GHESffl AMSTERDAMSCHE BEURS anecanc i4 fittna Anion de R&ty KERST GESCHENKEN ijmuiden. VRIJ D A G 20 DECEMBER 1935 HAARLE M'S dagblad 8 Kabinetscrisis voorloopig vermeden. Bij den aanvang der vergadering toen eigenlijk minister Slotemaker zijn gisteren aangevangen dupliek moest voortzetten, kreeg de minister-president (wonderlijk genoeg door den voorzitter aangekondigd als de minister van koloniën, in die hoedanigheid sprak hij niet) het woord. Dr. Colijn legde een ver klaring af. die hierop neerkwam dat bij de beraadslagingen gebleken was. dat er in de Kamer geen meerderheid aanwezig is voor de aanvaarding van paragraaf 12. De regeering betteurt dit, omdat zij van oordeel is. dat concentratie van bijzondere scholen noodzakelijk is. zoowel met het oog op de bezuiniging als in verband met wat reeds te dien aanzien bij het openbaar onder wijs is geschied. De ministers behoorende tot de partijen van de linkerzijde hebben in het kabinet meege deeld. dat zij afwijzing van paragraaf 12 als een zoo ernstig feit zouden moeten beschou wen. dat zij naar aanleiding daarvan aan de koningin ontslag zouden moeten vragen. Maai bij uittreding van deze ministers zou het het kabinet in dat geval onmogelijk worden, zijn arbeid voort te zetten. Uit overweging dat een kabinetscrisis tot voor het landsbelang ernstige gevolgen zou kunnen leiden, hebben de genoemde ministers zich bereid verklaard, zich met de overige leden van het kabinet te beraden over een op lossing. die het hun mogelijk zou maken deel van het kabinet te blijven uitmaken. Dit be raad heeft geleid tot het navolgende besluit van het kabinet: Paragraaf 12 wordt voor het oogenblik te ruggenomen Het kabinet blijft echter op het standpunt staan dat een wettelijke regeling moet worden getroffen om de concentratie van bijzondere scholen te bevorderen. Men acht het niet mogelijk hier met een bepaling van paragraaf 13 te volstaan. Daarom zal een raadscommissie van veelzijdige samenstelling arbeidende onder leiding der regeering op korten termijn moeten onderzoeken hoe de tegen paragraaf 12 ingebrachte bezwaren on dervangen kunnen worden. Deze commissie zal dan tevens tot taak hebben tijdig een voorstel te formuleeren met betrekking tot de wet van 4 Augustus 1933 (zoogenaamde stopwetje ten aanzien van stichting van bij zondere scholen en verhooging van het mini- mum-aantal leerlingen). De regeering hoopt dat het overleg in deze commissie binnen korten tijd tot een voor re geering en Staten-Generaal aanvaardbare oplossing zal leiden. Mocht die hoop niet wor den verwezenlijk, dan zal zij met een zelfstan dig voorstel komen en desnoods met een al dan niet gewijzigde indiening van para graaf 12. In afwachting van een en ander zal de re geering harerzijds vertrouwend op de mede werking der Staten-Generaal het mogelijke doen om te bevorderen dat het thans in be handeling zijnde ontwerp met spoed tot wet wordt verheven. Daardoor zullen de tegen de vrijwillige con centratie van bijzondere scholen ingebrachte bezwaren voor een belangrijk deel komen te vervallen. De regeering hoopt dat dit er toe zal leiden, dat aanstonds op het stuk van vrijwillige concentratie belangrijke resultaten zullen worden verkregen. Inmiddels zal kort samengevat de concentratie van openbare scholen nieO-worden voortgezet, waarmee de regeering ook op de medewerking van Ged. Staten rekent. Voorts zal de regeering naar aanleiding dei- in de Kamer ingebrachte bezwaren tegen de wijze waarop gedurende de laatste jaren de concentratie bij het openbaar onderwijs heeft plaats gehad, een onderzoek instellen naar de gevolgen van de opheffing van openbare scho len sedert de circulaire van 10 Juli 1933 (on der minister Marchant) voor zoover tot ophef fing werd besloten, in afwijking van het ad vies van den Raad van State. Kersttentoonstelling van den Vredesraad - Haarlem. goed gedocumenteerde vredes- propaganda. Hedenavond wordt in de Groote Hout straat no. 170 een Kersttentoonstelling van den Vredesraad-Haarlem geopend. In dit winkelpand, waarvoor de vredesvlag ..Pax" waait, is een zeer rijk gedocumenteer de tentoonstelling georganiseerd. In de éta lage komt een reproductie van het schilderij van den Belgischen schilder Wirtz dat voor- stolt ..Les choses du présent devant les hom mes de 1'avenir Verder zullen er eenige spreuken worden opgehangen. In de voorruimte van het perceel staat een Kerstboom. Daar zal ook het petitionnement van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid ter teekening liggen. De achter den winkel gelegen ruimte is de internationale tentoonstelling. Aan de eene zijde daarvan vindt men verschillende uit spraken en boeken en allerlei andere gege vens van Erasmus (16e eeuw) en van Hugo de Groot (17e eeuw). Dan wordt er een overzicht gegeven van het Volkenbondswerk met uitspraken van prof. Van Voïlenhoven, dus uit onzen tijd. terwijl de verdere ruimte van dezen kant wordt Ingenomen door gegevens van den Bond van Moeders en Opvoedsters, een on- derafdeeling van Volkenbond en Vrede, en ook van den Nederlandschen Kinderbond. Daarin wordt vooral behandeld de vredes- actie onder de jeugd van de lagere school. Met foto's van den lichtommegang van 11 November jl. wordt dit toegelicht. Vele gegevens zijn afkomstig uit de collec tie van mevr. P. v. Heerdt. Ook ligt aan deze zijde nog een verzameling documenten van de internationale correspondentie, die ge volgd js op het petitionnement van psychia ters. dat door de Koningin met een telegram werd beantwoord, welk telegram hier aanwe zig is. De andere zijde van deze ruimte is gewijd aan het vrouwenvredeswerk. Daar zijn de overzichten van de archieven van de Vrou wenvredesgangen van 1934 en 1935. die in andere landen werden nagevolgd, en van het cebeds-, bezinnings-, en concentratie uur voor den vrede gerangschikt. Er hangen ook foto's van deze vredesgangen, terwijl er de portretten van Jane Addams. dr Aletta Ja cobs en mej. Van Wijngaarden, pionniersters van vrouwenvredeswerk hangen. Verder liggen er tientallen documenten en gegevens over verschillende vrouwenvredes congressen e.d. Aan den wand is een duide lijk overzicht vervaardigd van den groei en de structuur van de vrouwenorganisatie voor den vrede, terwijl er voorts nog gegevens liggen van Lady Aberdeen, de bekende figuur uit de vrouwenvredesorganisatie. In de hier achter gelegen kamer liggen tallooze brochures over de particuliere wa penindustrie, terwijl in het vertrek daar achter een schematische voorstelling is aan gelegd van de organisatie van de vredesbe weging in Haarlem, den vredesraad, samen gesteld uit zes andere lichamen. Er is van elk dier organisaties een wel voorziene stand. Voorts is er een hoek inge richt voor de vredestooneelafdeeling waar behalve verschillende foto's een maquette zal worden opgesteld. Tenslotte zijn er veel wer ken op vredesgebied uitgestald. Baldwin c.s. goed uit de debatten te voorschijn gekomen. Meening in de Engelsche pers. LONDEN, 20 December (A-N.P.) In de och tendbladen komt algemeen tot uitdrukking, dat van de ministers, die voor de Parijsche vredesvoorstellen verantwoordelijk waren. Sir Samuel Hoare er het beste is afgekomen bij de debatten, welke gisteren in het La gerhuis zijn gehouden. Intusschen wordt vrij algemeen erkend dat de regeering uit de buitengewoon moeilijke situatie naar om standigheden goed te voorschijn is gekomen. Van de 431 leden der regeeringspartijen woonden 397 de zitting bij. die ponder uit zondering hebben gestemd tegen de motie van wantrouwen der arbeidersDartij. De Daily Herald verwacht als eenig ochtendblad nog, dat het mogelijk is, dat het kabinet zal aftreden en dat de tegenwoordige minister van finaciën Neville Chamberlain de functie van minister-president zal aanvaarden. De Daily Telegraph critiseert de regeering scherp. Het is duidelijk, aldus het blad. dat op den bewusten Zondag geen enkele verbin ding heeft bestaan tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den minister president. Intusschen bestaan er particu liere telefoonverbindingen tusschen Londen en Parijs. Aangezien geen maatregelen zijn getroffen voor dergelijke telefoongesprekken kan worden gezegd, dat Hoare met onbe perkte volmachten voor het sluiten van een overeenkomst naar Parijs is gegaan Dit is een methode van de nieuwe diplomatie. Het is toe te juichen, dat Baldwin met nadruk heeft verklaard, dat men zal terugkeeren tot de oudere diplomatie. Wie wordt er opvolger? LONDEN. 20 December (A.N.P.) In politieke kringen wordt nog steeds den naam van Lord Halifax genoemd als mogelijken opvolger van Hoare, doch volgens de Daily Telegraph is een candidatuur van Lord Halifax niet waar schijnlijk. aangezien de bezetting van de post van den minister van buitenlandsche zaken door een lid van het Hoogerhuis moeilijkheden zou meebrengen. Verder worden genoemd Sir Austin Chamberlain en Eden. Ten gunste van de benoeming van Eden wordt verklaard, dat zij de verzekering van de regeering met be trekking tot de voortzetting van den Volkn- bondspolitiek bekrachtigen zou. Volgens de Times wordt Sir Austin Chamberlain nog in de eerste plaats genoemd. Algemeen verwacht men dat de minister van marine Lord Monsell na afloop van de vlootconferentie zal aftreden en dat het mogelijk is. dat in het voorjaar 1936 eenreconstructie van het kabinet zal plaats vinden. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 ST.AATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n - - - - 4 pCt. Nederl. Indië 97& H - - - ST.AATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5V2 pCt. Duitschland 193C (Youngleening) 21 *4 217/, 2\%-% Youngleening (met ver klaring) 23% 2314 23 Vi 23 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 1093/f Handel Mpij. Cert, van f 250 1243/1. Koloniale Bank 44 445* Ned. Ind. Handelsbank 82 U Rotterd. Bank 1034« - INDUSTR. OND. BINNENL. Alg, Kunstzijde Unie 25»A 2554 25 v. Berkels Patent 455* Calvé Delft Cert. 57 Ned. Ford ex. 40 afst, 244*. Philips Gloeil. Gem. Bezit 231*4 2305* - 2315-' 2325* 2325* 2225* Unilever 99V* - 4 - 100 99*4 - 100 Alg. Ned. Ind. Elect. Mij 163 997/p -100 - TABAKKEN. Deli Batavia 169 17054 169-170 Deli Maatschappij 183*i 184* 1845* Besoeki - Senembah 182 54 1825* 182*1-183*4 182-184 - SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 114-*4 - Scheepvaart Unie 44*4 -1/, 44*1 Kon ink. Paketvaart 94*4 Rotterdamsche Lloyd 385a 38«* Maatschappij Nederland 37 V* 38 HollandAmerika lijn 40 PETROLEUM. Dordtsche Petr - 1933/4 Kon Petr 2055* - «4 '0954 2C9 209 208*1 209 08'A 209 Perlak Petr. 878° - - Philips Oil 223/4 - Shell Union 8 Q—gBj' 9V Continental Oil 1754-4 Tidewater SH-% 83/, 8$6-'/8 83/g CULTUUR MAATSCH. H. V. A 24-225 28 2,7*4 227*4 -5* Java Cultuur l)7«i 119 Ned. Ind. Suiker Unie 105 106 - - Vorstenlanden 187/, INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda 16V 165a-IA ss-k, Bethleh. Steel 27 7VÉ-54 27*, 27lA k Cities Service 1*4 - Gew. Steel 265,, 263/g 265*—'A 26 - U. S. Steel 265,. 263/s 2c*/8 "«4 General Motor 33Jfr-U Radio Corp vu vu RUBBERS. Amsterd. Rubber 104-5* 105 X 1 0 1054 Deli Bat. Rubber 61*4 - Hessa Rubber 844 Indische Rubber ^8 Kendeng Lemboe 29 Serbadjadi 57* Rotterdam Tapanoeli 3h 40 Sumatra Caoutch 67 675* Bandar Rubber 105 -V* 1055* 106 Preanger Rubber 37 364A Java Caoutch 73 Sumatra Rubber 13 *4 35 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeca 3 *h Southern Railw. Cert. 8 Union Pacific 654 Chic. Milwaukee 14 - - Missouri Kansas Texas 31/4 3.J6 354 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij 162 Redjang Lebong 200—202 195-194 192 191 BiUiton n - - Boeton - - - - - PROLONGATIE 35* 35* - Kerstversiering Kerstkaarten UHT Op het drukken van Naamkaartjes kan gewacht worden. Nieuwjaarskaarten (Adv. Ingez. Med.) Hoogere invoerrechten voor eieren in Engeland? De vicieuse cirkel. LONDEN, 18 December. De Commissie voor de Reorganisatie van den Engelschen Handel in Eieren en Gevogelte heeft haar jongste voorstellen gisteren in boekvorm gepubliceerd. Naast plannen voor een controle- en op haaldienst, die er voor zou moeten zorgen, dat de eieren bij de producenten worden opge haald en worden gekeurd, vóórdat zij op de markt worden gebracht, zoekt de commissie de markt voor Engelsche eieren in de eerste plaats en hoofdzakelijk te verbeteren door het weren van buitenlandsche eieren, en dus door het verhoogen van invoerrechten op dit pro duct. Bijna op hetzelfde oogenblik, waarop deze voorstellen in druk verschenen, vond in het Engelsche parlement een incident plaats, dat veel hilariteit veroorzaakte en dat het volle licht deed vallen op de tegenstrijdige gevolgen van een politiek, die steunt op invoerrechten en contingenteeringen: Mr. Runciman, lid van een Engelsche regeering die een ontel baar aantal invoerrechten op haar geweten heeft, en tevens voorzitter van de „Board of Trade", zeide gisteren het te betreuren, dat de scheepvaart o.a. leed onder de vele invoer- belemmeringen en deelde mede, dat de Engel sche regeering het als haar taak beschouwt deze belemmeringen zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, (dat was het begin van de hilariteit). In dezelfde parlementszitting ant woordde de minister van oorlog op de vraag of in het Engelsche leger Engelsch bacon voor consumptie wordt gebruikt, dat zulks door den prijs van het Engelsch bacon onmogelijk wordt gemaakt. Een der leden van het parlement stelde daarop voor, dat de minister van oorlog en de minister van landbouw hierover een onderhoud dienden te hebben. De minister van landbouw luisterde inmiddels opgewekt naar de discussies. Zijn politiek beoogt namelijk den prijs van Engelsch bacon te verhoogen door het heffen van invoerrechten op het buiten- landsch product. Het incident veroorzaakte veel vroolijkheid die echter niet door den heer Runciman werd gedeeld. De kwestie is inmiddels van ernstigen aard, omdat het de tweeslachtige werking van invoerrechten en contingentee- ringen onthult. Als de Commissie voor de Reorganisatie van de Engelsche Eierenhandel haar zin krijgt, zal dit product spoedig het lot van bacon en an dere aan invoerrechten onderhevige voedings artikelen volgen. Öp het oogenblik overheerschen uit het buitenland geïmporteerde eieren waarvan Deensche en Hollandsche eieren tot de beste worden gerekend het Engelsche product, speciaal in Londen's uitgestrekte arbeiders wijken,waar men eenvoudig de extra penny ties voor het stempel „English" niet betalen kan. Poolsche, Deensche, Chineesche en Holland sche eieren zijn daar een uitkomst. De invoer van Hollandsche eieren is de laatste jaren toegenomen. Het aantal uit Holland geïm porteerde eieren bedroeg b.v. in de maand No vember van het jaar 1933 ongeveer 4!/2 mil- lioen, terwijl het cijfer over dezelfde maand van dit jaar ruim 7Vz milliöën bedraagt. Zij volgen, samen met de Deensche eieren, in prijs op de Engelsche eieren en staan hoog aange schreven. De commissie rekent, dat de door haar voor gestelde bepalingen, de invoer met 20% zal doen terugloopen en het totaal bedrag, dat per jaar door deze extra invoerrechten (6 nences per 120 stuks) zal worden verkregen, wordt op 340.000 geschat. Men stelt zich voor dit bedrag aan te wenden om een permanente commissie in het leven te roepen om nieuwe regelingen voor het aan de markt brengen van Engelsche eieren te ontwerpen en uit te voeren en de consumptie van Engelsche eieren in Err >d t,e bevorderen En het eind van het lied is, dat Hollandsche en andere buitenlandsche producenten bij den export naar Engeland betrokken, voor hoogere kosten komen te staan en dat de Engelsche verbruiker buiten zijn wil meer voor zijn eieren zal moeten betalen. Als de commissie tenminste haar zin krijgt. Vr. S. Het dreigende conflict in de Britsche mijnen. Eind Januari staking? LONDEN, 20 December (Reuter) Een al- gemeene werkstaking in alle kolenmijnen van Engeland en Wales kan uitbreken op 2? Ja nuari 1936, nu het Congres van den Mijn- werkersbond besloten heeft met 478.000 tegen 28.1)00 stemmen, dat de leden de mijneigena ren op den 20 Januari van hun voornemen in kennis zullen stellen om het werk neer te leggen, behalve indien bevredigende voorstel len worden gedaan voor loonsverhooging. Herriot niet te vermurwen. Zijn besluit tot aftreden als rad.-soc. partijvoorzitter staat vast. PARIJS, 20 December (A.N.P.) In een schrij ven aan het bestuur der radicaal-socialisti sche Kamerfractie heeft minister Herriot op nieuw geweigerd terug te komen op zijn be sluit om als partijvoorzitter af te treden. WISSELKOERSEN. (Niet officieel.) Berlijn 59.3059.35 Londen 7 27*—7.27 3/4 Parijs 9.749.74 1 4 Brussel 24.86—24.89 New-York 1.47 9'16—1.47 11/16 Bazel 47.90—47.94 Kopenhagen 32.3032.50 Stockholm 37.35—37.55 Oslo 36.35—36 55 Praag 6 106.15 Madrid 20.15—20.00 Duitsch Bankpapier 34.0034.25 VOETBAL. R. C. H.Haarlem. Voor dezen plaatselijken wedstrijd verschij nen de elftallen in de volgende opstelling: R. C. H.: Metten. Kors, Pre vost Sr., J. Geutskens, Ruis, Prevost Jr. Van der Meulen, Slot, Van der Horst, Hoogendoorn, Lenselink. Haarlem: Kammeïjer. Van Polanen, Smit. Oe Winter, Oldenburg, Vreeken, Urban, Goedhart, Van Gooi, Verhappen, Kaan. POSTDUIVEN. Tentoonstelling in het Krelagehuis. Zooals we reeds eerder hebben gemeld wordt Zaterdag en Zondag in het Krelagehuis aan de Leidschevaart ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vereeniging van Post- duivenliefhebbers „De Snelvlieger" een ge meenschappelijke clubten toonstelling gehou den. De bedoeling daarvan is de liefhebbers van de duivensport in Haarlem tot één geheel te vormen. Voor ditzelfde doel was reeds in October na afloop van het vliegseizoen een extra verbroederingsvlucht van Rozendaal ge houden. Die vlucht is schitterend geslaagd. Deze tentoonstelling moet beschouwd worden als een hernieuwde poging tot verbroedering. Gehoopt wordt nu, dat dit door deze tentoon stelling geheel in orde komt. Er zijn namelijk in Haarlem liefhebbers, die georganiseerd zijn in den Haarlemschen Postduivenbond en die deel uitmaken van de afdeeling A van den Ned. Postduivenbond. Om de eenheid te berei ken is een commissie van zes leden benoemd, namelijk drie van elke organisatie, met den heer W. Petri als voorzitter. We zijn vanmorgen alvast een kijkje gaan nemen. Er waren niet minder dan zeven keurmeester® aan den gang om de ongeveer 1200 inzendingen te beoordeelen, namelijk de hceren P. van Daalen, J. F. Heerschop. L. Gimbrère en J. J. Vrugt uit Haarlem: Hoef- akker uit Beverwijk en nog een paar des kundigen uit Amsterdam en Gouda. Maar voordqt die heeren met hun werk konden be ginnen, was al een massa werk verricht, zoo als het opstellen van de kooien, het numme ren en het gereed maken van de kaartjes voor het publiceeren van de bekroningen. Maar het resultaat van al 'dien arbeid is dan ook schitterend. De omstandigheden hebben daar dan ook toe medegewerkt; de zaal is ruim en goed verwarmd en het daglicht kan door de glazen lantaren over de heele zaal heen uitstekend naar binnen komen. Iedereen kan dus zien, dat zoowel de quantiteit als de kwaliteit der dieren voortreffelijk is. We kunnen daarom een bezoek aan deze massa demonstratie op het gebied van de duiven sport ten zeerste aanbevelen. De tentoonstelling is Zaterdag geopend van 19 en Zondag van 107 uur. Het bestuur van „De Snelvlieger" houdt ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der vereeniging Zaterdagmiddag van 4—5 uur receptie in de koffiekamer van het Krelage huis. DE ZEVEN WONDEREN VAN ZUID-AFRIKA. In ons nummer van Dinsdag 17 December werd medegedeeld, dat de film, die vertoond werd bij de lezing door Mr. A. Hustinx over de zeven wonderen van Zuid-Afrika; vervaar digd was door den Docufilm. Dit is onjuist. Zij werd vervaardigd door Mr. Hustinx. De avond was georganiseerd door de Mij. voor Bedrijfs- en Industrie-Smalfilms Docufilm. JAEGER ONDERGOED FANTASIE PANTALONS SPORTHEMDEN OVE R H E M DE N VA KKLE DING M AGA2VN PA ARL AAR STEEG 1. TEL: U84J (Adv Ingez. Med.) BESOMMINGEN Trawler: manden Voorwaarts IJM 83 60 f 1070 Logger: KW 74 f1190 Versche haring: Silvain IJM 116 440 man den f2330; L T 228 f1190; L T 746 f 1060. MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 20 Dec. Tarbot per K.G f 1,50—f 1,30 Griet per K.G. f 1,40—f 1.05 Groote schol per 50 K.G. f 19f 17.50 Middelschol per 50 K.G. f 19—f 17 Zetschol per 50 K.G. f 19—f 17.50 Kleine schol per 50 K.G. f 21f 12 Bot per 50 K.G. f 18 Schar per 50 K.G. f 15—f 7.50 KI. middelschelvisch p. 50 K G, f 26 Kleine schelvisch per 50 K.G. f20—til Kabeljauw per 125 K.G. f 50—f 24 Groote gullen per 50 K.G. f 15f 13 Kleine gullen per 50 K.G. f 11f 7 Wijting per 50 K.G. f3,60— f2.50 Versche haring per kist f 7f 6,15 GESLAAGD. Bij de te Rotterdam gehouden examens voor costumière slaagden de dames A. Lang broek en T. de Wit, beiden alhier.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14