UT 'ircc/t Garage aan de Houtmarkt uitgebrand. DONDERDAG 9 JANUARI 1936 HAARDE M'S DA'GBCAD RAADSVERGADERING. (Zie ook pag. 6). De heer Van Kessel (r.k.) zei, dat hij in het algemeen het beleid van het college van B. en W. kan steunen. Een uitzondering geldt evenwel de zorg voor den Middenstand en de zelf-werkende inwoners. De discussies in den raad wekken wel eens den indruk, dat er en kel belangen van werkloozen zijn. Maar er is meer. Onder de middenstanders zijn wei enkele groote winkeliers, maar ook duizenden zelfstandige werkers. Velen verkeeren in nood. Maatregelen voor daadwerkelijke hulp zijn evenwel uitgebleven. Er is weliswaar een con- i tact-commissie benoemd, die drie maal ver gaderd heeft, maar weinig heeft uitgewerkt. Er was veel meer te doen geweest. De leiding der commissie rust in handen van een lid van het college van B. en W., zij is in handen ge legd van een directeur, wat minder bevorder lijk is voor het belangrijke werk dat gedaan zou kunnen worden. Het ventverbod had de kleine zakcnmen- schen kunnen helpen, maar heeft geen uit komst gebracht. Er worden veel te veel vent vergunningen gegeven. Het is verkeerd, dat het college van B. en W. 6 maanden met 3 wethouders gewerkt heeft. B. en W. nemen in alle uitbreidingsplan nen winkels op, hoewel er in vele gevallen geen behoefte aan is. Vele kleine middenstanders zijn in de laat ste jaren gedwongen geworden steun te vragen aan Maatschappelijk Hulpbetoon. Die menschen moeten nu ook gaan stempelen. De Middenstandcentrale heeft een groot adres aan den raad gezonden met. wenschen voor den middenstand. B. en W. zijn hun toe zegging, dat zij vóór de begrooting praead- vies zouden uitbrengen op dit adres, niet na gekomen. B. en W. zijn nu inlichtingen gaan vragen, terwijl alles wat zij willen weten, j reeds in het adres staan. B. en W. hadden de zaak meteen kunnen aanpakken. Het is bo vendien onjuist de arbeidersorganisaties mede advies te vragen over de zaken van den mid denstand. De middenstand verkeert in ernstig gevaar, alleen daadwerkelijke hulp kan hem helpen. De heer Van Engelen (R. D. P.) heeft verschillende sympathieke geluiden gehoord. De R.K. Staatspartij is bij de verkiezingen achteruitgegaan, zij heeft stemmen moeten afstaan aan de Katholieke Democraten. (Geroep: u hebt stemmen gekregen van de N. S. B.) Dat is niet waar, die heeft geadviseerd op de kleine partijen te stemmen, dus ook op de Christelijk Historische partij, dat is ook een kleine partij. De Katholieke Democraten zullen in de toekomst sterk in zetels vooruitgaan. In de R. K. Staatspartij gebeuren dingen die onlo gisch zijn. Het is er een pan (protesten). Als de democraat Castricum iets zegt in het be lang der arbeiders, staat een ander fractielid op om hem tegen te spreken. In de toekomstige fractie der Katholieke Democraten zal eenheid zijn. (De heer Visser: als je alleen blijft. De heer Klein Schiphorst, jelui hebben nog niets gepresteerd). Wij niets gepresteerd? Wij hebben hier be werkt, dat de hondenbelasting verlaagd is. (gelach). De R. K. Staatspartij is een ruïne. Krotten moet je opruimen, afbreken. De K. D. P.'ers zijn zuivere Roomsch Katho lieken, al wordt de politiek van de Staats partij fel bestreden. "Wij zijn geloofsgenooten, maar politieke tegenstanders. Dat ligt even wel aan de R. K. Staatspartij. Het hoogtepunt van de crisis is nog niet I bereikt, het wordt hier nog steeds slechter. Er zal ordening op veel gebied moeten komen. De tarieven van gas, electriciteit en water moeten voor de minst-draagkrachtige inge zetenen belangrijk verlaagd worden. Het voor stel Kuiper kan niet gesteund worden, want daarvan zou het gevolg zijn dat menschen die juist iets meer dan f 1000 inkomen heb ben, nog meer dan thans voor die productie zouden moeten betalen. Spreker wil de gemeente-financiën niet in gevaar brengen. De waterprijs is nu 36 cent per M3. Dat is veel te hoog, vooral voor de groote gezinnen. Ook het gas is veel te duur. Het pas ingevoer de vastrecht-tarief voor kleine verbruikers geeft geen voldoende verlichting van lasten voor de weinig dTaagkrachtigen. De vastrecht tarieven sluiten ook niet op elkaar aan. Elec- I triciteit moet ook in prijs verlaagd worden. Groote gezinnen moeten in een groot huis wonen en dan wordt het vastrechttarief te hoog. Ouden van dagen die meestal niet meer dan 20 KWU. per jaar gebruiken betalen daarvoor het minimum van f 10, of 50 cents per KWU. Onze tarieven moeten geheel, herzien wor den. Er moeten voor het vastrecht vier prij zen komen, namelijk voor de groepen inko mens le tot f 800, 2e f 300—f 1400. 3e f 1400— f 2000, 4e boven f 2000. Alle gebruikers moeten in het vastrecht vallen, want dan alleen is een goede progressieve regeling te ontwerpen. Voor gas, electriciteit en water kan een vast recht bepaald worden. In de gemeente Bus- sum zijn reeds tarieven op draagkracht ge baseerd, daar is namelijk rekening gehouden met het kinderaantal. Laat de raad mijn voorstellen aannemen dan kan de zaak door B. en W. bestudeerd worden. Nu zitten verschillende menschen bij een kaarsje omdat de electriciteit nu te duur is voor zulke menschen. De woninghuren te Haarlem zijn te hoog. Van huizen van woningbouwvereenïgingen wordt niet de betaalde huur voor de Perso- neele Belasting als maatstaf genomen maai de geschatte huurwaarde, die dan hooger wordt aangenomen. (Geroep: alleen voor huizen die in huur koop gekocht zijn, dat zijn er zeer weinige). Mevrouw Bcheltema V. B.) constateer de, dat de sombere beschouwing van spreek ster over de vorige begrooting juist is geble ken. Als 1934 geen groot saldo opgeleverd zou hebben, zouden wij nu voor een groot tekort staan. Op papier sluit thans de begrooting. in werkelijkheid is evenwel een tekort. De stor ting in het Pensioenfonds is door B. en W. belangrijk verminderd. Over 5 jaar begint de verplichte rente en aflossing van de bedragen die wij van het Werkfonds geleend hebben. Er moet steeds meer aan werkloozensteun uitgekeerd worden. Bovendien daalt de op brengst der belastingen. Haarlem verkeert in ongunstige omstandigheden. Onze industrie gaat steeds achteruit. De betergesitueerden trekken uit de gemeente naar de randgemeen ten. De annexatie van 1927 heeft geen uitkomst gebracht. Een verder-gaande annexatie zou alleen te verdedigen zijn als Haarlem daar door weer een bloeiende stad kon worden. Anders gaan de Amsterdammers die nu in onze omgeving wonen ergens anders heen. De belastingen moeten naar beneden. In het Zuiden der stad moet een nieuwe I school komen, want door het gebrek daar aan wordt de vestiging in het Zuiden der stad tegengewerkt. De lasten van het bedrijfsleven moeten verlicht worden. Als de lasten verlaagd, wor den (o.m. de zakelijke belasting) zouden de gemeente-financiën en de wei-kverruiming ge diend worden. De hooge vermakelijkheids belasting houdt het schouwburgbezoek te gen. Ook de havengelden moeten verlaagd worden om hier meer doorvarende schepen te krijgen. Ter wille van de werkloozen zijn wel eens maatregelen genomen die nadeelig werken voor de bedrijven die nog gezond zijn. De gemeentefinanciën kunnen niet in het gedrang komen, maar er kan toch wel iets gewaagd worden. Lage vaste lasten zullen in anderen vorm nieuwe inkomsten geven. Voor stellen die doo:r raadsleden zijn ingediend die nieuwe uitgaven zouden vorderen, moe door spreeksters fractie afgewezen worden. Ook zal gestemd worden tegen de voorstellen Kuiper c.s. en Westerveld c.s. inzake verla ging vain de tarieven voor gas, water en elec triciteit. De draagwijdte van de voorstellen van Engelen is thans niet te overzien. Spreekster zou ook gaarne het rapport van de bezuinigingscommissie lezen. Tegen verderen woningbouw moet gewaar schuwd worden. Er zijn woningen genoeg. Als er zooveel mogelijk bezuinigd wordt kan er geld gevonden worden voor de ware wel- vaartspolitiek. In het algemeen kan spreeksters fractie zich met het beleid van het college van B. en W. vereenigen. Hierna werd de zitting geschorst tot Don derdagmiddag. KLACHT VAN EEN WERKLOOZE. De heer B. schrijft ons: „In uw blad lees ik herhaaldelijk van be strijding van werkloosheid. Met 'de werkloo zen worden dan in den regel bedoeld de men schen die gesteund worden door rijk en ge meente. Nu wordt er ook iets gedaan voor de jeugd werkloozen die buiten deze steunrege ling vallen. Maar er is ook nog een groep werk loozen, waarvoor niets gedaan wordt. Dat zijn de werkloozen die buiten de steunrege ling vallen, omdat zij gesteund worden door ouders of kinderen. Ik behoor ook tot die groep. Mijn vader van 78 jaar moet nog voor mij zorgen. Voor ons, niet gesteunden, wordt door de overheid niets gedaan. Wij komen naar de heer W. J. B. van Liemt, wethouder, mij verzekerde, ook zelfs niet in aanmer king voor uitzending naar de werkverschaf fing. De bepalingen van het rijkmiaken dit onmogelijk. Dit vind ik zeer onbillijk. Is er geen enkel raadslid te Haarlem dat eens voor onze belangen wil pleiten?" BIETENGARANTIE MET 5 PCT. VERMINDERD.. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten een vermindering van de to tale bietengarantie met 5 pet. ten bate van de Veenkoloniale fabrieksaardappeltelers 1936 door te voeren, ten einde althans eenigszins tegemoet te komen aan de zeer sterke beper king. welke ten aanzien van de teelt van fa brieksaardappelen noodig zal zijn. SCHOTEN'S CHR. GEMENGD KOOR VOOR DE RADIO. Schoteivs Christelijk Gemengd Koor met onderafaeeling Chr. Kinderkoor „Zanglust", zullen hedenavond onder leiding van den di rigent den heer Jac. Zwaan voor de micro foon der N.C.R.V. optreden. Het Gem. Koor zal uitvoeren „Ave Verum" van Mozart, „Du Hirte Israëls" van Bort- nianski. Aan de Toonkunst, van Erdelman en Die Winter is verganghen, van Nieland. Het kinderkoor zal zingen „De IJzeren Pot" van Tussenbroek, Avondvrede, Het Angelus en Goeden Nacht, van C. van Rennes, en 's Avonds, van Van Oort. Itefjit rxoitwf Een snelwerkend en succesvol mid del bij aondoe- ningen der adem halingsorganen, verkoudheden, ca tarrh, kinkhoest, bronchitis en griep. Onmiddellijk merkt U verlichting (Adv, Ingez, Med.) De hagelschade in Haarlemmermeer. Steunbijdrage voor de zwaarst getroffenen. Met betrekking tot de groote schade, die door ongeveer 100 landbouwers in het Zuid en Noordwestelijk deel van Haarlemmermeer door de geweldige hagelbui op den tweeden Pinksterdag in 1935 geleden werd en in ver band met de door het gemeentebestuur in samenwerking met de besturen van de drie voornaamste centrale landbouworganisaties aangewende pogingen om op de een of andere wijze geldelijken steun voor de zwaarst ge troffenen te verkijgen, werd ons thans mede gedeeld, dat de afwikkeling van deze belang rijke aangelegenheid nog niet geheel haar beslag heeft gekregen. Wat het resultaat zal zijn van de terzake tot de Ministers van Financiën en Landbouw en Visscherij gerichte en nog in behandeling zijnde verzoeken is nog niet bekend. Wel staat reeds vast, dat de som welke langs dezen weg zal worden verkregen, bij lange na niet voldoende zal zijn om als behoorlijke schadevergoeding te kunnen dienen. Daarom werd het denkbeeld geopperd om behalve deze in het werk gestelde pogingen ook een beroep te doen op de financieele medewerking van alle landbouwers in Haar lemmermeer. Velen hebben behalve reeds den burgemees ter bedragen varieerende van f 100 tot f 25 ter hand gesteld, waarvan echter het totaal cijfer nog niet groot genoeg is om hier en daar te kunnen helpen, zooals noodig is. VOOR DEN KANTONRECHTER Een autobus zonder goede remmen. De politie had op 26 October een autobus aangehouden, die een dienst tusschen Den Helder en Rotterdam onderhield en waarvan de beide remmen slecht werkten. Bij een vaart van 27 K.M. stopte de auto op de voet- rem pas na 27 meter en op do handrem na 28 meter. De ambtenaar vond dat in deze zaak. in verband met het groote aantal passagiers dat een autobus vervoert, een zwaardere straf ge- eischt moest worden. Hij eischte daarom 40 boete of 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde de onder neming tot 20 of 10 dagen. Autobus naar Schiphol rijdt over Vijfhuizen. Bij besluit van Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland besluiten: de bij Koninklijk Besluit van 6 Maart 1934, aan L. A. Kors. te Heemstede, verleende vergun ning tot het in werking brengen van een auto busdienst van Haarlem over Halfweg naar Schiphol en terug in te trekken en hem ver gunning te verleenen tot het uitoefenen van een autobusdienst van Haarlem over Vijfhui zen naar Schiphol en terug. De volgende wegen worden gevolgd: van Haarlem (Kennemerplein standplaats auto bussen) langs het Kennemerplein, het Prinsen Bolwerk, de Friesche Varkensmarkt, de Hooi- markt, de Sandersbrug, de Koudehorn, de Catharijnebrug, den Harmenjansweg, de Pa- pe-torenvest, de Oostvest, de Amsterdamsche- brug, de Amsterdamschevaart, de Nagtzaam- straat, het Nagtzaamplein. de Nagtzaambrug, de Zomervaart. den Nieuwen weg. den Vijfhui- zerdijk, den Vijfhuizerweg, den Hoofdweg ten Zuiden van de Hoofdvaart, den Spaarnwou- derweg en den Schinkeldijk naar het parkeer terrein te Schiphol. In de richting naar Haarlem worden de zelfde wegen gevolgd. Rijdende in de richting naar het Kennemer plein mogen binnen de grens van de gemeente Haarlem geen passagiers worden ingelaten en rijdende fn omgekeerde richting mogen bin nen de grens dier gemeente geen passagiers worden uitgelaten. Het verzoek van den heer L. A. Kors. tot het uitbreiden van den door hem geëxploiteerden autobusdienst van Schiphol naar Haarlem (Station) en terug tot Heemstede (Adriaan Pauwlaan) en terug wordt niet ingewilligd. NIEUWE ROUTE DER BUSSEN HAARLEM—HOOFDDORP. Ged. Staten van Noord-Holland hebben bepaald dat de autobussen van de N.V. Auto busonderneming te Aalsmeer voor den dienst HoofddorpHaarlem, de volgende wegen moeten volgen: Van Hoofddorp (Marktplein) langs den Kruisweg (woonweg), den Provinciaieweg, het Wipperplein de Heemsteedsche Dreef, de Zuiderhoutlaan, de Fonteinlaan, de Dreef, het Florapark, de Iordensstraat, het Lorentzpleln, de Van Eedenstraat, de Tempeliersstraat den Koninginneweg, de Raambrug, het Wil- sonsplein, de Wilhelminastraat, de Zijlvest, de Kinderhuisvest, de Manegebrug, het Kenaupark (Westzijde), de Rozenstraat, het Stationsplein, het Janswegviaduct en het Kennemerplein naar de standplaats voor de autobussen. In de richting naar Hoofddorp worden de zelfde wegen gevolgd met dien verstande, dat te Haarlem van de Van Eedenstraat naar de Dreef wordt gereden langs het Lorentz- plein en het Plein. Rijdende in de richting naar Hoofddorp worden binnen de grenzen van de gemeente Haarlem en Heemstede geen passagiers uit gelaten en rijdende in de richting naar Haarlem, worden binnen de grenzen van die gemeenten geen passagiers ingelaten. VROUWENGROEP VRIJHEIDSBOND. Mr. Dr. S. J. M. van Geuns zal Vrijdag middag 17 Januari voor de afdeeling Haar lem en Omstreken van de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" in het gebouw „De Nijverheid" spreken over het onderwerp: „De overheid in den strijd tegen de misdaad en den strijd voor het recht". Rechtbank behandelt verduistering op Haarlem's station. f137.000 voor speculaties gebruikt Zaak geschorst tot vanmiddag. Ongeluk bij de blussching. Dikke rookwolken over het Spaarne.... Geruimen tijd heeft de Haarlem- sche brandweer geen grooten brand te blusschen gehad. Tot Woensdag middag de verrassing aan de Hout markt kwam. Wei is hier niet van een ontzaggelijken brand sprake, doch in ieder geval beteekende hij aanzienlijk meer dan een eenvoudig binnenbrandje, zooals wij gister nog in een deel van onze oplaag bericht ten Het begon om drie minuten voor twee toen de brandweer werd gewaarschuwd voor een brand aan de Houtmarkt in de machine- herstelplaats van den heer J. Inpijn. Om een uur was de garage van den heer Inpijn gesloten geworden. De eigenaar zelf had daarvoor gezorgd. Gedurende een uur ongeveer is dus niemand in de garage ge weest. Even voor twee uur hoorde de heer Inpijn, die in zijn woning zat te eten, in de garage iets vallen. Toen hij opstond om te gaan kijken werd hem direct al gewaar dat er iets niet in den haak was. Spoedig was er dan ook alle reden om de brandweer te waarschuwen, want in een ommezien stond de geheele garage in vuurgloed. Wij zagen twee benzineblikken brandend door het dak van het huis vliegen en om standers vertelden dat ook zij verschillende keeren zoo'n ontploffing hadden gezien en gehoord. Men hoefde niet vakkundig te wezen om te zien dat hier van een grooten brand spra ke was, De geheele garage was in korten tijd gevuld met een verstikkenden rook, waar- tusschen de vuurtongen dan weer dit dan weer dat verteerden. Voor de brandweerlie den was het alleszins gevaarlijk werken. Vier slangen werden uitgerold, die op de waterleiding werden aangesloten, waartoe de politie de Spaarnwouderstraat voor alle ver keer ten deele moest afsluiten. Maar het water van het Spaarne dat op eenige meters afstand was. werd ook niet versmaad en r.a enkele oogenblikken was ook een dikke slang op de motorspuit gekoppeld, zoodat groote massa's water van alle zijden het vuur be streden. Het ergste was gauw voorbij, dat wil zeg gen. de ergste vuurgloed. Hier en daar smeul de nog een balk en af en toe laaide in een verborgen hoekje weer eens een flinke vlam op, die binnen enkele sconden weer verdwe nen was, dank zij een fiksche douche. Groote plassen water stonden in de ge heel verbrande garage. In breede stroomen kwam het dampend naar buiten en droop weer in het Spaarne. waarover aanvankelijk dikke, witte rookwolken dreven, zoodat men de overzijde soms nauwelijks kon onderschei den. Aan den anderen kant van het water, dat op deze plaats een aanzienlijke breedte heeft, stonden honderden kijkers, die (als iedereen, die niet op de plaats zelf was), dachten dat er een ontzagwekkende brand gebluscht moest worden. De rook was ook inderdaad indrukwekkend en vaak drong een onaangename rubberlucht met de sierlijk krullende rookstroomen naar buiten. Eenige fietsen, die in de haast waren neergegooid, kregen van het naar buiten stroomende wa ter een flink bad. Drie auto's gered. In den tijd dat de brandweer werd ge waarschuwd en toebereidselen om te blus schen maakte, hebben helpers kans gezien drie auto's te redden, waarvan er twee on middellijk gevaar liepen. In de verbrande garage stonden namelijk een vrachtauto, daarachter een personenauto en daarachter weer een vrachtwagen. In een schuur naast de garage, doch door een slechts dunnen muur er van gescheiden, stond ook een vrachtwagen die voor reparatie op blokken was gezet. „Gelukkig sloegen de wagens direct bij het sterteu aan", vertelde ons een der mannen. die de auto's snel naar buiten hebben ge reden. Dat moeten zeer zeker wel oogenblikken van spanning zijn geweest, om uit een fel brandende garage, waarin bovendien nog een paar ontploffinkies aan den gang zijn. twee auto's weg te rijden. De derde auto die gered werd, was die op blokken stond. Een vrachtauto, die in de garage stond, werd volkomen vernield. Ofschoon niet vaststaat wat de oorzaak van den brand is. is het wel mogelijk dat deze verbrande wagen de schuldige is. om dat in zijn buurt de vuurhaard was. Officieel is hiervan echter niets bekend. Een andere helper kwam er ongelukkiger af. Een jongeman, die op den zolder van de in lichterlaaie staande garage, eenige meu bels wilde redden, had het ongeluk door een luik te vallen. Hij kwam daarbij zoo leelijk terecht, dat zijn rechterarm ernstig werd ge kneusd. Ook enkele brandweerlieden kregen min of meer ernstige kwetsuren. Een hunner bezeerde zijn pols en moest eveneens door den altijd aanwezigen en behulpzamen on- gevallendienst worden geholpen. Toen na ruim een half uur het vuur overal was gedoofd en de slooperij aan de beurt kwam. ontdekten wij in een hoek een zuur- stofcvlinderAls die niet zoo goed tegen de hitte bestand was geweest, zouden de toe schouwers aan de overzijde van het Spaarne ongetwijfeld ook nog wel wat hebben mee gekregen van de ontploffing, die dan het gevolg zou zijn geweest. Zooals al gezegd is, is de garage volkomen vernield. Alleen wat gereedschappen aan de achterzijde zijn gespaard gebleven. De heer Inpijn is niet tegen bedrijfsschade verzekerd, wel tegen brand- en waterschade die zeker in de duizenden loopt. De Haarlemsche brandweer heeft kunnen toonen dat zij het blusschen van groote branden nog niet verteerd is en eenige hon derden Haarlemmers die een vrij half uurtje hadden, hebben de demonstratie daarvan van v-n Spaarne af beleefd Het dak, waardoor enkele benzineblikken "logen, werd, evenals bijna de geheele ga rage, volkomen vernield. De Haarlemsche rechtbank behandelde he denmorgen de verduistering van ruim. f 130.000, die verleden jaar op het Haarlem sche station is epleegd. Een 56-jarige commies, chef van het plaats kaartenbureau, heeft kans gezien in den loop van eenige jaren meer dan een ton te ver duisteren. waarmee hij speculeerde. De president van de rechtbank was J'nr. Mr. E. J. Strick van Linschoten, rechters waren Mrs. E. H. F. W. van Schaeck Ma- thor. en H. J. Ferwerda. Het openbaar mi nisterie werd waargenomen door Mr. A. R. Andringa. De verdachte werd verdedigd door Mr. Silvain Groen. Verdachte, die reeds geruimen tijd bij de Spoorwegen in dienst was. speculeerde. Daardoor is hij er toe gekomen, gelden, die hij door zijn functie onder zich had, te ver duisteren. Hij beheerde o.a. de kas. waarin de gel den van den verkoop van plaatskaarten ge stort werden en nam daaruit eerst kleine en daarna steeds grootere bedragen weg. Teneinde ontdekking te voorkomen, bracht hij veranderingen in de boekhouding aan en wel op zoo'n geraffineerde wijze, dat bij de controle der boeken, welke geregeld om de veertien dagen geschiedde, de fraude nimmer aan het licht kwam. Ook bij de kwartaalscontroie welke vanwege de direc tie der Spoorwegen gehouden werd. vond men geen onregelmatigheden, doordat de verdachte vervalschte schrifturen naar Utrecht opzond. In Juni 1935 kreeg men echter argwaan, toen de boekhouding van het station werd afgesloten. Over de maand Februari werd toen in het saldo van het station Haarlem een verschil ontdekt van ongeveer f 100.000. Bij zeer scherpe controle ontdekte men toen, dat van een bedrag van f 120.000 dat door de hoofdboekhouding naar Haarlem was overgemaakt, slechts f 20.000 verant woord was. Een verder onderzoek wees uit, dat ook andere posten op onjuiste wijze waren geboekt. Door de directie naar Haarlem gezonden controle-ambtenaren onderwierpen den commies aan een verhoor, waarbij hij be kende zich ongeveer drie jaar lang aan mal versaties schuldig gemaakt te hebben. Daarna is de politie in de zaak gemengd, die op 18 Juni 1935 den man in zijn woning arresteerde. Ook bij zijn verhoor op het bu reau van politie legde hij een volledige be kentenis af. Het voor-onderzoek door de juistitie heeft veel tijd gevergd, omdat de geheele boekhouding van het station Haar lem nagegaan moest worden. Deze boekhou ding is zeer omvangrijk en de verdachte be schikte over zeer groote bedragen omdat hij ook belast was met het verstrekken van gel den aan de stations in de omeving. Ook de kas voor het uitbetalen der loonen en pen sioenen van het spoorwegpersoneel in het rayon Haarlem had hij onder zijn beheer. De dagvaarding legde den verdachte ten laste ruim f 137.000 te hebben verduisterd in zijn dienstbetrekking, althans verschei dene bedragen, in totaal ongeveer beloo- pende f 137.000. Van de drie getuigen was een niet ver schenen, hetgeen op een vergissing bleek te berusten. Deze getuige werd alsnog telefo nisch gedagvaard. Daar deze getuige echter uitstedig was, kon hij niet direct versohij- nen. Als getuige verscheen een bediende van de Twentsche Bank te Amsterdam, die met den verdachte op het cricketveld in kennis was gekomen. De verdachte heeft op naam van dezen getuige sinds Augustus 1932 te Amsterdam gespeculeerd. Door de goede verstandhou ding ging dit zeer gemakkelijk. Zoowel telefonisch als schriftelijk gaf ver dachte zijn orders. Ook werd wel van het station uit getelefoneerd. Het eerste jaar geschiedde alles tegen contante betaling. In totaal heeft deze getuige van den ver dachte ruim f 100 000 ontvangen voor den aankoop van verschillende fondsen. De president vroeg of deze getuige geen argwaan had dat eer. man als deze verdach te, die een bescheiden inkomen had. met zulke groote bedragen aankwam. „Ik ben niet op de idee gekomen. Ik ver trouwde hem volkomen, als hij wat zei nam ik dat direct aan en om de goede verstand houding te bewaren heeft getuige nooit ge vraagd waarvoor alle transacties waren, en hoe de man aan het geld kwam. Getuige vernam van den verdachte dat het leeuwen aandeel in de transacties voor rekening van verdachte's zwager zou zijn. Getuige heeft verdachte wel eens van een aankoop teruggehouden, doch verdachte handelde over 't algemeen op eigen initia tief. De officier vond het eigenaardig dat de bank dezen bediende zoo vertrouwde en dat hem nooit werd gevraagd wie en wat de specuiant was en deed. De president zei dat de getuige nu wel eens wat minder vertrouwen mocht stellen In de menschen, die zoo maar met duizenden guldens aankomen. „Zelfs ai zou de directeur der Spoorwegen met honderdduizend gulden komen, mocht u er wel eens naar vragen", meende de pre sident. De verdachte zei dat de getuige volkomen de waarheid heeft gesproken. Hij (verdachte) heeft alles op eigen initiatief gedaan en ge tuige heeft hem nooit van advies gediend. De verdediger vroeg of de getuige wel eens bij den verdachte is thuis geweest. De getuige zei meermalen bij verdachte thuis te zijn geweest. Wel is de verdachte beter gaan wonen in den tijd dat hij de ver duisteringen pleegde, doch er is geen sprake van dat er groote zwier werd gemaakt. De vroegere chef van den verdachte deelde mee dat de verdachte een positie van ver trouwen innam en met zeer veel geld om ging. Hij genoot, ook van dezen getuige, het volle vertrouwen. De president merkte op dat sinds dit voor val een wijziging in de administratie is aan gebracht, waardoor de kans op herhaling eigenlijk is uitgesloten. Het inkomen van den verdachte was ruim f 3000. Ook deze getuige heeft niet gemerkt dat verdachte op te grooten voet leefde. Om de derde getuige nog te hooren werd de zaak tot 4 uur geschorst.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11