Kerst-inzameling 1935 Voor de Stille Armen. BERICHT Taaibescherming. Uit Abessynië. Hst Bcêüuptijksie 53e Jaargang No. 16100 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 17 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger ƒ50.-. Arm- of Beenbreuk f 30.— Verlies Wijsvinger ƒ75-. Verlies andere vinger ƒ30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 7 December. De Taak der Pers. Prof. Huizinga heeft in Den Haag gesproken over „De taak van de pers in onzen tijd", maar er slechts een causerie over gehouden. Hij heeft het zelf een causerie genoemd, en dat was het ook. Jammer, maar de fout ligt wel licht voor een groot deel bij degenen die dezen zeer begaafden academicus, man-van-de-stu deerkamer, uitnoodigden zijn oordeel ten bes te te geven over een instituut dat zich op zoo pijnigende wijze in de dagelijksche practijk des levens beweegt als de pers. Ik zeg pijni gende wijzede practijk van het maat schappelijke leven is in tijden als deze inder daad vaak pijnigend, en toen prof. Huizinga naar zijn studeerkamer terugging moeten vele journalisten hem daarom benijd hebben en gedacht: Was ik ook maar zoo. Kon ik maar mee. De causerie-vorm sluit het houden van een Ingrijpend, belangrijk betoog vrijwel uit, en dat is dan ook gebleken. Prof. Huizinga heeft zich moeten bepalen tot een aantal vage de finities, tot het constateeren van vele tegen strijdige verschijnselen bij het duizendkop pig monster, bekend als de Pers en tot din gen die iedereen wel weet. Zondert men zijn hier en daar geestige opmerkingen uit, dan blijft er niet veel over. Zoo gaat het altijd met causerieën. Toch is er een verklaring die mij getroffen heeft, en dat is deze: „Als de pers wilde zeggen, wat barbaarsch is en wreed, wat trouweloos en laf, wat malle praat (zooals het wreken van nederlagen van vijftig jaar geleden is)als de pers dit al les dagelijks wilde zeggen, zou het oudrage- lijk worden. De pers moet wel een zekere gelijkmoedigheid betrachten." Dit is. geloof ik, in zijn causerie-vorm een gevaarlijke verklaring. Prof. Huizinga heeft zoozeer het oor van de natie, dat ik hoop dat hij geen causerieën meer houden zal, want zij leiden toch blijkbaar tot opmerkingen als deze, die sommigen voor de volle maat zouden kunnen nemen. Het is natuurlijk waar dat het ondragelijk zou worden als men eiken dag in de krant alle barbaarschheden, trouweloosheden en laf heden en alle mallepraat wou gaan brand merken. Dat kan niet. Het zou een verkeerd beeld van den werkelijken toestand geven en het zou ontmoedigend werken. Maar een commentaar zooals die van prof. Huizinga heeft de pers m.i. nu juist niet noodig. Veel te veel bladen zijn er, die de door hem be doelde gelijkmoedigheid veel te veel toepas sen. Het voorbeeld dat hij geeft is daarbij treffend. Het wreken van nederlagen van vijftig jaar geleden is mallepraat. Zeker. Daar is in dit blad de aandacht op gevestigd en sommige andere ook. Maar in zeer vele niet. Wat het brandmerken van barbaarschheden en wreedheden betreft.het zou veel meer moeten gebeuren. Als de geheele pers den durf bezat dit te doener is blijkbaar zelfs bij onafhankelijke bladen een zekere durf voor noodigdan was de Volkenbond allang veel sterker op zijn beenen komen te staan. Maar zeer velen slikken de dingen maar met gelijk moedigheid: veelal uit scepticisme. Zeer vele leiders van dagbladen in de geheele wereld zijn sceptici, die niet meer gelooven aan werkelijk- ingrijpende verbeteringen, en de bekende ach terdocht jegens het veel-gewraakte woord „idealisme" koesteren. De voortdurende aanraking met het ge- beuren-van-den-dag, het voortdurend mee beleven daarvan heeft al hun optimisme gedood. Er moeten nieuwe dingen gebeuren, ingrijpende nieuwe veranderingen plaats grij pen, eer er bij hen een opleving komt. Zij registreeren den gang van zaken van-dag-tot- dag, en wachten overigens met zeker fatalisme de uitkomst der gebeurtenissen af. Het ware beter geweest als prof. Huizinga dit beseft had en van de hoogte van zijn roem een inspireerend woord had gesproken, ge grond op het optimisme dat hij zelf in zijn boek „In de Schaduwen van Morgen" verklaart te bezitten. Ik geloof dat men dit van hem gehoopt had. Een stimulans, een vertrouwen. Daar snakt het menschdom voortdurend naar. de eindindruk van zijn causerie was: Gij journalisten kunt er eigenlijk ook niet veel aan doen. Dat had juist niet gezegd moeten worden. Energie wordt vereischt. Energie en idealis megeen depressie. En in de studeerka mer kan men die, in dezen tijd. zooveel be ter vergaren dan in de practijk R. P, Thans is door onze lezers reeds f 3596 bijgedragen. oinds Maandagmorgen 9 uur tot heden morgen 9 uur zijn bij ons binnengekomen de volgende giften: Opbrengst onvoltallige vergadering der Haarl. Beh., Meubelm.. Stoff., Beddenm. Patr. Ver. f 11,05: J. L. B. f 1; D. M. f 1: Mevr. V. N. f 1: L. v. B. f 1; J. v. L. f 0,50: C. P. f 2.50; H. d. B. N. f 10; Mevr.. Wed. H. de C.. Bl'd. f 10: fa. R. N. f 10; fam. P. f 1.35: fam. J. f 5; J. L. f 1; D. B. f 2,50: N. N. f 10: N. N. f 10; N. O. f 2; P. f5: P. v. T. f 10; J. v. d. W. f 1: D. S. f0,50: Hk. K. Jz. f2,50; Mevr. E. B. U. f30; L. C. f 1; J. V. f3; J. Ph. H. fl; M. v. d. S. f 1,50; fam. v. d. H. en V. f7,50; M. C. f2 C. H. K. f 1; N. N. f5; B. v. Z. f2,50; N. N. f 200; fam. V. G. f6; d. M. v. S. f10; Uit Mappie-Jobnnie en Willy's spaarpot f 1,40; C. W. S. fl; H. K. f2; J. P. B. f2,50; fam. B. f10; W. G. f 1,50; Mevr. Wed. M. f 1; C. v. B. f2.50: Tinus fl; Henrico f9,05; Rudi en Mientje B. f 0,50; M. f0.25 Mevr. A. M. B. f 5; H. J. W. f 5; G. C. f 1; Mevr. v. W. f2,50; C. B. f 10; Kinderen v. T. f3,50; A. J. M. en M J. M. R. f 12.50; W. v. E f 1; A. fl; Mevr. C. v. W.—B. fl,50: Wed. N. N. fl; Geen abonné H. D. f2.50; N. N. f0,50; Uit de spaarpot van Corry SI. f 1; C. H. V. f 1; A. J. v. H. R. f 1; J. W. f 1; W. W. f 1; N. N. f 1; A. L. f2: M. S. de B. f2: R. B. f2 J. V. f 2 A. H. L. B. f2; D. A. E. I. f2; Mej. G. K. f2.50; M. L.-v. D. f 1.25; J. L f 1.25; J. J. P. f 2.50; C. H. A.-E. f 2.50; M. W. f 2.50; D. P. v. D. v. C. f 2.50; J. H. f 2.50; Kon 't maar meer zijn f 2.50: Licht f 2.50; R. V. f 2.50; I. C. A. f 2.50; J. C. f 2.50; S. J. C. f 2.50; P. D. de V. f 2.50; O. V. f 2.50; W. R. f 2.50; J. F. v. d W. f 2.50; H. v. d. V. f 2.50; fam. M. f 3; H. I. G. P. f 3; L. G. f 2.50; H. v. E. M. f 1; A. R. f 3; mej. C. v. L. f 0.50; H. te V. f 3.50; J. W. f 5; C. F. N. F. S. f 5; mej. A. W. f 5; F. A. v. d. B. f 5; P. H. G. f 5; H. M. f 5; E. J. H. D. f 5; J. B. f 5; M K. f 5; J. H. f 5; J. v. d. T. v. B. f 5; A. E. C. de G. v. E. f 5; G. H. B. f 5; J. S. f 5; mej. M. L f5: mej. M. C. J. v. G. f 5; J. C. A. S. f 5.25; T. H. f 8; J. H. A. E. f 10; N.N. f 10; J. M. L. f 10; M. A. v. E. f 10; R. f 10; mej. J. B. v. B. f 10; R. B. f 10; F. H. S. f 10: P. M. v. d. S f 10: R. G. R. f 10; mej. M. v. T. f 10; A. G. B. f 15; H. L. L. f 15. Dit zijn 129 posten tot-een bedrag van f761,85. Onze vorige lijsten bedroegen f 2834,30, zoo dat thans alleen door onze lezers voor deze Kerstinzameling reeds f 3596,15 is bijeenge bracht. Maarer is nog niet genoeg, omdat de nood zoo groot is. Deze week kunnen nog giften afgegeven worden aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ons Giro-nummer is 38810. Na het auto-ongeluk te Heemstede. Toestand der vier gewonden tamelijk bevredigend. De toestand van de vier jongens, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in H" nstede met een gestolen auto tegen een boom waren gereden en die allen min of meer ernstig wer den gewond, was hedenmorgen naar omstan digheden bevredigend. Alle vier de patiënten hadden een rustigen nacht gehad. Wijziging in de Britsche Volkenbondspolitiek? Eden zou er morgen in den Volkenbondsraad een mededeeling over doen. LONDEN, 17 December (A.N.P.) De bijzon dere zitting van het kabinet op Dinsdagoch tend is in plaats van om elf uur vastgesteld tegen tien uur des morgens, aangezien de minister voor Volkenbondsaangelegenheden Eden vanmiddag om twee uur naar Genève moet vertrekken. De taak van Eden in de zitting van den Volkenbondsraad zal in de eerste plaats zijn, een verklaring af te leggen over de houding der Britsche regeering. Het is over den inhoud van deze verklaring, dat het kabinet zijn besluit moest nemen. Het wordt zoo goed als zeker beschouwd dat de Britsche regeering zich niet zal beklagen, indien het vredesplan van Genève onaan nemelijk zal worden genoemd. De politieke correspondent van de Mor ning Post schrijft, dat wordt verwacht, dat in de kabinetszitting tegenover het Itali- aansch-Abessynisch conflict een nieuwe Britsche politiek zal worden vastgelegd, welke, een wijziging zal insluiten van de algemeene houding der regeering tegenover den Volken bond. Men gelooft algemeen, dat dit nieuwe standpunt door de tengevolge van de En- gelsch-Fransche vredesvoorstellen veroor zaakte crisis noodig is geworden. Een eerste mededeeling over de aard der wijziging zal waarschijnlijk Woensdag worden gedaan door Eden in den Volkenbondsraad. Hoare en Baldwin zouden in hun Donderdag in het Lagerhuis uit te spreken redevoeringen nadere mededeeligen doen. De correspondent houdt vast aan zijn meening dat in goed-ingelichte kringen wordt verzekerd, dat vele ministers buitengewoon verrast zijn geweest, toen zij kennjs namen van de te Parijs opgestelde voorstellen en men neemt aan, dat zij niet tot op alle detailpunten van de omstandig heden op de hoogte zijn gesteld, welke om standigheden Hoare aanleiding hebben ge geven in te stemmen met. de voorstellen. Men gelooft, dat Baldwin zonder reserve zal spre ken over de rol. die de Fransche regeering heeft gespeeld bij de gebeurtenissen, die tot de vredesvoorstellen hebben gleid. De bestrijding der gladheid. Klachten over onvoldoende maatregelen. Ons bereikten verschillende klachten, zoo wel uit Haarlem als uit de omgeving over on voldoende maatregelen ter bestrijding van sneeuwplaag en gladheid, gisteren en heden morgen. In Haarlem zouden Maandag slechts 60 man aan het sneeuwruimen zijn gezet. In Haarlem-Noord waren de straten zoo goed als onbegaanbaar; eenige wielrijdsters gleden uit en vielen en algemeen zijn de klachten over het niet bestrooien der rijwiel paden in de omgeving. Wij hebben deze klachten overgebracht aan de gemeentereinigingen in Haarlem en om geving. De directeur der Bloemendaalsche reiniging deelde ons mede, dat te Bloemendaal de glad heid bestreden is. Hoe laat er mee begonnen was kon de directeur ons niet mededeelen, maar dezen morgen waren ruim 50 man aan het strooien met 6 auto's. Ook is gestrooid op de rijwielpaden en voetpaden. Maar het is natuurlijk, zoo zeide ons de directeur, in een uitgestrekte gemeente als Bloemendaal, on mogelijk overal tegelijk te zijn en te zorgen dat alle wegen, voetpaden en rijwielpaden verzorgd zijn vóórdat de forensen naar hun trein gaan. Hetzelfde zeide ons ook de directeur der ge meentereiniging te Heemstede, waar men he denmorgen te 7 uur met 12 man en drie wa gens met het strooien is begonnen. Toegege ven werd, dat de gladheid voor de wielrijders den meesten last geeft, maar alle straten, we gen en paden tegelijk behandelen, gaat nu eenmaal niet. Bij de Haarlemsche Gemeentereiniging deel de men ons mede, dat inderdaad Maandag 60 man aan het sneeuwruimen zijn geweest. (Zoo als wij zeiden achten de klagers die zich tot ons wendden, dit getal veel te klein). Van hedenmorgen 7 uur af zijn 25 a 30 man met lo zout-en-zand-strooimachines de stad ingetrokken naar diverse wijken. En vóór 6 uur was er al één machine uit, voor het be strooien der zéér gevaarlijke punten in de stad, als bruggen en opritten. Dat er vanmor gen om kwart voor 9 nog niets gedaan was aan de straten in Haarlem-Noord, zooals ons was medegedeeld (bedoeld werden Heussens- straat. Marnixstraat, Duinoordstraat enz. en omgeving) achtte men niet zoo verschrikke lijk, omdat het nu eenmaal niet mogelijk is, overal tegelijk te zijn. EEN LOGISCH GEVOLG. In 1933 bevatte ons blad gemiddeld per dag van verschijning 129 advertenties van Vraag en Aanbod, in 1934 waren het er meer, namelijk 134 per dag, in 1935, gerekend tot 30 November alweer meer, en wel 142 per dag. Dit is het logisch gevolg van het blijvende en steeds nog toenemende succes van deze goed koopste en gemakkelijkste wijze om iets op te ruimen of iets te vragen. De Kerstgaven. Opgaven moeten bij den Armenraad geschieden. De burgemeester van Haarlem vestigt er de aandacht op, dat hij in tegenstelling met verleden jaar. de Kerstgaven niet toedeelt, zoodat opgave van gezinnen, die in aanmer king komen voor een Kerstgift uit de op ini tiatief van den Armenraad ingezamelde gel den, niet aan den burgemeester maar aan den Armenraad moet geschieden. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (Een Londenaar die zich te Chi cago heeft gevestigd, heeft zich voor 100.000 dollar verzekerd tegen het risico, dat hij in Amerika zijn zuiver Engelsch accent kwijt raakt.) Je kunt je tegenwoordig tegen alles assureer en. Dat kan dit zeer merkwaardig feit toch wel „accent"ueeren. Verzekering van kapitaal ontstond in 't grijs verleden, Verzekering van enkel taal hoort tot de nieuwigheden. Die Engelschman wil zijn accent volkomen gaaf bewaren, Want als Chicago Engelsch spreekt, dan rillen Londenaren. Wiens brood men eet, wiens taal men spreekt, dat is een fraaie leuze, Maar in Chicago spreekt men wel wat heel erg door de neuzen. Hij dekt zich tegen 't risico en dat is te begrijpen. Maar de verzeekringmaatschappij zal 'm ook wel wat knijpen. Straks moet het voor dien Engelschman wel een verleiding blijken, Dat hij door zijn accentverlies zichzelf kantaalverrijken. Want wanneer hij Chicago's taal tenslotte zou verkiezen, Zal de verzekeraar aan hem een kapi-taal verliezen. Hij kan dit risico dan op Chicago niet verhalen En 'k vraag u. zou die Engelschman naar zoo'n fortuin niet.... talen? Ik denk, dat na verloop van tijd hij zich wel zal bezinnen: Al raak ik mijn accenten kwijt. ik krijg de centen binnen. En als 't voor den verzekeraar zoo loopt, valt het te vreezen. Dat zelfs Chicago's taal nog mooi naast zijne blijkt te wezen. P. GASUS. Scherpe aanklacht tegen de Spaansche regeering. Oproep van Gil Robles. MADRID 17 Dec. (A.N.P.) Gil Robles heeft vannacht een oproep uitgevaardigd, welke op zien baart door de scherpe aanklacht tegen president Zamora in verband met de oplos sing der kabinetscrisis, alsmede door de aan kondiging van de toekomstige houding zijner partij, de Accion Populaire. De oproep luidt aldus: Wij zullen ons wenden tot de publieke opinie en wij verzoeken ons te steunen met haar stemming, opdat wij allen tegenstand uit den weg kunnen ruimen en de revolutie kun nen bedwingen. Tegenover de meeningsver- schillen zullen wij het verlangen plaatsen naar een gemeenschappelijk vaderland en een groot nationaal front, te vormen tegen de revolutie en haar handlangers. Vijf booten in den sneeuw storm vergaan. Wrakstukken spoelden op IJsland aan. KOPENHAGEN, 17 Dec, (A.N.P.) Inzake de zware sneeuwstormen op IJsland wordt nader uit Reykjavik gemeld, dat men er vrij zeker van is, dat vijf vermiste visschersbooten zijn vergaan, aangezien wrakstukken zijn aangespoeld. Ook in de haven van Reykjavik heeft de storm schade aangericht. In het Noorden zijn twee mannen bij het in veilig heid brengen van hun schapen doodgevroren. Het woord is aan.... Benjamin Franklin: Elke groote oorlog laat drie legers in het land achter: een van invaliden, een van rouiodragenden en een van leegloopers, gereed tot iedere misdaad. ABESSYNlë AANVAARDT DE VOORSTEL LEN NIET. Keizer Haile Selassie heeft te Dessie de buitenlandsche persvertegen woordigers ontvangen en tegenover hen verklaard de Parijsche voor stellen niet te zullen aanvaarden. Aanvaarding zou naar zijn oordeel prijs geven van de Volkenbondsprin cipes beteekenen. AANZIEN VAN DEN KEIZER GESTEGEN. Door deze houding van den keizer is zijn aanzien in diplomatieke en poli tieke kringen gestegen. Zijn vastbe radenheid wordt door ieder toege juicht. ENGELSCHE REGEERING. Donderdag zal de Engelsche regee ring haar houding inzake de vredes voorstellen verdedigen. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. De Paus zal niet meer over het Abessynische conflict spreken. Uit vrees verkeerd begrepen te worden. De heer Krelage neemt afscheid van den heer H. J. Voors, den verdienstelijken alg. secretaris-penningmeester van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, over wien hij zich eenige oogenblikken tevoren in zijn officiéél afscheidswoord zeer wa.'.rdeerend had uitgelaten en met wien hij zooveel jaren heeft samengewerkt. (Links mevr. Krelage en de heer Krelage Jr.) Uit Vaticaanstad 16 December. In een op het consistorie gehouden rede bevestigde de Paus de houding, zooals hij die reeds heeft bepaald in Augustus in zijn historische rede, waarin hij over het Abessynische conflict sprak. Na verschillende gebeurtenissen de revue te hebben laten passeeren. en de nagedachte nis van enkele gestorven leden van het Hei lige College te hebben geëerd, verklaarde de Paus. dat hij niet meer over het Abessynische conflict wilde spreken, daar hij de gevaren kende, die verkeerd begrepen woorden zouden kunnen scheppen. Die welke hij reeds gesproken had, werden reeds genoeg verspreid om In de geheele we reld gekend te worden. Laten zij als waar schuwing dienen voor hen. die er zich over schijnen te ergeren, dat de H. Stoel onder de gegeven omstandigheden niet haar Goddelijke missie heeft vervuld. (Reuter.) Abessynië zal de Parijsche voorstellen niet aanvaarden. pag. 4 De Britsche rcgecring zal Donderdag haar houding inzake de voorstellen in het La gerhuis verdedigen. nag. 4 Eden zou in den Volkenbondsraad Woensdag mededeeling doen over een veranderde Britsche Volkenbondspolitiek. pag. 1 De regecring acht het incident-Kortenhorst gesloten. pag. 3 De heer E. II. Krelage is tot eere-voorzitter van „Bloembollencultuur'' gekozen. pag. 3 De landsinkomsten blijken tot nu toe liooger te zijn dan in 1934. pag. 3 Minister de Wilde acht het heter, dat „Dc Beul" niet meer wordt vertoond. pag. 3 Prov. Staten verwerpen dc voorstellen in zake den standplaatsaftrck. pag. 2 Prof. dr. L. II. Grondijs over de Abessynische kwestie. pag. 7 Laatste Berichten pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Taak der Pers. pag. 1 Het Snelle Ding: Eenvoudige beleediging. pag 3 Speciale correspondentie uit Rome: Italiaan- schc pers kleineert de vredesvoorstellen. pag. 4 Van onzen correspondent te Genève: Een on welkom vredesplan. pag. 4 J. B. Schuil over „Een Dolle Streek" door Herman Heyermans". pag. 7 E. over „Een Vrijdagskind" pag. 7 C. J. v. T.: Onze 39: De heer E. van der Wall. pag. 6 Schaakrubrick. pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1