1 VRIJDAG 20 DECEMBER 193S HAARDE M'S DAGBEAD 15 BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. Crediet verleend voor exploitatie van de van de familie Gehrels gekochte gronden. Het plan-van der Meer van de baan. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagmiddag, onder leidins van den burgemeester, Jhr mr. C. J. A. d e n T e x. Afwezig de heer Cramer. Na een geheime vergadering van vijf kwar tier opent de voorzitter de openbare vergade ring. Wegenaanleg. B. en W. vragen een crediet van f 50.000 om de indertijd van de familie Gehrels aan gekochte gronden in exploitatie te kunnen brengen en er wegen op aan te laten leggen. Jhr Quarles van Ufford (V.B.) vraagt, hoeveel M2 bouwterrein er komen. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt toe dit te zullen mededeelen in de volgende vergadering. De heer Schulz (S.D.A.P.) heeft bezwaar tegen de uitvoering in werkverschaffing. Spr. vil het werk doen uitvoeren tegen de gewone Joonen van het collectief contract. Men kan dan toch Bloemendaalsche werkloozen aan dit werk zetten. De heer Cassée (V.D.) vindt dit juist een mooi object voor werkverschaffing. Ge beurt wat de heer Schulz wil, dan zouden [echts enkele tewerkgestelden (grondwer kers) er van profiteeren. Bloemendaal moet de goede zorg voor de tewerkgestelden 'blij ven handhaven. Wethouder Hogenbirk (C.H.) is het .iermede eens. Werd het werk uitgevoerd door een aannemer, dan zou deze zeker niet het loon betalen dat de gemeente betaalt. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Geen vrije Zaterdagmorgen voor tewerkgestelden. B. en W. stellen voor, den vrijen Zaterdag morgen voor tewerkgestelden (om werk te zoeken) af te schaffen en art. 8 der Werkloo- lenregeling 1934 in dien zin te wijzigen. Jhr. Quarles (V.B.) bepleit invoering ran de Heemsteedsche regeling (werken „voor steun") Wethouder Hogenbirk (C.H.) zegt toe, je zaak eens te willen bezien, maar vindt roorloopig het Heemsteedsch systeem voor Bloemendaal niet gewenscht, Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Gegn uitkeering. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ten op een verzoek der afdeeling Bloemen dal van den Alg. Ned. Politiebond om den gent van politie J. J. Swarts bij zijn vertrek sit den gemeentedienst alsnog een bedrag t te keeren van 19/25 van zijn maandsala- s. De heer Cassée (V.D.) wijst er op dat S. 9 jaar in de gemeente bij de politie is ge veest en 9 jaar in een andere gemeente. Spr. fil dit geval op zichzelf beschouwen en S. e tegemoetkoming geven. De Voorzitter vindt, dat de Raad dan och een gevaarlijk precedent zou scheppen. De heer Schulz <S. D. A. P.) meent, dat iet hoofd van de politie het recht heeft een ratificatie toe te kennen. Dit zou een goeden liddenweg zijn in dit geval. De Voorzitter gelooft dat het recht an het hoofd der politie om een gratificatie oe te kennen, slechts kleine bedragen be reft. WÜ-men een gratificatie toekennen, an heeft spr. liever dat de Raad het doet. Het voorstel-Cassée wordt verworpen met 7 jen 6 stemmen. Dat. van B. en W. wordt aangenomen. Gratificatie na 25-jarigen gemeentedienst. B. en W. stellen den Raad voor, niet aan te emen het bij de behandeling van de ge- ïeentebegrooting gedane voorstel, het Raads- •sluit van 19 Januari 1928 om in gevallen an 25-jarigen trouwen gemeentedienst aan en betrokkene een gratificatie te verleenen n bedrage van een maand salaris, te wijzi en in dien zin, dat de gratificatie niet alleen il worden toegekend, als de ambtenaar 25 tar in dienst der gemeente Bloemendaal erkzaam is geweest, maar dat ook jaren, oorgebracht in anderen overheidsdienst, iarbij zullen meetellen. De Raad vereenigt zich hiermee. Ontheffing bepalingen Bouw verordening. Ontheffing van de bepalingen der Bouwver- •dening wordt verleend aan: J. B. M. van lijmen voor vergrooting der garage met gplaats bij perceel Ter Hofstedeweg 17: Irma Keyzer en Oxsener voor bouw van een arage met bergplaats bij perceel Zonne- loemlaan 23 en de Vereen. De Bloemen- aalsche Montessorischool voor de uitbreiding er school aan den Vijverweg (met de bepa- ag dat de door de genoemde vereeniging te 30p gevraagde strook plantsoen aan haar tl worden afgestaan voor f 5 per M2. Rondvraag. De heer B o u v y (R.K.) vraagt of er te ;oemendaal een borgstellingsfonds komt, s het Nat. Crisis Comité wordt opgeheven. Wethouder Hogenbirk (C.H.) ant- oordt, dat deze zaak in studie is. De heer Ro h 1 i n g (R.K.deelt mede. dat raadsleden een brief hebben ontvangen n het Kennemer Lyceum. De Voorzitter zegt. dat B. en W. dezen lef eerst eens willen bekijken om hem tarna in den Raad te brengen. De heer Luden (C.H.): Die brief was el aardig maar niet juist! Dc heer Luden vraagt hoe het staat met teekeningen voor het nieuwe Politiebu- i. De Voorzitter zegt dat zij spoedig te rwachten zijn. Het plan-van der Meer van de baan. De heer Enschedé (V.B.) vraagt naar it plan-van der Meer voor het eind van den ieweg. De Voorzitter zegt, dat de heer Van der ?er vóór 15 December geen financieele ze- rheid heeft gegeven. B. en W. hebben over ze zaak een rapport opgesteld en zullen dit n Raad in besloten zitting voorleggen. De ak is van de baan. De heer Cassée (V.D.) merkt op dat bij het Kennemer Lyceum last wordt ondervon den van het colporteeren met geschriften enz. en vraagt dat tegen te gaan door een colportageverbod. De Voorzitter zegt een onderzoek toe, maar is huiverig voor aantasting van de vrij heid van drukpers. Hierna sluiting der openbare zitting. De Raad gaat in besloten vergadering. Zonder hoofdelijke stemming werden ln den loop der zitting aangenomen de voorstellen betreffende- het niet doen uitbesteden van het schoonhouden van gemeentegebouwen voorloopige vaststelling eener nieuwe rooilijn voor öe Saxienburgerlaan: vaststelling van een vereordening op den afstand van grond voor wegaanleg; goedkeuring der rekening over 1933 der Gezondheidscommissie; vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting 1935; af schrijving aanslagen in de hondenbelasting; vaststelling suppletoir kohier rioolrecht 1935 afschrijving aanslagen in het rioolrecht; vaststelling 6e suppletoire begrooting 1935 en het voorloopig niet aanschaffen van een nieuwe automobiel-motorspuit. ..OLIVER TWIST" IN HET JEUGDHUIS. Donderdagavond werden we in het jeugd huis nog eer.s herinnerd aan de eerste helft der negentiende eeuw en aan het begin der twintigste eeuw. De bij velen niet meer ge kende geschiedenis van Dickens' Oliver Twist is nog eens weer op de witte muurvlakte ver- schénen in een vorm, die ons herinnerde aan vervlogen tijd. Maar al is de geschiedenis oud en al was de film niet jong meer, toch hebben we nog eens oprecht genoten van deze vertooning. Voor het jongere geslacht, dat nog al goed vertegenwoordigd was en dat opge groeid is met de sprekende films moet het een reden geweest zijn, om de ouderen te beklagen, dat wij ons Indertijd met dit soort films hebben moeten tevreden stellen. Waarmee we heelemaal niet zeggen willen, dat de film slecht of aftandsch was. De hoofdrol van den eerst beklagenswaardigen Oliver Twist werd vervuld door den eens zeer beroemden, later in het vergeetboek geraak ten Jackie Coogan. die indertijd zijn triomf tocht door de wereld maakte als ..The Kid", en Fagin werd vertolkt door Lon Chaney. Misschien dat de film eenigen op zal wek ken. om bij gelegenheid de geschiedenis van Oliver Twist eens te lezen en als gevolf daarvan, ook kennis te nemen van de andere onvergetelijke werken van den beroemden Engelschen schrijver Dickens. Als dit het ge volg mocht zijn, dan zou de filmvertooning een dubbel effect bereikt hebben: een genoeg lijken avond en een bron van genot, die voor loopig nog niet uitgeput zal zijn. KERSTAVOND VOLKSZANG. Ook dit jaar geeft de afd. Bloemendaal van Volkszang een Kerstavond en wel op Dinsdag- 24 December in het Jeugdhuis. Ook nu weer is het feest toegankelijk voor alle belangstellenden en zal oen. fraaie kerst boom den avond opluisteren. Behalve mooie Kerstlieeren. die onder bekwame leidng van den heer P. de Nobel ingestudeerd zijn, staan op het. pro gramma een aantal kerstliederen te zingen door mevr. C. Bosman-Rutten te Overveen en de Christmas Carol van Charles Dickens, voor te dragen door den heer D. Kuiper. De Kerstavonden van Volkszang zijn zoc populair geworden in Bloemendaal, dat wij er niét aan twijfelen, of ook ditmaal zal de zaal uitverkocht zijn. SANTPOORT. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. De 18-jarige dochter van den heer J. P. Nijssen is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt Terwijl zij in de keuken bezig was, eenige werkzaamheden te verrichten, kwam haar schort in aanraking met het vuur van een haard. In een oogenblik vatten de klee- ren van het meisje vlam en was zij een brandende fakkel gelijk. Gelukkig bevond haar vader zich eveneens in de keuken en deze had de tegenwoordigheid van geest, het meisje de brandende kleeren van het li chaam te rukken. Wonder boven wonder bekwam het meisje zoo goed als geen verwondingen. De heer Nijssen kreeg echter eenige, gelukkig niet ernstige brandwonden aan beide handen. „SANTPOORTS BLOET'-KIENAVOND. De kienavonden, welke „Santpoort's Bloei" het vorige jaar voor het eerst organiseerde, zijn toen zoo'n succes geworden, dat het be stuur besloot ook dit seizoen weer een paar dergelijke avonden te organiseeren. De eerste dezer „wild-avonden" wordt Zaterdag a.s. in „De Weyman" gehouden. CRISIS-STEUN. Onlangs meldden we, dat de afdeeling van den L.T.B. zich wederom tot het crisis-comité zou wenden met het verzoek geld beschikbaar te willen stellen voor den aankoop van mest. Naar we vernemen is hierop goedgunstig be schikt. KERSTSPEL. De afdeeling Santpoort-Velsen van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond hoopt op Eersten Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk een leeken- spel (Kerstspel) op te voeren. Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga zal een inleiding hou den. De leiding en regie berusten bij Dr. A. J. Leusen, terwijl Mevr. Duvergé den zang in studeerde. Kerststemming in de Generaal Cronjéstraat. Ze branden weer. de kerstboomen in de Cronjéstraat. Om de 25 meter staan de hooge dennen op de trottoirs, keurig versierd en verlicht. Het „Experiment" van Kerstmis 1933 om kerstboomen in de straat te zetten heeft een dusdanig succes op geleverd, dat de Winke- liersvereeniging „Gen. Cronjéstraat" besloot ook dit jaar een dergelijke kerstversiering aan te brengen. Niet minder dan 54 boomen wer den hiervoor aangekocht. Vooral 's avonds geven de verlichte boomen 'n prachtigen aan blik. Tal van luidsprekers zorgen voor toepas selijke muziek. Door de gemeente is tevens toestemming gegeven de groote booglampen van een roode hoes te voorzien, zoodat de verlichte kerst boomen des te mooier uitkomen. De verlichting en de gramofoonmuziek worden verzorgd door de fa. v. d. Domhof, ter wijl de versiering door de winkeliers zelf is aangebracht. Wanneer men een goede en smaakvolle kerst verslering wil zien, make men eens een wan-' deling door de „Hoofdstraat" van Haarlem Noord. Het loont de moeite. Rheumatiek in beide knieën. Verbazingwekkende beterschap. Deze dame was zoo gelukkig, dat Kruschen Salts haar van de ondragelijke pijnen in beide knieën had verlost, dat zij ons schreef: ..Kruschen is zijn gewicht in goud waard". Lees haar brief: ..Ik nam Kruschen Salts tegen rheumati- sche pijnen, en het heeft mij wonderbaarlijk geholpen. Mijn knieën waren zoo pijnlijk, dat ik niet meer kon knielen. Waar ik zelf al het huiswerk moet doen. zult u begrijpen wat dit voor mij beteekende. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter wereld zou er mij nu weer vanaf kunnen brengen. lederen dag voelde ik dat ik voor uitging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn ge wicht in goud waard. U kunt dezen brief ge rust publiceeren". Mevr. G. M. W. Door een overmaat van urinezuur in het bloed ontstaan zwellingen in spieren en ge wrichten, die de rheumatische pijnen, jicht en ichias veroorzaken. Dit urinezuur ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afvalstoffen. De zes zouten nu, waaruit Kru schen Salts is samengesteld, sporen de af- voerorganen. d.w.z ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze afvalstoffen langs de natuurlijke kana len snel en volkomen uit het lichaam wor den verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Tevens zal het frissche, zuivere bloed uw geheele gezondheidstoestand ver beteren, klachten als indigestie en hoofdpij nen verdwijnen voorgoed, ge voelt u ener gieker en krachtiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn teruggekeerd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.90 en f 1-60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Het Plan van den Arbeid. Een mobilisatie-vergadering te Haarlem. Nadat verschillende vergaderingen voor het kamer der moderne arbeidersbeweging hier ter stede zijn gehouden ter bespreking van het Plan van den Arbeid, zal op Donderdag 23 Januari in het Gemeentelijk Concertgebouw een mobilisatie-vergadering worden gehouden voor ed leden der moderne arbeidersbeweging. Als spreker over het Plan zal optreden Dr. W. Banning. Alg. Ned. Metaalbewerkers- Bond. Vijftigjarig bestaan in Maart 1936. Een dezer dagenk wam de cursisten van bovengenoemden bond met hun vrouwen in een vergadering bijeen, in. de bovenzaal van het Concertgebouw. De heer G. v. d. Houven, bondsredacteur, sprak over de 50 jarige ge schiedenis van den bond. Sprekers nasporingen hadden er toe geleid, dat vast is komen te staan, dat de bond in Den Haag is opgericht, en wel op Zondag 17 Januari 1886, door de vereeniging van Metaal bewerkers te Den Haag en Amsterdam. Dat in Den Haag de wieg van den bond stond, mot zijn oorzaak gevonden hebben in het feit. dat er in deze plaats twee groote mataalfabrieken waren n 1. die van de firma Van Enthoven en „De Prins van Oranje". De arbeidsverhoudingen waren van dien aard dat het streven naar vereeniging van de arbeiders als een natuurlijke reactie op deze arbeidsverhoudingen moeten worden be schouwd. Werktijden van 100 uren per week met een verdienste voor de beste vaklieden van 13 waren geen zeldzaamheid. Van het leven en werken van de eerste per sonen die een rol in den bond speelden, was maar van enkele nog iets bekend, De eerste bonssecretaris was weilen C. F. Thomas. Van de Amsterdammers is het vooral wijlen W. Amsing, die vooraanstond en o.a. gehoord is door de enquête-commissie Goeman Borge- sius. De eerste Jaren van den bond zijn zeer moeilijk geweest. De bewaard gebleven stukken toonen aan, dat de bond bij zijn oprichting de sociaal democratische richting 1$ toegedaan. Dit kwam doordat de reglementen van den toen bestaande socialistenbond voorge schreven. dat 10 partijleden van hetzelfde vak den plicht hadden een vakvereaniging op te richten en de eerste vakvereengingsmannen waren dus sociaal-democraten. Nu. na 50 jaar, zeide spreker, herdenken wij met 42000 ledeq de oprichting en al is de tijd ook nu weer slecht, toch hebben de toe standen dank zij het werk van den bond zich wel zoodanig gewijzigd, dat wij gelukkig zijn tot de menschen tebehooren, die hun leven aan dat van den bond hebbeu verbonden. De voorzitter deelde hierna mede. dat het in de bedoeling ligt in Maart 1936 het feit van het 50 jarig bestaan in de Gem. Concertzaal feestelijk te herdenken, terwijl het hoofdbe stuur in Januari allen leden een feestpakket zal aanbieden. TENTOONSTELLING VAN DE WERKEN VAN ANTON PIECK. De tentoonstelling van de werken van An ton Piecak. welke gehouden wordt in één der zalen van het Kennemer Lyceum op Donder dag. Vrijdag, en Zaterdag j.l., zal ook op Zondag toegankelijk zijn. F. SCHIPPER. De heer F. Schipper, bewaarder van de O.L. School 16 in de Linschotenstraat, zal met i Januari a.s. den gemeentedienst met pensioen verlaten. Dertig jaar lang heeft hij met groote toewijding, plichtsbetrachting en tact zijn taak aan de school vervuld. De leerlingen hebben ontzag voor hem. maar houden toqh ook van hem. want hij is altijd bereid, hen te helpen, als dit noodig is. Schipper is inderdaad dehulpvaardigheid zelve. En niet alleen is hij de bewaarder, hij is ook de tuinman van de school. Onderwij s- autoriteiten en anderen maakten meer dan eens da onmerking. dat het schoolgebouw, met de geraniums voor de ramen en zijn mooie randperken op de soeelplaats zoo'n fleurigen indruk maakt. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL HET BLIJSPEL-ENSEMBLE. DE FILMSTAR... VóoR HET DOEK! Lawrence Riley, de schrijver van ,,De Film starvóór het Doek" heeft nog al lange: tijd noodig voor zijn aanloop, maar als hij eenmaal op weg is, weet hij er den gang wei in te houden en het is een verdienste van hem, dat hij het beste deel van zijn stuk voor het laatste tafereel bewaard heeft. Zijn blij spel is een niet onaardige persiflage op de te genwoordige aanbidding van de filmsterren, en het krijgt in de opvoering door het gezel schap van Van Praag en Van Kerekhoven vooral zijn charme door het geestige, petil- lante spel van Tilly Perin—Bouwmeester, die als Carole Arden weer toont, welk een voor treffelijke actrice zij is. Een filmster moet je op het doek, maar niet in het werkelijke leven zien. Dat onder vindt de familie Struthers, wanneer de aan biddelijke Carole Arden onverwacht door een panne met haar auto het huis komt binnenvallen en er heel de boel op stelten dreigt te zetten, vooral als zij het te pakken krijgt van Chester Norton, den eenvoudigen jongen, die met Joyce, de dochter des hui zes verloofd is. Carole Arden is een vrouw met sex-appeal en zij zou zeker in den huize Struthers een ca tastrophe hebben bewerkt, wanneer Chester Norton niet meer belangstelling had gehad voor zijn uitvinding dan voor de mooie oogen van de filmster. Misschien zou het toch nog zijn misgeloopen. als de oude tante Kate niet zoo op haar qui-vive was geweest, want Chester Norton is tenslotte ook maar een man, al zou men er nu en dan aan twijfelen. Maar op het oogenblik. als het gevaar het meest areigend is, verschijnt tante Kate en verstoort tot groote ergernis van de film diva een téte a tête. dat voor Chester Nor ton en vooral voor Joyce, noodlottig had kunnen worden. Nog is niet alle gevaar geweken, want Ca role Arden geeft den jongen man niet maar zoo dadelijk op. Zij wil hem meevoeren naar Hollywood, maar dan ls het Gene Tuttle, haar manager, die een spaak tusschen de wie len steekt. Er komt veel aan te pas, tot zelfs een klein babyjurkje toe, maar de frappe, die de schrijver tot het laatst bewaard heeft, verraad ik niet, omdat dit het aardigste deel van het stuk is. Joyce behoudt haar Chester- alias Bud en de rust keert in den huize Struthers terug, als het „roode mirakel", zoo als tante Ka the de filmster noemt, weer in haar auto verdwenen is. Een niet onaardig blijspel, dat alleen hier en daar—-vooral in 't begin wat meervaart zou kunnen hebben. Het begint pas goed te leven, wanneer de filmster op is en Carole Ar den zorgt er vcor, dat de gang er in blijft. Tilly Perin Bouwmeester is een actrice van ras. die pas in ons land kwam, toen zij in Indië haar reputatie als actrice had geves tigd. Zoo weinig-is haar naam blijkbaar nog in ons land bekend, dat de drukker van het theaterbiljet de aankondiging Tilly Perin- Bouwmeester in haar glansrol" voor een ver gissing aanzag en Mien van Kerekhoven als vedette op het biljet vermeldde, een fout. die voor den aanvang der voorstelling door den heer Van Praag werd hersteld. Tilly Perin- Bouwmeester speelde de filmster met leven dig entrain, geestig, vol spirit en met de nooaige vaart. Zij was wel volkomen de filmdiva met haar duizend mikken en de vrouw met sex-appeal en wanneer Bud niet zoo'n koud-bloedig man was geweest, dan. ja dan zou het ..roode mirakel" vrees ik niet alleen naar Hollywood zijn vertrok ken. Jan Teulings gaf dezen eenvoudigen jongen man heel aardig en grappig weer en het was vooral het contrast tusschen dezen lakonie- ken uitvinder en de temperamentvolle film ster, dat een komisch effect maakte. Elias van Praag speelde de manager met aplomb en vulde aldoor het tooneel, wanneer hij ,.op" was. Het talent van Jeane Verstraete lijkt, mij wat bescheiden, maar voor de lief tallige en vooral vrouwelijke Joyce bracht zij alles mee. zoodat deze rol geheel tot haar recht kwam. De aanstellerige Gladys Kelcey eischte meer spel en Marie Sophie Nathuslus toonde dat ook overduidelijk. Wat minder overdrijving zou hier niet geschaad hebben. Marie van Westerhoven was weer een schat van een oude dame Voor een te veel behoeven wii bij haar nooit bang te zijn en elk woord, e'.k gebaar van deze actrice van de oude garde is altijd raak en treft onmid dellijk door het juist accent De heer en me vrouw Van Kerekhoven hadden in dit blij spel maar weinig te doen en voldeden beiden in hun kleine rollen. Het Blijspel-Ensemble komt ln de Kerst week nog eenige malen met De Hoogeschool der Liefde en De Filmster voor het Doek. Het zijn lang niet de slechtste blijspelen van het tegenwoordige repertoire J. B. SCHUIL. Dr. J. B. van Amerongen Dicken's Christmas Carol .Deze middag is een mislukking!" zei de heer Van Amerongen. toen hij na de pauze weer het podium had betreden. Helaas moe ten wij toegeven, dat het dit werkelijk was. Het was niet de schuld van Dr. van Ameron gen, dien wij gisteren middag van ganscher harte hebben beklaagd, het was ook niet de schuld van het jeugdige publiek, dat voor het grootste deel niets van het voorgedragen ver stond en dus hoe was het anders te ver wachten? zeer onrustig werd. En ook niet de schuld van den heer Delnum. De fout was. dat men deze voordrachtmatinee ln de groote concertzaal heeft gegeven, welke zaal er ab soluut ongeschikt voor is. Ik had dit reeds voorspeld, toen men mij meedeelde, dat de heer Van Amerongen in het Gemeentelijk Concertgebouw zou optreden, omdat het aantal gegadigden voor deze voor drachtmatinee te groot was voor den Schouw burg, waar de matinee oorspronkelijk rou wor den gehouden. Twaalf honderd leerlingen hadden zich voor dezen middag opgegeven. Op zichzelf een succes voor den heer Van Amerongen, maar een succes, dat fataal bleek te zijn. Ons Gemeentelijk Concertgebouw is bijna niet te bespreken en hoe was het dan te verwachten, dat er iets terecht zou komen van de voordracht van Dickens' Christmas Carol, die de intimiteit van een kleine zaal verlangt. Zelfs met een luidspreker was het niet te redden. Reeds op de 10de rij verstond men bijna niets van den heer Van Amerongen, achter in de zaal was hij totaal onverstaan baar. Was het dan wonder, dat het jeugdige publiek onrustig werd? Na de pauze deed de heer Van Amerongen een beroep op zijn auditorium en dreigde hij zijn voordracht te zullen beëindigen, wanneer het achter in de zaal weer onrustig mocht worden. „We must make the best of it!" zei hij en ter eere van de jeugdige toeschouwers moet gezegd worden, dat zij na de pauze goed hebben geluisterd. De heer Van Amerongen was toen ook dank zij de versterking van een luidspreker beter te verstaan Maar toch moet er ook toen van zijn suggestieve voordracht achter in de zaal. waar men zoo weinig van den spreker zag. wel heel veel verloren zijn gegaan. Want om werkelijk van den heer Van Amerongen's voordracht te genieten, moet men hem ook goed kunnen zien. Juist zijn gelaatsuitdrukking en zijn gebaren zijn zeer expressief, maar in een groote zaal ontgaat heel veel daarvan aan het publiek. Toch heb ik den heer Van Amerongen be wonderd, dat hij, ondanks de aller-ellendigsto omstandigheden, waaronder hij gisteren op trad. het er nog zoo heeft afgebracht. Dat hij een voortreffelijk verteller is, heb ik ook nu weer mogen constateeren. Maar ik zat op de 4e rij en mij ontging dus niets. Steeds souügneert hij het woord met het. daarbij passend gebaar, altijd blijft zijn voordracht voornaam, zijn humor fijn, zijn actie sug gestief. Een ideaal verteller, maar te intiem voor een zoo groote zaal. De heer Van Amerongen is een artiest cn juist daarom had ik gisteren bepaald mede lijden met hem. Want voor een sensitief mensch als hij is. moet het wel heel pijnlijk geweest zijn om onder deze omstandigheden Dicken's Christmas Carol, waarvan hij zoo veel houdt, te moeten voordragen. Laten wij daarom hopen, dat wij hem spoedig weer eens te Haarlem mogen hooren in een hem passend milieu, waarin hij zich volkomen kan geven. Het Huisvrouwenkoor luisterde dezen Kerst middag op met eenige toepasselijke liederen. Ook mevrouw Sybrandi—Halberstadt en haar dames vonden dezen middag niet het contact, dat zij anders gewend zijn. De Kerstliederen werden met een uitbundig applaus beloond, alsof het dameskoor een jazz-band was. Het was van het jonge auditorium misschien goed bedoeld, maar zij gaven van het goede wat te veel. Neen. een stemmingsvolle middag is het niet geworden, ondanks de feestelijke en waarlijk zeer smaakvolle kerstversiering van de zaal. Het is jammer voor den heer Van Amerongen. het huisvrouwenkoor, het jeug dig publiek, den heer Deinum en het insti tuut der schoolmatinees. J. B. SCHUIL. JUBILEUM FAM. KWEKKEBOOM. Over de geschenken die de familie Kwekke- booin bij haar jubileum werden aangeboden deelt men ons nog mede dat de heer Kolderie namens leerlingen en oud-ieerlingen twee fauteuils aanbood, een haard en een gebrand schilderd wapen. Namens de familie bood hij een schilderij aan. Namens den Ned. Bond van Dansleeraren sprak de secretaris van dien bond, de heer Meuniers uit Rotterdam en bood een gouden penning aan. Onder de col lega's had zich eveneens een comité gevormd ter huldiging. Namens deze commissie sprak de heer Constandse uit Den Haag en bood een gouden armbandhorloge aan. De heer Schroder, de Haarlemsche dansleeraar bood een bloemenmand aan. Getrouwd: HENlv I)E HAAN en JENNY WEGMAN Beckha matreet 5 Kaapstad (Zd.-Afrika) In plaats van kaarten Heden overleed door een noodlottig ongeval onze innig geliefde Zoon en Broeder Hermanus Ferdinand Mets in den ouderdom van ruim 20 Jaar. Haarlem. IS Dec. 1935 E. METS MEIXEMA ANNIE Uur en datum van de ter aardebestelling zullen na der bekend gemaakt wor den. Heden overleed te Soest, in den ouderdom van 64 jaar, onze beste broeder, zwager en oom Willem Marie de Vries Oud-Hooglcernar aan de l nivcr-iteit te Amsterdam, Kidder in de orde van de Xederlnndache Leeuw. 19 December 1935 Bloemendaal: M. H. E. SWANENBURG DE VEYE-DE VRIES C. G. SWANENBURG DE VEYE Veendam: G. D. SWANENBURG DE VEYE W. C. SWANENBURG DE VEYB-MULDER Bloemendaal; E. H, A. SWANENBURG DE VEYE PRYS f.675 IN ALLE GOEDE ZAKEN

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3