THIJS IJS IN DE KNEL Itaiiaansche bombardementen aan het noordelijke front. b\oVk een O *o0o e*a*e*' Gif- en mosterdgassen strijdmiddel der Italianen? Engeland en het Italiaansch— Abessynische conflict. Waf ons te doen staat. WOENSDAG 15 JANUARI '1936 HA A RL'EM'S DAG BE AD 4 De strijd in Abessynië Sokota in vlammen. Kerk tijdens den dienst in gevlogen. brand Een Abessynisch communiqué uit Dessie meldt, dat het gebied ten noorden van Sokota voortdurend ge bombardeerd wordt, sedert de Italia nen daar den aftocht hebben moeten blazen, aldus verneemt Reuter. Op 10 Januari hebben Itaiiaansche vlieg tuigen het op ongeveer 100 K.M. ten zuiden van Makalle gelegen Sokota gebombardeerd en in brand gestoken. O.a. wierpen zij drie groote gifgas- bommen, als gevolg waarvan 10 Abes- syniërs blind werden, en 5 anderen over het geheele lichaam brandwon den opliepen. In hetzelfde plaatsje is de H. Mariakerk door bommen ver woest en in vlammen opgegaan. Tien personen, die onder de puinhopen werden begraven, zijn aan hun ver wondingen bezweken. Acht anderen werden zwaar gewond. In Abessynische kringen wijst men er op, dat de Italianen, die te Dessie krijgsgevangen zijn gemaakt, verklaard hebben, dat de gene rale staf het in brand' steken van dorpen en kerken in Tigré en het- buitmaken van vee en levensmiddelen heeft toegestaan, doch uit sluitend door de inheemsche troepen Te Addis Abeba zijn de volgende bijzonder heden ontvangen: Reeds eenige dagen, feitelijk sinds de Ita lianen met terugtrekkende bewegingen be gonnen zijn, hebben Itaiiaansche bombarde mentsvliegtuigen de stad bestookt. Thans is er van de geheele stad vrijwel niets meer over. Bij de bombardementen werd ook ge bruik gemaakt van gasbommen. Zoo werden kort nadat een eskader wederom een aantal gewone bommen op de stad en de omgeving had geworpen, door een terugkeerend vlieg tuig drie groote gasbommen neergeworpen, die onder de niets vermoedende bevolking, die na het aftrekken der vliegtuigen naar de gra naattrechters was gaan kijken, groote ellende hebben veroorzaakt. Tien personen werden door het gas blind, terwijl vele anderen zware brandwonden bekwamen. De vernielde kerk was gewijd aan de Heilige Maria. De bommen vielen op het bedehuis juist op het oogenblik dat daar vele geloovigen aanwezig waren. Tien dezer kerkbezoekers zouden letterlijk in stukken zijn gescheurd, terwijl acht anderen zwaar gewond werden. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de activiteit der Itaiiaansche vliegers aan het noordelijk front dagelijks toeneemt. Gister morgen is wederom een vliegtuig gezien ten oosten van Makalle. Twee andere toestellen vlogen over het in de richting van de Soedan- grens gelegen gebied van Amba Birkoetan. Nasiboe richt zich tot generaal Graziani. Als gevolg van de pamfletten, welke de Italianen uit hun vliegtuigen op verschillen de punten van Ogaden hebben laten vallen, waai in zij aankondigen tot repressailles over te zullen gaan in verband met de beweerde wreedheden van de Abessynlërs, heeft dedjas Nasiboe, de bevelhebber van de Abessynische strijdmacht in Ogaden, een boodschap ge zonden aan generaad Graziani, waarin wordt gezegd: ,.De negus heeft kort geleden de Abessyni sche soldaten bevolen gevangenen te eerbie digen. De Itaiiaansche piloot werd onthoofd door boeren in Somaliland. Ik wil in tegen deel uw aandacht vestigen op bombardemen ten in Ogaden door Itaiiaansche vliegtuigen, waarbij zieken, ouden van dagen, vrouwen en kinderen werden gedood. Roode Kruis-am- bulances werden vernield en waarbij gebruik werd gemaakt van gas. Hierdoor wordt de eer van Italië bezoedeld. Niettegenstaande deze schending van de corlogsgebruiken door de Itaiiaansche solda ten. zullen de Abessyniërs voortgaan hun gebied tot het laatste oogenblik te verdedigen en deze schendingen aan den Volkenbond be kend te maken." Strijd bij Aksoem en en Makalle duurt voort. Nog steeds woedt de strijd om de beide steden Aksoem en Makalle in onverminder de mate voort en de gespannen verwachting omtrent den afloop van deze felle worsteling stijgt in de Abessynische hoofdstad meer en meer. Een onophoudelijke stroom van over winningsgeruchten houdt de opwinding gaande, maar maakt het moeilijk een nauw keurig beeld te krijgen van de actueele ont wikkeling van de strijdoperaties. Uit hetgeen gisteren alhier verluidde, kan als het waarschijnlijkste gemeld worden, dat de positie van Aksoem voor de Italianen in derdaad moeilijk houdbaar schijnt te wor den. Zoo wordt gemeld, dat de linkervleugel van het noordelijke Abessynische leger aan de Westzijde er in geslaagd is voorbij de stad te trekken en zich thans op 10 K.M. achter den rug van den vijand, die hier gelegerd is. bevindt. Wanneer dit waar blijkt, is dit een bericht van groot belang, aange zien dan de verzorging van het garnizoen van Aksoem met levensmiddelen en munitie door de Abessyniërs zou worden afgesneden. Verder wordt gemeld, dat Ras Seyoem met zijn troepen den berg Galila, op 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Aksoem bereikt heef:, zoodat een aanval op de Heilige Stad gericht kan worden van twee kanten tegelijk, het geen tot een beslissend gevecht zou kunnen leiden. Wat Makalle betreft, in de hoofdstad deden Dinsdagmorgen wederom geruchten de ronde, die met stelligheid den val der stad wisten te melden. Hieraan werd toege voegd, dat de Italianen langzaam u!t de voorste stellingen terugtrekken, zonder meer strijd te leveren, aangezien de 'srzorging der troepen met levensmiddelen en munitie door den uiterst slechten toestand der wegen achter Makalle het aangaan van groote ge vechten onmogelijk maakt en deze gevechten bij een standhouden niet vermeden zouden kunnen worden. Zweedsohe protestnota te Rome overhandigd. De Zweedsche minister van buiten landsche zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche gezant te Rome, Dinsdag de Itaiiaansche regeering een nota heeft overhandigd in verband met het Itaiiaan sche bombardement op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance bij Dolo. In deze nota wordt o.m. verklaard: De Zweedsche regeering heeft de overtuiging, dat de Zweedsche ambulance het doelwit is geworden van een directen aanval door de Itaiiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderdanen betreft, die in overeenstemming met. he* Verdrag van 1929 inzake de verbetering va1 de situatie ven in een oorlog gewonden en zieken, een humanitair werk verrichtten, welke door Itaiiaansche vliegers werden aan gevallen, ziet de Zweedsche regeering zich verplicht tegen dit incident bij de Italiaan' scbe regeering zeer krachtig te protesteer en. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambulance is niet gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het misbruiken van het Roode Kruisteeken. Alle desbetreffende suggesties zijn door de Zweedsche leden der ambulance met nadruk onjuist genoemd. De Zweedsche regeering heeft geen aanleiding te twijfelen aan de waarach tigheid van deze Zweedsche getuigenver klaringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Itaiiaansche re- reering, dat Zweedsche onderdanen door het bombardement zijn getroffen en ver wacht, dat een onderzoek naar de ver antwoordelijkheid voor het bombarde ment met spoed door Italië zal worden ingesteld. De Zweedsche regeering behoudt zich het recht voor haar eischen, welke zij ge rechtvaardigd acht, later kenbaar te maken. Duitschland. Geschil tusschen bisschop Zaenker en Kerrl bijgelegd. Naar thans gemeld wordt heeft rijksmi nister Kerrl op 10 Januari een onderhoud gehad met den bisschop van Breslau, dr. Zaenker. De bespreking vond plaats in te genwoordigheid van den voorzitter der Evan gelische landelijke kerkcommissie en van le den der Silezische provinciale kerkcommis sie. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, heeft Zaenker zijn leedwezen betuigd over de jongste gebeurtenissen bij de theologische examens in Silezië en zich zonder voorbehoud bereid verklaard, met de provinciale com missie samen te werken onder leiding dei- landelijke commissie op de basis der thans geldende verordeningen. Minister Kerrl heeft daarop verklaard, dat hij afziet van de voorbereiding van een dis ciplinaire vervolging tegen den Evangeli- schen bisschop, met het oog op de verzeke ring, door Zaenker gegeven, en op den vrede in' de kerk. Rusland. Militaire uitgaven voor 1936 op 14.8 milliard begroot. In de Dinsdag te Moskou gehouden zitting van het Executieve Comité is beraadslaagd over de begrooting voor 1936. Vervolgens werd een resolutie aangenomen, waarbij de Centrale Executieve de binnen- en buitenlandsche politiek der regeering en de plannen voor 1936 bekrachtigt. In de avondzitting, welke wederom werd bijgewoond door Stalin, hield de Volkscom missaris van Financiën, Krinko, zijn begroo- tingsrede voering. Grinko zeide, dat de Sovjet Unie door de Stachanow-beweging haar productie op be langrijke wijze heeft kunnen vergrooten, waardoor de staatsinkomsten aanzienlijk kunnen worden verhoogd. Diopha zal U helpen. 'Dit krachtig werkende D vitamine preparaat voedt Uw levens kracht, staalt Uw zenuwen en verhoogt Uw energie. Diopha maakt dat U langer, jen intensiever kunt studeeren. Prijs per bus, voor een maand, 0.60. diopha' EEN BRON VAN KRACHT EN GEZONDHEID (Adv. IngezMedJ Grinko herinnerde er aan, dat de begroo ting voor militaire doeleinden voor het finan- cieele jaar 1935 6V2 milliard roebel had be dragen. Het Volkscommissariaat voor Landsverde diging der Sovjet Unie heeft, na goedkeuring der suppletoire begrooting, in het geheel 8.2 milliard roebel uitgegeven. De militaire begrooting voor 1936 voorziet in uitgaven tot een bedrag van 14.8 milliard roebel. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DE09Ié, Dinsdagavond. Omdat de Italianen zich aan het noorde lijke front in het nauwgedreven voelen, zijn zij tot het gebruiken van mosterdgas over gegaan. De Abessynische troepen, zoowel als de burgerbevolking, lijden aan ernstige brandwonden, blaren en zweren. Vandaag is hier -bericht ontvangen om trent een door Itaiiaansche bombardements vliegtuigen uitgevoerden aanval op Sokota. een belangrijk marktcentrum ongeveer 60 mijl ten zuid-westen van Makalle. Hevige verwoestingen zouden daarbij zijn aangericht en volgens de berichten zijn tien personen gedood door bommen, die op de kerk neerregenden, welke daarop in brand vloog Verscheidene personen liepen ernstige brandwonden op of verloren hun gezichts vermogen ten gevolge van het gas. Behalve Sokota werd ook Annele in het district Ogaden gebombardeerd en hier wer den eveneens gasbommen gebruikt. Itaiiaansche soldaten, die door de Abes syniërs gevangen genomen zijn, deelen mede, dat de Italianen op hun terugtocht aan het noordelijke front dorpen en kerken achter zich in brand steken. Drie-motorige Itaiiaansche bombardements vliegtuigen doken vandaag plotseling uit een wolkbank boven Dessié te voorschijn en vlogen vlak boven mijn tent. Zij voerden geen enkel herkenningsteeken. hetgeen tegen de internationale regelingen indruischt. Zij lieten nergens bommen val len. Men vermoedt, dat zij trachtten de be wegingen van den keizer op het spoor te komen, daar zij eveneens boven andere steden in de buurt van Dessié gesignaleerd is. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Eenzaam en verlaten zit Thijs hier zijn lot af te wachten en dat hij nu niet bepaald vroolijk gestemd is, kun je begrijpen. In gedachten ziet hij al hoe hij straks naar de markt gebracht wordt om als varken verhandeld te worden.... en daarna, brrrr, hij moet er niet aan denken! „Toch ben ik nog niet verloren," denkt Thijs, „zoo gauw laat ik me niet van de wijs brengen. Als ik de kans maar krijg Dan wordt Thijs ineens uit zijn mijmering opgeschrikt, want hij hoort iemand naderbij komen. Het is de booze Klabbas, die hem ont voerd heeft en hem door Tani de heks in een varken heeft laten omtooveren. Een groote mand draagt hij met zich mee. Thijs wacht in spanning op de dingen, die komen. Het Britsche volk als verdediger van het collectieve stelsel Door the Rt. Hon. C. R. Attlee, M. P De leider der Britsche Oppositie en leider der Labourpartij zet in dit ai'tikel zijn inzichten uiteen. De gebeurtenissen, die in het Engelsche parlement zijn voorgevallen, zullen vermoe delijk heel wat verwarring in andere landen teweeggebracht hebben en wellicht toege schreven worden aan het onpedllbare karak ter van de eilandlbevolking. Sommige menr schen zuilen de een of andere duistere poli tieke oorzaak trachten te vinden voor den plotselingen storm, die om de voorgestelde en bij toeval gepubliceerde vredesvoorstellen losgebarsten is. De zaak laa't ziich evenwel gemakkelijk uitleggen. In Engeland kan geen enkele regeering zich veroorlooven de openbare meening te beleedigen. Een regeering, die juist frisch en met een groote meerderheid achter zich uit de verkiezingen te voorschijn was gekomen en die zich voor een aantal jaren een veilige macht scheen te hebben veroverd, zag zich lijnrecht tegenover een crisis geplaatst, om dat zij naar de meening van de groote meer derheid der kiezers een politiek volgde tegengesteld aan den uitgesproken wil van het volk. De leden voelden het gewicht van deze publieke opinie en dorsten er niet tegenin te gaan. De regeering boog zich onder den storm. Het was een prachtig bewijs van de macht van een volk in eeen democratisch land. Men beseft op het vasteland nog niet altijd, hoe sterk het begrip voor den Volken bond zich in het Britsche volk geworteld heeft. Sinds den wereldoorlog heeft de leer stelling. dat de collectieve veiligheid de eenige weg is ter voorkoming van een nieuwen oorlog, zich naar alle kanten ver spreid. De kerken, de Britsche Volkenbonds- vereeniging en vele andere soortgelijke» organisaties hebben de principes van den Volkenbond ondere de mannen en vrouwen van alle rangen en standen bekend gemaakt: De Labourpartij heeft het beginsel der loyali teit- aan den Volkenbond tot de basis van haar buitenlandsche politiek gemaakt. De •steun aan den Volkenbond heeft voor me nigeen haast het aspect aangenomen van een religieuze doctrine. Het Britsche volk ■al wordt het dan ook als een natie van ■winkeliers beschouwd reageert zeer spoe dig op een ethisch ideaal. De gedachte van een wereldorganisatie voor den vrede en de vervanging van het Geweld door de Wette lijkheid heeft bij de Britten dat soort enthousiasme verworven, dat elders is uitge- loopen in de kanalen van het nationalisme. De vredesenquète, die elf millioen stem men vóór de ondersteuning van den Volken bond opleverde was een der dwingende fac toren welke leidden tot de beroemde rede van Sir Samul Hoare te Genève. Bij de onlangs gehouden algemeene verkiezingen vormde „krachtige ondersteuning van den Volken bond" het belangrijkste deel van de re- geeringsleutzen en daaraan danken vele leden hxrn zetel in het parlement. Als de religie als één kant van het Britsche karakter wordt beschouwd vormt de sport een anderen kant. Het Britsche volk houdt van spelen, waarin „Fair Play" de voornaam ste factor vormt. Hun is geleerd bewondering te hebben voor een zwakke ploeg, die tegen een sterkere stand houdt. Ge begaat een ernstig feit, wanneer ge degenen, wier zijde u gekozen hebt, in den steek laat. Toen men dan ook ontdekte, dat de regeering, in plaats van de Volkenbondsbeginselen te steunen en het slachtoffer van den aanval door collec tieve actie te helpen, een plan had ontwor pen. volgens hetwelk groote stukken van Abessynië aan den aanvaller zouden komen in ruil voor een belachelijke concessie, toen begrepen de Britsche mannen en vrouwen, dat hun land den Volkenbond en de Abes syniërs had losgelaten en dat hun regeering de eer van de natie had geschonden. De trouwe aanhanger van den Volkenbond begreep, dat zulk een regeling het einde van <de collectieve veiligheid beteekende, mis schien zelfs het einde van den Volkenbond als instrument voor den vrede. De meer con servatief georiënteerden voelden zich be schaamd en begrepen, dat de goede naam van hun land te schande was gemaakt. Al len waren het er over eens, dat er trouw breuk tegenover het land gepleegd was. De eenige groep, die de houding der regeering •goedkeurde, was die der uiterste imperia listen, die de sancties verwerpen §n scep tisch staan tegenover de principes va.11 den Volkenbond. Om aan den storm weerstand te kunnen bieden werd het noodzakelijk ge acht den minister van buitenlandsche zaken overboord te zetten en bij monde van den •Eersten Minister om vergeving voor de be gane, grove vergissing te vragen. Zuiver beschouwd zou het voorgevallene het aanzien van Groot-Brittannië moeten verhoogen. Regeeringen komen en gaan. Hoofdzaak in een democratisch land is wat het volk denkt. Duidelijk is aangetoond, dat Groot-Brittannië loyaal tegenover de Volkenbondsbeginselen staat en gereed is deze in tijden van crisis krachtigen bijstand te bieden. Gedreven door het verlangen den oorlog te beëindigen en den vrede te hand haven heeft het Britsche instinct terecht een regeling verworpen, die voor iederën volgeling van de Geweldspolitiek een aanspo ring inhield datgene van een zwakkeren buur te nemen, wat hij zich door bedreiging of machtsmisbruik kan toeëigenen. Wat moet er thans gedaan worden? Het Engelsche volk zal van zijn regeering ver wachten, dat zij op resolute wijze de politiek der Wettigheid zal volgen door het opleggen van economische sancties. Dit is niet de pri maire taak van een of twee naties, maar van alle. Het is de veiligheid van alle staten bin nen de grens der collectieve veiligheid be lichaamd in den Volkenbond, welke op het spel staat. De bedreiging door een aanvaller van elk Statenlid, dat loyaal de politiek van den Volkenbond ten uitvoer brengt, moet door de gezamenlijke actie van allen beant woord worden. Ik geloof niet dat één aanval ler zoo dom zal zijn den Volkenbond te tar ten, als hij weet dat de leden gereed staan het aldus bedreigde land te hulp te komen. De benoeming van den heer Eden tot mi nister van Buitenlandsche zaken schijnt er op te duiden, dat de regeering de les ter harte genomen heeft en dat iedere toekomstige po ging om een einde te maken aan den oorlog in Afrika, waarnaar wij alle verlangen, geba seerd moet zijn op voorwaarden, wélke in overeenstemming zijn met het Covenant. C. R. Attlee. De oplossing van de Italiaansch-Abessyni sche crisis is niet voldoende. De Labourpartij heeft altijd erkend, dat het noodzakelijk is de oorzaken die het ontstaan van oorlog ten gevolge hebben, onder de oogen te zien. Achter den aanval van Italië en de mogelij ke aanvallen van andere landen ligt het diep gewortelde kwaad van een verouderd systeem, dat voortkomt uit de factor gebi'ek. In een wereld, waar op het oogenblik de mogelijk heid tot welvaart voor alle volken bestaat, wanneer de bronnen der wetenschap aan gewend worden voor de natuurlijke bronnen, blijven de leerstellingen van imperialisme, economisch nationalisme en concurrentie de geesten van hen, die het bewind voeren in de voornaamste landen van de wei-eld, beheer- schen. Men denkt nog steeds, dat een volk al-' leen welvarend kan worden door het ver overen van land en dat te exploiteeren en dat het voordeel van den een slechts bereikt kan worden ten koste van den ander. Als ge volg van deze gevaarlijke waanvoorstelling is de wereld zich aan het gewapenen. De wereld heeft op het oogenblik dringend be hoefte aan aller sa,menwerking wil men van een vreedzame ontwikkeling der wereldsitua tie verzekerd zijn. Een nieuwe economische wereldconferentie is noodig om over de mid delen te beraadslagen, die de groote in dustrielanden der wereld er van zullen weer houden vernietigingswei'ktuigen te producee- ren en die gericht zijn op het verrichten van constructief werk. Wanneer men er eenmaal toe besluit deze statische wereld niet langer in haar onzeker evenwicht te houden, moet er een politiek systeem ontstaan, dat gebaseerd is op de benutting van de overvloeden. Een essentieel punt is hierbij een betere verdee ling van de rijkdommen, zoowel als de uit breiding van de koopkracht der massa. Oorlog. Angst en Tyrannie gedijen op ar moede. Zij kunnen slechts door welvaart over wonnen worden. Het is de taak van Engeland en die landen, die in een wat gunstiger po sitie verkeeren leiding te geven, niet door een herverdeeling van de oppervlakte der wereld, maar door het productief maken van al haar bronnen. Het alternatief is wereld-samenwerking of vernietiging der beschaving door een nieuwen wereldoorlog. Er is geen tijd te verliezen. (Nadruk verboden.) Toestel van Vittorio Mussolini getroffen. Piloot bleef ongedeerd. ASMARA, 14 Januari (A.N.P.) Na een bom bardement van enkele dagen op Amba Ara- dam bereikten Itaiiaansche vliegtuigen de basis Avaci, waar zij werden ontvangen met geweervuur en vuur uit luchtdoelgeschut. Het toestel van Vittorio Mussolini, een zoon van den duce, werd door een granaat in de cabine getroffen. Een deel van de mitrail leur werd weggeschoten en verscheidene an dere instrumenten werden eveneens bescha digd. Als door een wonder bleef Vittorio zelf evenwel ongedeerd. Hij wist het toestel in zijn macht te houden en naar het vliegveld terug te brengen. Ook zijn broer Bruno nam deel aan deze luchtraid en gaf gelijk wordt medegedeeld „bewijzen van grooten moed en luchtvaardigheid". Hij bestookte met succes een vijandelijke afdeeling met mitrailleur- vuur Nieuwe gerechtelijke behande- ling der Hauptmann-zaak geweigerd. Weer uitstel der terechtstelling? Uit Trenton (New-Jersey), 14 Januari: Het Federale gerechtshof heeft een nieuw ge rechtelijk verhoor van Hauptmann geweigerd. Voorts is de door den verdediger van Bruno Hauptmann ingediende „Habeas corpus" pe titie verworpen. Wilentz, de attorney-general van New Jer sey verklaarde Dinsdag: „Ik heb uit betrouw bare bron vernomen, dat de gouverneur Hauptman uitstel van executie zal verleenen". (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6