De financiën van Haarlem. DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET VRIJDAG 27 DECEMBER 193S HAARLEM'S DAGBLAD 2 Wat B. en W. daarover schrijven in de memorie van antwoord. Uiterste zuinigheid geboden om belastingverhooging te voorkomen. B. en W. van Haarlem schrijven in de me morie van antwoord op het afdeelingsverslag over de gemeentebegrootine 1936. dat zij met voldoening geconstateerd hebben, dat de groote meerderheid van den raad zich bewust is van de financieele moeilijkheden waarin rijk en gemeenten zich bevinden en dat deze meerderheid wil medewerken aan een slui tende begrooting zonder dat de belastingen tot het hoogst mogelijke bedrag worden opge voerd. B. en W. zijn van oordeel, dat. ook met toepassing van de noodige zuinig heid in het beheer, het financieel be heer van de gemeenten uitermate moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt, eenerzijds doordat de uitgaven als ge volg van den crisisnood blijven stijgen en anderzijds doordat de inkomsten verminderen door beperking van be lastinggebied en door inkrimping van door de Regeering te verleenen uit- keeringen. Het college acht het van groot belang, dat het den gemeenten mogelijk wordt gemaakt zichzelf te blijven besturen; het is overtuigd, dat daarmede ook een rijksbelang wordt gediend. Aangezien ook andere groote gemeenten meer en meer in moeilijk heden geraken, stellen B. en W. zich voor om in overleg te treden met de besturen van de andere gemeenten met meer dan lrO.OOO inwoners, ten einde gezamenlijk bij de Regeering aan te dringen op het overnemen van een grooter deel der werkloosheids lasten en geheel of gedeeltelijk her stel van de uitkeeringen uit het Ge meentefonds. De belastingen. Het plaatsen van de gemeente voor de hef fing der personeele belasting in de derde klas se beteekent zoo merken B. en W. op een belangrijke vermindering aan opbrengst dezer belasting voor de gemeente, maar tevens wordt hierdoor de bijdrage der Haarlemsche belastingbetalers aan het werkloosheidssubsi- diefonds verminderd. Hierdoor beteekende de, als gevolg hiervan voorgestelde, verhooging der opcenten met 25 voor het overgroote gedeelte der burgerij geen belastingverhooging, maar zelfs een belastingverlaging. Toch meenen B. en W. iedere verdere verhooging der opcen ten, om daarmede andere inkomsten der ge meente te verlagen of nieuwe uitgaven te fi nancieren, sterk te moeten ontraden. De be lastingcapaciteit laat nog een kleine reserve over, die nog niet aangesproken mag worden. Een verhooging der opcenten personeele be lasting tot 200 zou voor 1936 vermoedelijk 87.000.— opbrengen, daarna zouden de op centen op de gemeentefondsbelasting van 55 tot 75 verhoogd kunnen worden, hetgeen voor 1936 ongeveer 145.000.— zou opleveren, wan neer goedkeuring op een dergelijk besluit ver kregen zou worden. Wordt nu overgegaan tot verhooging van het aantal opcenten personeele belasting om an dere inkomsten te verminderen, dan zullen bij verdere toeneming der financieele moei lijkheden, nu te nemen besluiten weer inge trokken moeten worden om te voorkomen, dat een beroep gedaan moet worden op de Re geering. Voor de begrooting van 1936 kon beschikt worden over 162.000 als batig saldo van 1934. Verder was er nog een extra-bate van 68.000 (voordeel van de klasse-verandering voor de Personeele Belasting;. Deze uitkeering komt slechts eenmaal. Over de resultaten van 1935 valt nog niets te zeggen, terwijl de uitkeering uit het ge meentefonds in 1937 weer 62.000.lager zal zijn. Tegenover vermindering der annexatielasten na 1937 komt een aflossing ad 100.000.op de annexatieleening Daarbij komt, dat de nog steeds voortgaande verlaging der huren ongetwijfeld de opbrengst der personeele be lasting in 1937 weer zal doen dalen. Een vermindering van de hoofdsom dier be lasting met pl.m. 6,8 pCt. zal een verhooging der opcenten met de resteerende 15 noodig ma ken, om voor de gemeente een gelijke op brengst te behouden. Verder wijzen B. en W. op het stand punt dat zij hebben ingenomen ten opzichte van de verlaging van de sala rissen en loonen van het gemeente- personeel. Opvoering der opcenten personeele belasting tot bijna het maximum zal zeker het ingenomen standpunt (om geen nieuwe verla ging toe te passen) verzwakken. De winsten uit de bedrijven. Eenige raadsleden vinden de baten der be drijven berekend op 2.170.310.te hoog. Zij achten deze winsten niet aanvaardbaar zon der dat tot tariefsverlaging wordt overgegaan. AGENDA Heden: VRIJDAG 27 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Revue „Dat doet je weer goed." 8 uur. Luxor Theater: 12 Ambachten, 13 Ongeluk, ken. Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: Caliente. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De Kleine Kolonel (Geprolongeerd. Tooneel 12 Universal Lilli putters. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Blonde Carmen. Too neel: Desi Desederati 7 en 915 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 28 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Revue „Dat doet je weer goed." 8 uur. Stadsschouwburg: Do, Mi, Sol. Do, blijspel in 3 bedrijven. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. meldt: Hoogste barometerstand 762.4 m.M. te Sodankyla (Finland). Laagste barometerstand 728.7 m.M. te Stornoway. Voorstellen tot tariefsverlaging voor de bedrijven kunnen B. en W. evenwel niet indienen, daar dat zou moeten leiden tot ongewenschte belastingver hooging. Zij meenen dat deze leden ook te veel over het hoofd zien, dat de resultaten van de gas- en electrici- teitsbedrijven mede gunstig beïnvloed worden door het feit, dat de kostende prijs der producten gedrukt wordt door belangrijke leveringen aan buitenge meenten en groote bedrijven. De winst der bedrijven moet bovendien ver minderd worden met 341.120.verlies op de gemeente-reiniging. Voorts leveren de vol gende onderdeelen der begrooting een groot nadeelig saldo voor de gemeente op: Onder steuning aan behoeftigen 720.928. Onder steuning aan werkloozen 433.955. Handel en Nijverheid (werkloosheidsbestrijding) f 190.720 Maatschappelijk Hulpbetoon 1.434.797. To taal f 2.780.400. Afschaffing der huur voor muntmeters en muntinstallaties achten B. en W. niet ge- wenscht; zooals de voorstanders zelf in de af- deelingen erkennen zal belastingverhooging een onvermijdelijk gevolg hiervan zijn. Onvoldaanheid over de annexatie van 1S27. B. en W. schrijven verder: „Dat de tegenwoordige minder gun stige financieele positie van de ge meente een gevolg zou zijn van de ge volgde politiek van het college om de belastingen zoo laag mogelijk te hou den, kunnen wij niet onderschrijven. Wij meenen, dat hoogere belastingen in het verleden een ongunstigen in vloed op het eindresultaat zouden hebben uitgeoefend, o.a. als gevolg van de ligging der gemeente. Een annexa tie op ruimer schaal had hier gunstig kunnen werken. Ons college stelt er prijs op hier uit te spreken, dat reeds na acht jaren blijkt, dat de wijziging van de grenzen onzer gemeente, vastgesteld bij de wet van 21 April 1927, een onvoldoende en minder logische grenswijziging is ge weest. In de ontwikkeling van Haarlem met haar omliggende gemeenten ligt steeds meer de aanwijzing van Haar lem als eenheid met en voor de bewo ners der omliggende gemeenten als één economisch centrum. Wij hebben het vraagstuk van een nieuwe grensuitbreiding in studie ge nomen". B. en W. zijn het eens met die leden die in de afdeelingen verklaarden, dat ook terdege gelet moet worden op de kapitaalsuitgaven. Deze zullen in volgende jaren bedragen vor deren voor rente en aflossing. Geheel stilzet ten mogen wij zoo zeggen B. en W. dé kapitaalsuitgaven niet. Er blijven steeds wer ken uit te voeren, die in het belang der ge meente en der bedrijven noodzakelijk zijn. Van belang achten B. en W. het dat daarnevens eenige vrij belangrijke werken uitgevoerd kunnen worden met behulp van het werk fonds, waardoor de benoodigde gelden vijf jaar renteloos ter beschikking staan van de gemeente en daarna voor een matige rente. Zij vormen tevens een factor bij de werk loosheidsbestrijding. Nieuwe bezuinigingen. B. en W. achten verdere bezuinigingen ge- wenscht, mede met het oog op de komende jaren, doch zij kunnen de meening van een lid niet deelen, dat het mogelijk is overal een vast percentage te bezuinigen. Bij de gere gelde uitbreiding der bevolking beteekent handhaving van een bedrag in verschillende gevallen reeds een bezuiniging. Iedere uitgaaf moet hiervoor afzonderlijk bezien worden. Hierbij heeft de ingestelde bezuinigincommis- sie belangrijke diensten bewezen. B. en W. begrijpen dat de leden van den Raad niet met alle bezuinigingsvoorstellen ingenomen zijn. Ook in het college van B. en W. komt verschil van opvatting hierover voor, doch men moet zwichten voor de nood zakelijkheid het evenwicht in de gemeente- financiën te handhaven en B. en W. vertrou wen, dat de Raad eveneens dit standpunt zal innemen. De vaste lasten. De kwestie van verlaging der vaste lasten is van algemeen landsbelang. Het kwam B. en W. niet wenschelijk voor tegen het daarvoor ingediende wetsontwerp bezwaren in te brengen. Eenerzijds behoort de Regeering in haar streven om de vaste lasten te verlagen zooveel mogelijk te worden gesteund, ander zijds zijn zoowel bij de Regeering als bij de Volksvertegenwoordiging de moeilijkheden, waarmede de gemeenten op financieel gebied te kampen hebben, voldoende bekend. Opheffing van den Armenraad. B. en W. vreezen niet, dat bij opheffing van den Armenraad de dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon te veel uitgebreid zal worden. Blijft de Armenraad bestaan, dan kunnen naar B. en W. meenen de werkzaamheden be perkt worden. De havengelden. Het havengeld is in 1929 verlaagd van 6 op 4 ct. per ton. Bij verdere verlaging bv. tot 2 cent per ton voor het doorgaand verkeer zou dit met 10o pCt. moeten stijgen om dezelfde opbrengst voor de gemeente te verkrijgen. Dit is, gezien den achteruitgang der binnenschip- perij. zeker niet te verwachten. Voor den winkelstand is uit grooter doorgaand verkeer weinig voordeel te verwachten. Tijdens het oponthoud te Spaarndam wordt nog wel eens door een enkeling een of ander onontbeerlijk artikel gehaald, doch dat is van geringe be- teekenis. Bovendien staat naast een uitbrei ding van het doorgaand verkeer het nadeel van stagnatie in het verkeer te land door het meerdere openen der bruggen. en voorspelt: FIETSJ ON GEN GEVALLEN. Dinsdagmiddag vier uur is de 18-jarige fiets- jongen F. H. in 't V. op den hoek van de Nas- saulaan door de gladheid geslipt en gevallen. Hij brak zijn rechter enkel. Door leden van den Ongevallendienst werd hij per zieken auto van de firma Mathot naar de Maria- Stichting yervoerd, Matigen tijdelijk krachtigen Zuidooste lijken tot Zuidwestelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Tijdelijk regen. Aanvankelijk iets zachter. Uit het Buitenland Het zachte weer zal eenige dagen aanhouden. De diepe depressie die voor de Kerstdagen op den Oceaan lag naderde langzaam ons werelddeel. Het hoofminimum ligt thans ten Westen van Ierland en reikt tot bij de Azoren. Een randdepressie ligt in met Kanaal, ver gezeld van stormachtige winden en hooge temperaturen langs de geheele kust van de Britsche Eilanden. Over het geheele vasteland is de vorst practisch verdwenen. In de vrije atmosfeer is de temperatuur tot boven 2000 meter tot boven het vriespunt gestegen. Ma tige vorst komt alleen nog in de" Noord-Scan- dinavië en niet buiten den Poolcirkel voor. Ook op IJsland is sinds gisteren de vorst ver dwenen. In Centraal-Europa komt veel wind stilte voor. Tijdens de Kerstdagen viel de meeste regen in midden-Frankrijk. In het Oosten heerscht föhn. Het is te voorzien dat het zachte weer met nu en dan regen thans gedurende eenige da gen zal aanhouden. STORMWA.ARSCHUWLNGSDIENST. Geseind hedenochtend te 8.20 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! Thermometer Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden tot 12 uur 46 F. Barometer Stand van heden 743 m.M. Stand van gisteren 740 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. Telefoon 14112 a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWE. 67A TELEFOON 16100 [Adv. ïngez MedJ BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 December. Getrouwd 27 December: N. M. Roetman en P. H. M. M. E. Hogenbirk; W. C. Jongh en J. Hopman; J. M. Willemsen en A. Sigal. Bevallen 24 December: S. LebbingKeizer, z.; C. C. Struijkenkamp—v. Alphen, d.; M. C. Fortgensv. Beelen, d.; J. P. Nederkoorn Berendrecht, z. 25 December: K. J. C. ToesetBruel, d.; A. C. van Laviere—Roetman, d.; A. M. Zwerus— Zwarter, z.; J. L. van 't HofVerdam, d.; 26 December: E. van KilsdonkKooijman. z.; M. WeberKremer, z.; M. Lagerweijv. d. Stelt, z.; C. L. de Mooijter Metz, d.; J. W. M. VesteringVeer, d.; C. A. Schreurs—v. Nieuw- kerk, z.; 27 December: C. A. van Wooning Vlugt, d. Overleden 24 Dec.: I. Noach, 57 j. Parklaan; G. C. C. Reeser, 82 j., Hazepaterslaan; J. C. LassooijMeerleveld, 60 j., Gasthuisstraat; 25 December: J. Schutterde Jongh, 63 j., Berckheijdestraat; W. J. Scheffer, 82 j., Scho tersingel 26 December: A. v. d. HelmKieft, 83 j.,#Tetterodestraat. Radiodistributie reeds in driehonderd huizen. De radiodistributie in Haarlem gaat ge stadig verder. Steeds komen er nieuwe rol len kabejs aan en met grooten spoed wordt gearbeid om zoo snel mogelijk alle gegadig den gedistribueerde klanken te kunnen le veren. Ongeveer driehonderd huisgezinnen heb ben met de Kerstdagen al op deze wijze mu ziek in hun huiskamers gehad, zij het slechts nog een weinig pi'ovisorisch. omdat uiteraard nog niet alles gereed kan zijn. Zoo zijn bijvoorbeeld in de stad nog geen mu- ziekkabels gelegd, zooals die tusschen Hil versum en Haarlem (en andere plaatsen) bestaan. Ook de volledige ontvanginstallatie aan de buitenzijde der stad voor de buitenland- sche stations is nog niet gereed, doch zooals gezegd is: ongeveer drie honderd aangeslo tenen hebben de primeur Yan de distributie gehad. Helaas zijn er nog verscheidene huiseige naren die niet willen meewerken bij het aanleggen der kabels en niet gedoogen dat tegen hun pand een kabel wordt bevestigd, Dit is een der oorzaken dat het geheele net zeker niet voor April van het volgénd jaar gereed zal zijn, ofschoon voor dezen tijd zeker een groot deel reeds volledig zal kun nen- worden bediend. Op vele plaatsen in de stad zijn de over spanningen der straten al klaar doch voor alles in kannen en kruiken is zullen er nog ettelijke honderden kilometers kabel moeten worden gespannen en gelegd. Doch het begin is er. Dat hebben eenige wijken om de centrales met Kerstmis kun nen ervaren. 470ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse. 3de lijst Trekking van Vrijdag 27 December 1935 Hooge Prijzen 200.— 149 Prijzen van 45. 408 418 692 1079 1092 1190 1359 1422 1457 1733 1958 2407 2457 2491 2543 2827 2920 3319 3494 3657 4157 4268 4483 4578 4991 5412 5458 '13 5725 5741 5819 608'' 6167 6334 6345 6722 6758 6884 7159 72c 7621 7799 8047 8124 8161 8989 9130 919 9341 9708 9871 10108 10676 10698 10742 107" 10790 10960 11175 U431 11665 11688 11732 11991 12082 12244 12348 12481 12602 12922 13170 1349; 14006 14234 14235 14443 14704 14856 14933 1562' 15844 15950 16143 1G230 17062 17070 17500 1759: 8344 18502 18G09 19798 19917 19922 19965 2001; 20355 20608 20986 Verbeteringen 3e kL\sse, 2e lijst: 16976 m. z. J.7976; 20597 m. Z. 2059$, Fototentoonstelling in onze Tijdingzaal. Werken der leden van den Kennemer Fotokring. Overleden: Baukje 2 j. dochter van J. Pui trum en B. van den Burg. Theodorus Dijt 69 j. geh. met C. C. van Warmerdam. Wouter Tim mer 75 j. geh. met K. Spaargaren. Jenneke Jo hanna Boll, 87 j. wed. van A. de Hoog. Johan na Petronella Steur, 52 j. geh. met H. P. Balm. Wilhelmus van Miltenburg, 87 j. wed. van C. Broekman. Wilhelmus Lucas B'artels, 80 j. wed. van C. Trust. Hendrik van Roosmalen, 76 j. wed. van D. Kasen. Er gaat inderdaad een groote pro pagandistische waarde uit van den Kerstsalon, de fototentoonstelling in onze Tijdingzaal, georganiseerd door den Kennemer Fotokring. Zoo zei ook de voorzitter van dezen kring de heer J. C. Ulenbroek, die in zijn openings woord ook de vertegenwoordigers der zuster verenigingen verwelkomde. Een tentoonstel ling als deze is zeer zeker belangrijk, niet al leen voor de amateursvereeniging als zooda nig, doch ook juist wegens de propagandisti sche waarde. De twee consequenties die zijn verbonden aan dezen Eersten Haarlemschen Kerstsalon zijn dat nu volgende jaren ook Kerstsalons gehouden zullen moeten worden en dat de amateurs ervoor moeten zorgen de kwaliteit van hun werk steeds te verbeteren. Het bestuur van den kring hoopt dat men alles in het werk zal stellen om te bereiken dat deze kerstsalons in Haarlem burgerrecht, zullen verkrijgen. Tot slot bracht de heer Ulenbroek dank aan hen die meegewerkt hadden aan de inrich ting en voorbereiding der tentoonstelling en bood aan de directie van Haarlem's Dagblad een foto naar keuze aan. De heer F. Gerhard sprak als secretaris van den Bond van Nederlandsche Amateur Foto- jrafenvereenigingen, als redacteur van het te verschijnen blad „De Fotogaaf" en als oud bestuurslid van de Bloemendaalsche Fotogra- fenvereeniging, die nu Kennemer Fotokring is geworden. Hij zag de tentoonstelling van de werken der amateurfotografen in het licht van Kerstmis en trok de vergelijking tusschen het symbool van dit Kerstlicht en het licht dat voor den fotograaf onmisbaar is. Ook de fotografen hopen op betere tijden, zooals het Kerstlicht de beteekenis van herle ving en opleving heeft. Juist het amateurisme, de liefhebberij der fotografen, doet moeilijke tijden vergeten. De heer Gerhard hoopte ook dat het peil der werken steeds beter zou worden. Het aan tal genieën onder de amateurs mag dan wel verminderd zijn, het aantal goede fotografen stijgt en stijgt snel. De heer A. van Dalsum voerde het woord namens de Nederlandsche Amateurs Fotogra- fenvereeniging. Hij herinnerde aan den tijd dat de Bloemendaalsche Amateur Fotografen- vereeniging bestond, nu Kennemer Fotokring geworden, waarvan hij vroeger bestuurslid is e weest. Hij hoopte op een blijvende goede samenwerking evenals de heer B. Schaap, be stuurslid van de Haarlemsche Amateur Foto- grafenvereeniging, die ook de propagandisti sche waarde der tentoonstelling memoreerde. De expositie, waar behalve kunstzinnige werken der leden ook documentaire toto's lig gen, is op de beide Kerstdagen zeer druk be zocht. De documentaire werken betreffen die van den heer H. F. Tillema over Borneo, van den heer J. C. Mol over kristallen en van den heer A. Burdet over vogels. BLOEMENDAAL Het voorbereidend L.O. Geen verhooging van salarissen. B. en W. van Haarlem kunnen, in verband met den financieelen toestand der gemeen te, geen voorstel doen tot verhooging van de salarissen bij het voorbereidend Onderwijs. Ook de gelegenheid voor openbaar voorbe reidend l.o. kon daarom niet worden uitge breid. „DO, MI, SOL, DO" IN DEN STADS SCHOUWBURG. Zaterdag 28 December a.s. wordt door het Vereen. Rott. Hofstadtooneel, directeur Oor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg alhier voor het voetlicht gebracht: „Do, mi, sol, do", met Fie Carelsen, Vera Bondam en Dirk Verbeek, Piet Bron e.a. De regie is van Bets RanucciBeekman; de vertaling van J. C. van der Horst. „Do, mi, sol de" is een badinage over huwe lijk en liefde, behandelt het eeuwige probleem van den hartstocht, die plaats maakt voor ge negenheid, voor kameraadschap en de behoef te van de tnenschen naar de onrust, het geluk, de marteling van een nieuwe liefde. PRAUW MET KOLONISTEN DOOR DEN STORM OVERVALLEN. MANOKWARI. 27 Dec. (Aneta). Bij het oversteken in een prauw van Oransbari naar Manokwari is een groep kolonisten van de kolonisatievereeniging Nieuw-Guinea des avonds door een storm overvallen. De prauw zonk. De drenkelingen zijn na vier uur roeien uitgeput nabij Warmaraai aange spoeld. Een Japansche schoener is gehuurd om de kolonisten te halen. HAARLEMMERMEER. TWEE WONINGEN AFGEBRAND. Dinsdagavond ontstond brand in het dubbel woonhuis van den landbouwer van Elderen aan den IJweg bij den Venneperweg en be woond door de arbeiders Beerendonk en van Hoven, doordat in het achtervertrek bij B., de vlam sloeg in 'n pan waarin spek gebakken werd. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat het huis weldra in lichtelaaie stond en de buren, die zich reeds ter ruste hadden bege ven, met moeite konden worden gered. De brandweer van Nieuwvennep wist den brand tot de dubbele woning, die tot den grond toe afbrandde, te beperken. De beide inboedels gin gen ook geheel verloren. Verzekering dekt de schade. BURGERLIJKE STAND van 2026 December 1935. Geboren; Adriana Clasina, dochter van J. C. Barendsen en C. A. Uljee. Theodora Johan na Elisabeth Agnes, dochter van F. A. M. A. Aalbers en E. M. van Veen. Gerdina, dochter van J. den Dekker en T. van der Vliet. Antonia Gijsberta Anna, dochter van P. Timmers en G. M. Hoogervorst. Izak Evert Gerard, zoon van P. Koole en E. Vromans. Louisa Maria, dochter van P. J. Winter en D. A. Schefferlie. Petrus Franciscus Johannis, zoon van A. P. Everaardt en J. C. Bogers. Johanna Clasina, dochter van S. J. v. d. Tonnekreek en C. C. Schipper. Anton, zoon van N. G. Bruijnis en H. van Eideren. Jacoba Johanna, dochter van H. van Egmond en E. Moleman. Gehuwd: Lucas Koning, wed. 44 j. en Elisa beth v. d. Bovenkamp 27 j. Johannes M. Ger- ritse 25 j, en Antje Dekker 22 i. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Woensdagmiddag te ongeveer 4 uur is een bestelauto van Vroom en Dreesmann op den Zeeweg alhier over den kop geslagen. De wa gen reed in de richting Strand. De weg was zeer glad. Ter hoogte van den Watertoren gleed ae wagen zijdelings weg in de richting van het midden-fietspad. Een der wielen raakte in een gat in het plantsoentje tusschen den rijweg en het middenrijwielpad. Vermoe delijk is daardoor de wagen over den kop ge slagen. De chauffeur die alleen in de auto zat, de 25-jarige J. D. W. wonende in de Te- ding van Berkhoutstraat te Haarlem, werd door voorbijgangers uit zijn benarde positie bevrijd, en, daar de man over pijn in rug en hoofd klaagde op en onder jassen e.d. gelegd, totdat dr. Immïnk ter plaatse verscheen. Deze vond het gewen6cht, dat W. naar een zieken huis werd overgebracht, waarop de chauffeur met een ziekenauto van Mathot naar het St.- Elisabeths Gasthuis te Haarlem is vervoerd. Later is hij per tax?i naar huis gebracht. Een kraanwagen van Limbach en personeel van V. en D. zorgden, dat de verongelukte auto werd weggesleept. AANRIJDING TE AERDENHOUT. Denzelfden dag, te ongeveer 3 uur nam. had te Aerdenhout een aanrijding plaats, eveneens tengevolge van de gladheid van den weg. Op de Westerlaan, ter hoogte van per ceel no. 21. stond met den kop naar Aerden hout. aan de Oostzijde van den weg een paard en wagen van E. A. v. S.. wonende aan den Oosterduinweg te Aerdenhout. Toen deze weg reed en dus naar den rechterkant van den weg overstak, naderde uit de richting Aerdenhout een auto van J. v. d. E. uit Rijnsburg. Deze reed met geringe snelheid, doch tengevolge van de gladheid van het wegdek begon de wa- jen te glijden in de richting van den wagen, van v. S. en een botsing volgde. V. S. was bij tijds van de bok gesprongen. Het paard kreeg een niet ernstige wond aan de borst. De wa gen kreeg schade aan de voorzijde, terwijl de boomen goeddeels werden vernield. De auto kwam er goed af. De autobestuurder ver klaarde zich bereid, de aan paard en wagen toegebrachte schade te vergoeden. VERSTOPTE RIJWIELEN. Woensdagmiddag te ongeveer 5 uur kwa men aan het bureau van politie alhier de 20- jarige J. A. en de eveneens 20-jarige A. D., vermoedelijk stroopers, beiden wonende te Haarlem. Zij deelden mede, dat hun rijwielen, die zij dezen middag aan den kant van den Zeeweg hadden verstopt, verdwenen waren. Een der rijwielen Is later teruggevonden op den. hoek Zeeweg-Spoorlaan. Het andere is nog niet terecht. KERSTGAVE DER ELSWOUT PADVINDERS Dinsdagmiddag waren de verkenners en welpen onder leiding van den hopman den heer Wezelman in het troephuis bijeen. Zij hadden een tentoonstelling van de ontvan gen goederen welke zij met de „Kerst"-goede daad hebben bijeengehaald. Op den grond: waren de etenswaren uitgesteld, welke door de Bloemendaalsche bevolking waren gede poneerd in de versierde tonnen, die men in de winkels heeft kunnen aantreffen met het opschrift „Koop er één, Koop er twee". De tweede was voor de Bloemendaalsche be hoeftigen. Ter zijde stonden de speelgoede ren bij verschillende families opgehaald. Nog deze week worden de Kerstpakken be zorgd, terwijl een gedeelte wordt geschon ken aan het Kinderhuis „Groot Kijkduin" te Zandvoort, waar heden het kerstfeest nog eens met deze giften wordt gevierd. Ds. Ch, de Reus van Overveen en de heer A. Hiemstra, commissaris van politie, gaven van hun belangstelling blijk. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bij: Koper, Hooge Duin en Daalscheweg 31a, Bloemen- daal, een gouden speldje; Bongers. Oranje Nassaulaan 73, Overveen, een grijs poesje; Stokman, Raaphorststraat 23, Haarlem, een verm. gouden armband met slot; H. J. Nijland Graaf Florislaan 35 Vogelenzang, een zilve ren armband; Kroon, Vogelenzangsche Duinweg 3, Vogelenzang, een handschoen; P. Smid. Noordlaan 19 Bloemendaal, een kinder wantje; de Vries van Doesburgh, Rustenbur- cherweg 16, Bloemendaal. een bruin lederen dameshandschoen; Postkantoor. Overveen, een vulpenhouder; Kaandorp, Bloemendaal sche weg 107 Bloemendaal, een gouden oor knop; Halderman, Amsterdamstraat 3 N. Haarlem, een dameshandschoen; Togtema, Zomerzorgerlaan 14b, Bloemendaal, een kin- derportemonnaie met inhoud; Lindeman, Boschlaan 65 Bloemendaal. een ruigharige hond; H. Wassink, Hospeslaan 2 Haarlem, een breiwerk m. pennen; Sijpensteyn, Willem de Zwijgerlaan 89 Overveen. een kinderhand- schoen; Hekker, Bloemendaalscheweg 265 Overveen, een actetasch; aan den politie post te Aerdenhout, een damesbeursje met inhoud; een kindermuts; aan 't bur. v. pol. Overveen, een gehaakte muts; oen dames hoedje; een R.K. Kerkboekje; een kinder handschoen; een glacé handschoen; een handwater van rijwiel; een wollen kinder muts; een zilveren dameshorloge zonder glas. OVERVEEN S. P. RIJNIERS E 70 JAAR. Den Tweeden Kerstdag herdacht de heer S. P. Rijnierse, aannemer in het bouwbedrijf, zijn 70sten verjaardag. Dat deze dag niet onopge merkt voorbij zou gaan, was te verwachten. De woning van den heer Rijnierse aan den Zijlweg was in een bloementuin herschapen. Van des morgens vroeg af kwamen bloemstuk ken en fruitmanden binnen, o.m. van den Ne- derlandschen Aannemersbond te Amsterdam, van de N.V. Mij. Ripperda. te Haarlem, van de Twentsche Bank N.V. te Haarlem, de Vereeni- ging Veillust te Haarlem, het „Witte Kruis" (afd. Bloemendaal), het kantoorpersoneel en werkliedenpersoneel der firma. Des middags kwamen Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester en de heer A. J. Prinsen- berg. wethouder den jubilaris persoonlijk ge luk wenschen. Voorts: vele bestuursleden van bovengenoemde vereenigingen en een groot aantal .vrienden en bekenden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2