I mm Behandeling der begrooting voor 1936. DONDERDAG 9 JANUARI 1935 HAAR E EM'S DAG BE AD 5 Haarlemsche gemeenteraad De eerste ronde der algemeene beschouwingen begonnen. (Vervolg van ons nummer van gisteren) Benoemingen. Hierna zou de raad over gaan tot de be noemingen. De heer Posthumus (s.d.a.p) had voorge steld in de vacature Volger In de commissie van toezicht op het L. O. te benoemen den on derwijzer P. Schaft, die verleden jaar reeds no. 1 op de voordracht heeft gestaan maar toen is door den raad no. 2 benoemd. De heer Schaft is de vertrouwensman van den Bond van Ned. Onderwijzers. Die passeering is in dertijd niet gemotiveerd. Daarom moet deze zaak nu recht gezet worden. Indien men den heer Schaft geen gewenschten persoon in de commissie acht. dan moet dat ronduit gezegd worden. Het gaat spreker niet om de perso nen die nu aanbevolen worden, een volgenden keer zal hij gaarne deze personen zelf stem men. De heer van Dam (V.D.) wees er op, dat de onderwijzersorganisaties al in de commis sie vertegenwoordigd zullen worden door den secretaris van het N.O.G. De heer Dik die nu ook voorgedragen wordt is lid van den Bond van Ned. Onderwijzers. De heer Klein (R.K.) zei, dat men ver leden jaar niet gezegd heeft ,,wij willen niet No. 1", maar wel wij willen No. 2. Nu is de heer Ente No. 1 in de bedoelde vacature gezet omdat men in hem ook een vertegenwoordiger van de Centrale Scholen heeft. De heer Wolzak (A.R.) vestigde de aan dacht er op, dat de raad wel meer van een aanbeveling afwijkt. Het is ook gebeurd bij de benoeming van een regent van het Gasthuis. Zoo iets wordt zonder meer eeaccepteerd. De heer Noordhoff (S.D.A.P.»was het nu een wraakneming? De heer Wolzak: een herinnering. De heer Maarschalk: Maar al gebeurt zoo iets daarom is het nog niet goed. De heer Weustink (R.K.) zei, dat ver leden jaar nummer 2 is genomen, omdat dit een zeer bekwaam en sympathiek man was, die aan vele raadsleden bekend was. De heer Castricum (R.K.) vond het on- gewenscht zonder eenig overleg af te wijken van aanbevelingen. De heer Boes (V.D.) wethouder, zei, dat B. en W. de zaak aan den Raad willen overlaten Zij hebben zonder meer de aanbeveling der commissie doorgezonden. Er is nu echter geen reden om thans weer van de aanbeveling af te wijken. De heer Posthumus zeide, dat hij ook niet goed vindt, dat indertijd zonder meer is afgeweken van de aanbeveling bij de benoe ming van een regent. Het N. O. G. zou nu twee vertegenwoordigers in de commissie hebben en de Bond van Nederl. Onderwijzers die veel sterker is, slechts één. De heer Van Dam: „Als wij nu van de aan beveling afwijken, zouden wij ook een onbil lijkheid doen in uw eigen oogen." (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De voorzitter: De heer Posthumus be knot de rechten van den raad en van B. en W. Het college van B. en W. heeft alleen de aan bevelingen der commissie aan den raad toe gezonden. De raad is vrij in zijn stemmingen, van afwijkingen behoeft geen uitleg gegeven te worden. De stemming is bovendien geheim. De heer B ij v o e t (R.K.) vroeg zich af: waar blijft de geheime stemming als men moet gaan zeggen waarom men een aanbevolen persoon niet wenscht. Iets anders is het als de raad een persoon wil wippen die al jarenlang in een commissie of bestuur zit. Dat is destijds bij het Gasthuis gebeurt. De heer Noordhoff vroeg aanhouding der stemming over deze vacature. Dan heeft de raad den tijd om nog eens over het voorstel Posthumus te overwegen. Benoemingen. Benoemd werden tot leden plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (Vacature Mevr. A. H. LoeffBokma, niet herbenoembaar): Mej. J. Berdenis van Berle- kom. (Vacature Mevr. I. Th. H. UilkensRens, herbenoembaar): Mevr. I. Th. H. Uilkens— Rens. Vacature H. G. Cannegieter)C. A. 't Hart. Tot personeel aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs: tot leeraar: G. Brakel en Ir. C. de Klerk: tot tijdelijk leeraar: A. Blok, F. J. Drost, S. Pal en Ir. H, J. Struijk. Tot .leden der Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs: Vacature Dr. F. P. v. d. Voorde: Dr. F. P. v. d. Voorde. Vacature C. M. J. Baas: C. M. J. Baas. Vacature P. Volger: W. P. J. Ente. Vacature Tr. M. H. Maas: Ir. W. G. Wijcker- held Bisdom. Vacature H. van Leeuwen: H van Leeuwen. Vacature W. J. Speller: W. J. Speller. Vacature J. A. Scholl: A. Meilink. De heer Schaft kreeg 17 stemmen tegen 19 op den heer Ente. BEGROOTING. Algemeene beschouwingen. Hierna begonnen de algemeene beschou wingen over de begrooting voor 1936. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) begon met een persoonlijk woord. De langdurige ziekte van Mr. Gerritsz is aanleiding geworden, dat de heer Reinalda tot tijdelijk wethouder werd benoemd. Daardoor is spreker in diens plaats benoemd tot fractieleider, waardoor sprekers fractie tijdelijk beroofd is van haar hoogst be kwamen leider. Spreker betreurde de publicatie van mede- deelingen over het afdeelingsonderzoek in de pers. Heeft een ambtenaar daaraan schuld? Spreker gelooft het niet. Als raadsleden in lichtingen aan de pers gegeven hebben, is dat ook ongewenscht, de afdeelingsvergaderingen hebben een vertrouwelijk karakter. Het officieele afdeelingsverslag en het ant woord van B. en W. zijn dit jaar lang uitge bleven. Is het niet mogelijk een volgend jaar het afdeelingsverslag eerst te publiceeren en het antwoord van B. en W. later? Spreker wijdde daarop beschouwingen aan de laatste stembusuitslagen. Het percentage van de partijen die samenwerkten voor de sa menstelling van het college van B. en W. slonk, de Vrijzinnig Democraten zelfs van 12.49 op 6.23%. In totaal slonken de V.D., V.B., R.K., A.R. en C.H. van 59.15% tot 50*53%. Juist dus nog een fractie boven de 50, maar slechts zeer weinig. Bij de laatste raadsverkiezing is zeer duidelijk gebleken dat een belangrijk deel dei- kiezers zich van die partijen hebben afgekeerd. De meerderheid die deze 5 partijen in den raad hebben is feitelijk geen meerderheid meer. De S.D.A P. is bij de laatste verkiezingen zeer sterk in stemmen-aantal vooruitgegaan. Er zijn reeds ritselingen gehoord over een mogelijke andere groepeering in den raad. maar tot feiten is het nog niet gekomen. Als wij nog in de dagen van St. Nicolaas waren, zouden wij zeggen; „vol verwachting klopt ons hart". De samenstelling van het college van B. en W. is geen afschaduwing van de sterkte der partijen. De S.D.A.P. is na verkiezing bereid geweest de verantwoordelijkheid te aanvaar den door twee wethouders te leveren. In den raad is bij de stemming voor de wethouders deze bereidverklaring genegeerd. Een krachtig bestuur voor de gemeente is thans meer dan ooit noodig. Vooral nu er een schemering komt van een mogelijk herstel. Spreker wijst op het Plan van den Arbeid van de S.D.A.P. en het N.V.V. Het heeft tot blijdschap gestemd, dat dit plan zooveel aan dacht heeft getrokken. Anders verzwijgt men meestal wat de S.D.A.P. doet, maar dit is nu gelukkig niet gedaan. De waardeering verdient het Plan ook volledig. In de afdee'.ingen van den raad is er ook reeds over gesproken. Spreker geeft een korte uiteenzetting van het Plan van den Arbeid. Er moeten zooals men weet groote werken door de Overheid uitgevoerd worden, opdat de koopkracht dei- bevolking zal stijgen, wat weer invloed zal hebben op de rijksinkomsten. De critici zeg gen nu. dat de geldmarkt niet gedoogt, dat voor dit Plan een geldleening van 600 mil- lioen gulden te sluiten. Dit pessimisme is evenwel niet gewettigd. Heeft het Staats- crediet in Zweden geleden door het sluiten van een groote geldleening voor Openbare Werken. Neen immers, integendeel, 't staats- crediet is daar gestegen. De Jan Salie-geest moet uit ons land verdwijnen. De aanpassingspolitiek van de regeering Colijn vernietigt de koopkracht der bevol king. daarom moet die politiek bestreden worden. De koopkracht moet juist opgevoerd worden. De S.D.A.P. -zal het college van B. en W. gaarne steunen als voorstellen gedaan wor den tot uitvoering van groote werken. In dezen raad is aan de orde gesteld de ordening van de winkelbedrijven. Spreker betreurt het dat dia ordening een crisis karakter heeft gekregen. De zaak moet meer in het algemeen bekeken worden. De geheele ordening van den middenstand moet nu onder oogen gezien worden. Dat is beter dan iederen keer een klein stukje van de quaestie. Het college v&n B. en W. heeft geen pro- ïram. Wij weten niet wat het college wil. Het gaat teveel in de richting „Wij doen wat onze hand vindt om te doen". Maar dat is niet genoeg. Wat wil het college in de toe komst doen inzake de conjunctuur-beheer- sching. B. en W. zouden goed doen een pro gram voor jaren op te stellen. Als alle overheidscollege's dit deden, zou de con junctuur beter beheerscht kunnen worden. Spreker zal met belangstelling kennis ne men van de resultaten van de studie van B. en W. inzake nieuwe annexatie-plannen. De Nieuwjaarsrede van den burgemeester was een pleidooi voor een nieuwe annexatie. Het is abnormaal te achten, dat Haarlem in de toekomst gebukt zou moeten gaan on der fina-ncieele lasten, als annexatie uit komst daartegen zou kunnen brengen. B. en W. kunnen rekenen op den steun van de S.DA.P. inzake hun politiek jegens het tekort op het Pensioenfonds, maar in de toekomst zal deze aangelegenheid toch meer afdoende geregeld moeten worden. Spreker hoopt dat het college van B en W. er in zal slagen om de verdere' verhooging van de spoorbaan tot een goed einde te brengen, want dit zou een zeer belangrijk obiect voor de werkverruiming zijn. Is het voor de werkverruiming niet moge lijk bij het Openbaar Slachthuis een kunst ijsbaan aan te leggen? De winter met ge woon ijs is blijkbaar uit den tijd. In verschillende plaatsen is een onderzoek ingesteld naar den zezinstoestand der werk- loozen. Er is in 1917 gezegd: „er zal in Ne derland geen honger geleden worden". Mis schien is dat nu niet meer te zeggen.,.. (Geroep: „Ja, bij de Stille Armen". Een an dere stem: Ja. maar die bedoelen zij niet). Die interruptie is ongepast. Ik wil trach ten het begrootingsdebat op peil te houden, maar als men den verkeerden weg op wil, dan kunnen wij ook van ons afslaan. Ik kan wel zeggen dat ook wij betreuren dat er honger geleden wordt in gezinnen van. niet-gesteunden. Maar wij zijn ook overtuigd dat er in gezinnen van eesteunden gebrek geleden wordt. Wij vragen daarom ook aan B. en W. van Haarlem een onderzoek naar den toestand in de gezinnen der werkloozen. De werkloosheid onder de jeugdigen moet ook zoovee! mogelijk bestreden worden. Daarom moet Haarlem het bureau voor be roepskeuze niet afschaffen, want het Is spre ker bekend, dat de regeering binnenkort zal aandringen op het onrichten van informa- tiebureaux voor jeugdige werkloozen De S.D.A.P. heeft bij den raad eenige voor stellen ingediend die eenig geld zullen kosten. Maar dit uitgaven zijn verantwoord. In de gemeente Haarlem kan goed werk gedaan worden als de partiien die het wil len elkaar vinden. De S.D.A.P. rekent daarbij niet op den steun van een partij die zich naar de heeren in Rusland richt. De heer Peper (communist): kom, kom niet zoo somber! De heer Noordhoff vervolgde, dat op betere basis met andere partijen is samen te werken. De heer Bijvoet (r.-k.) sprak allereerst zijn boste wenschen uit voor het spoedige herstel van wethouder Mr. Gerritsz. (Ap plaus) Spreker achtte het vrij doelloos in te gaan op de beteekenis van stembusuitslagen. Het ziin in het algemeen slechts kleine verschui vingen geweest. Moeilijk is evenwel na te gaan waardoor de kiezers zich hebben laten leiden. Het kan niet tegengesproken worden dat de S.D.A.P. in 5 jaar van 30 op 31.7 pet der stemmen is gekomen. De heer Reinalda (s.da.p.): uw cijfers zijn onjuist. De heer B ij v o e t verdedigde de tegen- VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN SCHOïERWfcG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) woordige samenstelling van het college van B. en W. De stroomingen die in den raad be staan moeten zooveel mogelijk in het college vertegenwoordigd zijn. In het college zit een vertegenwoordiger van de S.D.A.P.. van de R.-K., van de Prot. Christelijke groepen en van de Vrijz. groepen. Spreker zou haast zeg gen: „mijn liefje, wat wil je nog meer?" Er was in den stembus-uitslag geen reden om daarin verandering te brengen. Het zou iets anders zijn als een strooming tot één lid ingeslonken was. Waarom zou de S.D.A.P. nu twee mannen in het college moeten heb ben. Spreker zou bij de wethoudersverkie zing zeker op eén S.D.A.P.'er gestemd hebben als de S.D. leden eerst gestemd hadden op de andere groepen. Daarom is toen door spreker en de zijnen blanco gestemd voor den soc.-dem. wethouderszetel. Spreker behoort niet tot degenen die het Plan van den Arbeid toejuichen, maar even min schaart hij zich onder degenen die het. afbreken. Het Plan behoort evenwel niet in den Haar- lemschen raad besproken te worden, de aan gewezen plaats om het te bespreken is de Tweede Kamer. De heer Noordhoff heeft gezegd, dat de wethouder van financiën van Haarlem niet te bang moet zijn om leeningen te sluiten voor het uitvoeren van groote werken. Inder tijd heeft de heer Joosten het college van B. en W. evenwel gewaarschuwd tegen het op voeren der leeningen. De tijden zijn blijkbaar veranderd! Spreker kan het college van B. en W. zijn vollen steun geven. In deze onzekere tijden moet een college zich niet binden aan een program. c Het is niet juist, dat er te weinig initia tief van het college zou uitgaan. De situatie van de gemeente is evenwel zoo dat men moet oppassen niet te verdrinken. Het is juist goed, dat het college niet verder wil grijpen dan de arm reikt, anders krijgt men een verrekten arm, met alle narigheden die daarvan het gevolg zijn. Het is goed dat Haarlem voor de Perso- neele Belasting van de 4de naar de 3de klasse is gebracht, vooral omdat dit in het belang der groote gezinnen is. Het is wel jammer dat daardoor de opcenten van 160 op 185 gebracht moeten worden. Een verge lijking heeft spreker evenwel geleerd, dat de voorgestelde verandering in het belang der groote gezinnen is, terwijl de kleine gezin nen slechts weinig meer zullen moeten be talen. Maar met nadruk wil spreker zeggen: tot- 185 opcenten en beslist niet meer. De SDA..P. wil nu eenige voorstellen aanbe velen die tengevolge zouden hebben, dat deze opcenten verhoogd zouden moeten worden. Dit moet met beslistheid worden afgewezen. Voor velen zou hei de druppel zijn die de emmer doet overloopen. Hetgeen het college van B. en W. doet ter bestrijding der werkloosheid, heeft spre kers instemming. Het is juist gezien dat B. en W. niet het hoofd in den wind gooien en tegen de regeeringsmaatregelen ingaan. De gemeentelijke autonomie moet niet in gevaar gebracht worden, temeer omdat het raam van die autonomie steeds kleiner wordt. Wat de gemeente kan doen binnen de rijlksvoorschrif- ten wordt te Haarlem steeds gedaan. Als er een gaatje is, zit de wethouder er voor als een muis. Daarvoor verdient den wethouder aller dank. Wanneer de gemeente ook iets zou kunnen doen voor de Stille Armen, zou spreker dat zeer toejuichen. Met het lot dezer getroffenen is hij zeer begaan. Wat het voorstel-Kuiper betreffende het verstrekken van gas, el'ectriciteit en water tegen den kostenden prijs aan de minst- draagkrachtigen aangaat, is door B. en W. uitgerekend, dat dit aan de gemeente in dezen tijd van financieelen nood f 270.000 zou kosten. Het is duidelijk dat dit offer niet gebracht kan worden. Hoewel het voorstel dus op zich zelf goed is, kan het niet voor aanneming in aanmerking komen. Evenmin het voorstel van Engelen, want dat gaat in denzelfden geest. Spreker wenscht tenslotte aan het ooilege van B. en W. in deze moeilijke tijden wijs heid van boven om te arbeiden in het belang der gemeente, (applaus). De heer Visser (C.H.) -begon met te zeg gen, dat de heer Noordhoff blijkbaar onaan genaam getroffen was door zijn interruptie. Maar de heer Noordhoff is nog niet lang in onzen raad. Mijn interruptie was nog slechts een zwakke ritseling bij de orkanen die ik in den loop der jaren van de zijde der S. D. A. P. heb moeten doorstaan. Wat den verkiezingsuitslag betreft, is te constateeren, dat de 14 zetels van de S.DA..P. niet in overeenstemming zijn met de juiste verhoudingscijfers. Het gemiddelde is name lijk te hoog. Het Volk heeft zelf uitgerekend dat de S.D.A.P. tot een percentage van 31.8 kwam. op 39 raadzetels zou dit dus beteeke- nen 12.3 zetels en dus geen 14. Dit is een gevolg van het onjuiste stelsel der evenredige vertegenwoordiging Feitelijk sluit deze begrooting met een te kort, want de post voor onvoorzien is veel te laag. Nu zijn er voorstellen door raads leden gedaan die hooge uitgaven zouden worden. Er moet evenwel beslist voorkomen worden dat de opcenten op de Personeele Be lasting opnieuw verhoogd zouden moeten worden. Er is wel eenige afbraak gedaan aan de goede outilage van het onderwijs, maar wij zijn er toch in geslaagd om het onderwijs op goed peil te houden. Ook is het toe te juichen dat veel gedaan wordt voor de verdere ontwik keling van jeugdige werkloozen. Het is echter jammer, dat de georganiseerde cursussen niet beter bezocht worden. De kunst en de kunstenaars verkeeren in zeer moeilijke omstandigheden. Wat gedaan kan worden ter verlichting moet het college steunen. Het gezag in onze gemeente moet zoo hoog mogelijk gehouden worden. Spreker erkent, dat de positie van den burgemeester moei- De minister van binnenlandsche zaken heeft gezegd, dat de strijd tegen de zedelijke ver wildering tot de taak der gemeenten behoort. Het is bijvoorbeeld verkeerd dat zooveel jonge menschen bijna dag-aan-dag naar de bios coop gaan. Onder de bezoekers der bioscopen is de categorie der jonge mannen het grootst. Er is geroepen: „hij zit weer op een van zijn stokpaardjes?" Dit beeld is evenwel ver keerd, als iemand een heele stal strijdrossen heeft, past het beeld van een stalpaardj- niet. (gelach). Ik gun de menschen wel eens een bezoek aan de bioscoop, maar aan het geregeld be zoek zijn vooral voor jonge menschen nadee- den verbonden. Er is te Haarlem wel een filmkeuring, maar die belet blijkbaar niet, dat er wel minder gewenschte films vertoond worden. In dit verband wilde spreker ook wijzen op enkele schouwburgvoorstellingen en opvoering van revue's. Spreker heeft een revue op Eersten Kerstdag in het Gem. Con certgebouw gezien die niet vertoond had moeten worden. (Geroep: bent u daar geweest op Eersten Kerstdag?). De heer Visser: als ik niet zelf geweest was. zou men zeggen: je hebt het alleen van hoo ren zeggen. Ik heb daar dan gezien, dat een mensch, het beelddrager der Schepping, zich verlaagde om een naakt zwijn voor te stellen Het college van B. en W. en den raad moe ien zoo besloot spreker trachten om door goede samenwerking door deze moeilijke crisistijden heen te komen. De heer Wolzak (A.R.) begrijpt dat het college van B. en W. doordrongen is van de noodzakelijkheid om zooveel mogelijk te be zuinigen. Toch gelooft spreker dat B. en W. nog niet ver genoeg zijn gegaan. B. en W. hebben in hun toelichting op de begrooting nog f 40.000 bezuinigingen aangekondigd, maar nu de nota verschenen is, blijkt dat een groot deel van de f 40.000 verkregen is door een toevallige stijging van uitgaven. B. en W. hebben wel eenige bezuinigingsvoorstellen ingediend, maar het resultaat daarvan heb ben B. en W. veel te hoog aangeslagen. De opheffing van het bureau voor beroepskeuze en van het Kindertehuis zullen niet de bespa ringen geven die B. en W. becijferd hebben. Welke groote bezuinigingen heeft de be zuinigingscommissie („Coba") uitgewerkt.Kan de raad de rapporten van deze commissie eens inzien? De bezuinigingsinspecteur heeft aan de gemeente geld gekost, misschien is dit ook wel het geval met ,.Coba". Haarlem ls gedwongen .ter wille van de con currentie der randgemeenten, zijn belastin gen zoo min mogelijk op te drijven. De an nexatie van 1927 heeft Haarlem geen finan cieel voordeel gebracht, daai'om moet ter dege overwogen worden wat een nieuwe an nexatie zou brengen. Als de bedoeling daarvan alleen is om in de toekomst de belastingen te kunnen verhoogen zonder vrees voor concur rentie der randgemeenten, dan zou het beter zijn de nieuwe annexatie te laten rusten. De dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft te veel gedaan wat toekomt aan den Ar menraad. Dat is verkeerd. Het personeel van Maatschappelijk Hulpbetoon breidt zich dan ook steeds uit. Alles wordt naar dien dienst getrokken. Dat is niet juist. B. en W. hebben de storting in het Pen sioen fonds ter dekking van het tekort belang rijk moeten verlagen. Daaruit blijkt wel de financieele onmacht der gemeente. Zullen B en W. voor deze daad de goedkeuring krijgen van het college van Ged. Staten? Nu de S.D.A.P. zitting heeft in het college van B. en W„ heeft ook deze partij de ver antwoordelijkheid aanvaard voor het beleid van het college. Ds heer Noordhoff heeft gezegd, dat het bijzonder onderwijs zich niet bij de bezuini- gingspolitiek heeft aangepast. Dit verwijt is evenwel onjuist. Bij het openbaar onderwijs zijn in ons land veel meer kleine scholen dan bij het bijzonder onderwijs. In ons land kan gelukkig nog niet gespro ken worden van honger-lijden. Nederland ver keert gelukkig nog in gunstige omstandighe den vergeleken bij andere landen. Ons volk kan God dankbaar zijn. De Avondzitting De heer Castricum (R.K.) begon met mede te deelen, dat hij sprak als gewoon lid der rechtsche fractie, als lid der R.K. Staats partij. Er schijnen blijkbaar nog menschen te zijn, die ten onrechte meenen. dat hij nog voorzitter der Rechtsche fractie is, dit be hoort al twee jaar tot het verleden. De verkiezingen hebben voor enkele par tijen verliezen gebracht. Het democratische element is versterkt. Daarover verheugt spre ker zich. De V. D. partij is achteruit gegaan omdat indertijd 5 zetels behaald zijn omdat mr. Slingenberg, wethouder van financiën, 'lijst aanvoerder was. Toen hebben "blijkbaar velen op hem gestemd die niet tot zijn politieke partij behoorden. Deze laatste verkiezingen hadden een waar dig verloop. Er is niet met oneerlijke strooi biljetten gewerkt. Wanneer men vele jaren lid van den raad is. ziet men meer in de cijfers dan nieuwe leden. Vele posten hebben een geschiedenis Voor 1934 werd het tekort op de begrooting in tonnen geschat. Om dit gat te dekken zijn de gas- en electriciteitsprijzen verhoogd, maar ook de loonen van het gemeentepersoneel werden verlaagd. Door de houding van den burgemeester is toen voor het lagere perso neel een slechtere regeling aangenomen dan de raad aanvankelijk had bedoeld. Waren die offers voor 1934 wel absoluut noodig? Nu is gebleken dat de rekening over 1934 sloot met een batig saldo van f 452.000. Daarom vragen raadsleden zich af: is het voor 1936 ook wel zoo ongunstig als B. en W. voorstellen? B. en W. stellen het ook nu weer somber voor, geen enkel voorstel uit den raad dat eenige uitgaven vordert, heeft de sym pathie van B. en W. Spreker heeft indertijd tegen de begroo ting voor 1934 gestemd, o.a. uit de overwe ging, dat de kleine gebruikers te veel voor gas en electriciteit moesten gaan betalen. Het blijkt nu wel dat hij twee jaar geleden goed heeft gezien. Spr. ging verschillende ramingen van 1934 na om te concludeeren, dat zoowel vele uit gaven als inkomsten zijn meegevallen. Daaruit blijkt, dat de ramingen niet al te precies zijn geweest. Het is, eerlijk gezegd, al te gek ge worden. Het Plan van den Arbeid van de S.D.A.P, zal een zekere stimulans moeten zijn, ook voor ons gemeentebestuur, om de zaken wat ruimer te zien en niet al te angstig te zijn voor zekere uitgaven. De gemeente moet niet steeds leunen op het rijk om geld te vragen voor werkverschaf fing. De gemeente is best in staat zelf iets te doen. Een taak der gemeente is verder om de vaste - lasten voor de bevolking zooveel mogelijk te lijk is, daar hij rekening moet houden met I verlagen, dus lagere prijzen voor gas, elec- velerlei stroomingen. Maar de burgemeestertriciteit en water, alsook lagere huren. Spre- zou toch nog wel iets meer kunnen doen. ker heeft het yoornemen voor te stellen de gas- en electriciteitsprijzen geleidelijk naar beneden te werken. Het is een onhoudbare toe stand dat nu menschen 's avonds in het donker zitten omdat de gemeente de prijzen te hoog heeft opgevoerd. Spreker zal stem men voor de afschaffing van de meterhuren voor muntmeters. Voor het werkfonds kunnen werken uitge voerd worden als verhooging van de spoor baan en het leggen der groote rioleering. andere werken die een normaal karakter dra gen moeten op de normale wijze op de arbeids markt gebracht worden. Hierin schieten B. en W. te kort. Het is niet goed dat de lasten van het tekort op het pensioenfonds te veel naar de toekomst verschoven worden. B. en W. komt een woord van lof toe voor hetgeen gedaan wordt voor ontwikkeling der werkloozen. Ook de leider dezer cursussen, de heer De Munnik, verdient lof. B. en W. willen nu bevorderen dat jeugdige werkloozen in het particuliere bedrijfsleven worden opgenomen. Waarom hebben B. en W. de nijverheids-commissie die hier ter stede reeds eenige jaren bestaat, uitgeschakeld? De vakcentrales wachten nog altijd op het antwoord van B. en W. op hun verzoek om vergoedingen te geven aan de penningmees meesters voor het vele werk dat zij voor de gemeente doen. De heer Kuiper heeft een voorstel inge diend over de gas- en electriciteitsprijzen. Spreker is niet gewoon persoonlijk te zijn, maar de houding van den heer Kuiper jegens spreker is soms zeer onaangenaam (Geroep: hebt elkander lief.) Hij heeft spreker eens ver weten onbekookt in zijn redeneeringen te zijn. Nu doet hij zelf een voorstel dat 270.000 zou kosten. Spreker zou nu ook iets kunnen zeggen van een onbekookt voorstel. Spreker heeft eenige vergaderingen geleden gezegd, dat hij er zich over verheugde, dat het democratische element in den raad bij de laatste verkiezingen versterkt was. Toen heeft de heer Reinalda hem verweten, dat hij, niet tegenstaande die blijdschap, gestemd had voor de tegenwoordige samenstelling van het col lege van B. en W„ Spreker kan nu wel zeggen, dat als de S.D.A.P. twee wethouders zouden krijgen, ook de R,K. recht zouden hebben op twee wethouderszetels. De heer VanEngelen (R.D.P.)wel twee R.K. wethouders, maar niet alle twee van d© R.K. Staatspartij. De heer Castricum: ik kan niet zeggen, dat ik het tegenwoordige college van B. en W. goed samengesteld vindt, te meer omdat ik verwacht, dat in het college een democrati scher stemming zal komen, nu de verkiezingen den raad in een democratischer richting hebben gestuurd Wat de actie van den Middenstand tegen de coöperaties betreft, meent spreker, dat als coöperaties goed bestuurd worden, zij alles zins reden van bestaan hebben. De heer Peper (communist) zei, dat dit de 5de crislsbegrooting is die hier behandeld wordt. De arbeiders lijden onder deze crisis het hardst. Het aantal werkloozen gaat naar boven. De ellende in hun gezinnen' is zeer -.root. De kapitalistische klasse is er niet in .eslaagd om de crisis te temperen. Herstel op normale basis is niet meer te verwachten. Nu wordt gewerkt aan de voorbereiding van een nieuwen oorlog. Men heeft zich al ver trouwd gemaakt met den komenden oorlog, „omdat het niet anders kan". Men vergeet dat het in dien oorlog zal gaan om het al of niet. zijn van de menschheid. Het kapitalisme grijpt hoe langer hoe meer naar de methode van het fascisme. De voorzitter: denkt u er om, dat wij aan de Haarlemsche begrooting bezig zijn?, De heer Peper:ik ben pas aan mijn aan loopje (gelach). In' enkele landen is er eenige opleving, maar voor de arbeiders heeft dat geen verlichting gebracht. Alleen de kapitalisten profiteeren. er van. Alleen Rusland maakt een uitzon dering. In Nederland gaat het bedrijfsleven nog altijd achteruit. Haarlem maakt geen uit zondering. Met de grootste moeite kan men hier de begrooting sluitend maken. De voorzitter heeft geweigerd te antwoorden op sprekers vragen over het verbod van de opvoering van „De Beul" te Haarlem. Ambt- genooten van den burgemeester in andere steden hebben wel op desbetreffende vragen van den raad geantwoord. Het behoeft dus ook niet beneden de eer van onzen burge meester te zijn. Door de nu aangenomen hou ding wordt de eerbied voor het gezag niet ediend. De communisten kunnen zegggen. dat zij bij de laatste verkiezingen het allersterkst in stemmen-aantal zijn vooruitgegaan, ook al is het aantal zetels niet gestegen. 800 stemmen der communisten hebben aan de S.D.A.P. een zetel bezorgd. De S.D.A.P. had in September kunnen weten, dat zij kon bewerken dat er een college van B. en W. gevormd zou worden, dat sympa thiek stond tegenover de arbeidersbelangen. De S.D.A.P. is evenwel meegegaan met de bur gerlijke partijen, wat in 't nadeel der teleur gestelde arbeiders is. z Het Plan van den Arbeid der S.D.A.P, is in strijd met het klassebelang der arbeiders. Er zitten wel eenige goede dingen in, die door de communisten aanvaard worden, zooals werk verruiming en steunverhooging. Als de S. D. A. P. met zulke plannen komt, is ze van onzen steun zeker, al heeft de heer Noordhoff ook gezegd, daarbij niet te rekenen op den steun van „slaven van Moskou". Er gebeuren bij het Maatschappelijk Hulp betoon nog dingen die niet door den beugel kunnen, hoewel spreker gaarne aanneemt, dat dit tegen de bedoeling van den wethouder is. Het is zonde dat de heer Visser geld heeft uitgegeven om in het Concertgebouw de ont aarding van den mensch te zien. Hij kan die ontaarding overal vinden. Wat gebeurt er op de oorlogsvelden?, daar is alles mensch- onteerend. Er Ls te Haarlem thans zooveel op perso neelsuitgaven bezuinigd, dat spreker een mo tie heeft ingediend om den raad te laten uitspreken, dat er in 1936 geen personeel meer mag worden ontslagen. De gemeentediensten worden verwaarloosd. Voor het gemeentepersoneel dreigt weer een verlaging van de loonen. Zwijgen de raadsle den daarover maar? De raad moet bij motie uitspreken, dat de loonen niet verlaagd mogen worden. De motie van spreker is evenwel door geen andere partij gesteund, zoodat zij weg gewerkt is. Te Haarlem zijn te weinig vereen igingsee- bouwen. In dit tekort moet voorzien worden. In Amsterdam zijn verschillende vereenigings- huizen gesticht en de exploitatie gaat goed. Dit kan hier dus ook. Daarom heeft spreker een motie ingediend om in die richting te werken, opdat hier spoedig een eerste gebouw geopend zal kunnen worden. (Zie ook pag 7.\

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10