SCHAKEN HOCKEY CRICKET WIELRIJDEN POSTDUIVEN. Brieven uit de Nederlandsche Ambulance in Ethiopië. V R IJ D A G 27 DECEMBER 1935 HAARLE M'S D A G B E A D 10 Huldiging Dr. Max Euwe door het V. A. S. Het is begrijpelijk dat de wereldkampioen Dr. Max Euwe onmogelijk gevolg kan geven aan de ontelbare aanvragen, om in bonden en clubs te worden ontvangen. In overleg met het Euwe-Aljechin Comité is dan ook besloten, dat Euwe a.s. Zaterdag 28 December, des avonds te 8.30 uur door de oudste Nederlandsche Schaakclub het „Ver- eenigde Amsterdamsche Schaakgenootschap" zal worden gehuldigd in haar clublokaal „de Roode Leeuw" aan het Damrak te Amster dam. Schaakorganisaties, die er prijs op stellen, kunnen zich doen vertegenwoordigen. Nat. Kerstwedstrijd Haarl. Schaak gezelschap. De jaarlijksche Kerstwedstrijd van het Haarlemsch Schaakgezelschap heeft Donder dag plaats gehad. Vooral voor de hoofdklasse was veel belangstelling, 's Morgens 10 u. begon de eerste partij. Er werd tot 1 uur gespeeld; 's middags duurde de wedstrijd van 2—5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. Na afloop had de prijsuitreiking plaats. Voor iedere groep van vier personen waren twee prijzen beschik baar gesteld. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse A; Eerste prijs G. Kroone (2Vfe). tweede prijs S. van Mindeno 1 Va Hoofklasse B: eerste prijs: R. A. G. David son (3), tweede prijs S. J. Terplegt (2). Hoofdklasse C: eerste prijs: J. Vreeken (3); tweede prijs J. Hetteling (lVè) na loting met F. Harahap. Hoofdklasse D: eerste prijs: W. Geuzen- broek (2V2Jtweede prijs D. Wielenga (2). Hoofdklasse E: eerste prijs (na loting) D. de Lange (2), tweede prijs J. Hoeben (2). Eerste klasse: eerste prijs J. H. Martens (2Vótweede prijs C. Noordhoek (2). Tweede klasse: eerste prijs F. F. Groos (2V2) tweede prijs W. A. de Boer (1%). Derde klasse A: eerste prijs: J. Veth (2V2). tweede prijs H. J. Guldemond (2). Derde klasse B: eerste prijs P. Eikelenboom (2), tweede prijs niet toegekend. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de behaalde punten weer. Haarlem IIBloemendaal II. De uitslag van de wedstrijd tusschen de 2de tientallen van de Haarlemsche en Bloemen- daalsche Schaakclub luidt als volgt: Haarlem II: Bloemendaal II: J. van DijkJ. H. Barens 10 W. Geuzenbroek Jr.—W. Hogenbirk Vi—V2 Th. van den BosA. J. de Vries 01 H. I. van EsA. van der Werff Sr. 1—0 W. A. LindemanJ. Lankamp afgebroken W. J. JolinkH. J. S. Beek 0—1 L. de JongeP. Rotteveel 10 P. van WieringenH. G. van Riessen V2 J. A. oHeben Sr.—W. K. Kemper 1—0 Rich, van DrielenJ. de Vries 01 Voorloopig 5—4 VOETBAL IN ENGELAND. Wedstrijden op de Kerstdagen. Eerste Kerstdag: Aston VillaHuddersfield Town Blackburn RoversStoke City Bolton WanderersWolverhampton Wanderers BrentfordPreston North End Grimsby TownBirmingham LiverpoolArsenal Manchester CityChelsea PortsmouthDerby County Tweede Kerstdag: ArsenaiLiverpool BirminghamGrimsby Town Chelsea—Manchester City Derby CountyPortsmouth EvertonSheffield Wednesday Huddersfield TownAston Villa Preston North EndBrentford Stoke CityBlackburn Rovers SunderlandLeeds United West Bromwich AlbionMiddles brough W*olverhampton Wanderers—Bolton Wanderers 4—1 0—1 0—3 5—2 1—0 0—1 0—0 3—0 1—2 1—1 2—1 1—1 4—3 2—4 2—0 2—1 5—2 Wedstrijden te Zandvoort. Op tweeden Kerstdag speelde de Zand- voortsche Hockeyclub drie wedstrijden tegen Strawberries op het terrein aan de Zand- voortschelaan. De Strawberries-dames wonnen van de gastvrouwen met 21. Het eerste heeren-elftal van Zandvoort won van Strawberries met 43. Het tweede elftal won met 51. Deze ontmoeting werd gevolgd door een gezellige bijeenkomst in Muluru te Zandvoort DE 2de TESTMATCH ZUID-AFRIKA— AUSTRALIë. Johannesburg: Dinsdag begon de 2de testmatch Zuid-AfrikaAustralië. Wade die wederom den toss won had Bock en Briscoe in zijn team opgenomen voor Dalton en Viljoen. Richardson verscheen met een on gewijzigd team in het veld om met Mc. Cormick. en Mc. Cabe den aanval op Mitchell en Siedle te openen. Grimmitt en O'Reilly volgden en wederom bleven de Australische spinbowlers meester van het terrein. Zuid- Afrika kwam niet verder dan 157. Op den eersten dag passeerde Australië het totaal voor het verlies van 3 wickets (1683). Op den 2den Kerstdag evenwel volgde een collapse op de leg-breaks van Bruce Mit chell. Het totaal werd slechts 250. In de 2de innings herstelden de Zuid-Afri kanen zich op prachtige wijze. De oogen- schijnlijk hopelooze positie op den eersten dag werd belangrijk verbeterd. De jonge Nourse. momenteel het beste Zuid-Afrikaansche bat. speelde schitterend. Hij maakte geen enkele fout en bleef uit een totaal van 254 voor 4, op den 2den dag. met 98 not out. Nog 6 wickets in handen, een voorsprong van 161 runs, Zuid-Afrika staat er niet slecht voor. DE SHEFFIELD—SHIELD WEDSTRIJDEN. Don Bradman op dreef. Adelaide: Zuid-Australïë scoorde, thans te gen Queensland, wederom een zeer hoog to taal nl. 642 voor 3. waarvan Bradman (een 2de achtereenvolgende century) 233! Queens land 115 Melbourne: Victoria scoorde 392 tegen New South Wales 146—5. Pijnenburg debuteert te Parijs als stayer. De vuurproef goed doorstaan. Uit Parijs: In het Velodrome d'Hiver zijn op Eersten Kerstdag internationale wieler wedstrijden gehouden waaraan Pijnenburg als stayer heeft deelgenomen, daarmede als zoodanig zijn debuut makende. Hij reed te gen Grassin. G. Wambst en Blanc-Garin en doorstond de vuurproef goed. In de eerste manche eindigde Pijnenburg als derde, ach ter Blanc-Garin en Wambst; in de tweede manche wist hij de tweede plaats te bezetten achter Grassin en vóór Blanc-Garin en Wambst. In het algemeen klassement kwam Pijnenburg zoodoende op de derde plaats. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield op len Kerstdag een Wildrit op den weg Er waren 48 prijzen, waarom hard werd gestreden. De uitslag was voor de A-klasse: 1. Matre. 2. Cleef 3. Scheffer, 4. Westbroek, 5. Schell. 6. Korthals B-klasse. 1. Duivenvoorde, 2. W. Koeken bier, 3. v, Wordt, 4. Lou Koekenbier, 5. Kuil. C-klasse: 1. Jan Ekel, 2. Jaap Jonker, 3. Walgier, 4 Wensveen. Juniores: 1. Jan Jas, 2. Roel Borreman, 3. Schaap. Na afloop ging men naar het Clubgebouw, waar de voorzitter de prijzen uitreikte. EXCELSIOR Bovengenoemde vereeniging houdt Zater dag 28 December een feestavond voor leden en donateurs bij den heer Wisker, aan het Pretoriaplein. Er is een aardig programma samengesteld. Er is bal na. De Jonge Kampioen. Deze vereeniging hield op 2den Kerstdag een wild-rit voor leden, donateurs en be stuursleden. Er kwamen 60 leden aan den start. Er werd gereden over 500 M. voor A-, C-klassers; de juniores, donateurs en be stuursleden reden over 250 M. Daarna werd ook nog twee achtervolgingen gereden om den Stijnen-beker en om het sportbeeld. uit geloofd door M. v. Gennip De deelnemers waren Stijnen. Philippo: ge wonnen door Stijnen, tijd 1.39 3/5 sec. Veen, B. Jansen, gewonnen door Veen. De volledige uitslag luidt als volgt: A-klassers: 1 Koperen tijd 24 1/5; 2 T. Jansen 24 4 5; 3 Schouten 25 2 5; 4 Siebe- ling 26 15: 5 Handgraaf 27: 6. Roorda 27 15, C-klassers: 1 Hoogland tijd 24 2 5; 2 G. Jansen 25 1/5: 3 Vergers 25 2 5: 4 Philippo 25 4 5; 5 Koelemij Jr. 26: 6 Rokkee 26 2 5: 7 Pieterse 27: 8 v.'Dijk 27 15; 9 Hamersveld 28 1/5; 10 Comelissen 29 2/5. Juniores: 1 v. Breukelen tijd 12 4 5: 2 Veen 13: 3 B. Jansen 13 15: 4 F. Jansen 13 4 5; 5 Duyns 13 4/5; 6 v. Es 14: 7 Neef 16 4/5. Donateurs: 1 A. Jansen tijd 13 sec.; 2 T. Koelemij 14 sec.; 3 Veen 14 2 5; 4 J. A. van Breukelen 14 4/5; 5 G. v. d. Wal 15. Bestuursleden: 1 Stijnen 13 sec.; 2 J, Jan sen 13 4 5. 3 M. v. Gennip 13 4/5; 4 J. van Kennip 14. HAARL. VOETBALBOND. Ranglijstjes. Eerste klasse A: gesp.gew.gel.verl pnt. v.-t. E.DO. 5 10 9 0 1 18 28—5 Haarlem 3 10 8 0 2 16 28—15 R.C.H. 3 9 4 2 3 10 24—15 Haarlem 3 a 9 3 3 3 9 21—14 VI. Vogels 7 3 1 3 7 17—15 DW.O. 10 4 1 5 9 19—35 Kennemers 3 9 3 0 6 6 16—20 Kinheim 3 11 3 1 7 7 14—23 Spaarnestad 8 2 1 5 5 8—28 Stormvogels 4 9 2 1 6 5 17—22 gem 1.80 1.60 1.11 1.— 1.— 0.90 0.67 0.64 0.63 0.56 De veldloopen van D. E. M. Goede sport op „Adrichem". Op den Tweeden Kerstdlag werden op het sportterrein „Adrichem" de jaarlijksche veld loopen gehouden van de R.K. Sportvereeni- ging „D. E. M." Het parcours leidde door het zware polderland. De start was op het D. E. M.-terrein, vanwaar de geheele strijd uitste kend gevolgd kon worden. Begonnen werd met de B-klasse nieuwelin gen. waarvoor zich 17 deelnemers hadden aangemeld. Spoedig maakte Oosterveer (Hol land. Haarlem) zich van het peloton los en vergrootte geleidelijk zijn voorsprong In de staart kwam nogal eens verandering, doordat een felle strijd gevoerd werd om de gunstigste plaats. Vijf minuten na het vertrek van de nieuwe lingen startten de cracks. Twee deelnemers lieten verstek gaan, zoodat vier loopers ver trokken. Het bleek spoedig na den start, dat de strijd ging tusschen Loogman (Wilskracht, Alphen), en Coblenz (Holland, Haarlem). Na twee K.M. had Coblenz nog de leiding, maar toen kwam de Wilskracht-man door zijn grootere routine in het voordeel. Hij wist zich met veel gemak over de hindernissen en slooten te werken. Intusschen hadden de nieuwelingen de fi nish bereikt. De uitslag was: 1. J. Oosterveer „Holland", Haarlem. 8 min. 37.1 sec.; 2. (Op 250 M.) J. Krijnen, D. W. S Bussum; 3. A. Rombouts, Holland, Haarlem; 4. H. Vessies, D. E. M., Beverwijk. Bij de cracks hield Loogman de leiding, op den voet gevolgd door H. Coblenz met Jos. Mathot (Haarlem) op 50 M. volgden, Op 1 li K.M. voor de finish ging de oudste Coblenz wandelen, wat hem de tweede plaats kostte. A. Coblenz passeerde hem 500 M. voor hec eindpunt en sloeg verder alle aanvallen ge decideerd af. Uitslagen 5 K.M. cracks: 1. B. Loogman, Wilskracht, Alphen aan de Rijn, 16 min. 7 sec.; 2. (Op 200 M.)) A. Coblenz. Holland, Haarlem; 3. H. Coblenz, Holland. 4. Jos. Mathot, Holland, Haarlem. Een geanimeerd partijtje. De D. E. M. veteranen speelden vervolgens een geanimeerd voetbalpartijtje tegen een Hanze-elftal. Het bleek al spoedig, dat de oud gedienden het nog niet verleerd waren. De Hanzekeeper moeste het eerste visschen, het geen hij met veel gratie deed. De elf midden standers lieten zich niet ontmoedigen, maar bleven verwoede pogingen aanwenden, om den achterstand in te loopen. Zij slaagden hierin inderdaad. Keeper Ves sies hield verder stand en liet zich niet meer verschalken. Aan den anderen kant wist Lagrand den D. E. M.-veteranen de overwinning te bezor gen, waarmede zij tevens revanche namen voor de in October geleden nederlaag. De opbrengst van deze wedstrijden was be stemd voor het Santos-fonds, het verplegings- fonds voor de tuberculosebestrijding onder de R.K. Middenstanders. De tentoonstelling in het Krelage- huis. De groole tentoonstelling van postduiven in het Krclage-huis alhier kan. wat de kwa liteit der vogels en het bezoek der liefheb bers betreft, als volkomen geslaagd worden beschouwd. Het groote aantal gewone eereprijzen per vereeniging gespecificeerd te publiceeren, zou te veel plaatsruimte vorderen. We vol staan derhalve met de voornaamste. Hiervan behaalde de heer P. Boeree de fraaie zilve ren plaquette van Haarlem's Dagblad voor den schoonslen doffer, en tevens de medaille voor den schoonsten vogel der geheele ten toonstelling. L. Kramer een beker voor de schoonste duif. J. Koning had op één na den scht onsten doffer en P. Vergers op één na de schoonste duif. Verdere extra eere-prijzen P. Kroon, C Aiders (2), J, Scherf, G. Kors (2), L. Timmermans, H. Philippo, H. Ban- nink, J. J. Vrugt, P. Kok, A. Sweerts (2), W. Petri (2). J. J. Petri. P. Dik. C. Stouten (5); C. Kraan, J. Koning, S. Heitlager, P. Vergers (2); G. Zaagsma, J. Kuperus, Jac. Kuperus, G. Dollé, H. Nenbroek, Ch. Cramer, J. Heer schop, G. Vonk, P. Bank, S. v. Gennip, J. de Jong (2), P. v. Gelderen, L. Kramer (2), C. v. Santen, W. v. Huis, N. Leuven. P. Hand- graaf (2). P. Rozemeijer, H. Uil, D. Houtgraaf, E. de Boer. A. de Waard i3); H. v. d. Wiele. P. Stokman (4), H. Lansdorp, H. Keevei: J. Steenman. H. Schoen. H. v. d. Kort, M. Mes, J. Staphorst (3), J. Somers (2). W. Bakker (2), W. Koster (2), Cr, Smit, G. Mollema, P. Boeree (3), Ch. Donckerwolke. A v. d. Wel. L. Kneppers, J. Hoefakker. J. Roosen, J. Koedijk, P. v. d. Kerkhof. M. v. 't Hof (2), A. Kat en Droog. Bovendien behaalden de heer A. Sweerts den eere-prijs voor den schoonsten doffer en W. Petri voor de schoonste duif der jubilee- rende vereeniging .De Snelvlieger". EERSTE KAMER Wijziging der Warenwet in het geding. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het oude jaar kon niet ten einde loopen zonder dat de heer de Gijselaar (c.h.) nog eens even in debat kwam met Minister v. Schaik naar aanleiding van.... een naturalisatie kwestie. Vervolgens besprak de v.d. Otten bij het ontwerp-wijziging der Warenwet de kwestie der kosten, die het rijk thans van zich afwen telt. Spr. waarschuwde tegen opheffing van al te veel keuringsdiensten en tegen te sterke concentratie. In dit verband bracht hij nog verschillende technische en wetenschappelijke bezwaren naar voren. De heer de Zeeuw (s.d.) gaf den raad in den vervolge, wanneer daartoe zooals nu aanlei ding bestond, eens wat meer zorg te wijden aan het noodige contact met de gemeenten. Nadat Mr. de Gijselaar nog in twijfel had jetrokken of het aanhangige voorstel wel be zuiniging zal opleveren,, gaf de Minister van Sociale Zaken ten antwoord, dat het voor de Rijksschatkist toch wel degelijk op ongeveer een half millioen besparing zal neerkomen. Mr. Slingenberg verzekerde den heer de Zeeuw dankbaar de les in ontvangst te hebben genomen, waarop de heer de Zeeuw de aan dacht had gevestigd. Waar de Regeering kans ziet zelfstandige bezuinigingen teweeg te bren gen. zal ze die wel weten te verkrijgen. Het gerucht, dat de 21 keuringsdiensten tot 8 zullen worden teruggebracht is volkomen onjuist. Maar hoeveel en wélke hij zal ophef fen, kon de Minister op 't oogenblïk nog geens zins zeggen. De uitvoeringsmaatregelen zullen niet, althans niet ten volle, in werking kun nen treden op 1 Januari a s. Eerst met 1 Maart zal de opheffing van een aantal keurings diensten een definitief feit worden: men late dus door het formeele Koninklijke Besluit dat met ingang van 1 Januari een slechts voor- loopige regeling zal scheppen, niet in de war brengen. De Kamer nam het ontwerp z.h-st. aan en kreeg tot a.s. Maandag een korte vacantie. Dan pas zal het echte winterreces ingaan. E. v. R. De politie te Haarlem. B. en W. willen geen vrijwilligerscorps. B. en W. schrijven in de memorie van ant woord: De sterkte van de politie is, in verband met de groote uitbreiding der gemeente, ongetwij feld niet te ruim. In deze moeilijke tijdsomstandigheden wordt daarom al het mogelijke gedaan om het be schikbare personeel zooveel mogelijk tot effect te doen komen. Met het oog op de bijzondere en moeilijke taak der politie moet echter een uitbreiding niet gevonden worden door het vormen van een vrijwilligerskorps. (Dit was door enkele leden van de afd'eelingen bepleit.) Ook de Burgerwacht komt hiervoor niet in aanmerking. Roode Kruis-ambulance in Addis-Abeba. Woensdagochtend is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een tele gram ontvangen van den leider der Nederland sche ambulance naar Abessynië, waarin mede gedeeld werd. dat de ambulance Zaterdag ochtend in Addis Abeba aangekomen was. De verdere opdrachten zal de ambulance krijgen van de regeering van Abessynië. Naar men weet zal Minister Slotemaker de Bruine op Oudejaarsdag voor het Algemeen Nederlandsch Verbond een radio-rede houden tot alle leden van den Nederlandschen stam. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft de ambulance hiervan op de hoogte gebracht en verzocht op het vastgestelde uur te trach ten radio-verbinding met Holland te krijgen. Het radio-toestel van de ambulance is hier voor wel geschikt, zoodat het waarschijnlijk is. dat onze landgenooten in Abessynië op Oudejaarsdag de stem van Minister Slote- waker de Bruine zullen hooren. De Minister zal in zijn rede ook eenige woorden richten tot de leden der ambulance. Neptunus, God der Wrake?Voorbereiding. Samenstelling. De melkmuildieren ver- vallen. Afscheid uit Holland. „De heeren treffen het", zei kapitein Ude- ma van de Kota-Radja, „het is rustig in de Golf van Biscaye". Of de grootste helft dei- leden van de Nederlandsche Ambulance dit met hem eens is, weet ik niet. Zij gedragen zich te zonderling om hun dezp vraag te stellen. Zij weigeren hun kooi laat staan hun hut te verlaten en maken geluiden, welke mee bij patiënten dan bij „strijders in het wit" passen. Het heeft er veel van of Neptunus, behalve God der Zee, tegenwoor dig ook „God der Wrake voor patiënten" is en menige oud-patient in het vaderland zal vermoedelijk, dit lezende, en terugdenkende aan vervlogen dagen. Bredero's wijsheid in den zin komen: „Het kan verkeeren". „Dit is niets" beaamt stuurman Everts (ook een Gelderschman uit Drempt), maar ondertus- schen glijd ik beurtelings weg van dit ver ankerde bureautje op mijn niet verankerd stoeltje of stoot op pijnlijke wijze mijn knieën aan het einde der terugrit. Zelfs de medicijn, voorgeschreven door den scheeps arts (den echten wel te verstaan, van den Lloyd) 2 maal 15 cC te nemen voor het eten wil niet blijven staan moet snel worden ingenomen. Overigens zonder te genzin. Ondertusschen brengen de acht, drie ton zware zuigers der Dieselmotoren, welke per minuut x maal op en neer vliegen om de 120 000 K.G. zware krukas te doen draaien, ons zonder mankeeren verder naar ons doel. Ons doel, waarom in deze weken van voor bereiding ons aller gedachten draaiden. Want veel werk is er in dezen tijd verricht, zoowel door de energieke commissie van voorbereidoing der ambulance naar Ethio pië uit het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis, als door de verschillende leden der Ambulance. Groote moeilijkheden waren reeds van den beginne aan te over winnen. Nimmer toch heeft het Nederland sche Roode Kruis zijn taak zoo ver uitge strekt als thans. Gegevens omtrent de erva ringen van vroegere ambulances, bijv. van die naar de Balkan, waren voorhanden, be nevens een deel van het vroeger gebruikte materiaal, dat nog in een voortreffelijken staat bleek te zijn. Maar een der grootste bezwaren bleef bestaan, namelijk de onze kerheid omtrent hetgeen men vinden zal daarginds in Ethiopië, want nadat de Ita- liaansche regeering had laten weten, dat zij op uitzending eener ambulance achter haar front geen prijs stelde, stond het vast, dat het punt van uitgang Addis-Abeba zou zijn. Daarbij de wetenschap, dat men niets zou kunnen laten nakomen, en er evenmin op mag rekenen daarginds iets te kunnen 'be trekken. Dat Addis-Abeba het punt van uitgang zou vormen, heeft tevens tot gevolg, dat de ambulance per karavaan naar haar standplaats zou moeten reizen. In Harrar en omgeving, de eenige plaatsen in Abessynië, die door een weg met de kust verbonden zijn en waar een geregelde verbinding met auto's met Berbera. de havenplaats van het En- gelsche gebied mogelijk is, en welk gebied tevens aan den spoorweg van Dzibouti naar Addis-Abeba ligt, werken reeds de Fran- sche. de Engelsche en de Zweedsche ambu lance (de laatste heeft zelfs al sinds jaren een missie-ziekenhuis in Harrar). Hulp aan het Noord- en aan het Zuidfront is dus het meeste noodig. Dit reizen per karavaan heeft weder tengevolge, dat de bagage tot het al- lernoodigste beperkt moest worden en men, behalve "geen stuk te weinig, ook geen stuk te veel mee mag nemen. "Voorts, dat men aan maximum-gewicht van 35 K.G per colli ge bonden was en tevens aan maximum afme tingen. welke voor verschillende voorwerpen als tentpalen. zijstukken van ledikanten enz. nieuwe moeilijkheden met zich brachten. Ook kon men niet meer rekenen op huisvesting en gedeeltelijke ravitailleering ter plaatse, maar moet alles voor deze expeditie voor den vollen werkingsduur dadelijk worden meege bracht. Een zware taak kwam te rusten op de schou ders van den administrateur. Ingenieur de Vries kent evenwel Ethiopië. Meer dan drie jaren werkte hij daar aan grensafbakening en wegenaanleg, en doorkruiste hiervoor het geheele land. In de enkele weken voor het ver trek der boot heeft hij het klaargespeeld de geheele uitrusting, in model kistjes van 35 K.G. verpakt, die zoo op de muildieren geladen kun nen worden, aan boord van de Kota Radja te verschepen. Aan de leveranciers was reeds dadelijk verzocht de verschillende door hen te leveren artikelen over meerdere kisten te verdeelen, zulks teneinde te voorkomen, dat men bij aankomst alle kisten tegelijk zou moeten openen. Tevens biedt dit het groote voordeel, dat, wanneer er een kist zoek raakt onderweg, bijv. door het verongelukken van een muildier, men niet van de totale voor raad van een bepaald artikel, bijv. morphine, beroofd is. Het was evenwel niet meer mogelijk alles vooraf in Holland te verzamelen en ook nog de artikelen, welke van verschillende leveranciers kwamen, maar bij elkaar gebruikt moeten worden, in dezelfde kisten of series kisten te verpakken. Teneinde toch de orga nisatie zoo voortreffelijk mogelijk te doen zijn en zooveel mogelijk bezwaren van tevoren te ondervangen kan men thans de leden der am bulance in de ruimen aantreffen, gewapend met timmergereedschap en eindeloos getypte staten, bezig met het noodzakelijke verpak ken. al behoeven gelukkig niet alle 600 kisten te worden geopend. Veel is er dus ten slotte veranderd aan den oorspronkelijken opzet, waarbij werd uitgegaan van: zooveel morphine, zooveel verband, zooveel melkmuildieren. Wat de opzet van het zuiver medische deel betreft stuitte men op minder groote organi satorische bezwaren. Hierover was men het spoedig eens. Uit de enorme bezwaren bij het vervoer volgde reeds dadelijk, dat de ambulance klein moest zijn, maar tevens stond voor het Roode Kruis vast, dat, wanneer het Holland- sche volk hulp naar den vreemde zou zenden, de uitrusting voortreffelijk en compleet zou moeten zijn. Daar op huisvesting niet gerekend mocht worden, werd besloten tot uitzending van een veldambulance, tot onderbrenging van patiënten, personeel, apotheek, laboratorium, operatie- en steriliseerafdeeling in tenten. Volledige uitrusting der chirurgische afdeeling stond natuurlijk vast en 11a de noodige infor maties werd ook besloten een modern trans portabel röntgentoestel mede te nemen. De hiertoe benoodigde stroom zal door een klein motortje met dynamo worden geleverd. Moeilijker bleek de begrooting der hoeveel heden verband en geneesmiddelen. Voor hoe lang zou men gaan? Hoeveel patiënten zou men te behandelen krijgen? Op hoeveel ope raties per dag zou men moeten rekenen? En daarbij de wetenschap, dat men geen aanvul ling kan laten komen, maar gezien kosten en bezwaren bij het vervoer evenmin te veel mag mede nemen. Toen het bleek, dat het Hol- landsche volk het streven van het bestuur van het Roode Kruis daadwerkelijk steunde, werd besloten de aanvankelijk aangenomen wer kingsduur te verlengen tot de volgende regen- periode. Toen ook het aantal verpleegbedden „in theorie" was vastgesteld op 25 kreeg men eenig houv; st voor het opstellen der begroo- ting, al had men natuurlijk rekening te hou den met de ervaringen der vorige ambulan ces, dat dit aantal soms plotseling aanzienlijk uitgebreid zal moeten worden met allerlei hulpmiddelen. Aan de hand van het verbruik per dag en per patiënt in verschillende zieken huizen van een bepaald artikel is getracht tot een schatting te komen, welke niet geheel uit de lucht is gegrepen. Tot welke getallen men dan komt. moge U bijvoorbeeld uit het aantal zwachtels blijken. Knoopt men deze allen aan een, dan krijgt men een lengte van 150.000 M. of de afstand Doetinchemden Haag. Te zamen met watten, compressen, ceistof, kleef- pleister en wat dies meer zei, wordt dit alleen reeds een aantal kisten, waarmede niemand onzer ooit meer op reis hoopt te gaan (of schoon eenigen onzer getrouwd zijn en dus getraind in het passen op bagage). In totaal blijkt de bagage te bestaan uit meer dan 600 kisten en balen. Volgens de Con ventie van Genève verzorgt de regeering van het land. waar een ambulance wordt heenge zonden. het vervoer van de hoofdplaats af. In het huidige geval heeft het Nederlandsche Roode Kruis er evenwel prijs op gesteld dit zelve te doen, zulks om verschillende redenen, onder meer. omdat men dan de zekerheid heeft. wat er ook moge gebeuren een transportmiddel te hebben om te zijner tijd terug te keeren, zoodat men niet behoeft te wachten tot een karavaan uit Addis Abeba de ambulance komt ophalen. Tevens biedt dit het voordeel, dat men een deel der bagage kan achterlaten in de Fransche legatie, welke de Hollandsche belangen zal behartigen, en men zelve aanvullingen uit dit magazijn kan gaan halen, waardoor tevens een verbinding met een post- en telegraafcentrum blijft bestaan, want de ambulance beschikt alleen over een draadloos ontvangtoestel. Zelve uitzenden zal niet mogelijk zijn. En zoo drijft de Kota-Radja dan thans op de Middellandsche Zee. Reeds één dag hebben wij op het vaarplan ingeloopen. De voortreffelijke verzorging door de Rotter- damsche Lloyd en het koesterende zonnetje doen de leden der ambulance energie verza melen in de vrije uren, wanneer niet in het ruim gewerkt wordt en geen schrijfmachi nes ratelen; energie voor de dingen, die ko men zullen. De boeken der tevoren bijeenge brachte bibliotheek over Abessynië gaan van hand tot hand. Een ieder gevoelt, hoe noo dig het is van te voren tenminste eenigen indruk te hebben van het land, waarin wij gezonden door ons eigen volk zul len gaan werken, overtuigd van de juistheid van den raad van André Armandy in zijn boek „La Désagréable Partie de Campagne Vergeet op reis niet uw horloge te verstellen maar vergeet vóór alles niet, uw geest in te stellen op de Oostersche (in dezen Abessy- nische) mentaliteit. Ook gaan de gedachten terug naar het afscheid. Naar 't plechtige oogenblik, waar op de Voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, Hare Koninklijke Hoogheid] Prinses Juliana, ons persoonlijk voorstelde aan Hare Majesteit de Koningin. De belang stelling en de kennis van zaken der leden van ons Vorstenhuis trof ons allen diep. De laat ste woorden van Hare Majesteit: „Mijne ge dachten gaan met U, ook in den vreemde" maakte, uit den mond van Haar, die ons volk vertegenwoordigt, een onvergetelijken indruk, en wij gevoelden ons trotsch de dragers te mogen zijn van een menschlie- vende daad van ons vaderland. Na het officieele afscheid in de groote salon van de Dempo, het vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd. waarbij wij ons door de uitzending per radio de woorden, door Hare Koninklijke Hoogheid gesproken, in een grooter verband vereenigd wisten, kwam het oogenblik, waarop de Prinses aan boord van een ieder onzer persoonlijk afscheid nam en de laatste handdruk in het Vaderland was die van de Prinses. Het signaal weerklonk en onder de tonen van het Wilhelmus ver liet de Prinses het schip, de trossen gingen los en langzaam schoven wij weg van den oever, van Rotterdam, onze bestemming te gemoet. Indrukwekkender was dit afscheid, dan wij ons zelve wel wilden bekennen; sterker nog werd het gevoel, dat wij de dragers mo gen zijn van een daad van ons gansche volk en dat, wat wij ook vinden mogen, hoe de toestanden ook zullen zijn, wij namens het Hollandsche Volk zullen hebben te doen, datgene, wat de hand te doen zal vinden ter leniging in den nood. JHR. DR. J. N. VAN DER DOES. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het maken van wegverhardingen op den Rijksweg no. 4 ge deelte AmsterdamSassenheim. tusschen den Bennebroeker en den Venneperdwai-sweg met bijkomende werken. Raming f 228000. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Geruischlooze Weg te (Heemstede, voor f 185.560. NSTALLATIE ECON. TECHNOLOGISCHEN DIENST. Zaterdagmiddag te 12 uur zal in de Staten zaal van het Gouvernementsgebouw te Haar lem de Raad van Advies van den Econ. Tech- noligishchen Dienst voor Noord-Holland wor den geïnstalleerd. KERSTFEEST VOOR KINDEREN UIT GEMEENTEWONINGEN. Men schrijft ons: Op 23 December werd onder leiding van mevrouw HessenHeck in de school op het Weltevredenplein een Kerstfeest georgani seerd voor de kinderen der bewoners van ge- meent ewoningen in Haarlem-Noord. Er was een versierde Kerstboom. Ook wer den films vertoond en werd muziek ten ge- hoore gebracht. Natuurlijk kregen de kinderen ook versna peringen. Het streven van mevrouw HessenHeek verdient dank en waardeering. Het zou ge- wenscht zijn. dat mevr. Hessen nóg meer medewerking kreeg van dames en heeren, die zich voor deze Kertsfeesten willen interssee- ren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14