¥mUK\ Verdwazing. i Volkshuisvesting te Haarlem. BERICHT Hel Befanfeijksle 53e Jaargang No. 16107 VerscHijnt dagelijks, beHalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 27 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ec aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 December. Nieuwe Annexatie? Het is acht jaar en acht maanden geleden dat de Haarlemsche annexatie haar beslag kreeg. In deze rubriek, door deze pen, werd zij niet zeer bewonderd. Haarlem's Dagblad had zich gedurende het Jarenlange dispuut over deze zaak voortdurend en consequent pro annexatie getoond, maar toen men aan het oorspronkelijke ontwerp ging tornen, het ver minken en er een soort compromis van ma ken, hebben wij tijdens het jaar 1926 voort durend tegen het gewijzigde ontwerp gewaar schuwd. Het baatte niet: bij het Haarlemsche gemeentebestuur was de gedachte halen-wat- wij-krü gen-kunnen 'overheerschend gewor den en tenslotte werd Haarlem getracteerd op een zeer dure en onvoldoende oplossing, waarbij de noodzakelijke inlijving van de ge meente Schoten niet voldoende gecompen seerd werd door de verworven gedeelten van Heemstede en Bloemendaal. De opneming van een zware extra-schadeloosstelling in de annexatiewet-Kan maakte de onderneming voor de gemeente Haarlem extra-riskant. Enfin, tenslotte moesten wij er maar het beste van hopen. Het 'beste werd niet in de verte be naderd, want anderhalf jaar na de annexatie trad de wereldcrisis in en spoedig wei-den de zorgen der vergoote gemeente wel zeer nijpend Ondanks haar snelle toepassing van bezuini gingsmaatregelen bleven zij dat, en de gemeen- tebegrooting voor 1936 geeft er een treffender beeld van dan haar voorgangsters. Nu verschijnt de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders, op het afdee- lingsverslag van den gemeenteraad over die begrooting, en daarin komt onverwachts de erkenning, dat de annexatie van 1927 onvol doende is geweest. Schrijver dezes vermeldt het zonder eenige blijdschap, dat hij nu gelijk krijgt. Het ware beter anders geloopen. B. en W. bepalen zich niet tot de bewuste verklaring. Zij denken aan een nieuwe an nexatie. Woordelijk zeggen zij in de Memorie: „Dat de tegenwoordige minder gunstige financieele positie van de gemeente een gevolg zou zijn van de gevolgde politiek van het college om de belastingen zoo laag mogelijk te houden, kunnen wij niet onderschrijven. Wij meenen, dat hoogere belastingen in het verleden een ongunsti- gen invloed op het eindresultaat zouden hebben uitgeoefend, o.a. als gevolg van de ligging der gemeente. Een annexatie op ruimer schaal had hier gunstig kunnen werken. Ons college stelt er prijs op hier uit te spreken, dat reeds na acht jaren blijkt, dat de wijziging van de grenzen onzer ge meente, vastgesteld bij de wet van 21 April 1927 een onvoldoende en minder logische grenswijziging is geweest. In de ontwikkeling van Haarlem met haar omliggende gemeenten ligt steeds meer de aanwijzing van Haarlem als een heid met en voor de bewoners der omlig gende gemeenten als één economisch centrum. Wjj hebben het vraagstuk van een nieuwe grensuitbreiding in studie ge nomen." Nu wordt annexatie-soep zeker nooit zoo heet gegeten als zij gekookt wordt, en men kan deze mededeeling dus wel beschouwen als een zeer voorloopige eerste aankondiging, waarbij nog tenvolle de vraag geldt of er ooit iets van komen zal. De annexatie van 1927 kon, toen zij ver wezenlijkt werd, reeds bogen op een twaalfja rige historie. Zij ving aan met „het plan van 1915", dat op veel ruimer schaal was ontwor pen. B. en W. van Haarlem wilden volgens dat plan de geheele gemeente Bloemendaal (met uitzondering van het gedeelte ten Zuiden van de Zandvoortsche laan) aan Haarlem toe voegen, plus het deel van Heemstede ten Noorden van de Koediefslaan (de grenslijn recht doorgetrokken tot het Zuider Buiten- Spaame). Het overblijvende deel van Blöë^ mendaal (Aerdenhout en Vogelenzang) zou dan bij Heemstede gevoegd worden. De Haar lemsche Raad aanvaardde dit plan, Gedepu teerde Staten achtten het te radicaalen fin, het is niet mijn bedoeling nu de heele lij denshistorie weer te gaan ophalen. Feit is vandaag, dat B. en W. van Haarlem de tekortkomingen van 1927 inzien en aan kondigen dat zij opnieuw aan boord van het annexatieschip zee kiezen. Bij de algemeene beschouwingen van de gemeentebegrooting kan de Raad er alvast over beginnen te filo- sofeerer.. Wij zullen gelegenheid te over hebben om dieper op deze zaak in te gaan, maar kuru- nen ons levendig voorstellen dat men vooral in Heemstede dit nieuwe gelui van de oude annexatie-klok al met heel weinig sympa thie zal begroeten. Bloemendaal heeft feite lijk geen nadeel gehad van de annexatie van (Zekere Philips uit Ontario in Canada is een wereldreis aange vangen in een kinderwagen om een weddenschap van veertig duizend dollar.) Een wereldreis per kinderwagen Is, zacht gezegd, wat ongewoon; Zoudt u het doen. mag ik wel vragen, Voor veertigduizend dollar loon? Dat is, ook na de depreciatie, Natuurlijk nog een vette som, Maar tegen zuik een krachtprestatie. Neen, kom bij mij daar maar niet om. Je hoort den heelen aardbol smalen, Zoo vreemdeling als landgenoot, Men heeft, een term in alle talen Voor: uitgezochte idioot. De reis zal jaren moeten duren En al dien tijd wordt hij gehoond, Denk maar eens aan de groote ure, Dat hij zich in ons land vertoont. Hier is voorwaar een dwaas der dwazen, Zelfs in een toch al dwazen tijd, Men kan zich eens temeer verbazen, Tot welke nonsens crisis leidt. Maar één is nog een graadje gekker, De onbekend gebleven man, Die gelden kan als de verwekker Van heel dit droef zwakzinnig plan. 'k Bedoel partij ter andre zijde Van deze weddenschap in 't groot, Hij gaat niet kinderwagen rijden Maar hij 's de grootste idioot. Ik hoop dat deze reis zal slagen, Tot leering en gelijk tot straf Van wie. om zooiets kinds te vragen, Zijn veertigduizend dollar gaf. P. GASUS. '27, maar Heemstede heeft een langen strijd moeten voeren om zich van den schok te herstellen. Het is daarin volkomen geslaagd ondanks moeilijke tijden. Heemstede's ge meentebestuur heeft wij hebben er bij her haling de aandacht op gevestigd een on dernemingsgeest en een scherpte van inzicht getoond, die alle respect verdienen. Nu wéér het annexatiespook voor zich te zien opdoe men moet dit gemeentebestuur wel heel on aangenaam treffen, misschien zelfs bitter stemmen. Overigens wordt over dergelijke vraagstuk ken, die in Den Haag hun oplossing moeten vinden, niet beslist door plaatselijke gevoe ligheden en ambities ter eene of ter andere zijde, maar door de belangen der geheele be volking van het betroffen district. Men kan gemeentegrenzen ook nooit als permanent aanvaarden. Maar dat reeds binnen negen jaar Haarlem met deze erkenning moet komen is niet sterk. Het was evenwel te voorzien. R. P. De afsnijdingen. Een statistiek. B. en W. van Haarlem leggen aan den raad over een statistiek over 1935 van het aantal afsnijdingen bij gebruikers van gas. electriciteit en water. Water. Afgesloten werden 114 personen. Weer aangesloten worden 89 personen. Nog afgesloten 25 personen. Gas. Gewone meter. Afgesloten 71, weer aangesloten 33, nog afgesloten 38. Munter: afgesloten 419, weer aangesloten 244, nog af gesloten 205. Eletcriciteit. Gewone meter: afgesloten 329 weer aangesloten 293. nog afgesloten 36. Muntmeter: afgesloten 358, weer aange sloten 274, nog afgesloten 84. KERSTKRANS KERSTBROOD TULBAND SAUCIJZENBROODJES HAMBROODJES CROQUETTEN RAGOUTBROODJES PASTEITJES BERLINER BOLLEN APPELFLAPPEN BEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN OLIEBOLLEN CANO'S DRIEHOEKJES EN NOG VELE ANDERE LEKKERNIJEN (Adv. lngez. Med.) Geen troepenversterking op Curasao. Voldoende machtsmiddelen aanwezig. DEN HAAG, 27 December (RPX>.) Naar aanleiding van het persbericht nogens even- tueele troepenversterking op Curacao met het oog op den binnenlandshen toestand in Venezuela, wordt er vah bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat er voor ongerust heid geen. reden bestaat. Men beschikt op Curasao over de noodlge militaire politie en mariniers, terwij 1 er verder het flottillevaar- tulg Johan Maurits van Nassau aanwezig is. Voor een versterking van de machtsmiddelen bestaat op het oogenblik geen aanleiding. Bij wijze van voorzorg wordt intusschen een contingent mariniers gereed gehouden om, mocht de gouverneur van Curacao het, met het oog op de verdere ontwikkeling van den toestand, noodzakelijk achten, op het eerste sein derwaarts te vertrekken. Nederlandsche Kuip voor Grieksch vrachtschip. Aan de Engelsche kust. AMSTERDAM. 27 December (AN.P.) Maandagavond jongstleden is op de Engel sche kust ongeveer ter hoogte van Burnham het Grieksche vrachtschip Mickalis Poutous gestrand. De positie van het schip was niet direct gevaarlijk en in den nacht van den eersten op den tweeden Kerstdag is het met eigen middelen vlotgekomen. Daar het schip echter water maakte heeft de kapitein ge bruik gemaakt van de sleepbootassistentie van de Zwarte Zee van L. Smit en Co. De kapitein van de Zwarte Zee had zich na het bericht van de stranding naar de plaats des onheils gespoed en kwam op tijd om hulp te verleenen. De Zwarte Zee heeft net Grieksche schip op sleeptouw genomen en naar Cardiff gebracht, waar het in het dok is opgenomen. De Tafelberg in vlammen. Boschbrand, die nog een week kan duren. LONDEN, 26 December (AN.P.) Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de Tafelberg sedert Dinsdagavond in vlammen staat. In de wouden op de hellingen is een verwoestenn de brand uitgebroken, die steeds verder om zich heengrijpt. De vlammen zijn zichtbaar tot op een afstand van 20 kilometer Men vreest, dat de brand nog een week zal duren DAK VAN DANSZAAL TIJDENS EEN FEEST INGESTORT. MILAAN. 27 December. In het plaatsje Cardazzo bij Stradella is tijdens eens dans partij onverwachts het dak van de danszaal ingestort. Het puin kwam op de dansenden terecht, ten gevolge waarvan ongeveer 30 personen wonden opliepen. Eenige ernstig gewonden moesten direct naar een zieken huis worden overgebracht. Het schijnt, dat de instorting is veroor zaakt door sneeuwmassa's welke zich op het dak bevonden. GEOORLOOFDE NAAMSVERVALSCHING. Deze Amerikaansche, mej. Wilson genaamd, neemt president Roosevelt heel wat werk uit de handen. Zij weet de handteekening van den president op kunstige wijze na te bootsen en is daarom op het Witte Huis in dienst ge nomen om de gedrukte massa-correspondentie van de presidentieele onderteekening te voorzien, VORST EISCHT TALRIJKE SLACHT OFFERS IN DE VER. STATEN. NEW-YORK. 27 December (Reuter). Het aantal slachtoffers in de Vereenigde Staten als gevolg van de koudegolf bedraagt 96, doch hierin zijn ook begrepen de slachtof fers van branden, die ten gevolge van den vorst niet konden worden gebluscht en die van automobielongelukken als gevolg van den ijsel. ,,Nog belangrijk werk te doen' zeggen B. en W. B. en W. van Haarlem schrijven in de me morie van antwoord, dat ook zij van meening zijn, dat op het terrein van de volkshuisves ting nog belangrijk werk valt te doen. De tijdsomstandigheden en de onzekere toekomst dwingen er echter toe. om bij het treffen van maatregelen op dit gebied groote voorzichtig heid in acht te nemen. Het is niet de bedoeling om zich op dit ge bied afzijdig te houden, doch ook in den loop van het komende jaar zullen B. en W. eenige voorstellen bij de Raad aanhangig maken. Ook B. en W. achten ordening op het gebied der volkshuisvesting gewenscht. Een verbod van den bouw van middenstandswoningen, zoolang de thans bestaande niet bewoond zijn, kan niet worden ingesteld. In hoeverre gestreefd kan worden naar een beperking op andere wijze, dient bezien te worden uit ver schillende gezichtspunten, b.v. werkloosheid. Een studie omtrent de bevolkingstoeneming van Haarlem zal zeer binnenkort weden be ëindigd. Wat de huurverlaging betreft, kan voorop worden gesteld, dat het college van B .en W. deze zooveel mogelijk bevordert. Ten opzichte van de huren van particuliere woningen kan de gemeente geen directen invloed uitoefenen en bij de woningen, die met overheidssteun' zijn gebouwd. Is met de huurverlaging zoo ver gegaan, als eenigszins mogelijk was in verband met de daarvoor beschikbare mid delen. Hoewel ook B. en W. van meening zijn, dat verdere huurverlaging zeer wenschelijk zou zijn, is dit thans on mogelijk. Zooals vanzelf spreek*., zal dit vraagstuk voortdurend onder hun ernstige aandacht blijven en geen ge legenheid daartoe zal onbenut weden gelaten. Het ligt in de bedoeling van B. en W. gelei delijk voort te gaan met het bouwen van goed- koope woningen die kunnen dienen om de onbewoonbaar verklaarde krotwoningen te vervangen. Een plan van 26 van dit soort woningen, waarvoor reeds een voorschot van het Rijk is toegekend, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding, zoodat in het voorjaar van 1936 tot aanbesteding zal kunnen worden over gegaan. Bovendien ligt in het voornemen de verdere bouw van woningen voor ouden van dagen. Voor de woningbouwvereenigingen „De Voorzorg" en „St. Jozef" is reeds een plan van dergelijke woningen aanbesteed, zoodat bin nenkort met de uitvoering kan worden aange vangen. Verder is nog steeds aanhangig "de bouw van een twintigtal woningen voor ouden van dagen op een terrein aan de Zomervaart. uit te voeren door jeugdige werkloozen. De voortgang hiervan stagneert evenwel, doordat met de Regeering nog geen overeenstemming is bereikt. Ook al neemt men aan, dat beide genoemde plannen tot uitvoering komen, dan blijft naar de meening van B. en W. toch nog groote be hoefte aan dit soort woningen bestaan. Ge zien bovendien het groote nut, dat met de bestaande complexen is bereikt geworden, zul len B. en W. het tot stand komen van meer van deze woningen zooveel mogelijk bevor deren. Leegstaande woningen. Dat er vele woningen van woningbouwver eenigingen zouden leegstaan, is volgens B. en W. in zijn algemeenheid niet juist Bij de mid denstandswoningen en enkele complexen van duurdere arbeiderswoningen is dit ongelukki gerwijze wel het geval, bij de overige" arbei derswoningen is het aantal echter minimaal. Een en ander blijkt duidelijk uit de hierna vol gende cijfers. Van de 4315 arbeiderswoningen met niet te hooge huurprijzen stonden er op 10 December 1935 45 onbewoond of 1,04 pet., waaronder 10 bovenwoningen en 12 woningen voor groote gezinnen; van de 459 arbeiderswo ningen met hooge huren 83 of 18,3 pet.; en van de 439 middenstandswoningen 137 of 31,2 pet. Haarlemsche Gemeenteraad. De begrootingszittingen. Er worden vergaderingen van den Raad dei- gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 8 Januari 1936 des namiddags 1*2 uur en des avonds 814 uur. Donderdag 9 Januari 1936 des namiddags 1*2 uur. Vrijdag 10 Januari 1936 des namiddags V2 uur en des avonds 8 1 4 uur, zoo noodig voort te zetten op: Woensdag 15 Januari 1936 des namiddags 1V2 uur en des avonds 814 uur, Donderdag 16 Januari 1936 des namiddags 1V2 uur. Vrijdag 17 Januari 1936 des namiddags IV2 uur en des avonds 8 14 uur. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Balans 1934 enz. woningbouwver./stichting a. Volkshuisvesting, b, St. Bavo, c. Ons Huis, d. Spaarnoog. 3. Verleenen voorschot Speeltuinvereeniging „Flora". 4. Verhuring pekelkelders Openbaar Slacht huis. 5. Ontwerp-begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1936. Voorstel Kuiper inzake verlaging prijs gas en electriciteit. Opheffing toonkamer electriciteitsbedrijf. Opheffing bureau beroepskeuze. Opheffing kindertehuis. Benoeming: a. leden Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. b. personeel Gem. Avondschool voor Nijver heidsonderwijs. 1 Het woord is aan.... LucreHus Het leven is ons niet in eigendom gegeven, maar in vruchtgebruik. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe vleugel van het Haarlemsche Stadhuis. Aanwijzing van een architect. Eer. raadslid vroeg in de afdeelingen of B. en W spoedig een prijsvraag willen uit schrijven, waarin vooral Haarlemsche archi tecten te betrekken, voor een ontwerp tot uitbreiding van het Stadhuis. B. en W. antwoorden: Het uit te voeren werk is van te geringen omvang, om daarvoor een prijsvraag uit te schrijver. Bovendien is een dergelijke prijs vraag vrij kostbaar, en opent zij de mogelijk heid tot ongewenschte vertraging. De erva ring elders hiermede opgedaan is geen aan moediging im voor dit vrij urgente werk tot het uitschrijven van zoo'n prijsvraag over te gaan. Het denkbeeld is bij ons in overwe ging om naast een paar architecten van bui ten de gemeente, ook eenige bekwame Haar lemsche architecten in de gelegenheid te stellen een ontwerp plan voor het werk te laten maken. Zou dit denkbeeld verwezen lijkt worden, dan zal ook daarbij in acht moeten worden genomen. lat de voor het plan te maken kosten in redelijke verhou ding zullen moeten staan tot dp kosten van uitvoering van het plan. Mocht dit voor nemen niet tot uitvoering kunnen komen, dan overwegen wij de aanstelling van een architect, speciaal belast, met het ontwerpen en uitvoeren van dit bouwplan. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Maarschalk Badoglio bericht over gevechten aan het Somali- en Danakilfront. pag. 4 Een catastrophale treinbotsing in Duitsch- land eischte 33 dooden en vele gewonden. pag. 4 Te Sjanghai is een Chineesche oud-minister, aanhanger der pro-Japansche politiek, ver moord. pag. 4 Te Rotterdam is een jongen door het ijs ge zakt en verdronken. pag. 3 Men voere niet frauduleus fototoestellen in. pag. 3 B. en W. van Haarlem achten voor den flnan- cieelen toestand der gemeente uiterste zui nigheid geboden. pag. 2 B. en W. van Haarlem zijn niet voor verhoo ging van het H. O. V. subsidie pag. 6 Mededeelingen van B. en W. van Haarlem over bestrijding der werkloosheid. pag. 6 Verstrekking van goedkoope wintergroente te Haarlem begint weer. pag. 6 De Eerste Kamer heeft de wijziging der Wa renwet goedgekeurd.. pag. 10 Laatste Berichten pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Nieuwe annexatie? pag. 1 Speciale correspondentie uit Rome: Wil Mus solini de Britsche publieke opinie winnen? 4 Jhr. dr. J. N. van der Does: Brieven uit de Nederlandsche Ambulance in Ethiopië. pag. 10 A. A. Matris: Studenten-studiën. pag. 3 J. H. de Bois: Paul Bourget overleden. pag. 11 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 11 K. de Jong: Kerstconcert in de Kapel „Nieuw Vredenhof". pag. 11 J. B. Schuil over de revue „Dat doet je weer goed". pag. 11 J. B. Schuil: Spel van Christi geboorte pag. 11 E. P. Schu.vt: Zorg en nazorg ten behoeve van geestelijk en van lichamelijk misdeelden pag. 11 Sport in 't Kort. j 9 Voor de Vrouw. pag, 12

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1