Voortzetting begrootingsdebat. Overwerkt? jii.i.uj.iriiniiii.i.u.i ZXTERDX'G 18 J A" NU A RI '1935 H'A'SRCEM'S t)A"'GBE'AD S Uit Haarlem's Gemeenteraad. 4 Belangrijke discussies over het woningvraagstuk. Achterstand in het onderhoudswerk van straten, torens, gebouwen, enz. Uitvoering van dit werk in werk verschaffing. Bijzonderheden over den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis. Schoolkinderen uit de woonschepenhaven krijgen vrij vervoer op de pont. (VERGADERING VAN VRIJDAG.) Volksgezondheid Bij de voortzetting van haar rede over bo venstaand' onderwerp heeft mej.Broersma (s.d.a.p.) nog gezegd: Schoolvoeding is natuurlijk geen ideaal. De kinderen behooren normaal in het gezin ge voed te worden. Maar wij verkeeren nu een maal in een abnormalen tijd. Er moet voor de kinderen gezorgd worden. Er is bij verschil lende ouders verzet tegen de Schoolvoeding. Een moeder stuurt haar kinderen liever niet naar Schoolvoeding. Misschien is de gezond heidstoestand van vele moeders slecht, omdat zij het eten uit eigen mond sparen om de kin deren zelf thuis te geven wat noodig is. Maar bij die ouders zal het verstand ook moeten werken. Veel zou verbeteren als de schoolvoeding niet in afzonderlijke lokalen werd gegeven, maar in de scholen. Dan gaat het karakter van bedeeling er af. Natuurlijk zullen er be zwaren tegen zijn, maar willen B. en W. niet onderzoeken of „Kindervoeding" niet zóó te reorganiseeren is, dat de schoolvoeding op school gegeven wordt. Het is juist wat de heer van Liemt gezegd heeft: laten wij zorgen dat wij in de toekomst niet voor een ontredderd geslacht komen te staan. Spreekster vond het jammer, dat de school artsendienst afgeweken is van de oude me thode om op geregelde tijden alle schoolkin deren te inspecteeren. Kan de oude toestand niet hersteld worden? De heer Visser (C. H.) verheugde er zich over dat er binnenkort eindelijk een goede huisvesting voor den Geneeskundigen Dienst zal komen. Spoed moet daarbij zooveel moge lijk betracht worden. Wat de gezondheidstoestand der bevolking betreft maakt Nederland een goed figuur in vergelijking bij het buitenland. Hulde aan onze huismoeders die de kunst ver staan het eten smakelijk te bereiden. Zij ste ken daarbij gunstig af bij de vrouwen in Duitschland en vooral bij de Russen (gelach). Voeding in de gezinnen is normaal, maar ook buiten de gezinnen kunnen de kinderen goed eten krijgen. Spreker verdedigde het voorstel door hem ingediend om in de zweminrichting aan de Kleverlaan weer een goede en hygiënische af scheiding te maken tusschen het heeren- en damesbassin. Waarom zijn B. en W. tot die wijziging over gegaan zonder den raad daarin te kennen? Zij konden toch vermoeden dat er in den raad principieele bezwaren zouden bestaan. B. en W. hebben gezegd, dat de vroeger be staande afscheiding onhygiënisch was. Welnu laten B. en W. dan voor een hygiënische af scheiding zorgen. De geheele quaestie heeft met sport en spor tiviteit niets te maken. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Particuliere inrichtingen kunnen, zoo zij dat willen, desnoods gemengde baden toestaan, maar in de gemeentelijke inrichtingen moet men daartegenover een goed voorbeeld geven. Desnoods moet de gemeentelijke inrichting dün maar verlies opleveren. De Stadsschouw burg levert ook verlies op. Protestantsche ouders denken op dit gebied hetzelfde als R.K. ouders. Een drijvende balk is geen afschei ding. Het college van B. en W. had moeten zorgen, dat er geen protesten uit den Raad en de burgerij komen. De schoolkinderen zijn ook bijna gemengd aan het zwemmen.. Spreker acht het voorstel-Klein om het salaris van twee geneeskundigen van den Geneeskundi gen Dienst te verhoogen onjuist. Men moet in dezen tijd geen salarissen verhoogen. De heer Noordhoff tS.D.A.P.) besprak de tandheelkundige verzorging van de kin deren op de kleuterscholen. Het melkgebit wordt vaak zoo verwaarloosd, dat het niet meer in orde te brengen is. Er mag op dit ge bied van een volksziekte gesproken worden. De ziekenfondsen geven veel geld uit voor de tandverzorging van ouderen. Maar zou het niet beter zijn met de kleuters te beginnen. Dat kon ook wel eens voordeeliger zijn. B. en W. hebben evenwel in hun memorie van ant woord zonder meer gezegd: ,.de tandverzorging is eenmaal bij den Schoolartsendienst afge schaft". Zoo kunnen B. en W. er zich echter niet afmaken. Laten B. en W. het vraagstuk nog eens bekijken. Op velerlei gebied bestaan te Haarlem com missies en comité's, maar op het gebied van de bevordering van de volksgezondheid bestaat niets. De sociaal-hygiënische vereenigingen moeten tot concentratie komen. In die con centratie zal ook een lid van het college van B. en W. opgenomen moeten worden om lei ding te geven. Laten B. en W. deze quaestie eens overwegen. Vooral in dezen crisistijd is veel te doen op dit gebied. Met deze ordening behoeft niets stuk ge maakt te worden, maar dit behoeft niet als er een soort gezondheidsraad voor Haar lem wordt gevormd. De heer Bart els (S.D.A.P.) vond het te betreuren, dat in den raad van Haarlem (de vijfde stad des lands) gesproken moet wor den over een onderwerp zooals nu door den lieer Visser ier sprake is gebracht. De klan ken die gehoord werden zijn niet nieuw. Er wordt in het algemeen daarbij nogal over dreven. Het gaat hier niet om gemengde ba den. rnaar over een hooge of lage afschei ding. Heeft de tegenwoordige toestand tot excessen geleid? Wij moeten oppassen niet te wiilen optreden als zedenmeesters. Vraag stukken als deze lost men niet op met af scheidingen, in tegendeel men maakt de r.ioeiiijkheden erger Het zedelijk en moreele peil der Haarlemmers zal door het behoud van den bestaanden toestand niet in ge vaar worden gebracht. Alleen in de zweminrichting aan de Hout vaart kan gratis gezwommen worden. Kunnen de 33 uren voor gratis zwemmen niet over de twee inrichtingen verdeeld worden. Dan kun nen de menschen uit Haarlem-Noord naar de Kleverlaan gaan. De heer Klein (r.k.) vond de S.D.A.P. niet verdraagzaam, omdat zij zich keert tegen de rechtsche groepen die principieele bezwaren hebben tegen den bestaanden toestand in de zweminrichting aan de Kleverlaan. Spreker verdedigde zijn voorstel aan twee geneeskundigen van den Geneeskundigen Dienst een salarisverhooging te geven. Hier is een onrecht goed te maken. Het best is evenwel dit voorstel eerst naar het Overleg te zenden. Na het onderzoek van den Geneeskundigen Dienst naar den voedingstoestand der kinde ren te Haarlem kan gezegd worden dat er niet gebleken is dat er hier ondervoeding be staat. Maar het onderzoek kan niet anders dan oppervlakkig zijn. Men moet het onderzoek voortzetten, want eerst een latere controle kan materiaal voor vergelijking leveren. Intusschen brengt spreker hulde aan den Ge neeskundigen Dienst voor het uitstekende werk bij deze enquête geleverd. De heer Noordewier (communist) hechtte niet veel aan de resultaten van het onderzoek. De methode van onderzoek is nie goed geweest. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat liet onderzoek heeft uitgewezen, dat de voedingstoestand van kinderen van ge steunde ouders het best was. De Schoolvoeding wordt in te weinig loka len verstrekt. De afstanden zijn te ver boven dien moet het stempel van het minderwaar dige van de schoolvoeding af. De heer Visser weet niets van de voe dingstoestand in Rusland. De inlichtingen zijn uit verkeerde bron. De heer Visser en zijn partij genooten sleepen den heer George Overstegen door het land om hem in de kerken te laten verteleln hoe de toestand in Rusland is. (Geroep: waar is dat?) Hij blijft voorloopig nog ver van huis, in Friesland en Drente spreekt hij. Wie zal even wel waarde hechten aan de woorden van zoo iemand? Als de heer Visser onzedelijkheden wil zoe ken, dan moet hij niet naar 'n zweminrichting gaan. Daar is van onzedelijkheid geen sprake. Spreker komt uit een Protestantsch dorp, daar werd aan de openbaren weg geheel naakt ge zwommen. Zoo zal het daar nog wel zijn. Er wordt evenwel geen onzedelijkheid in gezien De heer Van der Veldt (r.k.) vreesde dat de gezondheidstoestand in onze stad niet best is. Er is nood er heerscht groote nood in Haarlem. B. en W. meoten daarnaar een on derzoek instellen. De Hollandsche vrouw kan het eten wel goed klaarmaken, maar in vele gezinnen van werkloozen moeten de vaders en kinderen de keuken uit als moeder kookt, want zij mogen niet zien dat zij de waterkraan open zet. omdat er te weinig vet of boter is. Mevrouw Schel te ma (V.B.) wilde het voorstel Klein steunen als daarin ook begrepen wordt het salaris van mevrouw Hazevoet. De heer Klein (r.k.): Wij hebben geen be zwaar. De heer Castricum (r.k.) was het met den heer v. d. Veldt eens voor zoover het zijn standje aan den heer Visser betreft. Gezinnen met 5 of 6 kinderen kunnen van den steun niet leven. Er wordt armoede geleden. Spreker was tegen het voorstel Klein om de salarissen van de geneeskundigen te verhoo gen. De raad heeft dit onlangs reeds afge wezen. Wat de zweminrichting aan de Kleverlaan aangaat.pleitte spreker, voor het aanbrengen van een goede afscheiding. Waaróm h^eft men van links bezwaren daartegen?' De heer de Braai (A.R.) verdedigde ook het voorstel inzake de afscheiding in de zwem inrichting. Spreker vreest dat er veel moeilijkheden zullen rijzen als men iets wil doen voor orde ning op het gebied der sociaal-hygiënische vereenigingen, omdat de vereenigingen zelf standig willen blijven. Maar men behoeft de moeilijkheden niet uit den weg te gaan. De heer Weustink (r.k.) steunde ook het voorstel Visser over de zweminrichting. De voorzitter zei dat het moeilijk is na te gaan hoe de gezondheid der bevolking over 10 jaar zal zijn. Wel weten wij dat wij nu doen wat wij kunnen, laten wij hopen dat het over 10 jaar met de gezondheidstoestand zal mee vallen. Blijkbaar zijn er nog vele ouders die er tegen opzien hun kinderen naar Schoolvoeding te zenden. De overheid kan daaraan evenwel niet veel doen. Overwogen zal moeten worden of het in de toekomst voor de gemeente noodig is hog meer te doen voor de bevordering van den gezond heidstoestand der kinderen. De schoolartsendienst kan thans niet alle kinderen op de scholen controleeren. Aan de onderwijzers moet gevraagd worden de kin deren voor onderzoek aan te wijzen. Als in de toekomst de financiën beter worden kunnen er weer meer schoolartsen aangesteld worden. De voorzitter vindt het jammer dat in het voorstel Klein de directeur van den Genees kundigen Dienst is uitgesloten. De kinderen van ziekenfondsleden kunnen voor hun tanden ook naar de artsen gaan. Nu weer de schoolartsendienst in te stellen gaat niet. De heer Noord ho'f fals men wacht tot de tanden der kinderen ziek zijn is het te laat. Er ihoet geregeld controle zijn. De voorzitter: dat is juist, controle is er nu niet. Wij kunnen overwegen of de schoolartsen iets op dit gebied kunnen doen met hulp van een jeugdig tandarts. Concentratie op het gebied van de sociaal- hygiënische vereenigingen zouden B. en W. gaarne bevorderen, maar ook het college vreest moeilijkheden. B. en W. zullen pogen zoo mogelijk de gele genheid voor schoolvoeding nog te verbeteren. De heer Boes (V.D.i, wethouderzal over wegen of aan de Kleverlaan nog uren zijn te vinden voor kosteloos zwemmen. Als de onderwijzers bereid zijn kosteloos mede te werken voor schoolvoeding op scholen willen B. en W. een proef op verschillende scholen nemen waar 'n lokaal vrij is. Over de Schoolvoeding zelf is spreker zeer goed te vreden. De kinderen happen graag in dit voed sel. het smaakt. De kleinen die het gebruiken zullen wel geen nadeel van de crisis hebben voor zoover het de voeding betreft. Als spreker de heer Visser hoort spreken zooals nu over de zweminrichting, dan spijt het hem haast, dat hij hem als onderwijzer lezen en schrijven heeft geleerd (gelach). De oude toestand in de zweminrichting was on hygiënisch omdat de doorgang met kleedka mertjes tusschen de beide bassins niet aan de eischen voldeed. Toen deze verbouwing plaats had is een balk als afscheiding der bassins gemaakt. De bezoekers der beide baden kunnen elkaar zien als ze elkaar willen zien. Maar wat is er dan nog te zien? Een vrouw die druipen de uit het water komt, heeft juist het mooie vrouwelijke tijdelijk verloren. Zouden de personen die op een absolute af scheiding prijs stellen zich niet het offer kun nen getroosten om naar de Houtvaart te gaan? Voor R.K. kinderen zal gezocht worden naar uren waarop zij afzonderlijk kunnen' zwemmen. Als wij de afscheiding weer -zouden moeten aanbrengen (al is het dan maar een zeil) dan zullen daarmee nog veel kosten gepaard gaan. Door de afscheiding zou bovendien het heer lijke vrije ruime weer uit de inrichting ver dwijnen. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder, zei dat de quaestie der afscheiding in de zweminrichting aan de Kleverlaan in de com missie voor de Lichamelijke Opvoeding be sproken is. De afgevaardigden der Protestant sche vereenigingen hebben toen geen bezwa ren gemaakt. Als de R.K. bezwaren hebben moeten zij desnoods naar de Houtvaart gaan. De bezwaren inzake de R.K. schoolkinderen zullen ondervangen worden. Na deze toelichtingen verklaarde de heer B ij v oe t (r.k.) dat hij geen reden meer vindt om voor het voorstel Visser te stemmen. De heer Van Te te ring (r.k.): ik denk er ook zoo over. De heer Peper (communist) vond de ge legenheid voor kosteloos zwemmen te klein. Dan moeten de uren voor betaald zwemmen maar verminderd worden. De heer Boes (V.D.), wethouder: 33 uren voor kosteloos zwemmen achten B. en W. ge noeg. Bij de replieken vroeg de heer Noord hoff (s.d.a.p) of B. en W. alsnog willen toe zeggen. dat zij een onderzoek willen instellen naar den gezondheidstoestand in de gezinnen van gesteunden. Mej. Broersma (s.d.a.p.) vroeg of uit het antwoord van den voorzitter kan worden af geleid, dat B. en W. een onderzoek willen in stellen naar de kosten van een uitbreiding der Schoolvoeding. De voorzitter knikt toestemmend. De heer Visser (C.H.) zei, dat aan de Kleverlaan ook Protestantsche kinderen moe ten zwemmen. De voorzitter: wij zullen ons beraden over het beste systeem voor een onderzoek naar de gezondheidstoestand in de gezinnen der werkloozen. Het voorstel Visser om in de zweminrich ting aan de Kleverlaan weer een afscheiding aan te brengen werd verworpen met 28 tegen 10 stemmen.. Voor Klein, v. d. Veldt, Visser, Wolff, Kuiper, Klein Schiphorst, Castricum, v. Kessel, de Braai en v. Engelen. Het voorstel Klein inzake de verhooging dei- salarissen van geneeskundigen bij den Ge- neskundigen Dienst namen B. en W. voor voor hun tanden ook naar de artse ngaan. Nu voorstel -klein de directeur van den Genees- j Blijkbaar zijn nog vele ouedrs die er tegen praeadvies. V olkshuisvesting. De heer Meyers (s.d.a.p.) zei, dat er te Haarlem gebrek is aan goedkoope woningen, daarentegen 'n overschot van middenstands woningen. Dit laatste kan elk in Haarlem constateeren. Het aantal leegstaande woningen te Haar lem is zeker 4 pet. wat veel te hoog is. Een kapitaal van 2 a 3 millioen staat hier rente loos. Dat geldt had op betere wijze besteed kunnen worden. Zooals het te Haarlem is is het overal elders. Iemand die politieagent geweest is, werd eigenbouwer. Hij en vele andere hebben veel middenstandswoningen gebouwd. Moesten daarmee doorgaan, omdat zij anders weer zonder werk kwamen. Nu is de strop geko men, de bouw is vastgeloopen. Tallooze bou wers zijn al failliet gegaan. Het gevolg is nu dat het werkloozencijfer van de bouwvak arbeiders tot 67 pet. is gestegen. Moet de gemeente niet regelend optreden? Er dient een beperking te komen in het aan tal middenstandswpningn. anders wordt de toestand nog onhoudbaarder. Aan dit werken in negatieven zin zijn even wel zeer veel moeilijkheden verbonden. De rijkswetgever zal eerst de gemeenten grooter bevoegdheden moeten geven tot aanvulling van de bouwverordening. Daartegenover moeten er goedkoope wonin gen voor rekening der overheid gebouwd wor den. Daaraan is behoefte. Bovendien kan men dan iets doen ter bestrijding van de werkloos heid onder de bouwvakarbeiders. Er zijn nog veel krotwoningen die gesloopt moeten worden. Zijn B. en W. bereid om te trachten bij het rijk daarvoor geld los te krijgen? B. en W. hebben ongetwijfeld al veel ge daan voor huurverlaging te Haarlem. Maar is er nog niet meer te doen? Ook wat be treft de vele middenstandswoningen met overheidssteun gebouwd. Ook is behoefte aan huizen voor ouden van dagen. De heer Peper (communist) betoogde ook. dat er een groot tekort is aan goed koope woningen. Er zijn de laatste jaren wel veel dure huizen gebouwd, maar daaraan hebben de arbeiders en werkloozen niets. Blijkbaar hebben B. en W ook nog geen de finitieve bouwplannen, zij zeggen alleen heel vaag dat er plannen in voorbereiding zijn. B. en W. hebben niet genoeg gedaan voor huurverlaging, vooral wat de arbeiderswo ningen betreft. Er zijn zelfs .complexen arbeiderswoningen die winst afwerpen. Bij gebleken onmacht treden B. en W. strenger op tegen de huurders van arbeiders woningen dan bij middenstandswoningen. Er moet meer toegevendheid betracht wor den. De heer Visser (C.-H.) vond de toege paste huurverlaging niet voldoende. De hu ren moeten nog meer naar beneden opdat de huizen van de vereenigingen en stichtingen bewoond worden en blijven. Op het Rozen- hagenplein zijn van de 24 woningen nog slechts 2 bewoond. Dit komt omdat de parti culiere huizen in de buitenwijken mooier en goedkooper zijn. Als wij nu nog meer arbeiderswoningen bouwen verergeren wij nog het kwaad. De vraag is: hoe krijgen wij de goede wo ningen die leeg staan weer bewoond? De heer Klein Schiphorst (r.-k.) herinnerde aan zijn jaren geleden gedaan voorstel om Openbare Werken en Bouw- en Woningtoezicht tot één dienst te vereenigen Nu heeft hij dit weer in de afdeelïngen "be pleit. maar B. en W. hebben het afgewezen. Toch blijft hij er op aandringen. Vereeniging zo ueen groote financieele besparing kunnen geven. Spreker heeft al jaren geleden gewaar schuwd voor de dreigende overproductie van woningen. Het zou verkeerd zijn de oplossing te vinden in den bouw van goedkoope arbei derswoningen. Voor 3 of 4 gulden huur is geen behoorlijke arbeiderswoning te bouwen. Anders moet f 1000 of f 1500 per woning door de overheid bijbetaald worden. Rationeeler is op de thans bestaande woningcomplexen af te schrijven, de strop der hoogconjunctuur te nemen en de huizen goedkooper verhuren, Laat de regeering de knoop doorhakken, er zit toch op den duur niets anders op. Laten wij om de bouwvakarbeiders te hel pen dan liever scholen of andere openbare gebouwen zetten. Spreker wil niet opnieuw spreken over de huizen van Tuinwijk-Zuid. Afbreken doet men ze toch niet maar verhuren ook niet. Laat men er eenie afbreken ondat er blok ken van 3 of 4 huizen komen, dan wordt het complex aanlokkelijker. DE AVONDVERGADERING. De heer Rein al da (s.d.a.p.), wethouder, begon met te zeggen, dat B. en W. tevreden kunnen zijn over de opmerkingen in den raad bij dit hoofdstuk gemaakt. Zoowel wat het heden als het verleden betreft. Wat de quaestie der vereeniging van Open bare Werken betreft zal spreker de beant woording uitstellen tot hoofdstuk 6. daar an dere sprekers daarover ook nog willen spreken. Het vraagstuk der volkshuisvesting is meer een vraagstuk van huren dan van bouwen. Er moet een scherpe scheiding gemaakt worden tusschen arbeiders- en middenstandswonin- gen. Dit zijn twee heterogene bestanddeelen. In 1934 en 1935 zijn B. en W. in staat geweest de huren der arbeiderswoningen belangrijk te verlagen. De woningen met overheidssteun ge bouwd zijn van begin 1934 tot eind 1935 ruim f 100.000 in huur gedaald. Toch zijn vele huren nog te hoog. Maar alles wat verder zou gebeu ren. zou alleen door de gemeente gedragen moeten worden en dat gaat niet. Dan zouden daarvoor de belastingen verhoogd moeten wor den. B. en W. zullen evenwel bij de regeerin<_ aandringen op andere maatregelen om de huur-quaestie beter te regelen. Wat de middenstandswoningen betreft wordt een belangrijk tekort op de begrooting gevon den. Er is in den na-oorlogschen tijd te veel ge bouwd. Ook de huren zijn te hoog. Een groot aantal is onverhuurd. waardoor deze com plexen een bouwvallig aanzien krijgen. B. en W. hebben reeds overwogen ingrij pende maatregelen te nemen. De commissie van openbare werken wil radicale middelen en de huren belangrijk verlagen. Ook is het voornemen geuit om de huizen te verfraaien en veel huizen van den blijkbaar gewenschten erker te voorzien. Als een gezin eenige jaren in een huis woont komt er bij de vrouw veelal de zucht om naar een ander huis te trekken. En er zijn vele zwakke huisvaders die aan die zucht gevolg geven. Velen hebben zich een blok aan het been gekocht door een woning in huurkoop te nemen, terwijl zij toch in een behoorlijk huis van een vereeniging woonden. Er zijn door particuliere bouwers veel te veel middenstandswoningen gebouwd. Vermoedelijk is 200 millioen gulden onnoodig verbouwd. Het is weggeworpen geld. De gemeente is evenwel maar betrekkelijk in staat zoo'n stelselloozen bouw tegen te gaan. Zij helpt mee om bouw te beletten door geen uitbreidingsplannen vast te stellen. De rijks wetgever zal maatregelen moeten nemen. De bebouwing van Haarlem strekt zich te veel in de lengte uit. Die oneconomische bouw is duur voor de gemeente wat openbare werken, ge meentebedrijven en politie betreft. Misschien zal het noodig zijn onze uitbreidingsplannen te wijzigen om die lintbebouwing tegen te gaan. Het is de vraag of B. en W. niet moeten overwegen verderen bouw tegen te gaan. want door het nog meer bouwen van huizen komen er nog meer gemeentelijke middenstands- woningen leeg. Zijn er woningen te veel? Het is nog niet zeker omdat het zeker is, dat veel huizen dubbel bewoond worden. Dat is een euvel van sociaal en moreel nadeel. B. en W. stellen thans een onderzoek in naar de dubbelbewoning. Overwogen zal worden daarvoor een nieuwe woningtelling te hou den. Persoonlijk meent spreker dat er groote behoefte is aan arbeiderswoningen die een huur zullen hebben van ZVz gulden. Een par ticuliere bouwer' kan daarvoor niet bouwen, maar rijk en gemeente kunnen elk f 0.50 per week op éen 'woning toeleggen. Dan zou dub belbewoning kunnen wórden tegengegaan. Bovendien zijn dan krotwoningen op té rui men. Er staan te Haarlem veel huizen leeg, te veel. Het percentage is 4.484 pet., terwijl 3 pet. voldoende wordt geacht. Van de huizen van f 300 of meer huur stonden er 1122 leeg of 5.380 pet. Van huizen beneden f 300 stonden 479 leeg of in verhouding veel minder. In verband met de huren-quaestie is de bouw van goedkoope arbeiderswoningen be slist noodig. Ook is behoefte aan woningen voor ouden van dagen. De te bouwen woningen moeten niet van een kleiner type zijn. Wij mogen niet bou wen beneden het economisch-noodzakelijke. Het nageslacht zou met een ongewenschte erfenis zitten. De gemeente heeft in het afgeloopen jaar gebouwd omdat het noodig was. particuliere bouwexploitanten hebben evenwel te veel gebouwd. De heer Klein Schiphorst wil nu in eens de strop nemen die de gemeente heeft tenge volge van den woningbouw. Maar is dat uit te voeren? Hij heeft reeds erkend, dat hij overtuigd geworden is, dat het financieel on mogelijk is om zijn oude denkbeeld uit te voeren om Tuinwijk-Zuid af te breken. Bij het nemen van de strop blijft de last van rente en aflossing voor de gemeente onver anderd B. en W. zullen er naar streven de wonin gen in de toekomst zoo goed mogelijk te la ten onderhouden, want goed onderhoud be vordert verhuur. Huurschuld zonder een zeer aannemelijk excuus zal zeer streng worden, bestreden. Iemand die zijn huur niet betaalt benadeelt de gemeenschap. De huurschulden die spreker bij zijn optreden als wethouder ge vonden heeft zijn veel te hoog. Er zullen maat regelen genomen worden om daarvan af te komen. Krotten die om opniiming vragen zullen afgebroken worden als er nieuwe goedkoope huizen gebouwd worden. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) zei dat hij het in hoofdzaak eens is met den wethouder. Alleen zien wij het anders. Er moeten goedkoopere woningen komen, maar door verlaging van huren van de bestaande huizen. Als de gemeente reeds eerder daar toe was overgegaan waren er niet zooveel huizen door particulieren gebouwd. Dan zou de dubbelbewoning ook tegengegaan zijn. Als wij nu goedkoope huizen bouwen is er kans. dat de menschen daaruit trekken als de opleving komt en de toestand verbetert. Het rijk moet meewerken om de huren te verlagen. De heer Meyers (S.D.A.P.) drong aan op overleg met de omliggende gemeenten als er maatregelen overwogen worden om een einde te maken aan het stelsellooze bouwen van woningen- De heer Peper (communist) zei dat de huurverlaging van de arbeiderswoningen op f 1,339,000 slechts f 100.000 is of ongeveer 7 pet. Er zijn zelfs complexen die nog minder dan 3 pet. zijn verlaagd. Bij de midden standswoningen is de huurverlaging in ver houding veel grooter, namelijk bijna 30 pet. In arbeidersgezinnen is in een week vaak de vraag: „wat zullen we doen. huur betalen of eten?". De wethouder moet de menschen die huurschuld hebben, niet al te streng aanpakken. De heer Visser (C.H.): de huren van de bestaande huizen moeten verlaagd worden, het bouwen van nieuwe huizen brengt geen oplossing. Als men bouwen wil moeten het huizen MIJNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN Koke, 40 en 75 cl (Aav. lngezMfd.) voor twee gezinnen zijn, die zijn beter dan eengezinswoningen die door twee gezinnen bewoond worden. De beer Re in al da (S.D.A.P.), wethou der, zei, dat de particuliere verhuurders ook zorgen, dat zij de huishuren binnen krij gen (geroep: er moet heel wat worden kwijt gescholden). De gemeente zal rekening hou den met ziekte en bijzondere, gevallen. Het is nu zoo dat menschen met een lagen steun wel huur betalen en menschen met een hooger steun niet. Natuurlijk zal bij ver volging soepelheid betracht worden. Bij de huurverlaging is de economische waarde van de huizen beoordeeld. Daardoor zijn sommige huizen zeer veel verlaagd, ter wijl er ook zijn die wat verhoogd werden. De gemeente betaalt uit eigen middelen reeds f 90.000 per jaar voor het nemen der strop der huurverlagingen. Het belangrijkste gedeelte van ae hooge huren-quaestie zit bij de particuliere eigenaars De gemeente heeft slechts een klein gedeelte van de huizen in bezit. Van de 479 arbeiderswoningen die leeg stonden zijn er 45 van de gemeente van de 1122 middenstandswoningen 137. Er moet ordening in het bouwbedrijf ko men in het belang van de gemeenschap. De heer B ij v o e t (R.K.) spreekt u na mens bet college? De heer Reinalda: Neen, maar deze zaken zullen in het college besproken wor den. Openbare Werken. De heer Noordewier (communist)' klaagde over de slechte bestrating in onze stad. Er moet meer aan het herstel gedaan worden. Spreker vreest dat het er heen ge stuurd wordt dat later het herstel in werk verschaffing zal worden uitgevoerd. Spreker diende de volgende motie in: „De Raad, van meening dat de overtocht tegen beta ling vcor de woonschepenhaven-bewoners, vooral voor gezinnen met schoolgaande kinderen, een ondragelijke last vormt; noodigt B. en W. uit een regeling te tref fen waarbij aan schoolgaande kinderen in bovengenoemde haven, vrije overtocht ge waarborgd wordt." Er moet per kind 10 cent voor het over zetten betaald worden. Een gezin is er met 7 kinderen, dat is 70 cent per week. Feitelijk moesten alle woonschipbewoners vrijen overtocht hebben. Het is ook gewenscht bij de haven een te lefoon te plaatsen, o.a. voor het waarschu wen van een dokter. Er wordt niets gedaan om de vervuiling van de haven tegen te gaan. Kan het vuil- opschepbootje van de gemeente er niet eens in de week komen? De heer Visser (C..H.) vreesde, dat het plan. voor' den bouw van een nieuwen vleügel van het stadhuis weer op de lange baan is gëschqvén.' Als het plan alsnog doorgaat krij gen dan ook Haarlcmsche architecten een kans? Wat de heer Noordewier over de bestrating gezegd heeft is juist. Onlangs zijn stratenma kers ontslagen omdat er geen geld meer was. De gevolgen voor onze straten zijn funest. Openbare Werken wil een compressor koo- pen, een machine om te gebruiken bij het bestratingswerk. Spreker stelde voor die ma chine (die 5000 zou kosten) niet te koopen, maar het werk door menschen te laten ver richten. Wij hebben het altijd zonder die ma chine gedaan. De heer Klein klaagde ook over de straten. Ook de N.Z.H.T.M. moet de straten langs de rails voldoende onderhouden. Is het mogelijk de erfpachtsrechten te ver lagen van gronden waarop huizen gebouwd zijn. De vaste lasten moeten naar beneden. De heer Meijers (S.DA.P.) brengt hulde aan den dienst voor den Hout en de Plant soenen die met betrekkelijk weinig menschen alles zoo goed in orde houdt. De Haarlemsche straten zijn niet zoo slecht ver geleken bij andere gemeenten. Er zal in 1936 nog 6000 meer voor het onderhoud uitge geven worden dan in 1934. Samenkoppelen van Openbare Werken en Bouw- en Woningtoezich is niet gewenscht. Hun karakter is geheel verschillend. Is het juist dat Sociale Zaken tonnen be schikbaar heeft voor onderhoudswerken? Haarlem moet dat niet accepteeren, want dan zou het werk in werkverschaffing uitgevoerd moeten worden. Het havengeld voor doorvarende schepen moet verlaagd worden, Het doorvaren van schepen mag niet door hoog havengeld belet worden ter wille van het verkeer te land. Een druk scheepvaartverkeer bevordert de vestiging van industrie. Haarlem is een der gemeenten die het hoogste doorvaartarief hebben. Dit jaar wil spreker nog geen voorstel doen, maar B. en W. moeten ernstig aandacht aan deze zaak wijden. Spreker wacht al een paar jaar op ant woord op zijn motie over de erfpachtsgronden. Als het vaste lasten-ontwerp in de Kamers afgehandeld is mogen B. enW. eindelijk wel eens met een antwoord komen. De heer Van Kessel (R.K.) bracht ook hulde aan den Hout en de Plantsoenen. Door de grossiers is gevraagd om verlaging van de merktgelden van de groentemarkt. Het publiek moet die in laatste instantie betalen. Ook in dit opzicht moeten de vaste lasten verlaagd worden. In vergelijking met andere steden zijn de marktgelden hier hoog. Twee kraamzetters op de Zaterdagavond en Maandagmarkt zijn ontevreden, zij meenen dat zij bij twee andere collega's door den marktmeester worden achteruitgezet. Willen B. en W. onderzoeken of hun bevoorrechting plaats heeft? Op de Botermarkt zijn elke week veel kramen onbezet, terwijl alle kramen op de Ged. Oude Gracht bij de Raaks meer dan vol zijn, hoewel de belangen van 't ver keer het juist andersom wenschelijk maken. De heer Kuiper (R.K.) steunde het betoog van den heer Noordewier wat de woonschepen haven betreft. De gemeente moet zorgen voor vrijen overtocht voor de schoolkinderen. De heer Van T e t e r i n g (R.K.) was het eens met hetgeen de heer Meyers gezegd heeft over het scheepvaartverkeer. Hoe meer verkeer er is (ook te water) hoe beter het is. De auto's moeten dan maar even voor de brug wachten. (Het vervolg van het raadsverslag vindt men op. pag. 2.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10