VOO Kerstmis ie heis® DE VROUW IN DE XXe EEUW. II DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 HAARDE M'S DX'GBCAD 10 Meer en meer begint het ingang te vinden om kerstmis buitenshuis te vieren, en de trei nen met kerstfeestvierders brengen zeker evenveel menschen van hun thuis weg, dan dat zij anderen erheen vervoeren. Toch zijn er altijd nog talloos velen die aan de gezelligheid thuis de voorkeur geven boven de door vreemden georganiseerde kerstfeest viering in een vreemde omgeving, waardoor zij wel het gemak hebben dat zij nergens voor behoeven te zorgen, maar zij moeten het dan ook nemen zooals het uitkomt en dat zal niet altijd precies in hun eigen geest vallen. Daarom is dit bij uitstek intieme feest voor de meesten een festijn dat bij het eigen thuis behoort, dat volgens eigen plannen moet wor den gevierd, en dat niet afhankelijk moet wor den gesteld van de al of niet feestelijke stem ming van een toevallig bij elkaar gekomen ge zelschap, dat elkaar overigens geheel vreemd is. Nu is ons ideaal voor de kerstdagen natuur lijk een sneeuwlandschap waarbij een heldere, reine lucht en gedempte verkeersgeluiden een eigen sfeer scheppen. Maar de praktijk komt meestal heel anders uit; geen sneeuw, geen heldere hemel, geen stille atmosfeer, maar een rumoerige, bolle wind, regenbuien en een bewolkte hemel. Wanneer wij ons nu al te veel instellen op een „witte kerst", komen wij tien tegen één leelijk bedrogen uit, en dan valt. met onze plannen, ook ons kerstfeest in duigen. Laten wij het liever andersom doen: wij stellen ons voor dat het, als zoo vaak, lauw regenweer zal zijn, waai-bij wij dus geheel en al ons vermaak in huis zullen moeten zoeken. Voor de kinderen bedenken wij leuke spelle tjes, of wij nemen ons voor, allen gezamenlijk iets te ondernemen wanneer het maar bin nenshuis is. Komen spelletjes voor groot of klein niet meer in aanmerking, dan zorgen wij voor een mooi boek, of voor een gezellig handwerk of voor wat dan ook in onze gezel lig versierde kamers. En verrast de kerstmorgen ons dan toch nog met een witte jas, nu dan worden alle plannetjes zonder eenige spijt uitgesteld en gaan wij den dag buiten doorbrengen, of wij nu sneeuwballen gooien, glijden, sleden of wandelen willen, tenzij wij ons te oud voelen voor dit gedoe, de gladheid liever mijden en achter de ramen het plezier van anderen wil len zien. Binnen een paar dagen gaan we nu ook zeker met de versieringen beginnen, waarover ver leden week in deze rubriek al een en ander is geschreven. Zoo meer in 't algemeen moe ten wij vooral goed in het oog houden, dat de versiering er is voor het plezier van de huisgenooten en niet voor hun verdriet. Dus zullen wij rekening moeten houden met hun lengte, want als vader telkens met zijn haar of als hij dat niet meer heeft: met zijn kale kruintje in een of andere bosschage terechtkomt, zal hijr al heel gauw, en terecht, op de versiering gaan mopperen. Ook dienen wij te overleggen, of alle kas ten goed open en dicht kunnen zonder dat een versiering zich er iederen keer hardnekkig tusschen dringt; of het niet mogelijk is dat de feestelijke eetkamerlamp op een zeker kwaad moment zijn heele tooi middenin de soep depo neert; of dat het soms gebeuren kan, dat het onmogelijk geworden is om thee in te schen ken, zonder zich aan alle kanten te prikken aan de hulst-decoraties Bovendien moet er natuurlijk rekening ge houden worden met brandgevaar, dus geen kaarsen vlakbij gordijnen of andere brand bare dingen, geen kaarsen op tochtige plaat sen en geen licht ontbrandbare stoffen bij een haard of open vuur. Natuurlijk moet er voor den kerstboom, als hij tenminste met kaarsen wordt verlicht, een emmer water en een spons op een steel klaar staan, zoodat een groote boom aan alle kanten met water bereikbaar is. Een brandbluschapparaat doet evengoed dienst. Tenslotte noemen wij hieronder nog enkele recepten van bekende kerst-gerechten. Aller eerst dan: Mince Pies. Dit is een Engelsch kerstkoekje dat ge maakt wordt van: 150 gr. bloem, 75 gr. boter en wat suiker voor het deeg, en voor de vulling van: 60 gr. krenten, 60 gr. Sunmaid rozijnen, 50 gr. sucade, 10 gr. snippers, 1 zure appel, 60 gr. kalfsniervet. 50 gr. suiker, 1 theelepel gemengde geurige kruiden, het sap van een citroen, de geraspte schil van een halve citroen. Meng boter en bloem aantot een stevig deeg; schil en snipper de appel, neem de vel letjes van het vet, wasch de krenten, hak alle droge ingrediënten met elkaar fijn en voeg er suiker, kruiden, citroenrasp en citroen sap bij. Voer zandtaartvormpjes, die met boter besmeerd zijn, met het deeg, vul ze met het mengsel en bedek ze daarna met een deksel tje van het deeg. Bak de taartjes in den oven tot ze gaar en mooi lichtbruin van kleur zijn. Presenteer ze koud op een glazen schaal, die versierd is met takjes hulst of een andere kerstversiering. Kerstkrans. 100 gr. bloem, 100 gr. boter. 100 gr. suiker, 100 gr. amandelen, een klein ei, wat zout. 100 gr. poedersuiker, een scheutje kokend water. Zeef de bloem, doe ze grootendeels in een kom en voeg een derde deel van de boter erbij, die met een mes in stukjes wordt ver deeld. Voeg er zooveel koud water bij, dat de massa goed samenhangt, bestrooi een deeg plank of steenen aanrecht met bloem, rol het deeg erop uit en herhaal dit tot het niet meer vastkleeft, dus door steeds weer opnieuw bloem te strooien en deegrol en plank goed schoon te houden. Rol het deeg weer uit, leg op afstanden klontjes boter erin en rol het deeg weer in; rol het dan in tegengestelde richting uit, en doe dit steeds totdat alle boter verwerkt is, en het deeg luchtig en gemakkelijk uitrolt. Het verdient aanbeveling het werk zoo nu en dan eens te laten rusten. Pel voor het vulsel de amandelen, laat ze drogen en maal ze fijn. Voeg er de suiker aan toe, het ei en zooveel koud water dat de massa samenhangt. Maak tenslotte van de plak deeg een reep die om een springvorm of borstplaatring ge legd wordt, leg hierop in het midden een reep vulsel, vouw het deeg hieromheen en plak de vouw met water dicht. Bestrijk de krans van boven met geklopt ei en bak hem in een heeten oven 15 a 20 minuten. Maak van poedersuiker en kokend water een papje, smeer dit op den krans en garneer hem, als het glazuur nog nat is, met halve Fransche kersjes, angélique en oranjesnippers. Plumcake. 250 gr. bloem, 125 gr. suiker, 40 gr. geconfijte vruchtjes, 125 gr. rozijnen, 1/3 wijnglas rhum. wat zout, gist, 3 eieren, de geraspte schil van een halve citroen. Doe de boter in een kom, roer ze met de suiker en iets zout, voeg er stuk voor stuk de eieren bij, de gezeefde bloem en de citroen schil. Hak intusschen de geconfijte vruchtjes in groote stukken en week de rozijnen in de rhum. Voeg dit ook bij het mengsel en ten slotte de gist die in wat lauwe melk is opge lost. Besmeer een cakeblik met boter, doe hier het mengsel in, laat het gedurende een half uur op een warme plaats rijzen en bak de cake gaar in een matig warmen oven. E. E. J.—P. SCHORTJE. Hieronder volgt de beschrijving van een allerliefst schortje voor een meisje van een jaar of vier, vijf. Schorten, zijn weliswaar een beetje uit de mode geraakt, maar me nige moeder zal het toch jammer vinden, wanneer op het mooie jurkje van het kleine meisje vlekken komen, die er niet uitgewas- schen kunnen worden. Een schort is het beste voorbehoedmiddel. En dit schortje is wel zoo allerliefst, dat alle eventueele be zwaren, die we nog zouden kunnen hebben, als bij tooverslag verdwenen zijn. Het modelletje is gedacht van rose organ die; daarvan hebben we bij een breedte van 110 centimeter 60 c.M. noodig en 35 c.M. witte organdie voor de garneering. Het schortje wordt gemaakt uit twee dee- len, een lijfje, en een rok. De rok is een Nog meer dan andere jaren zijn blouses dit jaar het geliefde mode-object. Ochtendblou ses, middagblouses, elegante avondblouses, die voor de meest exclusieve avondjaponnen niet behoeven onder te doen, dikke sportblouses, enfin, alle soorten worden gedragen. En staat het soms niet gezellig, een fleurige „bloes" met een goed zittenden rok? Deze illustraties zijn voor het grootste deel aan dit enfant cheri van madame Mode ge wijd. Een beeldige avondblouse is die, welke de jonge dame links bovenaan draagt, ver vaardigd van witte crêpe georgette. Eveneens voor 's avonds is de blouse rechts boven, langs hals en schouders met handwerk verfraaid. De beide andere van deze twee plaatjes kun nen deel van een middagtoiletje uitmaken. Op de afbeelding links onderaan twee heerlijk warme pull-overs, waarmee degenen die het voordeel hebben straks van de wintersport te gaan genieten, geen slecht figuur zullen slaan. Ze zijn gemakkelijk zelf te fabriceeren van dikke wol en zijn naast sportief, toch gekleed, zoodat, wanneer u na genoten sport er om 5 uur een tearoom mee binnenstapt, u deze kleedingstukken niet angstvallig, als zijnde „niet toonbaar genoeg", behoeft te verbergen. Maar ook voor degenen die hun sportlust op de vaderlandsche ijsbanen zullen moeten bot vieren, zijn deze truien bestemd. De drie rok ken in het midden passen zoowel bij de mid dag- als bij de sportblouses. Nog een onderdeel van onze garderobe, dat zich dit jaar in de ongemeene aandacht mag verheugen, is de handschoen. Zoo gevarieerd als dit seizoen is ze ons nog niet voorgekomen. Zooveel verscheidenheden zijn er van nappa en soepel peau de suède, van slangenleer en glanzend fluweel, van kant en tule bezet met glinsterende loovertjes. Er zijn handschoenen met groote kappen en de meer vlotte „slip-on" modellen: eenvoudige met een enkel steekje yersierd en elegante met verschillende leer soorten, als „moza'ikwerk" ingelegd. De leeien hanusohoen is het die men draagt op het oogenblik. Geen moderne goedgekleede vrouw zal meer zeggen: „nu ja. wie let er op handschoenen". Nee, ze besteedt er wel dege lijk aandacht aan en neemt minstens twee paar mooie, en ze zal er op letten dat ze de nieuwste modellen krijgt. modellen. De modellen onderaan zijn van nap pa met een andere leersoort gegarneerd, slang bijv., de beide andere van peau de suède. De twee sportmodellen links bovenaan zijn zelf te maken van dikke wol. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG: vermicellisoep; gebakken zwezerik, andij vie met melksausje, aardappelen, mokka pudding. MAANDAG: roastbeef, stamppot van snijboonen met aardappelen, appelmoes. DINSDAG varkenslapjes, schorseneeren, aardappe len, fruit. WOENSDAG: boerenkoolstamppot met worst; citroen vla. DONDERDAG gehakt, bloemkool met tomatensaus, ge bakken aardappelen, rijst met abrikozen. VRIJDAG: gebakken bokking, roodekool, aardappe len; vanillepudding. ZATERDAG: spekpannekoeken met stroop; pruimen compote. In vele talen, door dichters en volksspreek wijzen is het uitgedrukt, dat de mensch het oogenblik van het geluk moet aangrijpen en weten uit te buiten. Het keert meestal geen tweeden keer terug „Der Augenblick des Glückes" zoo noemde Hacklander het in een eens veel gelezen geestigen roman. Inder daad, wie ééns zijn goede kans liet voorbij gaan, berouwt het vaak zijn geheele leven. We kennen vrouwen, die hebben gemeend zich te moeten offeren voor een familielid en daar om een mooie positie in of prettige reis naar het buitenland te moeten verwerpen. Na ja ren betreurden ze het nog. Er was eens een loyale vriendin, die het huwelijksaanzoek af sloeg van iemand, dien zij zeer genegen was, omdat een vriendin, die physiek zwak was, haar had toevertrouwd, dat zij zonder dezen man niet kon leven en zij vreesde, dat het teere persoontje de teleurstelling niet zou kunnen dragen. Hij trouwde een derde en de vriendin weer met een ander en zijzelf bleef eenzaam. Het is in vele gevallen een verkeerd gevoel van onmisbaarheid, dat het offer inspireert, als de man of vrouw, wien een extra voordeel werd voorgespiegeld, besluit niet erop in te gaan, omdat hij of zij meent iemand te scha den door te profiteeren van deze mogelijkheid. Niemand kan zeggen, of de schitterende ster, die lokt. een dwaalster zal zijn, maar juist omdat zij niet werd gevolgd schijnt zij een verloren geluk en er blijft bij de meesten een zekere onbevredigdheid, dit te hebben opge geven, terwijl het offer later bleek overbodig te zijn. Zich offeren kan prachtig zijn, als het Grijp het oogenblik. offer werkelijk noodzakelijk is en elke andere regeling niet verwezenlijkbaar is, maar in vele gevallen was ook een andere uitweg denkbaar geweest. In elk geval moeten zij, die het offer hebben verkozen, het niet zoo snel mogelijk vergeten, en later nooit tobben over de vraag wat van hen zou zijn geworden, als zij het oogenblik van het geluk niet hadden laten voorbijgaan. Dit wat betreft de groote kansen in het leven. Ook met betrekking tot de kleine zijn er velen, die later spijt hebben, dat zij hun beurt lieten voorbijgaan, uit bescheidenheid, omdat zij opzagen tegen een huldiging, omdat zij geen tijd meenden te hebben voor een nieuw bestuur of comité en later begrepen dat dit weer de sleutel zou zijn geweest tot nieuwe relatie, nieuwe eer of profijt. We hebben wel gehoord van menschen, die eerst geringschat tend een plaats in een comité weigerden, om dat zij hun tijd wel beter meenden te kunnen gebruiken, en die later, als zij zagen, dat het comité in quaestie meer invloed kreeg, dan zij hadden verwacht, voorzichtig te kennen gaven, dat zij alsnog wel wilden toetreden, omdat zij toevallig meer tijd hadden gekre gen. Maar zelden waren zij, die eerst zonder hen de aanvankelijke moeilijkheden hadden overwonnen, later bereid hen, zonder wie het toch liep, erin te halen. Het oogenblik van het geluk keert niet weer, zoo min als eenig oogenblik waarin we verzui men dat te doen of te zeggen, waartoe we ons gedwongen voelen, maar waarvan we door een zekeren schroom weerhouden worden. Een an der; is ons voor, of de goede gelegenheid is voorbij en de zaken loopen anders dan we ge wild hadden, of het misverstand, dat we had den kunnen uit den weg ruimen, leidt tot een ongeneeslijke breuk. Natuurlijk kan een te snel gesproken woord, een te haastig besluit eveneens kwaad doen, en de Hollandsche voorzichtigheid kan vaak zeer gewenscht zijn. In alle gevallen, waar uitstel mogelijk is en onmiddellijk ingrijpen niet vereischt wordt, verdient bedaard over leggen misschien de voorkeur. Daar echter waar weifeling en aarzeling de zaak kunnen bederven, mag de durf niet ontbreken, de durf die liever alles waagt, schade en fouten, dan door zwijgen of een terugschrikken voor moei lijkheden en arbeid de redding van een mensch of een zaak te beletten, of eigen kans te offeren uit zwaartillendheid, of den lust tot de sensatie van het offer, zonder dat daar toe de volle kracht en bereidheid aanwezig is. Juist in dezen crisistijd, nu de goede kansen uiterst zeldzaam zijn, is frissche durf onmis baar voor het meisje zoowel als voor den jongen. Terwijl eenerzijds degelijk onderzoek onontbeerlijk is, wanneer men te doen heeft met mooigekleurde en veelbelovende adver tenties van onbekenden in binnen- en buiten land, moet anderzijds geen meisje lang over wegen, als haar van betrouwbare zijde werk wordt verschaft, dat haar natuur geen geweld aandoet, maar waarbij zij nieuwe wegen zal moeten zoeken en bewandelen. Zelfs al voelt zij, dat zij niet aan alle eischen, wat kennis betreft voldoet, moet de intelligente trachten met bijstudeeren op de hoogte te komen en zich in te werken in het nieuwe arbeidsveld. Zoo zijn er ook vroeger velen geslaagd. Zij die haar kans laten voorbijgaan, kunnen d i t geluk zelden of nooit meer achterhalen, voor haar is de eenige weg, niet stil te zitten, bij wat voorbij is, maar te beproeven zich nieuwe kansen te scheppen! EMMY J, B. rechte lap van 35 c.M. hoogte en 110 c.M. lengte. Men rimpelt de rok aan het lijfje. Het bovenstuk is 35 c.M. breed en met de schoudertjes mee 22 c.M. hoog. Het halsje is vierkant en het wordt met een schulprandje omgefestonnéerd. Voorop het lijfje wordt een puntstukje van witte organdie gezet met de punt naar be neden. en dit puntstuk komt ook, maar met de punt naar boven in plaats van een onder- zoom. Deze witte garneeringen worden met rose schulpjes gefestonneerd en met rose bal letjes geborduurd; de drie zijden van het halsje die van rose materiaal zijn, worden met witte schulpjes omgefestonneerd. Een zakje van witte organdie, hetzelfde versierd als de beide punten, wordt rechts op het schortje genaaid terwijl het schortje met twee knoopjes wordt gesloten. CPs—ir- t-X f V-/j F""j-f A 0 3 Dit schortje over een feestenjK Kersljurkje, maar ook over een oud huisjurkje gedragen, zal het kleine meisje snoezig staan. onzefil d'ecosse m. zijde DAMESKOUSEN Wollen Onderkousen. CRONJESTR. 129 ■nMBBHRHH (Adv. Ingez. Med.) Ons Wekelijksch Knippatroon. STANDAARDPATRONEN VOOR 35 CENT. De beide onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 25 ets. per stuk te verkrijgen in vijf verschillende -maten en wel: Maat 1: bovenwijdte 100 c.M.; taillewijdte 82 c.M.; heupwijdte 104 c.M. Maat 2: bovenwijdtj 102 c.M.; taillewijdte 86 c.M.; heupwijdte 107 c.M. Maat 3: bovenwijdte 107 c.M.; taillewijdte 90 c.M.; heupwijdte 114 c.M. Maat 4: bovenwijdte 110 c.M.; taillewijdte 92 c.M.; heupwijdte 116 c.M. Maat 5: bovenwijdte 112 c.M.; taillewijdte 96 c.M.; heupwijdte 120 c.M. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het al of niet aanknippen, van naden het patroon passend kan maken voor het eigen figuur. Nr. 610: mooie jurk van donkere wollen stof, gegarneerd met een doorgestikt kraagje van wit piqué. Benoodigd materiaal: 3 meter stof van 130 c.M. breedte. Nr. 611: japon van genopte wollen stof. Eenvoudig doch gedistingeerd model met op gestikte schouderpas. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 c.M. breedte. Men begrijpe dus goed. dat men deze pa tronen in een der bovenstaande maten tegen den prijs van 25 ets. per stuk kan verkrijgen bij het bureau van dit blad, -

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14