De Abessynische Compagnie. DE BILT TERAARDEBESTELLING Mr. J. CERRITSZ. ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 15 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 W erkloosheidscij f ers. Nog weinig hoopgevend. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 t/m. 28 De cember het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit gesubsidieerde vereen!1 gingen bedroeg 539,400 (waarvan 74,300 land arbeiders). De we:kloosheid onder deze verzekerden be droeg voor het geheel: in de week 23 t/m. 28 December 1935 39.5 pet.; in de vorige ver- slagweek was dit 34 pet. Laat men de landarbeiders buiten beschou wing. dan bedroeg de werkloosheid onder de overige 465.100 verzekerden: in de week 23 t/m. 28 December 1935 36.7 pet-.; in de vorige verslagweek was dit 34.2 pet. In vergelijking met vorige jaren zijn deze cijfers zeer ongunstig, al heeft, vooral de sneeuw wel invloed gehad. Bovendien is van invloed geweest de stopzetting van de werk verschaffingen in de verslagweek. De daarbij betrokken verzekerden kwamen daardoor in deze week als werkloos in de administratie der werkloozenkassen voor. Dit is in weken, waarin de werkverschaffingen zijn openge steld, in den regel niet het geval, waardoor de kasbesturen dan niet in staat zijn deze werk- Jcozen in de gegevens welke zij verzamelen op te nemen. Het gevolg is, dat vooral onder de landarbeiders niet een geheel juist beeld van den loop der werkloosheid in De cember 1935 kon worden verkregen. Bij 1060 organen van de openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 December in to taal 487.457 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 462.218 mannen. Van deze werkzoe kenden waren er 468,321 werkloos, onder wie 448,331 mannen. ERFENISKWESTIE VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche rechtbank zijn Dinsdag de pleidooien aangevangen in een zaak van mevr. v. T. tegen haar broer dr. Rieth en tegen notaris R. over een erfenis. Dr. Kurt Rieth is een zeer bekende Duit- sche diplomaat. Hij is ook in ons land een be kende persoonlijkheid, die ten gevolge van fa milie- en zakelijke relaties herhaaldelijk in Nederland vertoeft. Dr. Rieth is Duitsch ge zant te We enen geweest en zijn persoon heeft in het middelpunt der belangstelling gestaan in verband met zijn optreden tijdens den nazi putch, waarvan bondskanselier Dulfuss het slachtoffer is geworden. Hij is daarna uit Weenen teruggeroepen. Dinsdag is de advocaat van eischeresse aan het woord geweest. Heden zou de tegenpartij pleiten. GEMEENTE -AMBTENAREN. De Algemeene Vereeniging van Gemeente ambtenaren te Haarlem houdt Donderdag avond haar algemeene jaarvergadering in hotel Lion d'Or Er moet verkiezing van twee bestuursleden plaats hebben, wegens periodiek aftreden van de heeren T. van Barneveldt en F. M. Aukes. JUBILEUM C. LAGERWEY. Heden is de heer C. Lagerwey, beekdrukker bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, 25 jaar in dienst van deze firma. Hij werd vanmorgen namens de afdeeling Koperdiepdruk hartelijk toegesproken door den heer E. P. Koks en namens de afdeeling Boekdrukkerij door den heer A. van Heyningen. Van eerstgenoemde afdeeling ontving de jubilaris een zilveren horloge met ketting en van de laatste een rooktafel en bloemen. In den loop van den ochtend werd hij ten kantore van de firma ontvangen, waar hem een geschenk onder enveloppe werd overhandigd. MAANDAG 20 JANUARI 'S MORGENS 10 UUR BEGINT ONZE ZIET ZATERDAG EN ZONDAG DE ETALAGES HHH ZATERDAG IS DE ZAAK GESLOTEN. (Adv. Ingez. Med.) Groote belangstelling uit de moderne arbeidersbeweging. In een groot gedeelte van de vorige oplaag konden we nog het persoonlijk woord opne men, waarmee Minister Slingenberg Dinsdag middag aan de groeve van Mr. J. Gerritsz op Westerveld zijn rede eindigde. De minister sprak als volgt: „Gerritsz en ik hebben elkaar leeren waar- deeren en begrijpen en tusschen ons werd een vriendschapsband geboren. De laatste jaren heeft hij veel verloren zien gaan. maar hij heeft kunnen zien. dat de kern van wat verkregen werd bewaard gebleven is. Op dezen mooien dag vol zonneschijn zien wij hem ir. gedachten voor ons met ai zijn liefde voor de natuur: dan zien wij hem in den zomer bij de zee of In den winter op de ijs baan. Ook in zijn gezin is hij gelukkig ge weest. Het laatste jaar van zijn leven was voor hem een zware beproeving. Weinigen weten, hoe zwaar die was, maar ook weinigen weten, hoe dapper en berustend hij die heeft gedragen." Tenslotte sprak de minister woorden van troost tot de familie, Hij kan de droefheid begrijpen, die haar treft, maar zij zal ge voelens van dankbaarheid hebben, dat zij hem als man en vader zooveel jaren moch ten hebben. Ik wensch mr. Gerritsz toe een vredige rust, die hij wol verdiend heeft." Rede M. A. Reinalda. De heer M. A. Reinalda sprak namens de ge- heele moderne arbeidersbeweging in ons land. „Nu wij hier voor het magistrale van den dood het hoofd buigen", aldus de heer Rei nalda, „wil ik namens de sociaal-democratie en de moderne arbeidersbeweging getuigenis afleggen van de gevoelens die ons, zijn ka meraden in den strijd thans bezielen". Spre ker ging in gedachten meer dan 30 jaren te rug, toen de jonge intelligente Jan Gerritsz „overkwam" en zich wierp in den strijd voor de sociaal-democratie. „Onder ons zijn er velen, die hem nu nog zien zooals hij toen was, de jonge krachtige kenner van veel, wat duister was voor anderen. Gerritsz had toen wellicht reeds een niet al te krachtig lichaam maar hij wierp zich met volle kracht in den strijd. Elke gelegenheid greep hij aan om zijn kennis te verbreiden over de groote schare. Hij nam daartoe altijd de beste middelen ter hand." Hierbij herinnerde spreker aan de op richting van „De Wekker", die hij redigeerde en waarmee hij avond aan avond colporteer de, probeerende zijn inzichten te doen over brengen op anderen. „Steeds stond hij klaar, om arbeiders tegen hen aangedaan onrecht te verdedigen. Als we thans zien, wat er nu in het belang van de arbeiders kan worden gedaan, is dit voor een groot deel te danken aan wat Gerritsz reeds lang in zich omdroeg. Hoe hebben we genoten van zijn cursusvergaderingen of weekends, van zijn ver vooruitzien den blik en zijn prachtig door zicht in veel, wat toen nog duister was. An deren", zoo vervolgde de heer Reinalda, „ge tuigden van zijn werk in de maatschappij." Spreker wilde getuigen van zijn werk voor de beweging. „Menschen, die naast je hebben ge staan in je mooien strijd voor de sociaal-demo cratie. zullen getuigen dat je heel veel voor ons bent geweest. Daarvoor zijn we je dankbaar, een dankbaarheid, die we uitspreken namens de sociaal-democratie en namens de groote schaar van arbeiders, die door jouw klaar in zicht gewonnen zijn. Als ik dit woord bij de geopende groeve zeg, is dit niet alleen uit dankbaarheid, maar ook om af te leggen de belofte, dat jouw werk in jouw geest zal wor den voortgezet." Dr. H. E. van Gelder, van den Haag, schetste als vriend de trouw en de opoffe ringsgezindheid van den overledene voor zijn- werk. Bijna 50 jaar geleden kwam spreker naast Gerritsz op de schoolbanken en sinds dien hebben zij elkaar niet uit het oog verlo ren. Beter dan anderen wisten zijn vrienden, hoe hij te strijden had tegen de moeilijkhe den die hem zijn slechts schijnbaar krachtig lichaam in den weg legde. Daarom zijn zijn vrienden dankbaar en erkentelijk voor wat hij heeft gegeven. Ook zijn gezin wil spreker hierin betrekken, in de eerste plaats zijn vrouw, die hem gesteund heeft in den strijd. Wat zij verliest, kunnen wij het best beseffen, aldus spreker. Jan Gerritsz gaat thans de rust genieten, die hij ten volle heeft verdiend. Zijn vrienden bewaren zijn nagedachtenis in dankbaarheid en met eerbied. ZAKEN ZIJN ZAKEN. De beul van Polen, zekere heer Brown, heeft een eisch tot schadeloosstelling ingediend tegen de regeering. Immers, bij de jongste am nestie in Polen zijn niet enkele 25.000 gevan genen in vrijheid gesteld, maar ook zijn alle doodvonnissen, uitgesproken wegens moorden, gepleegd voor November li., in een andere straf gewijzigd. Daar de beul nu voor iedere terechtstelling afzonderlijk gehonoreerd wordt beweert hij, dat hem'door de amnestie het brood uit den mond gestooten is. Hij wenscht dan ook, dat hem ook voor de niet terecht gesteld ter dood veroordeelden het volle beuls- loon wordt uitbetaald. (N.R.Ct.) UIT DE PERS. Een Nederlandsche Maatschappij in 1632- AGENDA WOENSDAG 15 JANUARI Gebouw ,.De Nijverheid", Jansstraat 85: Sam de Wolff voor de Alg. Ver. „Nooit meer Oorlog" over „Oorlog en socialisme". 8.15 uur. Gebouw Caecilia: Psychometrische avond door mme. Dupois. 8.30 uur. Pieter Kiesstraat 61: Alg. verg. v. aandeel-h. der Mij. „Altijt Sorg" N.V. 7.30 uur. Luxor Sound Theater: David Copperfield" geprolongeerd. 2.30 uur en doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur Cinema Palace: „Kermis der IJdelheid" met Miriam Hopkins. Op het tooneel: 4 Kentons American combination. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Variété" met Anna- bella en Hans Albers. Op het tooneel 6 Sarat- tos, pyramiden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Der Vogelhandier", Popeye in „King of the mardi gras". 2.30, 7 en 9.15 urn-. Prinsenhof: Raadsvergadering. 1.30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 16 JANUARI Gem. Concertgebouw: Concert- ..Zang en Vriendschap". Solisten Ankie v. Wickevoort Crommelin, Hanny Scheffelaar Klots. 8.15 u. Broederkerk: Opwekkingssamenkomst. Spr. J. Sevensma. 8 uur. Prinsenhof Raadsvergadering 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. De aan Lord Robert Cecil geweigerde toestemming. We ontleenen aan een artikel in de Tele graaf over de aan Lord Robert Cecil gewei gerde vergunning om hier te lande te spreken over het bombardement der Zweedsche am bulance het volgende: „Waarschijnlijk heeft men te 's-Graven- hage niet zoo zeer bezwaar tegen de per soonlijkheid van lord Robert Cecil, als wel tegen de omgeving waarin hij in ons land wilde optreden. Wij zijn daarentegen van meening, dat zijn woord ieder milieu, waarin hij- verschijnt, adelt. Dit is echter zeker, dat de gedragslijn, die de regeering zichzelf heeft voorgeschreven en waarop zij zich om lord Robert Cecil het'spreken onmogelijk te maken, beroept, in haar algemeenheid, niet te hand haven valt. Zulk een gedragslijn kan nu en dan het gewenschte motief leveren, om vreem delingen, die men terecht in ons land niet gaarne ziet, den mond te sluiten. Zij mag echter niet zoo streng gehandhaafd worden, dat men haar blindelings toepast, als ware zij een artikel uit ons Wetboek van Straf recht. Wij, Nederlanders, zijn een volk, dat ge woon is internationaal te denken en dat bij het zoeken van zijn geestelijk voedsel, geen landsgrenzen kent. Dat de overheid buiten- landschen raddraaiers het spreken belet, zal iedereen billijken. Tot die categorie van onge- wenschte elementen behoort lord Robert Cecil geenszins en hij mag ook aan haar niet wordea opgeofferd". a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand Muenchen. Laagste barometerstand Helsingfors. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Ooste lijken wind. Nevelig tot gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Lichte tot matige vorst des nachts. Overdag lichte dooi. Uit het Buitenland Weinig verandering De beide minima in het Noorden en Oosten vullen .verder op. In Zweden en het Ooste lijk Oostzeegebied blijft de luchtdruk stijgen. Een daalgebied, dat gisteren over IJsland trok, ligt thans over de Noorsche zee, zoodat het gebied der hoogste standen zich naar cen- traal-Europa verplaatst. De depressie in het Zuidwesten dringt voortdurend verder naar het Oosten door en geeft regen in de Golf van Biscaje. In Engeland en Beieren komt plaatselijk matige vorst voor. In Zweden werd de vorst minder streng. Alle bergtoppen in Europa melden lage temperaturen. Geen enkel station meldt neerslag van beteekenis. Voor de naaste toekomst is weinig verande ring in het heerschende weer te wachten. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37, Thermometer 15 Januari: Hoogste gisteren 41 F. Laagste heden nacht 36 F. Hoogste heden tot 12 uur 40 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN (Adv. Ingez. Med.) ONTPLOFFING IN EEN JAPANSCHE MIJN. TOKIO, 15 Januari (AN.P.) Op Hokkaido heeft ten Noorden van Sapporo een zware mijngasontploffing plaats gehad. Tot dus ver zijn 18 dooden geborgen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o/ niet gepla'atst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. V erkeersverbeteringen. Terwijl Gasthuisvest en -singel des nachts voor het motorverkeer zijn afgesloten, ten behoeve van de rust der gasthuispatienten, blijft op den Kleinen Houtweg en de Kam pervest de tram haar waarschuwingssignalen toebrullen aan het uit de zijstraten komende verkeer, waarbij de zieken (en ook omwo nenden) een ferm deel der geluiden mede aanhooren. M.i. kan dit lawaai worden voor komen door het aanbrengen van enkele licht signalen op de hoeken der zijstraten, zoodat de tram-bestuurders geen „zij"-verkeer be hoeven te verwachten en hun signalen groo- tendeels achterwege kunnen laten. Op het Keninemerplein, als het zwarte asfalt des avonds bij regenachtig weer, bijna- alle licht opslorpt, terwijl de regen voor velerlei weerspiegelingen zorgt, moet men soms plot seling stoppen voor wielrijders en voetgangers die uit de wir-war van licht en donker „op duiken". Is !t niet mogelijk, voor hierdoor ongelukken worden veroorzaakt, de staande kanten der trottoirs en vluchtheuvels wit te schilderen? Hoogachtend, D. Drinkwatervervuiling. Geachte redactie. Schippers kunnen t-e Haarlem water krijgen aan het havenkantoor, Koudenhorn. Het is echter een alles behalve smakelijke geschie denis daar water te halen, daar de water slang over eeen vuilnisschuit gebracht moet worden, om de schippers die met kleine booten water kpmen halen, daaraan te hel pen. Er zijn schippers die met gesloten tonnen komen, er zijn er echter ook die met open teilen en emmers komen. Bij volkomen stil weer gebeurt er niets, maar zoo gauw steekt de wind op of daar begint de ramp: asch en andere ingrediënten, waaien op en slaan gedeeltelijk in de open vaten neer. Dat is nog niet het ergste: meer malen heb ik de waterslang uit de vuilnisschuit moeten halen en eenmaal ontdekte ik niet- ver van den mond der waterslang, een doode rat. Besmettingsgevaar? Mogelijk, ik weet het niet. Wel weet ik dat ik graag zou zien dat er een eind aan deze onsmakelijke ge schiedenis gemaakt wordt. De vuilnisschuit zal enkele meters vooruit of achteruit gehaald meoten worden. Met dank voor de plaatsing, J. A. PETERSON schip „1' Espero". Haarlem, 9 Januari 1936. (Bij informatie bleek ons, dat deze zaak de aandacht heeftf van den directeur van den Havendienst.) Overigens maakt men er ons opmerkzaam op, dat schippers, die met een watervat komen, natuurlijk geen last van waterver ontreiniging zullen hebben. Er zijn er ook die komen met open emmers en teilen. De Oost Indische- en de West Indische Com pagnie zijix bekend genoemd, maar dat we ook een Abessynische Compagnie hebben gehad, dat zal den meesten onbekend zijn. Die Abessynische Compagnie werd opge richt in 1632 en al was haar maar een kort bestaan beschoren, het zal toch in verband met de gebeurtenissen van de laatste tijden wel interessant zijn, haar geschiedenis eens op te halen. De heer van Beuningen van Helsdingen te Bloemendaal was zoo vriendelijk mij zijn ar tikelen over het geslacht Van Helsdingen, ge publiceerd in de Wapenheraut ,.yan 1906, ter inzage af te staan. Het navolgende werd daar aan ontleend. Een zekere Diricq van Helsdijngen was Gou verneur Generaal van de Abessynische Com pagnie die opgericht werd met medewerking van den Graaf van Oost Friesland. Zetel van de maatschappij was Emden, dat in dien tijd geheel onder Nederlandschen invloed was en waar sinds 1602 een geregelde bezetting der Staatsche troepen lag. Waar Dirck van Hels dingen werd geboren is niet bekend. Hij was de zoon van Hendrik van Helsdingen en Maria Pij 11 Dircksdr. Hendrik van Helsdingen is bekend uit de oproeren in Utrecht in 1610, waar hij burge meester was van 25 Januari tot 28 April, waar na hij smadelijk werd afgezet en verbannen. Op den 21en Januari 1916 brak in Utrecht een groote muiterij uit waarbij de bui'gemees- ters Rijsenborch en Bodt werden afgezet en in hun plaats Dirk Canter en Hendrik van Hels dingen werden gekozen. Het was een rumoerig burgemeesterschap en de samenzweringen waren niet van de lucht. Het eindigde ermee dat Canter en Hendrik van Helsdingen in de kerker terecht kwamen met een aantal sa menzweerders. Van deze gevangenen werden er verscheldenen op de meest gruwelijke ma nier gemarteld. Of Hendrik van Helsdingen daaronder behoorde schijnt niet vast te staan; Canter verklaart van zichzelf dat hij met ge scheurd hemd aan den geesel- en folterpaal heeft gestaan. Op een schavot voor het stad huis werden zij tenslotte één voor één voor gevoerd en verbannen met verbeurdverklaring hunner goederen. Bij Canter en van Hels dingen werd de bepaling gemaakt dat de helft daarbij niet mocht wordeix overschreden. Het spreekt wel vanzelf dat deze gebeurte nissen druk werden besproken, waardoor de familienaam in opspraak kwam, zoodat het een rust was dat door den dood van Hendrik van Helsdingen in 1612 te Amsterdam en den verkoop van het geconfisqueerde gedeelte zij ner goederen, deze zaak een einde nam. Op merkelijk is het, dat eerst na den dood van Hendrik werd overgegaan tot confisquatie van zijn goederen. Nu zou men denken, dat een relatie met dezen Hendrik geen aanbeveling zou zijn ge weest, vooral wanneer men den inhoud kent van een placaat der Staten van Utrecht d.d. 11 Mei 1612 waarbij verboden wordt „deze borgers te logeren ofte herbergen in 't Sticht van Utrecht", erger nog: „ende die een aen- brocht ofte creech die soude 200 gulden heb ben". Op 17 Augustus meenen de Staten-Generaal dat dit nog niet scherp genoeg gesteld is en verbiedt nu „op de boete van 100 guldens d'eerste reijse, de tweede reijse 200 guldens" lien of hun goederen te herbergen of zelfs ook maar te vervoeren. Tevens wordt meer een prijs op hun aanhouding gesteld. „Men sal voor één crijgen 100 halve rijders in de Ne derlanden geslagen, die haer tot Utrecht sal getelt worden, die nu gelden 5 gulden 8 stuver, is omtrent gelijck aen de som vijfhondert ende veertich gulden". Zooveel te meer verbazing wekt het dan ook dat een der aanbevelingen, waarop zijn zoon Dirck tot Bewindhebber van de West-Indische Compagnie wordt aangesteld, juist het feit is dat hij zoon is van een burgemeester van Utrecht. (Aangesteld op 9 Mei 1927, volgens resolu tie der Vroedschap van Utrecht; „onder het cachet derselve stadt, als dewelcke, hij Hels dingen, in Indiën geweest was, en (de) zee- vaert wel verstonde, daerbij een soon van een Borgemeester deser stad"). Dirck zag ook al kans om duchtig in de op positie te raken, want reeds in 1630 trad hij als bewindhebber af, nadat tusschen hem en de medebewindhebbers hoogloopende geschil len gerezen waren. Vlak daarna maakte hij zich reisvaardig om een tochtnaar Abes- sy nië te maken, vergezeld door Ovitius Ab be ma. Waarschijnlijk heeft zijn oneenigheld met de West Indische Cie. Dirck ertoe gebracht een nieuw arbeidsveld te zoeken, want hij schijnt een voortvarend man te zijn geweest, vol van ondernemingsgeest. Deze tocht ge schiedde op verzoek en onder steun van den graaf van Oost Friesland. Bijzonderheden over deze onderzoekings- reis ontbreken, maar het schijnt dat het rap port gunstig was, want op den 23en September 1632 komt ten overstaan van notaris Wolf hard Zwaerdecroon te Utrecht, volgende acte tot stand: den E(delen) Diderick van Helsdingen, Ge- nerael van de Abissinische Comp(agn)ie, van wegen Zijne Graeff (elicke) Doorluch- (ticheijt) van Oost-Frieslant, mij not(ari)o weibekent. Constitueerde ende maecte machtlch in crachte deses den E. Johan de Prindre, sijnen substituyt ende directeur van (de) selve comp(ag)ni omme uyt sijns comp(aran)ts na me, ende van wegen Sijne voorgemelde Door- l(uchticheijt), te bevorderen de inteijekge- ningen vant Octroy, bij zijne voorgemelte D(oorluchticheij)t gegeven, ende d'articulen tot oprichtinge van de voors. comp(ag)nie in druck uytgegeven. Ratificeren!detgene airede bij den voorn sijnen geconstitueerde gedaen is ende beloven (de) voorts de rato, onder ver bant als na rechten. Aldus gedaen tUtr(echt) ten huyse van (den) E. Diderick Pijl, wijncoper, stende aent Oude Kerckhoff, ter p(rese)ntie van (den) selven ende Wouter van Wede, beijde borgers alhier, als getuygen hiertoe versocht die dese, neffens den comp(aran)t ende mij not(ari)o, ond(erteeken)t hebben ten jare ende dage voors". Diderick Pijl was de schoonvader van Dirck, die met Aeltien Pijl gehuwd was. Dat de compagnie slechts zoo kort heeft be staan, zal waarschijnlijk liggen aan het feit, dat hier Hollandsch geld werd gevraagd voor een overzeesche onderixeming, wier zetel bui ten de grenzen der Republiek lag (Emden), al was deze stad dan grootendeels onder Ne derlandschen invloed. Buitendien waren de Staten der Nederland sche Gewesten niet zeer ingenomen met de oprichting der Abessynische Compagnie, wat blijkt uit de volgende aanhaling uit het werk van den heer Hend. C. Diferee: „de geschiede nis van den Nederlandschen Handel"; „Toch heeft zelfs de havenplaats (Emden) een oogenblik de bezorgdheid der Staten gaan de gemaakt, toen daar in 1632 eene Abessy nische Maatschappij werd opgericht met het doel, handel op Oost-Indië te drijven, welke onderneming echter spoedig door gebrek aan ondersteuning te niet ging". De heer Diferee vergist zich echter waar hij schrijft dat het doel der maatschappij was om handel op Oost Indië te drijven, dit moet zijn Nubië, zooals blijkt uit de notarieele acte d.d. 3 October 1631, voor notaris Wolfhard Zwaerdecroon verleden: „Diderick van Helsdingen, out Bewindheb ber van de West Indische Comp(ag)nie tot Amsterdam, ende Ovitius Abbema, verclaerden alsoo, dat Zijne Gen(ade) den Grave van Oostvrïeslant van meninge was, door hun com parant) en te doen oprichten sekere com- p(ag)nie, omme op Zijne Genades ïxame te negotieeren op sekere partijen van Nubia deserta ende andere plaetsen daer omtrent, waertoe sij comp(aran)ten eerstdaechs ver hopen jeder in sijn qualité, van Sijne voorge melde Gen fade) n, commissie ende Octroy te sullen impetreren". In het Rijksarchief te 's-Gravenhage is nog het volgende te vinden over de Abissinische Compagnie: fol. 6V. Sijn gelesen: Twee distincte Missiven van Haere Ho.Mo., d'eene dato 3 Oct. 1630 aende Vergaderinge van de seventhiene, ende dander, dato 5 February 1631, aen de Camer van Amsterdam, nevens sekere requeste aen Haere Ho.Mo. gepresenteerd bij Dirck van Helsdingen, omme te mogen beeomen octroij vande negatie in den Lande van Abissina, an ders genaemt: Paep Jans Landt, beoosten de Cape de bonne Esperance, waerop gedelibe- reert sijnde goet gevonden is: door de Gecom- mitteerdens van de Comp., nae tsclxeijden van de vergadering, nae den Hage gaende, Hare Ho.Mo., daerop bericht te doen, ende int minste, om hem redenen daer toe te ver staan, welken volgende, zoo op dese, als mede alle andere saecken, inden Hage te bevorde ren, en in deze vergaderinge voorgevallen enz. Resolutiën Staten Generaal 1631, pak. 140: Dirk van Helsdingen vraagt octrooi om te mo gen handelen op de landen van Missina an ders genaempt Paep Jans lant, gelegen beoos ten de Cabo de bona Spirante, Niet gecon senteerd. interessant is nog een brief d.d. 9 Juli 1637 van de Bewindhebbers der O. I. Compagnie aan de Staten Generaal (ontleend aan „Cor nells Buijsero te Bantam 1616-1618. Zijn brie ven en journaal." door Dr. J. W. IJzerman. Blz. 182). „Soo oock voor desen eenen Diricq van Hels dijngen, onder den titel van Abissinsche Compie sijne Ge(nade) den Grave van Oost- Vrieslandt wijsgemaaekt hadde, dat aldaar in de landen van Abissina (anders genaampt Paep Jans landt) goude minen en meer an dere rijekdommen souden te vinden sijn".... „maer gelijck het desseijn van de voorn. Hels dingen eigentlijck was, omme met eenighe seheepen in see te geraacken ende int Roode Meer op der Mooren scheepen en goederen te rooven, soo gelooven wij mede, dat desen Jan Bruystenssijn handel op die maniere we der soude soucken te drijven" enz. Dirck van Helsdingen is dus wel heel ver keerd beoordeeld door zijn tijdgenooten, of zou hij maar naar die schatten in Abessynië hebben geraden? Had men hem serieus genomen, dan hadden we nu misschien nimmer een Italiaansch- Abessynisch geschil gehad! HELEN DE BALBIAN VERSTER Voorbeurs te Amsterdam. Het feit, dat de goudvoorraad van de Ned. Bank wederom is toegenomen, terwijl daar tegenover de bankblljettencirculatie aanmer kelijk is ingekrompen, waardoor de technische positie van den gulden wederom sterker is geworden, oefende op de wisselmarkt heden hoegenaamd geen invloed uit. Integendeel waren de ponden aan den vasten kant, ter wijl ook de dollars zich iets verder konden herstellen van het dezer dagen geleden vpr- lies. De francs waren weinig veranderd, doch in ieder geval toch niet hooger. De prijsver schillen waren ontoeteekenend en de omzetten waren klein. De effectenhandel had wederom niet veel te beteekenen. De belangstelling concentreer de zich hoofdzakelijk op suikerwaarden en aandeelen in Indische cultuurbanken. De koersstijging vond echter geen verderen voortgang. Naar het scheen was er blijkbaar eenig materiaal aan de markt. HVA waren nauwelijks prijshoudend. Groote koersver schillen behoefden echter niet te worden op- geteekend. Philips konden zich handhaven, Koninklijke waren prijshoudend. In Ameri- kaansche fondsen ging niet veel om. DAMES-HOCKEY. DE DISTRICTSWEDSTRIJDEN. De op 15 December wegens vorst uitgestelde districtswedstiijden zullen thans a.s. Zondag op de velden van S. C. H. C. te Bilthoven worden gespeeld. In de Westelijke elftallen zijn eenige wijzi gingen noodzakelijk gebleken, zoodat de samenstelling thans is: NoordWest* Doel: H. Andreas (B.D.H.C.) Achter: L. Houtappel (Amsterdam), N.N. Midden: A. de Vletter, D. v. d. Velde, E. Leendertz (allen B.D.H.C.) Voor: E. Faber, (Amsterdam), O. Kok, (Hilversum), P. v. Grinsoen (Amsterdam). N. v. d. Br andeier (BJD.H.C.), N. Hofland (Gooi) ZuidWest Doel: L. Molhuysen (H.D.M.) Achter: T. Broese v. Groenau, Kieviten) M. Rollin Couquerque (H.O.C.) Midden: de Marez Oyens (B.H.V.), J. Vreede (Rood iWt), Smithuyzen (Amsterdam.) Voor: Bruigom (H.H.D.C.), v. Tonderen, Leiden), Kierdorff (H.D11., N. Teilegen HJÏ.IJ.C.), E. Exalto (HJLIJ.C.) In het Noord-Westelijk elftal stond mej. G. Meevers (Gooi) opgesteld; zij moet echter wegens vertrek naar Indië vervangen worden De districtswedstrijden voor de jeugdelf- tallen, die aanvankelijk gelijktijdig waren vastgesteld, gaan a.s. Zondag niet door. Daarvoor wordt later een speciale dag ge organiseerd. De proefwedstrijden, waaraan meer dan twee elftallen zullen deelnemen, zijn nu vast gesteld op 9 Februari. 770.3 m.M. te 749.7 m.M. te 767 m.M. 766 m.M. Opticien Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2