HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. SITTEPS &%K-QR WOENSDAG '15 JANUARI '1936 HAARDE M'S DSGBE'A D 5 STADSNIEUWS Verleden, heden en toekomst van Indië. Causerie van oud-gouverneur J. Tideman. De heer. J. Tideman, oud-gouverneur der Molukken heeft gisteravond voor de afdee- ling Haarlem en omstreken van de Kon. Ver. Oost en West een lezing gehouden over het onderwerp „Herinneringen uit Indië en be schouwingen over heden en toekomst". De voorzitter, de heer P. L. van Bueren, leid de den spreker met eenige woorden in. De heer Tideman sprak over zijn herinne ringen uit zijn dertigjarige loopbaan bij het Indisch binnenlandsch bestuur. Deze herinne ringen hebben een persoonlijke waarde, aldus spr., doch zij kunen den jongeren een prikkel geven, hun arbeidskracht en vermogens in Indië dienstbaar te maken. In de dertig jaren, die de heer Tideman in ïnsulinde heeft doorgebracht, hebben zich daar heel wat veranderingen voltrokken. Om te beginnen met de reis. hoeveel gemoedelijker was die vroeger dan tegenwoordig! Ook de slaafsche houding van de inlandsche bevol king aan het eind der vorige eeuw is geheel verdwenen. Als jong controleur op Celebes verkeerde de heer Tideman in een soort patriarchale po sitie tegenover de bevolking. Tijdens zijn ver blijf op Sumatra's Oostkust daarentegen had spr. nog de onafhankelijkheid van de Batak- landen meegemaakt. Tegenwoordig vormt dit gebied een geliefkoosd toeristenoord. In de pe riode van Van Heutsz is de vestiging van het Nederlandsch gezag in alle uithoeken van In dië voltrokken. Dit heeft, aldus spr., een ze genrijken invloed op het bestuur gehad en daardoor op de welvaart der bevolking. De band tusschen Nederland en Indië moet ste vig blijven, betoogde de heer Tideman, in het belang van beide landen. In de jaren van 1910'12 hebben de z.g. in landsche bewegingen plaats gehad, die een natuurlijk gevolg waren van wat het Neder landsch bestuur had gebracht. De inheem- sche bevolking voelde den drang in zich. zelf iets tot stand te brengen en verzette zich te gen de eigen hoofden .Een gevaarlijker ele ment vormden de inlanders, die zich in Euro pa intellectueel ontwikkeld hadden en die op standige ideeën brachten. De geheele bewe ging liep echter dood in het interneerings- kamp van Boven-Digoel. De oorspronkelijke „inlandsche bewegingen" beschouwde de heer Tideman slechts als groeistuipen. Men heeft wel gewezen op het gevaar van onderwijs aan de inlanders, maar het gaat niet op, de bevolking dom te laten, zoo zeide spr. En dit onderwijs heeft al heel veel goede resultaten opgeleverd, zooals dagelijks in de practijk in Indië blijkt. Ook op economisch gebied is in den loop der jaren veel veranderd, vooral in den laat- sten tijd van malaise. Daarbij komt nog de wijziging in de internationale verhoudingen in de Pacific door de toeneming van den invloed van Japan. Hier valt nog wat te doen voor Ne derland: met name in Nieuw-Guinea moet men de kolonisatie krachtig ter hand nemen, wil men voorkomen dat de Japanners daar vasten voet krijgen. Er moet echter nog heel wat onderzocht worden omtrent de mogelijk heid of dit groote gebied tot ontwikkeling ge bracht kan worden. Tenslotte sprak de heer Tideman de hoop uit, dat de jonge menschen, die naar Indië gaan, zich met liefde en toewijding zullen ge ven aan de taak die hun daar wordt opgelegd. Na de lezing van den heer Tideman werd de interessante geluidsfilm „Mooi Indië" ver toond, die in opdracht van de stoomvaart maatschappij „Nederland", de Rotterdamsche Lloyd, de Java-China-Japanlijn en de Kon. Paketvaart Mij. door André la Varre is opge nomen. De heer Petit, secretaris van de af- deeling Amsterdam, gaf een korte inleiding tot deze film. „VEEL HEIL EN ZEGEN". Wegens het succes bij vorige opvoeringen zal het „De Boer van Rijk" ensemble te Haar lem nog één opvoering geven van Johan El- sensohn's vroolijk spel van dezen tijd, in 3 be drijven „Veel Heil en Zegen". Ditmaal in den Stadsschouwburg op Zon dagavond 19 Jan Mevr. de Boer-van Rijk ver vult de rol van Juffr. Dora, de kamerverhuur- ©ïcr. FILL4AL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. (Huis te Zaanen). NIEUWE AANWINSTEN. Nederlandsch e en in het Nederlandsch vert. romans. Basenau-Goemans e.a„ Kerstsproken; 2de bundel. Buck. Oostenwind. Westenwind. Coolen. Kerstvertellingen. Deledda, Elias Potolu. Last. Voor de mast. Wilma, Drie torens (Kerstverhalen) (Chr.) Wijsbegeerte-Zedekunde. Kierkegaard, Vrees en beven. Schweitzer, Cultuur en ethiek. Sterrenkunde. Van Brabant, 'n Kijkje in 't heelal. Jeans. Het nieuwe natuurbeeld. Techniek. Kooy. Maak het zelf. Meere, Het schildersambacht. 4 dln. Kunst. Van Hoorn. De Kretische kunst. Berlage. Het wezen der bouwkunst. Letterkunde. Coster. Het kind in de poëzie. Mariken van Nimwegen; bew. Beversluis. Land- en Volkenkunde. Hauser. Het laatste zeilschip. Stegenga. Oude landen en steden Geschiedenis. Van Loon. Amerika. Raptschinsky, Geschiedenis van hèt Rus sische volk, 2 dln. OPMERKINGEN VAN LEZERS Een abonné schrijft ons: Als belangstellende in de behandeling der strafzaak van den commies der Ned. Spoor wegen moest ik als nummer dertig in de rij der wachtenden in den regen twintig minuten wachten, toen de benedendeur half geopend Werd en een 20-tal kon binnentreden. Een tweede gelegenheid tot binnen gaan werd niet verleend. De publieke tribune kan wel 60 personen bevatten. Waarom moesten nu zoovelen te leurgesteld worden? Ons werd meegedeeld dat nimmer meer dan ten hoogste 45 personen op de tribune moger. worden toegelaten, die inderdaad veel meer personen kan bevatten. Toen dit aantal was toegelaten moesten uiteraard de andere wachtenden wel teleurgesteld worden. (Adv. Ingez. Med.) Lichten op tramvluchtheuvels vroeger aan. Op den weg OegstgeestHaarlem. Op verzoek om op donkere dagen de ver lichting van de verkeerszuilen op de tram vluchtheuvels bij de tramhalten op den weg OegstgeestHaarlem vroeger te doen ont steken, ontving de K.N.A.C. van den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat bericht, dat hieraan reeds aandacht was geschonken, ten gevolge waarvan door de betrokken Tramweg Maatschappij werd besloten de verlichting van de verkeerszuilen voortaan te doen ont steken en dooven door electrïsche schakel- klokken, zoodat men onafhankelijk wordt van den ti,jd waarop de gemeentelijke verlichting brandt, waaraan tot nu toe ook verkeerszui len waren verbonden. Door dezen maatregel zullen de ondervonden bezwaren grootendeels worden ondervangen. IR. B. WIGERSMA OVER EEN REDELIJK- DEMOCRATISCHE STAATS ORDEN ING. Voor de vereeniging tot studie van den Staat, afdeeling Haarlem, zal ir, B, Wigersma Woensdag 22 Januari in de Sociëteit „Ver eeniging" een voordracht houden, getiteld „Bespreking van een schets eener redelijk- democratische staatsordening". ONDERWUSVERKEERSCOMMISSIE. De raadsleden F. A. Bijvoet, J. Ph. H. Castricum, E. v. d. Wall en M. de Braai stel len aan den raad van Haarlem voor aan de Onderwijsverkeerscommissie te Haarlem over het jaar 1936 een subsidie te verleenen van f 200. CONSECRATIE VAN DEN BISSCHOP. Als consecrator van den gekozen Bisschop van Haarlem zal fungeeren Mgr. P. Giobbe. Apostolisch Nuntius-Internuntius te "s-Gra- venhage. terwijl Mgr. P. A. W. Hopmans en Mgr. A. F. Diepen, resp. Bisschop van Breda en 's-Hertogenbosoh, den consecrator zullen assisteeren bij de plechtigheden op 13 Fe bruari. BIJZONDERE STAND VAN PLANETEN. De Haarlemsche weer- en sterrelcundige kring deelt ons mede dat de planeten Venus en Jupiter, beide aan den ochtendhemel in Zuid-oostelijke richting zichtbaar, die thans ruim 2Vz uur voor de zon opkomen, en die elkaar de laatste dagen steeds meer nader den, Donderdag hun kleinsten afstand zullen bereikt hebben. Venus zal dan nog geen 1 1/2 gr., dus ongeveer 2 1/2 a 3 maansmid- dellijnen, ten Noorden van Juoiter staan. Des avonds zal men mogelijk, bij helder weer, kort na zonsondergang, in het Westen de immer vrij moeilijk waarneembare pla neet Mercurius kunnen vinden, die op Don derdag zijn grootste Oostelijke elongatie (schijnbare zonsafstand), nl. 18 gr. 50'. zal bereiken. De planeet gaat dan ongeveer 1 1'2 uur na de zon onder. Wellicht zal men ook nog enkele dagen daarna de planeet kunnen vinden, doch zij verdwijnt weer spoedig in de avondschemering. DE TIJDELIJKE WETHOUDER. In verband met overlijden van den heer Mr. J. Gerritsz stellen B. en W. aan den raad voor het raadsbesluit van 27 November 1935 te wijzigen in dier voege, dat daaruit geschrapt worden de woorden: „wegens diens ongesteldheid". Als de raad voltallig is wordt overgegaan tot benoeming van een definïtieven wethou der. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Onder leiding van de Commissie voor de werkavonden van de H.A.F.V. zal Donderdag 16 Januari a.s. in het clubgebouw der Ver eeniging, Ged. Oudegraoht 104, verder wor den gegaan met de werkzaamheden verbon den aan het verbeteren der negatieven in gezonden voor den wedstrijd „Licht en Scha duw" der H.A.F.V. Belangstellende amateur-fotografen zijn hartelijk welkom. FAILLISSEMENTEN. De volgende faillissementen zijn uitgespro ken door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 14 Januari: 1. A. C. E. Huykman, echtgenoote van A. van Welsenes, winkelierster, wonende te Haar lem, Marnixst-raat 67; Curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haar lem. 2. J. J. van Kilsdonk. bakker, wonende te Haarlem. Santpoorter plein 2: Curator: Mr. L. G. van Dam, te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der uit- deelingslijst van: 1. N. P. Lammens, gehandeld hebbende on der den naam Banketfabriek „Deno", wonende te Heemstede. Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. 2. De Vennootschop onder de firma V. Ph. Braun, gevestigd te Beverwijk; Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 3. P. H. M. Braun. wonende te Beverwijk. Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. G. Smeding, timmerman en metselaar, wonende te Haarlem; Curator: Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Haarlem. 2. E. de Vrij, schilder, wonende te Haarlem mermeer. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. COÖP. CENTRALE EIERYEILING PÜRMEREND G. A. WEEKBERICHT. Afdeeling eieren: Aanvoer: 85.000 eendeieren f 2,752,85. Broedeieren: f 4.50. 80.000 kippeneieren. 70-80 K.G. f 4.50—5.10. 65-66 K.G. f 4.10—4.30. 63-64 K.G. f 4.—4.20. 60-62 K.G. f 3.70—4.10. 58-59 K.G. f 3.70—3.90. 5G-57 K.G. f 3.703.80. 53-55 K.G. f 3.60—3.80. 50-52 K.G. f 3.50—3,60 Afdeeling pluimvee Oude kippen f 0.601.40 per stuk. Jonge hanen f 0.701.20 per stuk. Oude eenden f 0.400,60 per stuk. Kiloprijs oud kippen f 0.400.48. Jonge hanen f 0.60—0.70. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 911 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur- (Adv. Ingez. Med.) ills reparaties SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. RUSSISCHE AVOND. Drie „eerste uitvoeringen" het verhaal zou eentonig gaan worden, als het niet zoo verblijdend was. Hoe moet er in de afge- loopen week weer gewerkt zijn door dirigent Schuurman en zijn orkest, om dat weer klaar te spelen! Dat nu alles klaar was, in de beteekenis van „volkomen af", kon men nog niet zeg gen: met name Tschaikowsky's Vierde Symphonie eischt nog meer klaarheid in de snelle hoofddeelen om den ingewikkelden bouw en de gecompliceerde rythmen voor de hoorders te ontwarren, maar anderszins was er ook in de vertolking van dit werk zóóveel goeds, ja uitmuntends, dat men oor het gepresteerde over het geheel slechts be wondering en lof kan hebben. De eerste „noviteit", Glinka's Ouverture „Russian en Ludmilla" is al zeer bejaard en draagt de kenmerken daarvan. Behalve dat de geest van Rossini er door waart vindt men in de verwantschap van het hoofdthema met dat van het Allegro der Ouverture „Meeres- stille und gliickliche Falirt", Mendelssohn terug: het zangthema herinnert aan Mozart's tijd. Specifiek Russische elementen doen er zich niet sterk in gevoelen. In een heel andere sfeer brengt ons de muziek van den in 1899 geboren Alexander Tscherepnin, die door zijn 2de Klaviercon cert vertegenwoordigd was. Een andere per soonlijkheid, een andere tijd ook dan die van Glinka. Er ligt bijna een eeuw tus schen beiden. In Tscherepnin's Concert vindt men de voor vele Russische muziek zoo ken merkende frenetische herhalingen, het door hameren op eenzelfde gedachte. Maar men vindt er ook symptomen van onzen tijd in, bijv, het zoeken naar en aanwenden van nieuw geconstrueerde toonladders .Tsch. heeft in zijn Concert een negentonige ge bruikt. die men zich ontstaan kan denken door interpolatie van 3 halve toonsafstan- den in de heele tonen-toonladders, dus bijv. c, cis, d-e, f, fis-gis, a, ais (bes). Dat hieruit nieuwe harmonieën en nieuwe melodieën ge vormd worden, behoeft geen betoog, maar atonaal is het werk volstrekt niet. De bouw er van is zeer gesloten: één doorloopend ge heel, waarin verschillende onderdeelen te herkennen zijn, maar waarin het begin aan het slot terugkeert. De solopiano is er slechts bij wijlen bepaald solistisch in behandeld: meerendeels wordt zij coloristisch, omspelend of begeleidend aangewend. Met een in octa ven trillende gis-a in het basregister van het klavier vangt het werk aan; spoedig doet zich een tweematig motief hooren, eerst in de piston, dan in andere instrumenten. De ontwikkeling hiervan is zuiver .dynamisch en coloristisch, tot het Moderato met een kla gende melodie afwisseling brengt. Hier wordt de stemming meer lyrisch; verschillende in strumenten: klavier, kleine fluit, cello, hoorn, treden solistisch op. Weer later komt een zeer pregnant achtmatig thema, een vondst die Mahler geëerd zou hebben; dit wordt het onderwerp van een reeks variaties Aan 't einde daarvan speelt de solohoorn het van achteren naar voren: een omkeering die men gemakkelijker met de oogen, dan met de ooren gewaar wordt! De lange orgelpunten komen in vele Russische muziek voor. De naar het mij voorkomt zeer moeilijk te memoriseeren solopianopartij werd door Paul Fr enkel met volkomen zekerheid en volkomen beheersching gespeeld. Het was een arbeid, waarbij hij zich indienst van het werk stelde en zijn eigen persoon op den ach tergrond moest doen treden; een betrekke lijk ondankbare arbeid dus. Gaarne hadden we den uitstekenden pianist in meer solis tisch werk gehoord; intusschen moeten we hem er dankbaar voor zijn, dat hij ons heeft doen kennismaken met een merkwaardig stuk muziek, en aan Schuurman die de las tige problemen welke het doen aansluiten der orkestpartij stelt, geheel opgelost had, komt ook een woord van hulde toe. De 4de Symphonie van Tschaikowsky maakt reeds lang deel uit van het repertoire der groote orkesten. Zij zal nu ook wel op dat der H.O.V. blijven en. ik wil een uitvoeriger bespreken liever bewaren voor later, wanneer ons orkest er zich nog meer vertrouwd mee gemaakt zal hebben. De beide midaendeelen gelukten reeds nu veelszins voortreffelijk. Het Pizzicato ostinato werd met groote virtuosi teit uitgevoerd: de hobo speelde in Andantino verrukkelijk. De snelle hoofddeelen zijn min der overzichtelijk van bouw dan die der veel vroeger beroemd geworden 5de en 6de Symphonie; in de Finale der 4de komt bo vendien veel voor, dat voor ons gevoel ruw en van problematische kunstwaarde is. In het eerste hoofddeel zit echter een harts tocht die ook lauwe Westerlingen kan mee slepen. Moussorgsky's „Une Nuit Sur le Mont chauve" was het eenige nummer van het programma, dat ook vroeger reeds door ons orkest werd uitgevoerd. Het miste ook dit maal zijn werking niet. De belangstelling voor dezen Russisc'nen avond was minder groot dan die voor de voorafgegane der polynationale reeks. De afwezigen hadden ongelijk. K. DE JONG. HET TOONEEL. POLLY PERKINS. Opvoering door T. O. N. E. V. O. „Polly Perkins" blijkt nog steeds een ge liefkoosd stuk op het repertoire der amateur- vereeniging te zijn, wat niet te verwonde ren is, want dit leutige blijspelletje zal zijn charme wel ten allen tijde blijven behouden. T.O.N.E.V.O. heeft er gisteren in den schouw burg aan den Jansweg een opvoering van gegeven en haar aanhangers hebben zich er best mee geamuseerd getuige de vele reac ties die het stuk onder het publiek teweeg bracht. Die bijval was volkomen gerechtvaar digd. want d? Tonevodames en -heeren zijn er in geslaagd dit luchtige „spel van liefde en list" in een vlotte vertooning voor het voetlicht te voeren. De humor van het stuk kwam overal naar behooren tot uiting en het samenspel sloot over het geheel genomen goed, zoodat regisseur G. H. Poilé met vol doening op zijn taak kan terugzien. Met genoegen hebben wij in de hoofdrol het spel van mevr. J. de VosJacobs als mevr. Calthorpe, alias Polly Perkins, gadege slagen. Zij schonk aan dit persoontje een pit tigheid en een charmanten eenvoud, die bij zender frappeerde. Houding en gebaar toonde zij volkomen te beheerschen en haar aandeel in de dialogen liepen van een leien dakje. Een Polly Perkins, die er wezen mocht! Naast haar noemen we in de eerste plaats den heer Pollé. die de rol van den stoïcijnschen neef Robert Gilmour op fcich genomen had. Dit heer schap vereischt veel routine op het gebied droogkomiekerigheid en zijn uitbeelding bleek een kolfje naar de hand van den heer Pollé te zijn. De vele lachsalvo's, die uit de zaal opste gen, vonden aan ook meestal hun oorzaak in de verschillende komische situaties, waarvan deze speler de centrale figuur vormde.Den heer Th. van der Have was de rol toebedeeld van den sympathieken Fergus Wimbush, de man met de groote liefde voor zijn vaderland Ca nada en zijn zoo mogelijk nog grootere liefde voor de beminnelijke Polly; een rol, die met veel overtuiging gespeeld werd. De heer J. C. van Elten had als oom Priestley tal van goede momenten, al hadden we om sommige piaatser. gaarne wat meer uitdrukking in zijn soel gezien. Voor Fergus' jongste zuster Mary speelde mej. Rie Geerling die deze overmoe dige robbedoes alle recht deed wedervaren. Ruth Wimbush de u van Ruth moet als oe en niet als een korte u uitgesproken wor den! was in handen van mevr. C. van Kouteien—Zaayer. Het type van Fergus' be dillerige zuster had zij over het algemeen wel goed getroffen: echter was haar spel niet overal van gelijke hoogte. Een paar kleinere rollen werden vervuld door mevr. B .van Delden als mevrouw Hub bard. mej. Rie van der Voet als het dienst meisje Mart-ha en door den heer H. Budde. die een grappige caricatuur leverde van het verwijfd jongmensch Richard Hubbard. Ongetwijfeld zal Tonevo er geen spijt van hebben met Polly Perkins ten tooneele ver schenen te zijn, want gelijk opgemerkt werd is het stuk er goed ingegaan en hebben de toe schouwers, die in flink aantal opgekomen waren er een paar vroolijke uurtjes mee be leefd. Het hartelijk applaus, dat aan het einde der opvoering spelers en regisseur ten deel voel. gaf dan ook de gevoelens van het publiek ten opzichte van het gebodene vol komen weer. Het Russisch Ballet van Parijs. Zouden de buitenlanders zich Holland nog steeds voorstellen als het land van melk en honing? Wij moeten dat wel gelooven, wanneer wij zien, dat het Russisch ballet van de Opera Comique te Parijs in dezen tijd een tournée door ons land durft maken. Men zal hun misschien hebben verteld, dat Kurt Jooss hier overal voor uitverkochte zalen heeft ge danst, maar ja, dat was nu eenmaal Kurt Jooss en niet elk ensemble brengt een ballet als Der grüne Tisch. Vol was het gisteren in onzen Stadsschouwburg dan ook allerminst, al viel mij het bezoek nog mee. En wie dezen ballet avond hebben bezocht, zullen zeker ook geen spijt van hun avond hebben gehad, want het was zeer goede danskunst, die deze Russen ons hebben gegeven. Zoo superieur als het Russisch ballet van Monte Carlo, dat wij hier 4 jaar geleden heb ben gehad, was dit. ensemble zeker niet. Dit bleek reeds dadelijk uit het eerste nummer, Les Sylphides, op muziek van Chopin, welk ballet wij in dezelfde choreographie van Fokine ook van de Russische groep uit Zuid- Frankrijk hadden gezien. Het Parijsche en semble had in dit „ballet blanc" niet die veder_ lichte en aanbiddelijke gratie van de Russen, die hun hier vooraf zijn gegaan en de solo danseressen hoe goed overigens hadden ook niet die onfeilbare techniek van Tamara Toumanova en Riabonchinska. Ook waren er in dit ensemble niet zoo onvergelijkelijke dan sers als David Lichine en de voor ons onver getelijke Leon Woizikowsky. Maar <^at dit toch ook een voortreffelijk ensemble was, mochten wij in de volgende nummers constateeren. Nog niet zoo zeer in de Suite Caucasienne, die wel trof door de kleurrijke costuums, maar waarin wij toch behalve bij Margaret Severn de volkomen overgave en het meesleepend elan misten. Het was voor een Suite Caucasienne over het algemeen wat te mat, te weinig hartstochtelijk Russisch. Maar in de Bolero op de beroemde muziek van Ravel heeft dit ballet ons wel volko men schadeloos gesteld. Het. was wel eigen aardig, dat deze Russen in een Spaansche dans verreweg het beste van den avond ga ven. Dat werd een bailet van gloeiende pas sie en zwoele hartstochtelijkheid, opwindend en fascineerend en het eenige, dat er feite lijk aan ontbrak, wasde opzweepende muziek van Ravel. Hoe dikwijls hebben wij bij het hooren van Ravel's Bolero door het orkest van Mengelberg niet gewenscht om deze muziek ook eens te zien dansen. Nu zagen wij het en in de dans was volkomen het aldoor stijgend en beklemmend cres cendo van Ravel's Bolero, maar in de mueiek hoorden wij het niet. omdat een pianist on mogelijk bij machte is een orkest te vervan gen. En wij dachten nu bij het zien van deze Boiero: welk een overweldigenden in druk zou deze dans maken, als ze werd voort gestuwd door de muziek van Ravel. Het- ballet was prachtig van conceptie en uitvoering. Het. was van een vertei*ende pas sie „en brülant les planches", zooals de Franschen het zoo teekenend zeggen. En in deze dans zagen wij ook. hoe voortreffelijke kunstenaars Slavinskv en Margaret Severn ja, zij vooral zijn. Prachtig was het dansen van Margaret Severn in haar golven de lijnen en het heele ensemble volgde haar In een meeslependen climax. Het was een dans van zuidelijken gloed van Spaansch temperament, kleurrijk ook door de zeer mooie costuums. Welk een superieure karakterdanseres Mar garet Severn is. bewees zij ook in de masker- dansen, die de Bolero voorafgingen. Margaret Severn danste verschillende dansen telkens met ander masker en het was verbluffend, hoe ze het karakter van het masker In haar dansen wist te leggen. Van welk een sugges tieve werking het masker is, bleek wel dui delijk uit deze dansen, maar men moet wel een zeer groot kunstenaar zijn om met een zoo feillooze zekerheid de expressie van het masker ook in den dans tot uitdrukking te brengen. Nu eens satanisch, dan weer kin derlijk onschuldig was dit dansen, al naar het masker, dat zij droeg en verrukkelijk geestig was het slot van dezen dans. teen zij als een onnoozel meisje het groteske ten top voerde. Bravo en nog eens bravo voor deze serie vol maakte dans-uitbeeldingen. Van een heel ander genre was het dansen van Ruth Makand en haar mannelijken part ner Kari Kamakoski. Dat was de zuivere tec- nendans, zooals wij dien van het oude ballet kennen. Men bewondert het om zijn virtuosi teit en onfeilbare techniek doch het is een soort van dansen, die ons koud noch warm maakt. Maar verbluffend knap is het zeker. Na de pauze kregen wij het ballet uit Borodine's Prince Igor en ook c!t trof door temperament, fougue en kleurrijkdom. Het was een zeer mooi slot, al bleef het als ge heel onder de vurig gedanste Bolero van vóór de pauze. Een avond dus van voortreffelijke dans kunst. die bij het publiek terepht, een zeer groot succes had. De heer Leonarde Pearce begeleidde de verschillende dansen zeer mu zikaal od den vleugel en wij mogen het hem niet wijten, dat hij niet bij machte bleek een heel orkest te vervangen. Daartoe zou zelfs de grootste pianist niet in staat zijn geweest. J. B. SCHUIL. NEDERLANDSCHE SMALFILMLIGA. Op Vrijdagavond 17 Januari houdt de afd. Haarlem van de Smalfilmliga haar jaarlljk- schen propaganda-avond in de Soc. Vereeni ging. Zijl weg. De heer Hunningher zal bij een aantal door hem opgenomen films laten zien, wat een gemiddeld amateur kan bereike?i. DONDERDAG 16 JANUARL HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram. pl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Om roeporkest. 11.00 Ensemble Lismonde, en voor dracht. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram. pl. 1.45 Gram. pl. 2,00 Omroeporkest en soliste. 3.00 Kniples. 3.45 Gram. pl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram. pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 De AVRO- Decibels en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen 7.05 Vocaal voncert. 7.30 Engel- sche les. 8.00 Berichten. 8.10 Calvet-kwartet. 8.35 Radiotooneel. 8.55 Gram. pl. 9.30 Concert gebouw orkest, Wlasof-koor en solisten. 10.15 Gram. pl. 10.15 Gram. pl. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten. 11.10 Uit Carlton, Am sterdam: Veres Lajos en zijn orkest. 11.30 12.00 De AVRO-Decibels. HILVERSUM II. 301 M. 8.00-9-15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. pi. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram. pi. en orkestconcert. 2.00 Handwerkles. 3.15 Voor de vrouw. 3.45 Gram. pl. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. Jeugd. 5.15 Gram. pl. 5.50 Concert (viola d'amore, viool, altviool, en cello).. 6.45 Cau serie. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekover zicht. 8,00 Berichten. 8.05 Gram. pl. 9.00 Cau serie. 9,30 Orgelconcert (Om 10.05) Berichten. 10.30—11.30 Gram. pl. DROITWICH 1500 M. 11.25 Orgelspel. 11.50 Gram. pl. 12.20 Popu lair concert. 1.35 Gram. pl. 2.35 Mantovani's Tipica Orkest. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 Gram. pl. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Zang. 7.15 Spanasche les. 7.50 Lezing. 8.20 Het Compoli-Trio. 8.50 Opera concert, mmv. solisten, koor en orkest. 9.50 Berichten. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Het Par- kington-kwintet, mmv. solisten. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 11.20 Omroeporkest olv. André. 3.20 Gram. pl. 4.20 Gevar. concert. 5.20 Radiotooneel. 8.20 Zang. 9.05 Nat. Orkest olv. Inghelbrecht. 11.0512.35 Dansmuziek en. populair concert). KEULEN. 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Omhroeporkest, -koor, - Schrammelensemble en solisten. 1.35 Gram. pl. 3.20 Gevar. programma. 5.20 Om- roepkleinorkest, 7.30 „Egmont", Beethoven. Mmv. het Omroeporkest olv. BuschkÖtter. 9.50 —11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest olv. Ga- son. 1.50—2.20 Gram. pl. 5.20 Religieuze muziek 6.35 Orgelconcert. 7.20 Gram. 8.20 Salonorkest. 8.50 Hoorspel. 9.20 Cabaret. 10.30—11.20 Gram. pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram. pl. 8.20 Omroeporkest. 3.50 Ca baret. 9.35 Omroeporkest. 10.3011.20 Gram. Pl OFUTSCHLANDSEXDER. 1571 M. 7.30 Dansmuziek uit Hamburg. 8.20 Radio tooneel. 9.20 Berichten. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.35 Chr. Sinding-con- cert (Gram. pl.).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7