Het Snelle Ding ROOK! Chicago'sche overval te Amsterdam. ZATERDAG IS JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD tttot die nieuute HOUIG'S KALFSSOEP (Adv. Ingez. Med.) I Een halve eeuw geleden tt*i Auiacj-taQie. De toekomst. Wat belooft de toekomst voor het Snelle Ding? De vraag is moeilijk te beantwoorden. Het wijzigt zich nog steeds. Technisch schijnt het geen ingrijpende veranderingen meer te wachten te hebben. Er zijn al nieu wigheden toegepast, zooals het freewheel, die veel meer modesnuf dan noodzakelijkheid waren. Maar de evolutie der carrosserie heeft blijkbaar haar eindpunt nog lang niet be reikt. En aangezien de Mode hierin wel heel krachtig meepraat, is het de vraag of er ooit een eindpunt zal komen. Waarschijnlijker lijkt dat Het Snelle Ding nevens de dames modes in een reeks herhalingen zal gaan verkeeren. Als de model-techniek, nu nog beoefend in het zoeken van de voordeeligste stroomlijn, haar non plus ultra gevonden zal hebben wordt het heelemaal een kwestie van uiterlijk: van kleur, van lijn, van aschbakjes en bloemvaasjes, kussentjes en armsteuntjes en al dergelijke frunnikerij meer. Voor vele dames is het dat al. De keuze van een auto wordt in vele gevallen door het snoezige aschbakje en de allerliefste kleur be paald. Het is al jaren geleden dat ik hoorde van iemand die een auto gekocht had en den volgenden dag opbelde om te vragen of het een zes- of achtcylinder was, want dat wilden de buren weten. In Amerika, waar ze statis tisch hebben uitgemaakt dat 80 pet. van alle winkel-artikelen door vrouwen wordt gekocht, is gebleken dat zelfs bij het koopen van auto's de Vrouw in de meerderheid is. Dit feit zal in zeer sterken mate de verdere ontwikeling van Het Snelle Ding bepalen. Het zal ook ver hoeden dat het op den duur een volkomen gelijkenis met de bakkerstor of schildpad gaat vertoonen. Wellicht zijn dit de best-ge- gelijkens met de bakkerstor of de schildpad daar weinig profijt van trekt maar de da mes zullen dergelijke dingen niet dulden, al verminderen die het brandstofgebruik tot het uiterste minimum. Wij mannen zouden ze domweg aanvaarden en de auto zou even grijs en monotoon worden als onze vllthoeden, even saai en gelijkvormig als onze pakken. Dit moet vermeden worden, en daarom juich ik de Amerikaansche koopers-statistiek toe. Wat wij met den prijs nog zullen beleven kan niemand bevroeden. De fiets is, ruw ge schat, in den loop van haar bestaan tot een tiende van haar oorspronkelijken prijs ge zakt. De auto schijnt denzelfden weg op te gaan. Zij heeft zich in de crisisjaren al aan gepast op een wijze, die zelfs dr. Colijn's goedkeuring zal wegdragen. Maar haar be drijfskosten zijn minder snel gezakt, en op dit punt hebben minister Colijn en de zijnen haar niet bepaald in het aanpassen geholpen. Als er beter tijden komen, en die oneven redigheden daarmee verdwijnen, aal Het Snelle Ding een nog veel grooter populariteit verwea-ven dan het nu al bezit. Een beetje ontstellend lijkt dat vooruitzicht wel, want hoe zal de wegenbouw het bijhouden als het aantal auto's zich gaat verdrievoudigen? Wij in Europa zijn nog lang niet zoover als de Amerikanen het al jaren geleden ge schopt hadden, toen iedere goedbetaalde vak arbeider er zijn eigen wagentje op na kon houden, en veien dat deden ook. Maar de Amerikanen hebben ook wel veel meer ruimte dan wij Tenslotte kan het automobilisme niet voort durend blijven groeien, tot het zou ontaarden in een soort sprinkhanenplaag. De luchtvaart zal dit moeten verhoeden. En die moet haast maken met het Vliegtuig-voor-ledereen, dat meer dan het Snelle Ding dat ooit vermocht, der menschen blik zal verruimen. Het Snellere Ding, zich verheffend boven dit aardsch gewriemel, zal pas door zijn al gemeen gebruik kunnen bereiken dat de Wijde Bliek het wint en het prutswerk van Europa's tallooze grensjes, douanetjes en bijbehooren- de hindernisjes tot het besef van the man in the street doet doordringen. De technische perfecties van de auto vormen de prachtige basis waarop het vliegtuig zich ontwikkelen kan, en wellicht nog net bijtijds Europa's zelfvernietiging in een volgenden Oorlog voor komen. Zoo besluit ik in een ernstige noot deze mijn jolige reeks commentaren op en belevingen met Het Snelle Ding. Het heeft zijn hoogtijd al beleefd; het zal plaats moeten maken voor het Snellere, dat ons op zijn wieken omhoog- voert. Het toekomstoog ziet den kleinzoon, zeurend om een eigen vliegtuigje voor zijn twaalfden verjaardag. „Bijna alle jongens van onze klas hebben er al een. het staat zoo gek als je voor de deur inplaats van op het dak aankomt, en ik heb een stuk van Opa gelezen in een ouwe krant, waarin h ij het zelfs voorspelde, vijf en twintig jaar gele den Dan zal ik dus, in 1961, nog last van dit slot krijgen. Als het moetvooruit dan maar. Stilstand is even ondenkbaar als te ruggaan. Wij rennen verder, wij vliegen voort. R. P. Zaak-Koninklijke voor den Hoogen Raad. G.-G. De Jonge vraagt ontslag. Na afloop van den vijfjarigen termijn. Bij de regeering is een verzoek inge- gekomen van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië, Jhr. mr. B. C. de Jonge, om hem bij het einde van de ■gebruikelijke vijfjarige periode ont slag als zoodanig te verleenen. Compensatie-overeenkomst met Duitschland. Het betreft ook eenige ertssoorten. Bij de compensatie transactie dezer dagen tusschen Nederland en Duitschland afgeslo ten is niet alleen overeengekomen, dat Duitschland, in ruil voor den bouw van een schip voor de K.P.M. op een Duitsche werf, meer Indische tabak zal opnemen, maar is tevens een regeling getroffen om den uitvoer naar Duitschland te stimuleeren van enkele Nederlandsche en Ned.-Indische producten op welker verhoogden uitvoer Nederland en Indië grooten prijs stellen alsmede Duitsch land op verhoogden invoer. Tot deze produc ten behooren eenige erts-soorten. De belanghebbenden bij de transactie ten aanzien var. andeer producten zullen t.z.t. van regeeringswege worden uitgenoodigd tot genoemde regeling toe te treden Dit jaar wereldtentoonstelling te Rotterdam. Doch in het klein. Dank zij de samenwerking van een belang rijke groep van werkgevers en werknemers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf, krijgt Rotterdam dezen zomer een wereldten toonstelling, zij het dan een in het klein. Bij gelegenheid namelijk van het dezer da gen te Utrecht gevierde 25-jarig bestaan van den Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden, werd door het bestuur van deze organisatie in samenwer king met de werkgevers, den Ned. R.-K. Bond van Hotei-, Café-Restauranthouders en Slij ters. besloten van 29 Mei tot 14 Juni a.s.' te Rotterdam en wel in de Nenijto-hal aldaar een nationale tentoonstelling te organiseeren op het gebied van het hotelwezen, het café restaurantbedrijf en alles, wat daarmede economisch verbonden is. Deze tentoonstelling, genaamd „Hocapo- lis" oftewel de hotel- en café-stad belooft de grootste en belangrijkste tentoonstelling van dezen aard te worden ooit in Nederland ge houden. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN De uitvoer van bloembollen uit ons land heeft in December 1935 bedragen 1.428.746 KG. (waarde f 598.632.1 tegen 1.353 128 K.G. (waarde f 577.970) in December 1934 In het geheele jaar 1935 bedroeg de uitvoer 44.119.633 K.G. (waarde f 21 641.734' tegen 44.749.255 K.G (waarde f 22.256.907) in 1934 De H. O. V. Plannen voor inkomstenvermeerdering in bewerking. Vrijdagavond werd een vergadering gehou den van het bestuur der Haaii. Orkestver- eeniging. Iets bepaalds valt van deze vergadering niet te vermelden. Besprekingen werden ge voerd met het Comité van Actie betreffende wat nu te doen staat, nu het voorstel tot ver hooging van het subsidie voor de H. O. V. verworpen is Natuurlijk zal getracht worden, vol te houden en o.m. door nog uitgebreider propaganda, de inkomsten te vermeerderen. Hiervoor zijn ook nog eenige andere plannen in bewerking, waaromtrent echter voorloopig nog niets kan worden medegedeeld. OFFICIER D'ACADEMIE Bij K.B. si aan mevrouw L. W. H. Jessurun —Van Eibergen Santhagens, te Heemstede verlof verleend tot het aannemen van de be noeming door de regeering der Fransche Republiek tot officier d'Académie. EEN TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Eenige jonge tandartsen hebben in het perceel Ged. Oude Gracht 11b een tandheel kundige kliniek opgericht. Het is de bedoeling daar tandheelkundige hulp te verleenen tegen een matig tarief in de verwachting dat velen, die door de crisis anders gedwongen zijn een behandeling uit te stellen, zullen komen om hun gebit blijvend te laten verzorgen. DOOR PIET VAN DER HEM Duitschland zal voor de Kon. Paketvaart Mij. een motor-passagiersschip bouwen, in ruil waarvoor het betalingscontingent voor Nederlandsch-lndische tabak zal worden verhoogd. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 18 Januari: De zoogenaamde bruidenbus op het Raadhuis alhier, heeft in het jaar 1885 opgeleverd een bedrag van 472.91. De opbrengst over het afgeloopen jaar zal onder verschillende armbesturen dezer gemeente worden verdeeld. Loongelden uit auto geroofd. Een der bandieten gearresteerd. Employé's werden met revolvers in bedwang gehouden. Vrijdagmiddag is op den Cornclis Douwesweg te Amsterdam een zeer brutale roofoverval gepleegd op twee bedienden van de Ned. Scheepsbouw- Maatschappij, die met een auto een loonzending van f 30.000 vervoerden. De overval was geheel op Amerikaan sche leest geschoeid doch had slechts een tijdelijk succes. Eén der bandieten is gegrepen en het geld is terugge vonden. lederen Vrijdagmorgen gaat volgens ge woonte een employé van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij met een auto naar het hoofdkantoor van de Twentsche Bank aan de Spuistraat te Amsterdam, ten einde het benoodigde geld voor de uitbetaling aan de arbeiders te halen. Zoo ook dezen dag. Met een personenauto van de maatschappij zelve was een employé, vergezeld van een chauffeur naar de stad geweest, om het loongeld, onge veer 30.000.te halen. De terugreis was reeds vrijwel volbracht, doch nabij het Zij- kanaal bij den Cornells Douwesweg ging een personenauto voor den wagen rijden, en trachtte door wild manoeuvreeren den wagen, waarin de employé gezeten was, tot stilstand te brengen. De truc slaagde uitstekend. Al vrij spoedig was de wagen van de Ned. Scheeps bouwmaatschappij tot stoppen gedwongen. Uit de rooversauto stapten twee personen, die van het oogenblik. dat zich niemand op dit stille weggedeelte bevond, gebruik maakten om de inzittenden te overvallen. Het. werd een woest rukken en trekken tusschen de overval lers en hun slachtoffers. Terwijl de employé krampachtige pogingen deed om het portier gesloten te houden, stond aan de andere zijde een wild en woest trekkende belager, waarte gen de employé het ten slotte, na alles ge probeerd te hebben, moest opgeven. Het por tier was geopend en de beroovers haastten zich om op het geld beslag te leggen. Op den bodem van den wagen, achterin, waar de em ployé zoo lang met alle middelen gepoogd had het bedrijfsgeld te behouden, waren negen zakken, ieder inhoudende ongeveer 1000 in specie en een actetasch met bankpapier gele gen. Door het zien der revolvers voelden de overvallenen zich geslagen en durfden niets uit te richten. Het geld verdween snel naar den voorsten wagen. Nauwelijks waren de overvallers echter verdwenen of de beroofde employé rende uit zijn wagen en begon het zelfde spelletje te spelen met het portier, waarmede de belagers zooveel succes gehad hadden. De knop van het portier begaf het echter, en de moedige employé viel met zijn neus op de straatsteenen. Van dit oogenblik maakte de chauffeur van den overvallenden wagen die zich behalve de twee personen, wel ke het geld geroofd hadden, in het oude ve hikel, een Chevrolet, de L 6071, bevond, ge bruik om met vol gas weg te rijden in de rich ting van Tuindorp Oost-Zaan. De vlucht naar dit tuindorp ging echter weinig voorspoedig. Door de te groote vaart was het niet mogelijk den bocht Orionstraat- Maanstraat goed te nemen. Een hek vormde een te groote hinderpaal en met groote snel heid rende de wagen hiertegen op, vlak voor het politieposthuis. Nog zagen de roovers kans het geld mee te nemen, en zoo vluchtten zij. Het vuur werd hen echter blijkbaar te na aan de schenen gelegd en het zilvergeld, ongeveer 40 K.G. wegende, wierpen zij ras in een tuin tje. Ook de tasch is teruggevonden. De achtervolgende auto van den employé, die zijn overvallers direct gevolgd was. zat hen zeer dicht op de hielen, doch desondanks vermochten zij er niet in te slagen de man nen te vinden. Enkele oogenblikken later trof een agent, die een vrijen dag had, en van het gebeurde niets wist, op de straat een hollen den en hijgenden man, dien hij naar het posthuis overbracht. Het bleek zekere N. van de Brouwersgracht te Amsterdam. Twee per sonen herkenden den gearresteerde pertinent als dengene, die in de overvalauto naast den chauffeur gezeten had. Van de overige in zittenden kon slechts een vaag signalement worden opgegeven. De auto, waarmee de overval is gepleegd, is vermoedelijk van diefstal afkomstig. De gearresteerde man heeft Vrijdagavond bekend bij den overval betrokken te zijn ge weest. M.s. „Eulota" te water gelaten De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, .mr. Besier nam Vrijdag conclusie in de proce dure tusschen de Ver. voor den effectenhan del en de Kon. en Bataafsche petroleummaat- schappijen, waarin de Ver. voor den effecten handel uitbetaling op goudbasis vordert van de 4 pCt. dollarleening-1930 Koninklijke en de 42 pCt. dollarleening van de Bataafsche. Het Haagsche gerechtshof heeft de Ver. voor den effectenhandel niet ontvankelijk verklaard en ten aanzien der vordering tegen de Bataaf sche het vonnis der rechtbank bevestigd waar bij de Ver. voor den Effectenhandel eveneens niet ontvankelijk werd verklaard. Zoowel ten aanzien van de Koninklijke als de Bataafsche concludeerde mr. Besier, dat het arrest zou worden vernietigd, dat het geding zal worden verwezen naar het gerechtshof in Den Haag, teneinde met inachtneming van het door den Hoogen Raad te wijzen arrest de hoofdzaak te behandelen en te beslissen en dat de verweer ster zal worden verwezen in de kosten. De Üooge Raad zal 27 Maart arrest wijzen. Nederlandsch tabakshandelaar: „Dank zij onzen ruilhandel rooken uw schoorsteenen Duitsch scheepsbouwer: en rooken wij üw tabak!" Wederom een tankboot voor de „Koninklijke Shell". Heden werd op de werf van Wilton Feijen- oord voor rekening der „Koninklijke Shell" Groep te water gelaten het motortankschip „Eulota", één van de drie tankers, elk met een draagvermogen van 9100 ton. welke door dit petroleumbedrijf bij genoemde scheeps werf in opdracht zijn gegeven. De „Eulota" vormt een onderdeel van het belangrijke bouwprogramma, dat momenteel bij diverse scheepswerven in ons land voor rekening der „Koninklijke Shell" wordt uitgevoerd en dat in onze scheepsbouwnijwerheid groote bedrij vigheid brengt. De te waterlating. welke geschiedde in een der dokken van Wilton Feijenoord had een vlot verloop en de proefvaart van deze tan ker zal begin April a.s. plaats vinden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5