cOt 1 ets bijzonders DINS D A "G J A N U A RI 1936 H A" A R E E M'S D A G B E A D Federatie van Haarlemsche Muziekvereenigingen. Groot Nationaal Zaalconcours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen. Bovengenoemde Federatie heeft besloten ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een groot Nationaal Zangconcours voor Harmo nie- en Fanfarecorpsen te organiseeren op 2en Paaschdag 13 April en Zondag 19 en 26 April 1936. De Federatie heeft voor dit concours de be schikking over de Gemeentelijke Concertzaal. De concoursdagen vallen hoogstwaarschijn lijk in een periode, dat de bloembollenvelden in bloei staan. Deze gelegenheid zullen veie vereenigingen benutten* om aan het concours deel te nemen. Een zaalconcours is voor Haarlem iets bij zonders; meerman waren er solistencon coursen. maar dit zal de eerste maal zijn, dat een concours Sn dezen vorm te Haarlem ge organiseerd wordt. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermel den dat er aan dit concours ook een marsch- wedstrijd verbonden is, waarvoor de plaats nog naner bekend gemaakt zal worden. Een Eere-cjimitè heeft zich gevormd, waar van <4 heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, het voorzitterschap op zich heeft genomen. Een Jury van drie bekwame toonkunste naars is aangezocht voor dit concours; de na men zullen wij binnenkort publiceeren. Er is nu reeds al een aantal prijzen ter be schikking gesteld; wanneer de geheele col lectie compleet is. zullen deze ter bezichti ging worden gesteld in een nader te bepalen etalage van een der Haarlemsche winkelza ken. Het eere-comité is als volgt samengesteld: C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, voorzitter; mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink mr. P. E. Barbas, secretaris Armenraad, mr. A. Beets, voorzitter H. O. V.; J. Boer, hoofd van het Telefoondistrict; A. G. Boes, wethouder van Onderwijs; mr. L. G. v. Dam. lid van den gemeenteraad; mr. J. Deenik; H. P. Deinum. voorzitter Ver. Ned. Fabrikaat; G. J. Droste Jr.. voorzitter Kamer van Koophandel; dr. S. Elzinga. Ir.sp. Gymnasiaal en Middelbaar On derwijs: G D. Gratama, directeur Fr. Hals Museum; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen: N. J. Hoefiake, notaris; Th. S. J. Hooy, voor zitter Middenstandscentrale; W. J. B. van Liemt. wethouder van Sociale Zaken; Ph. A. Mees, Dir. Hoofdred. O. H. Ct,.; jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter Vreemdelingenverkeer; R. Peereboom. Dir. Hoofdred. Haarlem's Dag blad: I H. Th. Pfaff. Dir. Post- en Tele- graafkanloor: jhr. ir. C. J. A. Reigersman, dir. Prov. Waterstaat; M. A. Reinalda. weth. van Openbare Werken; W. Roodenburg, weth. van Financiën; mr. G. Sluis, Pres. Arrondisse- ments Rechtbank; dr. C. Spoelder, rector gymnasium; mr. M. Toulon van der Koog; L. M. Weterings, Dir. Hoofdred. Ver. Katholieke Pers; mr. Th. A. Wesstra, Gem.-secretaris; mej. Annie Woud, concertzangeres; ir. H. T. Zwiers, architect B.N.A. JAARLIJKSCH BAL VAN HET DANS INSTITUUT KWEKKEBOOM. Zaterdag 11 Januari zal in de zalen van den Haarlemschen Kegelbond de jaarlijksche balavond van het dansinstituut Kwekkeboom worden gehouden. VEREEN. „GELOOF EN WETENSCHAP" De zevende bijeenkomst in dit seizoen van de Vereen. ..Geloof en Wetenschap" zal plaats hebben Vrijdagavond 10 Januari a.s. in den Stadsschouwburg. Het „Nieuw Schouwtooneel", artistieke leiding Ko van Dijk en Frits Bouwmeester zal dan opvoeren het nieuwste werk van Antoon Coo- len „De Vreemdeling", tooneelspel in vier be drijven (première voor Haarlem). LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOST VERZENDING TOT 12 JAN. 1936. Nederlandsch Indië zeepost via Rotterdam per m.s. Indrapoera 8 Jan. gewone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Johan de Witt 9 Jan. gew. st. 3.25: vliegdienst Amsterdam Bandoeng 8 en 11 Jan. gew. st. 3.25 Suriname, mail en zeepost via Amsterdam 10 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst New-York Paramaribo 10 Jan. ~ew. st. 19 10. Aruba. Bonaire. Curaoao, mail en zeepost via Amsterdam 10 Jan. gew. st. 3.25: vlieg dienst New-YorkCuracao 10 Jan. gew. st. 19.10. Amerika, Canada, en Mexico, via South ampton 9, 10 Jan. gew. st. 19,10. Argentinië. Chili, Uruguay, via Rotterdam 10 Jan. 19.10; via Lissabon 12 Jan. gew. st. 2.15. Brazilië, via Lissabon 12 Jan. gew. st. 2.15; vliegdienst DuitschlandZuid-Amerika 8 Jan. gew. st. 9.25; vliegdienst FrankrijkZ. Amerika 11 Jan. gew. st. 10. China. Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 9 Jan., gew. st. 18.—. China. Honkong, Philippijnen vliegdienst als Ned.-Indlë. Irak (Mesopotamië) via Istanbul 9 Jan gew. st. 3.25: via Napels-Alexandrië 10 Jan. gew. st. 10.40. vliegdienst als Britsch-Indië Britsch-Indië via Marseille. 9 Jan. gew. st. 10.—; vliegdienst AmsterdamBandoeng 8, 11 Jan. gew. st. 3.25. Ceylon, via Gemia 9 Jan. gew. st, 3.25; via ToulonNapels 10 Jan. gew. st. 9.25. vliegdienst als Britsch-Indië. Penang en Siam, via Genua 8 Jan. gew. st. 22.30. vliegdienst als Ned.-Indië. Singapore, via Genua 9 Jan. gew. st. 3.25; via Marseille 9 Jan. gew. st. 12.30 vliegdienst als Ned.-Indië. Egpte via Genua 9 Jan. gew. st. 3.25; via Napels 10 Jan. gew. st. 9.25; via Brindisi, 11 Jan. gew. st. 9.25; vliegdienst Amsterdam- Bandoeng 8 en 11 Jan. gew. st. 3.25; vlieg dienst LondenSingapore 16 Jan. gew. st. 16.45. Oost-Afrika. via Marseille. 9 Jan. gew. st. 10.vliegdienst LondonKaapstad 8 Jan. gew. st. 3.25: vliegdienst LondonJohannes burg 11 Jan. gew. st. 16 45. Zuid-Afrika, via Southampton, 9 Jan. gew. st. 16 45. vliegdienst als Oost-Afrika. Australische Statenbond, via ToulonNa pels 10 Jan. gew. st. 9.25; vliegdienst Amster damBandoéng. 8, 11 Jan. gew. st. 3.25: vliegdienst LondonSingaporePort Darwin 11 Jan. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland.via London, 8 Jan. gew. st. 9.25. vliegdienst als Australië. VOORDEN- -KANTONRECHTER De Zeeweg is geen jachtterrein. De Zeeweg wordt tegenwoordig ook al als jachtterrein gebruikt en men behoeft geen juridische kennis te bezitten om te begrijpen dat de politie dat niet wil. Drie Haarlemmers vonden r\t zij 't nu eens keurig hadden gedaan. Het waren een garage houder, een tandtechnicus en een monteur, die met z'n drieën per auto naar den Zeeweg wa ren gegaan, de lampen hadden aangestoken en een schijnwerper bovendien, aldus de konij nen afwachtende. De konijnen kwamen inderdaad op het licht af en met een buks werd op de beesten ge schoten. Twee sneuvelden en de drie heeren vonden wat zij deden zeer flink. Bij den kantonrechter pochten zij nogal op hun optreden. Wel lachten zij niet, maar uit hun geheele houding bleek wel dat zij bijzon der met zich zelf waren ingenomen. Enfin, dat ging wel over toen de eischen en de uitspraak kwamen. De ambtenaar van het openbaar ministerie was het met de politie eens dat de Zeeweg nu niet bepaaldelijk een jachtterrein is. Daarom eischte hij tegen elk vijf en twintig gulden boete of, indien men zou wenschen, vijftien dagen hechtenis. De buks moest een hunner nog f 5 extra kosten. De kantonrechter meende ook dat de Zeeweg in geen geval voor schietpartijen dient en leg de ieder een boete van twintig guldens op. te vervangen door tien dagen hechtenis. De ver dachte die met de buks heeft geschoten kreeg voor deze aardigheid nog vijf guldens extra, ook door hechtenis te vervangen, omdat hij de Vuurwapenwet niet goed had bekeken. Indien er soms nog meer jagers zijn die den Zeeweg als jachtterrein willen uitkiezen kan medegedeeld worden dat dit eerste geval nog clement is beoordeeld. Eventueele volgende voorvallen zouden ongetwijfeld strenger wor den gestraft. Haringschuld en geen straf. Men kent haring en steurharing. Steur- haring is haring die zout is. Nu is het wel waar dat alle haring uit zout water komt, omdat de zee nu eenmaal alleen zout water kent, maar dat wil nog niet zeggen dat de haringen ook zout moeten zijn. Integendeel; alle haringen zijn zoet als ze uit het zoute water komen. Alleen wanneer de mensch ze in het zout legt krijgt men zoute haringen. Dat zijn dan de steurharingen. Nu heeft het Crisisharingbesluitf!) eenigen tijd'verboden zoute haring aan te maken. Ergo heeft een Velsensch vischhandelaar geen ha ring meer in het zout gelegd. De zaak is voor een leek wel wat verward, doch zij komt toch hierop neer: Op een dag kwam er een circulaire dat ha ringen weer in het zout mochten iiggen. ech ter niet langer dan twee weken. De Velsensche vischhandelaar heeft de haringen veertien dagen in het zout laten liggen. Toen wou hij ze verzenden. Dat is allemaal heel gewoon, maar nu komen de moeilijkheden. De verdachte, want dat was de vischhandelaar, mocht op de kisten niet zetten dat hij steurharing verzond. En als hij er niets opzette, mocht hij ze niet verzenden. Zoo kwam de vischhandelaar in overtreding. Dus eischte de ambtenaar f 0.50 boete en de kantonrechter veroordeelde verdachte zonder hem straf op te leggen. Petroleum mag niet ruiken. ,.Ik verkoop al dertig jaar petroleum en heb nooit geweten dat dat niet mocht. Nu staat het vaatje in de schuur". „Ja de eischen der hygiene zijn wel iets ver anderd Ziehier opmerking en antwoord van ver dachte en van den kantonrechter. De verdach te stond terecht omdat hij in zijn winkel, waar enkele eetwaren werden verkocht, een vaatje petroleum had staan dat allererbarmelijkst stonk. Dat is niet prettig (voor de eetwaren) Drie gulden of een dag vond de ambtenaar deze overtreding waard en de kantonrechter taxeerde het geval ook zoo. Vleesch moet gekeurd worden. Twee stukken varkenscarbonade hingen in een Beverwijksche slagerij. Dat is geen over treding, maar wel wanneer dat vleesch er on gekeurd hangt. Er is een vleeschkeuring om te voorkomen dat de menschen vies vleesch thuis krijgen en als de slagers zich nu niet aan de keuring onderwerpen hebben we eigenlijk heelemaal geen keuring noodig. Daarom dat zulke strenge straffen worderf opgelegd als er een slager is die niet precies doet wat hij moet doen. De Beverwijksche slager kreeg f 25 boete of 15 dagen hechtenis. De eisch was f 40 of 20 dagen. Het vleesch was ondeugdelijk geweest, zoodat men mag aannemen dat die slager ge gronde reden had den keuringsdienst niet van de aanwezigheid in kennis te stellen. Een andere slager, uit IJmuiden, kreeg ook f 25 of 15 dagen, na een eisch van f 30 of 15 dagen. Ook hij had het vleesch niet laten keu ren. „Het kwam den volgenden dag wel", meende hij. Dit vleesch was wel niet bedorven geweest, maar de slager dacht toch verkeerd en.dat kost hem nu geld! Tirol in den Jansschouwburg. In den schouwburg aan den Jansweg >werd Maandagavond een aardige Tlroler-avond ■gehouden, door een groep Tirolers uit Stans, een plaatsje uit het .beneden Inndal, waar in de afgeloopen zomervacantie toevallig vele Haarlemmers hebben vertoefd. De leider der Tirolers, de heer Prinz, sprak eenige woorden ter kennismaking, waarbij hij vertelde dat de volkszangen door de jeugd nogal worden verwaarloosd en dat de mo derne liederen helaas te veel burgerrech ten verkrijgen. Ook dit is een symptoom dat zich pas na den oorlog heeft geopenbaard. Zoo zijn er groepen ontstaan van Tirolers die willen dat hun volkszangen in eere wor den hersteld en dat gered wordt wat nog te redden valt. Het jodellied heeft zijn eigen karakter, dat slechts door enkolen begrepen kan worden en dat men nooit uit de simpele noten van de balk kan lezen. Het beroemde Schuhplattlern moge soms wat grof schijnen, in wezen verbergt het zoo veel -fijnheden dat na rijpe bestudeering pas men er een goed oordeel over kan vellen. Ovèr belangstelling had het Tiroler gezel schap eohter niet te klages. Meermalen on derbrak een hartelijk applaus het program ma. De heer Prinz gaf hier en daar nog een toelichting, ook bij de lichtbeelden die de muziek van het gezelschap nog mioesten ver duidelijken. Duetten, kwartetten, isoli Schuhplattler Tanze wisselden elkaar af en wij meenen dat het gezelschap in de bedoeling is geslaagd: Tirol meer bekendheid te geven en er de belangstelling «voor te wekken. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA CIE - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Gemeenteraad. Ingekomen stukken. Bij den gemeenteraad van Haarlem zijn in gekomen Een adhaesie-betuiging van de Haarlem sche Slagers Patroons Vereeniging met het voorstel van Mr. L. G. van Dam omtrent or dening van het winkelbedrijf. Een aanbieding van R. Kramer, B. Hartman en Th. G. Meijer tot het pachten van het plaatsen der kramen op de Zaterdagavond en Maandagmarkt. Een verzoekschrift van de Afdeeling Haar lem en Omstreken van de Vereeniging voor M. U. L. O. om niet aan te nemen het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot vermindering van het bedrag, dat jaarlijks per leerling aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs wordt uitgetrokken voor de aanschaffing van leermiddelen. Een verzoekschrift van de Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwijs om de voor haar en den Secretaris uitgetrok ken bedragen op het oude peil te hand haven. Een verzoekschrift van het bestuur van de Scholen der Vereenigde Doopsgezinde Ge meente om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van nieuwe banken en borden voor de school aan het Groot Heilig land 10. Een verzoekschrift van Mw. J. Wijman om vergoeding van de schade, welke veroorzaakt is door het tijdens den storm van 17 Septem ber j.l. neervallen van een boom op haai- per ceel aan het Frederikspark 1. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Terug te bekomen aan het bureau van po litie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.)handschoenen en cein turen; rubber bagageriem; rijwielplaat je; Koning, Voorzorgstraat 30, das; Zuiddam, Ver- gierderweg 52A, kinderdas; v. d. Werf, Gen. de le Reijstraat?, houten hoepel; Duineveld, Mo- lukkenstraat 22, hond; v. Eden. Raamsingei 44rd„ hond; Ruitenschild, Nassaustraat 23, hond; Kuvener, Krelagestraat 29. hoed; Hense, Dr. Schaepmanstraat 23, hoed; Neve, Bisschop Ottostraat 14, handwarmer van rijwiel; Kooy, Rollandstraat 68, lorgnet; Spierings, Brouwers plein 37, zakmes; Larsen, Ged. Schalkburger- gracht 3d. portefeuille met inhoud; Metz, Burgwal 59 rd, portemonnaie met inhoud; Polak, KI. Houtstraat 54, portemonnaie met inhoud; Hoffies, Pie ter Maritzstraat 23, rij wielplaatje; v. Dam. Slachthuisstraat 85 rd. rijwielplaatje; de Rooy, Soutmanstraat 15, rijwielplaatje; Stoute, Gen. Bothastraat 8, rij- weilplaatje; Rutgers, Gen. Cronjéstraat 49, schaal van weegschaal; Reijkelijkhuizen, Gen. de la Reijstraat 60, sleutel (Engelsche). Commissie van Toezicht op het L. O. In de Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs zijn vijf vacatures 'ontstaan wegens periodieke aftreding en voorts één tengevolge van overlijden en één wegens verlies van een vereisdhte voor het lidmaatschap. Ten einde in die vacatures te voorzien werden door genoemde Commissie de na volgende aanbevelingen aan den raad inge zonden: Groep A. Ouders van leerlingen eener openbare school: Vacature Dr. F. P. van der Voorde): 1. de heer Dr. F. P. vtan der Voorde, 2. de heer Dr. J. A. van den Andel. (Vacature Ir. M. H. Maas): 1. de heer Ir. W. G. Wijckerheld Bisdom, 2. de heer J. C. Slagter. Groep B. Ouders van leerlingen eener bij zondere school: (Vacature C. M. J. Baas): 1. de heer C. M. J. Baas, 2. de heer M. Kooymans. Groep C. Onderwijzers 'eener openbare school: (Vacature H. van Leeuwen): 1. de heer H. van Leeuwen, 2. de heer J. A. L. Doijer. (Vacature P. Volger): 1. de heer W. P. J. Ente, 2. de heer H. Boon. Groep D. Onderwijzers eener bijzondere school: (Vacature W. J. Speller): l.de heer W. J. Speller). 1. de heer W. J. Speller, 2. de; heer J. Th. Kloosterman. Groep E. Overige inwoners der gemeente: (Vacature J. A. Scholl)): 1. de heer A. Meilink, 2. de heer M. J. Bleeker. VOORDEN- -POLITIERECHTER Kennissendie zij niet kenden. Twee Amsterdamsche juffrouwen uit de Jordaan stonden hier terecht, omdat zij in de Hema kousen gestolen hadden, hetgeen de eene juffrouw bekende, maar de ander kwam met een omstandig verhaal om haar onschuld te bepleiten. Ze had zich, zei ze, in gezelschap van haar medeverdachte en een man to Amsterdam vóór den Franschen bazar bevonden, toen de man zou gezegd hebben: „Wacht even!" De dames wachtten en de man ging den Fran schen bazar binnen, waaruit hij even latei- terugkwam in het bezit van eenige paren kou sen, die hij, zonder verder iets te zeggen, in de handtasch van haar vriendin stopte, Daar op zouden zij het plan hebben opgevat naar Haarlem te gaan, waar zij bij kennissen een gezelligen dag zouden doorbrengen „Wie waren die kennissen?" vroeg de poli tierechter, en de juffrouw zei, dat ze dit niet wist. hetgeen de rechter hoogst eigenaardig vond. Op visite te gaan bij kennissen, die men niet kent, is dan ook iets buitengewoons. Ze waren echter niet aan de kennissen toe gekomen, doch in dé Hema beland: waarom en waarvoor wist de juffrouw niet, maar zij ontkende ten stelligste daar kousen te hebben weggenomen. Nu had de chef van de zaak uit een schuil hoek achter de kousenafdeeling gezien, dat de juffrouw wel kousen had weggenomen en die bij de collectie in de handtasch der andere juffrouw had gevoegd en daar waren ze later ook gevonden, ofschoon de draagster van de tasch deze had laten vallen, toen het drietal werd aangehouden, om den schijn te geven, dat ze geen tasch had. De list gelukte niet en de dames kwamen in verhoor bij de politie, waar de juffrouw van de tasch bekende, dat zij met de anderen naar Haarlem was gegaan om winkeldiefstal te plegen, hetgeen zij ook nu voor den rechter toegaf, maar zij zou niet ge zien hebben, dat haar vriendin kousen in haar tasch had gestopt en deze trachtte nu door ontkennen aan straf te ontkomen. Dit mocht niet baten, want eerstens had ze bij de politie reeds bekend en verder vond haar verhaal van de onbekende kennissen geen geloof. Voor den officier en den rechter was het duidelijk, dat men hier niet te doen had met menschen die in een zwak oogenblik voor de verleiding, wel ke een warenhuis schijnt te bieden, waren be zweken, maar met een combinatie, die er op uit ging om te stelen en het feit, dat de juf frouw van de tasch reeds voor winkeldiefstal was veroordeeld, moest die overtuiging wel ver sterken. Daarom eischte de officier tegen elk der beide vrouwen een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 3 maanden. De man stond niet terecht, die zal zich in Amsterdam voor de kousen uit den Franschen bazar moeten ver antwoorden. Ook de rechter vond geen ter men voor een geldboete of een voorwaardelijke straf en legde een onvoorwaardèlijke gevange nisstraf van 2 maanden op. Op de groentemarkt. Het gaat er op de markt soms raar toe, zei het mannetje, dat voor mishandeling terecht stond: „ze gooien er met rotte appelen en pe ren en laatst kreeg er één een appel tegen zijn hoofd, dat hij zco'n oog had! En hij toonde een gesloten vuist. Men zou denken, dat hij, door drift ver voerd vanwege een rotte-peren-aanval, een der gooiers had afgeranseld, want daarvoor stond hij terecht. Dat was echter niet zoo, ■want hij gaf toe, dat de geslagene niet tot de handbalclub behoorde, doch het verhaal over de appelen en peren diende blijkbaar slechts als een soort excuus. Hij wilde zeggen: „Als het daar zoo toegaat, is een kleine aframme ling in stijl en dat moet men dan maar niet zoo kwalijk nemen". 't Werd hem echter wel kwalijk genomen, want de man. dien hij geslagen had, had hem niets misdaan; deze had een kwestie met zijn zoon gehad over een bak spinazie en toen hadden die twee mekaar een paar klappen toegediend. De vader had toen gemeend van de partij te moeten zijn en den tegenstander zijns zoons een slag op den mond gegeven, wat dezen een tand kostte. Na dien tijd kon hij den geslagene niet ontmoeten of het was: „Heb je een goeden tand noodig?" en ook stelde hij een nog betere afstraffing in uit zicht. Ook nu voor den rechter had de gedachte aan een meer volledige toetakeling hem niet verlaten en dat deed hem geen goed, want de officier zei: „Denk er om, als we een nieuwe klacht krijgen weten we. uit welken hoek de wind waait en dan loopt het niet goed af. Ja, dat begreep de man en hij zou maar van verdere vijandelijkheden afzien. In afwachting daarvan kreeg hij 15 boete met de bepaling dat hij 25 voor de gebroken tand moet betalen, de beroemde gouden tand, waarover hij zoo graag sprak. Hij zei, dat hij niet kon betalen, want dat hij niet werkte, maar dat hij zijn zoon hielp en toch wel werkte en na dit onduidelijk beeld zijner werkzaamheid ging hij de zaal uit. Vodden. De voddenkoopman zeulde zijn karretje langs de straat, roepende: „Vodden! zes cent per pond!". Een tweede voddenkoopman kwam in het arbeidsveld van den eersten en dezen op den voet volgende, klonk zijn stem, zoo mogelijk nog luider: „Vodden! zeven cent!" Dat moest den eersten koopman ergeren, want hij vreesde, dat eventueele leveranciers eerder zeven dan zes cent zouden willen heb ben. Natuurlijk had hij den roep wel kunnen be antwoorden met: Vodden! 8 cent! maar de ander zou dan misschien gaan zeggen: Negen cent! en waar blijf je dan? Hij verhoogde dus zijn prijs niet, maar wel groeide zijn ergernis met eiken stap en eiken kreet, tot eindelijk de pot overkookte. De zes centen-man, zichzelf niet meer mees ter, greep een strijkbout van zijn kar. welk nutteloos voorwerp in dezen tijd van electri- sche strijkijzers ergens voor een paar centen was verkregen, en slingerde het den zeven centen-man naar het hoofd. De bout trof doel en de zes centen-man moest zich voor mis handeling verantwoorden. De zes- en zeven- centenkwestie redde hem niet; een strijkbout is een gevaarlijk projectiel en zou een mensch van den aardbodem kunnen wegstrijken. Daarom moet de zes centen-man 25 boete betalen, of, als hij het liever wil, 15 dagen gaan zitten. SCHOUT-BTJ-NACHT DE VOS VAN STEEN- WIJK VRAAGT ONTSLAG AMSTERDAM, 6 Jan. (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft de schout-bij-nacht titulair, adjudant in buitengewonen dienst van de ko ningin, commandant van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, de heer C. ba ron de Vos van Steenwijk met ingang van 1 Februari a.s. de koningin eervol ontslag uit den zeedienst gevraagd onder toekenning van pensioen. H. J. KUIPER. Het raadslidmaatschap van den heer H. J. Kuiper is niet van langen duur. Pas in 1932 deed hij zijn intrede op ons Prinsenhof, als opvolger van deA heer A. J. Loerakker, die het (als bestuurder van den R.K. Landarbeiders- bond en Tweede Kamerlid) te druk kreeg om alle vergaderingen van den raad bij te wonen. De heer Kuiper was toen nog bezoldigd hoofd bestuurslid van den R.K. Landarbeidersbond. Nu is hij inmiddels benoemd tot bezoldigd hoofdbestuurder van het R.K. Werkliedenver bond. Over. enkele maanden verhuist hij naar zijn standplaats Utrecht, zoodat hij in het voorjaar van den raad afscheid zal nemen. De heer Kuiper zal reeds na 4 jaar, figuur lijk gesproken, ook reeds „een ledige plaats" achter laten. Hij is niet de man om zich naar voren te dringen, maar niettegenstaande dat is hij in de voorste gelederen gekomen. Ver schillende omstandigheden hebben daartoe medegewerkt. Allereerst is hij een spreker naar wien gaarne geluisterd wordt, hij zegt de dingen met overtuiging, heeft bovendien een aangename betoogtrant en beperkt zich tot de onderwerpen die hem „liggen". Daartoe be- hooren vooral' diegene die de arbeiders raken. Allereerst de werkloosheidsbestrijding en de steunregeling. Hij kruist nog al eens den poü- tieken degen met zijn fractiegenoot den heer J. Ph. H. Castricum, die op dit gebied een nog al sterk afwijkende meening heeft, die in de fractie evenwel weinig steun vindt. De heer Kuiper verdedigt daarbij het officieele stand punt inzake de juiste onderscheiding van werkverschaffing, werkverruiming en normaal werk, omdat hij daarin een bevordering van de belangen der werkloozen ziet. Als er iets ge daan kan worden om hun leed wat te lenigen, is hij een der eersten om zich daarvoor te spannen. Alles wat op dit gebied kans van slaeen heeft is van zijn steun verzekerd. De heer Kuiper heeft bij de behandeling der begrooting voor 1935 het voorstel ingediend gas, electriciteit en water voor de minst draag- krachtigen (gesteunden en andere inwoners met een zeer klein inkomen) tegen sterk ver minderden prijs beschikbaar te stellen. Daar bij ging de voorsteller van de overweging uit, dat het niet juist is, dat de gemeente groote winst maakt op den verkoop van deze produc ten voor zoover die gekocht worden door de minst-draagkrachtige inwoners. B. en W. hebben bijna een jaar noodig ge had om de financieele gevolgen van dit voor stel te overzien, maar nu komt het voorstel- Kuiper toch aan de orde bij de begrooting voor 1936. B. en W. ontraden evenwel de aanneming omdat de staat onzer financiën zoo'n ader lating niet kan verdragen. Een vurig debater toont de heer Kuiper zich als hij het over geloofsquaesties met den heer Peper of een anderen principieelen tegenstan der aan den stok heeft. Dan staat hij met den rechterarm te zwaaien alsof hij het met den mond alleen niet afkan. De heer Kuiper is 38 jaar. Zijn wieg stond in Loosduinen, het district der tuinders. Aan vankelijk moest hij het voor zijn opvoeding doen met lager en herhalingsonderwijs, want toen moest hij zelf in den tuin gaan werken. In zijn avonduren bezocht hij een tuinbouw- cursus. Later ging hij studeeren in Staatsin richting, Sociale Economie en Sociologie en behaalde daarvoor de diploma's van het Cen traal Bureau der Katholiek Sociale Actie in Nederland. In 1919 kwam hij daarop in dienst van den R.K. Landarbeidersbond. Met recht kan de heer Kuiper dus iemand van zelfstudie ge noemd worden. Ik schreef reeds, dat de heer Kuiper in den raad een ledige plaats zal achterlaten. Niet alleen door de R.K. raadsfractie zal zijn heen gaan betreurd worden. Ook de andere groepen in den raad hebben waardeering voor zijn werk. Onlangs bleek dit nog uit een rede van den heer M. A. Reinalda toen hij nog leider der soc. dem fractie was. In den raad had men ook voor de toekomst nog meer verwachtingen van den heer Kuiper. Toen indertijd in de SD.A.P. een balletje werd opgeworpen over uitbreiding van het college van B. en W., zoo dat daarin twee R.K. en twee S.D. wethouders zouden komen te zitten, werd de naam van den heer Kuiper gefluisterd als een der twee R.K. wethouders die de S.D.A.P. gaarne aan de tafel van B. en W. zouden hebben zien zitten. Maar al had men den heer Kuiper gaarne te Haarlem behouden, ongetwijfeld zullen velen hem de promotie die hem ten deel gevallen is in zijn maatschappelijke positie van harte gunnen. C. J. VAN T. MODERNE VOEDING. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Nederlandschen Vegetariërsbond heeft gisteravond in het gebouw van de Theosofia- stichting aan het Nassauplein een cursus ge opend over moderne voeding'. Deze cursus, die onder leiding staat van mevrouw De JongKersbergen, is georgani seerd naar aanleiding van een tentoonstelling van goede en goedkoope voeding, die in het begin van het vorige jaar te Haarlem is ge houden. Het nationaal reizend museum voor ouders en opvoeders had deze tentoonstelling verzorgd. De presidente, mej. Pothof zette het doel van den cursus uiteen. Naar aanleiding hier van zeide de voorzitster dat het vegetarisme niet alleen is het nalaten van het gebruik van dierlijk voedsel, doch het is meer dan dat, het is een levenshouding. De cursus over moderne voeding is echter niet in de eerste plaats bestemd voor vegeta rische propaganda. Herna gaf mevrouw De Jong een inleiding over haar onderwerp. De moderne voeding is, al is het alleen maar om gezondheidsredenen, een vegetarische voeding, aldus spr. De prin cipes van het vegetarisme zullen niet opge drongen worden. De cursus zal geheel prac- tisch zijn. Mevrouw De Jong gaf vervolgens voorbeel- |den uit de practijk als inleiding. i De spreekster legde hierbij den nadruk op de zorg voor de gezondheid bij de voedsel bereiding.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10