OPRUIMING BEHANGSELPAPIER Luchtverplaatsing. 53e 'Jaargang No. 16114 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 6 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 10.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. .ADYERTEXTTcX 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.- Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 Januari. De Dammers. Er wordt tegenwoordig wèl zwaar gedacht, in dit land. Na den strijd om het wereldkam- picenschap schaken beleven' we er thans een om het wereldkampioenschap daromen. Weer bestrijden een Nederlander en een Fransch- nian elkaar. Aljechin was eigenlijk een Rus, tot Pransühman genaturaliseerd. Raichenbach heeft een wel erg Duitsch klinkenden naam. Nu doet dat er niet zooveel toe, want er zijn ook zooveel Hollanders met Duitsche en Fransche namen, maar wij worden er toch weer aan herinnerd hoe internationaal de samenstelling van het Fransche volk is. Het zit vol met Ttalianen, Polen, Vlamingen, Rus sen, Duitschers en wat al niet meer. Dit pro ces werkt al zoo lang, dat de rassenvermen- fingen er talloos zijn. Eigenlijk is het 't meest internationale volk van Europa, en dat is eigenaardig als men bedenkt dat het zich voortdurend bedreigd voelt en als-maar-door om sécurité, veiligheid, roept. Enfin, daar komen we nog wel eens op terug. Het wereldkampioenschap schaak- denken op deze internationale natie veroverd hebbende, trachten „wij" thans, ook het we reldkampioenschap dam-denken eraan te ont futselen. Verleden jaar ls dat al geprobeerd door Keiler. Het lukte niet. Nu zijn we aan de start verschenen met Vos, die een jaar of twintig ouder is dan zijn tegenstander Raichenbach. In de schaakmatch deed zich zoo ongeveer het omgekeerde geval voor: onze man, Euwe, was veel jonger dan de wereldkampioen Aljechin. Dit ziet er voor de kans op den d)amtitel dus niet zoo hoopvol uit. Wel is blijkbaar bij deze denkspelen de jeugd in het algemeen niet de leidende groeip er zitten veel meer ouderen dan jongeren onder de grootmeesters maar als de wereldkampioen een jonge man is moet een veel oudere uitdager toch wel ©enigszins tegenover hem in het nadeel zijn. De schakers speelden dertig partijen, de dammers bepalen zich tot twintig. Er zijn nu vier gespeeld, waarvan Raichenbach de eerste gewonnen heeft en de overige drie remise geworden zijn, zoodat de jonge Franschman thans leidt met 53. De dam mers rekenen namelijk twee punten voor een gewonnen partij en éen voor een remise; de schakers noteeren respectievelijk een punt en een halve. Dit wereldkampioenschap is soberder van omlijsting dan dat der schakers. Het ken merkt zich door uiterlijken eenvoud. Dat be gint al bij het spel zelf. Die nuchtere ronde damschijven, gelijkvormig als ze zijn, missen de fantastische verscheidenheid van de fi guren des schaakspels totaal. Ook zit er heel wat minder litteratuur aan vast. en wordt de leek niet de leek niet duizelig gemaakt met geleerdhe den als geweigerde dame-gambieten, rocha- des, Fransche en Siciliaansche partijen, Caro-Kann opening, Rubinstein-variant en zoo meer. Bij het schaak-kampioenschap leek het eenige eenvoudige de persoon van Euwe te zijn, en vroeg men zich wel eens af hoe hij zich eigenlijk zou voelen temidden van het cosmopolitische gezelschap, dat zich om den strijd verdrong. Zijn nuchterheid en zijn onmiskenbaar gevoel voor humor stelden hem blijkbaar in staat, het met volkomen gelijkmoedigheid te verwerken. Het dammen, zijn centra vindend in Frank rijk en Nederland, is ook in dit opzicht veel soberder. Het wordt niet omzwermd door Russen, Tsjecho-Slowaken, Cubanen, Honga ren en zoo meer. Men hoeft geen polyglot te zijn om zich in dit gezelschap als een waardig' Nederlander, trotsch op zijn talenkennis, te gedragen. En er zijn ook geen Siameesche of andere katten bij, terwijl blijkbaar niemand incidenten verwacht. Vandaag wordt de vijfde partij in Haarlem' gespeeld. De schakers hebben ons helaas de eer van hun bezoek niet bewezen. De dammers doen dat wel. Het zou schoon zijn als Vos van daag zijn eerste overwinning wist te behalen, waarmee hij dan meteen den stand gelijk zou maken. En wat krijgen we na dit wereldkampioen schap? Dat der bridgers misschien? Ook dat nog? R. P. VERLICHTING RIJKSWEG HAARLEM- AMSTERDAM. In verband met de urgentie van een doel matige verlichting van den Rijksweg Haar lem—Amsterdam stelt het Bureau der Kamer van Koophandel voor aan den Minister van Waterstaat een brief te richten, ten einde of- ficieele inlichtingen in dit verband in te win nen. Daarbij wordt opgemerkt dat een officieele mededeeling voor zoover de Kamer bekend is, nooit is gedaan, doch alleen officieuse be richten daaromtrent zijn verschenen. Curator in faillissement verduistert gelden. En wordt zelf het slachtoffer van een „makelaarskantoor". Eenigen tijd geleden heeft zich een pas in Haarlem gevestigd advocaat schuldig gemaakt aan verduistering van gelden, die hij onder zich had als curator in een faillissement. De man is aangehouden als verdacht van verduistering en wed in het Huis van Be waring opgesloten, waar hij meermalen aan een- verhoor werd onderworpen. Het bedrag dat verduisterd zou zijn, bedroeg enkele duizenden, waarschijnlijk zelfs 10.000. Zaterdag heeft de politie nog twee personen aangehouden, die verdacht worden van heling van dit geld. Het zijn een 62-jarige makelaar en een 27-jarige verzekeringsagent, die kan toor houden in het Kenaupark 15, zooals de commissaris van politie ons mededeelde, en van den 39-jarigen advocaat gelden onder zich hebben genomen en gehouden, terwijl zij wisten dat de advocaat op onrechtmatige wijze aan deze gelden was gekomen. Bovendien hebben zij hem door list als het ware tot de transactie met hen bewogen. Ook deze verdachten zijn in bewaring ge steld I Postbestelling in Haarlem-N. Een derde bestelling ingevoerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, die 30 October j.l. gevraagd had om een derde postbestelling in Haarlem-Noord, heeft bericht ontvangen, dat reeds met ingang van 2 De cember in Haarlem-Noord; ten N. van de Jan Gijzenvaart, een derde postbestelling per dag is ingevoerd. 49.000 gewetensgeld gestort. Door zes Clieribonsche vischhandelaren. Zes vischhandelaars uit Clieiïbon die be trokken zijn bij de douane-knoeierijen en die thans zijn vrijgelaten, betaalden aan gewe tensgeld f 49.000 contant, terwijl overeenge komen werd f 22.000 nog in payementen te be talen. Een vergelijking van loonen. De Haarlemsclie gemeentewerklieden en ander Overheidspersoneel. In ons nummer van Donderdag namen wij uit de statistiek van het Centraal Bureau voor Statistieke gegevens over betreffende de loonen van de gemeentewerklieden en het rijkspersoneel. Het blijkt thans, dat de vergelijking in die statistiek niet geheel juist is. omdat er geen rekening gehouden is met verschillende af- wij kende omstandigheden. Ten aanzien van de vermelding van de weekloonen van de werklieden in enkele ge meenten wordt opgemerkt, dat: de gemeente Amsterdam aan de werklieden die als voor man dienst doen boven hun weekloon een toelage toekent ten bedrage van: f 2.83 per week aan hen. die in de groepen I (weekloon f 24.48f 28.32). II (weekloon f 25.92—f 29.76) en in (weekloon f 27.36— f 31.20) zijn opgenomen, f 4.32 per week aan hen. die in de groepen IV (weekloon f 29.04-f 32.88) en V (weekloon f 30.48—f 34.32) zijn opgenomen. De gemeente Rotterdam heeft onderschei dene voorlieden en werklieden met het prae- dicaat „hoofd" in ambtenarengroepen opge nomen, terwijl deze functionarissen bij de gemeente Haarlem in de zesde loongroep dei- werklieden f 33.12f 36) voorkomen. Juist om het feit, dat een werkman als voorman dienst doet, is de betreffende func tie in de zesde loongroep geplaatst, enkelen zelfs In de vijfde loongroep f 30.72f 33.60. De loonklassen voor de Rijkswerklieden behoeven in zooverre aanvulling, dat tot uit drukking kome. dat behalve de loonklassen 1 tot en met 6 mede in het bezoldigingsbe sluit zijn opgenomen a, b, c en d klassen, zoodat het volgende beeld ontstaat: Voor le-klasse-gemeenten, waartoe ook Haarlem behoort: Rijk: groep 1: f 21.60—f 27.36; Haarlem: 1. f 25.92—f 2S 80. Rijk: groep 2: f 23.0 4f 28.80: groep 2a: f 24.—f 29.76: Haarlem: 2. f 26.88—f 29.76. Rijk: eroep 3: f 24.48f 30.24: groep 3a: f 24.96—f 30.72; groep 3 b: f 25.44—f 31.20; Haarlem: 3. f 27.84—f 30.72. Rijk: groep 4: f 25.92f 31.68; groep 4a: f 27.36—f 33 12; Haarlem: 4. f 28.80—f 31.68. Rijk: groep 5: f 28.80f 34.56: groep 5a: f 29.28—f 35.04; Haarlem: 5. f 30.72—f 33.60. Rijk: groep 6: f 30.72f 36,48; groep 6a: f 32.64—f 40.80; groep 6b: f 28.32—f 38.40; groep 6c: f 34.08f 39.84'; groep 6d: f 36.48 f 43.20; Haarlem: 6. f 33.12—f 36. Voorts is de vermelding, dat o.a. het Rijk en Haarlem kinder-suppletieloon toekennen wel juist, doch de bedragen zijn echter sterk verschillend en voor het Haarlemsche perso neel aanmerkelijk lager dan voor het Rijks personeel. hetgeen blijkt uit het volgende overzicht: Het Rijk geeft voor elk kind beneden den 18-jarigen leeftijd een bedrag van f 60 per jaar als minimum. De Haarlemsche regeling is als volgt: voor elk kind beneden den 18-jarigen leeftijd: voor een gezin met één kind f 36.40 per iaar; twee kinderen f 39; drie kinderen f 41,60; vier kinderen f 44.20; rijf of meer kinderen f 52. le SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, GEN. CRONJéSTRAAT 135. TEL. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Gemeente- begrooting. Een serie wijzigingen. B. en W. van Haarlem hebben een serie wijzigingen aan den raad gezonden in posten van de ontwerp-begrooting voor 1936. De post uitkeering uit het Gemeentefonds moest met f 32.241 verlaagd worden omdat, volgens een mededeeling van den Minister voor dit jaar slechts gerekend mag worden op een voorloopige uitkeering van 94.71 pet. der voorloopige uitkeering. De post verhaal van pensioenbijdragen kan met f 14.000 verhoogd worden, daar met ingang van 1 Januari 1936 ook op de salaris sen van het geannexeerde personeel het pen- sioenverhaal zal worden toegepast, zooals dit bij het overige personeel geschiedt. De baten van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven wor den door B. en W. geraamd op f 39.100. In gevolge die wet zal het totaal der bijdragen ingevolge de Pensioenwet met 1 Januari verminderd worden met 1 pet. van de geza menlijke pensioengrondslagen. B. en W. merken evenwel op dat nog niet geraamd kan worden het voor de gemeente te ver wachten voordeel in verband met het ver vallen van de garantiebepalingen ten aan zien van het geannexeerde gemeenteperso- neel. Een nieuwe berekening van de ten laste der gemeente komende uitgaven voor het bijzonder onderwijs heeft aangetoond, dat de post met f 22.000 kan worden verlaagd in verband met de daling van de kosten per leerling bij het openbaar onderwijs van f 20 tot f 16. De post voor de instandhouding van bij zondere scholen moet evenwel met f 6000 verhoogd worden. De opheffing van het gem. bureau voor beroepskeuze zal een besparing geven van f 3000, de opheffing van het Kindertehuis een besparing van f 8000, Zooals men weet heeft het college van B. en W. voorgesteld daartoe over te gaan. De post voor onvoorziene uitgaven, die aanvankelijk f 7.394 was kan dan verhoogd worden tot f 48.273. Op den kapitaaldienst wordt f 5.925 uitge trokken voor den aankoop van een automo- biel-motorspuit. (capaciteit 16C0 L. per min.) die noodzakelijk wordt geacht. PERSONALIA. Met ingang van 1 Januari 1936 is aan het Diaconessenhuis te Haarlem voor de behan deling met heilgymnastiek en massage ver bonden de heer A. van Beekum. Het collectief contract in de bouwvakken. De onderhandelingen vorderen. Er werden reeds eenigen tijd tusschen de organisaties van patroons en werklieden on derhandelingen gevoerd over een nieuw lan delijk contract in de bouwbedrijven. De eerste besprekingen hadden geen resultaat gehad. Dezer dagen werd opnieuw vergaderd en toen is men het eens geworden over de princi- pieele quaestie wat betreft de noodzakelijk heid dat het te sluiten contract nagekomen zal worden zoowel door de patroons als de werklieden. Aangesloten arbeiders zullen dus ook niet onder het contractloon mogen wer ken bij ongeorganiseerde patroons. In een volgende bijeenkomst zal nu ver der over den inhoud van het contract ge sproken worden. (De K.LM. heeft in 1935 met het passagiersvervoer op al haar lijnen voor de eerste maal het getal honderdduizend overschredenJ Hoewel zij zware tegenslagen In vijfendertig ondervond, Staat onze luchtvaart dezer dagen Nog even stevig op den grond. De paradox is in haar leven: Je moet op vaste basis staan, Om met succes omhoog te streven En in de lucht vooruit te gaan. Zij ging vooruit, de cijfers spreken, Zij nam alweer een wijder vlucht, Haar lot bracht haar, naar is gebleken, De honderdduizend in de lucht. Zoo'n aantal kan een stad bevolken. Van waarlijk niet zoo klein formaat, Dit aantal vond er, in de wolken, Ons aller K.L.M. paraat. De jongsten zullen 't wel beieven. Dat dit getal klinkt als een klucht. Naast- wat de toekomst hun zal geven Aan passagiersvervoer ..per lucht". Dan komen ongetwijfeld jaren Van veel millioenen passagiers. Niet meer bewust van luchtgevaren, Als onze tijd van pioniers. Het jaar tweeduizend zal ons hoonen, Als kwezel-opas van voorheen, Dan zal het luchtverkeer vertoonen. Dat het zoo veilig is als geen. Dan is het vliegen niets bijzonders, Naar Indië één dag heen en weer, Dan komen nieuwe wereidwonders In plaats van 't oude luchtverkeer. Maar ik ben dankbaar, dat 'k kan zeggen: Ik heb den kindertijd beleefd. Die sterk den grondslag wist te leggen, Die al het nieuwe noodig heeft. Want als de latere geslachten De lucht zien als vertrouwd terrein. Dan is dat iet-s. dat door de krachten Van onzen tijd bereikt zal zijn. P. GASUS. De H. o. v. Een voorstel om de gemeentelijke subsidie te verhoogen. De soc. dem.-raadsleden de heeren Mr. H. O. Drilsma, D. J. A. Westerveld, P. Voogd en J. Engels hebben aan den raad van Haarlem voorgesteld den post Subsidiën aan Schouw burgen of muziekkorpsen, welke is geraamd op 15.843 te verhoogen met ƒ5000.— en dus te bepalen op 20.843, om het subsidie, ver leend aan de Haarlemsche Orkesivereeniging van 15.000 tot 20.000 te verhoogen. In de toelichting schrijven zij o.a. Reeds in het voorloopig verslag, uitgebracht door de afdeelingen, is er op gewezen dat om meer dan één reden verhooging van het sub sidie aan de H.O.V. gewenscht en noodzakelijk is. Op dit standpunt stelt zich ook de Com missie van Toezicht op de H.O.V. in haar laatst gehouden vergadering, in haar grootst mogelijke meerderheid. Immers de salariee- rhig der musici is van dien aard, dat deze in vele gevallen de steunnormen slechts matig overschrijdt, doch bovendien wordt dcor de gebrekkige outillage in technisch opzicht welke een gevolg is van de slechte financien, in artistiek opzicht de H.O.V. geschaad. Beide omstandigheden zouden tengevolge kunnen hebben, dat het orkest wellicht zou moeten verdwijnen, omdat nog steeds welis waar de musici onder deze omstandigheden spelen, doch het steeds moeilijker zal zijn krachten hiertoe bereid te vinden. Men zou dan het beeld zien, dat de vijfde stad des lands, 130.000 inwoners bezittende, niet een eigen orkest zou bezitten, hetgeen bescha mend zou zijn. En zulks terwijl de Haarlem mers voldoende muzikaal zijn en de H.O.V. in een wezenlijke behoefte op cultureel gebied voorziet. Het subsidie van 15.000 geeft een voortduren van den noodlijdenden toestand, terwijl verhooging niet alleen direct voordeel biedt in financieel opzicht, doch ten eerste een stimulans is voor hen, die de Overheid zien voorgaan om dit cultureel instituut voor on dergang te bewaren, en ten tweede automa tisch verhooging geeft van andere subsidies aan de H.O.V. (provincie, opbrengst zomerpost- zegels enz.). Uit sociale overwegingen (de musici) en cultureele overwegingen is dus deze minimum- verhooging noodzakelijk. Het woord is aan.... Emanuel Wertheimer: Door de gewoonte toorden meer omwentelingen be- dwongen dan door alle ge wapende machten tezamen. Verlaging van broodprijzen. Maar niet algemeen. Ook Finland heeft een Roode Kruis-expeditie naar Abessynië gezonden. Zij neemt 2 auto's, zes tenten en 50 bedden met zich mee. De leiding zal in handen komen van den 70-jarigen prof. dr. Faltin. Het bestuur van de Coöp. Brood'bakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" heeft aan haar leden een circulaire gezon den, waarin het zegt. dat het tot haar leed wezen moet constateeren. dat niettegen staande het ledental gelijk blijft, de omzet ten der bakkerijen zioh in dalende lijn blij ven bewegen. Het bestuur is tot de voertuiging gekomen dat een belangrijke oorzaak van deze daling is. dat het brood te duur meot worden be taald. De prijzen van dit belangrijkste volksvoedsel zijn. vooral na de laatste broodiprijsver- hooging, tengevolge van de verhoogde crisis- heffingen en stijging der meelprijzen. bijna buiten" het bereik komen te liggen van hen, die van lage steunuatkeeringen of van zeer sterk verminderde loonen moeten rondko men. Het bestuur heeft zich dan ook afgevraagd of de Coöperatie op grond van haar doel stelling in dezen tijd wel voort dient te gaan op den door haar gekezeu en reeds lange jaren gevolgden weg, n.l. het bedingen van een redelijken broodprijs met een aan het, einde des jaars uit te keeren behoor lijk dividend of een radicale verandering, door 't vaststellen van sterk verminderde broodprijzen met- een verminderde winst- uitkeering. Tot dit laatste is besloten. Met ingang van 6 Januari zullen de brood prijzen afgehaald aan de winkels der coöpe ratie, per brood van 8 ons worden verlaagd met 2"cent. Een broodje dus van 400 gram. (melkibrood) kost van heden af 9Va cent cn witbrood 8 cent per 400 gram. Tot zoover dit bericht over de Coöp „Vooruitgang". Naar wij bij informatie vernamen, heeft de Coöp. „De Eendracht" geen aanleiding gevonden, met deze verlaging mede te gaan, vooral ook in verband met de oploopende meelprijzen. De R.K. patroons hebben van heden af dezelfde prijzen als de Coöp. „Vooruitgang" met uitzondering van enkele R.K. patroons, die een eerste soort brood bakken. Voorts vernemen wij. dat ook de niet- Katholieke patroons, niettegenstaande het feit dat er nog nooit zulke hooge meelprij zen zijn geweest als heden, voor alle bakke rijen hun prijzen met ingang van vandaag hebben verlaagd, voor zoover dit mogelijk was met behoud van een goecle qualiteit van het product. Zaterdag is de Egyptische ambulance door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd r er werd groote schade aangericht; even wel vielen geen dooden of gewonden. pag. 4 Ten zuiden van Makalle zouden do Italianen een gifgasaanval hebben ondernemen. pag. 4 Rusland heeft te Gcnèvc een aanklacht te gen Uruguay ingediend. "Tg. 4 De Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een dcfensicfonds. pag. 3 Ir. L. J. M. Feber zal bedanken als lid der Tweede Kamer. pag. 3 Bij den Ilaarlemschen raad is voorgesteld de salarissen bij het voorbereidend onderwijs iets te verhoogen. pag. 3 Een voorstel is bij den raad van Haarlem in gediend om de muntgasinriallatics koste loos ter beschikking te stellen. pag. 3 Enkele raadsleden te Haarlem stellen voor het subsidie der H. O. V. te verhoogen. pag. 1 De derde en vierde partij van de match Vos Raichenbach is remise geworden. pag. 9 Laatste Berichten pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Dammers. pag. 1 Speciale correspondentie: Italië cn de bood schap van president Roosevelt. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: De we reldcrisis en de meisjesmarkt in Zuid- Sla vië. paD. 4 J. B. Schuil over de Jubileumvoorstelling van Aaf Soubcr. pag. 2 K. te Jong: Concert der H. O. V. pag 2 P. V. de Wit: Oude Kinderboeken, pag. 10 Criticus, over den wedstrijd E. D. O.Vrien denschaar. pag. 7 Schaakrubriek. pag. 10

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1