Nadenken en oplossen. FINANCIEELE KRONIEK. ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Onze wekelijksche puzzle-rubriek. Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van Puzzle no. 12 De beide opgaven van J.l. Zaterdag zijn, blij kens het vele commentaar, dat erbij gevoegd was. wel bij den lezers zeer in den smaak ge vallen. In tusschen bleek het naamkaartje de grootste moeilijkhedengegeven te hebben, niettegenstaande er een kleine „hint" gegeven was. Ziehier, hoe de oplossingen luiden: EERSTE OPGAVE. heelAL gratis laDEn elLEboog rUGgelings gENdringen aNOde ruGZak octelOO leSNemen vELp eelDE WAarheidslievend ARnhem HEndrik lIDteeken Achterland maasbracHT meikERs HAastrecht vALburg val- THermond bAArn feRWerd tELkens. Het spreekwoord luidt: „Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel". HET GEHEIMZINNIGE NAAMKAARTJE. De heer van dit kaartje oefent het beroep uic van: Bouwkundig Opzichter Teekenaar. Ziehier, de namen van hen, die deze week een prijs wonnen: Onze hoofdprijs, vijf gulden: B. van Scha- gen, Bastiaanstraat 54, Haarlem (O.) De tweede prijs, twee gulden: mej. Leeflang, Korte Annastraat 1 ra., Haarlem. Onze vijf troostprijzen, eik een bedrag van een gulden: P. K. Schuurmans. Eikenlaan 41, Heemstede. Joh. Kabel, Indischestraat 40, Haarlem (N.). A. C. Kensen, Sanatorium „Oranje Nassau's Oord". Renkum. B. Sleeman, Oranjeboomstraat 111, Haar lem (W.J. J. van Lunenburg, Hyacintenlaan 5, Haar lem. BRIEFWISSELING. Een der prijswinnaars van de vorige week zond mij zijn postwissel terug, onder mede- deeling, dat het geld voor de „Stille Armen" bestemd moest worden. Als zoodanig hebben wij het bij onze opgave gevoegd. MR. NADENKER. Onze nieuwe Puzzle no. 13 Hier ziet U onze Kerstpuzzle: een kruis- woordpuzzle: voor liefhebbers van een derge lijke opgave, iets om in alle opzichten van te genieten De omschrijvingen voor deze puzzle luiden als volgt: Horizontaal: 1 Alg. erkende Chr. feestdag (afk.) 5 het vieren van een heuglijk feit. 10 oorlogsgod (Gr. myth.) 11 schaapkameel zonder vetbult. 12 behoeftig. 13 voegwoord van voorwaarde. 15 voegwoord. 17 pers. voornaamwoord. 19 ontkennend voorvoegsel. 20 naam van 2 verschillende werken van oud-IJslandsche literatuur. 22 onderdeel der gemeente Epe. 25 De 18e en 9e letter van het alphabet. 27 lijn, slingerende als de stroom van dezen naam in Klein-Azië. 29 loofboom uit het Middellandsche-zeege- bied. 31 zandaal, een soort van spiering. 32 hoofddeksel. 34 voorzetsel. 35 als hor. 17. 37 dichtbij. 39 lomp. 40 een klein kind. 41 naam van een water bij een der Wad deneilanden. 43 wezen. 45 als hor. 35. 46 voorzetsel. 47 ylegel, deugniet 48 pronk. 50 als hor. 15. 51 lijmerig spreken. 53 totebel. 55 hevig. 56 titel (afk.) 58 getijde. 60 figuur uit „Peer Gynt". 61 maat. 63 als hor. 11. 66 met iets ophouden. 68 vulkaan op Midden-Java. 71 oude vlaktemaat. 72 nuttig mensch in de samenleving. 74 heer. 75 zeegod (Gr. myth.) 77 herfstbloemen. 78 fabelachtige monsters. Verticaal: 1 voertuig. 2 onderdeel van Sleen. 3 muzieknoot. 4 stoomschip (afk.) 6 lengtemaat. 7 veel-gebruikte afkorting. 8 onderofficier in het leger (afk.) 9 bepaalde hoeveelheid of gewicht. 12 zonder tusschenruimte of poozen. 14 vindt men in elke stad of dorp. 15 gemeente in Gelderland. 16 zot. 17 brok. 18 bier. 19 algeheele verandering. 20 loot. 21 de dato (afk.) 23 als hor. 37. 24 schilderstuk. 26 de hooge hiervan worden in ons land steeds minder. 28 reeds. 30 de le en 10e letter van het alphabet. 31 onderschragen. 33 stad in Denemarken (laatste letter ver dubbelen). 35 meisjesnaam (afk.) 36 als vert. 18. 37 drinkschaal. 38 boezemwater in Zuid-Holland. 41 vindt men veel in Oisterwijk (NJ3r.) 42 stand van de maan (afk.) 44 marterachtig roofdier. 47 als vert. 3. 49 laatstleden (afk.) 52 afkorting op visitekaartjes. 54 twee klinkers. 56 doet de mensch om te leven. 57 onbepaald voornaamwoord. 58 priem. 59 dorp in Friesland. 61 niet dik. 62 putemmertjes. 64 deel van het jaar. 65 ternauwernood. 66 groot vaarwater bij Denemarken. 67 trede. 69 haven van Guam (Ver. St.) 70 soort van mijt. 71 dient om te snijden. 73 straat (Fr.) 74 familielid (vr.) 76 De 19e en 14e letter van het alphabet. De oplossing dezer opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmiddag om vier uur, aan onze Bureaux te Haarlem. Men zende deze oplossingen aan: Mr. Na- denker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op ae vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing in- D zenden. Het hierbij afge drukte „identiteitsplaatje" P 13 Puzzle no. 13), moet aan de oplossing worden gehecht of er op geplakt worden. Niet op de envelop van inzending. mM maar op de oplossing I H zelf- Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden, als tweeden prijs twee gulden, bene vens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede oplossers toegewezen worden en zoo snel mogelijk per postcheque aan de prijswinners worden toegezonden. Oplossing en uitslag worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt -men deze oplassl dit niet als drukwerk g« <ev, post, dan kan leden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor ant woord ingesloten is. Denkt U zóo mogelijk aan de Weldadigheids postzegels bij uw frankeering? MR. NADENKER. IJsvereeniging Haarlem en Omstreken. De IJsvereeniging Haarlem en Omstreken, afdeeling van den ijsbond Holland's Noorder kwartier heeft gisteravond in café-restau rant ..Bolwerk" een slecht bezochte, algemeene ledenvergadering gehouden. Na de lezing van de notulen van de vorige vergadering en van het jaarverslag 1934—'35. eer. seizoen, dat voor de schaatsenrijders al heel ongunstig is geweest, deed de secretaris, de heer mr. G. A. van der Brugghen. mede- deeling van het besluit van B en W. om we derom voor iederen werkman, dien de bond in dienst neemt, een vergoeding toe te staan. Hierna legde de penningmester, de heer R. D. Baart de la Faille rekening en verantwoor ding af over het afgeloopen vereenigingsjaar Het aantal leden is van 53 in het vorige jaar gedaald tot 47 aan het einde van 1935. De financieele positie geeft echter geen reden tot bezorgdheid De vergadering ging vervolgens over tot de verkiezing van het bestuur. Alle afgetreden functionarissen, te weten de heeren mr. J. D. van der Plaats, mr G. A. van der Brugghen, R. D. Baart de la Faille, L Nieuwenhuys en mr. J. A. Vaillant, werden herkozen en namen, voorzoover aanwezig, de benoeming aan. Bij de rondvraag zette de voorzitter, mr. J. D, van der Plaats, op verzoek van een nieuw lid, nogmaals het .hoofddoel van de vereeni- ging uiteen. De vereeniging houdt, wanneer er gelegenheid tot schaatsenrijden is, de sin gels sneeuwvrij: verder draagt zij zore voo: de veiligheid door het afzetten van wakken en het verstrekken van ijsberichten over de ge steldheid van het ijs in vaarten en wateren in de nabijheid van Haarlem. Hierna sloot mr. J. D. van der Plaats deze vergadering. KERSTBIJEENKOMST RELIGIEUS SOCIALISTISCHE GEMEENSCHAP HAARLEM. Op Dinsdagavond 24 December belegt de Rel. Soc. Gemeenschap Haarlem een Kerst bijeenkomst in gebouw ..TheosofiaNassau- plein, waar spreken Ds. W. S. Wiardi Beek man uit Den Haag. over „Kerstvrede". Muzikale medewerking: Mevr. Suze Roe- lofsen-Tak, viool. VAN WIE IS DAT RIJWIEL? Tusschen 1 October 1934 en 1 Maart 1935 is een Simplex heerenrijwiel ontvreemd, dat 's avonds ongeveer acht uur in de Badhuis straat tegen het gebouw van het voormalig Zander-Instituut heeft gestaan. Aan den eigenaar wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk aan het politiebureau, afdeeling recherche, te willen aanmelden. VOORZICHTIG MET BEDELAARS AAN DE DEUR. Den laatsten tijd komt het hier vaak'woor, aldus deelt de Commissaris van Politie ons mede. dat kinderen hetzij uit eigen beweging, hetzij op instigatie van de ouders langs de huizen loopen te bedelen. De meest gebruike lijke methode is om gedrukte of geschreven briefjes met aangrijpenden inhoud ter inzage af te geven, in de hoop er wat voor te krijgen. Hgt pntyangen geld wordt meestal, yersnoept of aan-drank besteed. Adressen van milde gevers worden verzameld en systematisch afgewerkt, Het zal geen nader betoog be hoeven, dat deze verderfelijke kinderexploi tatie met kracht bestreden moet worden. De Commissaris van Politie roept daartoe de medewerking in van het publiek om zich niet langer door verkeerd medelijden of door het gevoel .er af te zijn" te laten verleiden om te geven W<U is die nieuute HONIG'S KALFSSOEP ismvmnm (Adv. Ingez. Med.) Tal van dividendverhoogingen in de Vereenigde Staten. Het antago nisme tusschen de V. S. en Enge land. Hoogere graanprijzen. Speculatie-excessen in Redjangs. Verbeterde vooruitzichten voor Rubberaandeelen. Het succes van Noord-Holland. Rentever laging voor hypotheken en pand brieven. In aanmerking genomen de neiging om te gen het einde des jaars de afwikkeling van zaken over te gaan, mag het verloop van de beurzen bevredigend worden geacht. De Ame- rikaansche markt, waarnaar de geheele we reld thans kijkt, houdt zich ook goed. Wel toont de staalnijverheid eenigen achteruit gang, maar dit wordt aan het seizoen toege schreven. En er blijven nog altijd vele indica ties van een economisch herstel. De groote Steeltrust, die in het derde kwartaal na de uit- keering van het dividend op de preferente aandeelen een verlies had van ruim 3 millioen dollar, zal naar men meent het vierde trimes ter zonder verlies kunnen afsluiten. De Ameri can Smelting Refining, die alle achterstal lige dividenden op eerste en tweede preferen te aandeelen heeft afbetaald, gaat nu over tot hervatting van de dividendbetaling op de ge wone aandeelen, waarop een uitkeering van Dollar 0.40 is aangekondigd; de hoogere prij zen voor zilver en koper hebben de winsten van deze maatschappij aanmerkelijk doen stijgen. De Western Union Telegraph Co. heeft na een onderbreking van enkele jaren ook de dividendbetaling hervat met 2 dollar per share. De American Enka, één der Amerikaansche kunstzijdefabrieken zal voor het eerst na 1 Juli 1934 weer een dividend van Dollar 0.25 op haar aandeelen uitkeeren. Is het wonder dat men met zulke feiten voor oogen niet al te zeer onder den indruk komt van de waarschuwingen, welke voorzich tige financiers in en buiten de V. S. ten op zichte van den gang van zaken in dat land doen hooren? Zij hebben voorloopig reeds dit nut, dat de Amerikaansche regeering haar uitgavenpolitiek langzamerhand stopzet. De bemoeiingen met de bedrijven worden aan merkelijk verminderd, pogingen zullen wor den gedaan om het tekort op de staatshuis houding te doen verdwijnen, schulden zullen worden geconsolideerd, in één woord, Roose velt schijnt na een reeks experimenten op het pad der oude economie te willen terugkeeren. Toch blijft het beleid der Amerikaansche regeering ondoorgrondelijk. Zeker is wel dat het op de versterking van Amerika's suprema tie in den wereldhandel gericht is. Ook de manoeuvres met het zilver hebben daarop be trekking. zooals wel blykt uit hetgeen over de onderhandelingen met China bericht wordt en de bezorgdheid, welke daarover ln Londen ontstaan is Engeland en Amerika vechten reeds jaren om de hegemonie in den wereldhandel, waar in de voornaamste reden ligt van de devalua tie. waartoe men in beide landen is overge gaan. Dat men, ondanks den uitgesproken wensch om tot stabilisatie te komen, op dit punt geen compromis kan verkrijgen, hangt daarmee ook ten nauwste samen. Er gebeurt achter de schermen van het groote wereld- tooneel heel wat meer dan een simpele ster veling vermoedt. Wat we er van zien is door gaans alleen de buitenkant. En als die er niet al te slecht uitziet, achten we het aspect van den wereldtoestand reeas bevredigend. Ook de beurzen maken zich niet druk over het anta gonisme, dat af en toe tusschen de groote mo gendheden zichtbaar wordt. De indruk bestaat dat tenslotte ook het Ethiopisch conflict aan den vrede in Europa zal worden ondergeschikt gemaakt. En Abessynië is ver weg Hoewel de beurzen dus geen drukke zaken opleveren, kan de tendenz niet ongunstig worden genoemd. Hout de economische op leving in de V. S. nog eenigen tijd aan, dan profiteert de geheele wereld daarvan door de mogelijkheid van grooteren invoer. Reeds de laatste maanden is de uitvoer naar de V. S. stijgende, op grond waarvan men in het nieu we jaar voor tal van producten hoogere prij zen verwacht. De omstandigheid dat de graan markt teekenen van herstel toont en de des kundigen haar vooruitzichten beter beoor- deelen, is niet in het minst voor Amerika van groote beteekenis. De Spoorwegen, die de laat ste maanden reeds betere ontvangstcijfers publiceeren, zullen van een toenemende wel vaart in de landbouwdistricten uiteraard pro fijt trekken. Spoorwegwaarden liggen daarom doorgaans vast in de markt. Ook de Amsterdamsche Beurs handhaaft een voorzichtig optimisme. Hoogere Ameri- kaaansche koersen blijven voor haar een on weerstaanbare prikkel tot nieuwe actie, welke thans alleen door de komende jaarwisseling wat wordt getemperd. Op de Lokale Markt zijn de zaken van zeer geringen omvang, de koer sen geven zeer weinig fluctuatie te zien. wan neer men tenminste de aandeelen Redjang Lebong uitzondert, -die in veertien dagen t(jds van 145 tot 266 pCt. zijn opgeloopen. Opmer kelijk is, dat terwijl we dit schrijven, niemand op de beurs de ware reden van deze specula tieve beweging kent: Ze wordt toegeschreven aan Duitsche aankoopen, aan Indische aan- koopen, aan de kans op spoedige liquidatie, aan de mogelijkheid, dat de maatschappij nieuwe concessies in exploitatie zal brengen, aan voordeelen uit aandeelenbezit. etc.. maar het zijn alle gissingen. En men denkt onwille keurig weer aan de ondeugende definitie welke vroeger eens van een mijn gegeven werd: een gat in den grond met een leuge naar er op. Voor Tabaksaandeelen Wij ft men willig ge stemd. Bepaalde aanwijzingen voor hoogere prijzen zijn er niet, maar men praat nog na over de verlaging van het Amerikaansche in voerrecht en de als gevolg daarvan verwachte grootere aankoopen. Suikeraandeelen zijn weer verwaarloosd, nu de Nivas geen belangrijke hoeveelheden meer verkoopt en de prijs iets is ingezakt. Toch blijven deskundigen voor eind 1936 een te kort verwachten. De goede suikeronderne mingen, die bij de saneering het lijf redden, hebben dus kans op betere prijzen voor hun product. Hetzelfde geldt van de Rubberonder nemingen. Men staat er eigenlijk verwonderd over dat de rubberprijs niet stijgt. Want de statistische positie wordt nu gaandeweg beter: de voorraden in Amerika en Engeland dalen, zoodat ook de toegestane productieverhooging voor Indie gemakkelijk zal worden opgenomen. Met name is van belang, dat het verbruik in de Vereenigde Staten zich op een hoog niveau blijft bewegen. In November was de con sumptie weer iets hooger dan in October, n 1. 42.777 ton tegen 42.436 en 34.842 ton in No vember van het vorig jaar. In rubberkringen is men thans overtuigd, dat de Nederlandsch- Indische regeering de productie der bevolkings rubber langzamerhand meer in de hand krijgt. Na de jongste verhooging van het uit voerrecht tot f 29 per 100 K.G. is de export van bevolkingsrubber in November aanmerke lijk gedaald: volgens sommigen staat dit hoo ge uitvoerrecht trouwens gelijk met een uit voerverbod, dat straks door maatregelen tot individueele restrictie zal worden vervangen. De andere afdeelirigèn hebben een lusteloos verloop gehad. Ook de Beleggingsmarkt on dergaat geen groote wijziging, al moet wor den gezegd, dat de koersen zich goed weten te handhaven. Na Nieuwjaar wordt voor obli gaties meer kooplust verwacht, want de geld markt blijft ruim en de Nederlandsche Bank kan van week tot week haar goud-positie ver sterken, Het overweldigend resultaat van de 4V2 pCt, leening van Noord-Holland is een aanwijzing, dat er niet veel noodig is om het straks weer met 4 pCt. leeningen te kunnen wagen. De Staat zit nog met groote bedragen vlottende schuld en ook vele gemeenten wach ten op een geschikt moment om te conver- teeren of nieuw geld pp te nemen. De regee ring zet haar vaste lasten-ontwerp door, hier en daar een weinig gewijzigd. Van belang is vooral dat de verlaging van rente voor hypo theken tot 4 3 4 pCt. en van de pandbrieven tot 4 pCt. alleen voor oude contracten zal gel den Voor heden en toekomst blijft de crediet- markt dus vrij. waartegen ook weinig bezwaar is. De pandbrievenmarkt heeft zich echter niets van deze dingen aangetrokken. De moei lijkheden der hypotheekbanken worden trou wens door deze wet niet opgelost, doch slechts naar een later tijdstip verschoven. Er is echter geen reden om te veronderstellen dat de goede hypotheekbanken en die zijn er in ons land gelukkig vele niet In staat zijn die moeilijk heden te boven te komen. Voll°dige publici teit van alle gegevens, die noodig zijn om de positie der instellingen to beoordeelen, moge aan directies worden aanbevolen. Vertrouwen door openbaarheid is een leus, die in onzen tijd moet worden toegepast. Oorlog en Imperialisme. Lezing voor dc Vereeniging Nooit meer Oorlog. In de tweede lezing van den cursus, geor ganiseerd door de Vereeniging Nooit Meer Oorlog, afdeeling Haarlem var. de Algemeene Nederlandsche Vredes-Actie, besprak de heer D. van der Zee uit Den Haag het vraagstuk in welk verband imperialisme staat met het groote probleem oorlog. De spreker begon met een uiteenzetting van alle mogelijke soor ten oorlog. Dikwijls wordt gezegd, dat oorlog nooit uitgebannen zal kunnen worden, dat het den mensch aangeboren is. een biologisch verschijnsel hoeft echter nooit te leiden tot een sociaal verschijnsel. Altijd en overal heeft Imperialisme oorlog beteekend. Het is elke poging om het eigen nationaal gebied te ver- greoten. dus kan men ook van het imperia lisme van kleine staten spreken. Uit onze te genwoordige maatschappij vloeit recht streeks het imperialisme voort. Naar aanlei ding hiervan werd een karakteristiek van de maatschappij in den loop der eeuwen gege ven. Na de feodale, waarbij de grond de maat staf vormde, kwam langzamerhand de kapita listische, het geld werd daarin het allerbe langrijkste. Naar het Westen. Amerika, ging het verlangen van de menschen uit, naar In- dié ook. Oorspronkelijk trok men alleen op roof uit. Terwijl de vaart op Indië toch al van 1598 dateert, werd Batavia bijv. pas in 1G1P gesticht. Alleen wanneer het met de roof en de handel niet al te vlot ging, koloni seerde men het gebied. In iederen concurrent ziet men een vijand, zoo moet imperialisme steeds oorlog met zich mee brengen. Het koloniale vraagstuk gaat de wereld beheerschen. Sedert het opkomen van onze maatschappij, ls er vrijwel geen oorlog geweest of het was een imperialistische. Het roofkaraktcr bleef behouden, maar tevens verschaften de koloniën beleggingsmogelijk heden voor het kapitaal, afzetgebied voor de waren, grondstoffen voor de industrie, woon plaatsen voor het bevolkingsoverschot. Steeds sterker gaat de factor van het koloniale vraagstuk spreken, nieuwe rijken. Italië Duitschland. Polen vragen om koloniaal be zit. Tijdens de oorlog van 19141918 is het we reldkapitaal voor een groot deel vernietigd. 845 millioen gulden, d.w.z. van het begin van onze jaartelling gerekend tot nu toe 50.000 gulder. per uur. Er bleef spanning, men wil het verlies zoo gauw mogelijk weer aanvullen. De ondervinding leert nu dat dit het vlugst door de koloniën kan gebeuren. Maar er is een kentering gekomen. Men is gaan inzien, dat de moderne oorlog voor over winnaar en overwonnene beiden verlies be- teekent. Zoo zal de Volkenbond steeds belang rijker worden, zal hoe langer hoe meer ge schillen kunnen gaan beslechten door arbi trage. Wil men in deze maatschappij tot een mi nimum kansen op oorlog komen, dan zal men de grondstoffen onder de landen moeten gaan erdeelen zooals een Engelsch voorstel in Genève al luidde. Op die manier verdwijnt do drang naar imperialisme Alleen op dezen grondslag kan een ontwapeningsconferentie slagen. De vredeswil van de massa zal dit moeten brengen. Nationaal winterlaer te Haarlem van de Neder landsche Padvinders. Naar Haarlem zullen van alle windstreken vair Nederland uit de schreden gericht zijn van vele honderden afgevaardigde Voortrek kers van De Nederlandsche Padvinders. Het is een jaarlijksche traditie geworden tusschen Kerstmis en Nieuwjaar een zoogenaamd „Winterlaer" te houden, waar de Voortrek kers (padvinders van 18—25 jaar doorgaans zonder leidersvolmacht) de koppen bij elkaar komen steken om in groote lijnen de plan nen voor het komende jaar te bespreken. Vo rige jaren waren deze Nationale Laers in Am sterdam en Utrecht, dit jaar zal Haarlem het centrum zijn. En ditmaal wordt het een heel bijzondere bijeenkomst in verband met de organisatie van de Wereld-Jamboree in 1937. Juist de Voortrekkers zullen een groot aan deel hebben in het enorme werk dat achter de schermen verricht moet worden om de Jamboree-organisatie te doen slagen. Dat daarvoor niet teruggedeinsd wordt, maar men integendeel verlangend is zoo veel mogelijk te hooren en zoo gauw mogelijk aan den slag te kunnen gaan, bewijst wel het feit, dat de Inschrijvingen bij den commissaris van het district Haarlem, den heer M. C. ce Jong, bij honderden en honderden binnenkomen. Ook de Voortrekkers der ..Katholieke Verken ners" zijn door hun Hoofdkwartierscommis saris opgewekt in te schrijven en daaraan wordt druk gevolg gegeven. Reeds nu valt te melden dat dit de grootste Voortrekkersbijeenkomst wordt welke sinds 1919, het oprichtingsjaar, in ons land ge houden is. De Haarlemsche Voortrekkers zijn cruk in de weer inkwartiering te verzorgen en voorbereidende maatregelen to treffen. Verwacht wordt dat de officieele opening plaats zal kunnen hebben op Zaterdag 28 December des middags om half vijf in de historische omgeving van de Stadsdoelen. De opening zal namens den hoofdverkenner ver richt worden door den waarn. hoofdcommis saris Kol. A. Diemont. na een welkomstwoord door den gastheerencommissaris M. C. de Jong. Aan de groote kampvuurbijeenkomst des avonds zullen verschillende sprekers de. Jam- bcreetaak toelichten. 's Zondags wordt ln de Leidschestraat een Voortrekkersaandacht gehouden door mr. C. L. Wieringa uit Utrecht, daarna zijn er onder leiding van Haarlemsche Voortrekkers excursies door de oude stad e^ naar het Frans Halsmuseum. Indien de keuze van het Jamboreeterrein op Vogelenzang bepaald zal worden (wat nog niet beslist is) dan wordt Zondagmiddag een excursie gehouden naar dat terrein, zoo niet dan worden door de Commissarissen Van Voorthuizen. Ir. De Jong. Ir. Ten Bokkel Hui- nink en Ton Koot inleidingen gehouden over het Voortrékkerswerk De officieele sluiting zal door den hoofd kwartierscommissaris voor Voortrekkers ver richt worden op Zondagmiddag. Een tweetal tentoonstellingen zulllen aan dit Winterlaer verbonden worden nl. één over Voortrekkcrswerk en één over Jamborees, welke respectievelijk on de Bakenessereraeht en de Schouwt.lesla'an ooc'te'd zu'len z:'n. De Haarlemsche Padvinders zijn opgewekt jdoor hun commissaris om ter gelegenheid van dit 3e Nationale Winterlaer de vlaggen uit te steken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9