Lange beschuitjes Werhcade VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 STADSNIEUWS Verscheidene zaken voor de rechtbank. Twee maanden wegens onrechtmatig steun- trekken. Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht een werkloos steuntrekker uit Benne- broek, die verdacht werd de steunverleening opgelicht te hebben voor een bedrag van 9.10. Verdachte had op verschillende tijdstippen gewerkt en zijn inkomsten daaruit verzwegen. Bovendien was het weekloon van zijn zoon tje, dat bij een schoenmaker werkte, ver hoogd tot 3.hetgeen hij gedurende drie weken had verzwegen. Verdachte zei dat hij niet had geweten dat zijn zoontje meer weekloon had gekregen om dat zijn vrouw dit geld altijd, ontving en hem daar niets van had gezegd. De president vond dit nogal eigenaardig omdat zooiets toch. een verheugende ge beurtenis is. In zijn requisitoir zei de officier van justi tie dat verdachte in het begin van dit jaar zich aan een dergelijk feit had schuldig ge maakt. Toen is geen strafvervolging ingesteld, doch is volstaan met terugvordering van het bedrag. Hij eischte twee maanden gevange nisstraf. Verdachte vroeg om een voorwaardelijke veroordeeling of een geldboete. Inbraak en inlichtingen In den nacht van 30 op 31 October zijn een twintigjarige banketbakkersknecht en een twintigjarige los werkman ingebroken in het kantoor van den houthandel A. Graftdijk te Zaandam. Door het raampje van de w.c. zijn zij naar binnen geklommen en hebben uit de schrijf tafel een bedrag van 160 gestolen, dat later echter in zijn geheel teruggegeven kon wor den. Van een 29-jarigen houtbewerker hebben zij inlichtingen ontvangen hoe zij moesten bin nenkomen en waar het geld verborgen was. Deze man zou zelfs hebben gesproken over het berooven van zijn patroon, hetgeen hij absoluut ontkende. De president vond het een schandaal dat deze verdachte het vertrouwen zoo misbruik te dat hij zyn eigen patroon liet bestelen. Van de beide dieven was een gunstig reclas- seeringsrapport ontvangen. Tegen allen werd acht maanden gevange nisstraf geëischt, waarvan vier maanden voor waardelijk en aftrek van het voorarrest. Mi'. Pliester verdedigde de beide inbrekers, Mr. van Dam den houtbewerker. De laatste meende dat de dagvaarding wellicht geen mo gelijkheid bood vonnis te wijzen, omdat als subsidiair uitlokking was vermeld en als eer ste medeplichtigheid, iets wat onmogelijk is, omdat uitlokking na medeplichtigheid niet kan bestaan. Dronken achter het stuur. Een Leidenaar was in hooger beroep geko men van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot zeven dagen hechtenis en een jaar ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen, omdat hij op den Zondag van het ongeluk met den Kwikstaart in de Haarlemmermeer heeft ge reden onder den invloed van sterken drank. Toen hij een vroegeren buurman aan den kant van den weg in een ligstoel zag, stopte hij en begon allerlei dwaze verhalen. De oud buurman was hiervan niet gediend, waarop de verdachte boos werd, zijn auto achteruit reed om daarna met een vaartje op den stoel af te stuiven, die geheel in elkander werd ge reden. De getuige kon nog net wegspringen, evenals zijn zoon, die vlak bij den stoel was. Er was eenige ruzie ontstaan, doch de ver dachte ontkende dat hij de bedieling heeft gehad den getuige omver te rijden. Hij kon zich trouwens niets van het geheele geval herinneren, een bewijs van dronkenschap, vond de president. In drie tot vier uur tijds had verdachte drie of vier glazen bier -gedronken, waar hij niet erg goed tegen kon, naar eigen zeggen. Verschillende personen hadden gezien dat verdachte dronken was geweest. Hij reed slingerend over den weg, rook naar sterken drank, sloeg wartaal uit en deed eigenaardig. Hij vroeg aan een medepassagier om „de" revolver, doch op de terechtzitting meende verdachte dat hij om een sleutel had verzocht. Al bij al bleek dat de verdachte niet in staat is geweest een auto naar behooren te bestu ren. Enkele getuigen a décharge beweerden dat de verdachte niet dronken was geweest. Een hunner verklaarde dit door te zeggen, dat hij zelf veel meer op had. „Dat pleit dan niet voor uw verklaringen", beantwoordde de president deze opmerking. Een der medepassagiers heette Jansen. Ver dachte zei zich met geen mogelijkheid te kun nen herinneren hoe de naam van dezen ge tuige was. „Wanneer men zoo'n naam niet kan onthouden moet men wel verre van nuch ter zijn geweest", was weer de opmerking die verdachte moest hooi'en. Mr. W. G. J. Veenhoven meende dat geens zins was bewezen dat verdachte dronken is geweest en dat de aanrijding geen andere oorzaak heeft gehad. Hij vroeg een voorwaar delijke straf of een boete, omdat gevangenis straf verlies van betrekking zou beteekenen. "Uitspraak in alle zaken op 2 Januari. Diefstal in R.Kkerk te Lisse. Een 56-jarige Hagenaar stond voor de recht bank terecht. Op 21 October heeft een politie agent te Lisse op het eKrkhof der E.K. kerk den man aangehouden, die door den kapelaan op heeterdaad betrapt was bij het lichten van een offerblok. Op den gearresteerde werden gevonden 188 centen. Een tuinknecht heeft gezien dat de man in zijn zakken heeft gegrepen en toen telkens wat wegwierp. Op deze plaatsen is ook een hoeveelheid centen gevonden. De verdachte hield vol dat hij het niet ge daan had. De groote hoeveelheid centen had hij door zijn handeltje bij zich, zei hij. Hij had het geld ook niet weggegooid, hetgeen dan zou bewijzen dat er behalve verdachte nog iemand is geweest, die zooveel centen bij zich heeft gehad. De president trachtte den man nog te be wegen te bekennen, omdat zijn schuld door alle feiten en verklaringen er dik bovenop lag. Onder tranen hield de verdachte echter vol onschuldig te zijn, ofschoon de kapelaan ver klaarde gezien te hebben dat de verdachte zijn handen naar het offerblok heeft uitge stoken. Ook eèn 'andere getuige heeft op korten af stand gezien dat de verdachte met zijn han den a An het offerblok is geweest. Bij onderzoek van de regenjas die de ver dachte bij zich had bleek dat beide jaszakken stuk waren. Dit kon het verlies van het geld verklaren. Doch bij fouilleering op den dag zelf heeft de politie geconstateerd dat de zak ken niet stuk waren. Hetgeen aannemelijk is, want anders zou de politie in het geheel geen geld meer hebben gevonden, terwijl er nu nog centen in een der beide zakken zijn gevonden. Het requisitoir van den officier van justitie was kort. Het bewijs is z.i. zeer duidelijk. De eisch luidde acht maanden met aftrek van voorarrest. Onder tranen betuigde verdachte zijn on schuld. De verdediger, Mr. W. de Rijke, zei dat de kans bestond dat een ander dan verdachte 't offerblok heeft gelicht. Er zijn meer verdachte personen gesignaleerd. Over de al of niet schuldigheid refereerde de verdediger zich aan het oordeel van de rechtbank, vroeg een rapport van een psy chiater indien de rechtbank hem schuldig zou achten. Uitspraak op 2 Januari. Het Weihnachtsoratorium. Door Haarlem's Gemengd Koor. Men schrijft ons: Een van de mooiste muzikale tradities, die wij in Haarlem handhaven, is wel de jaarlijk- sche uitvoering van het Weihnachtsoratorium van Bach door Haarlem's Gemengd koor. Dit oratorium, dat vooral in Duitschland steeds een bijzondere populariteit heeft ge noten, was oorspronkelijk niets anders dan een combinatie van een zestal cantates, bestemd om op de verschillende feestdagen tusschen Kerstmis en Driekoningen te worden uitge voerd. 1-Iet eigenlijke Kerstgebeuren wordt in de vier eerste cantates thans dus deelen van het oratorium verhaald: daarom worden, zooals gewoonlijk, alleen deze gedeelten uitge voerd, met als slotkoor het eerste koor „Ehre sei Gott", waarmee het vijfde deel aanvangt. De lijn van dit werk vormt het Kerstverhaal, dat recitatief gezongen wordt, met als eenige begeleiding het instrument, dat ook reeds in Bach's tijd daartoe werd gebruikt: het clave- cymbel. Om het Kerstverhaal groepeeren zich de aria's voor alt, tenor en bas, de koren en de koralen, die als het ware het verhaalde illus- treeren. Theodora Versteegh Louis van Tulder üoee der solisten. Velen zullen de koralen zeer bekend voor komen. Dit is geenszins te verwonderen. Im mers. bij het componeeren van juist dit werk. maakte Bach veelvuldig gebruik van het z.g. „parodiren", dat bij alle componisten- van de 16e eeuw in zwang was, d.w.z. men gebruikte voor de nieuwe, kerkelijke teksten oude. be kende (en vaak zeer wereldsche) melodieën. Maar, wanneer men in dit werk slechts het bekende koraal hoort: „Wie soli ich dich empfangen", wordt men toch weer opnieuw getroffen door de telkens wisselende klank combinaties der vier stemmen, door de stijging en de expressie die hieruit ontstaat, kortom door alles, wat de sterke persoonlijkheid van een groot kunstenaar als Bach verraadt. De solisten van dezen avond ja, deze maal zal de uitvoering op Maandagavond 23 Decem- voor de kin deren, om zóó uit het vuistje te eten of om te soppen. 12 ct. per pakje (Adv. Ingez. Med.) ber plaatshebben, inplaats van op den tradi- tioneelen Tweeden Kerstmiddag, daar het Ge meentelijk Concertgebouw op dezen middag niet te verkrijgen was zijn: Theodora Ver steegh, alt; Louis van Tulder, tenor; Johan Lammen, bas. Laten allen, die de Kerstboodschap willen vernemen, uitgedrukt in een van de mooiste onzer uitdrukkingsmiddelen: de muziek, ook deze maal de uitvoering van het Weihnachts oratorium gaan bijwonen.. Het zal een mooie Kerstherinnering zijn. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Terug te bekomen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.) Handschoenen en ceinturen, studenten petje, losse patronen, rijwielplaatje. Politie bureau, Smedestraat; kinder schakelarmband Ris, Spaarnhovenstraat 104; actetasch met inhoud, Bouman, Marnixstraat 115; porte- monnaie mét inhoud, Schoterveenstraat 25, v. Dalen; idem, Verloop, Brouwersstraat 55 j. passer. Kruithof. Oostvest 88; rozenkrans, Portegijs, Thorbeckestraat 45; idem. Peper, Krocht 12; rijwielplaatje, Groot, J. v. Goyen- straat 20. Heemstede; zilver kinderringetje, Vooges, Brouwersstraat 13 rd.. kinderslee, Lunenburg, Oost-Indiëstraat 39; bos sleutels, Bos, Hasebroekstraat 8; beugeltasch, v, Eek, Spaansche Vaartstraat 28; damestasch. Ter Metz, Oranjeboomstraat 33 rd.; zilv. vulpot lood. Franken, Kleverparkweg 92; vulpen houder. Ton. Olycanstraat 29; idem. Hessel- man. Kloosterstraat 49 rd. DAMES ZWEMT in STOOP'S BAD op de genoegelijke Damesuren. Werkdagen 10—12 's morgens. MAANDKAART - 10 zwembaden 2.75. Zwemmen ontspant den geest. Zwemmen staalt zenuwen en spieren. (Adv. Ingez. Med.) Vereeniging tot bevordering Qg laatst© der homoeopathie. Causerie van Dr. J. J. Bate Boerop. In hotel Lion d'Or was Donderdagavond een avond georganiseerd door het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie. De voorzitter van Nederland dr. J. N. Voor hoeve. directeur van het homoeopa thisoh ziekenhuis te Utrecht, opende met een korte toespraak, waarin hij het doel van de homoeopathie uiteenzette en waarin hij de hoop uitsprak dat meer menscihen zich vol gens de homoeopathische geneeswijze zouden laten behandelen. Vervolgens kreeg de spreker van dezen avond dr. J. J. Bate Boerop uit Utrecht het woord. „Nog steeds is men in Nederland tamelijk onbekend met de homoeopathie, Daarom is het goed, dat een avond als deze is belegd", begon spr. zijn lezing. Reeds in de alleroudste tijden heeft de menschheid getracht op de beste wijze de ziek ente helpen. Dit is eigenlijk steeds ge schied door middel van uit kruiden of dier lijke stoffen bereide geneesmiddelen. Daarbij zijn de medici nog steeds ontevreden over hun resultaten geweest. Spr. behandelde vervol gens den levensloop van den Duitscher dr. Samuel Hahnemann die in het begin der vorige eeuw leefde en diens ervaringen in zijn medische studie. Hij was een dier artsen, die tot de overtuiging kwamen als arts niet nuttig voor zijn patiënten te kunnen zijn. Door zijn tallcoze proefnemingen die hij na het opgeven van zijn medische practijk deed werd hij de grondlegger van de experimen- teele biologie. Hij ontdekte, dat door 'hem gevonden stof fen, die bij gezonden dezelfde ziekten ver oorzaakten als waaraan zijn patiënten leden in verdunden vorm verbetering van den toe stand van patiënten brachten zonder dat verergering daarvóór optrad. De wetenschap van Hahnemann heeft zich langzamerhand via Parijs naar Nederland uitgebreid. Er is weliswaar nog slechts een bescheiden aantal homoeopathische artsen, doch die kernen met de homoeopathische geneesmiddelen tot steeds betere resultaten. In Frankrijk hebben zich steeds meer per sonen op de homoeopathische studie toege legd. Men heeft zich afgevraagd hoe de homoeo pathie tot zulke successen komt. Een Fransche professor heeft hierop geantwoord, dat de gezondheid een evenwichtstoestand is. Als deze verbroken is, verkeert men in den toe stand, die wij ziekte noemen. In dien toe stand zal het lichaam vanzelf tegensloffen ontwikkelen. Slechts wanneer dit niet vol doende kan geschieden, moet een stof wor den toegediend, die een voortbrenging van de juiste tegengiften stimuleert. De homoeo- pathen passen dit nu toe. Zij volgen dus de prikkeltheorie en één vaste gedragslijn: het gelijksoortige door het gelijksoortige ge nezen. Met een opwekking tot meer vertrouwen in de homoeopathie eindigde dr. Bate Boerop zijn causerie. Daarna werden drie films vertoond, twee in Nederlandsehen tekst over bloed en bloeds omloop, opgenomen in het technologisch in stituut van Massasuchetts en één in Engel- sehen tekst over de spijsvertering. De heer C. J. F. L. Knufman, apotheker, gaf hierbij een uiteenzetting. Vooraf besprak hij in het kort de hoeveelheid, de functies, de afmeting van de roode en witte bloedlichaampjes, van de hoemoglobine en van de bloedvaten. KERSTWIJDING IN DE JULIANAKERK. Maandagavond 23 Dec. zal in de Julianakerk een Kerstwij ding worden gehouden, georgani seerd door de .Marnixvereeniging". Medewerking wordt verleend door het Chris telijk Gemengd Koor „Haarlem" en den heer Anton Roosen (orgel! Het geheel zal onder leiding staan van Ds. M. G. Blauw. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o] niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Verzoek om gebruikte schaatsen. 't IJs is sterk en glad de baan, Maar ik kan niet rijden gaan. Geld voor schaatsen kan niet lijden 'k Moet tevreden zijn met glijden.. Als ik groot ben en 't verdien Moet ik maar weer vei'der zien. De wixxter is op komst. Op 't oogenblik dat we dit schrijven sneeuwt lxet, maar dat kan eiken dag vex-anderen. En als 't gaat vrie zen, duurt het maar even,en het echt- Hollandsche vermaak, schaatsen rijden, is in vollen gang. Behalve voor de honderden kinderen, die geen schaatsen bezitten. Die ze misschien met St. Nicolaas wel gevraagd, maar niet gekregen hebben. En die ze ook met Kerstmis xxiet zul len krijgen. Tenzij.... u een handje helpt. U weet het toch nog? Al eenige jaren ver zamelt ondei'geteekende schaatsen, die onge bruikt op zolders liggen. Hij repareert ze en leent ze dan uit aan schoolkinderen, wier ouders geen schaatsen betalen kunxxen. Op 't oogenblik bezit hij 250 paai'. Dat be- teekent dat 250 kinderen, die anders moesten toekijken, zoodra het ijs geed is, hun vrijen tijd op het ijs doorbrengen, en probeeren den slag beet te krijgen van een vermaak, dat hun in hun later leven nog menig gelukkig uur kan bezorgen. Als het ijsvermaak geëindigd is, wox'den de schaatsen weer ingeleverd, ingevet en opgebor gen. Volgend jaar zijn er weer 250 kinderen gelukkig mee. Maar,... er liggen ongetwijfeld nog mas sa's ongebruikte schaatsen in kisten en op zolders. Er kunnen veel meer dan 250 kin deren gelukkig gemaakt worden. Ligt er bij u soms nog een paar? Stuurt u dan even een briefkaartje (3 cent' Kuldng, N. Tuindorplaan 23 Overveen, dan worden ze •met spoed bij u gehaald. Wat er aan man keert wordt hersteld en zoodi'a het ijs be trouwbaar is, kan ook uw paar weer dienst doen. Stelt u zich eens voor, dat goed ijs en Kerstvacantie samenvielen. Helpt u mee 500 kinderen gelukkig te maken met een paar? En als u geen schaatsen hebt liggen, en u wilt toch helpen, een bijdrage in de kosten van herstel is vanzelfsprekend zeer welkom. Ook dat kan met een briefkaart afgedaan worden, en anders per girorekening 61607. Over een poosje hoort u wel met hoeveel paar de verzameling is uitgebreid- KULING, Ofverveen. „De Vereenigde Schouw spelers" en de Nieuwe Haarl. Kunstkring. Geachte redactie, Ofschoon wij geen misbruik zouden willen maken van uw gastvrijheid, door met het be stuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunst kring omslachtig te gaan polemxseeren, zoudt u ons toch ten zeerste vei'plichten, alsnog een plaatsje voor ons disponibel te willen stellen voor onze repliek, nu de heeren „tartente bewijzen". De heer Bensdorp zeide bij zijn bezoek met den heer Rauwerda te onzen kantore op 26 October tegen mevr. Enny Mols-de Leeuwe, dien middag toevallig daar aanwezig: dat de stukken, waarvan wij de gegevens laadden ge stuurd, voor den N. H. K. niet geschikt wa ren. Dit beweerde deze heer, zonder deze stukken ooit te hebben gezien, en ondanks het feit, dat wij over deze stukken een unaniem gunstige pers konden toonen. in een brief d.d. 9 Mei schreef de heer Bensdorp (secretai'is „Wij verzoeken u, in dien u met deze data accoord gaat, ze voor ons te willen reserveeren". Op 11 Mei werd door ons bevestigd, dat wij deze data gereserveerd hadden. Iedere too- neel-insider weet, dat ..resërveeren" vastleg gen beteekent. Dat stuk en condities nog niet waren vastgelegd, doet niets af aan het feit, dat hier in den zin der wet van een „pactum" sprake was. Toen ons bij onze nadere corres pondentie bleek, dat cle heeren aan deze onze opvatting tornden, wezen wij er op dat men zooiets naar onze meening „chica neeren" noemt. AI negen jaar lang „reserveeren" wij voor diverse vereenigingen en abonnementen in het land op pi'ecies dezelfde wijze onze data. Stuk en condities worden dan altijd nader vastgelegd. Is er een gelegenheid, dan invi teeren wij de bestuursleden, het stuk te ko men zien. Is die er niet, dan vertrouwen de besturen op- ons eigen inzicht. Een vertrou- wens-kwestie. Alleen „leeken" kunnen verwachten, dat een gezelschap gespeelde en goed-gerecenseerde stukken nogmaals in dure theaters gaat op voeren om hun „deskundig" oordeel te mogen vernemen. Dit schreven wij in dezen geest aan het bestuur van den N. H. K. toen het chica neeren ons al te machtig ging worden. Waarom hebben de heeren zich met zoo bekwamen spoed naar ons kantoor begeven, toen wij dreigden met reis- en décorwagen („verhuiswagen" als gij wilt) voor den schouwburg te komen, als zij zoo sterk over tuigd waren, géén overeenkomst met ons te hebben gemaakt? In het onderschrift wordt verder beweerd: „Mols zeide, ons standpunt nu te kunnen be grijpen" Mols antwoox'dde in een brief d.d. 1 Nov. (na het bewuste bezoek): „Het is ons aangenaam te mogen constateeren, dat u ons standpunt duidelijk is gebleken". Als de heeren; met „beleedigende brieven" en „geringschatting" bedoelen de brieven waarin wij spraken van ..chicaneeren" en „leeken", dan moeten wij tot ons leedwezen hier herhalen, dat wij aan deze opvatting ook thans vasthouden. Es sei genug! Wij zullen deze strop op ons verlies-conto van Haarlem bij die van de gra- tis-vooi'stelling van „Sonna" voegen. Liever dan „zaken" te moeten doen met menschen van een mentaliteit als enkele heeren van bedoeld bestuur. Wij zullen hierin philosofisch berusten; Lieb Vaterland kannst ruhig sein. De leden van den N. H. K. kunnen het moede hoofd rustig te slapen leggen, in het bewustzijn, dat de „deskundigen" van hun bestuur met pijn lijke zorg waken over hun artistiek en cultu reel wel-en-wee. Onze overeenkomst met het bestuur is hier mede „ipso-facto" vervallen. Met dank bij voorbaat voor de vei'leende plaatsruimte, verblijven wij, „De Vereenigde Schouwspelers' Directie: PIERRE J. MOLS Wij brachten dit stuk onder de aandacht van het bestuur van den Nieuwen Haarl. Kunstkring, dat er het volgende op antwoord de: Zeer geachte Redactie, Met dankzegging voor de ons geboden ge legenheid zullen wij gaarne nog eenmaal ant woorden op de laatste pennevruchten van den heer Mols. Dit antwoord kan, na onze eerste uiteenzetting kox't zijn. Alle beweringen en insinuaties te'ontzenu wen heeft geen zin, als de delinquent de heer Mols het niet te nauw neemt met de waarheid. Wij zullen dus slechts enkele punten aanstippen. Of wij leeken dan wel des kundigen zijn, heeft met de heele kwes tie niets te maken, wij zijn nu eenmaal docr onze leden aangewezen voor het werk dat wij geheel belangeloos doen en daarvoor zijn wij den heer Mols en mevr. Mols-de Leeuwe geen vei'antwoording schuldig. Nog nimmer hebben wij ons trouwens als deskundigen aangediend: wij rekenen het echter tot onzen plicht te onderzoeken, of een stuk voor onze vereeniging geschikt mag worden geacht. Wij zouden stukken kunnen noemen, (niet alleen van den heer Mols), die door de neutrale pers goed gerecenseerd wor den en die voor onze vei'eeniging totaal onge schikt zijn, maar dat weet de heer Mols even goed als wij. Ten slotte moeten wij nog de vraag stellen, wat de heer Mols met zijn ingezonden stuk ken beoogt. Zijn de belangen van zijn ensem ble hiermede gediend? Neen. Hier is slechts sprake van opzet om nadeel toe te brengen en te pogen, een wig te dringen tusschen bestuur en leden. Als de heer Mols meent op deze wijze de be langen van de kunstenaars te moeten dienen, dan is dat zijn zaak. In onze oogen is hij slechts de dreinende jongen, die zijn zin niet, kan krijgen. De conclusie waartoe de heer Mols komt, ïi.l. dat, wij met pijnlijke zorg wa ken over het artistieke en cultureele wel-en- wee van onze leden, kunnen wij in dit geval niet als ernstig gemeend aanvaarden. Namens het bestuur N. H. K, A. ELKERBOUT Burgemeester Sandbergstr. 21 Haarlem Warenwet-wijzigingen. Op St. Nicolaasmiddag werd het gewijzigd wetsoiitwerp Warenwet door de Tweede Kamer behandeld. Een zestal sprekers hebben daarbij het woord gevoerd. Op het laatste oogenblik was door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers nog een adi'es aan de Tweede Ka mer gezonden, waarbij verzocht werd om de voorgedragen wijzigingen te verwerpen. Deze organisatie stelde zich daarbij op het stand punt, dat de opgenomen bijdrage van het be drijfsleven moest worden afgewezen. Deze was aanvankelijk vastgesteld op 5 gulden, werd daarna verhoogd tot 25 en ten slotte tot maxi mum 40 gulden. Bovengenoemd Verbond ziet daarin een verschuiving van lasten, terwijl versobering en bezuiniging dringende eischen zijn. Met geen enkel woord is over dit adres in de Tweede Kamer gesproken! Wat is het resultaat geweest van de open bare behandeling van dit ontwerp? De vrees, dat van de 21 bestaande Keuringsdiensten, slechts een achttal behouden zou blijven, blijkt ongegrond te zijn. De Minister van Sociale Zakén heeft evenwel niet medegedeeld, hoe veel Keuringsdiensten er dan wel zullen ver dwijnen. Met belangstelling zal men zeker de beslissingen daaromtrent tegemoet zien. Door mevr. de Vries-Bruins werd een amen dement ingediend om in de keuring niet alleen •te betrekken gebruiksartikelen, die worden gebezigd voor de bereiding enz. van waren, maar ook artikelen, die daarvoor kunnen worden gebezigd. Daardoor zou belet wor den, dat personen vrij uitgaan op de verkla ring, dat zij ondeugdelijke, bij hen aangetrof fen artikelen niet gebruiken voor de vervaar diging van hun producten. De Minister maak te bezwaar tegen dit amendement, doch op verzoek van Mr. Goseling, namens de Commis sie van Voorbereiding, werd besloten nog eens met de Regeering overleg te plegen. Hetzelf de lot onderging een amendement van Mevr. de Vries-Bruins om naast de kwalitatieve ook een kwantitatieve keuring in te voeren. Ook ten opzichte hiervan maakte de Minister ern stige bezwaren. Ten slotte verdedigde de heer Droes een amendement om de bijdrage van het Rijk in de kosten van wachtgelden en ge bouwen van opgeheven Keuringsdiensten niet te beperken tot een termijn van vijf jaren, maar deze te doen doorloopen zoolang die kos ten voortduren. Ook tegen dit amendement maakte de Minister bezwaar, omdat de ge meenten in staat zouden zijn de wachtgelders te plaatsen. Intusschen bleek bij monde van Mr. Goseling. dat de Commissie van Voorbe reiding eenstemmig vóór aanneming van het amendement was. Op 6 December had de stemming plaats over bovengenoemde amendementen. Het eerste amendement van Mevr. de Vries-Bruins werd met 57 tegen 20 stemmen verworpen. In arti kel 1 der wet zal dus niet opgenomen wor den, dat ook die gebruiksartikelen opgenomen zullen worden, die „kunnen worde n" gebezigd voor bereiding van eet- en drinkwa- ren. Het tweede amendement van Mevr. de Vries-Bruins om in artikel 15 te bepalen, dat op de omhulsels van waren de hoeveelheid moet worden aangeduid, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen, evenals het amendement Drees, Het wetsontwerp werd tenslotte op ovei'eenkomstige wijze aanvaard. Behoudens bovenstaande wijzigingen zullen dus de Keuringsdiensten blijven bestaan, al zal gestreefd worden naar sterke beperking van het aantal en het daaraan verbonden perso neel. De gemeenten (de provincie voor de pro vinciale diensten) zullen de helft der kosten dragen, het Rijk en het bedrijfsleven tezamen de andere helft. Van de bedrijven zal daartoe een heffing, varieerend van 1.tot 40. worden gevorderd. Naast de zorg voor de volksgezondhëid zal de controle op de eerlijk heid in den handel gehandhaafd blijven. Deze handhaving heeft het bedrijfsleven feitelijk gekocht, in dat verband zou het interessant zijn, indien bij de Kamerdebatten eens mede gedeeld was, welke bezuiniging ten slotte voor het Rijk verkregen zal worden door het thans aangenomen wetsontwerp. Dat is helaas niet gebeurd. Toch mag men niet uit het oog ver liezen, dat aanvankelijk het voorstel tot wij ziging van de Warenwet in het bekende Be- zuinigingsontwerp was opgenomen. De des tijds becijferde besparing bedroeg 600.000 gul den, of iets minder dan de helft der totale kosten. Hoeveel daarvan ten slotte effectief zal worden, is niet medegedeeld. Groot be zwaar is door het bedrijfsleven gemaakt tegen de nieuwe lasten, welke het zal moeten op brengen. Maar de objectiviteit eischt mede te deelen, dat toch ook een gedeelte van het be drijfsleven geen bezwaar heeft gemaakt tegen het bijdragen in de kosten. Trouwens men moet niet uit het oog verliezen, dat de moge lijkheid thans beslaat over te gaan tot de oprichting van particuliere Keuringsdiensten, mits onder rijkstoezicht. Het is geenszins uit gesloten te achten, dat daarin nog bezuini- gingsmogelijkneden schuilen. Binnenkort zal zich nu om de nieuwe Wa renwet een gloednieuwe strijd ontketenen, waarvan de oplossing binnenshuis zal vallen. Verschillende organen zullen zich gaan be ijveren de noodige argumenten te vergaren teneinde te kunnen betoogen, dat deze Dienst wel, gene niet moet verdwijnen. Slachtoffers zullen er vallen. Maar men bedenke daarbij, dat in dezen tijd helaas veel overboord gezet moet worden, wat witi gaarne ha Ten willen vasthouden. MOLLERUS (Adv. Ingez. Med.) GROENTEMARKT. Lof f 0.12—f 0.24 per K G. Knakpeen f 0.05—f 0 08 per K.G Tomaten f 0.08f 0,16 per K.G. Spinazie f 0.55f 0.90 per kist Sla f 0.40f 1.per kist Andijvie f 0.301' 0.69 per kist Boer e kool f 0.50f 0.80 per kist Gelekool f 0.40f 0.75 per kist. Groenekool f 0.15f 0.50 per kist Spruiten f 1.80f 2.25 per zak. Prei f 0.03f 0.14 per bos Selderie f 0.02f 0.05 per bos .Pieterselie f 0.02—f 0/95 per bos Roodekool f 0.06f 0.10 per stuk. Bloemkool f 0.09f 0,12 per stuk. Knolselderie f 0.03f 0.07 per stuk,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10