si at b Oude kinderboeken. ro WIELRIJDEN CRICKET Schaaktoumooi. SCHAKEN SCHAAKRUBRIEK xi mm lil lllé=i IJl if AH Hè Hf 31 Aïü II 8 M A AND AG 6 J A N. 1936 H A A" R E E M'S D A 'G B E A D Geslaagde recordpoging van Van Hout. De Nederlandsche wielrenner Van Hout heeft Zondag een geslaagde recordpoging ge daan tot verbetering van het- uurrecord op de baan van het Antwerpsche Sportpaleis. Hij legde een afstand af van 43.956 K.M. De vorige recordhouder was de Belg Visser met een af stand van 42.046 K.M. H. S. V. „De Kampioen". Op enkele inhaalritten na werd Zondag de competitie op hometrainer besloten met den 2en rit over 3 K.M. voor A. B. en C.- klasse en 1500 Meter voor de Juniores. De resultaten waren als volgt: A en B-klasse 2e rit 3 K.M.: A. Schaper 1.58.4. A. Schelvis 1.59.2, C. Meyer 2.0.0, M. Peetoom 2.0.4, C. de Best 2.2.3, W. Oudolf 2.3.3, v. d. Heyden 2.5.1. Th. Drost 2.5.3. V. Barten 2.3 4. A-B klasse 2x3 K.M. totaal: A. Schelvis 3.53.4. A. Schaper 3.54.3, M. Peetoom, 4.1.4, Oudolf 4.2.4, P. v. d. Heyden en Th. Drost 4.5.1. A. Klasse 1, 2 en 3 K.M. o pbeide trainers totaal: A. Schelvis 7.38; A. Schaper 7.46; Th. Drost 8.1.2, Oudolf 8.8, v. d. Heyde 8.10. A. Klasse 1, 2 en 3 K.M. op beide trainers totaal: M. Peetoom 7.58.4. C. Klasse 2de rit 3 K.M. H. Veenhof 1.53.4, H. Peetoom 2.0.0. D. Drost 2.0.3. F. Veenhof 2.1.4, Wennink 2.5.2, J. Siets- ma 2.7J. V. Halst 2.12.2, A. Schenk 2.14.3, J. Bes 2.18.2, S. Bos 2.20.1, J. Stijnman 2.22.1, Wolff 2.32.1. C. Klasse 2x3 K.M. totaal: H. Veenhof 3.57.1. H. Peetoom 4.7.2, F. Veenhof 4.8.3. D. Drost 4.9.1. Wennink 4.22.2 v. Halst 4.31.3. Schenk 4.37.2, J. Bos 4.47, S. Bos 4.54, Wolf 5.2.2,2. C-Klasse 1, 2 en 3 K.M. op beide trainers totaal: H. Veenhof 7.47.4, H. Peetoom 8.11.1; F. Veenhof 8.16.2. D. Drost 8.17.2. Wennink 8.40.4. v. Halst 9.1, Schenk 9.5.1, J. Bos 9.23.4, S. Bos 9.3S, Wolff 10.19.3 Juniores 2e rit 1500 meter. P. Peetoom 1.4.4. Sterke 1.5.2, Bakker 1.10.1, Graal'f 1.12.4, Tennes 1.13. v. Putten 1.17; Keizerswaard 1.19.1, Laan 1.22 Juniores 2 x 1500 meter totaal: J. Sterke 2.15.2: J. Bakker 2.18.1: Tennes 2.22.2Keizerswaard 2.35.1; v. Putten 2.33.1; Laan 2.39 4. Juniores 500. 1000 en 1500 meter op beide trainers tot-aal: J. Sterke 4.34.4, Eakker 4.42.1 Tennes 4.48.1 v. Putten 5,17.3, Keizerswaard 5.19.2, Laan 5.19.3, Hedenavond te 8.30 zullen de leden H. Veenhof en J. Staphorst- naar Zuid-Afrika vertrekken. Alle leden en het bestuur zullen te 8 uur op het station aanwezig' zijn om lven uitgeleiden te doen en een laatste vaarwel toe te roepen. Achilles. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een oliebollenwedstrijd voor leden en dona teurs, Er kwamen 40 deelnemers aan den start. Er werd hard gereden (ongeveer 25 K.M.) Aan de volgende deelnemers werden prijzen uitgedeeld: A-klaSse1. V. Wees. 2. Klinkenberg, 3. Kemp. B-klasse: 1- Balkenende, 2. Groenendijk. 3. H. Kabbelen, 4. Oosterbaan. 5. Bourgonje, 6. Schrama. C-klasse: 1. Sluiters, 2 Wempe. 3. Kuipers. Jo.-iiores 1. v. Sprundel. 2. Schoorl, 3. K. Hobbelen, 4. Wijden is. Donateurs: l..v. d. Aart, 2. v. d. Putten. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een trainingswedstrijd. De A kl. en B. kl. reden 20 K.M. De C-kl. en juniorès over een afstand van 10 K.M. Allereerst vertrokken de A en B. Er werd flink gedemarreerd. Het was Matze, die als no. 1 over de streep ging. De uitslag is als volgt: 1. Matze. 2. Cleef, 3. J. Wegman, 4. Korthals, 5. Koek, 6. De Jong. Uitslag B-kl. 1. Claasen, 2. Duivenvoorde, 3 W. Koekenbier, 4. Eldert Vlugt, 5. De Boer. Bij de C kl. was het Jaap Jonker die op mooie wijze ols no. 1 over de streep ging, 2. E. Hertog, 3. Cleef Jr., 4. Borthaus, 5. Cris- pljn, 6. Visser. Uitslag juniores: 1. P. Scheffcr, 2. Jas, 3. Borreman, 4. Westbroek, 5. Breed. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedstrijd op hometrainers voor B, C en Ju niores. De B en C klassers reden 3 K.M. en de juniores 1500 M. De uitslag luidt als volgt: B klassers 3000 M.: C. v. Steiner 2 m. 33 2 5 sec. Buiten mededinging snelsten tijd van den dag. 1. T. Jansen 2 m. 43 4 5 sec.: 2. H. v. Ka- peren 2 m. 53 1.5 sec.; 3. Schouten 3 m. 51/5 seconde. C klassers; 1 Hoogland 2 m. 53 2/5 sec.; 2. G. Jansen 5 2:5 sec.; 3. v. Hyk 3 m. 8 4/5 sec.; 4. v. Andel 3 m. 113 5 sec.; 5. Pietersen 3 m. Juniores: 1. Veen 1 m. 24 1/5 sec.; 2. J. v. Breukelen 1 m. 26 15 sec.; 3. Huyns 1 m. 28 1/5 sec.; 4. B. Jansen 1 m. 29 sec.; 5. F. Jansen 1 in. 40 3/5 sec. Adspiranten 250 M.: 1. Neeft 18 4/5; 2. J. de Vogel 19 2.5. Achtervolging Steinen—Slebelink, gewon nen door Steinen na 5 ronden. Achtervolging door Veen en Huyns, gewonnen door Veen na 5 ronden. Het secretariaat is nu bij A. v. Gennip Jr., Oranjestraat 66, Haarlem. c V. GRIRD1ITT S RECORD. KAAPSTAD. Het- is tenslotte Grimmitt geweest, die door zijn prachtig werk met den bal Australië de 3de testmatch van Zuid- Afrika deed winnen. De ongeëvenaarde googlybowler was Zaterdag even moeilijk te bespelen op het levendige wicket, als in de lste innings van de Zuid-Afrikanen. Na 102 Vrijdag gescoord, kwam Zuid-Afrika in de 2de innings niet verder dan 182 runs. waardoor Australië de match met innings en 78 runs won. Grimmitt nam in dezen wed strijd 10 wickets, bracht daarmede zijn aan tal in testcricket genomen wickets op'193, waardoor het op naam van den oud-Lan- cashire slow-bowler Sydney Barnes staande record van 189 wickets, verbeterd werd. Grimmitt's prestatie wint aan beteekenis, wanneer men bedenkt dat hij eerst 10 jaren peleden op 33-jarigen leeftijd zijn eerste kans fn testcricket kreeg en Barnes in 20 test- matches tegen Australië 1106 wickets) en ze ven tegen Zuid-Afrika (.S3 wickets) uitkwam. De dichter Shakespeare zei weleer; Wat is er in een naam en ja Drie eeuwen later ongeveer, Zeggen wij 't hem met reden na. In Hastings is het schaaktoumooi Gewonnen door d'Amerikaan, Die Fine heet dat be teekent: mooi. Hij heeft het dan ook mooi gedaan. Flohr won daarbij den tweeden prijs, Hij wordt om zijn talent geëerd, Zijn nieuw succes is wel 't bewijs, Dat zijn talent heeft ge-floreerd. Ook zonder Euwe was een keur Van meesters daar vereend in strijd, De zege in die fine-fleur, Lijkt Fine-Flohr met recht gewijd. P. GASUS. Het tournooi te Hastings. FINE WINT. De uit-slagen van de negende en laatste ronde van het schaaktoumooi te Hastings luiden als volgt: FlohrTylor remise. FineAlexander remise. Michell verliest van Tartakower. KoltanowsklGolembek remise. ThomasWinter remise. De eindstand luidt: 1. Fine 7J-2 pt.; 2. Flohr 6V2 pt.; 3. Tartakower 6 pt.; 4. Koltanowski 5V'2 pt; 5. Alexander 4 pt; 6 en 7 Golombek en Thomas ieder 3V'2 pt; 8 en 9 Michell en Tylor ieder 3 pt; 10 Winter 2Vz pt. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredactenr van Haar lem's Dagblad. Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 830. (No. 9 van den wedstrijd, 36e ladder). m m m m m m m m m mm m mm wm Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Khl, Dh4, Tg2, Ldl, Pd3, Pf3. Zwart: Kbl, Da8, Tb8, Tc8, LgS, Lh6, Pa5, Pd5, e7, f:. „Het Schaakspel is de godsdienst der toe komst." E. RAMIN. EINDSPEL No. 121. In de eerste matchpartij om het wereld kampioenschap, gespeeld te Amsterdam 3 October 1935, ontstond na den 18en zet van Zwart (Le6c8) de volgende stand: wi '%k i Stt 9 i i im I pR i w l 'ëi(< i m m n m m 8# m m m Dr. Aljechin, die met Wit speelde, besliste hier de partij met de verrassende combinatie 19. b2b4! Zwart mag namelijk niet 19. Le7xb4 spelen, wegens 20. Pd4b3, Da5—c7; 21. Dc2—e4!, Lb4—d6; 22. De4—d4 en wint. Daarom speelde Zwart: 19 .Da5—c7 20. b4—b5! Waardoor Zwart gedwongen wordt het stra tegische veld d5 prijs te geven. 20. - c6-c5 21. Pd4-f5 Wit wint nu betrekkelijk gemakkelijk. 21 .f7—f6 22. Pf5-e3 Lc8-e6 Dr. Tartakower was destijds van meening, dat de winst voor Wit iets moeilijker was ge weest na 22. g7g5. Er volgden nog de zetten: 23. Lg2 d5 Le6Xd5 24. TdlXd5 Dc7—a5 25. Pe3-f5 Da5 elf 26. Kgl—g2 Le7 d8 27. Lf4Xe5 f6Xe5 28. Td5-d7 Ld8-f6 29. Pf5-h6f Kg8—h8 30 Dc2Xc5 Opoeaev»n SCHAAKLITERATUUR. Combinaties uit de schaakpartij, door L. Prins, (den Haag v. Goor Zonen, 1935). In de inleiding zegt de schrijver, dat in de Hollandsche schaakliteratuur behoefte be stond aan een verzameling combinaties in den geest van Muntjewerff's ,,'t Willekeurig Diagram" (1901). Echter heeft de heer L. Prins meer willen geven dan „combinaties", want de achter in het boekje staande „oplos singen en analyses" geven de partij in haar geheel, zij het tot aan den diagramstand in korte notatie. Daardoor is het boekje geworden tot een verzameling partijen, welke ten deele zijn ge analyseerd. Feitelijk kan men dergelijke par tijen met diagrammen en analyses in elke moderne schaakrubriek wekelijks aantreffen gedurende het gehecle jaar. Dit boekje geeft 43 combinaties, terwijl Muntjewerff er 100 gaf, maar bijna zonder analyses, waardoor dat oude vergeten boekje juist zoo aantrekkelijk was. Een boekje met 200 van dergelijke prach tige standen, zooals de heer Prins er 43 met groote bekwaamheid heeft uitgezocht en ge analyseerd, en dan onmiddellijk onder het diagram de zoogenaamde „oplossing" (even als bij Muntjewerff) zou een gezellig zak schaakboekje zijn geweest, om er zonder bord en stukken uit te genieten. Natuurlijk kan de ernstig studeerenöe schaakspeler uit dit nieuwe werkje veel leeren door het nauwge zet naspelen der mooie analyses, nadat hij ge tracht heeft de „oplossing" te vinden. En dat zal ten slotte het ideaal van den schrijver zijn geweest. KLACHT VAN EEN SCHAKERSVROUW. Mijn man is ernstig ziek, hij lijdt Al meer dan negen weken Aan „schaak" en heeft in al dien tijd Niet naar mij omgekeken. Hij spreekt een onverstaanb're taal Een letter-cijfer-code En is voor mij door deze kwaal Niet veel meer dan een doode Ik vraag hem vriend'lijk aan 't ontbijt, „Waarmee hij wil beginnen?" „Niet met e4!" roept hij vol nijd „Ik wil vandaag toch winnen!" „Gaan wij vanavond, lieve Hans," „Eens samen naar 't theater?" „Er gaat een aardig blijspel Fransch O jé, dat was een flater! „Ik wil geen Fransch", zoo voer hij uit, „Dien Franschman, dien vermijd je!" „Die heeft het eens voor al verbruid." „Zelfs voor een vrij-partijtje „I>k voel niets meer voor romantiek", „Ik word een dagje ouwer." Zei ik „Lees dan eens de rubriek" (Zei hij) „van Tartakower!" Dit, lieve lezer, is een staal Van wat ik dóór moet maken: Mijn man spreekt onverstaanb're taal Doet verder niets dan schaken. 16 Dec. 1935 Verzuchting van dezelve: Hoerah! Er was iets aan te doen! ('k Zou anders aan den haal zijn) Max Euwe, Wereldkampioen! Mijn man kan weer normaal zijn! (Uit het Orgaan van „Discendo Discimus'h (De oplossingen en de correspondentie worden in een volgend nummer opgenomen). Nog eenige bijzonderheden over de tentoonstelling in onze Tijdingzaal. In de tijdingzaal van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93. wordt van Maandag 6 Januari tot en met Zaterdag 11 Januari vanwege de Stads-Bibliotheek en Leeszaal een tentoonstelling gehouden van „Het oude kinderboek". Behalve de groote inzending der Stads-Bibliotheek, stelden enkele particulieren materiaal ter beschik king, onder wie Mevr. Wed. P. Lis- sone-Wierdels, Erven Bohn in Haar lem en Mevr. K. Kriiger-Smits, te Heemstede. De tentoonstelling is van 85 uur voor ieder belangstellende geopend. De heer P. V. de Wit. directeur der Stads-Bibliotheek en Openbare Lees zaal. schreef twee artikelen over deze tentoonstelling. Het eerste namen wij Zaterdag op, het tweede volgt hier. Tot de avontuurlijke verhalen behoort „Handleiding tot de natuurlijke opvoeding of Robinson Crusoë". De Robinsonnades hebben in meer uitgaven het licht gezien. In het midden der 19e eeuw kwamen de uit het En- gelsch vertaalde werken van kapitein Mar- ryat heel wat verfrissching brengen in de kinderlectuur. De le uitgave van „Stuurman Flink" dateert van 1843. Cervantes „Don Quichote" werd braaf mishandeld in de be werkingen voor de jeugd en angstig vroegen onze voorvaders zich af waarheen 't toch moest met het verspreiden van al die leu gens in avontuurlijke verhalen. Het woord „fantasie" .had nog geen vertrouwelijken klank gekregen bij' de 18-eeuwsche burgers van de lage landen aan de zee. Wel had men veel op met biografieën, gewoolijk alweer in den vorm van gesprekken, waaraan ,.de va der en zijn kinderen" deelnamen, dikwijls ook de moeder; b.v. „Het leven en de daden van M. A. de Ruiter" van G. Engelberts Ger- rits. Met allerlei moraal werd een dergelijk boekje doorspekt, dikwijls ook goede moraal maar die niet bepaald in een levensbeschrij ving op haar plaats was. Zoo zegt het kind „Koenraad" in boven genoemd boekje „Ik bedroef me ook dikwijls als ik onbesuisde kinderen dieren zie marte len". Inderdaad werd de dierenmartelrng, die in vroegere eeuwen bij de ruwe zeden van het volk, ergerlijke afmetingen moet hebben aangenomen, in den tijd waarover we spre ken, ernstig bestreden. Van denzelfden schrijver is „Het leven en de daden van den doorluchtigen zeeheld J. Psz. Koen" en voor ons Haarlemmers is van belang te weten dat D. Houtkamp en Oom Bernard een bio grafie gaven van Kenau Simons Hasselaar (die als belooning voor haar olie-kokerij een goed-betaalde baan in Zeeland kreeg). Een vertelling, die wij nog wel van onze groot moeder hoorden, is die van Vader Arthur „Whittington en zijne kat", waarin verhaald wordt hoe een arme in wanhoop weggeloo- pen jongen in het wijsje van het torenklok kenspel zich hoort toezingen dat hij eens Lord Mayor van Londen zal worden en hoe deze belofte van beven na jaren wordt ver vuld. Het „Magazijn voor kinderen" van mevr. L. Prince de Beaumont vertoont een plaat, waaronder staat: „Wij willen eerst eens stil staan bij die groote en niet onbevallige vis- schen. die er met hun roode kieuwen zoo smakelijk uitzien; het zijn kabeljauwen". Zoo beheerschte naast de moraal, de di dactiek alles. Verschillende ..magazijnen" werden uitgegeven en zoo zij zelf in hun titel verklaren met „belangrijke en leerzame kunststukjes voor jongelieden". Op het gebied van muziek heb ik slechts enkele zangboekjes gevonden, die voor kin deren geschreven waren, meer over „Nut en vermaak" b.v. ..Bloempjes van uitspanning, gevlogten voor de Nederlandsche jeugd". Hiertoe kan ook gerekend worden het boekje „Alweder iets nieuws", met komische plaatjes van het wiegekind in het water met de tradioneele poes (nóg in den gevel van de burgemeesterswoning te Kinderdijk), van een man, die 't onderst uit 'de kan wil, van de schapen, die het ééne volgen als dit over de brug is (schapen lijken op het plaatje wel varkens); een plaatje gewijd aan „zacht- jens aan, dan breekt de lijn niet", als satire bedoeld op de trekschuit de lijn hangt slap! Het laatste plaatje met tekst wijst op het gezegde: „Hij vindt den hond in den pot", een ventje met roode pet, blauw jasje en gele schooltasch, den duim in den mond, moet aanzien, als hij te laat thuis komt. hoe den hond het allerlaatste van den maaltijd opeet, terwijl vader, groen-gejast met blauw kalotje vermanend wijst op hond en pot en het jonge zusje, doordenkt van eigen braaf heid, den broer uitlacht. Op het gebied van „Nut en vermaak" dient nog genoemd te worden het werkje van W. J. en A. van Zeggelen dat in 1848 in 2 deelen uitkwam onder den langgerekten titel: „Nieuw Nederiandsch prentenboek met vele honderd gravuren; nuttig en onderhoudend allerlei voor jongeheeren en jongejuffrouwen die al wat gezien en gehoord, wat gelezen wat gedacht en begrepen hebben, en die daar .om toch wel gaarne nog iets meer willen zien en lezen om hun oogen en hersenen op een vermakelijke wijze bezig te houden .benevens alle andere groote en kleine dames en heeren. De teekeningen. kostelijk van expressie, missen alle kunstwaarde. Ook reeds over klei-arbeid, boetseeren, gips gieten en papiermaché is een enkel werkje in de collectie der Stads-Bibliotheek te vinden. Dikwijls werd met nadruk in de titels ver zekerd dat de schrijvers geloofwaardig wa ren en de verhalen wetenswaardig of belang rijk. Zoo noemt R. Arrenberg een zijner kin derboeken: „Korte verhalen en wetenswaar dige voorvallen uit geloofwaardige schrijvers bijeenverzameld" en een ander werkje noemt dezelfde schrijver: „Merkwaardige voorvallen en belangrijke verhalen uit ge loofwaardige schrijvers bijeen verzameld". Op het gebied van land- en volkenkunde troffen we aan: C. de Jong, „Reizen naai de Kaap de Goede Hoop, Ierland en Noor wegen" en F. Heyne, „Tafereelen van landen en volken, derzeliven voortbrengsels en zeden voor de jeugd bewerkt naar de berichten vanOp primitieve plaatjes worden primitieve volken afgebeeld. Boekjes over de levende natuur zijn vrij talrijk. Zoo treffen we aan: L. F. Jauffret, „Diergaarde voor de jeugd", J. Martinet, „.Kleine Katechismus der natuur voor kinde ren", ..Natuurkundige mengelingen voor jongelieden", „De kleine natuurkenner W. J. Olivier, „De wereld is een huis", 'hand boekje voor de jeugd, ter barer opleiding tot de kennis en vereering van den oneindigen bouwmeester, en veie andere boekjes. *t Zou te ver voeren om neg vele titels aan dit artikel toe te voegen. Laat ik 'daarom vol staan met te wijzen op de werken, die op de gebieden van geschiedenis, sport, tooneel be staan, zonder veel titels te noemen. Aller eerst geschiedenis die zeer chauvinistisch was toegespitst en waarin vooral na 1830 België de groote zondebok was en als zoo danig Frankrijk opvolgde. Zoo lezen we in „Het merkwaardigst jaar, in geschiedkundige tafereelen voor de Nederlandsche jeugd van 1832, hoe „de heer K." een oudejaarsavond beschouwing voor zijn kinderen houdt en deze beschouwing aanvangt met de woorden: „Gij weet dat België zich in Augustus 1830 van Holland had afgescheurd, de heiligste banden verbroken en door afval, list, ver raad en allersnoodste ondankbaarheid, voor ocgen van geheel het beschaafde Europa, had gebrandmerkt". Over Nederland zegt de zelfde „heer K.": „De merkwaardige bedrij ven, de nooit-vergeetbare zeldenfeiten, waardoor zich deze natie en haare verknochtheid aan de wettige opper- magt, zoo schitterend, voor het oog van geheel Europa heeft onderscheiden, zijn wel in staat, ons (bij het nadenken, geheel in verrukking te vervoeren en alles wat ons omiringt, voor een oogenblik te doen ver geten!" Allerlei verhalen dienden behalve als aan sporing tot moraal en goede zeden als een gelegenheid om haat en ergernis te luchten; deze haat betrof vooral den persoon van Na poleon. Zoo in „Leerzaam' letterhof voor de Nederlandsche jeugd" van 1815 waar we als hof bloempje op pag. 61 en 62 kunnen pluk ken; „De herboren stokvischhandel". Iii dit economisch aandoend verhaal zegt „Ef-nst" (passende naam!): „Jammer maar dat die kostelijke spijs zoo verschrikkelijk duur is; moeder zegt, een burgermensch kan er maar volstrekt niet aankomen". Maar vader troost den zoon en deze antwoordt opgelucht: „Va derlief! daar ben ik blijde om. Is die lek kere visch dan nu weder goedkooper gewor den? Dan wordt er nu weer veel gevangen, nietwaar vader?" En Vader: „Neen kind; maai de tiran van Europa, de snoode Bonaparte is nu gevangen en met zijn gevangenneming is alles weer in vrijheid gesteld." Ernst: „Was 't dan ook al de schuld van Bonaparte dat wij geen stokvisch aten?" Vader: „Och ja, lieve Ernst; die booswicht veroorzaakte dat men hier te lande geen of wel zeer weinig stok visch konde bekomen, gelijk de booswicht ons van alles had beroofd." Nog roemt Vader het vaderlijk bestuur van Oranje, terwijl de zoon niet verder kan komen dan zoowel den ze gen van dat bestuur als den val van Napo leon aan de stokvisch af te meten. De zoon eindigt: „Ten minste kunnen we nu al weer stokvisch eten. Waar die kwade vent van een Bonaparte maar vroeger overwonnen geworden!" Blijkbaar betreurt Ernst,, die niet voor vegetariër geboren schijnt, al de stok visch, die zijn mond is voorbijgegaan. Niet beter komt Napoleon eraf in dit .Leer zaam letterhof" op pag. 38, waar het volgen de gedicht te vinden is: „Toen het monster Bonaparte losgebroken. om Euroop, Weer te teistren, en nog dronken van den bloedstroom, dien hij zoop; Daarentegen wordt Czaar Alexander I, de tijdgenoot en latere tegenstander van Na poleon genoemd: „Alexander de gezegende" Naast de boekjes over jongensspelen, beston den die over meisjesspelen. In „Nieuwe meis- jesspelen" vond ik: De pop leert lezen. Schuil hoekje, schimmelspel, legkaart, toffeltje, het meisjesblindemannetje, het bekerspel. Economische gegevens kan men ook krijgen in „Ons eigen boek; vertellingen, vertalingen en versjes, verzameld voor de fabriekschool te Haarlem" door H. Koorders Boeke. In dit werkje wordt aan de kinderen voorgerekend hoeveel ze zouden kunnen koopen na een jaar, als ze niet dagelijks 2 centen versnoep ten. Niet alleen dat ze een jurk van f 2.50, een hemd van f 0.50. een boezelaar van f 0.50, schoenen van f 1.50, een doek van f 1, kon den koopen, maar ze hielden dan nog f 1.30 over. Wat hiermee kan of mag gedaan wor den, vermeldt de geschiedenis niet. Ook fabelt«i nemen een voorname plaats ln bij de opvoeding onzer 17 en 18-eeuwsche jeugd. Zoo vinden we in „Fabelen en ver tellingen voor de jeugd" van J. J. Ebert de volgende: De gestrafte mijd; Ferdinand en Hendrik of het schadelijke van vele loftui tingen; Nadeelige uitwerkselen der volgzucht; Middelen tegen de eigenzinnigheid; De be loonde weldadigheid. Heel wat moderner is het „Nieuw fabelboek" van Goeverneur, even wel met prentjes in schreeuwende kleuren. De kinderboekjes droegen dikwijls het ka rakter van standenlectuur, wat ook in de titels uitkwam. B.v. Mw. Amalia Schoppe geb. Weize noemt een werkje van haar: „Bloem lezing van verhalen voor jonge lieden van den beschaafden stand". De kleeding op de plaatjes afgebeeld toont dan ook vele hooge hoeden en steken. We troffen verder ook: „Galerij van beroemde kinderen; of, voor beelden voor de jeugd; een leesboek voor kinderen uit den beschaafden stand" en J. H. Campe. „Beknopte zedeleer voor kinde ren van beschaafde lieden". De schrijver J. J. A. Goeverneur laat zelfs paarden als op- merkers van standenverschil optreden. In „Jongenspret" toch zegt de stalknecht tegen een jongen van 9 jaar, die een bepaald paard niet durft berijden, over dit paard: „hij is niet in staat, een jongen heer, een of- ficierszoon van 't regiment endie daarbij nog in 't geheel niet rijden kan, een zier kwaad te doen". En even later: „Maar u. jonge heer. u zal hij behandelen als een jongen broer". De jonge broer vertrouwt evenwel niet het standenonderscheid van het paard en zegt benepen tegen den stal knecht: „Maar ik ben toch wel wat bang, ik wou liever dat gij hem reed dan ik". De boeken werden dikwijls als prijzen uit gedeeld door kerkgenootschappen en scho len en zoo treffen we in meerdere werkjes in het bezit der Stadsbibliotheek opdrach ten, aan prijswinnaars aan, vooral van de „Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem" en van de „Commissie van de de partementale schole van het departement Haarlem der Bataafsche maatschappij tot nut van 't algemeen". Ook 'n soort kinderen encyclopaedic bestond in „Het Nederiandsch A B-boek; behelzende in het kort voor de jeugd alle de voornaam ste merkwaardigheden onzes vaderlands, van deszelfs opkomst af tot heden. Meerdere A B-boeken waren in omloop. Ook verhalen in briefvorm werden voor kinderen geschreven b.v. „Kleine verhalen, voor kinderen in brieven aan de jonge Caro lina". Of de jonge Carolina ooit geantwoord heeft, kon ik niet vinder- Het woord „geschenk" komt in allerlei va riaties in de titels voor. In één werkje vond ik de bezitters van het boekje aldus aange duid: Van ons alle drie, dus van Koos je, Suze en van Clara". Sprookjes werden weinig verteld. Verhalen over poppen kwamen veel voor. De versjes, gedichten en rijmen Werden veel gebundeld en vooral in de titels van deze bundeltjes wordt gesproken .over „Lieve jeugd", „zoete kinderen", „lieve en brave, kinderen". De heer Robidé van der Aa zegt in het voor woord van zijn „Rijmpjes voor zoetekin deren", over de Engelsche afkomst dezer rijmpjes weinig vleiend: „Ik bevond echter dat derzei ver inhoud over het algemeen zoo onbeduidend was" en daarom fatsoeneert deze schrijver ze naar eigen smaak. Waar ik het origineel niet heb ontdekt, kan ik niet beoordeeïen of de „vrije bewerking" litterair beter verantwoord is. Over den gangmaker van kinderversjes, Mr. Hieronymus van Alphen is al zooveel geschreven dat ik vol sta met verwijzing naar zijn oeuvre, dat in elk geval van hooger moraal was dan dat van velen zijner tijdgenooten en navolgers; vele zijner uitgaven, ook in het Engelsch, zijn tentoongesteld. Laat ons met Haarlem eindigen. Cornells de Koning gaf een ..Beschrijving der stad Haarlem voor jongelieden" in 1809 uit. Voorts is er in de Stads-Bibliotheek-col- lectie te vinden een „Prentgeschenk voor de jeugd, geschikt om te kleuren of na te tee kenen met 27 afbeeldingen in de omstreken van Haarlem". Beide boekjes zijn elders gedrukt; zouden de Haarlemsche drukkers te duur geweest zijn? J. Wolff geeft „Verkorte beschrijving der Groote of St. Bavo's kerk; ingericht tot leesboek" en de historicus P. Vergers komt uit met: „Haarlem in 1672 en de gewaande krankzinnige; een verhaal voor jongelieden". Onder de Haarlemsche drukkers komen na men voor van: Wed. A. Loosjes Pz„ Erven F. Bohn, Francois Bohn. G. M. Schalekamp, J. L. Augustini, J. F. van Dotten, J. B. van Loghem, J. J. van Brederode. Veel en veel meer zou er over deze boekjes zijn te schrijven. De tentoonstelling in de tij dingszaal van „Haarlem's Dagblad", toont al het materiaal dat voor een compleet boek zou kunnen verwerkt worden. Behalve de inzender van kinderboeken der Stads-Biblio theek. legaat van wijlen den vroegeren ge meente-archivaris, den heer Gonnet, zijn ook de particuliere inzendingen de moeite waard, vooral die van mevr. wed. P. Lissone- Wierdels, die behalve vele Nederlandsche werken, ook buitenlandsche voor de tentoon stelling' ter beschikking stelde. Aan 'n ieder kan deze herinnering aan onze voorvaderen in warme belangstelling worden aanbevolen, niet het minst aan leerlingen van middel bare en lagere scholen. Boven onze kritiek op vroegere toestanden, moraal en paedagogiek ga onze piëteit en de charme, die van dit verleden voor ons overblijft! P. V. DE WIT. EERSTE IIULP. De eerste hulp-vereeniging „Snel verb and" te Haarlem organiseert weer een cursus ln het veiieenen van eerste hulp. LEZING DOOR DEN HEER LANTINGA. De commissie van samenwerking der Volks- tuinvereenigïngen „Eigen Tuin", „Zonder Werken Niets" en „Óns Buiten" heeft een vergadering uitgeschreven, te houden op Woensdagavond 8 Januari a.s. in het gebouw „Caecilia", Jansstraat. De heer S. S. Lantinga zal een lezing met lichtbeelden liouden over het onderwerp „Grondbemesting en bemes tingsleer".

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14