De Abessynische krijgsplannen. Het Duitsche Staatsburgerschap. THIJS IJS IN DE KNEL Italianen op den terugtocht. y Radio-Programma V K ij 10 J A A U A R 1 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De strijd in Abessynië. Opmarsch naar Aksoem en Adoea in voorbereiding? De Abessyniërs melden een belangrijke overwinning in het Zuiden. Men gelooft te Addis Abeba, dat de Abessy nische legeraanvoerders van de heerschende weersomstandigheden gebruik willen maken door een voortgezet offensief aan het noor delijke front. Zij zouden naar de correspondent van het A.N.P. verneemt willen trachten, op te rukken naar Aksoem en de heilige stad te nemen, om daarna Adoea van drie zijden in te sluiten. Terwijl zij Aksoem zeker niet onneembaar ach ten, ontveinzen zij zich niet, dat bij een aan val op de stelling van Adoea zeer groote moei lijkheden zullen zijn te overwinnen. Anderzijds wordt de situatie van dag tot dag gunstiger voor de Abessyniërs, doordat de toe nemende regenval het gebruik der moderne wapenen, zooals tanks, gas. en vliegtuigen zeer veel moeilijker, zoo niet onmogelijk maakt. Daardoor zal het meer tot gevechten van man tegen man komen, waarin de Abessyniërs betere kansen hebben. Boven Addis Abeba ontlasten zich onophou delijk zware onweersbuien, gepaard gaande met hevigen regenval, waardoor de wegen on begaanbaar worden. Waar het in de hoofdstad voor het eerst sedert dertig jaar in dit ge deelte van het jaar regent, is het begrijpelijk, dat het volk daarin een gebedsverhooring ziet. Zelfs de geplaveide straten van Addis Abeba lijken meer op modderpoelen. Nog niet bevestigde berichten mel den. dat Ras Desta, die zich, zooals men weet, met 60.000 man ophoudt in de streek van Dolo aan het zuidelijke front, waar hij in drie colonnes op rukt, er in geslaagd is, een Italiaan- sche poging om door te dringen in Sidamo te verijdelen. Regens bemoeilijken operaties. De correspondent van Reuter-A.N.P. meldt nog het volgende: Terwijl de regens in het Noorden de Ita- liaansche en Abessynische legers tot stil stand dwingen, worden gevechten gesigna leerd in het Zuiden, te Kerelle en Gili ten Westen van Gorahei. Te Addis Abeba ver wacht men, dat de troepen van generaal Graziani een krachtig offensief zullen inzet ten in de richting van Addis Abeba om, naar men in de hoofdstad zegt, te probeeren druk te oefenen op de Abessyniërs in Tigré. Bij de neutrale waarnemers in de hoofd stad wint de opvatting veld. dat generaal Graziani van Dolo uit een krachtigen aan val beraamt in noordwestelijke richting naar Ginir met Addis Abeba als einddoel. Te Gini, op ongeveer 110 K.M. ten westen van Gorahei. zouden verwoede gevechten zijn begonnen en officieel maakt men be kend, dat de troepen van Dedzjasmatsj Bey- nemered. den gouverneur van Bali, te Ke relle slag hebben geleverd met 'n Itallaansoh detachement, waarbij, naar men zegt, een aantal Italianen en Somalis werden gedood. Men is hier van meening, dat Graziani er zich rekenschap van heeft gegeven, dat een offensief op Harrar op het oogenblik onmo gelijk is en dat hij daarom heeft besloten al zijn krachten te concentreeren op de verove ring der provincies Bali en Sidamo, die door betrekkelijk zwakke Abessynische formaties zijn bezet. Het gebied tusschen Dolo en Ginir is niet zoo moeilijk toegankelijk, maar de bergachtige streek tusschen Ginir en Addis Abeba vormt een natuurlijke barrière, welke uiterst moeilijk is door te trekken. Indien de Italianen den aanval inzetten op Ginir zul len zij het dal van de rivier Sjebelli kunnen volgen. De voortdurende luchtaanvallen op de troepen van ras Desta hebben tot op ze kere hoogte het moreel dezer af deelingen geschokt, doch men gelooft niet dat de krij gers van ras Desta en Beynemered ernstig ontmoedigd zijn. Bij een eventueel offensief van Graziani zullen zij door een guerilla- tactiek niet nalaten den Italianen vele hin derpalen in den weg te leggen. In het noorden zijn de Abbessyniërs door hun successen in de streek van Tembien en langs de rivier Takazzé aangemoedigd. De negus wordt door regens te Dessié opgehou den Hij zal zoo spoedig mogelijk naar het front in Tigré vertrekken. Men zou een nieuwe Abessynische poging tot herovering van Makallé kunnen verwachten. Intusschen hebben de Abessyniërs in meer noordweste lijke richting geprofiteerd van de maane- clips. Wederom Alpenjagers versoheept. Het mailschip Italia' is gisteravond naar Oost-Afrika vertrokken met een afdeeling Alpenjagers aan boord, groot ongeveer 1200 man en 37 officieren. Berichten over deserteurs in Duitschland. Opnieuw zou een groep Tiroolsche deser teurs, wier aantal op 200 geschat wordt, de grens gepasseerd zijn. Op het oogenblik zou den zich ongeveer 3000 dezer deserteurs in Beieren bevinden, aldus een Reuterbericht uit München. Zij zijn voornamelijk samengebracht in Bad Ailing en Dachau, waar zij leven in ba rakken en aan de wegen werken. Zij ontvan gen loon hiervoor en dragen geen uniform. En Italië dementeert. De Italiaansche ambassade te Londen pu bliceert de volgende mededeeling: „De berichten over een z.g. ontevredenheid onder de bevolking van Zuid-Tirol en over het deserteeren van dienstplichtigen van dit gebied, zijn geenszins in overeenstemming met de waarheid". Roode Kruistcekcn der Zweden was zichtbaar. De commissie van het Internationale Roode Kruis, welke zich per vliegtuig naar Dolo heeft begeven heeft, blijkens een A.N.P.- bericht uit. Addis Abeba, geconstateerd, dat het embleem van het Zweedsche Roode KruLs van verre zichtbaar is geweest en dat niet zooais de Italianen hebben beweerd, toevallig een bom in de buurt van de ambulance is terechtgekomen, doch dat minstens twintig bommen systematisch op de Roode Kiuis- tenten zijn geworpen. Bovendien zijn de ten ten door minstens 400 mitrailleurkogels ge troffen. Protest wegens het in brand steken van kerken. ADDIS ABEBA, 9 Januari (A.N.P.) De Patriarch der Egyptische Kerk, Johannes heeft den negus telegrafisch uit Kaïro mede gedeeld, dat de Abessynische geestelijkheid tezamen met de groote Arabische dagbladen bij den Volkenbond hebben geprotesteerd tegen het in brand steken van Christelijke kerken in het door Italianen bezette gebied. Japan. De pers adviseert tot confis- keering van „verwaarloosde Britsche koloniën" De Daily Herald verneemt uit Tokio dat in de vooraanstaande Japansche bladen plotseling een anti-Britsche toon valt waar te nemen. De bladen publiceeren een reeks artikelen, die volgens het Engelse he blad hierop neerkomen, dat de Japansche regee ring wordt aangeraden, zich meester te maken van de „verwaarloosde" Britsche koloniën. De nadruk wordt gelegd op het „militaire en industrieele verval" van Engeland. En geland is niet in staat, zijn koloniën verder te ontwikkelen, terwijl Japan nijpend gebrek aan gebied heeft. Kozoei Otani. vroeger hoofd der Boeddhis ten in Japan, verklaart, dat Engeland geen politiek van uitsluiting mag volgen. Het moet jongen en ondernemenden naties, zooals de Japansche, toestaan gebruik te maken van de schatten der aarde. Hef invloedrijke blad Kokoemin levert com- emnlaar op de verklaring van Baldwin, vol gens welke de Britsche vloot en het leger ver sterkt moeten worden. Het blad zegt, dat de Britsche jeugd niet meer wenscht te vechten; het komt tot de conclusie, dat beide landen zeer wel in conflict kunnen komen bij de Ja pansche ontwikkeling naar het Zuiden. De Kokoemin aldus zegt de Daily He rald noemt Australië niet met name, doch het legt den nadruk op de noodzakelijkheid van expansie voor Japan, dat zijn groeiende bevolking moet kunnen bergen. Engeland. De vlootconferentie verdaagd. De pas op Vrijdag a.s. bepaalde vol gende zitting van de vlootconferentie is plotseling uitgesteld tot Maandag, meldt Reuter. Dit besluit vindt zijn oorzaak in een be spreking tusschen de Japansche en Britsche delegatie, waarbij de Japanners den wensch uitten dat de vlootconferentie een gedachten- wisseling over den Japanschen eisch betref fende een gemeenschappelijke hoogste bewa peningslimiet tot stand zou doen komen. De Britsche delegatie verklaarde zich dit maal bereid een gedachtenwisseling over den Japanschen eisch goed te keuren mits ook de andere delegaties daarmede accoord zou den gaan. Italië. „Vlootbewegingen laten ons onverschillig," zegt Rome. Betreffende de vlootbewegingen van Frank rijk en Engeland wordt van gezaghebbende Italiaansche zijde Donderdagavond verklaard, dat Italië deze bewegingen als volkomen nor maal beschouwt en ze met de grootste kalmte aanziet. Italië, zoo zegt men, heeft geen aan leiding aan deze maatregelen een politiek ka rakter toe te kennen. Deze opvatting wordt slechts bevestigd door de verklaring van het Fransche ministerie van marine, volgens welke de vlootbewegingen geheel los staan van den huidigen toestand. De gebeurtenissen in kwes tie laten derhalve Italië volkomen onver schillig (A. N. P.) Rusland. Weer een incident aan de Mandsjoerijsche grens. Het officieele telegraafagentschap der Sovjet Unie. Tass. meldt uit Chabarowsk, dat zich Donderdagavond aan de Mandsjoerijsch-Sovjet Russische grens wederom een ernstig incident heeft voorgedaan. Naar door de Sovjet Russische autoriteiten is geconstateerd, zou het incident zich als volgt hebben toegedragen: Een uit Mandsjoekwo komend Japansch vliegtuig heeft, na bij het dorp Pokrowka. de grens te zijn overgevlogen op 35 K.M. afstand van de grens op Russisch gebied een noodlan ding gemaakt. In het vliegtuig bevonden zich twee gewa pende Japanners. Na de landing is een der Ja panners bij het vliegtuig gebleven, terwijl de ander zich naar een zich in de buurt bevin denden boerenwagen begaf. Het schijnt, dat de Japanner den boer heeft willen overhalen zich met hem naar het vlieg tuig te begeven, terwijl de boer den Japanner heeft willen arresteeren en naar Pokrowka overbrengen. Het is daarbij tot een vechtpartij gekomen, waarbij de boer den Japanner heeft gewond. In den tusschentijd waren- twee grenssol daten ter plaatse verschenen. Tusschen hen en den anderen Japanner ontstond een vuurge vecht. waarbij de Japanner gewond geraakte. Beide Japanners zijn vervolgens naar Po krowka overgebracht. (A.N.P.) 6500 vierk. K.M. in drie weken ontruimd. (van önzen correspondent Stuart Emeny). DESSIé, Donderdagavond. Met de herovering van de provincie Tem bien hebben de Abessyniërs een gebied van 2500 vierk. K.M op de Italianen teruggewon nen. Hierdoor wordt de totale oppervlakte van het terrein, dat sinds het begin van het Abes- synisch offensief drie weken geleden is her overd op bijna 6500 vierk. K.M. gebracht. De Italiaansche verbindingen tusschen Ma kallé en Adoea loopen op het oogenblik ernstig gevaar, en de Abessynische leiders zijn van meening, dat het nog slechts een kwestie van enkele dagen is voordat Makallé zelf, het verste punt, dat de Italianen in het Noorden hebben bereikt heroverd zal zijn. De doorgang tusschen de berggroepen ten westen en noordwesten van Makkallé, waar door de Italiaansche troepen zullen moeten ontvluchten, wanneer zij de stad verlaten, wordt met het uur nauwer. De hevige regenval verandert de wegen en vlakten in een verschrikkelijk moeras, dat aan de Vlaamsche vlakten gedurende den wereld oorlog doet denken. Hierdoor zal het vervoer van voedsel- en ammunitievoorraden voor de Italiaansche troepen ernstig worden be moeilijkt. Het is inderdaad zeer wel denkbaar, dat de gevolgen voor de Italianen noodlottig zullen zijn, als het garnizoen uit Makallé terug zal moeten trekken. De succes-rijke aanval, welke de Abessyniërs gisteren in dit district Tembien hebben on dernomen, werd over een front van meer dan 65 K.M. uitgevoerd. Het Abessynische leger dreef daarbij alle Italiaansche troepen, die posten in dit district bezetten, voor zich uit. De Italianen vluchtten zoo overhaast, dat een tank en vrachtwagen achter werden gelaten. Terwijl zij terugtrokken staken zij kerken en akkers in brand. Een Italiaansch vliegtuig, welks motoren weigeringen begonnen te vertoonen, viel in de buurt van Dabat van een hoogte van 1500 M. pijlsnel naar beneden. De piloot wist de ma chine met hevige inspanning op een hoogte van 300 M. weer onder controle te krijgen en maakte een noodlanding achter de Abessyni sche linies. De machine was slechts weinig beschadigd en de piloot en diens metgezel trachtten zich zelf en het vliegtuig met mitrailleurvuur te verdedigen. Beiden vielen echter in handen der Abessynische scherpschutters. Een piloot arriveerde per vliegtuig met twee Abessynische werktuigkundigen ter plaatse. De Italiaansche machine werd gerepareerd en naar een vliegveld, vele mijlen zuidwaarts gevlogen, dwars door een onweer en dichte wolken. (Copyright News ChronicleA.N.P.) Gandhi's ziekte. Zijn toestand vooruitgaande. Gisteren kwam uit Bombay het bericht, dat de leider van de Nationalisten, Gandhi, ernstig ziek was. Het Italiaansche persagentschap Stefani meldde later zelfs uit Bombay, dat hij ster vende zou zijn. Thans verneemt Reuter echter, dat de ge zondheidstoestand van Gandhi, die leed aan verhogde bloeddruk langzaam verbetert; de druk is iets afgenomen nadat hem twee slechte tanden waren uitgetrokken. Gandhi lacht om de onrust van zijn vrien den. MAANSVERDUISTERING UIT BALLON WAARGENOMEN. Uit Moskou: Donderdagavond hebben de bekende Russische! luchtvaarder Zille, d jonge piloot Agafonow en de astronoom Floria op een hoogte van 6500 M. met een ballon waar nemingen verricht bij de maansverduistering, Zij stegen met den ballon door een wolken dek, dat vier kilometer dik was in den tijd van 10 minuten. Gedurende drie uren kon den zij de verduistering zonder eenige onder breking observeeren. Vandaag is de ballon zonder ongelukken vlot neergekomen. Uit Erivan wordt gemeld, dat de medewer kers van het plaatselijke observatorium bij prachtig weer alle phasen van den eclips heb ben kunnen photograveeren. (A. N. P.) Berlijn, 9 Januari. Hitler was er volstrekt niet mee ingenomen, dat een buitenlander zoo gemakkelijk het Duitsche Staatsburgerschap kon verkrijgen. Hij zegt ervan, dat de candidaat, als hij geen bekend inbreker of souteneur was en politiek betrouwbaar en niet ten algemeenen laste kwam in het nieuwe vaderland, hij met bekwamen spoed op zijn verzoekschrift om naturalisatie een schrijven namens het staats hoofd ontving met het bericht, dat hij Duitsch Staatsburger was geworden. De manier, waarop dit geschiedde, vond Hitier erg grap pig, Men deelde, zegt hij den betreffen- den Zoeloekaffer namelijk mee: „Hiermede is u Duitscher geworden." Mir nichts, dir nichts", wat zooveel zeggen wil als „alsof 't zoo maar niks is." Door een enkele pennestreek werd uit een Mongool plotseling een echte Duitscher. Het stuitte hem ook tegen de borst dat de kinderen van een neger uit de voormalige Duitsche kolonie in Afrika, die gedurende zijn verblijf in Duitschland geboren werden, Duit sche staatsburgers waren. Hoe hoog hij het Duitsche staatsburgerschap aanslaat en in aller oogen verheven wenscht te zien, blijkt uit wat hij er al jaren geleden over verkon digde en nu wettelijk heeft vastgelegd: De „Völkische" Staat verdeelt zijn bewoners in drie klassen: staatsburgers, onderdanen van den staat en buitenlanders. Door geboorte is men slechts onderdaan van den staat of landgenoot. In den nieuwe N. S. staat heeft de landgenoot, als zoodanig nog niet het recht, leidende openbare ambten te be- kleeden en ook niet tot deelneming aan poli tieke verkiezingen. In beginsel moeten ras en nationaliteit van alle landgenooten wor den vastgesteld. De landgenoot is steeds vrij, als onderdaan, zijn betrekking tot den staat te verbreken en staatsburger te worden van het land, waarvan de nationaliteit aan de zijne beantwoordt. De buitenlander onder scheidt zich van den landgenout alleen daar door, dat hij onderdaan van een vreemden staat is. De jonge landgenoot van Duitsche nationa liteit is verplicht het schoolonderricht te vol gen, dat eiken Duitscher is voorgeschreven. „Hij onderwerpt zich daarmee aan de op voeding tot ras- en nationaliteit-bewust, volksgenoot". Later heeft hij te voldoen aan de verdere lichaamsoefeningen, die door den staat zijn voorgeschreven en treedt eindelijk toe tot het leger. De vorming in het leger is een al- gemeene, zij omvat eiken Duitscher afzon derlijk en voedt hem op voor de plaats in het leger of op de vloot, die in overeenstemming is met zijn geestelijke en lichamelijke ge schiktheid Nu komt het groote moment, dat Hitier zoo hoog aanslaat in tegenstelling met de onver schilligheid of lauwheid uit de. „periode van den Saustall", waarbij in den laatsten tijd ook dikwijls die „der vorigen Jahrzehnten" bij name betrokken wordt. Den gezonden jongen man van ongerepten levenswandel zegt Hitier wordt na het volbrengen van zijn dienstplicht op de plech- tigste wijze het staatsburgerschap verleend. „Het is is de kostbaarste oorkonde van heel zijn aardsch leven. Hij verkrijgt daarmee alle rechten van den staatsburger en geniet alle voorrechten daarvan. Want de staat moet een scherp verschil maken tusschen hen, die, als volksgenooten oorzaak en dragers zijn van zijn bestaan en van zijn grootheid en hen, die slechts als verdienende elementen zich in een staat ophouden. De verleening van de staatsburger-oorkonde wordt verbonden met een plechtige beëediging op de volksgemeen schap en op den staat". In deze oorkonde zegt Hitier verder moet een band liggen, die allen gemeenschappelijk omvat. Het moet een hoogere eer zijn, als straatveger burger van dit rijk te zijn, dan als koning tot een vreemden staat te behooren. De staatsburger is een bevoorrecht mensch. Hij is der Herr des Reiches." Het Duitsche meisje is slechts landgenoote en wordt eerst door haar huwelijk burgeres. Toch kan zij, staande in het beroepsleven, ook het burgerrecht verkrijgen. Er wordt niet gezegd, hoe het zal gaan met de land- en volksgenooten uit het oude tijd perk, die niet meer kunnen voldoen aan de nieuwe voorwaarden en zich toch al een leven lang staatsburger voelen, zij het ook al niet als „Herr des Reiches" en misschien maar al te zondig bereid, een baantje als koning van een vreemden staat'aan te nemen De oude generatie zal zich niet zoo licht tot het hooge idealisme laten opschroeven, dat den burger-straatveger doet bedanken voor de eer, tot koning van een vreemden staat te worden uitgeroepen. De Duitsche jeugd zal er met alle middelen toe worden afgericht. Geen Duitsche jongen mag daar meer aan ontko- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Daar ligt de arme Thijs onbewegelijk op den grond. De booze man blijft nog even staan en kijkt tevreden lachend naar het roerlooze lichaam van het arme beertje. Dan pakt hij zijn slachtoffer bij een been beet en sleept hem zonder medelijden met zich voort door het bosch. Gelukkig maar, c.at de bodem met zacht mos bezet is, enders was ér van Thijs' kleeren niet veel overgebleven, als er nog geen ergere dingen waren gebeurd. Waar die geheimzinnige tocht naar toe gaat? Dat zul je de volgende maal ervaren. Het is een grooter eer Duitsch straatveger te zijn dan koning van een vreemden staat men. De leider der Duitsche jeugd heeft ge decreteerd, dat in de toekomst, broederlijk, naast elkaar zullen bestaan een Hitlerjeugd en een Rijksjeugd, die alle. maar ook alle! Duitsche tien- tot veertienjarigen zal om vatten. Uit de rijksjeugd zal hij hen, die tel kens na een jaar blijken de besten te zijn, op roepen om naar de Hitlerjeugd over te gaan. De Hitlerjeugd zal zijn „het politieke keur korps" terwijl de Rijksjeugd, meer in het bij zonder lichamelijk zal worden afgericht. Van een militaire opvoeding dezer Jongens zegt von Schirach naar het voorbeeld van zwaarbewapende naburen, kan daarbij voor het rijk van het nationaal-socialisme geen quaestie zijn. Bij al de zorgen der ouders voor de opvoe ding en de toekomst hunner kinderen komt nu de onzekerheid over de beroepskansen van de jongens, die niet in de Hitlerjeugd zijn opgenomen. In October is bepaald en af gekondigd, dat de toekomstige staats- en andere beambten in openbaren dienst alleen uit de Hitlerjeugd ~ullen worden genomen. In verschillende Duitsche gouwen hebben de kopstukken der gilden van schoen- en kleer makers, van timmerlieden, kappers enz. op eigen houtje allang bevolen, dat als leerling voor een ambacht alleen Hitlerjongens mo gen worden aangenomen. Men weet niet wat hieruit zal geboren worden: fanatieke aan hang, of fanatieke tegenstand! H. L. Nog geen beslissing in het Britsche mijnconflict. Nationale conferentie op 24 Januari bijeen. Reuter meldt uit Londen 9 Januari: Het bestuur van den mijnwerkersbond hel sloot de beslissing omtrent de staking uit to stellen en de nationale conferentie zal 24 Januari plaats hebben. Op 23 Januari zullen de vertegenwoordi gers van mijnwerkers en mijneigenaren we derom vergaderen. WORDT SAARBRUECKEN HERDOOPT IN „HITLERSTADT 13 Januari a.s. zal de verjaardag zijn van, de volksstemming in het Saargebied. Op de zen dag zal, blijkens een Havasbericht uit Saarbrucken, Gauleiter Bürckel een nieuwen, naam geven aan deze stad, welke in 1681 door Lodewijk XIV van Frankrijk werd gesticht. Het is niet mogelijk nadere gegevens te ver krijgen over den naam, welke alleen Bürckel bekend is; het is niet onmogelijk, dat dit „Hitlerstadt" zal zijn. (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 11 JANUARI 1936. HILVERSUM 1 1875 51. VARA-Uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 VARA-orkest en Radio-tooenel. 12.00 Grajn.pl. I.00 Louis Bannet's Adventurers. 2.00 Giram.pl. 3.05 Beoefening der Huismuziek. 3.30 Rotter- damsch Philh. orkest en solisten. 4.30 Film interview. 4.50 Vervolg concert. 5,40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 The Harmonious Vocalists. 7.00 Friesch uurtje. 8.00 Berichten. 8.20 Fantasia en solisten. 9.45 Solistencohcert. 10.15 Toespraak. 10.25 Berichten. 10.30 Solis tenconcert. 11.15 Dubbel X en solisten. 11.30— 12.00 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en KRO-or- kest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kin derurn-. 4.00 Gram.pl. 4.15 KRO-orkest. 5.00 Gram.pl. 5.30 KRO-boys. 6.20 Lezingen en Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 Gram.pl. 8.35 Causerie. 8.40 KRO-Boys. 9.00 Vocaal concert. 9.10 Voordracht. 9.25 KRO- Boys. 10.00 Gram.pl. 10.10 KRO-orkest. 10.30 Berichten. 10.35 Vocaal concert. 10.45 Orkest concert. 11.1512.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest en solisten. 12.35 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand orkest. 2.20 BBC-Schotsch orkest. 3.30 Orgelspel. 3.50 Octet-concert m.m.v. solist. 4.50 Zigeuner orkest. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 Week-End-Programma. 8.05 Piano-recital. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten. 9.55 Be richten. 10.25 Kwintetconcert en soliste. 11.20 —12.20 Gevar. programma. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 4.20 Populair concert. 5.50 Gram.pl. 8.20 Zang en cembalo. 9.05 Opera-uit zending. 11.0512.35 DaJismuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 6.30 Omroeporkest. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Gevar. pro gramma. 5.20 Literair-muzikaal programma. 7.30 Verrassingsprogramma. 9.5011.20 Con cert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 1.30 Salon-concert. 2.35 L. Langlois' orkest. 4.20 Koor- en orkestconcert. 6.20 Operamuziek. 7.20 Piano-recital. 8.20 Ca baret. 9.20 Salon-orkest. 10.30 Sonateconcert. II.20—12.20 Populair concert. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Salon-orkest. 1.30 Gram.pl. 2.50 Bach- concert. 4.20 Constantin-orkest. 5.35 Gram.pl. 5.50 Kwartetconcert. 7.20 Gram.pl. 8.20 Om roeporkest. 9.20 Hoorspel met muziek. 10.05 Gram.pl. 10.3012.20 Populair concert DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Operette-uitzending. 9.20 Berichten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6