Kamer van Koophandel. 'IpbsTSN.. JAARLIJKSCHE OPRUIMING WOENSDAG 8 JANUARI 1936 HAARLE M'S DAGBEAD Nieuwjaarsrede van den Voorzitter. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond haar eerste openbare vergadering in 1936, aanvankelijk onder leiding van het oud ste lid der Kamer, den heer C. ten Boom. Deze opende de vergadering met een welkomstrede. „Heel veel goeds", aldus spreker, „belooft de toekomst nog niet. Voor vele inwoners van ons district, ik denk hier in de eerste plaats aan de deelnemers zoowel van het klein- als van het grootbedrijf, is het afgeloopen jaar zeer moeilijk geweest. Minister Colijn heeft in zijn nieuwjaarsrede vrij sombere toonen doen hoo ien. Minister Gelissen was heel wat hoopvoller gestemd. Wie van deze twee zal gelijk krijgen? Wie zal het zeggen? Zoo langzaam aan zijn wij met de voorspellingen van het nieuwe jaar wat voorzichtiger geworden. In ieder geval is het wel gemotiveerd, de hoop te koesteren dat de groote kentering ten goede spoedig zal ko men. De heer Hooij moest tot ons leedwezen, door lichaamszwakte gedwongen, het onder voorzitters- en lidmaatschap van onze Kamer neerleggen. Hij heeft als voorzitter van het Kleinbedrijf al zijn krachten en gaven gewijd aan den arbeid, daaraan verbonden. Alle leden van het Kleinbedrijf zijn hem dankbaar voor den arbeid, dien hij als zijn voorzitter heeft gepresteerd. Als nieuw lid in onze Kanier heb ik het voorrecht den heer P. J. M. van Tetering te mogen begroeten. Als er hier een „right man on the right place" is, dan is hij het. Meer dan anderen ben ik in de gelegenheid geweest, hem op het gebied der organisatie te leeren kennen en hoogachten. Wat hij tot stand bracht op het gebied der Middenstands organisaties, is werkelijk ongeëvenaard. Ik be groet hem dan ook met groote blijdschap en hoop dat hij in deze Kamer nog veel tot stand mag brengen. De heer E. H. Krelage, onze vroe gere voorzitter, heeft in het afgeioopen jaar gemeend voor alle functies, die hij in verschil lende besturen bekleedde, te moeten bedan ken. Dat is voor die vereenigingen een groot verlies. Hij is een man die niet alleen als voor zitter onzer Kamer, maar ook van zooveel an dere voor ons district belangrijke vereenigin gen een groote rol speelde. Wij hopen dat onze oud-voorzitter nog lang van zijn rust mag ge nieten en de corporaties die hij hielp groot maken, van zijn advies mag dienen". (Ap plaus). Tot algemeen voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen de heer G. J Droste Jr. Eén stem was in blanco uitgebracht. (Applaus). De heer Ten Boom wenschte hem geluk. „Dit is nu", zei spreker, „de dertiende maal dat ik als nestor der Kamer de zittingen opende. Ik vervul daarbij ©enigszins de rol, die een loods inneemt als het schip een reis aanvaardt. Als de boot in volle zee is, ver laat de loods den bodem en gaat de eigen lijke kapitein op de commandobrug". Ik ruim gaarne voor u deze plaats en wensch een voorspoedige vaart". 'Applaus). De heer Droste dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en den heer Ten Boom voor zijn vriendelijke woorden. Spreker nam de leiding der vergadering over. Hij deelde mede. dat hij op 12 December een brief van den heer Hooy heeft ontvangen, waarin deze hem verzoekt, de leden der Kamer te willen bedanken voor de aangename wijze, waarop hij met hen mocht samenwerken in het be lang van handel en nijverheid. Deze dank geldt in het bijzonder de leden van het Kleinbedrijf. De heer Droste uitte waardee- rende woorden aan het adres van den heer Hooy. dien hij een ambitieus lid noemde. Spreker vond het aangenaam, te hebben vernomen, dat de afdeeling Kleinbedrijf den heer Hooy een oorkonde had overhandigd. Spreker stelde voor. den brief van den heer Hoov met een brief te beantwoorden. Aldus besloten. De Voorzitter sprak daarna een woord van welkom tot den heer Van Tetering. dien hij toewenschte, dat hij lang voor het heil der Kamer mocht werkzaam zijn. (Applaus). De heer Droste hield vervolgens een uit voerige Nieuwjaa rs rede. waaraan wij het volgende ont-leenen: „Het afgeloopen jaar is voor onze Kamer van groote beteekenis geweest. Ik noem u de volgende belangrijke feiten: In 1935 is een onderzoek ingesteld, dat be trekking had op het oeververbindingsvraag- stuk van het Noordzeekanaal. Een en ander was het gevolg van door het Bureau gehou den besprekingen met autoriteiten en ook met de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam. Het resultaat is aanlei ding geweest, dat wij aan het einde van 1935 dit vraagstuk konden laten rusten, omdat bekend werd. dat twee projecten in bewer king waren, nl. één voor een brugverbinding over het Noordzeekanaal en één voor een tunnelverbinding onder het kanaal. Uit de laatst verkregen inlichtingen meenen wij te mogen afleiden, dat binnen niet al te langen tijd met de werkzaamheden voor den bouw van een tunnel zal worden begonnen. Van Ged. Staten wend in het begin van dit jaar een brief ontvangen, dat verband hield met de eventueele oprichting van een Economisch Technologisch Instituut in Noord-Holland. Verzocht werd medewerking bij deze oprichting te willen verleenen. Ik volsta met de mededeeling, dat. de gezamen lijke Kamers in deze provincie niet gunstig adviseerden; zij verklaarden eventueel meer te verwachten van een Centraal Instituut voor het geheele land. Niettegenstaande dit advies werd door Provinciale Staten besloten een Economisch Technologischen Dienst in j te stellen". „Flora" 1935 te Heemstede. „De Internationale Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede in 1935 had de volle belangstelling onzer Kamer. Dezerzijds werd niet alleen deelgenomen in het garantie fonds, maar tevens nog een bedrag a fond perdu ter beschikking gesteld. Het is te be treuren. dat ondanks het groote succes van deze tentoonstelling de financieele resulta ten niet zóó goed zijn geweest als werd ver wacht. Het is nl. niet gelukt een nadeelig saldo te voorkomen, zoodat het gevormde waarborgfonds gedeeltelijk moet worden aangesproken. Dit neemt niet weg, dat ik gaarne nog eens wil wijzen op de groote in ternationale beteekenis van deze expositie en op de vele belangen, die daarmede ge diend zijn". In de winterperiode 19351936 worden door onze Kamer drie cursussen gegeven n.l. in Warenkennis voor kruideniers A en B en Boekhouden. De belangstelling voor de cur sussen, is achteruit gegaan. Er moet weer de noodige propaganda voor deze cursussen ge maakt worden. De subsidies. „De besprekingen, in de laatste jaren ge houden in de September- of October-vergade- ring der Kamer over de vaststelling van de periodieke subsidies voor het volgend jaar, geven mij aanleiding u nog eens op de wenschelijkheid te wijzen om de grootst mo gelijke beperking in acht te nemen. Immers, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de jaarlijksche bijdragen en misschien ook de z.g. eerste inschrijfkosten t.z.t. worden ver laagd, waardoor de gebruikelijke kapitaal vorming zal verminderen en als gevolg daar van ook het rentebedrag zal dalen, bestemd voor subsidie-verleening". De toestand in het district. „Wat den toestand in enkele gemeenten in ons district betreft kan ik, voor zoover mij inlichtingen werden verstrekt, het vol gende memoreeren: De toestand van de gemeente H a a r 1 e m is in 1935 ongunstiger geweest dan in 1934. Het werkloozencijfer is stijgende, terwijl de lasten op industrie en handel nog steeds niet verlicht zijn. Onze Kamer heeft in een uitvoerig adres gewezen op de groote be zwaren verbonden aan de nog altijd te hooge tarieven van verschillende overheids bedrijven. Niettegenstaande ons verzoek is aan een en ander geen gevolg gegeven, met uitzondering van het gastarief voor ver warmingsdoeleinden. Tot mijn .spijt moet ik verder vaststellen, dat de zakelijke belasting op het Bedrijf voor Haarlem gehandhaafd blijft. Het is de eenige gemeente in het district der Kamer, waar deze onsympathieke belasting nog bestaat. De toestand van het Visscherij-bedrijf te IJmuiden is buitengewoon slecht. Het is bijna niet meer mogelijk voor niet-ingewijden nauwkeurig op de hoogte te blijven van de vele commissies en particuliere doctoren, die zich met deze ziekte bezig houden. Intussohen is er in 1935 voor de Visscherij in algemeenen zin buitengewoon weinig ge beurd. Men verwacht echter van den nieuwen Minister van Landbouw en Visscherij, dat hij zich het lot van dit bedrijf zal aantrek ken. Mocht dit niet gebeuren, dan vreezen wij, dat dit buitengewoon belangrijke bedrijf te IJmuiden nog meer in verval zal raken dan thans reeds het geval is. De positie van de Bloembollenstreek is in menig opzicht ongunstig geweest. De groote lasten, die de kweekers nog altijd te dragen hebben, zijn daarvan de oorzaak. Ten aan zien van de saneeringsmaatregelen bestaat geen eensgezinde meening. Het is zeer zeker te hopen, dat de algemeene economische toestand in de wereld zich spoedig zal her stellen en dat de grenzen zoo spoedig mogelijk weer zullen opengaan ten behoeve van dit bedrijf. De toestand van de tuinbouwbedrijven te Aalsmeer is bedroevend. De gesloten grenzen zijn oorzaak, dat de export tot een minimum beperkt is. De cijfers der veilingen toonen aan, dat de omzetten nog voortdurend ach teruit loopen. Voor menigen kweeker en han delaar is het bijna niet meer mogelijk het hoofd boven water te houden. De afgeloopen zomerperiode heeft voor Zandvoort weinig goeds gebracht. Het zoo noodzakelijke vreemdelingenbezoek was on voldoende. Het valt dan ook niet te verwon deren, dat vooral in het Hotel-, Café en Restaurantbedrijf ernstig geklaagd wordt. Over den toestand in de verschillende be drijven kan. met uitzondering van enkele, worden gezegd, dat de berichten over het algemeen niet gunstig luiden en dat vele zaken met weinig optimisme de naaste toe komst tegemoetzien. Algemeen wordt ge klaagd over de steeds toenemende lasten, door de overheid opgelegd, terwijl de noodige bezuiniging dikwijls achterwege blijft. De toestand, waarin de geld- en effectenhandel verkeeren, is in een uitvoerig rapport ge schetst. Ik volsta met te vermelden, dat ook daar de moeilijkheden groot zijn en dat de discontowisselingen van ds Nederlandsche Bank n.l.è 15 keer in 1V2 maand tijds tot een ondragelijken tijdelijken rentelast voor het bedrijfsleven voerden". De interne dienst der Kamer. „Over den internen dienst der Kamer kan ik u melden, dat: het aantal nieuw ingeschre ven handelszaken in 1935 bedroeg 511 (455), het aantal opgeheven handelszaken 273 (249), totaal verstrekte inlichtingen 20860 (18029)." „Ik roep bij voortduring uw medewerking in en uw steun voor het werk. dat door het Bureau vooral door het secretariaat en zijn staf wordt verricht, want naar ik meen, zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken wel tot meer werkzaamheid worden geroepen om te voldoen aan de inschakeling van de Kamer bij de uitvoering van tal van wettelijke maat regelen, waartoe de Regeering zich meer en meer geroepen gevoelt. De moeilijkheden zijn groot en velerlei en het maakt op het oogen- blik wel den indruk, dat in ons land nu eerst de volle kracht van de slechte conjunctuur wordt gevoeld, welke later bij ons is ingetre den dar. elders. Zekere teekenen van herstel vallen echter waar ie nemen, al gaat het schoorvoetend en zonder zekerheid, dat dit blijvend zal zijn en in opgaande lijn. Er zijn wel eenige lichtpunten aan te wijzen. Het weerstandsvermogen is grooter dan verwacht werd en geeft ruggesteun aan den komenden nieuwen tijd. Ook zal blijken, dat wij tenslotte dankbaar mogen zijn. dat de regeering Colijn zich vastgebeten heeft op de handhaving van den gouden standaard en ons land be hoed heeft voor devaluatie. We moeten terug- keeren tot de economische begrippen van vrij heid van handel. Misschien zal de huidige verwarring op handelsgebied met al zijn be perkingen en belemmeringen vroeger dan wij verwachten er juist toe leiden dat wij van deze wanbegrippen afkomen en de vrijheids'- geest weer vaardig wordt over de landen. Want zooals het nu gaat, kan het eenvoudig niet duren. Dat wordt meer en meer beseft en daarmede komen wij op den goeden weg. Zal 1936 ons de kentering brengen? Laat ons dit hopen. Ik vraag uw instemming met de waar deering. die wij aan deze Regeering schul dig zijn. Als er iets is. dat wij hartelijk moe ten toejuichen, dan is het wel de onomwonden en niiterlijke verklaring in December 1935 van minister Colijn, dat hij en zijn ministers, ONZE «vordt oehouden van 20 tem. 31 JANUARI A S. "Will BARTELJORIS5TRAAT 13-17 tl* (Adv. Ingez. MedJ CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARIEM, TELEF. 12644 SPREEKURENiederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u, ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur (Adv. Ingez. Med.) in het besef, dat het onverantwoordelijk is om nu het land bloot te stellen aan een regee- ringswisseling, ondanks principieel verschil van meening, met de rechterzijde, er niet aan denken af te treden." (Applaus). Verkiezingen. De heer A. H. baron Van Hardenbroek werd tot voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf herkozen. Hij aanvaardde de benoeming. In de plaats van den heer Th. G. C. Hooy, die om gezondheidsredenen bedankt heeft, werd de heer H. J. L. Klein Schiphorst tot voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf ge kozen. De heer Klein Schiphorst aanvaardde de benoeming. Tot plaatsvervangend voorzitter van het Grootbedrijf werd gekozen de heer Burgers- dijk en van het Kleinbedrijf de heer Ten Boom. De heer Burgersdijk wenschte den heer Van Hardenbroek geluk met zijn herbenoe ming. De heer Van Hardenbroek dankte daarvoor. De heer Ten Boom feliciteerde den heer Klein Schiphorst en hoopte dat hij veel ple zier van zijn nieuwe functie mocht bele ven. De heer Ten Boom sprak waardeeren- de woorden tot den secretaris Jhr. Dr. J. C Mollerus; den adjunct-secretaris. Mr. J. A. Verheus, en aan het adres van den afgetre den adjunct-secretaris, Mr. Deerik. De heer Van Tetering dankte voor de vriendelijke ontvangst. De heer Klein Schiphorst dankte ook voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij wil niet alleen in het belang van het Kleinbedrijf, maar van de geheele Kamer werkzaam zijn. De heer Van Hardenbroek sprak even eens woorden van dank. Bij de ingezonden mededeelingen werd herinnerd aan de jubilea van de heeren E H. Brokmeier en ir. F. C. Duf our: aan het af scheid van den heer E. H. Krelage van Bloembollencultuur en aan het overlijden van de heeren J. Kramer en Mr. Dr. J. Noback. Tramverbinding naar Haarlem-N. Goedgekeurd wordt de verzonden brief aan B. en W. van Haarlem betreffende de tram verbinding naar Haarlem-Noord. Aan B. en W. wordt verzocht, medewerking te ver leenen. Besloten werd. geen subsidie te verleenen aan het Nat. Propaganda-comité voor Neder- landsch Fabrikaat te :s Gravenhage. Keuringsdienst van waren. Vastgesteld werd het adres aan de regee ring om te pleiten voor het behoud van den Keuringsdienst van Waren te Haarlem, waar van de voornaamste bijzonderheden reeds in ons blad gepubliceerd werden. De heer S w e n s bracht een kort verslag uit van de werkzaamheden door de Commis sie inzake de Wet op de uitverkoopen en. op ruimingen. Er waren 31 aanvragen binnenge komen; hiervan werden 27 ingewilligd: drie werden afgewezen en één aanvraag werd in getrokken. Vooral van de zijde eer politie werd veel medewerking ondervonden. De Voorzitter bracht hem daarvoor onder applaus dank. Rondvraag. De heer Lasschuit bracht de toonzaal van het Gemeentelijk Electricibeitsbedrijf ter sprake. Nu de gemeenteraad het voorstel tot opheffing er van gaat behandelen, acht hij het wenschelijk, dat ook de Kamer zich als nog over deze urgente zaak uitspreekt. Z.i. heeft de gemeente deze toonzaal meer ge bruikt om aan; het publiek te verkoopen, dan om propaganda voor het gebruik van appa raten te maken, tot groote schade van de ne ringdoenden. Spreker acht het wenschelijk, dat ook de toonzaal van het Gasbedrijf ver dwijnt. De heer Van Tetering was het hiermee geheel eens. De Voorzitter antwoordde, dat het Bu reau zich reeds met deze aangelegenheid had beziggehouden, maar het achtte het moeilijk, hierover een meening uit te spreken. Wanneer de raad besluit, deze toonzalen op te heffen, dan heeft de 'neer Lasschuit zijn doel bereikt. Als de Kamer het echter wensch te. dan zal het Bureau in dezen geest een brief tot, den raad richten. Aldus besloten. Jeugdige werkloozen. De voorzitter deed mededeelingen over een bespreking op het stadhuis op verzoek van Ged. Staten voor het beramen van maatregelen tot bestrijding der werkloosheid onder de jeugd. De bedoeling is, daarvoor een comité te benoemen (waahiit een klein werkcomité gevormd moet worden', dat deze brandende kwestie ernstig in studie zal nemen. Gehoopt wordt, dat jeugdige werkloozen in particuliere bedrijven werk zullen krijgen. Vóór 1 Februari zal een tweede vergadering worden gehouden- Op voorstel van den voorzitter werd Jhr. Dr. j. C. Mollerus als afgevaardigde naar deze vergadering benoemd. De Kamer ging daarna in geheime zitting. Verbetering voor de bewoners van Woonschepenhaven. Een nieuw motorveerbootje. In de woonschepenhaven aan de Oostzijde van het N. B. Spaarne liggen thans veel woon schepen. De eenige verbinding te land is de Oudeweg door den Waarderpolder. Toen de haven het vorige jaar gereedgeko men en door de woonschepen bevolkt werd. is een werklooze schipper op de gedachte geko men een overzetdienst te beginnen en de be woners van de woonschepenhaven voor en kele centen in .de week per roeiboot over te varen naar en van den Spaarndamscheweg. Maar met ruw- en stormweer zijn daaraan moeilijkheden verbonden. Deze veerman heeft zich nu een motorbootje aangeschaft, grooter en meer betrouwbaar dan zijn roeiboot. Voor veerman en woonschepenbewoners een verbe tering. NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN Dezer dagen vergaderde het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren te Utrecht. Deze vergadering was in het bijzonder gewijd aan een bespreking van de tegenwoordige positie der gemeente ambtenaren. in verband met de gewijzigde werkmethode, die de Regeering thans toepast met betrekking tot de salariëering van het gemeentepersoneel. Naast de toetsing van het gemeentelijk sa larispeil aan dat van het Rijk, overeenkomstig conclusie 22 van het rapport der Staatscom missie Schouten, worden door de Regeering tegenwoordig eenige andere toetsingsmethoden toegepast, welke voor het gemeentepersoneel tot zeer ongewenschte gevolgen leiden. Het Hoofdbestuur overwoog maatregelen om de bestaande bezwaren ter kennis van de Re- geering te brengen en tevens de publieke opi nie voor te lichten, opdat de nog steeds be staande misvattingen over het inkomenspeil der gemeente-ambtenaren zooveel mogelijk uit den weg worden geruimd. AUTOFILMS IN DEN KEGELBOND In het gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond werden Dinsdagavond een paar films vertoond, die betrekking hadden op de fabricage en het gebruik van Fordautomo- bielen. De heer J Limbach, vertegenwoordiger voor Haarlem, heette de aanwezigen welkom, waarbij hij het doel van den avond uiteen zette. Daarna werden de films vertoond die ge ëxpliceerd worden door een deskundige der Ford-fabrieken Getoond werd de aankondiging in Amerika van de modellen 1935, (na de R- A. I. zullen de types 1936 worden ingevoerd) en de be klimming van de Pike's Peak, een der las tigste bergen in Amerika. Drie wagens van het type '35 hielden een wedstrijd, waarbij de kwaliteiten duidelijk werden gedemonstreerd. Doch niet alleen werd getoond, wat men met een Ford kan doen, ook als vrachtwagen de films lieten eveneens zien hoe de wagens worden gemaakt: het aantal wagens dat Ford produceert is nog altijd het hoogste. Het was voor hen. die belang stellen in autosnufjes een alleszins aardige avond. Actie voor de stichting van volksgebouwen. Uitbreiding van vergaderruimte gewensclit. In één der zalen van het gebouw „De Nij verheid" in de Jansstraat is gisteravond een vergadering gehouden om te komen tot de op richting van zoogenaamde volksgebouwen in velschillende wijken van Haarlem. Te Am sterdam bestaan reeds tal van dergelijke ge bouwen. Naar aanleiding van het besluit in den ge meenteraad om te komen tot strengere poli- tiebepalingen op besloten bijeenkomsten ten einde het brandgevaar te beperken, is te Haarlem de wensch opgekomen, de gelegen heid tot vergaderen uit. te breiden. Eenige personen hebben toen een excursie gemaakt naar Amsterdam en daar de bestaande ver- eenigingsgebouwen bezichtigd. Vooral in de buiten wij ken van Haarlem heerscht een nij pend gebrek aan vergaderlokalen. Een depu tatie heeft daarom een onderhoud gehad met den wethouder van openbare werken, den heer M. A. Reinalda, die zijn sympathie be toonde met het olan, in onze gemeente het aantal lokaliteiten, geschikt voor bijeenkom sten, te vermeerderen. Dit alles bleek uit het inleidende woord van den voorzitter van het voorloopige bestuur, den heer Noordewier. De heer H. L. F. J. Deelen, secretaris der Amsterdamsche stichting voor volksgebou wen, gaf vervolgens een uiteenzetting van de reeds te Amsterdam bereikte resultaten. In ae hoofdstad bestond sinds vele jaren een vereeniging „Ons Huls", die aanvankelijk één gebouw, in de Rozenstraat, exploiteerde. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft deze vereeniging het aantal volksgebouwen uitgebreid. Deze gebouwen in de buitenwijken werden beheerd door een semi-officieele in stelling. Maar uit billijkheidsoverwegingen trachtte men te komen tot de stichting van gebouwen in de verschillende wijken, waar vereenigingen van iederen aard kopden bij eenkomen. Het resultaat hiervan was het ont staan van een stichting onder gemeentebe- heer met medewerking van vereenigingen van allerlei gezindte en politieke kleur. Tot in de kleinste kleinigheden werd het geheel smaak vol verzorgd en gezellig ingericht, zoodat al len zich er thuis voelen. Voor ieder gebouw bestaat een commissie van advies, die voor de goede orde en regel maat zorg draagt. De bedoeling is, dat de samenwerkende vereenigingen het gebouw als hun „eigen gebouw" beschouwen". In Amsterdam bestaan thans 15 dergelijke gebouwen. De heer Deelen gaf den raad. te Haarlem een oud, daarom nog geen aftandsch gebouw, te zoeken om een begin te maken. Zulk een ge bouw moet niet te groot en niet te klein zijn. Men moet daarin een vasten beheerder aan stellen. Wanneer de exploitatie bevredigend is. kan men het aantal gebouwen langzamerhand uitbreiden. De voorzitter deelde nog mede dat de ar chitect de heer Hartog belangeloos een ont werp gemaakt heeft voor een te stichten volksgebouw. De heer Hartog zette zijn plan vervolgens nader uiteen. Door eenige aanwezigen werden vragen ge steld, die door den voorzitter en de beide spre kers werden beantwoord. Hieruit bleek, dat de organisaties en ver eenigingen geen financieele verantwoordelijk heid op zich nemen. Het voorloopige bestuur hoopt dat de gemeente gèldelijken steun zal verleenen. Het comité, uitgebreid met eenige leden, zal nadere plannen uitwerken, zonder eenige ver plichting voor weike vereeniging of organisatie ook Verlichting van verkeers wegen. Proefverlichting op tien weg Amsterdam- Haarlem. De A.N.W.B. meldt ons: In deze dagen van vroeg invallende duister nis ondervindt de weggebruiker en in het bij zonder de automobilist, meer dan ooit de moeilijkheden en gevaren! die aan het rijder, bij avond en nacht verbonden zijn. Op de buitenwegen dreigen deze gevaren speciaal in den vorm van de verblindende verlichting en in de gedaante van stilstaan de auto's met defecte of bij toeval afgedekte achterverlichting welke reeds zoo vaak door achieroprijdende bestuurders eerst opgemerkt werden als uitwijken niet meer mogelijk was. Beide omstandigheden hebben reeds talrijke slachtoffers geëischt en er zijn in ons land weggedeelten, die in dit opzicht een treurige vermaardheid bezitten. Naar de meening van den A.N.W.B. Is er slechts één middel om op afdoende wijze paal en perk te stellen aan de steeds toene mende reeks ongevallen, welke te wijten zijn aan deze en andere aan de duisternis verbon den ooi-zaken en dat is het aanbrengen van een doelmatige weg verlichting. De moderne wegver'.ichtings-techniek heeft het mogelijk gemaakt, een weg zóó te ver lichten. aat de automobilist niet meer aan gewezen is op zijn eigen lichten en die van de andere weggebruikers om zijn weg to kunnen bepalen. Integendeel, hoe minder eigen verlichting gevoerd wordt hoe beter. De A. N. W. B. acht dan ook op doelmatige wijze verlichten der verkeerswegen een vei ligheidsmaatregel van de eerste orde en waar vooral op den Rijksweg Amsterdam—Haar lem en op dien van 's-Gravenhage naar Rot terdam met hun groote verkeersintensiteit en hooge verkeerssnelheden, behoefte aan een dergelijke verlichting bestaat, heeft de A. N. W. B. zich tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek hierin wel te willen voorzien. Hierop heeft het bestuur van den A. N. W. B. van den minister bericht ontvangen, dat mag worden verwacht, dat een verlich ting van eerstgenoemden weg, als proef, spoe dig" tot stand zal kunnen komen. Nadat met deze verlichting eenige ervaring zal zijn ver kregen. zal kunnen worden overwogen, of er ook"andere wegen, waaronder dan de weg van 's-Gravenhage naar Rotterdam, voor ver lichting in aanmerking komen. 'LEZING OVER „HET HUWELIJK". Voor de Vereeniging voor Ned. Herv. Jeusdwerk te Haarlem-Noord hoopt Prof. Dr, A. H. de Hartog, hoogleeraar te Amsterdam, een lezing te houden over „Het Huwelijk" op Maandagavond 13 Januari in de Julianakerk Kloosterstraat. Ook hoopt deze vereeniging een feestavond te houden op Woensdag 29 Januari in de Gem. Concertzaal, waar verschillende afdee- iingen hun medewerking verleenen in zang, muziek en spel. Ook zal Paul Tonie, gooche laar, aanwezig zijn. FAILLISSEMENTEN Faillissementen, uitgesproken door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 7 Januari 1936, 1. J. P. van Assema, schilder, wonende te Be verwijk, Torenstraat 18. Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs, te Haarlem. 2. J. F. A. du Mée, touringcarondernemer, wonende te Haarlem, Rozenstraat 13a rood, Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet, te Haarlem. 3. J. J. Koster, gehandeld hebbende onder de firma „Novita" Radio Apparaten en kas- tenfabriek. wonende te Haarlem, Da Costa- straat 17. Curator: Mr. J. C. Y. Nieuwenhuis te Haarlem. 4. J. N. Koster, gehandeld hebbende onder de firma „Novita" Radio Apparaten en kas- tenfabriek, wonende te Haarlem. Da Costa- straat 17; Curator: Mr. J. C. Y. Nieuwenhuis te Haarlem. 5. W. ter Wal, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Turfmarkt 16; Curator: Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. t 6. J. W. Wolters, technisch ingenieur, wo nende te Heemstede. Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. 7. Joh. Gorree H.Fzn., houder van een meu bel- en zakenbureau, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 176. Curator: Mr. Julius Hoog te Haarlem. 8. Gerrit Lammens, banketbakker, wonende te Heemstede, Jozef israëlsplein 10; Curator: Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 9. Piet Kerkman, ijsbereider, wonende te Zandvoort, Kruisweg 20; Curator: Mr. W. de Rijke, te Haarlem. 10. N. Blokker, lood- en zinkwerker, wo nende te Haarlem. Keizer Karelstraat 6; Cu rator: Mr. G. E. Mellema te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten is Mr. A. L. M. van Berkel te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: 1. J. E. Meyer, garagehouder, wonende te Haarlemmermeer; Curator: Mr. W. Veniet te Haarlem. 2. W. A. Oostveen, boter- en kaashandelaar, wonende te Wijk aan Zee en Duin; Curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. 3. J. Hoogvorst, schilder, wonende te Sant poort. Curator: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Geëindigd is het navolgende faillissement wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: Jan de Haas, fotograaf, wonende te Hille- gom; Curator: Mr. B. W. Stomps te Haarlem. MARKTNIEUWS PURMEREND Dinsdag 7 Januari. Kaasaanvoer 27 stapels kleine, f 17.50 a f 19 per 50 K.G. Boteraanvoer 371 K.G., prijs f 1.55 a f 1.65 per KG. Vee. 396 runderen, waaronder zijn 260 vette en 28 stieren. 9 paarden f 60 a f 130 per stuk. 50 vette kalveren f 0.30 a f 0.55 per K.G. 294 nuchtere dito, f 5 a f 13 per stuk. 217 vette varkens f 0.35 a f 0.37 per K.G.' 39 magere dito f 16 a f 28 per stuk. 232 biggen f 8 a f 16 per stuk. 909 schapen f 8 a f 20 per stuk. Kuikens f 0.65 a f 1.95 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 3.75 a f 4.25 Vette koeien, prijshoudend f 0.38 a f 0.43 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 80 af 135 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, f 110 a f 175 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7