep is altijd een zeer bijzondere fi guur geweest, reeds van zijn jeugd af, daar na als adelborst, vervolgens als marine-of ft cier en later ook als gewoon burger in Haar lem. In de Sociëteit „Trou moet Blycken" vormde hij door zijn prettigen omgang een grooten vriendenkring om zich heen. Daar was hij de figuur, die altijd op denzelfden stoel zat. Het was „de stoel van meneer Van Lennep". Niemand zou er aan gedacht hebben op dien stoel te gaan zitten. In gedachten zullen wij hem altijd zien, zittende op dien stoel. Hij voelde ontzaglijk veel voor humor, was zelf altijd humoristisch, geestig en slag vaardig, als dit laatste noodig was. Met een enkel woord kon hij hem, die het tegen hem opnam, buiten gevecht stellen. Er was altijd een opgewekte stemming om hem heen. Waar h ij was ontstond een sfeer van waarachtige en goede vriendschap. Wij, leden van de Socië teit, danken hem daarvoor. We zullen hier altijd met groote dankbaarheid aan ie den ken. Ook uit anderen hoofde, namelijk als voorzitter van de Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht, wilde de heer Van Bemmelen aan de nagedachtenis van den heer Van Len nep hulde brengen. „Die Burgerwacht werd op zijn initiatief opgericht. Daardoor heeft hij zich een blijvenden naam in de geschiede nis van ons vaderland verworven. Het ge slacht der Van Lenneps heeft -trouwens altijd groote liefde en trouw jegens ons Vorstenhuis getoond. Toen in 1918 'de woelige en angstige dagen kwamen, was het de heer Van Lennep die zich dadelijk op het Stadhuis bij den burgemeester meldde, om mede te helpen het gezag te handhaven. Na een bespreking met Jhr. Mr. Sandberg richtte hij hier de Vrij willige Burgerwacht op. Veertien jaar lang was hij haar voorzitter en commandant. En toen hij tot zijn groote teleurstelling aan het einde van 1932 voelde, dat zijn gezondheid het niet meer toeliet, al zijn kracht aan zijn gewichtige functie te geven, verzocht hij van het commando ontheven te worden, wat hem op de meest eervolle wijze verleend werd. Onze Burgerwacht heeft hem bij zijn heengaan een grootsche hulde gebracht, waarvoor hij zeer gevoelig was. Ook bij de Burgerwacht verwierf hij zich een grooten vriendenkring: hij werd hier zeer hoog geacht. In de geschiedenis van ons vaderland en speciaal ook van Kenne- merland heeft de familie Van Lennep een eer vollen naam gekregen. Maar Otto heeft zich door zijn vaderlandslievende daad in 1918 een onsterfelïjken naam verworven. Wij zijn je dankbaar voor dit initiatief. Ook je Burger wacht zal je nooit vergeten. Rust zacht, Otto!" Namens de Haarlemsche Hulpbank sprak de >>eer j. c. Dirks. „Gedurende twintig jaar was hij ons mede bestuurslid. Bii onze bank vervulde hij de zeer gewichtige functie van kassier en boekhouder. Hii deed dit met groote toewijding, vaardig heid en accuratesse. Toen hii ziek werd, was dit voor onze bank een groote slag. Ook wij hebben veel van zijn sprankelenden geest ge noten. Door zijn geestig woord en een wel gekozen kwinkslag wist hii ons allen te be zielen om met opgewektheid ons werk te doen. Ook namens mijn mede-bestuurders dank ik hem voor wat hij voor de Haarlemsche Hulp bank deed. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat we zijn nagedachtenis in hooge eere zullen houden. Hii ruste in vrede". Jhr.. ..Mr. L. H. van Lennep sprak namens het bestuur der Kweekschool voor.de Zee vaart. „Hij was een groote werkkracht en door zijn groote kennis op dit gebied werd hij uitgenoodigd, elke maand onze vergadering bij te wonen. Hij deed hier zijn werk met veel toewijding en bezocht ook steeds de lessen van de Kweekschool. Hij heeft zoo lang gewerkt, tot het avond voor hem geworden was". Namens het Instituut van Vrijwillige Bur gerwachten deelde luitenant-generaal Door man mede. dat hij als blijk van waardeering voor de groote verdiensten van den overle dene een krans aan diens baar gehecht had. „Wij zijn hem veel dank verschuldigd. Hij ruste in vrede!", Jhr. F. W. van Styrum dankte den heer Van Lennep voor wat hij voor de Le vensverzekering Maatschappij „Haarlem" ge daan heeft. „Zijn heengaan was voor déze maatschappij een groot verlies. Hij wist met zijn tijd mee te gaan en vormde zoodoende als het ware een brug tusschen het oude en het nieuwe. Hij was een goed man, altijd objectief, scherp van geest en helder van oordeel. Wij hebben het altijd aangenaam gevonden, met hem te mogen samenwerken Zijn groote be langstelling en wilskracht zijn wel het tref fendst gebleken, toen hij, nauwelijks van een ziekte hersteld, er op stond, toch de algemee ne vergadering te presideeren. Met krachtige hand nam hij de leiding, maar wij voelden, dat het hem zeer veel inspanning kostte. Het ge mis valt ons zwaar, maar we zullen het hoofd in diepe berusting buigen en danken hem, voor wat hij als commissaris en als mensch is geweest. Hij ruste in vrede" De heer L. J. van R o s s e m voerde het woord namens de afdeeling' Haarlem van „Onze Vloot". De overledene voelde bijzonder veel voor het streven van deze vereeniging. Het is niet onder woorden te brengen wat hij voor „Onze Vloot" gedaan heeft. We danken hem daarvoor. De heer Posthumus bracht als voor zitter van de Heemsteedsche Burgerwacht een laatste groet. „Ik had het voorrecht den overledene in 1918 te zien oprichten de Haar lemsche Burgerwacht. Hij was de man, die daarmee den stoot heeft gegeven voor het op richten der burgerwachten in Kennemerland. meldt: Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 743.9 m.M. te Shields. en voorspelt: Matigen tot krachtigen later afnemenden Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind. TijdelijjR opklarend. Aanvankelijk weinig of geen nee»»- slag. Om het vriespunt des nachts, lichte dooi overdag. Uit het Buitenland Onzekere vooruitzichten. De van IJsland komende depressie is van morgen tot de Noordzee doorgedrongen en op IJsland heeft zich de hooge drukking tijdelijk hersteld. Ook over Finland en Spanje ligt hooge drukking. Uit het verre Westen na dert weer een depressie. Ofschoon de Britsche Eilanden geheel onder depressie-invloed zijn, sneeuwt het daar in het Noorden en is elders de temperatuur gedaald. Uit Frankrijk is de vorst verdreven en ook ons land komt weer onder invloed van den Westenwind. Duitsch land en Zuid-Scandinavië hebben betrokken weer met lichte vorst en sneeuw. Ten Zuiden van de Finsche Golf werd de vorst streng. Aanvankelijk is lichte dooi te wachten, maar tijdens nachtelijke opklaring kan nog lichte vorst voorkomen en de verdere voorzichten zijn onzeker t Barometer 746 m.M. 750 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13. Telefoon 14112 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 December. Bevallen 13 December: H. MulderSteen bergen, d.; 14 December: F. E. van der Aar^ Göhner, d.; A. VosHartsuiker, z.; G. W. C. OvermeerVeldman, d.; A. J. J. van Beek Voeten, d.; 15 December: J. W. Overbeek v. Krimpen, d.; M. M. Jansenv. Rijn, z.; C. Mesmanv. Leeuwen, d.; 16 December: J. A. M. Ransijnv. Eijk, z.; Overleden 14 December: J. Bosch, 54 j.f Pijlslaan; J. P. Kroone, 22 j„ Kamperlaan; B. Bulthuis, 51 j„ Pol; A. HubertBoeser, 33 j., Reitzstraat; 15 December: A. AsmaRus, 73 j„ Ripperdapark; C. M. Spook—Kappelhof, 88 j., Leidschestraat; T. PereboomVisser, 82 j„ Meester Cornelisstraat. TEGEMOETKOMING. B. en W. stellen voor ook voor het a.s. jaar aan J. Bonsema, gewezen zaalknecht bij het Gem. Concertgebouw, ten laste van het Gem. Pensioenfonds, een uitkeering van f 500 te geven. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM rIARMENJANSW. 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) a.w.z. Bloemendaal, Velsen en Heemstede. De Haarlemsche Burgerwacht hebt u door ener gieke leiding van den commandant Becking zien ontwikkelen tot een instelling ten voor beeld aan menige burgerwacht in Nederland en dat is de kroon op uw werk. De burgerwachten in Kennemerland zijn u daarvoor groote dank verschuldigd. De naam Otto van Lennep zal steeds in hun herinne ring blijven. Rust in vrede, oud-comman- aant De heer Jac. van Maris, voorzitter van de Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" herinnerde er aan, dat deze vereeniging ruim 27 jaar onder de hooge bescherming van den overledene heeft gestaan. „Al die iaren heeft hij veel voor onze vereeniging gedaan; we zijn hem daarvoor heel veel dank verschuldigd. Hij was bijna altijd op onze avonden tegen woordig. Zelfs in November hebben we hem nog welkom mogen heeten We hebben dit buitengewoon op prijs gesteld. Wij betuigen hem onzen hartelijken dank voor de buiten gewoon vriendelijke wijze, waarop hij onze vereeniging gesteund heeft". Namens bestuur, directie en verpleegden van de Prins Hendrik Stichting spyak de heer H. G. J. U i 1 k e n s. „Hij heeft ook buitenge woon veel voor deze Stichting gedaan. We hebben hem leeren waardeeren om zijn hel deren kijk, grooten geest en liefde voor de mede men schen. Hij deed ook veel voor de oudjes, die al lang geleden de Zeevaartschool vaarwel hebben gezegd. Het was eey. voor recht, met hem in hetzelfde college te mo gen zitten en met hem te mogen samenwer ken. Zijn heldere adviezen zullen een baken voor ons zijn". Daarna werd de kist grafwaarts gedragen. Ds. G. A. Barger bad het Onze Vader. Eén der zoons van den overledene, Jhr. A. van Lennep, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. FEUILLETON 2) Uit het Engelsch van OTTWELL BINNS. (Nadruk verboden.) Ik geloof, dat hij zich slecht voelt. Hii zag ei' uit alsof hij een slechten nacht had gehad, maar nu is hij een en al opwinding over de olifanten. Ik hoop dat het niet op een teleurstelling voor hem zal uitloopen. Maar al die opwindingbegon het meisje bezorgd. Maak je niet angstig. Honor! Het zal hem geen kwaad doen. misschien vergeet hij zijn ellende voor een poosje. De uitdrukking van bezorgdheid in Honor's oogen werd dieper. Ze staarde naar de vlakte voor haar, die nu vol was van stralend licht en langzaam, aarzelend trachtte ze onder woorden te brengen wat haar al zoolang be zwaarde. Het is onzinnig om hier naar toe te gaan, terwijl we weten Er was niets aan te doen, viel Marmering haar in de rede. Als Walter zich eenmaal iets in het hoofd gezet heeftAls wij niet meegegaan waren, zou hij alleen gegaan zijn enssst! Walter Donthorne kwam uit zijn tent en liep naar hen toe. Plotseling bleef hij staan en wees opgewonden naar links. Mannering en het meisje draaiden zich vlug om en zagen even, voor een ondeelbaar oogenblik. op onge veer een mijl afstand een druk bewegen van grijze ruggen, wapperende ooren en glinste rende slagtanten. Het volgende oogenblik waren ze achter een helling verdwenen. Ze zijn op weg naar het bosch, zei Don thorne opgewonden. Als we niet vlug voort maken, kunnen we ze niet meer snappen. Hij begon haastig bevelen aan de dragers te geven en Mannering keek het meisje aan. We moeten meegaan, zei ze. Er zit niets anders op. Tien minuten later waren ze op weg terwijl drie inboorlingen met extra geweren hen volgden. Walter had de richting, welke ze volgen moes ten zoo berekend, dat ze den weg welken de olifanten genomen hadden kruisten, en al heel gauw kwamen ze bij het breede spoor, dat de reusachtige dieren gemaakt hadden. Ze gaan regelrecht op het bosch af. zei Donthorne. Misschien hebben ze daar halt ge houden. Hij ging hen voor, trillend van agitatie. Op dat oogenblik was hij geen zieke meer. Zijn oogen glinsterden koortsachtig, zijn haar hing sluik over zijn voorhoofd en het zweet parelde op zijn mager gezicht. De zon steeg hooger en de hitte werd langzamerhand ondragelijk, het licht verblindde hen, maar Donthorne scheen het niet te merken. Hij liep zoo snel, dat de anderen hem nauwelijks konden bij houden en keek geen oogenblik om zich heen al zijn aandacht was gericht op het spoor voor hem. Zijn zuster begon teekenen van vermoeidheid te toonen en Man nering stelde haar fluisterend voor een korte rust te hou den, maar ze schudde het hoofd en wor stelde verder. Eindelijk hadden ze het einde van het lange gras bereikt en kwam aan een groot stuk, dat afgebrand was en nu frisch en jong begon op te schieten. Het spoor liep er dwars over heen en aan den anderen kant wachtte hen de schaduw van de boomen. Toen ze het bosch bereikt hadden, bleef Donthorne staan en luisterde. Het was dood stil, geen enkel geluid drong tot hen door, maar het spoor was duidelijk te zien en ze hervatten den tocht langzaam en voorzichtig, want al is een olifant geweldig groot, hij is niet altijd gemakkelijk te vinden tusschen de boomen. Een half uur lang gingen ze verder, toen, op een plek waar de boomen verder uit elkaar stonden en breede zonneflitsen door het donkere bosch lichtten, bleef Donthorne weer staan, ingespannen luisterend. Toen hief hij zijn hand omhoog. Luister eens, fluisterde hij. Ze. luisterden. Het geluid, dat hij gehoord had, drong nu ook tot hen door het typi sche, rommelende kauwen van een troep oli fanten. Een oogenblik stonden ze doodstil toen vervolgden ze voorzichtig hun weg. Een groote steen lag op hun weg en Donthorne beduidde zijn zuster daar op te gaan staan, terwijl hij en Mannering nog een paar meter verder gingen. Van haar hooge standplaats had.het meisje een duidelijk gezicht op de kudde. Ze kon zien hoe de beesten de takken aftrokken met hun groote slurven, hoe ze met hun lange ooren trachtten de vliegen te ver drijven; ze zag de zware lichamen met de modderkorsten, die er op vastgebakken wa ren. De aanblik bekoorde haar onweerstaan baar en een oogenblik staarde ze strak naar het ongewone schouwspel Toen keek ze om zich heen naar haar broer en zijn vriend en ze zag iets glinsteren tusschen de boomen het zonlicht op een geweer. Ze herkende haar broer en zag hoe hij voorzichtig naar de kleine open plek toesloop en haar hart bons de van opwinding, want de dichtstbijzijnde olifant was niet meer dan een dertig meter van hem verwijderd. Ze kon Mannering niet zien, maar hij was ongetwijfeld ergens dicht bij haar broer. Toen gebeurde het. Ze zag Donthorne nog dichterbij sluipen, toen stond hij stil en hief zijn geweer. Op hetzelfde oogenblik hief de dichtsbijzijnde olifant, een mannetje, die met zijn slurf het struikgewas bij zijn pooten had staan afgrazen, zijn kop op. Toen hoorde ze een schot en tegelijk een woedend getrompet en het dier dat niet doodelijk gewond was, be gon te loopen en de heele kudde kwam achter hem aan - 'n ondroordringbare massa angstige doldriftige dieren met zenuwachtig bewegen de slurven en slagtanden, welke glinsterden in het zonlicht. Donthorne was precies in hun weg en het mannetje, dat aan het hoofd van den troep liep, had hem blijkbaar als slachtoffer uitge kozen. want terwijl de andere slurven doelloos op en neer bewogen als kronkelende slangen, was de zijne opgerold als een veer naar be neden zooals olifanten altijd doen wanneer ze een speciaal doel hebben. Honor zag hem zijn geweer nog eens afschie ten, maar het schot hoorde ze niet; toen schoot de opgerolde slurf uit en het hoofd van den man gleed achterover of zijn nek gebro ken was. Maar voor hij gevallen was had de slurf hem gegrepen en hem hoog in de lucht geheven, terwijl zijn armen en beenen hulpe loos neerhingen als de ledematen van een ie los opgevulde zemelpop. (Wordt vervolgd.)]

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2