I AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 16 DECEMBER 1935 HAARD EM'S DÏ'GBCAD 10 LAATSTE BERICHTEN Oude vrouw verbrand in de Leidschestraat. In vlammen gehuld de straat opgeloopen. In de Leidschestraat is Zondagmorgen een droevig ongeluk gebeurd, waarbij een &3-jarige vrouw is verbrand. Omstreeks half twaalf was de weduwe Cor nelia Maria Spook—Pappelhoff alleen thuis. Haar 51-jarige dochter was naar de kerk. Toen zij met haar kleeren te dicht bij de rood-gloeiende vulkachel kwam, vatten deze vlam, waarna zij geheel in vlammen de straat opliep, luide schreeuwend van pijn. Buren snelden onmiddellijk toe met een ganglooper en een jas, waarmee zij de vlam men doofden. Geheel met brandwonden over dekt werd de ongelukkige oude vrouw in een huis gebracht waar spoedig de ongevallen dienst de eerste hulp kwam verleenen. Met de ziekenauto is de oude vrouw naar de Mariastichting gebracht, waar bij aan komst bleek dat zij reeds was overleden. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". Wij vestigen er de aandacht op, dat de le zing van prof. Grondijs over Abessynië he denavond om acht uur in den foyer van het Gemeentelijke Concertgebouw zal worden ge houden. na afloop van de ledenvergadering der Maatschappij. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER P. J. M. VAN TETERING. Het was Zondag vijf en twintig jaar geleden dat de heer P. J. M. van Tetering. het R.K. raadslid, de journalistiek verliet en zijn be trekking van redacteur-verslaggever van de Nieuwe Haarlemsche Courant verwisselde voor het directeurschap van „de Guide Druyf". Zondagmorgtn weri ter gelegenheid daar van in de kerk aan de Nieuwe Groenmarkt een Heilige Mis van dankbaarheid opgedra gen. die door de familie Van Tetering en het personeel werd bijgewoond. In de zaak werd een gemeenschappelijk ontbijt gebruikt, waarna om 12 uur de jubilaris en zijn familie door het personeel feestelijk werden ontvan gen. Namens het personeel voerde de heer Van Schoonhoven het woord. Hij overhandigde den patroon een in lijst gevat Goudsch tegel tableau in fraaie kleuren uitgevoerd, waarin de wapens van Holland en Noord-Brabant. Haarlem en Etten-Leur (de geboorteplaats van den jubilaris) zijn verwerkt. Het tableau vertoont verder de drie bijbelsche voorstel lingen, die in de ramen van de zaak zijn uitgebeeld en twee afbeeldingen van de zaal. Vervolgens reikte de heer Van Tetering aan H Verharen, die 35 jaar in dan wijnhandel werkzaam is, het diploma voor 35-jarigen dienst van de Vereenlging van Nederlandsche wijnhandelaars uit. Om drie uur begon een druk bezochte re ceptie, o.m. waren aanwezig de besturen van de R. K. Middenstandsvereeniging en de Middenstandscentrale. De heer Th. S. J. Hooy heeft enkele woorden gesproken, ter wijl de heer B. W. Lasschuit, voorzitter van de Haarlemsche Handel «-vereeniging en de heerG Alders, vice-voorzitter van de R- K. Midden standsvereeniging eveneens een toespraak hielden. Verder werd de receptie door tal van kennissen en relaties bezocht. Tot laat in den nacht werd in de expeditie zaal, die door middel van wandtapijten in een tooneelzaal was herschapen een feest avond gehouden, die door het personeel met familie werd bijgewoond. Er waren tientallen bloemstukken ont vangen, o.a. van de middenstandscentrale en de R. K. Middenstandsvereeniging, terwijl de jubilaris ook een stroom van felicitaties per telegram of per brief ontving. G. Smits. Zaterdagavond te 6 uur is in de Boerhaave- kliniek te Amsterdam waar hij den laatsten tijd verpleegd werd, op 67-jarigen leeftijd overleden de heer Gerard Smits, accoun tant alhier. De heer Smits, die eerst te Haarlem par ticulier boekhouder was geweest, vestigde zich later hier als accountant. Gedurende vele jaren is hij ook leeraar in het boekhouden geweest aan de Handels school, (thans H. B, S. A alhier), n.i van de oprichting (1 Augustus 1908) af tot 1 Augus tus 1909 tijdelijk en van dien datum tot 1 September 1933 af, vast. Hij stond bekend als een uitmuntend leeraar. Bij zijn afscheid bleek op ondubbelzinnige wijze, hoezeer hij door zijn collega's en zijn leerlingen werd gewaardeerd. De heer Smits was tevens algemeen secre taris later voorzitter van de commissie van de Federatie van Kantoorbedienden- vereenigingen, voor het afnemen van de examens dier vereeniging in het ooekhou- den. In deze functies heeft hij genoemd.? examens vele jaren lang geleid. Hij heeft indertijd ook zitting gehad in het bestuur der afd. Haarlem der toen bestaan de Liberale Unie. Voorts was de overledene mede-oprichter van de Nationale Organisatie van Accoun tants (waarvan hij ook eenigen tijd voorzit ter is geweest), die later is opgegaan in de Nederlandsche Organisatie van Accountants, welke tenslotte is samengesmolten met het Ned. Instituut van Accountants. De heer Smits had ook tal van jaren zit ting in de examencommissie voor ooekhou- den M. O. (Staatsexamen) en was plaats vervangend lid van den Raad van Beroep van het Ned. Instituut van Accountants. De begrafenis is Woensdagmiddag 2 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. Wij maken van het overlijden van den heer G Smits met bijzonder leedwezen melding. Als huisgenoot het kantoor der accountants Smits en van Beek is in ons gebouw in de Groote Houtstraat gevestigd en als accoun tant in ons eigen bedrijf kenden wij hem sinds lange jaren. Wij kenden hem als accountant met groote vakkennis, steeds vol accuratesse en bezield met hooge plichtsopvatting, en ook als een beminnelijk en opgewekt man. Hij behoorde tot die menschen, in wier integri teit men onvoorwaardelijk vertrouwen stelt. Zich op den voorgrond stellen deed hij niet. Hij leefde en werkte in stilte. Maar hij deed dat goed. Een harde, trouwe werker, een nobel man is heengegaan. R. P. Een foto van de huldiging van den heer Kwekkeboom. KOERS VAN HEDEN KOERS pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 H 97%—% 97% - 97%—% 4 pCt. Nederl. Indië 97% 97% 96%-% - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5*2 pCt. Duitschland 1930 (Youngleening) 21% 21% 21% Youngleening (met ver 23% klaring) 23 23% BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij Cert, van f 250 125*. - Koloniale Bank 45 L - Ned. Ind. Handelsbank 82», - Rotterd. Bank INDüSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 25», 25% 25% v. Berkels Patent - - Calvé Delft Cert. 5 M - Ned. Ford ex. 40 afst. 248 - Philips Gloeil. Gem. Bezit 232 231% 231% 231%-% 231-% Unilever 99% - 99% 99% 99% - Alg Ned. Ind. Elect. Mij - TABAKKEN. Deli Batavia 172 171% Deli Maatschappij 184%-% 1841/? 183 Besoeki Senembah 182 182% 183% - SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 11 - Scheepvaart Unie 431* 43% - 43% Konink. Paketvaart 93% Rotterdamsche Lloyd 38 - Maatschappij Nederland 36% HollandAmerika lijn 36 PETROLEUM. Dordtsche Petr 195», Kon Petr 09%— 10% 21' 09%—% 2C9 -% 208% Perlak Petr 83 83% - 84 - - Philips Oil 211. - Shelf Union 93V 9-, 8% oc 8%-% Continental Oil n% 17% Tidewater 8% 8% 8% - V 8% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 224% 223% 222%—% 222 - Java Cultuur 118% - Ned. Ind. Suiker Unie 106H Vorstenlanden 19% INDÜSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting - - Anaconda 16% 16%—16 —15 ~Vt Bethleh. Steel 27% 273* 27-% 27 27 Cities Service - 1% - Gew. Steel 27% 27% - - U. S. Steel 27'/f - 27-% 20% "27 - 33% Radio Corp 6% 6% RUBBERS. Amsterd. Rubber 104*1 1C5 105% 10%-% l053/8-% Deli Bat. Rubber 61% - Hessa Rubber 83* Indische Rubber 8 Kendeng Lemboe 128% Serbadjadi - Rotterdam Tapanoeli - - Sumatra Caoutch 6 5% Bandar Rubber 105 Preanger Rubber 36% Java Caoutch 73% 73% Sumatra Rubber 134 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeca 33'. Southern Railw Cert 13% D, Union Pacific 64% Chic. Milwaukee - - Missouri Kansas Texas 3% 3*/f-»/* 3% 3% MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij 166% - Redjang Lebong 169—171 85—84 87-91 8S—90 90-92 Billiton n - Boe ton - - - - PROLONGATIE 3 3 - De steun aan werkloozen. Berekening van drinkwater bij den huur- toeslag. De heer A. Mars heeft de volgende vragen aan B. en W. gesteld: le. Is het aan het College van Burgemeester en Wethouders bekend, dat door den Minister van Sociale Zaken, op de vraag van een ge meentebestuur, werd geantwoord, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat bij de be rekening van den huurtoeslag, welke ver strekt wordt aan de ondersteunde werkloozen de kosten van drinkwater-levering wordt bij- gerekend? 2e. Indien vraag 1 toestemmend wordt be antwoord, kan het College dan aan den Raad mededeelen, of het bereid is zijn medewerking te verleenen om bij de berekening van den huurtoeslag ook de kosten van de levering van drinkwater bij te doen rekenen? 3e. Indien vraag 1 ontkennend wordt be antwoord, kan het College dan mededeelen of het bereid is een verzoek tot den Minister van Sociale Zaken te richten? VOORDRACHTEN OVER DEVALUATIE VOOR VRIJZ. DEM JONGEREN ORG. Voor e Vrijz. Dem. Jongeren Org. zal Dins dag 17 December 's avonds 8.15 uur in een der bovenzalen van Café Restaurant Brink- mann een bijeenkomst gehouden worden, waar het vraagstuk der devaluatie zal worden besproken. Als sprekers treden er op dr. M. W. Holtrop uit IJmuiden. die de economischen kern van het probleem zal behandelen en mr. L. G. van Dam uit Haarlem, die de politieke zijde zal belichten. Het G. E. B. Opheffing der toonkamer. Uit het oogpunt van bezuiniging dient naar de meening van B. en W. de toonkamer van het gemeen te-electriciteitsbedrijf, aan de Groote Houtstraat no. 140, met ingang van 1 Januari 1936 te worden opgeheven. De om zet van deze toonkamer is niet van dien aard. dat de kosten opwegen tegen de baten. In het jaar 1934 is nog een verlies geleden van ruim 6.000. Bij opheffing van de toonkamer zal een besparing worden verkregen van 4.000 a 5.000 per jaar. B. en W. merken hierbij nog op, dat de verkoop van warmwater-boilers, waarop het nachtstroomtarief is gebaseerd, alsdan zal worden voortgezet in het gebouw aan de Pieterstraat. Een minderheid in het College kan zich niet vereenigen met vorenbedoelde opheffing; deze is van oordeel, dat een toonkamer onmis baar is te achten voor den bloei van een be drijf als hiervoorgenoemd. Het ontslag aan 60-jarigen. In de raadsvergadering van 27 November j.l. werden enkele amendementen ingediend op het voorstel van B. en W. betreffende een tijdelijke regeling van de financieele gevolgen van ontslag aan hen, die den 60-jarigen leef tijd hebben bereikt, en/of veertig voor pen sioen geldige dienstjaren hebben. In verband met de strekking van de amendementen heb ben B. en W. het advies ingewonnen van de Centrale Commissie voor georganiseerd over leg. B. en W. stellen thans voor om te bepalen, dat de betrokkenen zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders geen nevenbe trekkingen mogen vervullen, geen bezoldigde werkzaamheden voor derden mogen verrich ten en geen handel of nering mogen uitoefe nen; bij overtreding van dit verbod wordt de uitkeering ingetrokken. SCHILDERKUNST Oude Schilderijenveiling in het Algemeen Verkooplokaal. Er zijn ook moderne schilderijen en 73 Per zische tapijten maar de oude vormen toch den hoofdschotel van deze veiling, die door den heer J. Vermeulen, op dit terrein in Haar lem geen onbekende, thans in het Verkoop lokaal aan de Nieuwe Gracht, werd georgani seerd. De catologus vermeldt namen van „niemand minder dan" Anth. van Dijck, Jacob en Salo mon Ruysdael, Aert van der Neer, Teniers, Jan Steen. Breughel, Jan van der Heyden, Adr. Brouwer, enz., enz. De verzameling is voor een deel afkomstig van een Duitsch ver zamelaar uit Bad Cleve en een groot aantal werken zijn vergezeld van attesten afgegeven door Prof. Vogelensang, voor het meerendeel, en eenige andere kunstgeleerden, als Glück, Binder, Cohen. Gratama en zelfs Friedlander. Daar niet precies is aangegeven welke van deze honderd en vijftig schilderijen van den gestorven heer uit Bad Cleve afkomstig zijn, zou het onbillijk wezen dezen bij dit of dat nummer van een te groot optimisme te ver denken wat de toeschrijving of de benaming betreft en wij volgen liefst de goede gewoonte van onze krant, bij soortgelijke verkoopson dernemingen het geven van paspoorten maar aan de kunstgeleerden, die daar roeping voor voelen, over te laten. Wat niet wegneemt dat het bezichtigen van zulk een verzameling buitengewoon genoegelijk is en leerzaam we zen kan. Waarmee ik maar zeggen wil dat het ons koud kan laten wat Dr. Glück en Prof. Vogel sang van het Stadsgezicht nr. 54 (Jan van der Heydent te vertellen hebben, maar wij het toch een alleraardigst schilderijtje met fijne nuah'teiten vinden. En dat geldt ook voor een landschap nr. 35 (Guilliam Dubvis) en een ander nr. 72 (P. Moliin). Waar tegenover weer staat dat alle attesten en beschrijvingen ter wereld van den Drinkenden koning, nr. I'll (Jan Steen) geen mooi schilderij maken. En zoo loont in zulk een collectie van alles door een: het is juist voor velen de attractie der veiling, dat men er ontdekkingen doen kan, als men maar niet aan namen hangen blijft. Onder de minst geiende namen schuilen vaak de zuiverste werkies weg. Zoo zal men. al snuffelend, hier wel het een en ander vin den. dat men zou wenschen te bezitten. En de tiiden znn ^nódonig dat men geen kapi talen behoeft tP rieir^rpn om zich dat ge- noA<Tpn te verschaffen. De moderne afdoeling is minder aantrek kelijk Een Venetiaansch stadsgezichtje, dat een herinnering aan Bonington opwekt en hier den Engelsehen naam Pritchett draagt, trok nrr^e aandaeht 7,oo ook het ..Lago Mae- rnorp ATopr" wan P^berto Giordani doch uit anderen hoofde. J. H. DE BOIS. komen bij ons klimaat ge regeld voor; n<ajxrt stltcCa Hatpt ASPIRIN het product van vertrouwen. (Adv. Ingez. Med.) Overijselsche Ontspannings- vereeniging. De Overijselaars weten van feestvieren! Dat is Zaterdagavond weer gebleken op den feestavond, die de Overijselsche Ontspan- ningsvereeniging in café-restaurant „Dreef- zicht" heeft gehouden ter gelegenheid van haar driejarig bestaan. De band, genaamd ..The Moonlight Sere nades", hield de aanwezigen reeds vóór de officieele opening var. het feest aangenaam bezig met pittige muziek. Gedurende de af wikkeling van het programma en ook tijdens het bal, dat tot drie uur in den nacht duur de, bleef dit ensemble het muzikale gedeelte verzorgen. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. Westervoorde, sprak het openingswoord. In het bijzonder riep hij een welkom toe aan de afgevaardigden van de zustervereeniging uit Den Haag en van de Groningsche ver eeniging „Gruno" te Haarlem. Spr. gewaag de van de vriendschappelijke onderlinge ver houding- en hoopte dat deze in de toekomst bestendigd mocht worden. De voorzitter gaf vervolgens een overzicht van de onderafdee- lingen der vereeniging, te weten de tennis club. de tooneelclub „De Lijster", de reisclub en de dansclub en van hun verschillende plannen voor het loopende seizoen. Zoo hoopt de tooneelclub in Maart een uitvoering te geven in den Jansschouwburg. In Januari heeft er een bal-masqué plaats. Verder zijn. er min of meer vaste voornemens voor het engageeren van een marionetten-theater uit Brussel en voor het houden van een voor drachtwedstrijd. Zelfs opperde de voorzitter het stoute plan, een boerenkermis in optima forma op touw te zetten. Van de excursie, die de vereeniging on langs onder deskundige leiding naar het Frans Halsmuseum heeft gemaakt, komen nog eenige herhalingen. Het bestuur doet dus wel het mogelijke, het den leden naar den zin te maken. De vereeniging neemt dan ook steeds in ledental toe. Na de openingsrede van den voorzitter en nadat allen staande het Twentsche volkslied, hadden gezongen was de beurt aan de hu moristen! die dezen avond voor de vroolijk- heid hadden te zorgen, namelijk het duo Klaare en Flora, twee heeren van een ont zagwekkende gestalte. Zij brachten met hup grappige liedjes, waaronder er een was. be« staande uit een reeks van de zoo populaire „liwericks", de stemming er onmiddellijk in. Het moet gezegd worden, dat zij daarmee bij deze jolige Overijselaars niet veel moeite hadden. De vlotte refreintjes werden dade lijk uit volle borst meegezongen. In een opperbeste stemming begon men dan ook aan het bal, en het behoeft geen betoog, dat de leden van de Overijselsche ontspanningsvereniging het jammer von den, toen het klokje van gehoorzaamheid, sloeg. DE SNEEUW. Zondagmiddag zijn de zout- en zandstrooi- machines uitgerukt, teneinde de bruggen en opritten en de gladde plaatsen begaanbaar te maken. Des avonds na 10 uur is de binnenstad ge pekeld. teneinde de sneeuw van de hoofd wegen te verwijderen; daarna zijn de veeg- machines des nachts te 2 uur uitgerukt, zoo dat de binnenstad te 4 uur gereinigd was. Helaas maakte een sneeuwbui te 6 uur in den morgen al het werk vruchteloos en kon de arbeid: pekelen, vegen enz., daarna opnieuw beginnen. De herhaalde kleine sneeuwbuien met af wisselende vorst en dooi maken het werk voor de reinigers zeer moeilijk. Hedenmiddag om 1 uur is de gemeenterei niging voor de derde maal met materieel uit gerukt om de straten in de binnenstad sneeuw vrij te maken. Hiervoor zijn zestig werkloozen in dienst genomen. BLOEMENDAAL PERSONALIA De heer N. E. H. van Esseveld, te Bloemen- daal. is geslaagd voor het candidaats examen Indisch recht. TUINBOUWVERGADERING. De afdeeling Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 18 Dec. in Rusthoek. De afgevaardigde ter algemeene vergade ring zal verslag uitbrengen. Dan zal de begrooting behandeld worden. De heer A. v. d. Werff treedt af als be stuurslid-vakman. hij is niet herkiesbaar. Eveneens treedt af de voorzitter Mr. J. D. v. d. Plaats (bestuurslid-liefhebber), die her kiesbaar is. Ook moet een keuringscommissie gekozen worden. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.50—f 1.20 Griet per 50 K.G. f 28—f 15 Tongen per K.G. f 1.15—f 0 92. Groote schol per 50 K.G. f 17 Middelschol per 50 K.G, f 17 Zetschol per 50 K.G. f 18f 17 Kleine schol per 50 K.G. f 20f 12 Schar per 50 K.G f 13 Tongschar per 50 K.G. f 36—f 30 Rog per 20 stuks f 16.50f 11 Vleet per stuk f 3f 1 Kleine poon per 50 K.G. f 10—f 6 Groote scnelvisch per 50 K G. f 25f 17 Kleine miadelschelvisch per 50 K.G. f 20 f 10.50 Kleine schelvisch per 50 K G. f 12.50f 6.10 Kabeljauw per 125 K.G. f 60f 30 Groote gullen per 50 K.G. f 16—f 12

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8