AMSTERDAMSCHE BEURS ZATERDAG 21 DECEMBE R 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 8 LAATSTE BERICHTEN „Japan wil de wereld veroveren." Heftige rede in den Amerikaanschen Senaat. Senator dringt op gezamenlijke vloot- manoeuvres van Amerika en Engeland aan. WASHINGTON, 21 December (Reuter). De voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken senator Pittman hield voor zijn terugkeer naar Washington te Nevada een opzienbarende rede, waarin hij verklaarde dat Japan de wereld wil ver overen. Senator Pittman, die behoort tot de leidende persoonlijkheden van de democra tische partij, verklaarde o.a. dat de V. S. on herroepelijk zouden worden verwikkeld in een verdedigingsoorlog in den Stillen Oceaan, indien de huidige Japansche regecring aan het bewind blijft. Hij beweerde, dat de ver overing van China de eerste stap beteekende wxarop een Japansche aanval zal volgen op de Philippijnen, Hawai en aan de West kust van de V. S. Hij ging zelfs zoover, te spreken van het gevaar van een bezetting van de Westkust van Mexico en Zuid- Ame rika door Japan. Hij verklaarde, dat Amerika zou moeten vechten om zijn bestaan tegen Japan. Wij kunnen óf steeds verder terug wijken voor het oprukken van Japan óf het besluit nemen Japan toe te roepen: „tot hier toe en niet verder". Senator Pittman wees erop dat de Volkenbond tekort is geschoten en "dat Japan erop rekent, dat Engeland in Europa gebonden is, alsmede op de pacifis tische stemming van Amerika. Hij besloot met de woorden: Japan heeft slechts voor één ding vrees: Voor het samengaan van de Engelsche vloot en de Amerikaansche vloot. Wanneer deze beide vloten tegelijkertijd in de nabijheid van Japan manoeuvres zou den uitvoeren, zou Japan in zijn schulp krui pen zonder dat een schot behoefde gelost te worden. In gezaghebbende kringen neemt men de woorden van senator Pittman niet ex*nstig op. Men beweert van te voren niet op de hoogte te zijn geweest van deze rede. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken betreurt men de scherpe toon van deze rede zeer. Ernstige gebeurtenissen in Mandsjoekwo verwacht. Kwantoengleger treft maatregelen. OKIO, 21 December (Reuter). Van de zijde van het Kwantsoeng-leger wordt mede gedeeld, dat Mandsjoekwo zijn grenswachten in de richting van Bui ten-Mongolië heeft ver sterkt. In 1936 verwacht, men ernstige ge beurtenissen, Het. Kwantoen-leger heeft be sloten, veiligheidsmaatregelen te nemen teneinde aan de illegale activiteit- een einde te maken. Vredesvoorstellen bestaan nog voor Italië. Als basis voor toekomstige onderhandelingen beschouwd. PARIJS. 21 December (Reuter). De Matin meldt omtrent het onderhoud, dat Laval gisteren heeft gehad met den Itallaanschen ambassadeur, dat deze heeft medegedeeld, dat de Italiaansche regeering de Parijsche voorstellen nog steeds als geldig beschouwt. Italië heeft het recht te verlangen, dat dit plan als basis voor de besprekingen zal wor den genomen, wanneer in de toekomst vre desonderhandelingen besinnen. Volgens de Oeuvre is het niet uitgesloten, dat Laval den Itallaanschen ambassadeur heeft gewezen op de buitengewone onbevredigdheid die men in officieele Parijsche kringen ten aan zien van de houding van Italië koestert. Eden heeft de meeste kans Hoare op te volgen. De beide Chamberlains de overige candidaten LONDEN, 21 December (Reuter). De Daily Telegraph meldt, dat Eden de candi- daat is met de meeste kansen om opvolger van Hoare te worden. Als mogelijke candida ten worden verder nog slechts de minister van financiën Neville Chamberlain en z'n halfbroer Sir Austen Chamberlain genoemd. Het blad meent, dat de benoeming van Ne ville Chamberlain tot minister van buiten landsche zakeui algemeen instemming zou vinden. Tsaar van Iran Iaat een jacht in Nederland bouwen. Ontwerp van Haarlemsch constructeur. AMSTERDAM. 21 December (ANP.) De sedert ruim een jaar in Iran werkende Ned. Maatschappij voor havenwerken te Amster dam heeft onlangs van den tsaar van Iran de opdracht gekregen om in Nederland een zeevaardig dubbelschroefs motorjacht te doen ontwerpen en bouwen. Het betreffende jacht is ontworpen door den constructeur H. W. de Voogt te Haarlem. De N.V. Boele's scheepswerven te Bolnes is dezer dagen aan gevangen met den bouw De luxe-betimme ring en de meubileering zullen door en vol gens ontwerp der firma H. P. Mutters en Zoon in Den Haag worden uitgevoerd Door de medewerking van Hp Russische Soviet-re- geering zal het moeeliik ziin dit jacht geheel in Nederland af te bouwen en via Leningrad door het. Maria-kanaalsysteem en de Wolga dwars door Rusland in de Kaspische zes te brengen Belangrijk handelsverdrag met Ver. Staten. Tariefsverlagingen voor Ned. artikelen. Onvoorwaardelijke meestbegunstiging vastgelegd. Vrijdag heeft te Washington de ondertee- kening plaats gehad van een handelsverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika. De onderteekening geschiedde voor Nederland door den heer A. Th. Lam ping, directeur van de Handelsaccoorden, voor de Vereenigde Staten door den heer Cordell Hul, secretaris van staat. Bij dit verdrag' zijn de Nederlandsch-Ame rikaansche handelsbetrekkingen, voor wat het goederen-regiem betreft, in vollen om vang geregeld. De scheepvaartbetrekkingen blijven geregeld bij het verdrag van 26 Augus tus 1852. Voor de eerste maal wordt bij dit handels verdrag de onvoorwaardelijke meestbegunsti ging in het handelsverkeer tusschen beide landen vastgelegd. Daarnevens heeft de Ame rikaansche regeering voor 52 Nederlandsche en Nederlandsch-Inaische uitvoerartikelen de invoerrechten verlaagd en voor 24 andere de invoerrechten of den vrijdom van invoerrecht geconsolideerd. Voor 26 artikelen heeft Ne derland een verlaging van 50 pCt. van het Amerikaansche invoerrecht verkregen, hetgeen het maximum is. waartoe President Roosevelt bij de volmachtwet gemachtigd werd. Daartegenover worden in Nederland voor een 35-tal Amerikaansche uitvoerartikelen de invoerrechten respectievelijk de vrijdom van invoerrecht geconsolideerd, terwijl in Neder landsch Indië voor 17 Amerikaansche artike len net huidige tarief van invoerrechten wordt vastgelegd. Daarnaast zijn eenige monopolie heffingen in Nederland verlaagd of geconso lideerd. terwijl een regeling werd getroffen betreffende de mogelijkheid van aankoop hier te lande van Amerikaansche tarwe en tarwe bloem. Amerika consolideerde voorts de pro cessing tax op palmolie. Tenslotte regelt het verdrag uitvoerig het contingenteeringsreginie. De bepalingen van dit verdrag, dat voor drie jaren is gesloten en zoowel voor Nederland als voor overzeesche gewesten geldt, zullen op 1 Januari 1936 voorloopig worden toegepast, in afwachting van de definitieve inwerking tre ding. Deze is afhankelijk aan Nederlandsche zijde van de goedkeuring door de Sta ten-Ge neraal en van de bekrachtiging door de Ko ningin en aan Amerikaansche zijde van de goedkeuring door den president der Veree nigde Staten. DE KERSTPOTTEN VAN HET LEGER DES HEILS De opbrengst van de Kerstpotten van Het Leger des Heils was op Vrijdag, den derden dag, f 188.65. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m. 10 35 pl.m. 10.45 pl.m. 11 pl.m. 11,15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n 97 V» 4 pCt. Nederl. Indië 9756 X 9756 - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5V= pCt. Duitschland 1930 (Youngleening) 2196-** 21** 21** Youngleening (met ver 2356 22V*-«4 klaring) 23 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 109'/, Handel Mpij Cert, van f 250 Koloniale Bank 441* Ned. Ind. Handelsbank 83 Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 255* 255* 25 Vf 25 Va 2556 v. Berkels Patent 46 4 Calvé Delft Cert 57 en Ned. Ford ex. 40 afst. 2444 Philips Gloeil. Gem. Bezit 233 2315* 2315* 2314 2315* Unilever 1C0 100l/j Alg. Ned. Ind. Elect. Mij 1003/a TABAKKEN. Deli Batavia 171 171U 173-174 1734 1734 Deli Maatschappij 1844 185 186 1875* 1864—187 1874 Besoeki 45 Senembah 183 4 185<* 18554—188 187 186**1874 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 115a - Scheepvaart Unie 44** 455* 4554 Konink. Paketvaart 94** Rotterdamsche Lloyd 38** - Maatschappij Nederland 38 HollandAmerika, lijn 4L H PETROLEUM. Dordtsche Petr 1955a Kon Petr 209 - 5< 208-5* 20754 2074 - Perlak Petr 88—86 SS** Philips Oil 22 V Shell Union 95), 9-Vf 9V 9^-Vg Continental Oil 175,, IS'^-V* 18V Tidewater 85u 83/g - 5|6 83/8 83/g-3,a 8% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 2294* - 230 229 228 2284 2284 Java Cultuur 119 Ned. Ind. Suiker Unie 1064 Vorstenlanden 197/f20 19V» 19Vi 193/g 19Vs INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting - - Anaconda lóVfVa 165* 1654-56 164 '64-56 Bethleh. Steel m 27*/f 754-Va 2 7 Va V* 2 7 Va Vf 1** - - Gew. Steel 26U—V 27 V» 27 275* - U. S. Steel 26*. 2736 V» - 27-56 General Motor 335,1 Radio Corp 1%-8 1% 8 RUBBERS. Amsterd. Rubber 10554 - 106 10:54 105** Dell Bat. Rubber 63 134 Hessa Rubber 84V> fc83a 89-/i Indische Rubber 88** »- Kendeng Lemboe 129 1295* Serbadjadi 595* 594 »a Rotterdam Tapanoeli 40 - Sumatra Caoutch 675» 674—68 Bandar Rubber 1055* 1054 106 Preanger Rubber 37Vf—5* 36»/f Java Caoutch 735* Sumatra Rubber 135 135-137 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeca 33** Southern Railw. Cert. 1%~ 8 Union Pacific 65 Chic. Milwaukee 1 VF - Missouri Kansas Texas 356 - - MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij 161 Redjang Lebong 1 8- 02 201 -202 204 200-4 193 - 200 Billiton n 333 - - - - - - PROLONGATIE 3-35* - 34 - - VELSEN. RAADSVERGADERING. Gisteravond kwam de gemeenteraad bijeen voor het behandelen van een agenda, die ui' slecht een achttal punten bestond, waarvar de eerste drie tot de hamerstukken gerekend mogen worden. De Raad was voltallig. Regeling inzake jaarwedden. De uitvoerige voordracht, waarvan wij in middels reeds het belangrijkste hebben ver meld, komt hierop neer, dat B. en W- voor stellen, geen korting toe te pasesn op de kin dertoelage en overigens de jaarwedden van de ambtenaren der gemeentepolitie, die der se cretarieambtenaren en de hulpkeurmeesters enz. met 5 pet. te verlagen, de maxima der weekloonen voor de gemeente-werklieden te verlagen met f 1,50 en de vermindering der wedde van den ambtenaar ter beschikking van den verificateur, J. Reitsma te verhoogen van 6 Vb pet. op 114 pet. De heer F. P. Vermeulen (A.R.heeft verschil gezien tusschen het voorstel van B. en W. en het advies van het Georganiseerd Overleg. Ofschoon het niet noodig is, dat B. en W. over de heele linie zich aan dit advies houden is het spreker opgevallen, dat het voorstel zoo geheel van het advies van het G. O. afwijkt. Spreker is niet tegen een ver laging van de salarissen, in overeenstemming met het Rijk, maar zonder meer de 5 pet. over te nemen acht spr. niet juist. Hiertegen en tegen de wijze, waarop het voorstel is ontstaan, heeft spr. bezwaar. De regeering heeft ge toond, rekening te willen houden met de be zwaren, die zich in bepaalde gevallen voor doen. Dit toont spreker met een voorbeeld aan. Sprekers fractie heeft dit gevraagd bij de behandeling van de begrooting. Hij vindt bij lezing' van dit raadstuk daarvan niets terug. Zijn B. en W. bereid, de voordracht een raadsvergadering aan te houden, vraagt de heer Vermeulen en eventueel met een nieuw praeadvies bij den Raad te komen? Mochten B. en W. van oordeel zijn, dat dit kwaad bloed zou zetten in den Haag, dan is sprekers fractie bereid, bij aanneming in de volgende Raad terugwerkende kracht aan de loonsverlaging te geven. Na eenige discussie komt in stemming het voorstel van den heer Vermeulen tot aan houding van de voordracht. De voorzitter merkt nogmaals op, dat geen wijziging van de voordracht van het college kan worden ver wacht. Het voorstel wordt verworpen met 10 stem men voor. De heer Vermeulen verklaart thans, dat hij zal stemmen voor de voordracht van B. en W., de schade, die daaruit voor de ambtena ren ontstaat, latende voor rekening van de leden, die tegen zijn voorstel tot aanhouding stemden. De heer v. d. Burg (A. R.) verklaart, dat hij de loonvoordracht in dezen vorm niet kan aanvaarden. Hij zal dus tegen stemmen. De voordracht komt daarna in stemming. Zij wordt verworpen met 8 tegen 19 stemmen. De vernielde gaszïnker. Interpellatie Vermeulen. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft de heer Vermeulen aan B. en W. eenige vragen gesteld inzake den zinker. B. en W. hebben hierop schriftelijk het vol gende geantwoord: In den nacht van 14 op 15 December is plot seling een groote lekkage ontstaan in den nieuwen gaszinker, waardoor deze is volgeloo- pen met kanaalwater, zoodat geen gas van Hoogovens naar de gashouders te IJmuiden kon worden geperst. De juiste gebreken konden tot heden niet worden vastgesteld. Een bepaalde oorzaak is niet bekend. De gaslevering heeft thans weer plaats door den ouden zinker. De levering aan Haarlem kan ook over den ouden zinker plaats hebben. De heer Vermeulen vraagt nog, of de oude zinker van dien aard is, dat geen ver rassingen te verwachten zijn. Zoolang de oude gaszinker het houdt, is het goed, maar kun nen er, wanneer ook deze het begeeft, moei lijkheden met hoogovens en Haarlem ontstaan. De voorzitter antwoordt ontkennend. Verder vraagt de heer Vermeulen, of de lekkage zoo plotseling gekomen is. Er wordt verteld, dat de gaszinker eenigen tijd geleden al lekkage vertoonde. De heer Dunnebier, wethouder herhaalt, dat B. en W. niet in staat zijn, den omvang van de ramp nader te beschrijven. Spreker zegt toe, dat B. en W. den Raad volkomen van den gang van zaken op de hoogte zullen houden. De waterzinker is geperst, waarbij kon worden geconstateerd, dat deze niet lek is. Ook de heer Dunnebier zegt, dat de gemeente door Haarlem in een dergelijk geval nimmer aan sprakelijk kan worden gesteld. De oude zinker heeft ook gebreken. Er is echter geen reden om buitengewoon ongerust te zijn over den ouden zinker. Deze zal het nog wel uithouden. Wat de mededeelingen van den directeur betreft, spreker had er geen be zwaar tegen, omdat het toch al wereldkundig was geworden. Huldiging van den heer Sluiters. Hierna nam burgemeester Kwint het woord. In afwijking van de gewone raadsver gaderingen is ditmaal bij uitzondering op dezen avond vergaderd opdat de raadsleden in de gelegenheid zullen zijn hun medelid Sluiters te complimenteeren met het zilveren jubileum van den dag, waarop den heer Slui ters de eer te beurt viel, lid van den Raad te worden. Van 15 December 1906 tot 2 September 1907 had de heer Sluiters voor het eerst zitting. Na een ambteloos tijdperk van 4 jaar werd hij 5 September 1911 andermaal lid van den Raad en tot heden maakt hij daarvan nog deel uit. Het is ongetwijfeld een hooge onderscheiding om gedurende een kwart eeuw steeds het ver trouwen te hebben gehad van hen, die hem in het hoogste college in de gemeente kozen. Veel arbeid is door den heer Sluiters verricht. Zonder te vervallen in data wil spreker in het bijzonder noemen zijn arbeid als gedelegeerde der gemeente in het bestuur van de Vereeni- ging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemer- land, zijn werk als lid van Maatschappelijk Hulpbetoon en de groote belangstelling, die hij aan den dag legde voor de brandweer. Toen spreker voor eenige dagen een loos alarm liet geven, vond hij het als vanzelfsprekend, dat de heer Sluiters een der eersten was, die in vol ornaat verscheen. In verband met het verlies van zijn onvergetelijke gade is afge zien van een openbaar huldebetoon. Als hulde blijk bood de burgemeester den jubilaris na mens hem, de raadsleden en den secretaris een leeslamp, een stoel en een bloemenmand aan. Uw ambtelijke loopbaan is nog niet afge sloten, aldus spreker. Gij zult verder uw krach ten geven in het belang van de gemeente. Spreker besloot met de woorden die hij on langs op den gevel van een stadhuis had ge lezen „Trek u niet aan, wat ieder zegt. Maar doe wat billijk is en recht". (Krachtig applaus). Dcpmk als oudste raadslid de heer enWBINGMACHINES (Adv. Ingez. Med.) F. P. Vermeulen, die zeide. van harte deel te nemen in het voorrecht van den jubilaris, 25 jaar lid van den Raad te zijn geweest Daarna sprak de jubilaris eenige woorden. In de eerste plaats dankte hij den burgemees ter, dat deze de raadsvergadering op zijn ju- biieumsdag heeft willen uitschrijven, verder voor diens hartelijke woorden Hij is er zeer erkentelijk voor, dat de geheeie Raad hier aan wezig is. In de 25 jaren van zijn raadslidmaat schap heeft zich in het Raadhuis heel wat afgespeeld. „Vreugde en droefheid zijn tezamen het lied van ons leven". Dit heeft spreker on dervonden. Hij heeft veel vreugde en veel droefheid gehad. Spreker memoreerde, hoe hij op aandringen van wijlen den heer Vermeulen zich candidaat stelde en herdacht zijn vrouw, die hem al die 25 jaar tot steun en kracht is geweest. Hij heeft een tijd alleen gestaan en dan was het zijn vrouw, die hem de hand op den schouder legde. Ten slotte dankte de heer Sluiters den secre taris en de ambtenaren voor hun medewer king en burgemeester, secretaris en raadsleden voor de geschenken. De plechtigheid werd mede bijgewoond door famililieleden van den jubilaris, die in groo- ten getale op de publieke tribune aanwezig waren. Na afloop van de huldiging bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. BLOEMEN DAAL KERSTDAGEN OP HARTELUSTSCHOOL. Donderdag en Vrijdagmiddag werden in de Openbare School voor U.L.O.^aan den Vij- verweg twee Kerstmiddagen gehouden. Voor beide middagen was een aantrekke lijk programma samengesteld. De inspecteur van het L. O. in de Inspec tie Haarlem, de heer H. J. v. d. Weijer, woonde e°n der middagen bij. De leerlingen der eerste klassen zongen een drietal kerstliederen, ingestudeerd door den heer P. de Nobel en wel Stille Nacht, Noël en e^n gedeelte uit de Kerstcantate. Mevrouw A. M. IJ. PopmaTijmstra zong, met begeleiding van mevr. H. J. van Kempen van Leeuwen, een zestal liederen, eerst 3 Kerstliederen van den Hertog en Willem Pij per en later een 3-tal Schubertliederen. Uit haar omvangrijp repertoire droeg mevr. W. P. de Lange poëzie en prozastukken voor, ernst en luim, vogels van diverse pluimage. Het hoofd Dr. T. Popma sprak de kinderen toe, wees op de vreugde van flinken arbeid en gaf een Kerstverhaal. Bovendien was er een snelteekenaar, die staaltjes van zijn talent ten beste gaf. IJMUIDEN. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.70—1.10 Griet per 50 K.G. f 30—16 Tongen per K.G. f 1.301.10 Groote schol per 50 K.G. f 1715 Middelschol per 50 K.G. f 1915 Zetschol per 50 K.G. f 21.50—15.50 Kleine schol per 50 K.G. f 18 Schar per 50 K.G. f 11—6 Kabeljauw per 125 K.G. f 6826 Groote gullen per 50 K.G. f 2318 Kleine gullen per 50 K.G. f 167 Wijting per 50 K.G. f 3 30—0.85 Heilbot per K.G. f 0.96 Versche haring per kist f 7.054.20. BESOMMINGEN. Trawlers: Martha IJm. 165, 100 manden f 1940. Jenny Elsa. IJm. 88 ,45 manden f 1920. Loggers: KW. 75 f 1110, KW. 28 f 940. KW. 45 f 980, KV. 104 f 1270. KW. 18 f 720. KW. 59 f 470. Verder waren aan den afslag 7 haring drifters en 13 haringloggers. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Spanjaardt-de Weers, z„ de Ruyterdwarsstraat 1. IJmuiden. P. H. van Loo-Kraak, z., Sluisplein 18. IJmuiden. C. Noorman-Spoor, z„ Driehuizerkerkweg 110, Velsen. C..van Kroonenberg-Verzijde, z., Kon. Wilhelminakade 47 rd IJmuiden. M. de Vlugt-v. d. Steeg, z„ Schreuderstraat 59, Velsen-N. W. A. Helmer-van Velzen, z., van Dalenlaan 51, Santpoort. E. van Op- bergen-Holman, d„ Bakkerstraat 5, IJmui den. M. Kaandorp-Out. d., Fr. Naerebout- straat 62. IJmuiden. J. C. Koomen-Visser, d„ Duinvlietstraat 119, Velsen-N. A. A. Ponsioen-Peltenburg, d., Meeuwenlaan 27, IJmuiden. I. S. Kalff-Bendien, z., Tolsdui- nerlaan 2, Velsen. Overleden: G. Fuldner. 82 jaren, weduw naar van F. Leen. IJmuiderstraatweg 145, IJmuiden. IJ. den Hollander, 82 jaren, weduwe van G. Broek, Breesaapstraat 26, IJmuiden. Ondertrouwden: S. Zwaan en C. W. Krab, Prins Hendrikstraat 114 rd.. IJmuiden. J. de Heer en C. Welbie, Spilbergenstraat 19, IJ muiden, Gehuwden: G. Duweman en J- C, Veld- meijer, Beverwijk. A. Petersen en G. Buijs, Bothastraat 6, IJmuiden. P. C. Tol en A. Bruin, Planciusstraat 58, IJmuiden. J. V. E. Hoorns en M. v. d. Sluys, Wijk aan Zee en Duin. A. van Santen en F. Meijboom, Geleen. II. J. van Daalen en A. M. Bijl, Ned. O.-I. J. Bergsma en E. J. A. van der Plas, Velserauinweg 154. te IJmuiden. H. Kuiter en T. Post, Bothastraat 12 rd., IJmui den. HEEMSTEDE Burgemeester hervat 1 Januari zijn werkzaamheden. Naar wij vernemen, is de toestand van den burgemeester. Jhr. J. P. W. van Doorn, van dien aard dat hij op 1 Januari a s. zijn werk zaamheden weer hoopt te hervatten

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10