DE BILT J 1 ECHTE WALES-ANTHRACIET Voordracht-avond DONDERDAG 9 JANUARI 1936 HA ARE EM'S DAG BEAD 2 Moeilijkheden b(j de bloembollensaneering. Uitkeering van 85 procent der minimum prijzen twijfelachtig. Men schrijft aan de N. R. Ct.: In den Haag zijn besprekingen gehouden over de mogelijkheid van uitkeering van 85 pet. der minimumprijzen voor de in dit seizoen overgeschoten bloembollen. Bij deze bespre king zijn cijfers overgelegd omtrent het totaal van het surplus over 1935, welke over het al gemeen zeer teleurstellend zijn. Ondanks be langrijke teeltinkrimping is het totaal van het surplus nog zeer groot, zoo groot zelfs, dat naar wij vernemen de kansen er voor de bloembollenkweekers niet gunstig voor staan. wat de uitkeering der minimumprijzen betreft. Men zal nu eerst uitvoerig nagaan welk bedrag met deze uitkeering gemoeid zaï zijn. Buitenstaanders zullen er zich ongetwijfeld over verwonderen, dat ook over 1935 weder zulk een hoog surplus van bloembollen is ont staan, doch bij nadere beschouwing is daar voor een zeer aanwijsbare reden. Ondanks de belangrijke inkrimping van de beteelde oppervlakte n..l met 10.000 H.A. is het totaal van de overgeschoten bloembol len grooter dan andere jaren, hetgeen eener zij ds te wijten is aan den goeden oogst in 1935, die aan tulpen zelfs nog overvloediger was dan de oogst 1934, terwijl een andere en meer bedenkelijke oorzaak is, dat de vinding rijkheid van de Hollandsche kweekers de Sier teeltcentrale in haar berekening parten ge speeld heeft. Per oppervlakte hebben de bloem bollenkweekers belangrijk moeten beperken, doch nu ziet men het eigenaardige verschijn sel, dat de opbrengst per oppervlakte in be paalde centra enorm omhoog is gevoerd. Dit verschijnsel heeft natuurlijk ook de aan dacht van de betrokken autoriteiten getrok ken en verwacht mag worden, dat op korten termijn maatregelen zullen worden getroffen om aan deze. moeilijkheden tegemoet te komen. Van de verschillende bloembollèncentra wor den uitvoerige opbrengstcijfers verzameld en aan de hand daarvan zal voor 1936 een rege ling dienen te worden ontworpen, welke meer overeenkomst met het doel der teeltbeperking. De cijfers van onzen bloembollenexport en de productie op de beperkte grondoppervlakte werpen een eigenaardig licht op de resultaten der saneering. Uit de exportcijfers van de laatste maanden blijkt wel dat de vraag is toegenomen, doch tevens dat in 1935 ïnder werd - Gevoerd. Dit moet voornamelijk toegeschi- worden aan de contingenteeringsbepr van Duitschland, waardoor dit jaar s i circa 35 pet. van de in 1934 naar dat land geëxpor teerde hoeveelheid kan worden uitgevoerd en aan het door Denemarken toegestane contin- gnet (400.000 kg.), hetwelk 45 pet. bedraagt van dat in 1934. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van Sabbatn te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur Avonddienst te 5.01 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondag te 7 uur. Werkdagen te 7.15 uur De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11 De overige diensten,alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeente gebouw Lange Wijngraardstraat 14 Weigeren de spoorwegen kolentransporten? Klachten van het Limburgsch Havenbedrijf te Born. Het Limburgsch Havenbedrijf te Born, heeft, er telegrafisch de aandacht van den minister van Waterstaat op gevestigd, dat de Esch- weiler Bergwerksverein, die een verkoopkan toor hebben te Amsterdam, kolen wenscht te verzenden via Born. De kolen gaan thans per spoor van Kohlscheid naar Keulen-Niehl en van hier met Duitsche schepen naar Neder- lard Volgens een overeenkomst met de Esch- weiler Bergwerksverein zou met de afzending der kolen naar Born worden begonnen doch naar het Limburgsch Havenbedrijf mede deelt, weigeren de Ned. Spoorwegen die zen dingen te vervoeren. Het Limb. Havenbedrijf wijst er volgens de Tel., verder op, dat dit vervoer tot heden geheel via Duitschland geschiedde en nu ten goede kan komen aan de Ned. Spoorwegen en de scheepvaart, om deze redenen verzoekt het de bemiddeling van den minister. De K. v. K. voor de Mijnstreek heeft zich eveneens tot den minister gewend en vraagt zich af of het besluit der Ned. Spoorwegen niet strijdig is met de concessievoorwaarden Ten slotte dringt zij er op aan, dat het haven-bedrijf door de Ned. Spoorwegen billijk behandeld zal worden. AGENDA DONDERDAG 9 JANUARI Gem. Concertgebouw: Concert Haarlem's Kinder- en Meisjeskoor, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Lezing dr. K. P. C. Gramberg, 8.15 uur. Gebouw Blauwe Kruis: Lezing ds. P. van Oossanen over Abessynië. 8.15 uur. Cinema Palace: Joe E. Brown In „Op de planken". Op het tooneel; Traveniers, Come dy Equilibristic. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Revuefilm „Casino de Paris". Op het tooneel: 6 Lorch's. Ikarische spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Liefdesrhapsodie". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „David Copper- field". Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11 30 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Tentoon stelling „Het Oude Kinderboek" 9—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrU. VRIJDAG 10 JANUARI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Tentoon stelling „Het Oude Kinderboek". 9—5 uur. Bioscopen nieuw programma. FrankrijkNederland. Het meespelen van Smit nog twijfelachtig. We hebben vanmorgen bij den Haarlem speler Smit geïnformeerd naar zijn voetbles sure. Hij deelde ons mede. dat zijn huisdokter hem Woensdag nog behandeld had en dat deze er aan twijfelde of hij Zondag wel kon meespelen. Aan Smit werd geadviseerd, voor al in deze dagen veel rust te nemen. Vrijdag zal de dokter hem opnieuw onderzoeken. Intusschen is Smit zelf niet zoo pessimis tisch als zijn dokter. „Als ik eenmaal in de buurt van het Fransche stadion kom", aldus verzekerde hij ons, „dan vergeet ik alles en ook mijn zeeren voet!" KOUDERECORD IN OOST-SIBERIë. Uit Moskou, 8 Januari: De bladen melden uit Oost-Siberië, dat daar een hevige koude heerscht. In de laatste dagen zijn tempera turen genoteerd tot 60 graden beneden het vriespunt. Het is den geheelen winter nog niet zoo koud geweest als in de laatste da gen. (A.N.P.) Oplichting, venten en mishandeling. Verscheidene zaken voor de rechtbank. Scheermesjes gevent? De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het Kantongerecht was in hooger beroep gegaan van een vrijsprekend vonnis tegen twee personen, die met scheermesjes langs de huizen zouden hebben gevent. Een der verdachten was verschenen. De ander niet. Hij zou, volgens de wel aanwezige verdachte, de wanhoop nabij zijn, omdat hij bij dezen verdachte ontslagen was en niet voor steun in aanmerking kwam. Een getuige heeft gezien dat de verdachte eerst kaarten in de bussen der huizen wierp, om dan later te komen hooren of er iets noo- dig is. De ambtenaar noemde dit wel venten; de verdachte vond van niet. De eisch van den officier was 5 of 5 dagen. Drie maanden geëischt wegens oplichting der steunverleening Een steuntrekker te Velsen heeft inkomsten verzwegen en de steunverleening voor ruim 164.— opgelicht H' 'leeft dit gedaan in den tijd Januari-Mei 1935. De eisch was drie maanden gevangenisstraf, ondanks het gunstige reclasseeringsrapport, waarin een voorwaardelijke straf wordt be pleit. Verd. vroeg ook om zoo'n straf, omdat hij in staat zal zijn het bedrag terug te betalen. Lichte eisch wegens mishandeling Op 1 November fietste iemand uit Santpoort op den Doodweg. Hij kwam in aanrijding met een ander, waarop hij op den grond viel. De aangeredene vroeg daarop den ander die plotseling aan de verkeerde zijde van den weg fietsend, door de bocht was gekomen, naar zijn naam. Deze is toen naar den aangeredene gestapt en heeft hem een vuistslag in het gezicht ge geven, waarop de vrager weer viel en een her senschudding kreeg. De geslagene kon eenige dagen niet werken. Een juffrouw vertelde dat zij gehoord heeft: „Hier heb je hem", waarmee ongetwijfeld de vuistslag werd bedoeld. De aangeredene zei, dat de zaak weer is bij gelegd. Als ik hem nu tegenkom zeg ik hem ten minste goedendag; vroeger niet De verdachte had spijt en weet de gebeurte nis aan zenuwen. De president begreep de brutaliteit niet van iemand, die bovendien nog aan den verkeerden kant van den weg reed. Een dokter uit Velsen verklaarde als getui ge a décharge, dat de hersenschudding zoowel van de klap als van de aanrijding een gevolg kan zijn geweest. Get. kent den verdachte als een zenuwachtig mensch, die veel tegenslagen heeft gehad en die geen vlieg kwaad zal doen. De officier vond dat hier wel degelijk spra ke is van „mishandeling". Wegens de bijzonde re omstandigheden eisehte hij 10 subs. 10 dagen. De verdediger Mr. H. A. M. Smits sloot zich hierbij aao Knoeierij met emballagebonnen op de groentenmarkt. Een 35-jarige Haarlemmer stond terecht om dat hij bonnen, waarop statiegelden konden worden ontvangen voor manden e.d. heeft ver- valscht. Het betrof hier vervalsching van bonnen voor pakmateriaal aan de groentenmarkt, die bij de Rotterdamsche Bankvereeniging konden worden verzilverd. Verscheidene knechts van een groentenfirma hadden het recht bij ont vangst van manden en kisten deze bonnen uit te schrijven, waardoor de afnemers van de firma van hun rekening bedragen konden aftrekken. De verdachte verdiende f 30 per week. en zijn groote uitgaven trokken de aandacht. Toen de patroon de bonnen ging controlee ren. kwam hij tot de ontdekking dat deze ver dachte met de bonnen knoeide. Verdachte bekende bonnen voor een hooger bedrag uitgeschreven te hebben dan waarvoor hij emballage ontving. Van een handlanger ontving hij een deel van het aldus verdiende bedrag. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, merkte op dat een afnemer van de zaak waarin de ver dachte werkte, wel gezegd zou hebben dat de pogingen om den verdachte tot deze valsch- heid in geschrifte te bewegen, niets hebben opgeleverd. De patroon is altijd buitengewoon tevreden geweest over dezen verdachte. Deze getuige had den indruk dat de man door anderen tot zijn daden is gekomen. Hij baseerde deze mee ning op het oordeel dat hij in de twaalf jaar die hij verdachte kent, zich over hem heeft gevormd. Getuige zegt den man niet meer in dienst te kunnen nemen .omdat de knechts allen een bijna zelfstandigen werkkring heb ben. De president vroeg of de knoeierij met deze bonnen een algemeen verschijnsel was aan de Haarlemsche groentenmarkt. Dit geloofde de getuige niet. (Zooals bekend is, is in Amster dam een dergelijke fraude op groote schaal geweest) De officier van justitie eisehte wegens het schromelijk misbruik van vertrouwen (waar tegenover staat dat verdachte gunstig bekend staat) 6 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Het reclasseeringsrapport had ook een voor waardelijke veroordeeling bepleit. Mr. B. W. Stomps ging de beweegredenen en oorzaken na van deze herhaalde malen ge pleegde valschheid in geschrifte. De ware schuldige is helaas niet te vatten. a f 2.25 WITTOP KONING HAARLEM HARMENJANSWEG S7A. TELEFOON 1SIOO (Adv. lngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 766.7 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 735.4 m.M. te Thorshavn. en voorspelt: Matigen tijdelijk wellicht toenemenden Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijn lijk enkele regenbuien. Aanvankelijk iets kouder. Uit het Buitenland Geleidelijke daling van temperatuur. De depressie op den Oceaan heeft zich vooral Noordwaarts uitgebreid. Op het vaste land nam de hooge drukking vooral uit het Zuiden en Oosten toe. In Scandinavië heeft zich het gebied van zeer strenge vorst verder naar het Noordoosten teruggetrokken, maar behalve de Zuidelijke Noorsche kust en de Zuidpunt van Zweden heeft wel geheel Scan dinavië nog vorst. Op liet vasteland is alleen in Duitschland en Oostenrijk sporadisch lichte vorst voorgekomen, in West-Europa steeg de temperatuur. Over de Spaansche kust komt föhn voor. Ofschoon behalve in Scandinavië bijna overal neerslag viel is de hoeveelheid niet groot. De luchtdrukverschillen zijn in onze omgeving iets afgenomen, maar het waait nog stormachtig om de Golf van Bis- caje. In Duitschland is de lucht zwaar bewolkt of nevelig met alleen in het Westen regen. Zwitserland heeft betrokken lucht met lichte dooi in de lagere gedeelten. Een belangrijke verandering is nog niet te wachten, al is geleidelijk eenige tempera tuurdaling waarschijnlijk. Barometer 756 m.M. 754 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Thermometer 9 Januari: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 46 F. 44 F. 48 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 9 Januari. Ondertrouwd 9 Januari: P. A. M. Handgraaf en A. van Schie; J. H. M. A. Steger en I. F. M. Allard. Getrouwd 9 Januari: R. Marsman en J. D. de Beer. Bevallen 7 Januari: M. C. Buitenhofde RuJjter, z.; J. Bosmanv. Rossum, d.; 8 Jan.: L. SnoeksCoppens, z.; E. S. Negerman Exner, z.: A. M. S. H. EngelEsau. d. Overleden: 8 Januari: A. H. Wesseling Schreurs, 79 j., Tempeliersstraat. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Terug te bekomen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.). Hanschoenen en ceinturen, nummerplaat, siaai. Politiebureau Smedestraat; collier, Hop penbrouwer, Hooge Woerdstraat 60; moerdop van wagenas. Van Tongeren, Zij Zijlweg 2; duif. Mosterd, Klarenbeekstraat 56; gewicht, Bagg09man, Tulpenkade 10; gewicht, v. d. Kluijt, Damiatenstraat 11; hamer: Laar hoven. Indischestraat 33; hond. Den Hollan der, Resedastraat 5: kat. Van Santen, Stoof steeg' 6; portemonnaie met inhoud, Bieren- broodspek, Schouwtjeslaan 46; rijwielplaatje, Kramer, H. v. Alphenstraat 41; riemen, Keesom, Zomervaart 20a; schoen, Smink, Zijlweg 120; zegels. Van Harten, Oude Raam straat 4 zw.. WIELRIJDSTER GEVALLEN. Woensdagmiddag één uur is een 22-jarige wielrijdster op den Kruisweg gevallen, doordat zij plotseling moest remmen, waarbij zij tegen den trottoirband botste. Zij brak haar linker arm, Haar werd door leden van den Ongeval- lendienst hulp verleend, waarna zij per auto naar haar woning vervoerd werd. VERVOEROPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoeropbrengsten gedurende December 1935 (ongecontroleerd) van de N.Z.H.T.M. be droegen 244.693 (voor 1934 247.567), KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring, aangesloten bij den Bond van Ned. Amateurfotografen Ver- eenigingen, houdt Dinsdagavond 14 Januari a-s. in de sociëteit „Vereeniging", Zijlweg, een vergadering. Op de agenda staat o.m.: Voordracht van den heer Dick Boer, redacteair van „Focus" over het onderwerp: „Een interview met compour, wolken, geelfilter en kleurgevoelige platen". JHR. TJARDA ZEER ERNSTIG ZIEK. DEN HAAG, 9 Januari (A.N.P.) He- ddenochtend was de toestand van den oud commissaris der koningin in de provincie Groningen, jhr. mr. dr. E. 1^'arda van Staxckenborgh Stachouwer, zeer zorgelijk. BALLETS RUSSES DE PARIS IN DEN STADSSCHOUWBURG. Het Russisch Ballet van Parijs geeft in den Stadsschouwburg Dinsdag 14 Januari a.s. een voorstelling. Behalve de „Bolero" van Ravel en de dan sen uit „Prinoe Igor" van Borodine, staan o.a. op het repertoire: „Syphides" van Cho pin. ..Spectre de la Rose" van C. M. Weber „Souvenir de Vienne". naar motieven van Strauss Bovendien worden er nog een groot aantal ..Divertissements" uitgevoerd door de verschillende leden van het uit 30 personen bestaande Corps de Ballet. Factoren die het bedrijfsleven verontrusten. Sombere rede van den voorzitter van Leiden's Kamer van Koophandel. In de heden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, heeft de voorzitter, de heer D. ten Ca te Brouwer de gebruikelijke Nieuwjaars rede uitgesproken. Spr. zeide, dat het geen verbazing zal wek ken, dat het verslag over 1935 van den gang van het bedrijfsleven in het district der Ka mer wederom het beeld vertoont, van een steeds doorgaanden teruggang. De daling van het totaal belastbare inkomen in de di verse gemeenten van het district zette zich voort tot een bedrag van f 31.481.832. In Lei den stonden op 1 December 1934 ingeschre ven 4027 werkloozen, terwijl dit aantal op 1 December 1.1. 4523 bedroeg. In de overige 24 gemeenten in het district stonden op de ge noemde data gezamenlijk in totaal resp. 8444 en 8579 werkloozen ingeschreven. Het zwaarst zijn wel getroffen die bedrijven, welke voorheen een zeer belangrijken afzet in het buitenland hadden en nu voor hun productie strijd moeten voeren op de binnenlandsche markt, een markt, die door de wanverhouding tusschen vraag en aanbod, vaak reeds gedes organiseerd was. Spr. oefende critiek op het feit, dat het groote publiek alles wat goed koop is als favoriet beschouwt., zonder dat men zich realiseert, dat feiten als deze gun stig zijn voor knoeiers, die het met kwaliteit, gewicht en inhoud niet al te nauw nemen. Groote bona fide firma's, wier naam een waarborg is voor de kwaliteit van haar pro ducten, komen daardoor in de knel. Als fac toren. die het bedrijfsleven verontrusten noemde spr. het steeds scherper doorvoeren der bestaande contingenteering en verder het groote verschil in de productiekosten van fa brieken waar nagenoeg hetzelfde product wordt gemaakt. LETTEREN EN KUNST Charlotte Kohier. De Prediker Het Hooglied Psalmen. Charlotte Kohier heeft dit jaar de stof voor haar voordrachten gevonden in Het Oude Testament en daaruit De Prediker, Het Hoog lied en eenige Psalmen gekozen. Deze keuze heeft in het begin velen nog al verrast. Leende de Bijbel zich tot voordracht in een schouwburgzaal, waren de sombere, diep ernstige woorden van den Prediker niet eer der bestemd om in stille contemplatie te worden gelezen dan te hooren voordragen door een voordrachtkunstenares? Het lijkt mij dan ook wel zeker, dat juist zij, die in de Heilige Schrift hun dagelijksch geestelijk voedsel zoeken, niet onder de toehoorders van giste renavond werden aangetroffen. Charlotte Kohier zal hebben gemeend, dat de woorden van den Bijbel, even goed als de concertzaal in oratoria en liederen men denke aan Die ernste Gesange uit De Predi ker van Brahms ook in ean hoog ernstige, gewijde voordracht in een schouwburgzaal mogen warden gebracht. Maar het zal onge twijfeld voor haar een probleem zijn geweest, hoe deze voordracht moest zijn. Hier kwam het, meer dan bij één ander werk, op de juiste grenzen en de fijne nuances aan. Bij de woor den van den Prediker en de verzen van Het Hooglied paste minder dan ooit uiterlijk effectbejag. Maar het was te verwachten, dat juist een kunstenares als Charlotte Kohier de wondere schoonheid van deze taal in beelden de voordracht tot haar hoorders wilde bren gen. Dat zij dit moest doen, zooals in Het Hooglied met zijn innerlijke bewogenheid, zonder één enkel gebaar, maakte haar taak voor dezen avond wel bijzonder zwaar Men moet wel een groote kunstenares zijn om in een voordracht van bijna twee uur een zaal zoo te boeien als Charlotte Kohier het gisteren deed. Het is waar, dat de diepe ge dachte en de prachtige taal hier in hooge mate medewerkten om de aandacht gespan nen te houden, maar hoe expressief en beel dend was het ook van voordracht. Aldoor zit tend op een soort tabouret, heeft Charlotte Kohier dezen Bijbelschen tekst voorgedragen, daarbij alleen in De Prediker het woord nu en dan onderstrepend met een enkel sober maar steeds fraai gebaar Bij De Prediker droeg zij een klassiek grijs-blauw gewaad en deed zij soms denken aan een apostel Bij Het Hooglied was zij in het wit en geleek een jonge Oostersche bruid, de Psalmen droeg zij voor in eenvoudige, streng-zwarte rouw kleed in g. Wat mij gisteren wel zeer bijzonder weer trof, was het sterk-express-ieve gelaat van de kunstenares. In De Prediker was het van een diepen, somberen ernst en leek het soms, of haar trekken oud werden bij deze woorden van een Wijze, die op hoogen leeftijd was. Maar hoe jong daarentegen was dit gezicht in Het Hooglied, hoe bezield en stralend van innerlijke vreugde! Hoe wisselde telkens de uitdrukking van dit gelaat in de Psalmen, van hooge, trotsche fierheid tot diepe, ver slagen nederigheid. De voordracht van De Prediker heeft op mij wel den meesten indruk gemaakt. Charlotte Kohier voerde De Prediker als het ware spre kend in, 'n wijs, oud profeet, die zijn overpein zingen als een monoloog in diepe contempla tie voor zich zelf uitsprak. Misschien zou groo ter eenvoud, minder virtuositeit nog meer in overeenstemming zijn geweest met de som bere, hoog-ernstige gedachten van De Predi ker en den geest van deze Bijbel-woorden, maar in de opvatting van de kunstenares was het voortreffelijk. In Het Hooglied was haar voordracht uit den aard levendiger en meer Oostersch ge- passionneerd. De zangen en tegenzangen zeide zij met hoog en laag-getimbreerde stem. Dit gaf iets tweeslachtigs aan het ge heel en de vraag rees, of er niet meer eenheid in de uitbeelding zou zijn geweest, wanneer de tegenzangen door een man gezegd waren ge worden. Ook was Charlotte Kohier in Het Hooglied niet altijd even zeker van haar tekst en hielden soms enkele wel Is waar korte geheugenstoornissen nu en dan de voordracht op. Maar overigens, wat prachtige momenten waren er ook in dat met zoo groote overgave voorgedragen Lied van de Liefde. Ik denk bijvoorbeeld aan dat: Keer U, Keer U. Sjulammietische, dat klonk als een melodieus gezang van louter vervoering. Na de pauze droeg Charlotte Kohier eenige Psalmen voor en ook hierin toonde zij haar vooral beeldende kunst op treffende wijze. De Psalmen met hun dynamiek vormden wel een groote tegenstelling met den Prediker, welke een zooveel ingetogener voordracht eisehte. Een sterken Indruk vooral maakte de 22ste Psalm; die aanvangt met de diep-smarte- lijke woorden: Mijn God, mijn God, waarom hebt gij mij verlaten? Dat was prachtig-beel- dend van voordracht. Er was voor dezen voordrachtavond een verheugend groote belangstelling. In stille aandacht heeft het publiek geluisterd. Ei- was een voor 'n schouwburg wel zeer ongewone ge wijde stemming, die ditmaal uit den aard van 't voorgedragene ook niet verstoord werd door applaus. Maar de soms hoorbare stilte tij dens de voordracht waren de grootste hulde voor de kunstenares. J. B. SCHUIL. MUZIEK CONCERT DER H.O.V. SPAANSCHE AVOND. Niet minder dan 3 „eerste uitvoeringen" wa ren vermeld op het programma van den Spaanschen Avond van 8 Januari. Hoe intens en energiek wordt er gewerkt door Frits Schuurman en ons onder zijn leiding staand orkest, wier noeste arbeid de beknibbeling hunner bestaansmogelijkheden door de ste delijke bestuurders trotseert. En de resultaten van dien arbeid mogen gehoord worden! Wie gemeend zou hebben dat onmiddellijk na het schitterende concert van het Residentieorkest de Spaansche Avond af zou vallen, zou Woensdagavond een ernstige vergissing en. tevens een blijde verrassing hebben kunnen constateeren. Want ons orkest heeft gemusi ceerd. niet alleen met toewijding, maar ook met een volledige beheersching der stof, zoo dat de intelligente leiding van den dirigent ook de voor het eerst uitgevoerde werken ge heel tot hun recht kon laten komen. De eerste der noviteiten was de „Scène an- dalouse" van Turina: betrekkelijk eenvou dige melodieuze muziek met niet al te zeer op den voorgrond tredend Spaansche allures. De altist Fred. Leidner en de pianist had-den er bescheiden solopartijen in, die zij met smaak vertolkten; het meervoudig bezette strijkkwartet sloot er zich tot een mooi ge heel bij aan. De tweede was 17E1 Amor Brujo" van De Falla, de ballet-muziek waarvan één deel, de „Vuurdans", in de bewerking voor pianosolo beroemd is geworden, o.a. door de fascinee- rende vertolking van Arthur Rubinstein. Ma nuel de Falla is een sterker muzikale figuur dan Turina en geeft in „El Amor Brujo" een reeks pakkende tegenstellingen. In den Ver- schrikkingsdans b.v. wordt door de gestopte trompet de gedempte strijkers en de kla- vierglissandi een griezelig effect bereikt; in den „Toovercirkel" treft het eenvoudige in den „Vuurdans" het fanatieke, in het „Lied van het Dwaallicht" de sterke rythmiek, in de „Pantomime" de bekoorlijkheid, in „De Klok ken van den Morgenstond" de glorieuze stij ging. Hans Gruys zong de vocale stukken. Men zou werkelijk voor de vertolking dezer muziek onder de zangeressen van eigen bo dem geen betere hebben kunnen kiezen. Haar kunst wijkt sterk van dien Hollan-dischen norm af. Het stemvolume is niet groot, maar haar intelligente en temperamentvolle voor dracht vergoedt ruimschoots wat aan kracht te kort mocht komen. In hoeverre haar uit beelding van het Zigeunerkarakter in De Falla's werk met de werkelijkheid strookt zou natuurlijk alleen een Zigeuner zelf kunnen beoordeelen; voor ons gevoel heeft zij het sterk en overtuigend weten weer te geven. Niet minder goed was haar vertolking der zangpartij in de 5 door Schuurman met veel geest en groote kennis der orkestrale midde len bewerkte Spaansche Volksmelodieën, die we reeds vroeger hoorden. Eén daarvan, het „Wïegenliedje" werd wegens het uitbundige succes herhaald. De derde noviteit was de orkestrhapsodië „Catalonia" van Albeniz, een componist, die hoofdzakelijk door aijn klavierstukken be kend is geworden. Zijn Rhapsodie, waarin trompet en groote trom belangrijke partijen hebben is amusant, maar werkt met eenigs- zins grove effecten. Het besluit van den interessanten avond: werd gevormd door de meermalen uitgevoer de, ook ditmaal voortreffelijk gespeelde 3 Dansen uit „El Sombrero de tres Picos", mu ziek vol kleur en verve. Ziehier een overzicht van den arbeid van één avond, verricht door een orkest, dat een zevenmaal zoo kleine subsidie krijgt als het Residentie-orkest. Wat zou dit laatste, wat zou het nog veel hooger gesubsidieerde Con certgebouworkest dan in verhouding met ons orkest wel moeten presteeren! Men moet de programma's maar eens vergelijken. K. DE JONG. SPORT EN SPEL IJSHOCKEY. H. DUPON BLIJFT IJSHOCKEY TROUW. In de pers is kort geleden een bericht ge lanceerd. dat de internationale landhocke- spejer, Huib Dupon. na een langeren tijd van rust weer voor de H.H.IJ.C zal uitkomen. Dit houdt echter niet in, dat onze uitste kende ijshockey-links-voor, zijn geliefde win tersport opgeeft en hij zal zijn plaats in het Hollandsche team. dat op 18 Januari a.s. te gen België speelt innemen. Deze wedstrijd vindt plaats op Zaterdag avond. 18 Januari a.s. om 20.15 uur. terwijl op Zondag 19 dezer, eveneens om 20 15 uur, de wedstrijd Blauw ZesEtoile du Nord wordt gespeeld. In belde ploegen spelen 3 Canadeezen me de, hetgeen de aantrekkelijkheid van de match op Zondagavond belangrijk zal ver- hoogen. NEDERLAND—BELGIë OP 18 JANUARI A.S. De voorbereidingen voor den wedstrijd NederlandBelgië op Zaterdagavond 18 de zer op de Amsterdamsche Kunstijsbaan zijn in vollen gang. Nog nooit werd met zooveel enthousiasme geoefend, als thans het geval is. De studenten uit het Hollandsche team zijn 's morgens reeds te 9 uur op de baan en maken wel het beste gebruik van het op dien tijd spiegelgladde ijs. De teamspelers buiten Amsterdam hebben de laatste twee weken voor dezen interland-wedstrijd hun intrek in Amsterdam genomen om geen en kel trainingsuu-r te missen. Wel een bewijs hoe ernstig de wedstrijd tegen de Belgen wordt opgevat. De tweede voorhoede, waarvoor Rhodius, Krameris, Reyers, Koeleman. met als hoofd steun den zeer snellen en uitstekenden Cohen Tervaert aan het oefenen zijn, levert goed werk; in het samenspel zijn reeds be langrijke vorderingen gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2