DE BILT hboii ECHTE WALES-ANTHRACIET Opening tehuis Apostolaat ter Zee. De Stille Armen DO y DERDAG 19 DECEMBER 1935 HAARtE M'S DAGBEAD 2 Dieven uit Haarlemmermeer voor de rechtbank. Suiker en benzine gestolen. Groote suikerdiefstal door vijf mannen. Vijf verdachten uit de Haarlemmermeer kwamen voor de rechtbank, omdat zij in den nacht van 25 op 26 September ruim dertig balen suiker zouden hebben gestolen. Alle verdachten bekennen. Het plan was van te voren beraamd. Van een schuit bij de fabriek van Verduin te Lisse zijn de balen op een lorrie gelegd, die over een smalspoor naar een auto werd gereden. Twee mannen haalden een zak uit de schuit, terwijl de andere drie voor het ver dere transport zorgden. Zoo is het een en dertig keer gegaan. De opbrengst is gezamenlijk gedeeld. Eén hunner is op het plan gekomen, ver telde 't aan een ander, deze vertelde 't aan twee anderen, die 't weer aan den vijfde voor stelden. De twee getuigen konden de feiten slechts bevestigen. De officier van justitie vond dit een zeer emstigen diefstal. Bij zijn eisch wilde hij - rekening houden met het feit, dat drie dei- vijf verdachten dezen zelfden dag nog terecht moesten staan voor een benzinediefstal, ook in de Haarlemmermeer gepleegd. Bovendien zijn deze drie verdachten reeds eerder ver oordeeld. De twee anderen staan gunstiger bekend; de een heeft als knecht bij de fabriek van Verduin het sein tot den diefstal gegeven, wat hem echter weer in een slechter dag licht plaatste. De eischen waren twee keer tien maanden gevangenisstraf, twee keer zes maanden ge vangenisstraf en een voorwaardelijke gevan genisstraf van vier maanden met drie jaar proeftijd en een boete van f 40 subsidiair 20 dagen hechtenis. Mr. H. A M. Smits, verdediger van drie der verdachten refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank, om in de zaak der benzi nediefstal te pleiten. De heler.staat terecht Na deze zaak werd die tegen den heler van de suiker behandeld. Een betrekkelijk jonge man had zich aan dit ernstig feit schuldig gemaakt. Twee verdachten uit de vorige zaak moes ten getuigen hoe de diefstal van de suiker balen in zijn werk is gegaan. Twee mannen haalden de zakken uit het schip, twee brachten ze weg en een legde de balen op de schouders der dragers. Daarop werd met een auto het gestolen goed naar den thans terechtstaanden heler gebracht. Voor de balen in de auto kwamen werden de loodjes eraf gesneden. Een van de hoofddaders had met den heler over de suikerleverantie gesproken. Ook al eens eerder heeft de heler van den ver dachte suiker gekregen, die op oneerlijke wijze verkregen was. Dit was toen gesmok kelde, Belgische suiker, echter niet meer dan zes balen. De heler moet toen hebben gezegd: „Als je nog eens wat voor me hebt...." Wat de verdachte nu ontkende, Zijn vader had die suiker gekocht. Ook kwam er nog een geschiedenis met boler, vetten en olie ter sprake, waarbij de verdachte echter niets heeft willen koopen. De getuige zei dat de verdachte (de heler) hem wel had gevraagd: „Waar komt die suiker vandaan?" ..Interesseert 't je?" had de getuige, die de diefstal heeft gepleegd, toen gezegd. ..Mij niet!" besloot de verdachte toen. Op de zitting ontkende de verdachte van Iets af te weten. Hij wist niet dat de balen suiker uit het schip waren gestolen. Wel kon hij geen verklaring geven voor zijn eigenaar dig gedrag ten opzichte van het vervoer van de suiker. Ook heeft hij niet eens gehoord dat er suiker in Lisse was gestolen, terwijl heel het dorp van dit misdrijf wist. De heler vónd het wel verdacht dat hij zakken ontving zonder loodjes, doch hij ge loofde dat dit een bewijs was van Belgische suiker en dacht niet aan diefstal in zijn nabije omgeving. Een der dieven had hem echter wel van te voren meegedeeld, dat hij suiker zou ontvangen zonder loodjes. Het loodje is een bewijs van Nederlandsch fa brikaat. In de smokkelwereld weet men wel dat het ontbreken van zoo'n loodje duidt op Belgische herkomst, dus op smokkelwaar. De officier zei in zijn requisitoir dat de wijze waarop de verdachte de suiker ver van zijn woning heeft verborgen, bewees dat hij wist met gestolen waar te maken te hebben. Uitdrukkelijk heeft hij gezegd er niet aan gedacht te hebben dat 't gesmokkelde waar was, ofschoon hij ook wel eens anders heeft gezegd. In ieder, geval kon verdachte vermoeden dat er iets niet in orde was met de suiker. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. W. de Rijke, betwijfelde of een jongen van 22 jaar, die als fatsoenlijk bekend staat, een zoo groot risico zou durven aanvaarden, voor een betrekkelijk geringe winst. De pleiter geloofde dat de verdachte meende een klein fiscaal voordeel te behalen door gesmokkelde suiker te koopen. Mr. De Rijke vroeg op grond van een en ander een reclasseeringsrapport. Na de suiker de benzine. Drie verdachten van de vijf uit Haarlem mermeer stonden nu terecht dat zij op ver schillende tijdstippen op verschillende plaat sen, vaten hebben gestolen, die geheel of ge deeltelijk met benzine waren gevuld. Geruimen tijd geleden hebben wij gewezen op het groote brandgevaar gepaard aan het laten liggen van benzinevaten op de erven der boex-en. Toen wij vroegen naar de mogelijkheid van diefstal, antwoordden velen dat men daaraan niet dacht. Diefstal van vaten was zelden of nooit voorgekomen. De verdachten bekenden ook deze serie mis drijven. De vaten werden weggerold, soms in de sloot geworpen langs den weg, waarna de vaten op de auto werden geladen, die de ver dachten weer tot hun beschikking hadden. De benzine was eigendom der boeren: de va ten van de onderscheidenlijke maatschap pijen. Een hunner is op de idee gekomen en zij waren begonnen met kleine diefstallen, niet meer dan voor een auto. De officier vair justitie herinnerde eraan dat de boei-en in de Haarlemmermeer als t ware eetr plaag voelden door deze diefstallen. Zooals de verdachten ook hebben gezegd: de schuld ligt voor een groot deel bij den man. die de vaten heelde en die alles afnam wat hem werd gebracht. Toch moesten z. i. deze verdachten ernstig worden gestraft omdat diefstallen ten plat- te'.ande zeer ernstig zijn. Vele waren brutale staaltjes. Hij eischte twee keer anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en een keer acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. H. A. M. Smits zei dat voor deze verdachten het verschil tusschen „gewone" strooperij en deze „brutale" dief stallen, niet bestaat. De geheele opzet van de serie dief stallen, het feit dat zij een extra-hooge huur voor de auto moesten betalen en ook anders zins geheel onder den invloed van den heler stonden, was voor den verdediger aanleiding de rechtbank om clementie te vragen, waarbij hij ook werkgelegenheid voor verd. in het vooruitzicht stelde. De heler der benzine als verdachte. Ten slotte stond als besluit der serie onge rechtigheden uit de Haarlemmermeer terecht de man die de benzine van de dieven heeft gekocht. De benadeelde landbouwers verklaarden ook weer in deze zaak hoe de benzine van hun erven verdween. Een der verdachten uit de vorige zaak, nu als getuige gehoord, zei, altijd met de auto van den verdachte er op uitgetrokken te zijn. Verdachte bekende wel geweten te hebben dat er met zijn wagen benzinevaten gestolen werden. De getuige zei dat hij meei-malen tegen den heler heeft gezegd „We moesten er mee uitscheien, want we komen de doos in!" Verdachte wist dat zijn wagens in de Haar- lemmermeer goed bekend stonden en dat de politie er niet aan zou denken dat er met zijn wagens werd gestolen. Hij ontkende de dieven tot stelen aangezet te hebben. Hij zou ook niet hebben gezegd dat hij „weer aan de dure benzine toe was" en dat de goedkoope nu maar weer moest komen. De zaak is begonnen doordat de getuigen een huurschuld hadden betaald met olie en benzine. Later heeft de heler gezegd dat hij wel duizend liter kon gebruiken. De eisch luidde anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, omdat de officier meende dat deze verdachte eigenlijk de hoofdschuldige is. Behalve heler is hij medeplichtige door de auto te verhuren. De vei-dediger vair dezen verdachte, Mr. H. O. Drilsma, vroeg in dit geval een gecombi- neei'de straf, ten deele voorwaardelijk, ten deele onvoorwaardelijk, omdat dezen ver dachte alle schuld wordt gegeven. Uitspraak in alle zaken op 2 Januari. Steun aan zieke werkloozen. Bij uitzondering via de organisatie. Ingevolge besluit van B. en W. van Haar lem zullen de werklooze leden der organisaties met een werkloozenkas, die zich wegens ziekte niet als werklooze kunnen aanmelden en der halve niet krachtens de steunregeling, maar krachtens armenzorg, gesteund worden bij wijze van uitzondering via de organisatie ge steund kunnen worden naar den norm welke geldt voor de georganiseerden. Hetzelfde is bepaald ten aanzien van hen, die wegens hun leeftijd (66 jaar of ouder) slechts krachtens de Armenwet voor steun in aanmerking kunnen worden gebracht. Tevens is door B en W. besloten dat niet via de organisatie kunnen worden gesteund zij, die door eigen schuld werkloos zijn en zij die werk geweigerd hebben, hetzij in het vrije bedrijf, hetzij bij de werkverschaffing, of bij de werkverschaffing zijn geschorst of door eigen schuld ontslagen of die om andere redenen dan wegens ziekte of leeftijdsgrens van de steuni-egeling zijn uitgesloten DE TOESTAND VAN DE GEWONDEN BIJ HET AUTO-ONGELUK IN HEEMSTEDE. Naar wij vernemen is de toestand van drie der jongens, die bij het auto-ongeluk, dat in den nacht van j.l. Zaterdag op Zondag in Heemstede gebeurde, werden gewond, zeer bevredigend. De vierde patient, die een been fractuur had opgeloopen, gaat minder hard vooruit dan zijn vrienden. Moeilijkheden in den Bioscoopbond. Over de vestiging van nieuwe bioscopen. Nader vernemen wij dat de moeilijkheden op de volgende wijze ontstaan zijn. Twee filmmaatschappijen, Metro Goldwyn Mayer en Paramount, hadden reeds eenigen tijd geleden aan den Nederlandsehen Bioscoop bond medegedeeld, dat zij geen leden van den bond zouden blijven als deze zou voortgaan 't vestigen van nieuwe bioscopen onmogelijk te maken. Men weet dat de bond reeds eenigen tijd weigert nieuwe leden te aanvaarden, door welke bepalingen ook aan de filmmaatschap pijen die lid van den bond zijn verboden is om aan niet bij den bond aangesloten bios copen films te verhuren. Aanvankelijk zou dit besluit om geen nieuwe leden aan te nemen gelden tot 1 Januari 1936, maar het is voor- loopig tot half Februari verlengd. De Metro en Paramount zijn blijkbaar van meening, dat het ongewenscht is die bepaling na 1 Januari te bestendigen. Als het mogelijk wordt nieuwe bioscopen te openeix wordt de markt voor films uitgebreid, waarvan de film maatschappijen en de verhuurkantoren kun nen profiteeren. Als de genoemde maatschappijen met 1 Januari geen leden meer van den bioscoop bond zijn, mogen de bij den bond aangesloten bioscopen geen films meer van hen draaien. De Metro doet op dit oogenblik zaken met zeer veel bioscopen in ons land. De Paramount heeft minder coxxtracten met Nederlandsche bioscopen, maar toch draaien ook in veel bios copen haar films. In de contracten die de bioscopen met de filmmaatschappijen afgesloten hebben staat de bepaling, dat de bioscopen geen films be hoeven af te nemen als dit vanwege den bond verboden wordt. Voor bioscopen die veel Metro- en Para mount-films draaien zou natuurlijk de moge lijkheid bestaan om zelf voor den bond te be danken, maar dan zouden zij in het vervolg alleen op de productie van die twee maat schappijen aangewezen zijn, tenzij natuurlijk meer filmmaatschappijen zich bij de houding van de twee genoemde zouden aansluiten. Onze zegsman achtte het moeilijk om met deze twee film-maatschappijen te volstaan. Zooals wij hierboven reeds mededeelden wordt over de hangende quaestie nog onder handeld tusschen den bioscoopbond en de Metro en Paramount, zoodat een oplossing nog alleszins mogelijk is. Tenslotte vernemen wij, dat in bioscoop kringen het gerucht gaat dat de Metro plan nen heeft in Amsterdam zelf een groot theater te gaan exploiteeren, Hlaak u een feest van feink met Heedtnis een (jlas van vVinkels: KI. Houtstraat 57 Rijksstraatweg 8 Amsterdamstr. 64 Voorzorgstraat 5 hoek Brouwersplein ^a.b.Hj.Lons i,Go Telefoon 1 3 6 7 0 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Akureyri. Laagste barometerstand 750.9 m.M. te Brest. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Oos telijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Uit het Buitenland Toenemende vorst verwacht. De depressie die gistermorgen nog in het Westen op den Oceaan was gelegen heeft zich in Oost-Zuidoostelijke richting bewogen en bevind zich nu over midden- en Zuid-Frank rijk waar zij matigen neerslag bracht. Het lage drukgebied over Duitschland trok naar Zuid-Scandinavië. Over IJsland versterkte zich het hooge drukgebied, terwijl het over Noord-Scandinavië aan beteekenis verloor. De vorst is over het algemeen weer toege nomen. Over Lapland wordt zij weer streng, over Zuid-Duitschland en Zwitserland matig. Lichte vorst heerscht over Zuid-Scandinavië, de rest van Duitschland, Oost-Frankrijk. En geland en Schotland. Het karakter van het weer blijft in onze omgeving vrij somber, de drukverdeeling en haar veranderingen wijzen erop dat de Scan dinavische depressie Noord westwaarts en de de Fransche Zuidoostwaarts zal trekken. Hoogstwaarschijxxlijk draait de wind naar het Oosten waarbij de vorst weer wat zal toe nemen. Barometer 755 m.M. 756 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 19 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 39 F. 32 F. 40 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 December. Ondertrouwd 19 December: W. Ketting en G. J. Clemens; L. Bonting en E. S. Kuijken; M. Hassink en E. W. C. van Koningshoven; D. Ph. Immer en G. J. Akersloot. Getrouwd 19 December: Th. Dantuma en M. Bakker; C. van Poelje en A. Bakker. Bevallen 17 December: W. J. Beukersvan Leeuwen, d.: M. E. C. HeemsTeeuwen, d.; 18 December: E. E. de DroogDriessen, d.; 19 December: J. P. MeinersErdtsieck, d. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Door de Haarlemsche recherohe werd Woens dagmiddag alhier aangehouden de 24-jarige loswerkman K„ verdacht van rijwieldiefstal. Hij is voor een ïxader onderzoek op het Politiebureau in bewaring gesteld. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARM EN JAN SWEC 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 19 DECEMBER Stadsschouwburg: De filmstarvóór het doek" door Het Blijspelgezelschap o. 1. v. E. v. Praag en C. v. Kerkhoven. 3.15 uur. 2.30 uur nam.: Voordracht dr. J. B. van Amei-ongen uit Dickens' Christmas Carol. Hotel Lion d'Or: Vereeniging tot bevorde ring der homoeopathie in Nederland. 8.15 u. Palace: „Verraad" met Victor MacLaglen. Op het tooneel: Corellis, equilibrist. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen zonder naam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De sensatie in het casino". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „De privé-secretaresse getrouwd". Op het tooneel: Boorn Brothers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 20 DECEMBER Stadsschouwburg: Mij. tot bev. der Toon kunst. Concert door Robert en Gaby Casade- sus. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Rotterd. Hofstad Tooneel. „Rood". 8.15 uur. Weldadigheid naar Vermogen. Algemeene vergadering. Nieuwe Kerk: Kerstfeest; kinderwerk. 7 u. Café Bolwerk: Algemeene ledenvergade ring Lisbond Holland's Noorderkwartier. 8.30 uur. Het Blauwe Kruis: Lezing ds. P. van Oos- sanen 8.15 uur. Bioscopen nieuw programma. Heemstede: Raadsvergadering, 10 uur voormiddag. Minister Deckers verricht de openingsplechtigheid. Onder groote belangstelling is heden het tehuis van het Havendistrict IJmuiden-Haar- lem-Velsen vair het Apostolaat ter Zee aan het Sluisplein geopend. Zooals men weet, is het tehuis gevestigd in «het voormalige douanekantoor, welk gebouw voor dit doel van den Rijksgebouwendienst werd gehuurd. Te half twaalf arriveerde minister Deckers in gezelschap van den heer H. F. Heerkens Thijssen, penningmeester van genoemd Ha vendistrict die zich in Haarlem bij den mi nister had gevoegd, per trein aan het sta tion IJmuiden. Ter verwelkoming waren aan wezig de havenaalmoezenier pastoor J. C. de Moei en de penningmeester, de heer C. L. Kolster. In het tehuis, waarheen het gezelschap zich per auto had begeven, waren inmiddels tal van genoodigden aanwezig, oa. burgemeester Kwint en de heer J. P. Nijssen, wethouder van Financiën, deken Lucasse'n, Beverwijk, pastoor Schoenmaker, Velsen-Noord, Father Welsch, algemeen secretaris der Federatie van Apostolaten ter Zee, Ch. v. d Bilt, voor zitter en Wijers, bestuurslid, C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf, Seijf- fert, havenmeester van het Noordzeekanaal, eenige consulaire vertegenwoordigers. Verder waren o.a. nog aanwezig: Ir. A. H. Ingen Housz, namens het hoog- oventoedrijf: de heer D. de Ridder, commissa ris van politie; J. Zwanenburg, lid van den gemeenteraad. Na een woord van welkom vei-zocht pastoor de Moei minister Deckers het. gebouw te openen. Met een korte toespraak. waarin hij op het groote belang van het Apostolaat ter zee wees, verklaarde minister Deckers het ge bouw voor geopend De heer H. F. Heerkens Thijssen te Bloe- mendaal. lid van het dagelijksch bestuur van het Havendistrict IJmuiden-Haarlem-Velsen van het Apostolaat ter Zee, beantwoordde de rede van den Minister. „De scheepsbezoekers aldus de heer Heerkens Thijssen hebben mij gevraagd de vertolker te zijn van hun gevoelens van dankbaarheid bij de gelegenheid van in-ge- bruikname van dit Zeemanshuis. Beter dan wie ook weten zij, van welk een enorm nut voor het practische zee-apostel- werk een gezellig Clubhuis is, waarheen zij de buitenlandsche zeelieden alsmede de Ne derlandsche visschers die tijdelijk in IJrnui- den's haven vertoeven, kunnen heenvoeren Ja. ik geloof niet te kras in mijn bewoordin gen te zijn, indien ik het Zeemanshuis van het Apostolaat ter Zee in een havenplaats, de sluitsteen van het gewelf noem waarop het geheele practische werk van het Zee- apostoiaat is opgebouwd. Het is met gevoelens van groote dankbaarheid dat ik hier namens het Bestuur eenige woorden richt tot de scheepsbezoekers, tot hen op wier schouders de moeilijkste taak van het geheele zeemans werk rust. Doordat het Apostolaat zijn ze genrijk werk over de geheele wereld uitoefent en in ruim 250 havenplaatsen door haar ge arbeid -wordt. komt het veelvuldig voor, dat 'voordat zij nog een gesprek kunnen aan- knoopen, de zeelieden hun reeds overvallen met enthousiaste verhalen over het pi-achtige Clubgebouw van het „Apostleship of the Sea" te Liverpool, Buenos Aires, of te Melbourne Momenteel tellen we 49 Katholieke Zeemans huizen, terwijl ixx ca. 190 havens waar nog geen Clubhuizen zijn, geai-beld wordt door het Apostolaat ter Zee. Dat het kort geleden opgerichte Haven district IJmuiden-Haarlem-Velsen floreert is in hoofdzaak aan deze pioniers te dan ken. Van deze plaats breng ik hun hulde voor het prachtige werk, dat zij presteerden Nu wij met Uwe Excellentie op dezen vreug devollen dag in ons nieuwe Clubhuis ver- eenigd zijn, kan ik niet nalaten U in korte trekken de geschiedenis van dit gebouw te. verhalen. Toen in 1876 Holland op zijn smalst was doorgegravexx en IJmuiden zijn eerste sluis kreeg, welke door Z.M. Koning Willem Hl werd in wex-king gesteld, werd ter zelfder tijd een douanekantoor bij de sluis geopend. Welnu dit gebouw is het bewuste douanekantoor. Waar van 1876 tot nu voor enkele jaren de cijnspenning betaald werd, wordt thans met opgewekten lach, den zee man, onverschillig van welke nationaliteit of religie, een kop koffie of thee, een pakje cigaretten geboden en verder een rustig aangenaam verblijf dat hem het gemis aan huiselijk geluk hopelijk eenige oogenblikken doet vergeten. Na dank gebracht te hebben aan allen, die hun medewerking aan het tot stand komen van het nieuwe gebouw hebben verleend, eindigde de heer Heerkens Thijssen met het uitspreken van de hoop, dat door aller me dewerking dit nieuw.e gebouw een hechte schakel moge zijn in den ketting van zee manshuizen van het Apostolaat ter Zee over de geheele wereld. Tentoonstelling van schilde rijen van H. W. Eckhardt en C. de Bruin. Op de vijfde étage van Vroom en Dreesmann. Ruim veertig stukken van de schilderes mej. H. W. Eckhardt en den schilder Cornells de Bruin van de rijksacademie te Amsterdam, alsmede een paar schilderijen van deix Italiaan Novelli prijken sinds Woensdagavond op de vijfde étage van het gebouw van Vroom en Dreesmann aan het Venvulft. In de kunst- afdeeling is voor hen een hoek ingericht, waar tal van mooie, geslaagde schilderijen zijn op gesteld. Er staan een paar stillevens er zijn Veluwsche landschappen, bosch-, heide- en zeegezichten. Er is een doek, dat een kijkje op een haven geeft, kortom een groote afwisse ling van onderwerpen. En deze onderwei-pen zijn met groote technische knapheid uitge voerd. Natuurlijk heeft het eene doek de schil- dei'es of den schilder meer gelegen dan het andere en dat valt dan ook wel waar te ne men. Maar het meerendeel van de hier ge ëxposeerde schilderstukken geeft toch blijk van groote technische vaardigheid eix het ware schildersgevoel. Er zijn uitstekende werken bij, die bij den kenner zeker de aandacht zullen trekken, doch ook voor den leek valt er veel verdienstelijk werk te zien, dat hem zal aan trekken. GEEN SPREEKUUR VAN DEN BURGE MEESTER De burgemeester is verhinderd morgen zijn' gewone spreekuur te houden. Hoe zij lijden onder de hypotheek-lasten. alleen een stijging van de verkoopprijzen van huizen kan uitkomst brengen Vertel ons eens zoo vroegen wij aan een Haarlemschen notaris hoe het te verklaren is. dat veel Stille Armen lijden onder hypo- theek-lasien? De notaris antwoordde: Velen zijn het slachtoffer geworden van de gunstige om standigheid. dat zij eens een eigen huis heb ben kunnen koopen. Of meer huizen om die als bron van inkomsten te exploiteeren. Als zij die onroerende goederen geheel uit eigen middelen hadden kunnen betalen, zou het niet zoo erg geweest zijn. Dan zou hun bezit weliswaar in waarde belangrijk achteruitge gaan zijn, maar zij zouden toch niet aan den grond gekomen zijn. Er werden evenwel „zilveren pannen" op de huizen gelegd. Nu wil het ongeluk, dat door de crisis de waar de der huizen zooveel teruggeloopen is, dat zij bij verkoop in het gunstigste geval niet meer dan de hypotheek opbrengen. Als zoo'n bewoner van een eigen huis zijn werk of zaak behouden heeft en niet al te veel in saiaris of verdienste achteruitgegaan is. kan het crisisverlies zonder al te groote schokken doorstaan worden. Hij kan immers, al Is het soms met moeltee, voor rente en af lossing der hypotheek zorgen. Wordt het een beetje te moeilijk, dan is in de meeste ge vallen de hypotheek-gever wel bereid eenige tegemoetkoming te verleenen. Anders wordt het evenwel als de huis eigenaar zwaar door de crisis getroffen is. Als. hij zonder vaste bron van inkomsten ge komen is. Dan wordt in veel gevallen het eigendom van het huis-met-hypotheek nood lottig. Hij kan niet zorgen voor het nakomen ziiner verplichtingen. De hypotheekgevers zijn in veie gevallen zeer tegemoetkomend, maarook onder de hypotheekgevers zijn slachtoffers van de crisis. Velen moeten im mers van de rente van hun hypotheken be staan. In het algemeen is wel te zeggen, dat slechts in zeer weinis gevallen tot verkoop van de huizen wordt overgegaan. Er wordt zooveel mogelijk ..geschipperd", de vei-plichte aflossing wordt uitgesteld en in vele gevallen wordt ook de rente verlaagd. Wij notarissen, hebben in honderden za ken onze bemiddeling verleend om de hypo theken te sluiten. Gelukkig kunnen wij, als blijkt, dat de hypotheek-nemers bei-eid zijn te doen wat zij kunnen, van onze geldschie ters verkrijgen, dat zii ook medewerken om zoo weinig mogelijk brokken te maken. Als de hypotheekbanken en particuliere hypotheek-gevers in dezen tijd zouden doen waartoe zij~wettelïjk het recht hebben, zou den er heel wat huizen aan den paal gaan. Maardan zouden de hypotheek-gevers ook in eigen vleesch snijden, want het gevolg van vele verkoopen zou zijn, dat de huizen- mai-kt nog meer naar beneden ging, wat weer nieuwe moeilijkheden voor de hypotheken zou opleveren. Als een Stille Arme die in een eigen huis zit het op verkoop zou laten aankomen, dan is het vrijwel zeker, dat al het geld dat hij eens In het huis gestoken heeft, verloren is. Dan zit hij bovendien nog zonder onderdak, want de nieuwe kooper zal natuurlijk het huis ledig opvorderen. Als de verkoopprijs beneden de hypotheek blijft, houdt de hypotheekgever een schuld op den ex-bezittei\ Geen wonder dus, dat de Stille Arme het zoo lang mogelijk in zijn eigen huis ti-acht uit te houden. Maar het gevolg is, dat hij zich vrijwel alles moet ontzeggen om nog eenigs- zins te kunnen voldoen aan de rechtmatige eischen van den hypotheek-gever. Ik weet van nabij dat vele van deze Stille Armen het zeer, zeer zuinig hebben. Het is daarom dat ik de Kerstverzameling van gan- scher hai-te toejuich, omdat het zoo heerlijk is, als die slachtoffers van de crisis met de feestdagen eens even uit de knellende zorgen kunnen komen. Al is het dan ook slechts voor enkele dagen. Een klein winkeliertje dat gedx-ukt gaat on der zijn hypotheek brengt mij elke week een paar gulden. Hij zei: als ik wacht tot het jaar om is, dan weet ik zeker, dat ik het geld voor andere (ook noodzakelijke) dingen gebruikt heb. Nu moeten wij met het weinige dat wij over houden in vredesnaam maar zien rond te komen. Het zwaarst getroffen zijn onder de Stille Armen de eigenaar-bewoners van groote huizen. De huizen zijn in dezen tijd vrijwel onverkoopbaar. Ik ken gevallen waarin de menschen absoluut niet in staat zijn om iets voor rente en aflossing te betalen. De hypo theek-gever ziet in verkoopen geen heil, want dan wox-dt slechts een klein gedeelte der hy potheek gedekt, want deze groote panden zijn het sterkst in waarde gedaald. Nu laten de hypotheek-gevers die Stille Armen maar zon der eenige betaling in die huizen zitten, want als die onbewoond staan, gaan zij nog meer in waarde achteruit. Vele menschen die indertijd uit angst voor den gulden hun bezit belegd hebben in huizen met hypotheken belast, zijn nu hun kapitaal tje geheel kwijt. Zij leven bij de gunst der hy potheek-gevers. Maar zij zijn eigenlijk niet anders geworden dan administrateurs voor de hypotheekbank. De huren die zij innen moe ten zij regelrecht naar de bank brengen. Voor dit innen krijgen zij een kleine vergoeding. Zoo kunnen er onder Stille Armen menschen gevonden worden die als „eigenaars" van verscheidene huizen te boek staan. Is er nog uitkomst voor deze Stille Armen? zoo vroegen wij. Daarop luidde het antwoord: alleen een om slaan der conjunctuur kan in deze redding brengen, althans als die een stijging van de waarde van huizen tengevolge heeft. Voor- loopig is daarop evenwel weinig kans. Ook uit deze verklaringen blijkt dus weer hoe moeilijk de Stille Armen het hebben. Steunt daarom de Kerstinzameling Giften worden aangenomen aan onze bu reaux Gi-oote Houtsti-aat 93 en Soendaplein 37. Ons Gii-o-nummer is 38810. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door het provinciaal bestuur aanbesteed: het driejarig onderhoud van de voormalige zeewering te Muider-berg, van den voormaligen Zeedijk tusschen Mui- derberg en Naarden en van de voormalige zeewering beoosten Naarden gedurende de ja ren 1936, 1937 en 1938, loopende van 1 Jan. 1936 tot en met 31 December 1938. Laagste inschrijver was G. de Gooijer, te Naarden, voor f 1660. Verder werd aanbesteed: het maken van een betonnen brug tevens schutsluis met een c'oorvaartwijdte van 2,65 M., in de gemeente Venhuizen, met bijkomende werken. De laag ste inschrijving was van D. Beemster, te Hoogkarspel, voor t 8416.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2