Ernstige brand en een gesprongen buis der waterleiding. Engelsche beenen. Woningbouw Ramplaan - Elswoutlaan Het Befatafdjkste 53e Jaargang No. 16125 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 18 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eu aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Emotie in de Sofiastraat op den laten avond. i Het woord is aan.... Fliegende Blatter: Velen zijn trotsch op hun voorouders, maar vergeten daarbij, dat hun nageslacht gaarne ook trotsch op zijn voorouders zou willen zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 Januari Staalkaart in den Raad. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Vrij dag in een tweetal begrootingsztttingen een gansche staalkaart van onderwerpen behan deld, in de afwikkeling waarvan hij gerui- men tijd werd belemmerd door een voorstel van den heer Johan Visser (C.-H.). Er was een afscheiding, bestaande uit een doorloop met kleedkamertjes, tusschen de dames- en heeren-bassins van de zweminrichting aan -de Kleverlaan. Dit bleek niet practisch. Men ibrak de afscheiding- dus af en verving haar door een balk. Nu kunnen de heeren de da mes zien zwemmen en over de plankieren loopen, en vice-versa. De heer Visser vond dit erg, en stelde voor een nieuwe afschel- ding te maken. Van meer dan éen zijde werd er de aan dacht op gevestigd dat dit de vijfde gemeen te des lands is en dat zij 130.000 inwoners •telt. Het baatte niet; er moest over gedebat teerd worden alsof de raad van Polsbroeker woud aan het woord was. Wethouder Boes behandelde de zaak met vriendelijke en vaderlijke tact. Hij erkende daarbij dat hij (het moet zoowat een halve eeuw geleden zijn) den kleinen Johan Visser lezen en schrijven geleerd had, en hij had er na dit debat een beetje spijt van. Vriendelijk legde hij uit, dat de bestaande toestand hee- lemaal niet erg was. Het geopperde merk waardige argument, dat de zwemmers door het aanschouwen van de zwemsters van hun aandacht voor de zwemkunst afgeleid zou den worden weerlegde hij met de slimme op merking, dat dit dan ook zou moeben ge schieden als een jongen een schoolvriendje ln het water ontmoette. En een vrouw in badpak met druipende badmuts, het bassin ontstijgend, verliest tijdelijk haar bekoring, zei de wethouder. Gelukkig interrumpeerde geen der dames in den Raad. hem op dit mo ment. Er had een commentaar op het uiter lijk van den man-in-badpak kunnen komen, die zeker niet vleiend geweest zou zijn. Eigen lijk kreeg de heer Johan Visser een milde maar afdoende berisping, zooals hij die wel licht een halve eeuw geleden ook wel van meneer ontvangen heeft. Meneer Boes moet een uitstekend onderwijzer geweest zijn. Toen hij uitgesproken was trok mr. Bijvoet zijn mede-onderteekening van het voorstel in en zei dat hij er tegen zou stemmen. Daarna werd het verworpen met 2810 stemmen. Het had heel wat tijd gekost. Mej. Broersma (S.D.A.P.) hield haar mai den-speech en deed dat bij het hoofdstuk Volksgezondheid. Zij pleitte voor het nut der schoolvoeding en gaf commentaar op de sterftecijfers, die gunstig zijn. Daarbij maak te zij de belangrijke en juiste opmerking dat deze cijfers geen betrouwbaar beeld geven. Het zou wel heel erg zijn als de crisis zich nu reeds in de sterfte zou afteekenen. Het zou kunnen zijn dat de gezondheidstoestand nu al achteruitgande is, en dan zou dat pas in later jaren in de sterftecijfers gaan blijken. De cijfers uit het rapport van den Genees kundigen Dienst zijn niet geruststellend en leiden eigenlijk tot de conclusie: wij weten niet of er ondervoeding is. Bevordering van de schoolvoeding lijkt zeer gewenscht. Haar betoog vond een sympathieke ont vangst bij B. en W. Een voorstel-Klein (R.-K.) tot verhooging der salarissen van medici bij den Geneeskun digen Dienst, werd door B. en W. voor prae- advies genomen, en de burgemeester ant woordde den heer Noordhoff (S.D.A.P.), die aandrong op betere tandverzorging voor de kinderen, dat overwogen zal worden of de schoolartsen iets kunnen doen met hulp van een jongen tandarts. Bij Volkshuisvesting vroeg de heer Meyers (SD.A.P.) om regelend optreden in den wo ningbouw, om ordening dus. Het aantal leeg staande woningen te Haarlem bedraagt 4 pet. hetgeen veel te hoog is. Er zijn teveel mid denstands- en te weinig goedkoope wonin gen. De heer Peper (comm.) sprak ook over het gebrek aan goedkoope woningen; de heer Klein Schiphorst (R.K.) vroeg opnieuw om vereeniging van Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht in één dienst. Deze spre ker achtte oplossing van het vraagstuk dei- overproductie in den woningbouw niet te vin den in het bouwen van goedkoope woningen. Wil men die voor 3 of 4 gulden huur bouwen, dan moet de overheid f 1000 of f 1500 per woning bijbetalen. Hij vindt het rationeeler de nu bestaande woningcomplexen af te schrijven, de strop van de hoogconjuctuur te nemen en de huizen goedkooper te verhuren. IDe regeering moet de knoop mar doorhakken, er zit toch niets anders op. Wethouder Reinalda antwoordde in een uit voerige rede, waarvoor ik verwijs naar ons terslag, Hij verklaarde o.a, Ö&t es teveel ge- (In Engeland is men ontsteld over het feit, dat er in één jaar honderd duizend beenen zijn gebroken.) Dat is ook wel een heeie boel, Genoeg om aandacht aan te geven, Het geeft den Brit een bros gevoel, Het doet misschien zijn beenen beven. Wat d' oorzaak zijn kan weet ik niet, Maar mogelijk is wel de reden, Dat hij er weinig been in ziet, Wat onvoorzichtig op te „treden". 1-Iij breekt zich nu het arme hoofd, Hoe met het beenbreken te breken, Daar 't niet veel goeds voor hem belooft, Als ie 'r geen stokje voor kan steken. Een mensch heeft toch al last genoeg, Om zich maar op de been te houden, Moet hij dat breken, laat of vroeg, Dan is hij erger dan verkouden. Geheel breukvrij zijn wij ook niet, Maar lang zoo erg niet zou ik meenen, Al zijn we dan op dit gebied Niet wat je noemt: nil nisi bene. Het is dus een merkwaardigheid, Vooral, omdat ook u zult weten. Dat d' Engelschman, ondanks dit feit, Nu juist geen brekebeen mag heeten. P. GASUS. m.|z. centr. verw., vanaf f 4600. Rinkema - Roosdorp Inl. o. h. werk. Stuyvesantplein 4, ook tel. 26429 Aerdenhout. HUURPRIJS vanaf 32.50 p. mnd. (Adv. Ingez. Med.) bouwd is na den oorlog, dat de huren te hoog zijn, en wees erop dat veel huizen dubbel be woond worden, hetgeen éen euvel van sociaal en moreel nadeel is. Groote behoefte bestaat aan arbeiderswoningen van 3 a 4. Rijk en gemeente zouden elk 0.5o por week per wo ning kunnen toeleggen, dan zou dubbelbewo- ning kunnen worden tegengegaan. Het nemen van de strop, zooals de heer Klein Schiphorst dat voorstelde, achtte de wethouder moeilijk uitvoerbaar. De heer Reinalda verklaarde in tweede in stantie nog, dat er ordening in het bouwbe drijf moet komen in het belang der gemeen schap. Woensdag worden de begrootingszittingen voortgezet. R. P, De Predikbeurten der Ned. Herv. Gemeente. Het doet ons genoegen aan onze lezers te kunnen mededeelen dat wij een schrijven van de „Stichting Haarlemsch Predikbeur tenblad." hebben ontvangen waarin ons wordt medegedeeld dat de overneming van de predikbeurten der Ned. Herv. Gemeente uit dit blad door de dagbladen desgewenscht kan worden hervat. Een bevestigend schrijven van het Ministerie van Predikanten is daar aan toegevoegd. In ons nummer van heden hervatten wij dus de wekelijksche publicatie. KIP. De avonturen van een kip kunnen vele en velerlei zijn. Mac Peter heeft er eenige in ons nummer van heden beschreven. Zijn vertelling is opgenomen op pagina 7. De Haarlemsche Keurings dienst. Het district wordt uitgebreid. Vermeerdering van personeel. In aansluiting op ons bericht van Woens dag kunnen wij mededeelen dat het gebied van den Haarlemschen Keuringdienst voor Waren uitgebreid zal worden met bijna het geheele gebied van den op te heffen Leid- schen Keuringsdienst. Daaronder is ook de stad Leiden. Het gebied ten Noorden van het Noordzeekanaal, dat thans ook onder Haar lem ressorteerde wordt overgegeven aan den dienst te Alkmaar. Door deze wijziging wordt het inwoner-aan tal van het gebied van onzen Keuringsdienst van 350.000 op 475 000 gebracht. Het gevolg daarvan zal zijn dat het personeel met 3 a 4 ambtenaren zal worden uitgebreid. Daarvoor zullen vermoedelijk wel ambtenaren van op geheven Keuringsdiensten in aanmerking komen. EEN VERKLAARBAAR VERSCHIJNSEL. Als aan Haarlem's Dagblad in 1935 niet minder dan 43326 advertenties van Vraag en Aanbod ter plaatsing werden gegeven, dat is meer dan in 1934 en veel meer daii in 1933, dan is dit verschijnsel gemakkelijk verklaar baar. Het groote succes dezer zeer goedkoope annonces dringt door tot steeds uitgebreider kring en allen zullen er tenslotte hun voordeel van hebben, telkens als de geleeenheid zich yoordoefc, n. i Een ernstige binnenbrand heeft Vrijdagavond de gemoederen in de Sofiastraat en omgeving in be weging gebracht en de brandweer wederom werk bezorgd, dat zij met de bekende Haarlemsche voortvarendheid heeft opgeknapt. Op nummer 6 in de Sofiastraat woont de heer N. J. van Straaten bekend van de Kolorisatiestichting „Nieuw Holland", de stichting die zich speciaal interesseert voor Suriname. Omstreeks half tien was de heer Van Straaten naar bed gegaan en had ook zijn vrouw zich ter ruste begeven. Twee uur la ter, ongeveer half twaalf, werd mevrouw Van Straaten wakker, door een scherpen rook. Onmiddellijk riep zij haar man. die tot haar grooten schrik aanvankelijk geen ant woord gaf, zoodat zij vreesde dat hij door den rook reeds was bedwelmd. Gelukkig bleek dit niet het geval te we zen en beide vluchtten door het raam op een platje achter de slaapkamer, die aan de ach terzijde van het huis op de eerste verdie ping is gelegen. Daarna sloeg de vrouw een raam in van de buren en schreeuwde om hulp. Door het gerucht dat een en ander maakte waren ook nog anderen op den brand op merkzaam gemaakt en spoedig was de brandweer gewaarschuwd. Beide brandweerwagens reden met gierend geweld uit en trokken veel belangstellenden met zich mee. In de Sofiastraat was het inmiddels even eens een drukte van belang geworden want ofschoon het toch al laat in den avond was, waren tientallen nieuwsgierigen komen op dagen om te zien wat er aan de hand was. Bij het aankoppelen van de slang werden de bewoners van de Sofiastraat op een tweede verx-assing onthaald, doordat name lijk een buis van de waterleiding bezweek en het water lustig naar de oppervlakte kwam om zoo in eenigen tijd de straat vol komen onder water te zetten. Dit komt een enkele keer wel eens voor hoe eigenaardig het ook moge lijken. Men zou immers verwachten dat de aankoppeling van een brandslang een ontlastng voor het waternet zou beteekenen, hetgeen uiteraard ook inderdaad het geval is. Het oogenblik waarop echter de kranen worden opengezet schijnt evenwel somtijds een krachtige stoot de geven, waardoor het kan voorkomen, dat een toch al zwakke plek 't opgeeft en bezwijkt voor den druk. Dit was nu Vrijdag in den laten avond het geval en op twee plaatsen voornamelijk wel de het leiding water tusschen de straatkie- ren naar boven, gelijk kleine ongevraagde fonteinen. Zeer spoedig hadden deze water werken kleine plasjes gevormd, die op hun beurt weer zorgen voor de groote plassen welke ter zijner tijd overgingen in enorme plassen, ter grootte van de geheele straat breedte Middelerwijl was dit voor de brandweer geen bezwaar om het vuur flink aan te pak ken en deze brand is weer een bewijs ge weest dat het aantal uitgelegde slangen nog geen maatstaf behoeft te zijn voor den ernst van den brand. Bij dezen brand bijvoorbeeld zagen wij slechts een slang, terwijl het vuur met groo te hevigheid in een tusschenkamer woedde. Het feit echter dat de brand sterk geconcen treerd was in één kamer maakte uitlegging van meer slangen overbodig. De huizen in de Sofiastraat zijn zoo ge bouwd. dat op de gelijkvloersche verdieping drie kamers zijn: twee groot en een kleine er tusschen. In deze kleine kamer is de brand ontstaan en hoofdzakelijk bleef hij tot die kamer ook beperkt. Gelukkig, want het vuur was zoo hevig, dat het zeker een uitslaande brand van grooten omvang had kunnen worden, indien de vlammen tien minuten later ontdekt wa ren. Nu kon de brandweer voorkomen dat ook de andere kamers geheel uitbrandden zoo als met deze tusschenkamer het geval is ge weest. Alles wat hier was, is vergaan: Vooral de kleeren zijn verbrand, evenals een sofa en ander meubilair. Het kantoor in de achterkamer heeft ook van den brand te lijden gehad, doch in lange niet in die mate als de tusschenkamer. De heer Van Straaten zei ons dat hij slechts laag verzekerd is en dat hij geen idee heeft hoe de brand kan zijn ontstaan. Inderdaad is dit laatste ook zeer raadsel achtig. In de tusschenkamer brandt, geen haard, gerookt is er niet, kortom niets is er dat op de oorzaak van dezen brand zou kun nen wijzen. Buren hebben zich in den nacht het lot van den heer en mevrouw Van Straaten aangetrokken en hun onderdak verschaft. Een uur na de melding ongeveer werd met het inrukken begonnen en kon alles langza merhand weer zijn gewone aanzien verkrij gen. Alleen de straat bleef eerst nog wat blank staan en het huis had een zwart geblakerde kamer Hedenmorgen vernamen we van de politie, dat naar de oorzaak van den brand nog een onderzoek wordt ingesteld. De bewoner ver klaarde. dat hij den heelen dag veel rookt, maar dat hij zich niet kan herinneren of hij ook, toen hij even in de .kast in de alcoof moest zijn, gerookt heeft. Rudyard Kipling overleden. Britsch schrijver, die groote populariteit verwierf. Uit Londen, 18 Januari: De schrij ver Rudyard Kipling is te omstreeks middernacht overleden. Leeft het kind van Lindbergh nog? Vreemd verhaal over een vijfjarigen jongen. NEW-YQRK, 18 Januari (A.N.P.) De auto riteiten van Akron in den staat Ohio stellen op het oogenblik een onderzoek in naar den levensloop van een vijfjarigen jongen, die volgens de beweringen van een vrouw het kind van Lindbergh zou zijn. De jongen ver blijft in het huis van den vrachtautobestuur der Dolsen. De vrouw beweert, dat de twee jaar geleden gestorven echtgenoote van Dol sen een vriendin is geweest van Violet Sharp, die werd vergiftigd. Dolsen zelf zou wel eens hebben betwijfeld of de jongen, die bij hem in huis is. zijn eigen zoon is. In dit verband wordt het volgende verhaal verteld: „Toen Dolsen in 1932 een reis door de Staten maak te werd hij plotseling naar huis geroepen. Men deelde hem mede. dat zijn kind ziek was geworden. Toen hij thuis was gekomen, had hij geconstateerd dat dit niet het geval was. Bovendien had hij gezegd, dat hij het kind, dat hij voor zich zag. niet herkende, daar het krullend haar had. Later had hij opge merkt, dat zijn vrouw over veel geld be schikte. De vrouw, die met deze merkwaar dige verklaringen is gekomen, beweert, dat zij een verwijderd familielid van wijlen mrs. Dolsen is en alle bijzonderheden van de kwestie-Lindbergh kent. Italiaansch vliegtuig landt in den Soedan. Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. T J. B. Schuil over: Geen traan om Juckenack. pag. 8 1 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 I H. D. vertelling: Mae Peter: Kip. pag. 7 uzzlerubriek. pag. 5 Piet v. d. Hem: Rook pag 3 Burgerlijke Stand van Haarlem Is opgenomen 1 op pagina 13, Des avonds was een bulletin uitgegeven vol gens hetwelk de toestand van Kipling uiterst critiek, doch niet hopeloos genoemd moest worden. Rudyard Kipling werd 30 December 1865 ir. Bombay geboren. Zijn opleiding genoot hij in Engeland, waarna hij in 1882 naar Indië te rugkeerde om zich aan de journalistiek te wijden. Al spoedig werd hij redacteur van de Civil and Military Gazette en The Pioneer, in welke kwaliteit hij zijn eerste schreden op het pad der literatuur zette door de publicatie var korte verhalen, waarmede hij groote bekend heid verwierf. In het vervolg van zijn loop baan maakte hij vele groote reizen over de ge heele wereld (o.a. bezocht hij China en Japan) en woonde hij gedurende zeven achtereenvol gende jaren in Amerika. Tenslotte echter vestigde hij zich in Engeland. In 1886 kwam zijn eerste verzenbundel uit, Departmental Ditties. The Barrack Room Ballads (1893) bezong het soldatenleven in popülairen toon, doorspekt met jargon. Kip ling ontwikkelde zich tot fel nationalist en imperialist. Van zijn novellenbundels, waarin men vele voortreffelijke verhalen vindt, noe men wij Plain Tales from the Hills (1888), Soldiers Three. The Phantom Rickshaw ('88), The Story of Gadsbys '91 Wee Willie Win- kie. Many Inventions ('93). Captain Coura geous ('97), Stalky Co. ('99). From Sea to Sea (1900), Kim (1901). Just so Stories ('02), Puck of Pook's Hill ('06). The Harbour Watch ('13). In 1891 verscheen de roman The Light that Failed, die groote vermaardheid, ook in het buitenland, verwierf, evenals de dierenver halen. The Jungle Book (1894'95). Alleen reeds in Amerika zijn ruim 3.500.000 exemplaren van Kipling's werken in de laat ste veertig jaren verkocht, tot een totaal be drag van 350.000. Hij was langen tijd de hoogst gehonoreerde auteur ter wereld, en zijn manuscripten maken nog steeds fabel achtige prijzen. Zoo werd nog voor enkele jaren door een Amerikaanschen verzamelaar 800 betaald voor 30 regels van The White Man's Burden. Persoonlijk leed is Kipling niet bespaard ge bleven. In 1922 en 1925 'was hij ernstig ziek. Zijn eene dochter stierf, zijn zoon werd in den oorlog als „vermist" gemeld. Eén dochter bleef hem over. Kipling heeft een populairiteit bereikt als slechts voor weinig literatoren is weggelegd. Het gedicht „If" behoort tot de bekendste verzen van de Engelsche taal; het is bespot, geparodieerd, voorgedragen en herdrukt tot het volkomen cliché werd. Toch blijft er, jaren en spot ten spijt, een kracht van uitgaan, die verklaart dat het millioenen in geestdrift heeft gebracht. Toestel in beslag genomen: de bemanning geïnterneerd. De Britsche regeering heeft de Italiaansche regeering medegedeeld, dat de uit een kapi tein en drie man bestaande bemanning van een Italiaansch vliegtuig, dat Woensdag in den Soedan een noodlanding heeft uitgevoerd is geïnterneerd. Evenzoo is het Italiaansche vliegtuig in be slag genomen. Deze maatregel geschiedt in toepassing van de neutraliteitsvoorschriften. (A.N.P.) Herriot treedt uit de Fransche rcgecving. pag. 4 Elf vrijspraken in het proces Stavisky. pag. 4 Italië richt een protest aan Genéve inzake de Abessvnische strijdmethoden. —>g. 4 De toestand van koning George van Engeland baart eenige ongerustheid. pag. 4 Vrijdagmiddag is te Amsterdam een zeer brutale roofoverval gepleegd. pag. 3 Gouverneur-Generaal jhr. B. C. de Jonge heeft gevraagd na afloop van den vijfjari gen termijn van zijn functie te worden ont heven. pag. 3 De Engelsche schrijver Rudyard Kipling is overleden. oag. 1 In de Sofiastraat te Haarlem heeft Vrijdag avond een ernstigen binnenbrand gewoed. pag. 1 Het district van den Haarlemschen Keurings dienst voor waren wordt uitgebreid. pag. 1 De Haarlemsche Gemeenteraad heeft het be- grootingsdebat voortgezet pag. 6 en 2 Vos heeft de 13de partij tegen Raichenbach ook verloren. pag. 2 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Staalkaart in den raad. pag. l R. P.: Het Snelle Ding: de Toekomst. pag. 3 Van een bijzonderen correspondent in Rome: Abessynië in Vaticaanstad. pag. 4 Speciale correspondentie uit Dessié: Malaria teistert de Italiaansche troepen. pag. 4 Financieele Kroniek: Het milliardenspel in de V. S. pag. 9 Willy van der Tak: Historische vrouwenfigu ren. Maria Baslikirtseff. De brandweer aan het werk,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1