BRIEVEN Likdoornroosje. Het BeCo&$t£j&ste 53e jaargang No. 16115 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 7 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0 65. franco p. post 0.72t4. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENHëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 Januari. Het Orkest. Gisteren heeft de Haagsche gemeenteraad de subsidie aan het Residentie Orkest met vijf honderd gulden verminderd en op honderd en vijf duizend gulden gebracht. Er is nog heel wat protest tegen geuit, want het Residentie Orkest zit met een tekort. Het heeft al f 130.000 ingeteerd op een indertijd ontvangen legaat van twee ton. Gisteren hebben ook vier Haarlemsche ge meenteraadsleden voorgesteld de subsidie van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, opnieuw uitgetrokken ten bedrage van vijftienduizend gulden één zevende dus van de Haagsche subsidie met vijfduizend gulden te verhoo- gen. Legaten komen hier niet in het stuk voor. De totale begrooting van de H.O.V. beloopt zoowat veertigduizend gulden. Het orkest werkt zeven maanden per jaar. Gedurende de overige vijf moeten de orkestleden maar zien, hoe zij in leven blijven. In Den Haag zegt men dat de salarissen van het Residentie-orkest „niet hoog" zijn. Hier in Haarlem „overschrijden zij in vele gevallen de steunnormen slechts matig", zooals de vier raadsleden in hun brief opmerken. Zij hadden het nog wel wat krachtiger kunnen uitdrukken. De opvattingen van het Haarlemsche ge meentebestuur ten aanzien van ons orkest zijn moeilijk te begrijpen. Als wij straks, bij de behandeling van de begrooting. weer vele redevoeringen in principieelen stijl over de sociale taak van de gemeente te hooren zul len krijgen, kan men er zich meteen over verbazen dat een wantoestand als die waar in de H.O.V. verkeert bestendigd blijft. Heeft men hier nog altijd niet ontdekt dat orkes ten zonder behoorlijke overheids-steun niet kunnen bestaan? Welnu, het is altijd zoo geweest, ook in veel beter tijden en heusch niet alleen in Nederland. Beseft men niet dat Haarlem, als houder van het krenterigheids-kampioenschap van Nederland in het verleenen van subsidie aan het plaatselijk orkest, een droevig figuur slaat? Meent men soms dat deze stad zoovele aan trekkelijkheden bezit voor degenen die er zich zouden kunnen gaan vestigen? Vindt men dat er veel te doen is en veel te beleven valt? Nu, als dat ten Prinsenhove verondersteld wordt moet men eens een enquête onder de bevol king houden. De resultaten zullen veelzeggend zijn. Wel beseft men blijkbaar dat de H. O. V. cultureel toch niet gemist kan worden. Maar door een nergens geëvenaarde schrielheid wordt haar activiteit tot zeven maanden van het jaar beperkt en haar zelfs de gelegenheid benomen, haar repertoire door aankoop van nieuwe werken op behoorlijk peil te houden. Met allerlei noodmiddeltjes moet zij er zich doorheen zien te slaan. De musici, die onge twijfeld uit dit oord der armelijkheid zullen vluchten zoodra zij er maan- eenige kans op hebben, vervullen niettemin hun taak met een toewijding die bewondering afdwingt. Maar welke vooruitzichten hebben zij hier? Cultureel beschouwd lijkt de bestaande op vatting naar niets. Sociaal beschouwd is zij een blamage. Men mag dan praten over behoorlijke loonen voor verrichten arbeid zooveel ais men wil.maar dan moet er ook bijgevoegd worden dat kun stenaars daarvan uitgezonderd worden. Die tellen hier niet mee, al doen zij hun uiterste best, al trekken zij volle zalen zooals dezen zomer bij de volksconcerten, al worden hun en hun leider ovaties gebracht, al is hun artistie ke prestatie zóó hoog, dat de grootste solisten gaarne hier komen om met hen te concertee renen dat vaak, uit medelijden met de H. O. V. voor niets doen! Verwacht nog iemand dat het voorstel der vier raadsleden, om de subsidie met f 5000 te verhoogen, zal worden aangenomen? Nu, op timisme is een schoone zaak! Maar ik ver wacht het niet. Van de vijfde stad des lands met 130.000 inwoners, kan men blijkbaar niet eischen, dat zij zulk een vervaarlijke pres tatie volvoert Het Residentie-orkest moet hier den toe stand eens komen bekijken! Dan zal het dankbaar zijn voor zijn eigen lot. R. P. CITY OF KIIARTOUM GELICHT ALEXANDRIë, 6 Jan. (Reuter). Het wrak van de verongelukte vliegboot City of Khar toum is thans naar de oppervlakte gebracht. De post en de bagage zijn uit het toestel ge haald en zullen worden verdeeld. UITBARSTING VAN DE MAUNA LOA GESTUIT HONOLULU, 6 Jan. (A.N.P.) Het is thans wel zeker, dat de uitbarsting van de Mauna Loa door het luchtbombardement der Ameri- kaansche vliegtuigen tot staan is gekomen. Verduistering van faillisse- mentsgelden. Geen Haarlemsch advocaat. Het blijkt ons, dat door enkele gisteren over bovenbedoelde aangelegenheid versche nen berichten bij verschillende lezers de in druk is gewekt, als zou dit geval betreffen een lid van de Haarlemsche balie. Dit is echter niet het geval. De bewuste zaak be treft een persoon, die sedert jaren en tot voor kort te 's Graven'nage gevestigd en in geschreven was als advocaat, doch die zich kort geleden metterwoon te Haarlem ge vestigd had, niet als advocaat, doch met de bedoeling alhier een werkkring van anderen aard te vinden. Een „broodoorlog"? Gecombineerde bestuursvergadering van gezellenbonden. Het bestuur der afd. Haarlem van den Alg. Bond van arbeiders(sters) in het bakkers bedrijf enz. schrijft ons: Al is het woord „brood-oorlog" misschien nog niet geheel in overeenstemming met de feiten, dat het door het optreden van de coöperatie „Vooruitgang", zoover kan en zal komen, onderstellen de hoofd- en afdeelings- besturen der gezellenbonden. die tegen a.s. Donderdag een gecombineerde besturenver- gadering hebben uitgeschreven om de si tuatie te bespreken. De broodoorleg zendt zijn donkere scha duwen vooruit in den vorm van aangekon digde of althans te verwachten loonsverla gingen. Het valt nog niet te zeggen, welke vormen de strijd daartegen zal aannemen, doch dat een felle strijd zal volgen is wel te verwachten. Ook in ons land stijgt het water. Voorloopig nog geen kwaad te duchten. Door den zaohten winter en door de bui tengewoon grooten regenval begint ook in ons land het peil der rivieren te stijgen. Maandagavond was de stand van Maas te Venlo 15.10 boven A.P. Tengevolgen van dit hoioge rivierpeil hebben de schepen aldaar den winterhaven moeten opzoeken, daar de .zomerhaven reeds onder water stond. In verschillende Wijken van Venlo en omgeving hebben de bewoners van de aan de Maas oevers gelegen huizen reeds last van het wel water, dat in de kelders is binnen gedron gen. De uiterwaarden staan grootendeels blank, terwijl ook verschillende lande rijen onder water staan. Gevaar is er even wel Oip dit oogenblik nog niet, temeer daar aan den was der rivier een einde schijnt te zijn gekomen. Anders staat het met de Waal. Daar blijft de stijging voortduren en gisteren bedroeg de was steeds eenige centimeters per uur. Indien er zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, heeft men ook hier nog geen gevaar te duchten. Een kliniek voor „Bethesda- Sarepta". Bijzonderheden over dit nieuwe gebouw aan de Hazepaterslaan. De „Christelijke vereeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte" heeft twee gebouwen-complexen; „Bethesda-Sarep- ta" aan de Hazepaterslaan te Haarlem voor vrouwen en „Meer en Bosch" te Heemstede voor mannen. In 1934 is bij „Meer en Bosch" de Emma- kliniek geopend, in de praktijk is reeds geble ken, dat deze van groote be teekenis is om de verpleging van patiënten aan te passen aan de mogelijkheden die de moderne inzichten omtrent de behandeling van epileptica bieden. Daarom kwam de wenschelijkheid naar voren ook een nieuwe kliniek te bouwen bij „Bethes- da-Sarepta". De noodzakelijkheid drong te meer omdat alle plaatsen steeds bezet zijn en meer aanvragen om plaatsing van patiënten binnenkomen dan het aantal thans beschik bare bedden is. Thans heeft het bestuur besloten tot den bouw over te gaan. Architect zal de heer J. C. Slagter te Haarlem zijn. Om plaats te krijgen voor het nieuwe gebouw worden naast den bestaanaen ingang van „Bethesda-Sarepta" drie huizen afgebroken. Het nieuwe gebouw krijgt een frontbreedte van 58 Meter. De diepte zal, omdat niet veel ter rein beschikbaar is, niet groot zijn. Het voor deel van dezen bouw in de lengte is evenwel, dat alle lokalen, waarvoor dit gewenseht is, aan den grooten Zuidgevel (den tuinkant) ontworpen kunnen worden. Het totaal aantal bedden in de nieuwe kli niek is op 100 gesteld, waarvan 75 voor pa tiënten. Het wordt een modern ingerichte kli niek voorzien van alle gewenschte hulpmidde len. Er komen o.a. in: een operatiekamer, een dieetkeuken, een observatie-afdeeling. een laboratorium, een gelegenheid voor Röntgen onderzoek, een afdeeling voor intercurrente ziekten, een kinderafdeeling en een zuster- afdeeling. Nu het bestuur het besluit tot den bouw ge nomen heeft moeten de plannen nog nader uitgewerkt worden. Er zullen dus in elk geval nog eenige maanden verloopen voor met den bouw begonnen kan worden. Het bestuur "noopt dat de nieuwe kliniek in Juni 1937 in gebruik genomen zal kunnen worden van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance naar Ethiopië. Ofschoon het mijne bedoeling was, u het volgende bericht over het wedervaren onzer ambulance eerst uit Addis-Abeba, en wel voor het vertrekken onzer karavaan te doen toekomen, benut ik een rustigen achtermid dag om u even op de hoogte te brengen, dat wij in Dzjibouti. de hoofdplaats van Fransch- Somaliland zijn aangekomen, Dzjibouti. ha venplaats van Abessynië en 't eindpunt van een spoorweg, welke het binnenland met de kust verbindt. Reeds vele artikelen zijn in de pers over deze plaats gepubliceerd, en meestal komt zij er niet al te best af. Onze verwachtingen waren dan ook niet zeer hoog gespannen, of liever, wij hadden ons op een verlammende hitte voorbereid. Wij boffen evenwel en zijn juist aangekomen in de drie maanden, dat het hier weliswaar warm, maar toch zeer wel uit te houden is, en ook de vlie genplaag te dragen is; al geef ik een ieder, die hier eens komen mocht, in overweging nimmer op de vleeschmarkt te gaan kijken, want behalve de directe gevolgen, moet men over een stei'ke maag beschikken, om later den moed te hebben In het hotel nog een stukje biefstuk te zien, laat staan te eten. In ieder geval blijft de qualiteit van dien aard. dat men ook sterke tanden zal moe ten hebben. Reeds hedenavond vertrekken wij met den pas ingevoerden sneltrein naar Addis Abeba na een verblijf van slechts an derhal ven dag alhier. Met de meest mogelijke voorkomend heid hebben de Fransche autoriteiten, doua ne-, civiele- en militaire als ook de Ethiopi sche vertegenwoordigers, alles geregeld, zoo dat onze leider en onze administrateur over al de baan geëffend vonden om dit snelle vertrek mogelijk te maken. Aanvankelijk wilde niemand gelooven, dat dit mogelijk zou zijn en de heer Brederode. de Hollandsche correspondent, die ons bij aankomst op wachtte. ging dan ook grif op een wedden schap in om een glas bier. Helaas was het mijnerzijds een minder °elukkige ingeving hem dit voor te stellen, want win ik. en ver trekken wij inderdaad vanavonddan heeft hij geen gelegenheid aan zijn ver plichtingen te voldoen, verlies ik evenwel dan vlieg ik er in. Mocht dus de Ambulance aan den eenen kant over een vlot verloop niet te klagen hebben, anderzijds had zij een zeer onaan- genamen tegenslag. Een dag voor de aan komst der boot te Dzjibouti had Dr. Colaco Belmonte het ongeluk op de laatste trede van de trap te vallen. Gelukkig bleken de gevolgen niet al te ernstig. en zich te be perken tot een flinke barst in het linkerkuit been even boven de enkel, zoodat wij hem niet in het hospitaal te Dzjibouti behoeven achter te laten, maar hij ons naar Addis- Abeba kan vergezellen. Het Radio-bericht, dat wij ook aan boord vernamen, dat de Ethiopische regeering de door 't Internationaal Roode Kruis gezonden ambulances met de meeste spoed naar hun standplaats zal doorzenden, blijkt dus. tot nu toe, volkomen juist, en ook de medewer- kin der Fransche autoriteiten (de Ambulan ce staat in Ethiopië ook onder bescherming der Fransche Legatie) is voorbeeldig. Wij hopen zeer. dat ook het oponthoud in Addis-Abeba. dat uit den aard der zaak niet zoo kort kan zijn als hier. niet te veel tijd zal kosten en wij spoedig zullen kunnen aan vangen met onze eigenlijke werkzaamheden en medische hulp verleenen. daar waar deze noodzakelijk is. Voor heden niet meer. De koffers moeten naar den trein en veel is nog te doen en te regelen. Voor ons vertrek uit Addis Abeba hoop ik u verder op de hoogte te brengen van onze lot gevallen. Het Kerstfeest en mogelijk ook de jaarswisseling zullen wij. indien alles ver loopt. gelijk wij ons thans voorstellen, aldaar vieren. Dzjibouti, 23 December 1935. J. N. VAN DER DOES. Smit geblesseerd. Wij vernemen, dat de Haariem-speler Smit jl. Zondag in den wedstrijd tegen V.S.V. een blessuur in de wreef heeft gekregen. Vóór de rust trapte hij tegelijk met een speler van de tegenpartij tegen den bal aan, waarbij hij aan de wreef geraakt werd. Smit liep daarna wel een beetje mank, maar hij heeft den wedstrijd toch geheel kunnen uitspelen. In- tusschen blijkt het nogal aangekomen te zijn. want hij heeft een bloeduitstorting in genoemd lichaamsdeel gekregen, zoo dat hij de noodige voorzichtigheid in acht moet nemen. Het is nog niet bekend of hij a.s. Zondag tegen Frankrijk zal kunnen uit komen. Vermoedelijk wel. Hedenmorgen liep hij weer op straat. Engelsche schoemoinkeliers nemen tegeniooordig meisjes in dienst, die de te nauwe nieuwe schoenen voor de koopsters moeten inloopen). Vele jonge meisjes zoeken Tegenwoordig naar een baan. Nou, hier is dan eens een nieuwe: In eens anders schoenen staan! Mag je iets een loopbaan noemen, Dan is 't zeker toch wel dit. Hoewel 't loopmeisje, zou 'k denken, In dit vak ook graag eens zit. Vele dameswinkelklanten Nemen 't dikwijls niet te nauw, Maar een schoen te nauw te nemen Is verleiding voor een vrouw. Met den grondslag van dit baantje Lijkt het dus als volgt te staan: Wie de schoen niet goed wil passen, Trekke dien een ander aan. Opdat zij er zelf niet inloopt, Met een al te nauwen schoen, Laat de vrouw 't inloopen verder Door zoo'n likdoornroosje doen. Grijpt dit baantje, jonge meisjes. Want, al brengt het ongemak. Ergens wringt de schoen tenslotte Heden toch in ieder vak. P. GASUS. Torgler uit de Communistische Partij gezet. Popoff en Taneff gedegradeerd. Torgler tijdens het Rijksdagproces. Volgens de berichten in de Engelsche bla den uit Moskou en Riga heeft de Centrale Executieve van de Komintern een commu niqué gepubliceerd, waarin officieel mede- deeling wordt gedaan van de maatregelen, ge nomen tegen Torgler, Popoff en Taneff, op grond van hun „onwaardig gedrag" tijdens het Rijksdagbrandproces te Leipzig. Volgens dit communiqué hebben Popoff en Taneff verklaard, tijdens het proces den moed te hebben verloren en op schandelijke en laffe wijze te zijn opgetreden. Zij zijn derhalve ge degradeerd tot gewone leden van de Bulgaar- sche Communistische Partij. Hun is verboden in de toekomst eenigerlei verantwoordelijke, functie te bekleeden. Torgler wordt uit de Communistische partij gezet, eveneens op grond van zijn zwakke houding. Men heeft den indruk, dat hem het lidmaatschap van de partij ontnomen is. o.m. op grond van de verwachting, dat hij als ge tuige gebruikt zal worden tegen Thaelmann, wiens proces binnenkort aan de orde zal ko men. Taneff, Popoff. Het woord is aan.... Honoré de Balzac: Het is niet moeilijk moedig te zijn, maar het is moeilijk het altijd te zijn. Consecratie van den nieuwen bisschop. Een regelingscommissie ingesteld. Op uitnoodïging van Mgr. H. J. M. Ta skin, kapittel-vicaris, is voor de bissohopsconse- cratie van Mgr. J. P. Huibers, een regelings- connmissie ingesteld. Deze commissie staat onder auspioien van het Comité voor Katho lieke Actie te Haarlem. In het bestuur hebben zitting de heeren J. P. van Zon, voorzitter, H. W. M. van Os en W. J. Speller en P. J. M. van Tetering. Ook zullen vier sub-commissies worden ingesteld De verduistering bij de Spoorwegen. Zaak 9 Januari voor de Rechtbank. Naar wij vernemen zal Donderdag 9 Januari a.s. voor de Haarlemsche Rechtbank worden behandeld de zaak van den commies bij de Ned. Spoorwegen alhier, wien ten laste wordt gelegd verduistering, in dienstbetrekking ge pleegd, van een bedrag van pl.m. 130.000. Als verdediger zal optreden mr. Silvain Groen, alhier. Aandeelen der wapenindustrie stijgen. Nu mislukking der vlootconferentie wordt voorzien. TOKIO. 7 Jan. (A.N.P.) In vlootkrin- gen verklaart men ook geen vertrouwen te hebben in de Fransch-Italiaansche voorstei len ter vlootconferentie. De persberichten, die een mislukking der conferentie voorspellen, hebben tot gevolg gehad, dat de aandeelen der wapen-industrie, der machine-industrie en der scheepswerven zijn opgeloopen met één punt tot vijf pun ten. Volgens de Amerikaansche begrooting zal in 1836 twee miilïoen dollar meer voor leger en vloot worden uitgegeven. pag. 4 Roosevelt's landbouwwetgeving is door het Federale Hooggerechtshof te Washington onwettig verklaard. pag. 4 Twintig Abessyniërs, die bij het bombarde ment op de Zwcedsche ambulance gewond werden, zfjn overleden. ngcr. 4 Voor de Nederlandsche Roode Kruis ambu lance in Abessynië wordt door den Fran- schen gezant gezorgd. pag. 3 Een auto is nabij Leeuwarden door neergela ten spoorboomen gereden, zeven personen zijn gewond. pag. 3 De rcgecring wil de mechanisatie in de siga- renindustrie beteugelen. 9 pag. 3 Aan de Hazepaterslaan zal een kliniek van „Bethesda Sarepta" worden gebouwd. pag. 1 Voor Haarlem's Kantonrechter: De Zeeweg is geen jachtterrein. pag. 6 De nieuwe wereldrecordlijst van de F. I. N. A. is bekend gemaakt. pag. 9 De vijfde dampartij te Haarlem tussclicn Vos en Raichenbach is wederom remise ge worden. pag. 9 Het Fransche elftal, dat Zondag tegen Neder land zal spelen, is samengesteld. pag. 9 Laatste Berichten pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het Orkest. pag. 1 Het Snelle Ding: De Verstrooiden. pag. 3 M. J. Bonn: Sancties, haar doelmatigheid en haar gevolgen. pag. 4 Speciale correspondentie uit Dessie: De ac tiviteit der Italiaansehc vliegers. pag. 4 Van onzen Londenschcn correspondent: Be slissing in het mijnconflict nadert. pag. 11 Dr. J. N. van der Does: Brieven van de Ne derlandsche Roode Kruis Ambulance .naar Ethiopië. pag 1 C. J. v. T.: Onze 39: de heer H. J. Kuiper. pag. 6 J. B. Schuil over Mars en Co door het Nieuw Schouwtooneel. pag. 2 Schaakrubriek pag. 9. Auto te Amstelveen door trein gegrepen. Bestuurder ongedeerd gebleven. Op den onbewaakten overweg aan den Mo lenweg te Amstelveen is Maandagmiddag een vrachtauto, bestuurd door den heer H. uit Haarlemmermeer door een lokaaltreintje ge grepen. Het motorgedeelte van de auto werd zwaar beschadigd, de chauffeur bleef onge deerd. De man zeide door het felle zonlicht in de cabineruiten te zijn verblind. Het officieele communiqué verklaart, dat de vergrijpen der drie mannen hoofdzakelijk bestaan hebben in het feit, dat zij nagelaten hebben gebruik te maken van de gelegenheid van het proces om voor de Komintern te strij den om het communistische prestige hoog te houden tijdens een proces waarop de oogen van de geheele wereld gericht waren. Zij heb ben te veel bezorgdheid getoond voor hun eigen vrijspraak en veiligheid, zoodat zij Di- mitroff zelfs alleen lieten staan in zijn strijd om de communistische vaan hoog te houden. Taneff heeft zelfs gepodgd in de gevangenis zelfmoord te plegen, maar een zoodanige bourgeois-reactie op ongeluk moet aan de kaak gesteld worden als een romantisch zwak gebaar, dat geen revolutionnairen bolsjewiek past. .(A.NP.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1