Twee vliegtuigen botsten boven Schiphol. Uit Haarlem's Gemeenteraad. VERSTOPPING LEO-PILLEN DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 HAÏRtEM'S DA'GBEAD (Vervolg van ons nummer van gisteren) Een gasprijsverlaging voor kleine gebruikers. Voortaan ook Georganiseerd Overleg voor het Onderwijs. Vergoeding aan bijzondere scholen. Toen het voorstel van B. en W. tot vast- stelling van eenige vergoeding aan bijzondere scholen, aan de orde kwam, wees de heer We us tink (r.k.) er op, dat verschillende bijzondere scholen zeer zuinig geweest zijn, waaardoor geld voor de gemeente bespaard is. Enkele scholen zijn te royaal geweest, maar B. en W. hebben daaraan ook schuld, omdat de schoolbesturen niet tijdig zijn ingelicht, dat in 1933 de vergoeding voor schoolbehoeften ver laagd was. Die inlichting is pas in 1935 gege ven. Zou het niet mogelijk zijn de schoolbe sturen tijdig in te lichten hoeveel per leerling besteed kan worden? De verminderde uitbeta ling over 1933 is voor de bijzondere scholen niet minder dan f 40.000. Is er op het openbaar onderwijs op dit gebied f 30.000 bezuinigd, uit de begrooting is dit niet te halen. Bij de be grooting zou spreker op deze zaak terugkomen. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei, dat de groote verlaging bij het openbaar onderwijs hem ook verrast heeft. Zooveel mogelijk zal in het vervolg een tijdige inlichting aan de bij zondere scholen gegeven worden. Gemeenterekening 1934 B. en W. dienden de rekening over 1934 in. De heer Westerveld (s.d.a.p.) heeft in de commissie gezeten om de rekening na te zien. heeft de 7 kisten bescheiden bestudeerd door steekproeven te nemen. Hij heeft daarbij ervaren, dat de administratie der gemeente zeer ingewikkeld is. Gelukkig is nu een staats commissie benoemd om te onderzoeken of de gemeente-administratie te vereenvoudigen is. De administratie van de gemeentebedrijven is eenvoudiger. De gemeenten kunnen er thans niets aan doen, omdat zij aan wettelijke voor schriften gebonden zijn. Is evenwel op het oogenblik al iets te doen om tot vereenvoudi ging te komen? De voorzitter: wij doen op dit gebied wat mogelijk is, maar wij zijn aan wettelijke voorschriften gebonden. Streven naar vereen voudiging heeft den steun van B. en W. De rekening werd goedgekeurd. Een verbouwingsquaestie. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van het beroep inzake de weigering van de ver gunning voor den verbouw van perceel Greb- berstraat 16. De heer Noordewier (communist) acht te de gevraagde verbouwing onbelangrijk. B. en W. zijn er op tegen dat het achterterrein bebouwd wordt, maar aan het achterterrein grenst alleen een meubelfabriek, die er niet veel last van zal hebben. M r. D r i 1 s m a (s.d.a.p.) had ook den plaat selijken toestand bekeken. Hij is niet overtuigd, dat de gemeente geen ontheffing kan verleenen. Het bedrijf van den man heeft de aangevraag de verbouwing (vergrooting der garage) noo- dig. Gaarne zou spreker meer gegevens heb ben om een eerlijke beslissing te kunnen nemen. De heer Rein al da (s.d.a.p.) zei, dat de raad thans een beslissing moet nemen, omdat anders de termijn verloopt. B. en W. passen de bepalingen over achtergevel-rooilijnen zeer soepel toe. Er moet evenwel opgepast, worden dat geen rechten van aangrenzenden worden aangetast. B. en W. zijn bereid ontheffing te verleenen maar op een ander bouwplan. Volgens deskundigen kan de garage gebouwd worden zooals B. en W. zich dit hebben voor gesteld. Als het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het beroepschrift wordt aangenomen, kan de man een nieuw bouwplan indienen. De heer D rils ma: ik houd vol, dat de schade aan derden toegebracht nihil is. De man heeft mij verzekerd, dat hij zijn gr-oote verhuisauto niet in de lage garage kan plaat sen die B. en W. hem zouden laten bouwen. De heer R e i n a 1 d a: als de garage te hoog moet worden, tasten wij de rechten van om wonenden aan. De gemeente wil bij het ont werpen van het nieuwe bouwplan zooveel mo gelijk tegemoetkoming verleenen. De heer D rils ma: daarmee neem ik genoegen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Ontslag aan 60-jarigen. Voorstel van B. en W. inzake de financieele gevolgen van ontslag aan gemeentepersoneel boven de 60 jaar. In het besluit wordt bepaald, dat zij, die in 't genot zijn van de uitkeering tot aanvul ling van 't pensioen zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders geen nevenbe trekkingen mogen vervullen, geen bezoldig de werkzaamheden voor derden mogen ver richten en geen handel of nering mogen uit oefenen; bij overtreding van dit verbod wordt de uitkeering ingetrokken. De heer Van der Wall (c.h.) wilde ook vastleggen, dat de gemeente zulke ambtena ren en werklieden niet meer in dienst mag nemen. Mr. Bijvoet: (r.-k.)dat is niet noodig, want de ambtenaren en werklieden mogen alleen een nieuwe betrekking aannemen als B. en W. het goedkeuren. Daarmee is dus voorzien in het geval dat de heer v. d. Wall op het oog heeft. Als B. en W. het in een en kel geval billijk achten om een uitzondering toe te staan, geldt dat ook voor een gemeen tebetrekking. De heer Rei na ld a (s.d.a.p.) wethouder: met die opmerking ben ik het volkomen eens. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen Geen wachtgeld aan huwende onderwijzeressen. Voorstel van B en W. tot aanvulling van de wachtgeldregeling voor gemeenteperso neel, de bedoeling is om aan huwende amb tenaressen, die op wachtgeld gesteld zijn tij dens het huwelijk geen wachtgeld uit te lceeren. De heer Weustink (r.-k.) las in de door B. en W. voorgestelde verordening, dat een gehuwde onderwijzeres na een ontbin ding van haar huwelijk, al is dat na 25 jaar weer recht krijgt op wachtgeld. Dat is toch niet de bedoeling. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder: dit kan niet uit de verordening gelezen wor den, Het is trouwens ook niet de bedoeling. De voorzitter: wij zullen het in B. en W. nog eens bekijken Het voorstel van B. en W. werd aangeno men, de communisten stemden tegen. Overplaatsing van een onderwijzeres. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van een onderwijzeres van school 39 (Spaarn dam) naar school 7 (Leidsche plein). De lieer Posthumus (s.d.a.p.) was tegen dit voorstel, omdat daardoor de belangen van wachtgelders worden aangetast. Er ,was hier een open plaats en daarop heeft aller eerst een wachtgelder aanspraak. Het is jammer dat de raad niet van te voren een beslissing genomen heeft over de algemeene regeling betreffende de overplaatsing en af vloeiing van personeel bij het onderwijs. De heer Boes (v.-d.) wethouder, zei dat het hier een financieel belang der gemeente is. Benoeming van een wachtgelder zou aan de gemeente geld kosten B. en W. hebben een regeling vastgesteld voor overplaatsing en afvloeiing. De com missie van onderwijs heeft daarover advies uitgebracht. Het voorstel van B. en W. werd aangeno' men met bijna algemeene stemmen. Ontslag aan een ond erwijzeres. Voorstel van B. en W. om eervol ontslag te verleenen aan mej. W. E. Huiskes als onder wijzeres aan school 3. De heer Posthumus (sd.a.p.) was ook tegen dit voorstel. Hier is niet gehandeld naar een systeem van afvloeiing dat hij ge- wenscht acht. De heer Boes (V.D.) wethouder: er is rekening gehouden met de wenscMMjkheid dat de jongste aan een school ontslagen wordt, evenwel met inachtneming van de be langen van kostwinners. Ook dit voorsel werd met enkele stemmen tegen, aangenomen. Georganiseerd Overleg inzake Onderwijs. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van een ontwerpverordening tot instelling van een georganiseerd overleg met het onderwij zend personeel in de gemeentelijke inrich tingen van onderwijs. De heer Posthumus (s.d.a.p.) sprak zijn waardeering uit over de indiening van deze verordening. Nu komt er ook Overleg voor de onderwijzers. Spreker had gaarne in de toelichting van B. en W. wat meer enthou siasme gezien. Er is ook een gemeentebelang bij gemoeid. Met de door B. en W. voorge stelde regeiimg gaat spreker accoord. Het is evenwel niet duidelijk of B. en W. het Overleg willen beperken tot het openbaar Onderwijs. In den raad kunnen ook onderwerpen aan de orde komen die van belang zijn voor de bijzondere onderwijzers. Spreker stelde eenige ondergeschikte wijzigingen der verordening voor. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei dat B. en W. ook overtuigd zijn dat het Overlei in het belang van de gemeente en het onder wijs kan zijn. Het Bijzonder Onderwijs valt buiten dit Overleg. Misschien kan later eens overwegen worden of er iets te zeggen is voor zoo'n uitbreiding. De door den heer Posthumus voorgestelde wijzigingen nemen B, en W. over. Het voorstel van B. en W. werd zonder stemming aangenomen. Verlaging van den gasprijs. Hierna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om het gastarief te wijzigen door het instellen van een vastrechttarief voor kleine verbruikers (die van het bestaan de vastrecht geen voordeel hebben) en van een speciaal tarief voor gas voor verwarmings doeleinden. De heer Cas trie urn (rk.) meende dat door het voorstel van B. en W. een bepaalde groep inwoners bevoordeeld worden. Het is er den directeur blijkbaar slechts om te doen om zooveel mogelijk gas te verkoopen. Wij, als raadsleden, moeten ook op de sociale be langen letten. Nu worden menschen die min der dan 30 M3. gas in de maand gebruiken buiten de verlaging gesloten. De allerklein sten zullen dus meer voor het gas moeten betalen om aan de beter gesitueeren goed- kooper gas te kunnen leveren. Er is door B. en W. berekend, dat die nieuwe vastrecht- bepaling aan de gemeente f 18,000 per jaar zal kosten. Beter is het om den gasprijs van 9 cent per M3. te verlagen. Daarvan kunnen aan ook de allerkleinsten profiteeren. De heer Noordhof f (s.d.a.p.) had ver wacht, dat dit voorstel pas bij de begrooting aan de orde zou kómen. Spreker kan alleen met het voorstel van B. en W. meegaan, als de raad gevoegd is om bij den raad nieuwe be slissingen te nemen over den gasprijs. De heer Kuiper (r.k. pleitte voor aan houding tot de behandeling der begrooting. Er is van spreker nog altijd een voorstel ter tafel om gas, electriciteit en water aan de minst-gesitueerden tegen den kostenden prijs te leveren. Laten wij de geheele quaestie aanhouden tot de begrooting. De heer No orde wier (communist) was voor het voorstel van B, en W. Iemand die 30 M3. gas verbruikt is geen groot-verbruiker. Maar ook aan de menschen die geen 30 M3. gebruiken, moet gedacht worden. Dit kan bij de begrooting onder oogen gezien worden. De heer Visser (C.H.) juichte het voor stel van B. en W. toe. Wie meer wil, kan dit al vast op afbetaling nemen. De heer Van Engelen (Kath Dem.) vond het voorstel van B. en W. goed. maar vond het ook beter de geheele quaestie aan te houden tot de begrooting. De heer de Braai (A. R.) had bezwaar te gen aanhouding. Alles wat mogelijk is om het gasverbruik te bevorderen moet aangegrepen worden. De heer Westerveld (s.d.a.p.) zei dat het hier geen ingrijpende wijziging van ons gas tarief geldt. De directeur was natuurlijk over tuigd, dat in dezen tijd van financieelen nood voor de gemeente, er niet aan gedacht kan worden den gasprijs over de geheele linie te verlagen. Daarom heeft hij zich de vraag ge steld, wat thans mogelijk is. De voorzitter (wethouder Roodenburg) C, H.) zei dat bij de begrooting zelfstandige beslissingen genomen kunnen worden over den gasprijs. Dan komt ook het voorstel Kuiper aan de orde. Het is gewenscht het voorstel van B. en W. reeds thans aan te nemen. Er moet iets gedaan worden. In September is, na een periode van achteruitgang, een stijging in het gasverbruik gekomen. In de eerste helft van December was de gasproductie 10 pet. boven hetzelfde deel van de maand in 1934. De ingezetenen die tot petroleum waren over gegaan, komen weer terug tot het gas. Die opleving van het gasdeblet moet aangemoe digd worden. Onder het voorstel van B. en W. vallen 18.000 ingezetenen. Het groolere ver bruik zal het gasdebiet nog sterker doen toe nemen. De heer Castricum heeft wantrouwen uit gesproken jegens den directeur. Het is dezen ambtenaar niet alleen te doen om zooveel mogelijk gas te verbruiken, maar hij houdt wel ter dege het gemeentebelang en het be lang der ingezetenen voor oogen. De heer Castricum heeft ook gezegd, dat hij een vraagteeken zet achter de mededeeling van B. en W. dat de in de vorige zitting troffen overeenkomst met de Hoogovens een financieel voordeel der gemeente beteekent van f 10.000 per jaar. Dit is wantrouwen je gens B. en W. En een ongepast wantrouwen Als de heer Castricum op deze wijze voortgaat zeg ik hem, dat ik hem in het vervolg geen antwoord op zijn opmerkingen geeft De heer Castricum (r.k.): dus mag ik geen critiek oefenen, moet ik alles slikken? De heer Visser (C.H.): tusschen critiek oefenen en wat u doet is een groot verschil. Het voorstel van B. en W. werd daarop zonder stemming aangenomen. Benoemingen. Benoemd werden: Tot tijdelijk leerares in de Fransche taal aan de 2de H. B. S. B mej. C. P. Bal te Bioe- mendaal. Tot tijdelijk leerares in het teekenen aan de Meisjesschool mej. S. v. d. Hoek te Am sterdam. De Huurtoeslag. De heer Mars (s.d.a.p.) had gevraagd of het mogelijk is den waterprijs in aanmerking te nemen bij de berekening van den huurtoe slag voor werkloozen. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat B, en W. aan het verzoek zullen vol doen. wordt vlug verholpen door Leopillen. Sedert 20 jaar een beproeld, zuiver plantaardig laxeermiddel dat een milde en prompte uitwerking heelt. In doosjes vanal 20 ct Bij alle apoth. en drog. (Adv, Ingez, Med.) Over fascisme en oorlog. Rede van Jo de Haas voor de vereen. „De Nieuwe Cultuur". In het gebouw van den Protestantenbond aan de Jacobstraat heeft de socialistische ontwikkelingsvereeniging ,.De Nieuwe Cul tuur" gisteravond een openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad de heer Jo de Haas met het onderwerp: „Is fascis me oorlog? Neen!" Na een openingswoord van den voorzitter, ving de heer De Haas zijn rede aan. Wij leven in een wereld vol misvattingen, aldus spr Zoo beweert men tegenwoordig algemeen, dat fascisme oorlog beteekent. Men zegt dat elkander klakkeloos na. De heer De Haas kwam hiertegen op. Weliswaar voert het fascistische Italië op het oogenblik oor log in Afrika, maar dat is nog geen bewijs voor de bovengenoemde stelling. En toen de groote wereldoorlog uitbrak, was het fascisme nog volkomen onbekend. Die oorlog kwam voort uit het kapitalisme. In het kapitalisme moet men geen onderscheid maken tusschen democratische en fascistische staten. Ook voor den oorlog in Abessynië bestaan geen fascistische, doch kapitalistische oor zaken. Italië heeft te kampen met overbe volking, heeft behoefte aan grondstoffen voor zijn industrie en moet zich afzetgebieden voor zijn producten veroveren, De oorlog komt niet uit het fascisme voort, maar het fascisme komt uit den oorlog voort. Het belangrijkste kenmerk van het fascisme is het staatsabsolutisme, Welnu, ditzelfde staatsabsolutisme bestond in 1914 in de oor logvoerende landen, Men kan dus zeggen, dat het fascisme is ingezet in 1914. De arbeiders, die zich tegenover Italië scharen achter de democratische staten, die evengoed militaristisch zijn. begaan een groote dwaasheid, betoogde de heer De Haas. De fascistische staat is openlijk militaris tisch, de democratische staat bedekt. Spr. hekelde vervolgens de psychologische oor logsvoorbereiding door de verplichte deel neming aan de afweermaatregelen van even- tueele luchtaanvallen, die onlangs bij de wet is bepaald. Dit noemde spr. verkapt fas cisme, evenals de volmacht, door het parle ment aan de fegeering verstrekt, ten aanzien van de sanctiemaatregelen tegen Italië. Het conflict in Oost-Afrika heeft tot ge volg gehad de noodlottige verdeeling van de menschen in pro en contra. De Italianen al leen worden als de boosdoeners beschouwd, terwijl toch de andere staten bereid zijn op hun tijd hetzelfde te doen. Bovendien hebben de democratische staten reeds geheel Afrika onderling verdeeld. Spr. trof een vergelijking tusschen de mentaliteit van de menschheid bij het uit breken van den wereldoorlog en die bij het ontstaan van het Italiaansch-Abessynisch conflict. Dezelfde verderfelijke geest van sym- en antipathie van toen, is thans over de menschen vaardig geworden. Maar men ziet niet in, dat Engeland, evengoed nu als is 1914, slechts zijn eigen imperialistische belangen behartigt. Het is dus een groote fout van de arbeiders, warm te loopen voor Engeland en den Volkenbond. Frankrijk verkeert, volgens spr., in een moeilijk parket. Het moet namelijk kiezen tusschen den steun van Engeland en van Italië bij een eventueelen nieuwen strijd te gen Duitschland. Vandaar het uitstel van de sanctieconferentie, dat Frankrijk heeft be werkt. evenals de Parijsche vredesvoorstel len. Dit alles is niets dan een diplomatiek spel. Hieruit blijkt dat het democratische ka pitalisme even roofzuchtig is als het fascis tische De permanente oorlogsdreiging is het kapitalisme. De eenige bestrijding van den oorlog is de anti-militaristische actie, zoo besloot de heer De Haas zijn rede. Na eenig debat sloot de voorzitter de ver gadering. KIEN AVOND VAN „APOLLO". De Ar'o. Mandolineclub ,A.pollo" geeft Za terdag 21 Dec. a.s. in gebouw „Caecilia", Jansstraat haai' jaarlijkschen kienavond. Er zijn eenige verrassingen tusschen de kien- ronden en bal na tot twee uur. VORSTELIJKE EMIGRANTEN. Zaterdag 21 December geeft de Tooneel- groep Het Masker (Dir. Ko Arnoldi) in den Stadsschouwburg de 215e vertooning van „Vorstelijke Emigranten", blijspel in 4 be drijven van Jacques Deval. Regie: Ko Arnoldi. Decor-ontwerp van Paul Bromberg. Lestoestel in brand gevlogen. Leerling-vlieger om het leven gekomen. Militair aviateur werd niet gewond. Woensdagmiddag tegen half vier heeft nabij het vliegveld Schiphol een ernstig vliegongeval plaats gehad waarbij een leerling-vlieger om het leven is gekomen. Een leerling van de Rijksopleiding voor Vliegtuigbe stuurder van de Kweekschool voor de Zeevaart, Metz geheeten, was alleen met een Koolhoven-lestoestel FK 43 in de lucht. Even voor Schiphol on geveer boven de Ringvaart, kwam het toestel in botsing met een mili taire tweedekker C 1. Beide toestel len stortten neer. De FK 43 kwam even over de Ringvaart op het land terecht. Het toestel vloog in brand. De inzittende leerling-bestuurder was, toen men bij het toestel kwam, gedood. Zijn lijk was verkoold. Het militaire toestel kwam in de Ring vaart terecht. De bestuurder wist zich uit de cabine te bevrijden. Hij liad geen letsel bekomen. Het toestel is drijvende. Groote ontsteltenis is op Schiphol gewekt, door het treurige vliegongeval waarbij de jeugdige en veelbelovende leerling-vlieger van de Rijksopleiding voor Verkeersvlieger voor leerlingen van de Rijkskweekschool voor de Zeevaart, A. F. Metz uit Haarlem, om het leven is gekomen. Zijn Koolhoven lestoestel kwam in botsing met een militair-vliegtuig, de Fokker-verkenner Cl 526, bestuurd door den 24-jarigen sergeant-reservevlieger G. A. Hinrichs, die als maandvliegër aan den vlieg- dienst verbonden is en den Fokker van Rot terdam naar Schiphol moest brengen. Na de botsing heeft hij kans gezien, zijn toestel zwevende te houden tot vlak boven de Ring vaart, waarin het tenslotte terecht kwam. Zonder noemenswaardige kwetsuren te heb ben opgeloopen kon de vlieger zich bevrijden, naar den kant zwemmen, waar hem spoedig hulp geboden werd. De Koolhoven daarentegen verloor den rechtervleugel en stortte loodrecht omlaag, en vloog, bij het neerkómen op den grond, in brand. Toen men het toestel kon naderen was het reeds geheel uitgebrand en vond men het verkoolde lichaam van den ongeluk- kigen bestuurder onder de resten van het vliegtuig. Het was omstreeks kwart over drie, toen men in de omgeving van Öchiphol een hevi- gen slag hoorde, Slechts weinigen hebben de botsing zelf gezien, doch wel zag men, dat aan den overkant van de vaart van een op ongeveer 80 meter hoogte vliegend Koolho ven-toestel een vleugel afbrak en neerviel. Het toestel zelf tuimelde daarop draaiend om zijn as omlaag en stortte, neer in een weiland op een afstand van nog geen hon derd meter van den weg, die langs de Ring vaart loopt. Op hetzelfde oogenblik, dat men den slag hoorde van de botsing met den grond, steeg een vuurzuil omhoog, en wist men, dat het toestel in brand was gevlogen. Technisch personeel uit de werkplaatsen van de K.L.M., waar men het dichtst bij de plaats van de ramp was, begaf zich onmiddellijk met een roeiboot naar den overkant, doch vond daar slechts de nog rookende resten van het toestel. Schuin tegenover het K.L.M,-hotel op den dijk werd de aandacht echter getrokken door een ander schouwspel. Het militaire vliegtuig dat met het Koolhoven-toestel in de lucht in botsing was geweest, planeerde in de rich ting van de vaart en kwam al lager en lager tot bij de plaats, waar de nieuwe brug over de Ringvaart wordt gelegd, waar het toestel met een kalm vaartje midden in het water terecht kwam, kantelde, en toen weer boven kwam drijven. Onmiddellijk schoot ook hier hulp in een roeiboot toe. doch de militaire bestuurder had zich, bij het kantelen van het toestel, uit zijn cockpit bevrijd en zwom met krachtige slagen naar den kant, een af- st and van ongeveer 25 meter, waar een zand schuit lag, die hij weldra had bereikt en waar behulpzame handen hem op het droge hielpen. Het bleek, dat hij slechts eenige schrammen had opgeloopen, en nadat hij per boot naar den overkant was geroeid, werd hem in een der militaire loodsen de noodige hulp verleend, en weldra hadden droge kleeren en warme drank hem weer volkomen opgeknapt. Het bleek, dat sergeant Hinrichs zijn koel bloedigheid geen moment had verloren. Al vorens het toestel toen hij van Rotterdam boven Schiphol kwam definitief aan den grond te zetten, oefende hij eenige starts en landingen. Toen hij voor de laatste maal wil de landen en reeds zijn gas had afgezet, voelde hij plotseling aan den achterkant van zijn toestel een schok. Op hetzelfde oogenblik merkte hij, dat het vliegtuig niet langer be stuurbaar was en neiging toonde om recht omlaag te duiken. Gelukkig zag hij kans, het planeerende te houden, doch geleidelijk ver loor hij hoogte en toen zag hij het water als zijn eenige kans op redding. Met de grootste koelbloedigheid heeft hij zijn manoeuvre uitgevoerd. De Fokker-verkenner, die omgekeerd in het water terecht kwam, werd naar den kant ge sleept, waar het voorgedeelte met der zwaren motor begin te zinken, zoodat de staart om hoog stak. Duidelijk was te zien, hoe het achtergedeelte door de botsing in de lucht be schadigd was en daardoor het vliegtuig on bestuurbaar was geworden. Een bok, die ge bruikt was bij het plaatsen van de overspan ning van de nieuwe brug over de Ringvaart, en die nog in de nabijheid lag, werd ge haald om te trachten, het toestel uit het wa ter te trekken. Inmiddels waren ook de autoriteiten van Schiphol ter plaatse gearriveerd, evenals de burgemeester van Haarlemmermeer, politie beambten uit Haarlemmermeer en Aalsmeer, en de brandweer uit Amsterdam. De brandweer kon echter weinig uitrichten, ook niet op de ongeveer 500 meter verder ge legen plaats, waar het wrak van de F. K. 43 lag en waar slechts eenige smeulende resten te blusschen vielen. Het armzalig hoopje ijzerwerk in het besneeuwde weiland, waar slechts de hitte van het brandende toestel de sneeuw in een wijden kring rondom het wrak had doen smelten, bood een droeven aanblik in het grauwe licht van de trieste win ter schemering, die weldra week voor de duister nis. Het toestel was recht op den neus op den grond terecht gekomen en de motor was diep in den grond geboord, zoodat de ongelukkige bestuurder bij het neerkomen op slag moet zijn gedood. Het stoffelijk overschot bevond zich nog in het wrak, tot de komst van het parket uit Haarlem. Ter verge makkelijking van het onderzoek had men van Schiphol twee zware electrische schijnwer pers gehaald, die in een nabijgelegen kwee- kerij op hef lichtnet aangesloten konden wor den. Weldra arriveerde de burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Kastelein, terwijl tegen 5 uur het parket uit Haarlem, Mr. W. M. Paardekooper Overman en Mr. A. R. Andringa arriveerden. Pas daarna kon men beginnen met het bergen van het stoffelijk overschot, dat naar Haarlem werd overgebracht. Twee ooggetuigen vertellen. Twee vliegers van de Zeevaartschool die stonden te kijken, hoe Mets in het Kool- hovenvliegtuig, in een rukne boöht vloog over de luchthaven, ieder toestel dat op Schip hol landt is verplicht tenminste één keer over het vliegveld te cirkelen hebben over het ongeluk het volgende verteld: Het toestel van Mets vloog over loods B, in de richting van de Ringveert. Van den anderen kant kwam het militaire toestel C I 526, een militaire Fokker van het twee dekker-type, een verkenner. Hierin was ge zeten de 24-jarige sergeant-reserve-vlieger G. A. Hinrichs, die dit toestel uit Rotterdam had gehaald, er reeds mee op Schiphol had geland en daarna ter oefening, nog eenige star.ts en landingen aan het uitvoeren was. De beide leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart en eenige andere toeschou wers zagen tot hun ontzetting, dat als het ware de twee machines die ongeveer 150 M. hoog waren, tot elkander aangetrokken wer den en op hetzelfde oogenblik hoorden zij een harden klap. Het militaire vliegtuig schoot weer weg, hevig door de lucht zwabberend, de Kool hoven schoot naar beneden, in een kurke- trekkerlijn. Met een geweldige plof sloeg de F.K. 43 op het weiland aan de overzijde van de Ringvaart neer. De omgekomen leerling-vlieger. De omgekomen leerling-vlieger A. F. Metz, wiens veelbelovende carrière op zoo treurige wijze werd afgesloten voor hij zijn capaci teiten nog ten volle kon ontplooien, was 20 jaar en woonde te Haarlem. Daar doorliep hij de 5-jarige II. B. S. en werd hij, toen hij zijn eind-examen had gedaan, ingeschreven voor de Rijkskweekschool voor de zeevaart te Am sterdam. In Augustus j.l. werd hij geplaatst bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers. De luchtvaart was voor hem toen reeds nies meer geheel nieuw, want voor hij bij de oplei ding kwam had hij reeds zijn brevet A als sportvlieger behaald. Hij was daardoor den overigen leerlingen van zijn cursusjaar veel voor en had het program van de opleiding met de lestoestellen va.n de Nationale Lucht- vaartschool reeds achter den rug. Met de Koolhoven F. K. 43, bekend als ,,'t Juffertje", had hij Woensdag alleen een overland-vluchfc gemaakt via Soesterberg, Vlissingen, Haam stede en Rotterdam. Reeds had hij boven Schiphol zijn eerste voorgeschreven ronde ge vlogen om te dalen, toen de noodlottige bot sing plaats had met het militaire vliegtuig, dat hij klaarblijkelijk niet gezien heeft. Het slachtoffer stond bekend als een kundig en rustig vlieger, van wien men, gezien zijn nog jeugdigen leeftijd, veel had mogen ver wachten. PERSONALIA. Voor het eerste gedeelte van het arts-exa men is aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam geslaagd mej. B. C. Mulders, te Haarlem. Voor het propaedeutiseh examen voor civiel ingenieur is aan de Technische Hooge- school te Delft geslaagd de heer H. Sorgdra- ger, te Haarlem. Het getuigschrift voor sportmassage van het Néderlandsch genootschap voor heilgym nastiek is behaald door de heeren A. Ch. Groen en P. Rol, te Haarlem. Voor Duitseh M.O. B is geslaagd mej. B. Kinzl te Haarlem. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. a.s. de heer R. IJzer. te Haarlem, opnieuw benoemd tot lid van het Rijkscollege (en niet. zooals Woensdag door ons vermeld werd, van de Rijksschool) voor de Lichame lijke Opvoeding. OPVOERING VONDELS „LUCIFER" GAAT NIET DOOR. De opvoering van Vondels „Lucifer", die door den Vrijz. Chr. Studentenbond op 23 De cember a.s. alhier in den Stadsschouwburg zou worden gegeven, gaat niet door, naar men ons mededeelt. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 3.45 uur: Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Mlddagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.38 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag 7.30 uur. Middag- en Avonddiensten t.e 3.45 uur. Talmoed Torah: niet. De ochtenddiensten op de werkdagen vin den plaats in het Gemeentegebouw. Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten wor den verricht ter Synagoge, Lange Begijne straat 11.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10