Maansverduistering. Italië's voedselvoorziening. Hét BG&OHQttfkstc 53e Jaargang No. 16117 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 9 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD IHrectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25. per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post f 0.7214. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N-V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. AD VERTEN'TlëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-» Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden, D3T NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 Januari. De Raad begroot. Haarlem's gemeenteraad heeft gisteren 2ijn jaarlijksohe openbare begrootingstaak opgevat en in twee zittingen een nogal saai begin gemaakt. Het schijnt, na enkele jaren van afnemendén duur, nu ook weer langer te zullen gaan worden, want slechts negen sprekers hielden tot dusver hun algemeene beschouwingen en het einde der reeks is nog niet daar, omdat het aantal fracties bij de jongste verkiezingen weer is gestegen. Dan moeten de burgemeester en de wethouders antwoorden, daarna keert de reeks geheel of grootendeels terug in tweede instantie, ge volgd door een tweede serie ar' voorden van B. en W„ waarna we pas aan de hoofdstuk ken toe zullen zijn. Op dezen eersten dag spraken achtereen volgens de he eren Noordhoff (nieuw fractie leider van de S.D.A.P., nu de heer Reinalda naar het college is teruggekeerd), mr. Bij voet (R.-K.)Visser (C.-H.), Wolzak (A.-R.), Castricum (R.-K.), Peper (Comm.), Van Kes- sel (R.-K.), Van Engelen (Kath. Dem.) en mevrouw mr. Scheltema-Conradi (V.B.) Het spreekt vanzelf dat de samenstelling van het college van B. en W. na de jongste raadsverkiezingen weer de onvermijdelijke politieke nabeschouwingen moest uitlokken. De nieuwe fractieleider der SJD.A.P., aanmer kelijk met percentages werkend, betoogde dat de meerderheid der 5 regeeringspar- tijen" feitelijk geen meerderheid meer is om dat zij volgens den stembus-uitslag van 59.15 pet. tot 50.53 pet. is gedaald. Hij achtte de samenstelling van het college geen weer gave van de sterkte der partijen. De S.D.A.P. is van 12 op 14 zetels gekomen en was be reid twee wethouders te leveren. Ja, zei de heer Jahan Visser, maar de S.D.A.P. heeft 14 zetels gekregen terwijl zij er zuiver berekend maar 12.3 had moeten hebben. Dat is een gevolg van de fouten in het stelsel der Evenredige Vertegenwoordi ging. De heer Castricum merkte op dat de R.-K. eok twee wethouderszetels hadden moeten hebben als de S.D.A.P. er twee gekregen had (de heer Van Engelen van de Kath. Dem. Partij wou die dan niet allebei aan de Staats partij gunnen)maar de R.-K. en recht- sche fractieleider mr. Bijvoet toonde zich wel voldaan met de samenstelling van het college, somde zijn vierkleurigiheid en zou haast zeggen: „mijn liefje wat wil je nog meer"maar handhaafde de restrictie „haast" er bij, want tot wie had hij zich daarbij moeten richten? Het nakaarten over de samenstelling van het college is nooit zeer belangwekkend ge weest en was het ook nu niet. En wat den heer Johan Visser metx zijn wiskundige be rekeningen betreft: hij is toch een veel te goedhartig man om ooit werkelijk te eischen dat de S.D.A.P. met drie tienden van een lid in den Raad zou verschijnen. Uitvoerig werd door den heer Noordhoff gepleit voor het bekende Plan van den Ar beid van de S.D.A.P. en het N.V.V.. waarbij hij de evenzeer bekende bezwaren tegen het sluiten van een staatsleening van 600 mil- lioen bestreed. Het Staatscrediet in Zweden heeft niet geleden door het sluiten van een groote léening voor de uitvoering van open bare werken. De Jan Salie-geest moet uit ons land verdwijnen. Mr. Bijvoet juicht dit Plan van den Arbeid niet toe, maar hoort ook niet tot degenen die het afbreken. Het moet evenwel niet in den Haarlemschen Raad maar in de Tweede Ka mer besproken worden. De rechtsche fractieleider steunde in zijn rede uit den aard der zaak het beleid van B. en W. Hij vroeg hulp voor de Stille Ai-men, met wier lot hij zeer begaan is. Hij achtte het voorstel-Kuiper betreffende het verstrekken van gas, electriciteit en water tegen kostenden prijs aan de minst-draagkrdchtigen in bedoe ling goed en sympathiek, maar in de finan- ciëele gevolgen onuitvoerbaar omdat dit plan van zijn fractiegenoot de gemeente 270.000 per jaar zou kosten. Tegen een verdere ver hooging van de opcenten op de Personeelë Belasting dan de 185, door B. en W. thans voorgesteld, keerde hij zich met beslistheid. Notaris Wolzak pakte ook uit over de nood zaak tot beperking der belastingen, en deed dat met het oog op de concurrentie der rand gemeenten. Hij "had het voorts o.a. over de annexatie van 1927, die Haarlem geen finan- ciëel voordeel heeft gebracht. Wil men naar verdere annexatie gaan streven dan mag men dus eerst wel terdege overwegen wat men doet. Als de bedoeling alleen is de concurren tie der randgemeenten uit te schakelen bij toekomstige belasting ver hooging kan men een verdere annexatie beter laten rusten. Mevrouw Scheltema, die dit onderwerp ook De geleerde sterrenkunde Heeft ons leeken uitgelegd. Hoe de aard de maan verduistert, Dat gaat zoo, in 't kort gezegd: Onze aarde voert een schaduw Met zich mede in haar baan, Nou, wij aardsche stervelingen, Nemen dat gemaklijk aan. Als de maan nu wordt verduisterd, Heeft die aarde daaraan schuld, Want zij is het, die de maanschijf Voor ons maanziek oog verhult. Woensdag zou het weer zoover zijn, Maar toen kon opeens de maan, Door het tusschendek van wolken, Niet in onze schaduw staan. De verduistring moest mislukken, Hoe zorgvuldig voorbereid, (Zooals meer bij zulke daden) Door een „sfeer van nattigheid". Zoo is onze interesse Voor het feit al gauw getaand, Vóór zij kon worden verduisterd, Was de maan verdonkremaand- aanroerde, constateerde eveneens dat de annexatie van '27 geen uitkomst had gebracht en achtte verdere annexatie alleen te ver dedigen als Haarlem weer een bloeiende stad kon worden. Anders gaan de Amsterdammers die nu in onze omgeving wonen, ergens anders heen. De heer Van Kessel hield een pleidooi voor de belangen van den Middenstand, waarbij hij het beleid van B. en W. op dit gebied onvol doende achtte en de onvoldoende resultaten van de contact-commissie critiseerde. De heer Van Engelen sprak allerlei onhar telijke woorden over de R.K. Staatspartij, be streed het voorstel-Kuiper inzake de tarieven voor gas, electriciteit en water en diende zelf een voorstel in, ^veneens beoogend de minst- draagkrachtigen te steunen en gebaseerd op een algemeen verplicht vastrecht, progressief te bepalen voor vier groepen van inkomens. Men zie ons raadsverslag voor dit voorstel en voor de uitvoerige weergave van alle redevoe ringen. De heer Peper verzeilde natuurlijk weer naar de groote politiek, Rusland, Europa en het wereldbestel, en toen de voorzitter hem naar Haarlem terug trachtte te laten komen was zijn antwoord: „Ik ben pas aan mijn aanloopje'. Deze twee eerste zittingen vormden ook het aanloopje van de behandeling der gemeente- begrooting-1936. Als er niet teveel pogingen zijn om de Tweede Kamer te vervangen en de wereldorde ten iPrinsenhove „onder de loupe te nemen" kan het nog meevallen. Er is een nieuw populair raadswoord ont staan. Het is „ritselingen". De heer Noordhoff bedoelt er „geruchten" mee. De heer Visser duidt er zijn eigen inter rupties mee aan. Het zal nog wel meer beteekenissen krij gen. R. P. DE HEER THOMSON IN DEN RAAD. VAN HAARLEMMERMEER. De heer H. J. Brands (V.D.) heeft be dankt als lid van den Raad. Als zijn opvol ger staat op de lijst de heer A. S. Thomson, havenmeester vas de K.L.M. op Schiphol, die bereid is gevonden de benoeming te aan vaarden. DOUANE BESCHIKT OVER SNELLE AUTO'S Een aantal belangrijke douanestations zijn r.u ter beteugeling van de smokkelarij van twee snelloopende auto's voorzien. De wa gens zullen bemand worden met dubbele ploe gen en zullen niet alleen worden gebezigd als achtervolgingsauto's, maar ook om aan de grens in beslag genomen Duitsche waar te vervoeren. SPREKENDE CIJFERS. In drieëndertig enkele honderden meer dan 40000, in vierendertig bijna 42000, in vijfender tig 43326. Wij hebben het over het aantal advertenties van Vraag en Aanbod, dat aan Haarlem's Dagblad ter plaatsing werd op gegeven. Er is misschien, er komt zeker ook voor U de gelegenheid van dit zekerste en goedkoop ste middel om iets op te ruimen of iets te verkrijgen, gebruik te maken. Houd het goed in gedachten. ONTPLOFFING IN DE PERSILFABRIEKEN EISCHT EEN DOODE. DUSSELDORF. 8 Januari (AN.P.) Een der arbeiders, die bij de ontploffing in de Persilfa brieken gisteren ernstig gewond was is vandaag aan de gevolgen zijner kwetsuren overleden. De overige gewonden zijn thans buiten gevaar. Hoe men de Sancties tracht te bezweren. Natuurlijk rijst in dezen tijd van toepassing van sancties tegen over Italië de vraag hoe het Italiaan- sche volk nu aan voldoende voedsel weet te komen. Natuurlijk heeft de regeering te Rome verschillende maatregelen genomen, doch even na tuurlijk is het, dat de huisvrouw toch met verschillende moeilijkheden te kampen heeft. Onze correspondent te Rome vertelt in een belangwek kend artikel hoe de vrouwen trach ten de gevolgen van den rampzaligen Oost-Afrikaanschen oorlog te be strijden: zuinigheid met dit, afstand doen van datWij raden onze le zers aan van deze beschouwing ken nis te nemen. Associatie voor lijkbezorging. Landelijk Centraal Genootschap opgericht. Door de te Amsterdam, den Haag. Haarlem Delft, Alkmaar, Utrecht en 't Gooi gevestigde coöperatieve vereenigingen (associaties) voor lijkbezorging, is een Centraal genootschap voor coöperatieve lijkbezorging opgericht. Het genootschap heeft reeds 80.000 gezinnen als lid ingeschreven, omvattende circa 320.000 personen. De voorzitter van de Haarlemsche Asso ciatie, de heer T. C. R. Smit, is bestuurslid van het opgerichte genootschap. DE BROUWERSBRUG. De werkzaamheden voor het vernieuwen en verbroeden van de Brouwersbrug vorderen flink; het brugdek is reeds bijna klaar. Aanleg en bestraten van de verbreede op ritten is een kwestie van enkele dagen. AANBESTEDING ONDERHOUD AMSTEL- DRECHTKANAAL. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben hedenmorgen in het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het onder houd gedurende 1936 van de wei-ken van het Amstel-Drechtkanaal van den Omval bij Amsterdam af tot ongeveer 160 M. be zuiden de Tolhuissluis in de gemeente Uit hoorn. De laagste inschrijfster op deze aanbe steding werd de N.V. Aannemingmaat- sohappij v.h. J. N. Strijland te Uithoorn voor f 13.400. DRUKKERSPATROONS VÓÓR DE NIEUWE ARBEIDSOVEREENKOMST. DEN HAAG, 9 Januari (A. N. P.) Op de vergadering van den bond van patroons in de grafische vakken, die dezer dagen te Utrecht is gehouden, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de bond zich uit spreekt voor deelname aan de onderhande lingen over een eventueele onderteekening van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tusschen de federatie van werkgeversorgani saties in het boekdrukkersbedrijf en de vier werknemersbonden. Opstand in Abessynische provincie. Beweging draagt geen pro-Italiaansch karakter. DJIBOETI. 9 Januari (Reuter). Reizigers uit Addis Abeba deelen mede, dat de toestand in Godjam tengevolge van den opstand van Dedjas Hailce, neef van Ras Hailoe en zoon van Dedjas Odadjo, tegen Addis Abeba, zeer moeilijk is. Onder bevel van Dedjas Gazoe zijn uit Addis Abeba troepen gezonden, terwijl uit Wellega troepen zijn gezonden onder bevel van de luitenants Bitoeaded en Makonnen. Zij schijnen de revolutie, welke eenigen omvang heeft aangenomen, niet gemakkelijk te zullen onderdrukken. Het gerucht gaat. dat de zoon van Dedjas Odadjo den keizerge tor uwen Dedjas Matsjesja heeft doen vermoorden. De opstand heeft geen pro-Italiaansch ka rakter, doch is meer een opstand van partij gangers van Ras Hailoe tegen den Negus. De voornaamste haard van den opstand is Debra Markos. De Negus, die zich naai- het front zou heb ben begeven, blijft te Dessie, tot de revolutie is onderdrukt. Hauptmann strijdt voor zijn leven. Document uit Duitschland op weg naar Amerika. TRENTON. 9 Januari (Reuter). Haupt mann heeft verzocht Zaterdag a.s. in persoon voor het Hof van Genade te mogen verschij nen. dat uitspraak zal doen inzake zijn ver zoek om gratie, teneinde zelf de vragen te kunnen beantwoorden, welke het Hof hem zal willen stellen. De gouverneur van New Jersey meent, dat de komende week enkele docu menten, welke op de zaak betrekking hebben, met de „Europa" uit Duitschland zullen aan komen. Deze documenten zouden betrekking hebben op wijlen Isedor Fisch, de vriend van Hauptmann, die hem naar zijn zeggen de bankbiljetten heeft toevertrouwd, welke deel uitmaakten van den losprijs en welke op Hauptman werden bevonden. Het dreigende conflict in de Britsche mijnindustrie. Kans op overeenstemming gering geacht. LONDEN. 9 Januari (A. N. P.) Men is van meening. dat er zeer weinig kans bestaat op overeenstemming tusschen mijneigenaars en mijnwerkers. De indruk bestaat, dat de mijnwerkers niet accoord zullen gaan met de voorstellen der werkgevers. FRANSCHE ADVOCAAT DEFINITIEF GESCHRAPT. Het Hof van cassatie te Parijs heeft na beraadslagingen, die twee dagen geduurd hebben, het beroep afgewezen dat de eerste verdediger van de in verband met den moordaanslag te Marseille gearresteerden Oestasji had aangeteekend tegen zijn schrap ping van de lijst der advocaten. Desbons is daarmede definitief als advocaat uitgescha keld. Men verwacht echter, volgens het A.N.P-, dat Desbons pogingen in het werk zal stellen wederom onder de advocaten te worden opgenomen. Over de desbetreffende verzoeken zal dan ln een speciale zitting be slist worden. Engeland is van plan de 'havenstad Mombasa, het be- angrijkste Britsche steun punt in Oost-Afrika, aan- ienlijk te versterken. In en loop der volgende weken ■orden groote transporten geschut verwacht. De forten van Mombasa. Het woord is aan.... Wolff en Deken: Het zijn de besten, die zich beteren. De aangehouden „makelaars". Voorloopige hechtenis met een maand verlengd. Waarschuwing van de politie. De Commissaris van Politie te Haarlem ver- - zoekt ons mede te deelen, dat hij iedereen ontraadt om op zakengebied in relatie te tre den met George Monshouwer. geboren te Am sterdam 20 December 1874. zich noemende makelaar, door wien aan het adres Kenaupark 15 te Haarlem, met zijn compagnon Adriaan Andries Johan Mulder, geboren te Noordbroek. 16 Februari 1908. een kantoor wordt gehouden, dat bemiddeling verleent bij het zoeken en plaatsen van hypotheken en credieten. Tot zoover deze waarschuwing van de politie. Nader vernemen wij intusschen. dat de Haarlemsche Rechtbank Woensdag bevolen heeft, de voorloopige hechtenis van deze twee mannen met een maand te verlengen, als re sultaat van het verhoor, dat de rechtercom missaris hun Woensdag heeft, afgenomen. Het is gebleken, dat zij reeds langen tijd hun verkeerde practijken hebben uitgeoefend, waardoor vele lichtgeloovige menschen. die aan hen hun vertrouwen schonken, gedu peerd werden. Gelukkig slechts over het alge meen voor kleine bedragen. Wanneer de men schen bij hen kwamen, lieten zij hen vooruit een bedrag voor kosten van onderzoek en ad ministratie betalen; daarna hoorden zij er niets meer van. Weliswaar kwamen geregeld klachte-" bij de politie binnen, maar deze kon tot nog toe geen termen vinden om tot een aanhouding over te gaan. Maar thans zijn ze dan toch voorloopig on schadelijk gemaakt. Door het publiceeren van bovenstaande waarschuwing, die door de politie aan de ge- heele Nederlandsche pers ter plaatsing is aan geboden, wordt gehoopt, dat nog meer gedu peerden zich zullen aanmelden. De oudste verdachte blijkt bovendien, reeds een goede bekende van de justitie te zijn. De Abessyniërs melden successen bli hun op- marsch in het noorden. pag. 4 De Londensche vlootconferentie schijnt door de houding van Japan spoedig te zullen mis lukken. pag. 4 Frankrijk zal negentig oorlogsschepen in de Middellandsche Zee samentrekken. pag. 4 Een Britsch militair vliegtuig is ton Zuiden van het eiland Wight verongelukt. pag. 4 De Nationale Unie heeft stelling genomen te gen Dr. Colijn. .pag 3 De Regeering wil Rotterdam helpen mits de gemeente gaat bezuinigen. pag. 3 De werkgevers in de bouwbedrijven willen de uurloonen met 4 of 5 cent verlagen. pag. 3 Er bestaan plannen de spoorbaan Alphen Uithoorn tot snelverkeersweg om te bouwen pag. 3 De Haarlemsche gemeenteraad Is begonnen met de behandeling van de begrooting voor 1936. pag. 6 en 7 De Haarlemsche rechtbank heeft de zaak be handeld tegen den ambtenaar, die op Haar lem's station een groot bedrag heeft ver duisterd. pag. 7 Woensdagmiddag is een garage aan de Hout markt te Haarlem uitgebrand. pag. 7 Raichenbach heeft door een overwinning zijn voorsprong op Vos vergroot. pag. 11 Laatste Berichten.. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Raad begroot. pag. 1 Het Snelle Ding: De Zonderling. pag. 3 Van onzen correspondent te Rome: Italië voedselvoorziening. pa4 Speciale correspondentie uit Dessie: Het mo reel der troepen in Oost-Afrika. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Mi nister Eden begint zijn taak. 4 W. Sell.: Op zoek naar de maansverduistering pag. 3 J. B. Schuil over den voordrachtavond van Charlotte Kohier. Pa K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 2 Langs de Straat: J. C. E.: Groote feestavond. Voor de Vrouw. pag. 3 pag. 10

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1