FRANKI V'-i Boomwisseling. i Hit Bi&OMQtiikstê 53e Jaargang No. 16109 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: i\ VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0i65, franco p. post 0.72V*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger /75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 December De Italiaansche Positie. Uit het verloop der gebeurtenissen, zoo wel op het politieke Europeesche als op het militaire Abessynische front, moet men wel opmaken dat de positie van Italië steeds be narder begint te worden. Natuurlijk blijft de noodige reserve geboden ten aanzien van de oorlogsberichten. Wie zich den Europeeschen oorlog herinnert weet wat officiëele com muniqués waard zijn. Maar als men bij de jongste Abessinïsche overwinnings-berichten in aanwerking neemt, dat van deze zijde steeds een veel bescheidener toon is gevoerd dan van de Italiaansche, en als men aan de nu-nogal-vage Italiaansche berichten ernaast legt wordt toch wel sterk den indruk ge wekt dat het den aanvallers niet best gaat. De guerilla-methodes van hun tegenstanders werken in dit onherbergzame gebied blijk baar fnuikend, de gemaakte vorderingen schijnen nog steeds van weinig belang. Dit algemeene verschijnsel is van meer beteeke- nis dan de vraag of het een of andere nietige plaatsje al of niet door de Abessyniërs bezet is. Aan het politieke front in Europa is Italië wel zeer sterk aan de verliezende hand. Na Hoare's val heeft de Pransche premier geheel bakzeil moeten halen. De Fransche rechtsche pers is totaal omgezwenkt naar de zijde van den Volkenbond. Laval zelf heeft het Kamer debat met moeite doorstaan, zich uit alle macht moeten verdedigen tegen zijn belagers en 'n benauwde meerderheid behaald op grond van zijn verzekeringen, dat hij militaire af spraken met Engeland had gemaakt. Andere landen hebben zich inmiddels ook tot steun in de Middellandsehe Zee bereid verklaard. En er is meer in Italië's nadeel. Er is de slechte financieele toestand van het land, die met een enorme werkloosheid en zeer lage loonen en salarissen gepaard gaat. Er is de toepas sing der economische sancties, die het van zijn exportmarkt beroofd heeft. Dit zijn zeer ernstige dingen, als men zooiets als twaalf millioen gulden per dag besteedt aan een oorlog, die geen noemenswaard succes op levert, met den Aibessynischen regentijd in het vooruitzicht. Het inleveren van sieraden en gouden trouw ringen door de bevolking heeft in Europa veel indruk gemaakt.. Na-tuurlijk is zoo'n massa-beweging Mussolini tijdelijk dienstig ter bevordering van de nationale geestdrift Maar de findnciëele opbrengst ervan moet men niet te hoog taxeeren. Als er tieiv millioen trouwringen ingeleverd zijn, hetgeen al ge weldig veel lijkt, vertegenwoordigt dat een goudwaarde van ongeveer 40 millioen gulden, hetgeen nauwelijks toereikend kan wezen voor vier dagen kosten van oorlogvoering. Bovendien eischt de massa in ruil voor haar offers, succes. Zij vergeet niet dat zij offers gebracht heeft. En offers als deze, welker waarde niet alleen materiëel is, leg gen dengeen die ze aanvaardt extra verplich tingen op. Het welgestelde deel der bevolking heeft zich bovendien al zeer veel materiëele" opofferingen moeten getroosten door de ge dwongen omzetting van buitenlandsch effec tenbezit in Italiaansche staatspapieren en door de gedwongen beperking van de dividend uitkeeringen der industrie. Dit alles bijeengenomen wordt het steeds duidelijker dat Mussolini een zeer hoog spel speelt, waaron hij weinig troeven meer in handen heeft. Zijn diplomatiek beleid is, zoo als al zoo vaak tevoren, op een échec uitge- loopen. Welke kansen er voor hem bestaan om dezen loop van zaken in zijn voordeel te doen keeren is niet duidelijk. Een wanhoops-aanval van Italië op de En- gelsche vloot kan men zich ook moeilijk meer voorstellén. Dat een dergelijke dwaasheid tot eep verschrikkelijke ramp voor Europa zou kunnen leiden neemt niet weg, dat die ramp in de eerste plaats en met volle kracht Italië zou treffen. Het is bekend dat vele adviseurs van den Duce hem het gansche Abessinische avontuur hebben afgeraden. Indien hij zelf ge neigd zou wezen tot een wanhoops-aanval op Engeland schijnt het dan toch wel heel on zeker of zijn naaste medewerkers nog bereid zouden zijn hem in zulk een dolle onderne ming te blijven volgen. Dit alles overwegende moet men wel tot de slotsom komen dat Mussolini voor een verlo ren zaak staat. Toepassing van een embargo op petroleum zou in deze situatie wellicht over bodig kunnen zijn. Het besluit alleen ware mis schien voldoende om Italië tot onderhandelen met Genève te dwingen. In elk geval, ook als dit besluit niet genomen wordt, moet de hui dige loop van zaken tot een Italiaansche capi tulatie in Genève leiden. Waarbij Mussolini's beste troeven zouden zijn, dat de Volkenbonds- mogendheden ongetwijfeld geen burgeroorlog Tusschen zwarte kolenslak, Schillen en sigarenasch, Steekt scheef uit den vuilnisbak, Wat een trotsche kerstboom was. Alle glorie is er af, Weg is het poëtisch licht, Weg de warmte die hij gaf, 't Is een katterig gezicht. Kindren dansten om hem heen, Zongen bij hem .Stille Nacht", Nu, verschrompeld en alleen. Wordt hij naar de belt gebracht, 't Leven gaat weer haastig voort. Over zijn geknakten top, Zet de menschheid onverstoord, Alweer nieuwe boomen op. Die dan meer figuurlijk zijn. Als een duidlijk onderscheid, Overeenkomst slechts in schijn, Groot verschil in tastbaarheid. Zelden zijn die boomen fraai, Verre van een Stille Nacht, Hebben zij eer daglawaai In der menschen geest gebracht. Zulk een boom verspreidt geen gloed. Er is haast geen lichtpunt in, En hij werkt op het gemoed Nooit in dichterlijken zin. Ach. de Kerstboom is weer heen En het nieuwe boomseizoen Brengt geen vreugd in 't algemeen, Ook al zijn ze nog zoo.groen. in Italië wenschen en zelfs wel bereid zullen zijn, het financieel herstel van dit land te bevorderen. Maar dit is wel iets anders dan de stichting van een Caesarenrijk.... R. P. De Kerstinzameling 1935 voor de Stille Armen. Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van onze inzameling voor de Stille Armen. In de eerste plaats aan de Haarlemsche Dagbladen, die ons in deze zoo krachtig heb ben gesteund. Verder danken wij allen, die door hunne milde bijdragen ons in staat heb ben gesteld aan vele gezinnen blijde Kerst dagen te bereiden. Wij mochten hiervan zoowel mondeling als schriftelijk vele bewijzen ont vangen. Het Comité „Voor de Stille Armen", Mr. Dr. W. P. VIS, Voorzitter. Mr. P. E. BARBAS. Secretaris. Bij het comité zijn nog de volgende giften ingekomen O. H. D. f2,50; N. A. M. f 1; Mevr. H. A. H. W. f5; Mevr. R. T. H. f 50; Mej. A. W. A. P. M. f2,50; N. L. f5; J. V. f5; N. N. f5; C. J. R. f2,50. Totaal f78,50. ER WAS EENS Het is zeer vele jaren geleden. Toen was er eens iemand, die voor het eerst probeerde door middel van een advertentie van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad iets op te ruimen. Het lukte hem zoo schitterend, dat sindsdien vele honderdduizenden zijn voorbeeld hebben gevolgd. En nog steeds lukt het uitstekend, getuige het feit dat zijn aantal opvolgers van jaar tot jaar stijgt. Het lijkt haast een sprookje, maar het is werkelijkheid. Zilveren jubileum van Aaf Bouber. Een comité gevormd. Door het Comité voor de viering van het zilveren tooneeljubileum van Aaf Bouber is de volgende circulaire verspreid: Zaterdag. 4 Januari, zal Aaf Bouber ook te Haarlem haar zilveren tooneeljubleum in „Het Kind van de Buurvrouw" vieren. Amster dam heeft haar eenige weken geleden op waar lijk grootsche wijze gehuldigd en het is dien avond wel heel duidelijk bewezen, hoe zeer in alle kringen de oprechte en groote tooneel- speelkunst van deze actrice geëerd wordt. In Aaf Bouber bezitten wij een van onze beste vertegenwoordigsters der realistische school, een kunstenares die altijd weer treft door het levensware en ontroerend-zuivere van haar spel. „Het Kind van de Buurvrouw" biedt Aaf Bouber alle gelegenheid haar prachtige kunst te toonen en wij mogen dus verwachten, dat ook hier onze Stadsschouwburg dien avond stampvol zal zijn. Om den jubileum-avond van Aaf Bouber, die ook om haar lieve hoedanigheden als vrouw zich de warme sympathie van zeer velen wist te verwerven, te Haarlem zoo fees telijk mogelijk te maken, verzoeken wij U wel een bijdrage te willen zenden aan den secre taris-penningmeester van het Comité, den heer J. B. Schuil. Tuinwijklaan 33 Haarlem (post giro no. 80769). Het comité is als volgt samengesteld: M. A. Reinalda (voorzitter), Henk Bakker, W. Bak ker. Ph. A. Deinum, S. P. Doek, Dr. Tjebbo Franken. B. C. Hartman. A. M. de Jong, M. S Koops. H. T. Oets. E. Prager, F Primo. H. B. van der Sande, J. B. Schuil (secretaris-pen ningmeester) Mr. P. Tideman, KERSTKRANS KERSTBROOD TULBAND SAUCIJZENBROODJES HAMBROODJES CROQUETTEN RAGOUTBROODJES PASTEITJES BERLINER BOLLEN APPELFLAPPEN BEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN OLIEBOLLEN CANO'S DRIEHOEKJES EN NOG VELE ANDERE LEKKERNIJEN. (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe Douglastoestellen voor de K. L. M. Eenige kleine wijzigingen en verbeteringen in het type. AMSTERDAM. 30 December (A. N. P.) De gunstige resultaten welke de K.L.M. tot dusver met de Douglas DC 2-vliegtuigen heeft opgedaan, hebben haar doen besluiten bij de N.V. Nederl. Vliegtuigtnfabriek een order te plaatsen voor drie nieuwe machines van het zelfde type. Deze toestellen zullen geheel ge lijk zijn aan de reeds in gebruik zijnde, be houdens een aantal kleine wijzigingen en ver beteringen, die in de practijk wenschelijk zijn gebleken. De levering der nieuwe vliegtuigen zal in Mei 1936 geschieden. De Abessyniërs hebben aan het noordelijke front successen behaald. pag. 4 Laval heeft Zaterdag in de Fransche kamer tweemaal een kleine meerderheid behaald. pag. 4 Geruchten om Lindbergh's vertrek naar Europa. pag. 4 Een aardbeving in Ned.Indië heeft schade aan gericht; te Sibolga stortten winkelhuizen in. pag. 1 Bij een brand te Amsterdam zijn 150 booten een prooi der vlammen geworden. pag. 3 Het wetsontwerp tot regeling van het aanvul lend onderwijs is ingetrokken. pag. 3 Nationaal winterlaer der padvinders te Haar lem. pag. 3 Laatste Berichten. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P. De Italiaansche positie. A. A. Matris: Studentenstudiën. pag. 1 pag. 3 Criticus over den wedstrijd V. S. V.K. F. C. pag. 6 J. B. Schuil over: Do-Mi-Sol-Do. pag. 2 Uitverkoopen en opruimen in het Winkelbedrijf. In de praktijk blijkt ook deze wet niet in alle gevallen duidelijk. Indertijd hebben wij bijzonderheden mede gedeeld over de nieuwe wet betreffende het Uitverkoopen en Opruimen in het Winkel bedrijf, die 1 November jl. in werking getre den Is. De hoofdzaak van de wet is samengevat in de volgende artikelen' Artikel 2: 1 Het is verboden ln het winkelbedrijf een verkoop aan te kondigen onder de aandui ding „uitverkoop" of „opruiming" zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ingevolge deze wet verkregen ver gunning. 2. Het is. behoudens het bepaalde in het vorig lid, verboden in het winkelbedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kondi gen, dat daardoor redelijkerwijze de indruk wordt gewekt van een tijdelijke voordeelige aanbieding in verband met bijzondere om standigheden. welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. Artikel 3. 1. De bepaling van het eerste lid van ar tikel 2 is niet van toepassing op de aankon diging van verkoopen in verband met jaars- of seizoenwisseling. 2. Het is verboden de in het vorig lid be doelde verkoopen aan te kondigen onder andere aanduiding dan een der navolgende' ..jaarlijksche opruiming" „halfjaarlijksche opruiming", .seizoenopruiming". ..balansop ruiming", „inventarisopruiming". Artikel 12 bepaalt nog, dat de jaars- of seizoenopruimingen in artikel 3 bedoelt, uit sluitend mogen worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. De uitverkoopen waarvoor de Kamer van Koophandel ingevolge art 2 vergunning moet geven hebben betrekking op het ophef fen van een winkelnering of het staken van den verkoop van een of meer soorten van goederen tot een winkelnering behoorend. Tot zoover wat de hoofdinhoud van de wet aangaat. De Kamer van Koophandel heeft in de af- geloopen maanden reeds eenige vergunnin gen verleend voor zulke uitverkoopen. In Januari mogen dus de winkels oprui mingen houden. Zooals by bijna elke wet zijn ook bij het opstellen van deze wet blijkbaar niet alle ge vallen die zich in de praktijk kunnen voor doen voorzien. Niet alieen de betrokken winkeliers maar ook de Kamers van Koophandel en de poli tie weten niet hoe ln enkele gevallen gehan deld moet worden. Met andere woorden hoe de wet precies moet worden gelezen en uit gelegd. Daarom zijn niet alleen te Haarlem maar ook in verschillende andere steden proef- proccessen-verbaal opgemaakt om daardoor een rechterlijke beslissing uit te lokken. Eerst als in hoogste instantie in deze proefproces sen een uitspraak gedaan is. weet men wat mag en wat niet mag De politie te Haarlem tracht in deze pe riode van onzekerheid door overleg met de betrokkenen moeilijkheden op te lossen. Als een winkelier iets doet wat volgens de po litie niet overeenkomstig de bedoeling van de wet is, wordt de belanghebbenden daarop ge wezen. Het is dus geenszins de bedoeling om met processen-verbaal te werken. Alleen in onzekere gevallen is verbaal opgemaakt om een rechterlijke beslissing uit te lokken. Daaronder is een belangrijke principieele quaestie. Een winkelier heeft zijn klanten reeds lang voor Januari in de gelegenheid gesteld goederen te reserveeren die zij dan in den tijd van de opruiming zullen koopen. De een meent dat dit mag. de ander acht het in strijd met de wet. Nu moet de rechter beslissen. Eenige andere proefprocessen loopen over de vraag of bepaalde bewoordingen waarbij speciale aanbiedingen die een winkelier doet buiten den termijn van de halfjaarlijksche opi-uimlng of seizoenopruiming valt onder hetgeen bij deze wet verboden is. De Kamer van Koophandel verleent de vergunningen voor de uitverkoopen in ge volge artikel 2. De politie heeft daarnaast evenwel te zorgen voor de naleving van de wet, dus ook over de wijze hoe met de ver gunning van de Kamer van Koophandel ge werkt wordt. U* i* -- U If, x *1 1 4 a iV E§ f* A f- m V A x. m 7 f f --V Ijl Een foto van het Winterlaer der Padvinders, dat in Haarlem is gehouden. Het woord is aan.... Churton Collins Eisch nooit als een recht wat gij als een gunst kunt vragen. Aardbeving in Nederlandsch- Indië richt schade aan. Menschen vluchtten uit huizen en kantoren. Winkelhuizen te Sibolga stortten in. PADANG, 30 Dec. (Aneta) Zaterdagmorgen te ongeveer 9.07 uur is Padang door een aard beving geteisterd. De beving duurde één mi nuut. De interiocale verbindingen werden hier door verbroken, zoodat berichten uit dit ge west in den eersten tijd niet doorkwamen. In de stad Padang zijn vele muren gescheurd. In de toko-etalages viel het glaswerk om: elec- trische geleidingen knapten af. Een huis werd beschadigd. Voorts kwamen bij Aneta de volgende tele grammen binnen: AMBOINA, 30 Dec. Hedenmorgen te acht uur werden hevige aardschokken gevoeld; voor zoover bekend hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad Op meerdere plaatsen in de stad Ambon werd lichte materieele schade toegebracht. De bevingen duren voort. PADANG SIDEMPOEAN. 30 Dec. Zaterdag morgen te ongeveer 9 uur werd alhier een sterke aardbeving geconstateerd; de gebou wen schommelden duidelijk heen en weer. De beving had de richting Oos-West en duur de ongeveer een halve minuut. De menschen vluchtten uit de huizen en winkels naar buiten. Zaterdagnacht, te iets over halftwaalf werd een lichte aardbeving gevoeld in de richting Oost-West. Vernomen wordt dat gistermor gen inheemsche steenen winkelhulzen te Si bolga zijn ingestort. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. PADANG, 30 Dec. Nader wordt bericht dat te Pajacombo verschillende muren gebarsten zijn. In het district Solok heeft een aard storting plaats gehad waardoor het verkeer een dag was gestremd. De gezagvoerder van het K. P. M.-schip „Elout" rapporteerde dat hij Zaterdag, varen de nabij Emma-haven, eveneens de gevolgen van de beving heeft waargenomen. Hij deel de med. dat dit een gevoel gaf alsof het schip op een klip liep. FORT-DE-KOCK. 30 December. Zater dagmorgen te 9.05 uur werd hier een flinke aardbeving gevoeld; de hulzen schommelden heen en weer. De duur van den schok was circa één minuut. MEDAN. 30 December. Zaterdagmorgen te 9.10 uur werd hier een vrij hevige aardbeving geconstateerd, hetgeen aan het bewegen der boomen duidelijk te zien was. In de huizen zwaaiden de lampen heen en weer. De men schen vluchtten uit hun huizen en kantoren. De klokken stonden stil. Tot dusverre zijn geen berichten omtrent aangerichte schade gerapporteerd. AMBOINA, 30 December. Tengevolge van den aardschok (zie boven) ls een beton- steiger verzakt, waardoor een pijp van de wa terleiding ls gesprongen en de rallbaan ont zet is. Thans worden doorloopend nog na-schokken gevoeld. Er valt echter geen verdere schade te rapporteeren. PADANG-SIDEMPOEAN, 30 December Zondagmorgen te elf uur werd wederom een lichte aardbeving waargenomen; deze was in de richting Oost-West en werd op verschillen de plaatsen gevoeld. BATAVIA, 30 December. Zaterdag te 10.88 uur registreerde het Meteorologisch Observa torium te Batavia een „inderdaad zeer zware" aardbeving, waarvan het epicentrum dat moeilijk vast te stellen was ln de omgeving van de Batoe-eHanden (West-kust van Suma tra) moest worden gezocht. Hierna werden nog na-schokken gere gistreerd op Zaterdag te 13.42 uur, Zondag te 00.54 uur en te 11.12 uur. AMBOINA, 30 December. Hedenmorgen te 7.12 uur is een beving geconstateerd in Oostelijke richting, welke te kenmerken viel als een „krachtige aardbeving". De afstand bedroeg 3000 kilometer. Te De Bilt geregistreerd Het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bilt heeft in den morgen van 28 December om 2 uur 48 min. 36 sec. Greenwich tijd een sterke aardbeving opgeteekend. De afstand bedraagt ongeveer 10.000 KM. De richting ligt iets be noorden het Oosten, waaruit volgt dat de oor sprong moet liggen nabij of in Noord Sumatra. PERSONALLY Geslaagd voor het diploma leer-arbeid van de Vereen, v. Handenarbeid in NcderLand en de Kath. Ver. v. Handenarbeid, onze staage- noote mej. W. A. de Vries.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1