Vooruitzicht. Het 53e Jaargang No. 16122 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 15 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22. p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger /75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DiT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 15 Januari De Vaderlandsche Nuchterheid Gaarne zou ik een woordje te berde willen brengen ten voordeele van de vaderlandsche nuchterheid. Het Nederlandsch voetbal-elftal heeft te Parijs met 61 van het Fransche gewonnen, en dat is natuurlijk heel mooi en doet ons allemaal plezier. Maar was het noodzakelijk dat dit elftal gisteren, bij zijn terugkeer in ons land. aan Ihet station Roo sendaal door een wethouder van Roo sendaal werd toegesproken en gehuldigd? Dit geschiedde temidden van de bekende „duizendkoppige menigte". In Rotterdam stond de volgende duizendkoppige menigte, meer speciaal bestemd voor Van Heel, die zijn vijftigsten wedstrijd in het Nederlandsch Elftal had gespeeld, in Den Haag de derde, bestemd voor Bakhuys omdat hij drie goals had gemaakt, en een Amsterdamsch blad. de Telegraaf, merkt tenslotte op verwijtenden toon op: „Zoo bleven alleen Anderiesen, Cal- denhoven, Ferwerda en Slot over en voor hen was hefc let of wat spijtig, dat hun aankomst in de hoofdstad iet of wat onopgemerkt voor bij ging. Op het perron waren slechts enkele familieleden van de spelers ter begroeting aanwezig". Nu, ik voel niet het minste medelijden met Anderiesen, Caldenhoven, Ferwerda en Slot omdat zij alleen door familieleden werden ontvangen, en er geen menschenmassa plus een huldigende wethouder van de hoofdstad op het Amsterdamsche perron stond. Het wil mij voorkomen dat wethouders ander en on eindig belangrijker werk te verrichten heb ben. Graag zie ik voetbal spelen, maar het moet voor diegenen die het doen en ook voor hen die er naar kijken een ontspanning zijn, en meer niet. Voetbal is tenslotte maar een spel, en niets meer. Van al die malle op- schroeverij en dat eeuwige huldigen hoorde het bevrijd te worden. Ook als het Neder landsch Elftal voetbalt is en blijft het maar een spel. De nationale eer heeft er niets mee te maken, die eischt heel andere en oneindig moeilijker te behalen prestaties om gebaat te wezen, zooals ik eenigen tijd ge leden al eens heb gepoogd uiteen te zetten. Ook wordt de nationale eer niet in het minst- geschaad door een nederlaag op een voet balveld. Zulke beweringen zijn opgeschroef de kletspraat. De eer van Frankrijk is ook volstrekt niet geschonden omdat het Fran sche elftal met 1—6 verloren heeft. Wat die jongens betreft, die zoo goed voet ballen: het is heel aardig voor hen, en zij mogen er blij mee wezen dat hun een der gelijke sportieve aanleg ten deel is gevallen. In tijden als deze beleven zij daar heel wat plezier van. Dat moest genoeg zijn. Man voor man zullen zij in hun leven voor heel wat zwaarder opgaven gesteld worden dan het winnen van voetbalwedstrijden. Daar zullen geen loeiende menigten en geen huldigende wethouders bij zijn, maar zij zuïlén heel wat meer moed en doorzettingsvermogen ver- eischen. Daarom is het ook onzin Halle „een held" te noemen omdat hij een penalty stop te, zooals ook al meer dan éen blad heeft ge daan. Daar wordt geen heldenmoed voor ver- eischt. alleen aanleg, zich uitend in vlugheid en behendigheid plus een dosis geluk. Karei Lotsy heeft gisteren, sprekend bij Van Heel's huldiging, gezegd dat „men zou zorgen eenvoudige jongens te blijven en voor alles weer aan het- werk te gaan, want dat moest toch boven de sport worden gesteld". Niemand zal aan Lotsy's enthousiasme voor voetbal twijfelen. Dat ook hij het noodig vindt zulk een waarschuwend woord te spre ken, gegrond op Hollandsche nuchterheid en gezond verstand, bewijst wel dat het noodig is. Laten wij, om een koninklijk woord aan te halen, ons zelf blijven. Ook in deze dingen. Voetbal is maar voetbal. Niets meer. R. P. De brug over het Z. B. Spaarne De bovenbouw van de Magere Brug. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat de ijzerconstructie van de „Magerebrug", die vervaardigd wordt in de Haarlemsche ma chinefabriek v:h. Gebr. Figée aan het N.B.- Spaarne, reeds de volgende week te vervoe ren naar het Z.B.-Spaarne. De ijzeren bovenbouw zal in gedemonteèr- den toestand op groote zolderschuiten wor den vervoerd en op die zolderschuiten aan den Schalkwijkerweg worden gemonteerd. Met behulp van een tweetal groote bokken zal de gemonteerde bovenbouw daarna op de brugpijlers worden gelegd. ITALIAANSCH VERKENNINGSVLIEGTUIG VERONGELUKT. ROME, 14 Januari (A.N.P.) Boven het vlieg veld Capodichino bij Napels is een verken ningsvliegtuig neergestort. De piloot en zijn begeleider kwamen om het leven. Overalmaar met name in Frank rijk toorden thans door min of meer beroemde waarzeggers en helderzienden hun voorspellingen voor het jaar 1936 bekend ge maakt.) Nu, meer dan ooit, vraagt iedereen: Wat wacht mij in mijn verder leven, Waar gaan wij met de menschheid heen, Wat zal de toekomst ons nog geven? Welaan, daar staat een breede schaar Van meer of minder helderzienden, In deze dagen voor ons klaar, Belangeloos als menschenvrienden. Zij strooien gul hun wijsheid rond,* In 't abel spel van het voorspellen, Om ons op, onbekenden grond, Het toekomstbeeld voor oog te stellen. Wat het verschiet voor ons bewaart, Zien zij, bevoorrechten, van verre, Zij zien de toekomst in de kaart En in 't kristal of in de sterren. Zoo'n mensch, die vol vooruitzicht is Wordt een vergissing nooit verweten, Want och, blijkt zijn voorspelling mis, Dan zijn wij 't toch allang vergeten, 't Mag intressant zijn als lectuur, Maar wie durft erop te-vertrouwen, Als d' eene ziener en zijn buur. Verschillend het verschiet aanschouwen. Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet, Blijft zwak als toekomstwaardèmeter, Gesiuierd blijft voor ons 't verschiet, En is dat nou ook maar niet beter? P. GASUS. De broodprijsverlaging. Hedenmiddag conferentie tusschen patroons en gezellen. Naar wij vernemen zal hedenmiddag te 3 uur in café-restaurant Brinkmann een con ferentie gehouden worden van patroons- en gezellenorganisaties in het bakkersbedrijf, ten einde de door de broodprijsverlaging in genoemd bedrijf ontstane moeilijkheden te bespreken. De moeilijkheden in het bakkersbedrijf. Vergadering van gezellen. Dinsdagavond werd een vergadering ge houden van personeel van Franken's Brood fabrieken alhier. Deze vergadering was bij eengeroepen door de gezamenlijke gezellen- bonden. Slechts een klein deel van het genoemde personeel was aanwezig. Besloten werd. een brief te richten aan de directie van genoemde Broodfabrieken, waar in ontstemming wordt geuit over de door haar, buiten de organisaties om, ingevoerde loonsverlaging van f 1 per week. Burgerliike Stand van Haarlem. Tot dusver hebben wij den Burgerlijken Stand van Haarlem op pagina twee van ons blad gepubliceerd. Voortaan zullen wij hier van afwijken en de pagina, waarop de bur gerlijke stand is opgenomen (heden nummer 7) onder de inhoudsopgave vermelden. NIEUWE STATISTIEK. In 1933 overschreed Haarlem's Dagblad het trotsche aantal van 40000 advertenties van Vraag en Aanbod in één jaar. Zulk een getal leek moeilijk te overtreffen. Maar in 1934 plaatsten wij er 41841. En in 1935? Een nieuw record. Het werden er 43326 in het jaar. dat vlak achter ons ligt. Diefstal in warenhuizen. De dief ontlast zijn geweten. In ons nummer van Maandag jl. werd me degedeeld, dat hier een 32-jarige metselaar was aangehouden, die Zaterdagavond betrapt werd toen hij in een warenhuis eenige goede ren trachtte te stelen. Bij een nader verhoor door de politie heeft hij bekend, gedurende 1935 en in de eerste dagen van 1936 verschillende goederen te hebben ontvreemd in twee warenhuizen te dezer stede. In zijn woning werden in beslag genomen japonnen, regenjassen, schoenen, enztot een totale waarde van f 93. Hij bleek echter nog meer op zijn geweten te hebben. Hij bekende namelijk nog gesto len te hebben een heerenfiets in de Kleine Houtstraat; een regenjas van een fiets in de Overtonstraat; een autoped in de Generaal Cronjéstraat; een rijwielpomp op den Mid denweg; een bus verf uit een winkel aan de Essenstraat; een boor en twee steigertouwen van een in aanbouw zijnde R.K. kerk in Haar lem-Noord; een f ietslamp in Bloemendaal; een actetasch, een doos zeep en twee paar klompen te Haarlemmermeereen damesfiets in de Generaal Cronjéstraat. Al deze voor werpen zijn in beslag genomen. De man is aan de justitie overgeleverd. ZEVENTIEN DOODEN BIJ VLIEGRAMP. Amerikaansch verkeerstoestel in een moeras gestort. GOODWIN (Arkansas) 15 Januari (Reuter.) Een verkeersvliegtuig van de American Air Line, dat op weg was van Newark (New-Jersey) naar Los Angeles, is nabij deze stad neer gestort. Zeventien personen zijn hierbij om het leven gekomen. Het vliegtuig is terecht gekomen in de moe rassen, tusschen Memphis en Little Rock. Toen het toestel niet op den vastgestelden tijd te Little Rock aankwam, zijn van deze plaats eenige personen vertrokken om een on derzoek in te stellen. Zij vonden het totaal vernielde toestel, gedeeltelijk weggezakt in het moeras. De 14 passagiers, de beide piloten en de stewardess waren reeds overleden. Grootste ramp der Amerikaansche luchtvaart. NEW-YORK, 15 Januari (Reuter). Het vliegtuigongeluk bij Goodwin in Arkansas, waarvan hedenochtend melding is gemaakt, is het grootste in de geschiedenis van de Amerikaansche luchtvaart. De boeren, die na uren lang zoeken in het moeras eindelijk de plaats des onheils bereikten, verklaren dat de wrakstukken over een afstand van 100 meter verspreid lagen. De lijken van de 17 slachtof fers zijn verminkt. Stavisky-proces nadert zijn einde. Vonnissen niet voor Zaterdagavond verwacht. Uit Parijs, 14 Januari: Het Stavisky-proces nadert het einde, r.-ug slechts zes pleidooien staan op het program, zoodat men hoopt Donderdag of Vrijdag a.s. de besprekingen te kunnen eindigen. Het beantwoorden van de 1956 vragen, wel ke aan de jury zijn gesteld, zullen evenwel geruimen tijd in beslag nemen, zoodat niet voor Zaterdagavond het vonnis wordt ver wacht. (Reuter). Olie-embargo voorloopig nog niet verwacht. Eden wil eerst andere landen polsen. LONDEN, 15 Januari (A.N.P.) De Britsche pers is over het algemeen van oordeel, dat het kabinet in de zitting van heden geen definitieve beslissingen zal nemen in het ItaliaanschAbessynische conclict. De Daily Telegraph schrijft, dat men in Londensche regeeringskringen van meening is. dat er geen kans bestaat op een onmiddellijke toe passing van een petroleumem'bargo. Men is tevens van oordeel, dat het onder de tegen woordige omstandigheden beter is het petro- leumembargo voor geruimen tijd uit te stel len. De diplomatieke medewerker van de Morning Post acht het zelfs niet waarschijn lijk dat dit embargo vóór 1 Maart zal worden toegepast. Verscheidene bladen zijn zelfs van meening dat Eden alleen naar Genèvee zal gaan om de overige mogendheden te polsen. Zou hij hier veel steun vinden voor het petroleum- embargo, dan zou hij eerst ruggespraak met- het Britsche kabinet moeten houden, voor hij de regeering in deze richting verplichting oplegde. Volgens den diplomatieken medewerker van d? Daily Mail beschikt de Britsche re geering over inlichtingen volgens welke Italië reeds nu over voldoende petroleum- voorraden beschikt voor zes of zelfs negen maanden. Mr. Th. F. Raedt als kanton rechter geïnstalleerd. Hartelijke toespraak in het gebouw van het Kantongerecht. Hedenmorgen is in het gebouw van het Kan tongerecht de installatie geweest van Mr. Th. F. Raedt. die gisteren als kantom-echter werd beëedigd. Onder de aanwezigen waren Mr. G Sluis, president van de rechtbank. Mrs. W. M. Paardekooper Overman en A. R. Andringa, subst. officiers aan de rechtbank, de griffier en subst. griffier der rechtbank, evenals ver scheiden advocaten en de afgetreden kan tonrechter Mr. W. G. Del Baere. Eerst las de griffier van het kantongerecht mr. A. J. L. Liesker, het proces verbaal voor van de beëediging door de rechtbank, waar na de kantonrechter Mr. D. H. F. Bijl de Vroe den nieuwen kantonrechter als geïnstalleerd verklaarde. Daarbij wenschte mr. Bijl de Vroe den pas benoemde geluk en heette hem wel kom. Door de werkzaamheden aan de recht bank is Mr. Raedt geen onbekende met den uitgebreiden arbeid van het kantongerecht. Volgens spr. strekt het Mr. Raedt des te meer tot eer dat hij gedongen heeft naar deze functie, nu hij zoo goed wist, wel een voortref felijk voorganger hij in Mr. Del Baere heeft gehad. Spr. verheugde zich zeer met deze be noeming en hoopte op dezelfde goede samen werking als met den afgetreden kantonrechter het geval is geweest. Ten slotte bracht Mr. Bijl de Vroe dank aan de kantonrechters-plaatsvervangers, die nauwgezet, ijverig en belangeloos hebben voorkomen dat er een achterstand zou ont staan in de te behandelen "zaken. Namens het openbaar ministerie sprak Mr. Th. S. Semeyns de Vries van Doesburgh. Het was hem een vreugde speeciaa] Mr. Raedt als kantoprechter te mogen begroeten. Het O.M. koestert speciale verwachtingen van den nieu wen kantonrechter, vooral wanneer deze zich geordenteerd zal hebben in den nieuwen werkkring. Spr. hoopte dat Mr. Raedt in een opzicht niet de voetstappen van Mr. Del Baere zou volgen en zich ook. behalve met civiele zaken, met strafrechterlijke zaken zou bezig houden. Want het zou jammer wezen wanneer Mr. Raedt dezen tak van rechtspraak den rug zou toekeeren. Mr. dr. W. P. Vis, die gisteren als deken van de balie heeft gesproken, voerde heden het woord als oudste kantonrechter-plaatsver- vanger, welke functie hij reeds 25 jaar be kleedt. De beteekenis van de functie van kanton rechter is in den loop der jaren toegenomen en is een levenstaak geworden. Spr. heeft dit werk langen tijd gade geslagen, doch heeft er weinig aan kunnen deelnemen doordat mr. Del Baere met grooten ernst en toewijding zijn taak heeft vervuld. Mr. dr. Vis hoopte dat Mr. Raedt erin zou slagen een waardig opvol ger van Mr. Del Baere te zijn Mr. Raedt antwoordde dat hij zich wel be wust was van de zware taak die hem wachtte. Doch hij rekende op den steun van Mr. Bijl de Vroe, zooals hij die reeds heeft mogen onder vinden. Spr. rekende op een prettige samenwerking met het openbaar ministerie en dankte de kan tonrechters plaatsvervangers, die ervoor heb ben gezorgd dat er geen achterstand in de zaken is ontstaan. Of hij zich ook weer met strafzaken zou be zighouden wist hij nog niet: hij wilde eerst de kat uit den boom kijken en niet te veel hooi op zijn vork nemen. Daarna was gelegenheid Mr. Raedt te com plimenteeren. De Maandagmarkt. Enquête naar voor- en nadeelen voor de winkeliers. Naar wij vernemen hebben B. en W. aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier haar oordeel gevraagd over de voor- en na deelen die voor de Haarlemsche winkeliers aan de Maandagmarkt verbonden zijn. Naar aanleiding van dit verzoek heeft nu de Kamer van Koophandel schriftelijk het oordeel der Haarlemsche winkeliers over ge noemde voor- en nadeelen gevraagd. Het woord is aan. MILTON: De overwinningen des vre- des zijn roemrijker dan die des oorlogs. Vrachtboot vaart op een strekdam. Schip voor zinken behoed. AMSTERDAM, 15 Jan. (A. N. P.> De vracht boot Zeldenrust 4 van de reederij gebr. van der Boom te Rotterdam is vannacht van hier vertrokken met stukgoederen naar Hengelo. Bij de Oranjesluizen is door den schipper een verkeerde manoeuvre gemaakt, waardoor hij met zijn schip terecht kwam op de strekdam, zuidelijk van de sluis. Het schip kreeg een groot gat onder de waterlijn en met kracht stroomde het water naar binnen. Gelukkig was er spoedig assistentie. Behalve een boot van den havendienst, is ook een sleepboot gaan pompen om het schip voor zinken te be hoeden. In den loop van den nacht is men eveneens de lading gaan lossen en hedenmor gen was men zoo ver, dat het lek boven water was. In den loop van den nacht zal de Zel denrust op eigen kracht naar een der werven alhier kunnen varen om te worden gerepa reerd. In Tigre drogen de wegen weer op. Makalle Abessynisch of Italiaansch? DESSIE. 15 Jan. (Reuter) Sedert twee dagen is het in dit gebied prachtig weer en de wegen beginnen reeds weer op te drogen. In dien deze droogte aanhoudt zal zij zonder twij fel de operaties van de landmacht in het ge bied van Tigre vergemakkelijken. 1-Iet gerucht, dat Makalle zou zijn hernomen blijft hard nekkig de ronde doen, doch de Abessynische regeering heeft "het nog niet bevestigd. Vast staat evenwel, dat de gevechten in het gebied om Makalle voortdurend en dat de stad het hoofddoel der Abessynische regeering heeft het nog niet bevestigd. Vast staat evenwel, dat de gevechten in het gebied om Makalle voortduren en dat de stad het hoofddoel der Abessynische troepen is. AARDVERSCHUIVING BIJ LA CORUNA EISCHT ZES DOODEN. MADRID. 14 Januari. Aan de Spaansche kust heeft in de nabijheid van La Coruna een aardverschuiving plaats gehad, waar door zes menschen werden bedolven. Van vijf hunner konden slechts de lijken uit de reusachtige massa aarde en steen geborgen worden. De zesde bleek zeer zwaar gewond; hij is korten tijd later overleden. Minister Slingenberg spreekt aan het graf van Mr. J. Gerritsz. Het Abessynische stadje Sokota is door de Italianen gebombardeerd en in brand ge vlogen. pag. 4 De militaire uitgaven der Sovjet Unie worden voor 1936 op 14,8 milliard roebel begroot, 4 Een Amerikaansch vliegtuig is in een moeras neergestort; zeventien inzittenden zijn om het leven gekomen. pag. 1 Het Rijk zal een leening uitschrijven voor een bedrag van f 104 millioen. pag. 3 De baksteenindustrie gaat ordenen. pag. 3 De K. P. M. zou een schip in Duitschland la ten bouwen, waartegen Duitschland tabak zou afnemen. pag. 3 De film over de reis van de K 18. pag. 3 Vos heeft ook nu tegenover Raichenbach een gering voordeel niet in winst weten om te zetten. pag. 9 ARTIKELENENZ. R. P.: De vaderlandsche nuchterheid. pag. 1 C. R. Attlee: Engeland en het Italiaansch- Abessynische conflict. pag. 4 Speciale correspondentie uit Dessie: Gif- en mosterdgassen strijdmiddelen der Ita lianen? pag. 4 Helen de Balbian Verster: De Abessynische Compagnie. pag. 2 J. H. de Bois over Haarlem's kunstbezit. pag. 3 V.: Polly Perkins. pag. 6 K. de Jong: Concert der H. O. V. >ag. 6 J. B. Schuil over het Russische ballet van Parijs. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1