1 I HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct AMSTERDAMSCHE BEURS DONDERDAG 2 JANUARI 1936 HAA'REEM'S DXGEEAD 5 LAATSTE BERICHTEN Hauptmann niet de moorde naar van Lindbergh's zoontje? Verdediging zal een onthulling doen. NEW YORK, 2 Januari (A.N.P.) De ver dediging van Hauptmann deelt mede, dat zij voor het hof van genade den naam van den waren moordenaar van het kind van Lindbergh zal noemen. De ramp van de City of Khartoum. LONDEN, 2 Januari (A.N.P.) Het onge luk van de City of Khartoum, waarbij twaalf personen om het leven zijn gekomen, heeft in Engeland veel opzien gebaard. De oor zaak van het ongeluk is nog niet vastge steld en de bladen verdiepen zich in gissin gen. Eenige beweren, dat de benzinetoevoer tot de drie motoren plotseling heeft gestaakt, anderen weer zijn van meennig, dat de hoogtemeter niet heeft gewerkt. Toen het toestel het water raakte, wees, volgens deze, de hoogtemeter een hoogte van 75 meter. News Chronicle bericht, dat de piloot, die zooals bekend kon worden gered, uit het vliegtuig werd geslingerd voor dit het water raakte. De man kon tot nu toe niet worden gehoord; zijn gezondheidstoestand laat dit niet toe. Lloyds verlaagt de premie tegen oorlogsgevaar. LONDEN, 2 Januari (AJÏ.P.) Lloyds heeft besloten de verzekeringspremie tegen oorlogsgevaar voor schepen in de Middel- landsche Zee en Roode Zee te verlagen van vijf shilling per honderd op drie en vier shilling per honderd. Daily Telegraph schrijft dat deze verlaging een kalmeerende uitwerking heeft op het politieke en het za kenleven, aangezien hierdoor een verminderd oorlogsgevaar tot uitdrukking komt. De Jos. Maria vlot gebracht. Den 2en December strandde tengevolge van motordefect bij Egmond niet ver van de Kerk plein de motorschoener Jos. Maria. Dinsdagmiddag heeft de bergingsmaatschap pij, dank zij een gunstigen wind en een gun stig tij, het vaartuig met behulp van talies en ankers naar diep water kunnen brengen. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. In den vroegen morgen van den len Januari werd op de algemeene begraafplaats, door het bestuur van de Haarlemsche afdeeling van de Evangelische Maatschappij, evenals voor gaande jaren een bloemstuk gelegd op het graf van pater Kraayvanger, ter herinnering aan zijn sterfdag en ter gedachtenis aan zijn Evangelischen arbeid ten dienste van boven genoemde Maatschappij. ARROND. RECHTBANK Fietsen gestolen. Tegen een jongeman die te Zaandam fiet sen heeft gestolen werd acht maanden gevan genisstraf met aftrek geëischt. Reeds eerder is hij veroordeeld, ook eens tot een voorwaardelijke straf welke straf ten uit voer is gelegd, omdat verd. zich niet aan de voorwaarden had gehouden. De verdediger mr. B. W. Stomps, schetste de groote moeilijkheden en tegenslagen die dezen jongeman reeds hebben getroffen, die meermalen blijk heeft gegeven van goeden wille te zijn. Wegens het gunstige reclassee- rings-rapport vroeg mr. B. W. Stomps uiter ste clementie en zoo mogelijk een voorwaar delijke veroordeeling als er kans op werk zou zijn. Uitspraak op 16 Janurai. Beleediging van den staat Twee verdachten uit Wormerveer stonden terecht omdat zij pamfletten met beleedigen- den inhoud voor den Staat in huis hadden ge had en hebben doen verspreiden of zelf heb ben verpreid. Verdachten zeiden niet geweten te hebben zich aan een strafbaar feit schuldig te hebben gemaakt en hadden de regeering niet willen beleedigen. De officier zei dat verdachten het hadden moeten weten, omdat een ander voor dezelfde woorden is veroordeeld, hetgeen in het in be slag genomen artikel bovendien nog wordt gezegd. Een getuige heeft wel een papiertje gekre gen, meent hij, maar 't kan ook wezen dat het dit niet was. Alle soorten drukwerk als deze gooit hij direct in de kachel. De tweede getuige weet op de terechtzit ting ook niet of hij zoo'n papier heeft gekre gen. Wel heeft hij aan de politie verklaard dit papier verscheurd te hebben, omdat hij bang was dat zijn kinderen het. zouden lezen. De officier verweet dezen getuige nu anders te verklaren dan hij tegenover de politie heeft gedaan. De officier geloofde dat de man er nu niet voor dorst uit te komen. In zijn requisitoir zei de officier dat z. i. voldoende was bewezen dat verdachten schul dig waren aan beleediging. Hij eischte tegen ieder een maand gevangenisstraf. Uitspraak op 16 Januari. WIELRIJDEN. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield op Nieuw jaarsdag een olieboilenrit. Des morgens start ten de donateurs. De wedstrijd ging over 5 K.M. Het was Huiboom die als No. 1 over de streep ging; een mooie prestatie, daar deze donateur 62 jaar oud is en nog verschillende jongeren achter zich liet. Des middags ver schenen de renners aan den start; hun op komst was niet groot. Er startten 19 renners. Het was Korthals, die bij de A kl. No. 1 werd, gevolgd door J. Wegman als no. 2, 3 Bert Matze, 4 Cleef, 5. Scheffer. Uitslag B kl.: 1. Eldert Vlugt, 2. Joop Hertog, 3. De Boer. 4. L. Koeken bier, 5. Claasen, 6. Leen Kuil. C kl.: 1. C. Her- tog. 2. Jaap Jonker. 3. Waigien. De overige renners uitgevallen. Na afloop werden de renners en donateurs onthaald op chocolade en oliebollen in het clubgebouw. „Excelsior" heeft het nieuwjaar goed ingezet. Donderdagavond 7 uur Zweed- sche gymnastiek. Onze tonguitvoer naar Frankrijk. Dezer ö- m is aan de tongexpoi'teurs door de visschei.j centrale mededeeling gedaan van hun contingenten voor een nieuwe pe riode voorloopig voor de maand Januari. De vei'üeeling is vo«- "elen een verrassing geworden, voor somn t een aangename, voor anderen echter e; onaangename, want volgens een ministerieele beschikking is men weer teruggegaan naar de oude verdeeling. zooals die ook was in Januari 1935, d.w.z. gerekend naar den uitvoer van twee jaar en niet van tien, zooals in den loop van vei'leden jaar was ingevoerd. Als gevolg van deze regeling zijn tel van exporteurs, die in den loop van verleden jaar een klein contingent hadden gekregen, uitgeschakeld. Het voordeel is geheel aan de zijde van de groote expoi'teurs, die nu weer terug hebben gekregen wat zij bij de herziening van de regeling moesten missen. (Adv. Ingez. Med.) De onderhandelingen tusschen den Franschen en den Engelschen staf. Britsche persstemmen. LONDEN, 2 Januari. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat de Fransche militairen bij de huidige on derhandelingen tusschen de Fransche en Brit sche steven gevraagd hebben welke assistentie Frankrijk van Engeland verwachten kan te land en in de lucht, ingeval van een aanval op de Fransche grens in het Noorden. Deze ver-strekkende vraag zou zijn gesteld in ver band met de overweging, dat de noodzakelijk heid van een troepenversterking aan de Fransch-Italiaansche grens het terugtrekken van Fransche troepen van de Noordelijke grens met zich mede zou brengen. Wat de samenwerking te land en in de lucht betreft zijn naar het schijnt de besprekingen, die in de eerste plaats betrekking hebben op de kwestie van de Fransche assistentie in ge val van een Italiaanschen aanval tegen Enge land, nog niet verder gekomen dan de eerste voorbereidende gedachtenwisselingen. Ten aanzien van de samenwerking der vloten is men daarentegen reeds iets verder gevor derd. De politieke medewerker van de Daily Ex press meldt, dat Frankrijk Engeland reeds ver zekeringen heeft gegeven betreffende de sa menwerking in de lucht, te water en te land. Overeenkomstige verzekeringen zouden ook reeds door Engeland aan Frankrijk zijn gege ven, of wel binnenkort gegeven worden. De Parijsche correspondent van; de News- Chronicle gelooft, dat de plannen geheel ge reed zullen gebracht worden op den dag van het bijeenkomen van den Volkenbond ter be raadslaging over de kwestie van het petro leum-embargo. Frankrijk stelt o.a. voor het in gereedheid brengen van Fransch-Britsche luchtsteunpunten aan de Fransche Noord- Oostelijke grenzen voor het geval, dat Fran sche troepen en vliegtuigen naar de Zuidelijke grenzen gezonden zuilen worden. Allereerst zouden Britseh materiaal en Britsch personeel voor de vliegvelden ter be schikking worden gesteld zoodat ingeval van een conflict in de Middellandsche Zee niets meer te doen zou blijven dan het doen ver trekken van Britsche eskaders vliegtuigen naar Frankrijk. Of dit voorstel door den staf der Britsche luchtstrijdkrachten gunstig op genomen is, kan nog niet gezegd worden, er verluidt echter, dat inlichtingen ingewonnen zouden zijn bij België en Nederland om trent hun eventueele samenwerking in een luchtconventie. Wat de legers betreft stelt Frankrijk niet het zenden van Britsche troe pen naar Fi-ankrijk voor. De Fransche re geering heeft Londen echter gepolst of dit bereid is „een zekere aanzienlijke strijd macht" voor onmiddellijke uitzending in ge val van nood in Engeland in gereedheid te houden. De diplomatieke coi-respondent van de „Daily Mail" is van meening. dat omtrent de wederkeerige militaire samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk reeds een accoord is bereikt, dat in overeenstemming zou zijn met de eischen van het oogenblik. Het bombardement op de Zweedsche ambulance. Volgens mededeeling van den Zweedschen consul te Addis Abeba twee doktoren gewond. STOCKHOLM. 2 Jan. (A.N.P.Donder dagmiddag is van den Zweedschen consul te Addis Abeba het volgende telegram ontvangen op het departement van buitenlandsche za ken: De laatste officieele berichten bevestigen dat het Zweedsche Roode Kruiskamp. dat. vol gens de conventie was gekenmerkt, op 30 De cember is gebombardeerd. De ziekenkampen werden met machinegeweren beschoten. Dr. Hylander werd in de rechterzijde gewond. Een ander kreeg kaakfracturen. De overige lands lieden zijn ongedeerd. Deelneming van het Nederland- sche Roode Kruis betuigd. DEN HAAG. 2 Jan. 'A.N.P.ï Het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat, naar aanleiding van het ge beurde bij Dolo door het Nederlandsche Roode Kruis aan het Zweedsche Roode Kruis tele grafisch zijn medegevoel is uitgesproken met de zoo zwaar beproefde zustervex'eeniging. MUITERIJ ONDER ITALIAANSCHE TROEPEN IN TRIPOLIS? PARIJS, 2 Jan. (A.N.P.1 Naar hier wordt vernomen zouden in grensposten in Zuid-Tunis een aantal Tripolitaansche kameelruiters zijn aangekomen, die naar Tunis waren gevlucht. Zi,i verklaarden tot een troepenafdeeling te behooren die nabij Nalut aan het muiten was geslagen. De commandant van de afdeeling, de Italiaansche luitenant Biondi, zou volgens deze berichten door zijn lieden zijn vermoord. (Adv. Ingez. Med.) Het afscheid van de Haarlemmermeerlijnen. Veel belangstelling aan verschillende stations. Op Oudejaarsavond te ongeveer 11 uur werd de exploitatie van de Haariemmermeerlijnen met uitzondering van enkele trajecten, die in hoofdzaak voorloopig nog voor goederen vervoer gehandhaafd blijven geëindigd. Het gemis van het Meerspoortje zal door velen ongetwijfeld als een niet gemakkelijk te herstellen verlies worden gevoeld, ook wat be treft het vertrek uit Hoofddorp, Nieuwvennep, Vijfhuizen exxz. van het uitgebreide pei'soneel met z'n gezinnen, hetgeen in menig opzicht vcor deze dorpen met omgeving in 't bijzonder en voor de gemeente Haarlemmermeer in 't algemeen een geenszins te onderschatten na deel zal beteekenen. Door het publiek werd aan verschillende stations bij het vertrek en binnenkomen van de laatste treinen een groote belangstelling aan den dag gelegd. Velen gevoelden zich blijkbaar gedrongen den laatsten rit van Leiden mee te maken, zoodat er nog een extra-wagen moest worden aangekoppeld. Vooral tot Oude-Wetering was deze trein flink bezet. Nadat de spoorbrug over de Ringvaart aldaar weder was openge draaid om open te blijven tot er omti-ent het lot van deze brug een beslissing zal zijn ge nomen, stapten er ook in Nieuwvennep nog velen in, die het afscheid van het Meerspoor tje in hun Oudej aai^avondstemming nogal van den vroolijken kant bekeken, zoodat deze trein onder het langdurige, schrille geluid van de stoomfluit en herhaald gejuich van de in zittenden in Hoofddorp arriveerde, opgewacht door een groote menigte, die blijkbaar van het inderdaad te betreuren slot van deze spoor wegverbinding nog getuige wilde zijn. Sommige Leidenaars hadden den laatsten rit zelfs tot Hoofddorp meegemaakt en waren vandaar per andere gelegenheid teruggereisd. De laatste Meertrein, die van Haarlem naar Hoofddorp vertrok, was slechts matig bezet. De spoorbrug over de Ringvaart bij Vijfhuizen werd ïxa 't passeeren van dezen trein door den wachter voor 't laatst opengedraaid en zal wel open blijven ook, omdat het in de bedoeling ligt het goederenvervoer dafc aanvankelijk eerst tot Haai'lem als eindstation zou geschie den voorloopig niet verder dan tot Vijf huizen te doen plaats hebben, hetgeen dit voordeel zal brengen, dat de bediening van twee bruggen (Vijfhuizen en Rijksstraatweg! kan worden opgeheven. Toen te 11.06 de laatste ook bijna ledige trein uit Aalsmeer in Hoofddorp aankwam, waren bijna alle belangstellenden nog aanwe zig. De lichten werden gedoofd en de uitroep weerklonk in de donkere ruimte ..dat hebben we ook weer gehad; niets bestendigs hier be- nêen!". En het bleef op het stationsemplace ment verder donker en stil; in tegenstelling met andere jaren toen de stoomfluiten van de locomotieven zich op het middernachtelijk uur langdurig lieten hooien om het Nieuwe jaar te begroeten I VORIGE KOERS STAATSLEENINGEN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n 4 pCt. Nederl. Indië STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5Vz pCt. Duitschland 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver klaring) BAN K- IN STELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert, van f 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Ned. Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever Alg. Ned. Ind. Elect. Mij TABAKKEN. Deli Batavia Deli Maatschappij Besoeki Senembah SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Konink. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland HollandAmerika lijn PETROLEUM. Doi'dtsche Petr Kon. Petr Perlak Petr. Philips Oil Shell Union Continental Oil Tidewater CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Gew. Steel U. S. Steel General Motor Radio Corp 97*-% m 22% 110!* 126 VI 46* 82 106 26%—27 43% 5S 249* 240* 101 -* 163 181*-182* 201 64 200*—201 11* 45*— 98 39* 38 39* 198!* 212—Ve 93 23% 9%-* 19* 9%-* 232-* 126 108 21* 17% - 29% 2% 27% 27% 33% 78/s KOERS VAN HEDEN pl.m. 1.30 21* 23* 268* 231-* 100% 185* 2078* 2I3*-216* 9%-% 20%-% 9%-% 233* 235 V- 17%—8* 30%—% 2%-% 29% 29* Amsterd. Rubber 106* Deli Bat. Rubber 63* Hessa Rubber 82 a4 Indische Rubber 88 Kendeng Lemboe 132 Serbadjadi 60* Rotterdam Tapanoeli 413, Sumatra Caoutch f8* Preanger Rubber 37% 75* Sumatra Rubber 138* AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeca Southern Railw. Cert. Union Pacific Chic. Milwaukee Missouri Kansas Texas MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong Billiton n Boeton PROLONGATIE 34% 8* 65* 1% 3% 163* 1 5 332* 1 8 215 pl.m. pl.m. pl.m. 1.45 2.00 2.15 - - 97% 21* 23* - i i i - 231* 231* 231 yt 101* 197* 184 18444 197* 205 204 197* 20344 46* 46* 46 215* 216 21544-216 9% 9% 20%-% 9%-% iy>-% 34-* 34*-* 3444 - - - 17% 17*-% 17StS-«a 29% 30*-% 30 «,4 2% 2%-^ 303,4 X. 27%-% 29% - 29^,-»/» - - - K/7*-108 107* - - - - 8944 - I - - - - - - 3% 3% 3%-% 16S* 68* - lf9>. 213 213 1244 - 213 I 3 1" 1 IJMUIDEN Ti'awlers: Dirkje R. O. 53, 515 manden f 2970. Beatrice IJM. 118 100 manden f 1920. Rotterdam IJM. 112 440 manden f 2370. Jacquelina Clazina IJM. 10. 460 manden, f 1980. Timor IJM. 491, 330 manden f 1950. Derika 7 IJM. 417, 215 manden f 1520. Vios. IJM 102 60 manden f 2230. Syvain IJM. 116, 400 manden f 1310. Zeehond. IJM 70, 70 manden f 1310. Eli Chenivière IJM. 161 105 manden f 1930. Logger: Sch. 42 f 153. Kotter: E 329 f 1400. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.05f 0.86 Griet per 50 kilo f 28f 13 Tongen per kilo f 0.84—f 0.81 Groote schol per 50 kilo f 11.50f 9 Middelschol per 50 kilo f 12.50f 11 Zetschol per 50 kilo f 16f 15 Kleine schol per 50 kilo f 17f 10 Schar per 50 kilo f 12.50f 8.50 Rog per 20 stuks f 13f 11. Vleet per stuk f 0.63. Kleine poon per 50 kilo f 7.50f 6 Gi-oote schelvisch per 50 kilo f 26f 22.50 Middelschelvisch per 50 kilo f 22f 21.50 Kl. middelschelvisch p. 50 kilo f 21f 13.50 Kleine schelvisch per 50 kilo f 15f 4 Kabeljauw per 125 kilo f 40.5019.50 Groote gullen per 50 kilo f 10.50f 7. Kleine gullen per 50 kilo f 8f 3 Wijting per 50 kilo f 3.50—f 1.80 Makreel per 50 kilo f 8.50f 5 Heilbot per kilo f 0.78—f 0.54 Leng per stuk f 1.60f 0.24 Koolvisch per stuk f 0.90f 0.08. Versche haring per kist f 7.25f 3.90 Kleinmiddelhake per 50 kilo f 39f 26 Kleine hake per 50 kilo f 26f 15. SANTPOORT. LEERLINGENAVOND. Voor ouders en genoodigden gaf de piano klasse van mej. Lies Hertier te Santpoort op Zondag j.l. een uitvoei'ing in het gebouwtje „De Toorts" te Santpoort, waai'bij stukken van Mendelssohn, Brahms, Kéler Béla, Mozart e.a. werden ten gehoore gebracht. In verge lijking met een vorige uitvoering viel een be langrijke vooruitgang te bemerken. Tevens verleende de groep blokfluit en enkele leden van het zangkoortje, beiden eveneens onder leiding van mej. Hertier, hun medewerking. Verder werden nog eenige vioolnummers, be geleid door leerlingen vaix mej. Hertier uit voer d. Als eindnummer werd opgevoerd de ope- rette „Sneeuwwit en Rozenrood", welke vlot werd gespeeld en een dankbaar applaus oogstte. In de pauzes tusschen de ver-schillende be drijven zong mej. Hertier, die een leerlinge is van mej. Jo Immink.op verdienstelijke wijze eenige liederen. Mej. Hertier kan met vol doening op dezen avond terugzien HEEMSTEDE AANRIJDINGEN. Dinsdagnamiddag omstreeks 3 uur had in de Raadhuisstraat te Heemstede een aan rijding plaats tusschen een auto, bestuurd door J. R. uit Haarlemmermeer, en een tram- vijtuig van de N.Z.H.T.M. Het gebeurde doordat de bestuurder van de auto de Postlaan uit reed en in de Raad huisstraat in de richting Haarlem wilde rij den, terwijl juist uit de richting Bennebroek de tram aankwam, zoodat een botsing on vermijdelijk was. Door krachtig remmen, zoowel van den autobestuurder als van den wagenvoerder, was de botsing evenwel niet ernstig. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, het motorrijtuig werd slechts licht beschadigd. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: M. Smid, Noordlaan 19, Bloemendaal, een vul pen; N.V. „de Veluwe", Leidschevaart 258, Haarlem, een motorhandschoen; W. van Vliet, Joh. Vex'hulstweg 18. Bloemendaal. een vulpen; G. W. de Groot, Oranje Uassaulaan3, Oveiween. een kijkertje; J. Steenis. Bosch en Duinlaan 2 Bloemendaal. een belastingmei'k: W. van Vueren. Bloemendaaischeweg 226 Overveen. een blauwe klut; Hoogesteijn. Alb. Thiimlaan 44 Bloemendaal, een kinder hand schoen; J. van Drunen, Dahlialaan 4 Aer- denhout. een vuilnisemmer: Bierens de Haan, Koepellaan 10, Bloemendaal, een damesmuts; Smit. Distellaan 2, Aerdenhout, een bruine schoen; aan den politiepost te Aerdenhout, een damestaschje met inhoud: aan het bu reau van politie te Overveen, een dames schoen. AUTODIEFSTAL. Tusschen 7 en 10 uur is Woensdagavond uit een pakhuis aan het Kerkplein alhier de auto van den heer H„ wonende aan den Zuider Stationsweg, ontvreemd. De wagen is een groen-gelakte Opel 1935, cemerkt GZ 14163, grijze kap, 2-deurs, 4 cylinder, reservewiel achterop, dichte wielen, Englebert-banden, aan linkervoorzijde tengevolge van een aan rijding beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. JUBILEA BIJ DE POLITIE. De heer A. Hiemstra, commissaris van Poli tie te Bloemendaal, was heden 25 jaar in dienst als politieambtenaar. Hij was eerst klerk bij de politie te Arnhem. 1 December 1913 werd hij benoemd tot inspecteur te Bloemendaal, 23 December 1921 volgde zijn benoeming tot com missaris. Daar de heer Hiemstra geen 25 jaar in dienst der gemeente Bloemendaal is, werd het jubile niet «officieel gevierd. Bovendien had de ju bilaris zich door verblijf buiten de gemeente aan een huldiging onttrokken. De brigadier der politie de heer L. Pouwer was heden 25 jaar in dienst bij de politie te Bloemendaal. Zijn collega's boden hem een theemeubel aan en van de Politievereeniging kreeg.hij een theeservies. Ook mocht de jubi laris gelukwenschen van B. en W. in ontvangst nemen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10