Ivorol Parelschoonheid voor Uw tanden Het Snelle Ding ONZE REISLUSTIGE MINISTERS Loononderhandelingen in het bouwbedrijf. ,groene monster rijdt proef. Kinderen slachtoffer van het snelverkeer. ZATERDAG 11 JANUARI 1936 HAARLE M'S DAGBIIAD 3 Een halve eeuw geleden (Adv. Ingez. MPd.) Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 11 Januari: De berichten omtrent de vordering der werkzaamheden tot doorgraving der landengte van Panama, luiden voort durend gunstig. Eenigen tijd geleden was de heer Moet. die reeds verscheiden maanden als uitvoerder der werken in Panama doorbracht, met verlof in ons land, en nadat hij den 23sten December op zijn post was teruggekeerd, heeft de heer Van Seters. hoofduitvoerder, verlof gekregen om zijn familie te bezoeken. De heer Moet bracht niet alleen gun stige berichten mee over het werk, maar ook over den gezondheidstoestand onzer Hollandsche arbeiders. Er is nog steeds behoefte aan materiaal, vooral aan excavateurs. Bij de firma Smulders, van Utrecht, is een belangrijke bestelling gedaan en is deze gereed, dan kan het werk met verdubbelde kracht worden voortgezet. Volgens het eenparig ge tuigenis der uitvoerders en van den ont werper. den heer De Lesseps. behoeft aan het succes van dit grootsche werk niet langer getwijfeld te worden. MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE BEZOEKT DE FORD-FABRIEKEN. AMSTERDAM, 10 Januari (A.N.P.) De mi nister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft hedenmiddag een be zoek gebracht aan de Ned. Fordfabrieken. De directeur, de heer G. J. Bosch, heeft den mi nister bij de bezichtiging van het bedrijf rond geleid. Na afloop van het bezoek verklaarde de minister dat hij zeer was ingenomen met hetgeen hij gezien had. DS. II. LIGTENBERG. Ds. H. Ligtenberg. predikant bij-dé Geref. Gem. te Lisse heeft voor het beroep naar Aagtekerke (Z.) bedankt. „En komt het je soms ongelooflijk voor, En vind je het niet in de boeken, Dan moet je, daar dient het reizen voor, Het zelf gaan onderzoeken." Uit „Bereisde Roel" yam A. C. W. Staring. Kind liep links van den weg. Op den weg NijmegenVenlo is ter hoogte van Afferden en Bergen het 8-jarig dochter tje van den heer Teuwen, terwijl het van school kwam. en links van den weg liep, door een vrachtauto uit de richting Venlo welke rechts van den weg reed, gegrepen en on middellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Tegen auto geloopen. Het zes-jarig zoontje van den werkman J. Abee te Nieuwe Pekela is spelenderwijs tegen een auto opge'.oopen. Het ventje werd zoo ernstig gewond, dat het naar het. R.K. Ziekenhuis te Winschoten moest worden vervoerd, waar het aan de gevolgen is over leden. Regeering van Irak verleent |-j0j- toestemming. Om het stoffelijk overschot der Uiver- journalisten, dat voor deze proefrit was uit- genoodigd en een meetwagen en een weer standswagen, die gedurende het rijden met aan proefnemingen onderworpen locomotie ven een belangrijke functie vervullen. De meetwagen. die, als men er een vluch- tlgen blik op werkt, uiterlijk op een gewone wagon lijkt, dient in het bijzonder om het effectief vermogen van locomotieven, d.w.z. gemeten aan den tenderhaak, te bepalen. In den wagen zijn daartoe verschillende toestel len opgesteld. De weerstandswagen iseen afgekeurde locomotief, welke bij het be proeven van een zijner gezonde broeders be langrijke diensten bewijst. Deze niet alledaagsche trein reed Vrijdag middag met afwisselende snelheid van Tilburg naar Roosendaal en verwekte langs het ge- heele traject de noodige sensatie. Onderweg werd aan de tusschenstations, waar evenals te Roosendaal ook van de zijde van het spoorwegpersoneel, de belang stelling zeer groot was, gestopt, teneinde de persmenschen gelegenheid te geven een ge deelte van het traject op den stroomlijn- locomotief mede te maken. In verband met de beperkte ruimte in het machinistenhuis was voor hen een „ploegenstelsel" ingevoerd, en zoo smaakte uw verslaggever het genoegen en de sensatie, van Etten—Leur naar Roosendaal te mogen rijden, staande op den drempel van het machinistenhuis en den tender. Met den stroomlijnlocomotief wil de leiding onzer spoorwegen vermindering van den luchtweerstandeen besparing van het brandstofverbruik en een verhoogde trek kracht bewerkstelligen. De thans gehouden proefrit TilburgRoo sendaal vice versa gold in dit verband meer een demonstratie voor de pers; eerst uit verdere proefnemingen moet blijken, of de resulta ten van de studie, welke aan het ombouwen van dezen eersten locomotief is voorafgegaan, met de praktijk zullen overeenstemmen. Globaal aannemende dat een sneltreinlo comotief bij de N.S. per jaar 120.000 K.M. aflegt wordt aan kolenverbruik over deze periode een besparing verkregen van 83.500 K.G., kostende ongeveer 800, geladen op den tender, terwijl, aangezien de locomotief door den stroomlijn vorm minder eigen weerstand heeft, meer voertuigen kunnen worden getrok ken. Indien uit de verdere proefnemingen op het baanvak Tilburg—Roosendaal blijken mocht, dat de werkelijkheid geheel of voor een be langrijk deel zal overeenstemmen met de uit de modelproeven berekende besparingen, zal aan thans genomen initiatief een belangrijke uitbreiding wodern gegeven en zal de stroom lijnlocomotief evenals thans reeds Duitsch- land, Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Sta ten en zelfs Mantsjoerijë dit type in gebruik hebben ook in ons' land een bekende ver schijning worden. (A.N.P.) Twee dooden en twee gewonden. Vrijdagmiddag om half twee is een auto in de Bergschelaan te Rotterdam, toen de wagen uit de Savornin Lohmanlaan kwam op het trottoir gereden. Dit gebeurde naar de bestuurder later verklaarde—doordat zijn voet van een pedaal was gegleden. Alvorens het trottoir te bereiken, werd de wielrijder P. Rijbroek overgereden. Zijn fiets werd totaal vernield. De wielrijder kwam er met den schrik af. Op het trottoir greep de auto drie meisjes. De 9-jai-ige A. Torenvliet, wonende aan de Bergschelaan, werd ernstig gewond; zij moest in het ziekenhuis aan den BergWeg worden opgenomen. Het 10-jarige meisje Maltha, eveneens wanende aan de Bergschelaan werd door de auto in het portiek van een woning geslin gerd. Zij brak tengevolge hiervan het linker voetsbeen. Ook zij werd in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Het derde meisje kwam met de schrik vrij. De auto botste ook nog tegen den gevel van een pand. Twee deuren en een groote winkelruit werden hierbij vernield. De auto is zwaar beschadigd. Tegen den bestuurder, die geen letsel bekwam, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Uh AutoQcafai Oude Vriendjes. De band die mensch en auto bindt is veel minder hecht dan die, dewelke mensch en hond of mensch en schip vereenen. Dit valt niet te ontkennen. Nu zou men, de vergelij king tot den hond bepalend, het verschil heel eenvoudig kunnen verklaren. De hond ieeft, het Snelle Ding is dood materiaal. Maar waar zit dan het verschil tusschen auto en schip in? De zeeman, ja zelfs de bescheiden tjotter zeiler en de nederige tjalk-schipper op Hol lands binnenwateren zullen beweren dat hun schepen wel degelijk leven. Zij zullen zelfs zeggen dat zij een ziel hebben. Maar dat is een dichterlijke vlucht der gedachten, die geen bewijs in de werkelijkheid vindt. Ik moet aan nemen dat de hoofdoorzaak van het uitblijven dezer dichterlijke vervoering jegens de auto is, dat hij te snel aftakelt en te kort leeft. Dit geldt vooral voor het goedkoope Snelle Ding, door Amerikanen geschapen, dat veelal na 60.000 K.M. aan portier-rheumatiek en carros serie-verkalking, omtrent de 80.000 aan zuiger- angina gaat lijden en daarna al gauw pleegt te worden ingeruild. Ook raakt het zoo snel uit de mode. Als de hondenmodellen en de scheepsmodellen zich even snel wijzigden, als men zich met een teckel-1932 niet goed meer vertoonen kon en een Scheldejol-1933 er oud bakken uitzag zou de menschelijke trouw ook op een zware proef gesteld worden. Maar de hoofdzaak lijkt mij. dat een hond en een schip niet binnen 3 a 4 jaar gaan rammelen en veel duurder in onderhoud worden, zooals Het Snelle Ding in zijn populairen Amerikaan- schen vorm. Vroeger leefde het veel langer. De vooroor- logsche auto, vooral die van Europeesch maak sel, geldt nog als een legende van duurzaam heid. En ik heb in Engeland een buurman ge had, die in 1925 nog dagelijks naar zijn kan toor heen- en-weer reed in een two-seater De Dion-Bouton anno 1902. Aan dit oude paard was hij innig verknocht. Hij kon zich een betere auto veroorloven, maar dacht daar niet over. Drieëntwintig jaar lang had hij zijn trouwen tweecylinder geredenhij zou het ding blijven rijden tot zijn laatste snik. Het was vermaard. Niet alleen in ons voor stadje van „Greater London", niet alleen op de gansche route die het dagelijks viee-versa reed, maar ook in ruimer kring. In automobi- listische vakbladen werd het afgebeeld. De firma de Dion Bouton sneed er in prospecti over op. Het schijnt zelfs maar ik heb dat nummer niet zelf gezien te zijn vereerd in de „Sketch", dat monument van Engelsch snobisme. Daar is een min of meer grappige rubriek in onder den titel: „We take our hats off toen dan volgen portretten met na men van de menschen, waarvoor de Sketch- redacteuren hun hoeden afnemen, met de toe lichting erbij. Zoo hadden zij eenmaal ook hun hoeden afgenomen voor mijn buurman, omdat hij na 23 jaar nog in zijn De Dion Bouton' reed. Zijn oude vriendje liep altijd. Het had al sinds jaren niet meer onder een dak vertoefd en bracht den nacht steevast door vóór de huisdeur van zijn baas. Maar al was die nacht ook nóg zoo koud geweest: 's morgens reageer de het prompt op den aanzetslinger. En even later ving het zuchtend en steenend het zwaar ste deel van zijn dagtaak aan. Dat was de be klimming van. den „local hill"den plaat selijken heuvel. Het haalde hem steeds. Al hikte en al stampte het, al snoof en loeide het, al zakte de snelheid tot een mijl of vier het kwam er. En was het oude kavalje een maal boven, dan bonkte het vlot voort naar de City. Voor de twintig K.M. had het niet meer dan drie kwartier noodig. Mijn buurman noodigde mij uit tot een rit, en ik aanvaardde de uitnoodiging. Het scheen dat wij den heuveltop niet zouden halen van wege de extra-belasting, maar op de eerste versnelling en met vol gas lukte het net. Toen mijn auto nieuw was, zei nïijn buur man, had zij 8 paardekrachten. Nu heeft zij er misschien nog twee. Maar dat is voldoende! En hij reed verder. Een genoegen was het niet. De veeren waren in 1902 nog niet best, en na 23 levensjaren schenen zij vrijwel versteend. De motor bonkte erg, maar dat deden ze in 1902 allemaal, zei mijn buurman. Ik moest evenwel toegeven dat de carrosserie niet rammelde, en vroeg of het een uitgeholde boomstam was, maar dat bleek een fout. Er mochten geen grapjes over ge maakt worden. Kort na mijn vertrek uit Engeland is dit oude vriendje door het vuur vernietigd. Het vloog op een kwaden dag in brand. Zijn baas schijnt er maanden over getreurd te hebben. Eveneens voor den oorlog ontstond het ver haal van den man, wiens auto zoo aftandsch was dat niemand er meer een cent op bood. Hij reed zijn wagen naar het eenzaamste plekje op de Veiuwe, dat hij vinden kon, liet hem daar staan en verdween. Maar zes maan den H.er knaagde de wroeging over hec trou weloos verlaten van zijn oude vriendje ineens weer zoo sterk aan zijn hart dat hij het in zijn nieuwe auto ging opzoeken. Hij vond de plek. Er stonden tweehonderd oude vriendjes. Dit geval, zegt men. legde den grondslag voor de latere autokerkhoven. Misschien zijn er onder u die lachen om deze dingen. Ja, dit is een harde, nuchtere tijd. Sentiment noteert laag. Maar ik weet zeker dat ik, als ik van mijn Snelle Ding zal moeten scheiden al is het dan een Ameri kaan dat toch ook niet zonder een tikje weemoed zal doen, en dat ik misschien nog wel driemaal zal omkijken Zoo zijn nou eenmaalmannen. Partijen handhaven haar standpunt. Derde conferentie heeft geen succes. Per 1 Maart a.s. loopen de landelijke col lectieve contracten voor de bouwbedrijven af. Reeds eenigen tijd geleden hebben de werk gevers den samenwerkenden bonden in het bouwbedrijf voorstellen voor de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten gezonden, die een aanzienlijke loonsverlaging voor alle groe pen en loonklassen inhielden. Hierover zijn eenige malen besprekingen gevoerd. Vrijdag is te Amsterdam de derde confe rentie gehouden, welke werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van de patroonsbonden en de samenwerkende arbeidersorganisaties. Zij duurde van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur. Omtrent het verloop der bespreking wordt officieel medegedeeld: „De derde conferentie,'gewijd aan de onderhandelingen, over de C.A.O. voor de bouwbedrijven, heeft uitslui tend geloopen over de voorstellen dei- werkgevers tot verlaging van het loon. De besprekingen hebben niet tot over eenstemming geleid". Het wachten is thans op een nieuw initiatief van een der beide partijen. Men koestert evenwel de hoop, dat vóór het afloopen van het huidige collectieve contract op 1 Maart a.s. beide partijen tot overeenstemming zijn gekomen. bemanning naar ons land te brengen. Het stoffelijk overschot van vijf slacht offers der Uiverramp, de piloten Beekman en van Steenbergen, den mecanicien Waalewijn en den marconist van Zadelhoff en den pas sagier prof. Walch zal, daar de regeering van Irak nu toestemming tot overbrenging heeft verleend, in vaderlandschen grond ter aarde worden besteld. Het is nog niet zeker of men de boot, welke 15 Januari uit Basrak vertrekt, nog zal kunnen halen. Lukt dat, dan kan men de aankomst hier te lande tegen eind Fe bruari verwachten. In het andere geval zal men moeten wachten op de boot. die 15 Fe bruari vertrekt. Het stoffelijk overschot van de twee andere omgekomen passagiers, de heeren Beretty en Kort, blijft te Bagdad be graven. Naar wij reeds vroeger hebben mee gedeeld, zal de teraardebestelling in ons land een zeer eenvoudig karakter dragen. TWEE HOOGLEERAREN TE DELFT GAAN HEEN Wegens bereiken van den 70-jarigen leeftijd Naar wij vernemen zullen de hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool Dr. M. de Haas en ir. G. H. de Vries Broekman, resp. op 2 Juli en 26 Maart a.s. den zeventigjarigen leeftijd bereiken. In verband hiermede zullen zij aan het einde van dezen cursus hun functie neerleggen. Prof. dr. De Haas is hoogleeraar in de theoretische en toegepaste natuurkunde; prof. ir. G. H. de Vries Broekman is verbonden aan de afdeeling der weg- en waterbouwkunde, waar hij aanleg en exploitatie van wegen en theoretische hydraulica doceert. Tusschen Tilburg en Roosendaal. De stroomlijnlocomotief geeft belangrijke besparing. Op het emplacement van de Centrale Werk plaats der Nederlandsche Spoorwegen te Til burg stond Vrijdagmiddag een treinstel, waar van vooral de locomotief een merkwaardigen aanblik opleverde. Het was een groote, zware machine, die om het eens zoo te zeggen opviel door het vele, dat men er niet aan en van zien kon! Toch was het een heel gewone locomotief en wel een 15 jaar oude knaap van de serie 3700, waarvan de Nederlandsche Spoorwegen er een 130-tal bezitten. Het vreemde -eraan was, dat de pijp, de ketel en de tender geheel aan het oog waren onttrokken door een in stroomlijnvorm uitgevoerde plaatijzeren bemanteling, welke slechts een gedeelte van het onderstel vrijliet, terwijl een paar raampjes en een deurtje de plaats verrieden van de „cabine" voor machi nist en stoker. Het gold onze eerste kennismaking met den eersten stroomlijn-locomotief der Nederland sche Spoorwegen, welke Vrijdagmiddag voor de eerste maal in zijn nieuwen staat de Cen trale werkplaats te Tilburg, waar deze méta- morphose haar beslag heeft gekregen, verlaten heeft voor het maken van een proefrit, op het daarvoor bij bij uitstek geschikte baanvak Tilburg—Roosendaal. De locomotief was niet alleen: hem was de taak opgedragen 'n drietal wagens te trek ken, waarvan er één rijtuig voor een aantal DOOR PIET VAN DER HEM.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5