DE BILT HALFJAARLIJKSCHE OPRUIMING ?iflILIL i? 1©©[N! Vos raakt steeds verder achterop. Het doel van sport. ZATERDAG IS JANUARI 1936 H A A R U E M'S DÏ'GBEAD Raadsvergadering van Haarlem. Voortzetting begrootingsdebatten. (Vervolg van het raadsverslag op pag. 6.) De wethouder van financiën is een recht vaardig man (gelach). Ja, maar nu komt het! (nog meer gelach. De heer Roodenburg vraagt den bode om een glaasje water). De wethou der heeft mij het vorige jaar beloofd, dat het aantal standplaatsen voor venters niet zou worden uitgebreid. Maar hoe staat het nu daarmee? Ik weet wel, de kapitein regeert de compagnie niet. maar wel de sergeant-majoor. Zoo zal het ook hier wel zijn. maar laat de wethouder het eens onderzoeken. De heer We us tink (r.k.) klaagde over den rommeligen toestand bij de kiosk op de Dreef bij het Plein. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.), wethouder, deelde mede, dat B. en W. de aanbouw van het Stadhuis in de Koningstraat een gebeurtenis van belang achten. Met nauwgezetheid moet worden nagegaan wat daar wordt gebouwd. Het wordt een gebouw voor eeuwen. B. en W. staan voor drie vormen om tot een oplossing te komen: óf een algemeene open prijsvraag, óf een opdracht aan een beperkt aantal be kwame menschen, óf een opdracht aan één man. Het college wil geen algemeene prijs vraag uitschrijven, want dit zou cot geen goede oplossing leiden. Zooveel men schen mag men niet aan het werk zetten voor een opdracht van 120.000. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen dat aan een beperkt aantal architecten gevraagd zal worden een ontwerp te maken. Haarlemsche architecten zullen daarbij niet uitgesloten worden, maar het college wil ook geen architecten van bui ten uitsluiten. Wij moeten hier scherpe, ge voelige architecten hebben, die doordrongen zijn van de nationale beteekenis van de op dracht. Moeten B. en W. die architecten uitzoeken, of moeten anderen daarover advies geven? B. en W. hebben gemeend zich in verbinding te moeten stellen met een hoogstaandeadvies commissie van de Maatschappij van Bouw kunst en de B. en A. B. en W. twijfelen nog over het getal der uit te noodigen architecten. Elk der architecten heeft recht op een betaling van zijn ontwerp. Daarom moet het aantal beperkt blijven. B. e.n W. zijn tegen de vereeniging van Open bare Werken en Bouw en Woningtoezicht. Het is ongewenscht. Er zou ook geen bezuiniging verkregen worden. Er zou geen ambtenaar minder kunnen zijn. Alle ambtenaren hebben een volledige dagtaak. Aan Openbare Werken is een tekort, er is al tijdelijk personeel aange steld in verband met de te ontwerpen plannen voor de objecten die voor het Werkfonds zul len worden uitgevoerd. In andere gemeenten zijn zelfs afzonderlij ke diensten voor de Volkshuisvesting. Den heer Weustink antwoordt spreker dat B. en W. zullen trachten den toestand bij de kiosk op de Dreef op de knappen. Door de crisis van 5 jaar is in het onder houdswerk een achterstand van 31-» ton. Nu is het gemakkelijkste om te zeggen: wij denken er niet aan dit in werkverschaffing uit te voeren. Maar dat kan niet. Het gelden hier scholen, torens, straten enz. In die 3' 2 ton zit ten IV2 ton aan materiaal en 2 ton loon. B. en W. zijn daarover in onderhandeling met de regeering. Deze wil ons de IV2 ton leenen, mits hte werk in werkverschaffing wordt uitge voerd. Dit achten B. en W. onverantwoordelijk want dan kunnen er geen vakmenschen aan gezet worden. B. en W. hebben dit afgewezen, maar gaan verder met de regeering te onderhandelen om verbetering te krijgen in de voorwaarden van het rijk. Er is nu 3V2 ton achterstand in het onder houdswerk die niet door de gemeente kan worden ingehaald. Als de crisis nog 5 jaar zou duren zou de achterstand misschien 7 ton zijn. B. en W. zien veel voordeel in het gebruik van een compressor bij Openbare Werken. Daa.rdoor zal bij aanleg van een bestrating geen herbestrating ïloodig zijn. Dit is dus een belangrijke verbetering, f 8200 is daarvoor noodig, in 10 jaar af te lossen. Dan blijft er op den duur meer geld beschikbaar voor het onderhoud der bestrating. De woonschepenhaven heeft spreker ge- ergerd. Spreker zou in het komende jaar po gingen willen aanwenden om vele dezer woonschepen te laten verdwijnen. Het zijn drijvende krotten die opgeruimd moeten wor den. De huisvesting is tergend. B. en W. zullen het vraagstuk der telefoon onder oogen zien. Wat het overzetveer aan gaat hebben B. en W. besloten de schoolkin deren kosteloos per pont te laten vervoeren. De bewoners zullen moeten blijven betalen. B. en W. gevoelen dat er ook achterstand In het onderhoud der bestrating is. Gaarne zou spreker er f 50.000 extra voor geven. Maar de wethouder van financiën heeft bedenkin gen.. Er is niet meer geld beschikbaar. Er is geen geld meer. B. en W. zullen het beschik bare bedrag zoo goed mogelijk besteden. Daar bij zal de dikke klinker op zijn kant gebruikt worden (gelach). Die proef daarmede is goed geslaagd. In de toekomst zal die methode bijna uitsluitend gebruikt worden. Hierna werd de zitting verdaagd tot Woens dagmiddag. Eden pleit voor het collectieve stelsel. De beteekenis der neutralen uit den wereldoorlog. Anthony Eden heeft gisteren in zijn kwali teit van Britsch minister van buitenlandsche zaken zijn eerste groote rede in zijn kies district gehouden. Zijn rede was een pleidooi voor de collecti viteit. Wanneer het stelsel van collectieven vrede zoo zeide hij o.a. doeltreffend wil zijn. moet dit twee eigenschappen bezitten, te weten kracht en elasticiteit; kracht opdat de aanval len op doeltreffende wijze ontmoedigd kunnen worden en elasticiteit opdat eenige oorzaken van oorlog uit den weg kunnen worden ge ruimd door toestemming in noodzakelijke wij zigingen, wanneer het oogenblik gekomen is deze wijzigingen aan te brengen. De macht van het collectieve stelsel moet afhankelijk zijn van de mate waarin alle leden van den Volkenbond, volgens hun stelsel-vermogen, be reid zijn hun rol te spelen. Een collectief systeem, waarin alle lasten neerkomen op een of twee landen, zou niet kunnen bestaan. Het heeft mij altijd toege schenen dat een belangrijk voordeel van den Volkenbond is, dat andere mogendheden dan de groote mogendheden, waaronder zich en kele leden bevinden van de groep, die in den grooten oorlog neutraal is gebleven collectief hun invloed te Genève naar voren kunnen doen komen. Het Britsche volk wenscht zijn buitenland- Bche politiek op het lidmaatschap van den GEDURENDE ONZE NOGMAALS E X T R A V E R L A A G D E PRIJZEN BONTWERKERIJ DAMESKLEEDERMAKERIJ BARTEL JORISSTR A AT 26-28 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 762.1 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 737.5 m.M. te Sarna. en voorspelt: Krachtigen tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaringen. Buiig met sneeuw of hagel. Temperatuur om het vries punt tot lichten dooi. Uit het Buitenland KOUDE SNEEUWBUIEN Geheel Europa is thans overdekt met een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk. Hst minimum boven Noord-Italië geeft zwaren sneeuwval in de Alpen. Hooge druk wordt al leen in het uiterste Noordoosten en Noord westen gevonden. De lage druk reikt tot bij de Azoren. De hooge druk in het Zuidwesten is geheel verdwenen. In Frankrijk maakte de warmte plaats voor koude door het verder doordringen der polaire luchtmassas naar Zuiden en Oosten. Het continent is practise!) vorstvrij, In de atmosfeer is de temperatuur over geheel Europa onder het vriespunt en de neerslag valt in den vorm van sneeuw of natte -sneeuw. In de Alpen is het zeer koud. In het Schwarzwald viel zeer veel sneeuw. Het is te voorzien dat de toestand van po laire koude met temperatuur om het vries punt en buien met sneeuw en natte sneeuw gedurende de eerste etmalen zal aanhouden. Barometer Stand van heden 748 m.M. Vorige stand 746 mM. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Steeds de nieuwste modellen voorradig W. Kuipers Znv Opticiens Zijlstraat 97, Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Volkenbond te baseeren. Het is niet juist, dat Engeland tegenwoordig de groote meenings- verschillen tusschen de volkeren als gering zou willen beschouwen. Maar Engeland gelooft, dat deze meeningsverschillen opgeheven kun nen worden, zonder dat het tot oorlog komt. Wanneer er weer een oorlog uitbreekt, moet deze leiden tot ineenstorting van de bescha ving. Wanneer de critici van den Volkenbond Engeland een beteren weg kunnen toonen om een zoodanige catastrofe te vermijden, is het aan hun, dat te doen. Spaarkasdirecteuren fraude. plegen PARIJS 18 Januari (A.N.P.) Te Lyon zijn de beide directeuren van een spaarkas, de Lyonnais Capitalisation gearresteerd. Een derde deel van het aandeelenkapitaal, dat 300 millioen francs bedraagt, zou door hen zijn verkwist. Door deze misdragingen zijn ongeveer 200.000 boeren en kleine renteniers gedupeerd. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het spreekverbod tegen Lord Cecil. Geachte hoofdredacteur, Naar aanleiding van uw hoofdartikel in Haarlem's Dagblad van jl. Dinsdag t.w. „Spreekverbod tegen Lord Cecil", zou ik gaarne het volgende commentaar willen toe voegen in uw veel gelezen blad. Dank zij de eerlijke voorlichting die de lezers door middel van uw dagblad dagelijks ontvangen, zal het spreekverbod toch niet geheel en al voor hen onbegrijpelijk voor komen, daar de sanctielanden waaronder ook Nederland met hun ras- en soortge noot „Italië" danig verlegen zitten, ongeacht of het als z.g. overwinnaar of verliezer uit den strijd komt. Ie Wint Italië, dan wacht hun daarna nog heel iets anders van ras- en soortgenooten in Europa, die zich dan op het precedent zullen beroepen met al de gevolgen van dien. 2e. Verliest Italië, dan is de kans zeer groot dat het huidig regeeringsysteem in Italië wordt weggevaagd en de kans zeer ge ring wordt of het Frankrijk e.a. sanctielan den bij een eventueelen aanval, bijstand zal verleenen. 3e. Begrijpelijk is daarom het gemanipu- leer der diverse sanctielanden, wier ver ouderde structuur verwant is aan die van Italië en die het daarom niet noodeloos wil len prikkelen. 4e. Het is de tragiek van dergelijke z.g. cultuurstaten, die hen doet manipuleeren en welke hen uiteindelijk wordt tot een vloek. 5e. Zoolang uit de bronnen van weten schap en techniek niet geput wordt tot la fenis der geheele menschheid, doch dit zal blijven het privilegie van bepaalde landen en groepen: zoolang zullen ook blijven be staan alle ongerechtigheden die daaruit na tuurlijkerwijze moeten voortvloeien i.d.g. ook spreekverbod tegen Lord Cecil. Hoogachtend, E. J. VAN DER STAD. Propaganda voor Nederlandsch Fabrikaat. Er zal binnenkort in ons land, althans wan neer de middelen daartoe gevonden kunnen worden en daartoe behoeven wij bij zoo veel belanghebbenden toch wel niet te twij felen een zeer breed opgezette campagne worden opgezet voor het propageeren van het gebruik van Nederlandsche producten, onder de leuze: Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar. Het is natuurlijk niet de eerste maal, dat voor dit doel geijverd zal worden, er bestaat, naar men weet zelfs een Vereeniging Neder landsch Fabrikaat die sinds jaar en dag op dit aambeeld slaat. Maar met zoo grondige voorbereiding en op zulk een groote schaal is er toch nog nooit een campagne voor gevoerd. Er is een propagandacommissie gevormd, die vele kopstukken uit het Nederlandsche bedrijfsleven onder haar leden telt en waar van Prof. H. Gelissen, minister voor Handel, Nijverheid en Scheepvaart eere-voorzitter, Ir. M. H. Damme, Directeur-Generaal der P.T.T. voorzitter is. Voor ons ligt een modern en zeer smaak vol uitgevoerd boekje, waarin met royaal uit gevoerde illustraties wordt belicht, op welke suggestieve wijze men deze campagne hoopt te voeren en waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de middelen, die men ter be reiking van het gestelde doel wil bezigen. Het albumpje is aan de industriëelen van Nederland toegezonden, om hun belangstelling en steun voor deze actie te winnen, zoowel moreel als fi nancieel. Want het spreekt wel vanzelf, dat een dergelijke breed opgezette campagne be langrijke financiëele uitgaven vordert, welke men echter door dc uitwerking vele malen vermenigvuldigd hoopt terug te brengen in de creditzi'de der boeken van het Nederland sche bedr' fsleven en ter verlichting van de werkloosheid. Het album is interessante lec tuur voor ieder, die in dit vraagstuk belang stelt en wij zijn van meening, dat men zulk een actie, wil men succes bereiken, inderdaad op zulk een schaal moet voereïi. Het Amsterdamsche Stadion. Binnenkort 60.000 plaatsen. We hebben reeds meermalen betoogd, dat het Amsterdamsche Stadion, ook na de laatste uitbreiding, nog steeds te klein is. Thans ver neemt de Te!, dat bij het begin van het nieu we voetbalseizoen een nieuwe uitbreiding tot stand zal zijn gekomen, zoodat dan aan 60.008 menschen een plaats; kan worden verzekerd. Die uitbreiding heeft plaats aan de Noord- en aan de Zuidzijde van het gebouw. Met de werkzaamheden zal zoo mogelijk terstond na den wedstrijd HollandBelgië, welke op 29 Maart gespeeld zal worden, een aanvang worden gemaakt. Berekend is, dat men zes maanden noodig zal hebben voor deze ingrijpende verbouwing, die de capaciteiten van ons Stadion zoo aan merkelijk zal vergrooten. BOKSEN Joe Louis verslaat Charlie Retzlaff. Uit Chicago: Zeventienduizend toeschouwers waren aan wezig toen in het groote stadion te dezer stede de boksmatch begon tusschen Joe Louis en den zwaargewicht Charlie Retzlaff uit Duluth in Minnesota. De match was spoedig ten gunste van Louis beslist, daar zijn tegenstander reeds na 85 seconden in de eerste ronde uitgeteld werd. HOCKEY. OLYMPISCH IIOCKEY-TOURNOOI TE BERLIJN. De Nederlandsche Hockeyploeg aangewezen. Naar wij vernemen zijn door het bestuur van den Ned. Hockeybond de volgende spe lers aangewezen voor de Olympische Hockey- ploeg: Doel verdedigers: De Looper Jr. (Hilversum) en Fesevur (Deventer). Achterspelers: De Waal (Amsterdam), Westerkamp (HDM)Tresling (HOC), Van Eek (HDM) en Stokmans (Gooi). Middenspelers: Ankerman (HDM), Hout zager (Gooi), Lob (HDM), Van Lierop (Hil versum), de Looper (Hilversum) en Van Weel (HOC). Voorwaartsen: Schnitger (PW), Caviët (Gooi), Sparenberg (Hilversum). Gunning Bloemendaal), J. van der Hagen (Hilver sum). Heybroek (Amsterdam, De Geer (HDM), Esser (TOGO), Carpentier Alting 'Baarn) en Kwart (Amsterdam). Het is zeer goed mogelijk, dat deze ploeg later in het voorjaar nog aangevuld wordt door enkele spelers, die momenteel verhin derd zijn wegens studieredenen of verblijf in het buitenland. De oefeningen voor deze ploeg beginnen 12 Februari a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Op Zaterdag 7 Maart zal een proefwed- strijd worden gespeeld tusschen een A- en een B-elftal in het Olympisch. Stadion te Amsterdam WATERPOLO. WINTERCOMPETITIE K. N. Z. B. Zondagmiddag worden, zooals we reeds eer der meldden, wederom eenige wedstrijden voor de wintercompetitie in het Sportfondsen- bad gespeeld. Het programma van deze middag ziet er als volgt uit: 2 uur: NeptunusStar 2 30 uur: Nereus—A. Z. C. 3 uur: V. Z. V.—Triton 3.30 uur: D. W. R.—D. A. W. 4 uur: Haarlem—Dolfijn. De uitgestelde wedstrijd H. P. CZignea wordt a.s. Maandagavond 8 uur in het Sport- fondsenbad gespeeld. Dinsdag speelt Zignea wederom, nu tegen de Nereus dames, 's avonds om 8 uur in Stoop's Bad. Om den wereld-damtitel. Door één zwakke zet in grooten tijdnood De tweede Haagsche partij is voor den Nederlandschen kampioen verloren gegaan in een pogen om de eer coüte que coüte te redden. Want zoo moet deze nederlaag, welke vrijwel beslissend is, bezien worden als een wanhopig trachten nog iets in te loopen. En Vos is er niet in geslaagd. Hij stootte op een harde verdediging, die op alle even tualiteiten voorbereid, later aanval werd. De hekstelling, onder zulke gunstige omstandig heden genomen, faalde, en daarna werd het gebrek aan tijd Vos noodlottig. De combina tie, die verlies opleverde, werd gedaan onder den druk van het niet op de klok willen ver liezen Intusschen is de stand 188 voor Raichen- bach (5 gewonnen. 8 remise). De 14e partij wordt heden in Dordrecht gespeeld. Wan neer de ^titelhouder weer wint, is de strijd reeds gestreden en heeft hij 20 punten. De beslissing zal dan ook wel in die partij of in de ontmoeting van Zondag te Amsterdam vallen. De resteerende partijen zullen echter in elk geval worden gespeeld. Wit: M. Raichenbach. Zwart: J. H. Vos. 1. 34—29 20—25 2. 40—34 17—21 3. 31—26 21—27 Een zet. die van durf getuigt! Vos' vast beradenheid om in elk geval de eer te red den, komt in deze opening wel bijzonder tot uiting. 4. 32x21 16x27 5. 37—31 18—22 6. 41—37 22—28 7. 31 X 22 28 x 17 8. 46—41 12—18 9. 45—40 7—12 10. 50—45 1—7 11. 38—32 1420 12. 42—38 10—14 13. 32—28 5—10 14. 38—32 Deze zet is een bevestiging van onze con clusie. dat het wit in deze partij, die nu eens niet klassiek is, te doen is om een krachtig schijvencomplex op het middenbord. Zwart heeft daar voldoende rekening mee gehou den. Er volgt: 19—23 14 x 23 23x32 18—23 13x24 9—13 13—18 11—16 Vos heeft over de openingszetten lang na gedacht en hij verbruikte tot nu toe reeds 47 minuten bedenktijd, tegenover Raichen bach 20 minuten. Oppassen voor tijdnood is dus voor Vos de boodschap. 22. 37—32 7—11 36—31 17—21 26x17 12x21 31—26 11—17 47_42 8—12 Een mooie partij. De stand was: Wit: Raichenbach, 14 stukken op 26, 29, 32, 33, 34, 35, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 45 en 49. Zwart: Vos, 14 stukken op: 2, 3, 4, 6, 10, 12. 15.16, 17. .18, 20, 21. 24 en 25. 27. 32—28 2—8 28. 42—37 18—22 23. 24. 25. 2,6. DAMMEN. KWARTETWEDSTRIJDEN „HET OOSTERKWARTIER". Donderdagavond had in het clubgebouw der Damvereeniging „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart de prijsuitreiking plaats van de in bovengenoemde wedstrijden behaalde prijzen. Ter gelegenheid hiervan werd door den hoofd klasse-clubkampioen der Haarlemsche Dam club J. B. Sluiter Jr. een simultaanséance ge geven. Aan deze séance werd door 24 damspelers deelgenomen, waarvan de simultaanspeler 15 partijen won, 3 partijen verloor tegen Y. de Jong (..Oosterkwartier"), J. Balk (Haarlem sche Damclub) en J. J. Aling (Haarlemsche Damclub) en 6 partijen verloor tegen E. J. F. Abbevè, P. Mollema, J. van Pelt, J. Hartel, P. van Putten en A. Vos. De door Damclub „Haarlem" in de kwartet wedstrijden gewonnen „de Graaf's wisselbe ker" werd met eenige hartelijke woorden door den wedstrijdleider, den heer J. P. van Eijk, aan de Damclub „Haarlem" uitgereikt. KAMPIOENSCHAPPEN DAMCLUB HAARLEM Woensdagavond'werden die wedstrijden om het Kampioenschap 1935'36 van de Damclub Haarlem voortgezet. De resultaten luidden: Hoofdafdeeling: G. P. HeckH. A. van Abs 20 H. W. ZitmanJ. Lycklama 20 W. van DaalenP. van Wamel 20 C. F. VisseTh. van Wamel 20 W. StrooC. Dikkeboom 11 Tweede afdeeling I. P. HugesJ. Hartel 02 G. P. RoetA. Elzing 20 J. P. Exel Jr.A. Russ 20 B. GabriëlF. Mollema 02 J. P. Exel Sr—Th. Nunnink 1—1 I. VleeschhouwerR. Groos afgebr. SCHAKEN. BONDS COMPETITIE. Derde klasse. Donderdagavond werd in het Jeugdhuis aan de Frans Halsstraat de return-match gespeeld tusschen de schaakclub „De Rocha- de" en de schaakclub „De „Pion" uit Bak- kum. Bij de eerste ontmoeting had „De Rocha- de" de overwinning behaald met 5 1/24 1/2. Thans heeft „De Pion" op overtuigende wijze revanche genomen door met 73 van „De Rochade" te winnen. De volledige uitslag luidt: De RochadeDe Pion. Haarlem Bakkum. A. N. RoosenG. J, Koch 01 J. E. Strengers—J. A. van Ravenzwaai 10 W. Mantel—G. W. Koch 0—1 H. J. SteenbergenTh. Krüger 01 S. J. AbspoelH. A. van Kleef 10 J. WuisJ. van Schie 01 „Pion"E. Ranshuijzen 01 J .van AbbeTh. de Smalen 0—1 J. P. A van DorpA. M. Tusenius 01 J. J. Teekamp Jr.J. Zaal 10 29. 37—32 2127 30. 32x 21 16x27 De aanval is doorgezet, maar zwart's op stelling rechts kan ons niet bijster bekoren. Kracht gaat er niet veel van uit; het is een hardnekkige poging om wit vast te zetten, doch zwart moet er op verdacht zijn, niet zelf het kind van de rekening te worden.... 31. 38—32 27x38 32. 43 x 32 4—9 33. 49—43 17—21 34. 26x 17 22x11 35. 28—22 11—17 36 22x 11 6x 17 37. 32—27 12—18 Vos had hier met grooten tijdnood te kam pen: hij had nog slechts 7 minuten voor de resteerende 13 zetten. Er dreigde 2722 enz. met groot voordeel voor wit. 38. 43—38 8—12 39. 38—32 10—14 40. 32—28 Elke zet voor wit is gedwongen en loopt vanzelf, doch het sluit alles als een bus! 40. 25—30 Vos wil hier het zekere voor het onzekere nemen, daar hij geen denktijd meer ter be schikking heeft. Aangewezen 813. waarna de ruil met 28—22 enz. zwart nog heel wat mogelijkheden laat. De stand was: ZWAHT WIT Zwart: Vos, 10 stukken op: 3, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 20. 24 en 25. Wit: Raichenbach, 10 stukken op: 27, 28, 29. 33, 34, 35, 39, 40, 44 en 45. Nu ging het: 41. 34x25 14—19 42. 25 x 23 3—8 43. 29x20 18x38 44. 39—33 38 x 29 45. 27—22 15x24 46. 22 x 11 zwart geeft op. Totaal 3—7 Een Nazi-handboei. Onze Londensche correspondent schrijft: Het liberale en radicale deel van het En- gelsche volk heeft zich onlangs verzet tegen het houden van den voetbalwedstrijd Enge landDuitschland omdat het van meening is dat de sport der Duitschers een politieke beweging is. In het verlangen der Duitschers een vertegenwoordigend elftal naar Enge land te zenden zagen velen in En geland een indirect middel het Engel- sche volk te verzoenen met het Nationaal- Socialistisch bestuur in Duitschland. De Duitsche spelers hadden strenge instructies gekregen zich te gedragen zooals spelers in democratisch bestuurde landen zich gedra gen zoodat in Engeland de indruk zou wor den gewekt dat de normale sportgeest in Duitschland niet in de verdrukking was ge komen. Op andere wijze werd gepoogd aan de sportgebeurtenis elke schijn van een Nazi betooging te ontnemen. Het werd dan ook een gewone sportontmoeting tusschen de twee landen en zij in Engeland, die de zaak hadden geholpen, konden met eenig recht na afloop verklaren dat het alarm over de po litieke bijbedoelingen loos was geweest. De tegenstanders van de ontmoeting hielden in tusschen vol dat den waren sportgeest ge weld was aangedaan en dat in het algemeen het deelnemen van democratische landen aan officieel Duitsche sport moet worden ontmoedigd omdat hielden zij vol de sport in Duitschland wel degelijk politiek is. Die meening is ook buiten Engeland uiter aard vrij algemeen verspreid; vandaar het verzet dat in vele democratische bestuurde landen is gerezen tegen het deelnemen aan de Olympische Spelen in Berlijn, hoe zeer overigens het nut en de wenschelijkheid van dit verzet moeten worden betwijfeld. z Een correspondent in de Manchester Guar dian levert een belangwekkende bijdrage tot deze kwestie. Hij vertelt een en ander van een officieel handboek, in Duitschland uit gegeven voor de sportbeoefenaars Het boek heet „Deutschkunde ueber Volk. Staat und Leibesuebung". Er komt een heele boel in voor dat met lichaamsoefening niets te doen heeft. Van lezers wordt oa. verlangd dat zij het antwoord weten op de vraag hoe Rome en Juda tegen de geestelijke vrijheid van het Duitsche volk werkten. Van de bevolking van België wordt verklaard dat de Vlamingen. Duitsch maar dat de Walen niet Fransch zijn. De kwestie van de oorlogsschuld wordt uitvoerig behandeld. Engeland. Frankrijk en Rusland bereidden den oorlog voor. Duitsch land behaalde overwinningen in den grooten oorlog en de geallieerden behaalden geen enkele beslissende overwinning. Vergeleken bij Duitschland waren volgens dit handboek alle vijanden van Duitschland als dwergen en de Duitschers behoefden zich slechts op nieuw te wapenen om hun vijanden van den grooten oorlog weer te doen krimpen tot die dwergachtige gestalten. Gymnastiek en sport zijn middelen voor ontwikkeling van poli tieke vastberadenheid en voor dienst aan den staat. Onpolitieke en neutrale sportbe oefenaars zijn ondenkbaar in Hitler's Duitschland. Het Duitsche Nationaal Socia lisme schept een nieuwen vorm van snort een sport die de politieke opvoeding is van het lichaam. Sport moet helpen Duitsch- land's missie in de wereld te helpen voli brengen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2