B DE BILT VICKS H0ESTB0NBQNS ECHTE WALES-ANTHRACIET Liefde in de wildernis SITTERS é/pjCflR M A A N D A G 20 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Ver. van Jong Hervormden bestaat tien jaar. Receptie en herdenkingsdienst. De Vereeniging van Jong Hervormden heeft dezer dagen haar 10-jarig bestaan gevierd. Op voorbeeld van deze Haarlemsche vereeniging, die zich ten doel stelt de lidmaten der Ned. Herv. Kerk onder den 35-jarigen leeftijd bij elkaar te brengen, zijn in den loop der jaren tal van dergelijke vereenigingen in Nederland opgericht, die thans in een federatie met on geveer 4400 leden aaneengesloten zijn. Ter gelegenheid van dit 10-jarig jubileum heeft het bestuur van de Ver. van Jong Her vormden Zaterdagmiddag een druk bezochte receptie gehouden in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht. Verschillende sprekers hebben hier het jubi- leerende bestuur gecomplimenteerd. Namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en namens de Kinderkerk heeft ds. Waardenburg het woord gevoerd. Sprekende in zijn functie van waarnemend voorzitter van den Kerkeraad, zeide ds. Waardenburg, dat de Ver. van Jong Hervormden haar taak om het godsdienstig leven in eigen kring te verdiepen en om de belangen van de kerkelijke gemeente te die nen, op bewonderenswaardige wijze heeft ver vuld. Van de belangrijke werkzaamheden die de vereeniging voor de Ned. Herv. gemeente in Haarlem heeft verricht, noemde spr. het aanleggen van een kaartregister van alle lid maten der Ned. Herv. gemeente en de inza meling van gelden ten behoeve van de dia conie. Tusschen de vereeniging en den Kerke raad bestaat dan ook een levend verband, het geen uiting vindt, in het feit, dat een der ouderlingen adviseerend lid van het bestuur is. Ook voor de Kinderkerk heeft de jubilee- rende vereeniging veel gedaan, aldus ds. Waar denburg. Zoo is uit haar leden een ordecom missie gevormd. Om uiting te geven aan haar gevoelens van dankbaarheid heeft de kinder kerk de Ver. van Jong Hervormden een bloem stuk aangeboden. Tenslotte roemde spr. het goede voorbeeld, dat Haarlem 10 jaar geleden gegeven heeft door de oprichting van deze vereeniging, zoo dat er thans een bloeiende federatie van Tong Hervormden in Nederland bestaat. Ds. Waar denburg bood zijn beste wenschen voor de toekomst aan. Vele anderen hebben nog hun gelukwenschen aangeboden. Wij noemen: mr. Beets namens het college van kerkvoogden, ds. Wildschut namens de af deeling IJmuiden-Oost, den heer Wilschut als oud-federatiesecretaris, verte genwoordigers van diakenen en collectanten, den heer Van Unnik, theol. cand. in zijn kwa liteit van redacteur van het federatie-maand blad en den heer Strating, voorzitter van de afdeeling IJmuiden. Zondagavond is in de Bakenesserkerk een herdenkingsdienst gehouden, waarin het woord hebben gevoerd ds. Waardenburg en de Utrechtsche hoogleeraar prof. dr. Berkelbach van de Sprenkel, die als predikant te Haar lem een belangrijk aandeel heeft gehad in de oprichting van de Ver. van Jong Hervormden. Het Christelijk Gemengd Koor verleende zijn muzikale medewerking. De Ver. van Jong Hervormden is een on derdeel van de gemeente, aldus ds. Waarden- burg; daarom wordt 't jubileum in 'n openba ren kerkdienst herdacht, want er heerscht een groote geest van saamhoorigheid tusschen de Jong Hervormden en de gemeente. Spr. ging de geschiedenis van het ontstaan der vereeniging na. Onder de jongeren kwam, nutien jaar geleden, de wensch op tot een grooter onderling contact. Eenige voortvaren de jonge menschen kwamen toen tot dit doel bijeen onder leiding van enkele predikanten, waarbij de toenmalige ds. Berkelbach van de Sprenkel een groote rol speelde. De Jong Hervormden wilden geen apart clubje vormen, neen zij waren en bleven een deel van de gemeente. De vereeniging heeft in de afgeloopen tien jaren vruchtbaren arbeid verricht, zoowel zegenrijk voor de individuen zelf als voor de practische belangen der Ned. Herv. Kerk. Ds. Waardenburg eindigde met zijn dank baarheid te uiten over het feit dat de tegen woordige jeugd haar vertrouwen in de kerk gesteld heeft. Prof. Berkelbach v. d. Sprenkel herinnerde aan de jaren vóór de oprichting van de Ver. van Jong Hervormden, hoe een groep cate chisanten tegen den Paaschtijd bijeen placht te komen om zich te bezinnen op de bediening van het Avondmaal. Uit deze bijeenkomsten is de vereeniging voortgekomen Nadat het koor nog eenige liederen had ge zongen ging de gemeente uiteen. VEREENIGING „.GELOOF EN WETENSCHAP" De achtste bijeenkomst van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap"' heeft Vrijdag 24 Ja nuari a.s. plaats in den Schouwburg aan den Jansweg. Pater H. Geurtjens M.S.C., uit Tilburg, zal dan een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Onder oermenschen". CURSUSSEN VAN K. EN O. IDe Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in' kinderverzorging en opvoeding is voornemens cursussen te organiseeren voor vrouwen en meisjes an verstellen en naaien: o.a. van gewone stoffen en tricotgoederen; van oud nieuw en geheel nieuw goed maken. Ook zullen kooklessen gegeven worden: be reiden van goede en goedkoope maaltijden. De cursussen zullen worden gegeven in de 3 Huishoudscholen, door leeraressen dei- scholen a 5 cent per les. één avond per week. Lichamelijke Opvoeding. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding in Nederland kwam in jaarvergadering bijeen op Zaterdagavond in hotel „Llon d'Or". De voorzitter, de heer R. Verwers, hield na zijn openingswoord een terugblik op het af geloopen jaar. Hij herdacht de goedgeslaagde vardigheidsproeven der leerlingen van de openbare en bijzondere scholen, niet alleen te Haarlem, maar nu ook uitgebreid tot de omliggende gemeenten Bloemendaal, Heem stede en Zandvoort. De voorzitter kon met genoegen consta- teeren, dat de door de afdeeling georgani seerde schoolzwemwedstrijden een uitmun tend verloop hadden: hij herinnerde ten slotte aan de grootsche huldiging van den heer A. J. Meyerink, die pionierswerk in dit vak verrichtte. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. van der Laan, was uitstekend ver zorgd. De penningmeseter, de heer W. Mars man, bracht het financieel verslag uit; het is dezen functionaris gelukt, door zeer zuinig beheer, het kleine nadeelige saldo van 1934 om te zetten in een klein voordeelig dito. Den penningmeester werd décharge verleend, Het punt: bestuursverkiezing, ging niet vlot. Het bestuur had unaniem besloten in zijn geheel af te treden, gezien de betrek kelijk weinige belangstelling en medewerkin; meer speciaal van de jongere collega's on dervonden. Ook om hun belangen, niet al leen op stoffelijk gebied te dienen, bestaat di vakvereeniging. Na veel ernstige woorden en waarschuwingen, geuit vooral door den voorzitter, werd door de aanwezige leden zulk een drang op het bestuur uitgeoefend, dat het tenslotte zwichtte. Na een gewenschte vrije stemming werden voorzitter en s: rsta- ris herkozen met 16 stemmen en 3 blanco; d< heer W. Marsman en mej. H. G. Fockens werden toen bij acclamatie herkozen. Inplaats van den heer J. B. A. van Pagée, die door tijdsgebrek zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer C. P. Nieuwenweg. TURN-UITVOERING DER JONGE PIETER JELLE GROEP. Zondagmiddag 26 Januari a.s. geeft bO' vengenoenide organisatie een uitvoering van haar Jongee Pieter Jellen-groep in het ge bouw ,St. Bavo". DE TENTOONSTELLING NED. CHRISTELIJKE GRAFISCHE BOND. Men schrijft ons- De afdeeling Haarlem van den Nederl. Chr. Grafischen Bond, organiseert Woensdag 22 Januari 's avonds in „Het Blauwe Kruis" een tentoonstelling welke omvat: een uitge breide collectie modern zet-, druk- en litho grafisch werk (steen en offsetdruk), een af deeling bindwerk, een groot aantal ontwerpen van bondsleden voor prijsvragen, benevens schetsen en teekeningen van cursisten voor de akte nijverheidsonderwijs. Na de opening zal door de heer J. H. Dam een causerie worden gehouden over: „De Grafische Technieken". HENRI PIELAGE IS ZEVENTIG JAAR GEWORDEN. Zaterdag heeft dé heer Henri Pielage, die vroeger directeur van „Haarlem's Gemengd Koor", van het mannenkoor „Caecilia", van het gemengde koor „Onder Ons", van het Klein Mannenkoor „Philip Loots" en jaren lang organist van de kathedraal St. Bavo aan de Leidisehe Vaart is geweest, zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Het heeft den heer Pielage op dezen dag niet aan belangstelling ontbroken Oud-leden van „Onder Dns" en „Philip Loots'' en andere koren, die hem hielpen verschillende hooge prijzen te winnen, kwamen hem gelukwen schen, of stuurden hem bloemen, kistjes siga ren, met kaartjes of brieven. Van vele oud leerlingen en vrienden ontving hij andere ge schenken en felicitaties en met velen van hen werden oude herinneringen opgehaald. Vjcks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke 35 cf. per doosje. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 727.0 m.M. te Holyhead. TWEE PAEDAGOGISCHE CONCERTEN. Evenals het vorig jaar zullen door de Ver eeniging voor Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd met de Haarlemsche Orkest Ver eeniging. twee paedagogische concerten wor den gegeven, op 29 Januari en 11 Maart a.s. Op een nader te bepalen plaats en tijd. zal door bevoegde inleiders een voorbespreking worden gehouden over de uit te voeren wer ken. De concerten worden gegeven in de Ge meentelijke Concertzaal en beginnen des avoinds te 7 uur. Uitgevoerd worden onder leiding van Frits Schuurman, werken van L. van Beethoven. Fr. Schubert, M. Ravel en M. de Falla. Voor de leden en huisgenooten van de bij de H.B.B., R.K. V.B., GHR. B.B. en B.B.H. aangesloten organisaties zijn tegen sterk ge- reduceerden prijs een beperkt aantal kaarten beschikbaar. Voor bijwoning van deze concerten, kan men zich opgeven bij de heeren Luyken, Ge bouw de Centrale. Spaarne 94 en N. de Bie St. Bavo Smedestraat 23, waar tevens de gewenschte inlichtingen worden verstrekt. In verband met de regeling van de inleidingen worden aanmeldingen voor Vrijdag 24 Janu ari ingewacht en voorspelt: Krachtigen tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkt of be trokken. Waarschijnlijk eenigen regen. Aan vankelijk zachter, later weinig verandering in temperatuur in het Zuiden en in het Noorden iets zachter. Uit het Buitenland Ruimende wind en stijging van temperatuur. Sinds Zaterdag handhaafde zich de depres sie bij Scandinavië. Gistermorgen verscheen een nieuwe lage drukgebied in het Zuidwes ten dat met vrij groote snelheid Noordoost- waarts trok en waarvan de kern zich heden morgen boven Wales bevindt. Ook over een groot gedeelte van de Britsche Eilanden is de barometer nog sterk dalende hetgeen een aangroeien en ruimen van den wind ten on zent tengevolge zal hebben. De Zuidelijke luchtstrooming over ons land doet bovendien de temperatuur sterk stijgen. Rond de ge- heele depressiekern valt neerslag. Uit nlidden- Duitschland, Noord-Wales en midden-Ierland wordt nog sneeuw gemeld. De hooge druk over Groenland houdt stand. Het hooge drukgebied in het Oosten van Duitschland en Polen heeft weinig meer te beteekenen. De temperatuur steeg ook over de Britsche Eilan den, Frankrijk. Duitschland en het grootste gedeelte van Scandinavië. Barometer 746 m.M. 746 mM. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWES S7A TELEFOON 18100 (Adv. Ingez. Med.) Voorbeurs te Amsterdam. De politieke situatie in Frankrijk wordt al- lerwege met groote aandacht gevolgd. In fi- nancieele kringen stelt men vooral belang in de verwikkelingen te Parijs, omdat het Fran- sche ruilmiddel meestentijds vrij sterk door de verhoudingen aan de Seine wordt beïnvloed. Op de internationale wisselmarkten legde de franc tegenover het pond en den dollar een gedrukte houding aan den dag. ten onzent evenwel was de koers van den franc niet veel veranderd. Ponden en dollars waren ten on zent vast gestemd, doch bepaald veel hooger werden zij toch niet afgedaan. De omzetten op de valutamarkt waren van bescheiden aard, aangezien men de voorkeur er aan geeft, het verloop van zaken af te wachten. In het vroegbeursverkeer waren de omzet ten in locale waarden niet groot. Hoewel zich _jeen bijzondere gezichtspunten hebben voor gedaan, bleek de kooplust ver te zoeken, zoo dat enkele fondsen een verlies te boekeii kre gen. Spoedig echter trad een herstel in. De handel beperkte zich hoofdzakelijk tot Ko ninklijke, H.V.A., Philips en Unilever, doch men dient zich van dien handel geen groote voorstellingen te vormen. In Amerikaansche fondsen ging ook weinig om. De bekende aan- deelen werden thans op zeer kleine schaal verhandeld. RECTIFICATIE In het Raadsoverzicht van Haarlem werd Zaterdag naar aanleiding van het voorstel- Visser betreffende de zweminrichting aan de Kleverlaan opgemerkt, dat mr. Bijvoet zijn mede-onderteekening van het voorstel introk en verklaarde tegen te zullen stemmen. Dit is maar gedeeltelijk juist. Mr. Bijvoet verklaarde tegen te zullen stemmen, maar hij was geen mede-onderteekenaar van het voorstel, zoodat hij ook geen onderteekening kon intrekken. Dit ter rectificatie. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER REINALDA. De wethouder voor Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, zal deze week in plaats van Vrijdag 24 Donderdag 23 Januari te 10 uur spreekuur ten Stadhuize houden. Feestavond van „Die Raeckse" De schoolvereeniging van H.B.S.-A aan de Raaks, die den naam „Die Raeckse" draagt, heeft Zaterdagavond in den feestavond de goede toon geraakt. In den Stadsschouwburg was het namelijk groot feest, met uitvoeringen door de leerlin gen zelf, waarna in de Concertzaal het bal volgde. Opgevoerd werd een cabaret onder leiding van den heer P. C. André de la Porte, welk nummer een succes voor allen is geworden. De groote malaise-revue heeft vervolgens getoond, dat. het optimisme nog leeft, ge tuige ook de titel, welke luidde: 't Komt wel terecht". Deze malaise-revue in zeven tafereelen maakte het belangrijkste programmanummer uit, stand onder regie van den heer J. W. Wichers en de decors waren uitgevoerd door eigen kracht, namelijk door de heeren P. de Jongh en H. Hurkmans en bewezen dat enthousiasme voor het doel heel wat werk kan verzeten. Mejuffrouw Selma Chapon had voor de instudeering der dansen gezorgd en de heer L. Henskes voor de muziek. Het heele stuk is waarlijk een prachtige uitvoering geworden en de talrijke mede werkenden hebben alle eer van nun weik. De opbrengst van den feestavond was voor het Schoolfonds. Bij het tienjarig bestaan van de H B.S.-A in 1934 is namelijk besloten een schoolfonds te stichten, ten behoeve van fi nancieel minder-krachtige leerlingen. Ook het bal in de Concertzaal zal velen nog lang heugen, waarbij de band een groot aandeel zal hebben in de aangename herin neringen. „HET KIND VAN DE BUURVROUW" ALS VOLKSVOORSTELLING. De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede, dat Zondag 26 Januari a.s. het gezelschap Bouber, terug zal komen met het jubileumstuk van mevr. Aaf Bouber n.l. „Het kind van de buurvrouw", van Joh. Elsensohn dan als volksvoorstelling, daar het succes op den jubileumavond zeer groot was. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1266 porties, Overtonstraat 1253 porties, Byzanthiumstraat 840 porties Eemstraat 725 porties, Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor buitengewoon L.O. 107 porties ver strekt. „KERK EN VREDE". De afdeeling Haarlem en omstreken houdt een ledenbijeenkomst op Donderdag 23 Janu ari in het Remonstrantenhuis. Mevr. L. SchravesandeRatelband, voor zitster van de Vredeskring „Meppel en Om streken", zal een inleiding houden over: „Wat nu?"; een overdenking in dagen van span ning. CHR. DEM. UNIE. De openbare vergadering welke door de Christ. Dem. Unie alhier was belegd tegen 28 Januari a.s. waar als spreker zou optre- cten'de heer H. S. van Houten, lid der Tweede Kamer over „Eenzijdige aanpassing, conse quente deflatie, devaluaties of welvaarts politiek" kan, wegens het den heer van Houten overkomen auto-ongeluk op dien dag niet doorgaan, doch moet tot nadere aankondi ging worden uitgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Terug te krijgen aan het bureau van po litie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.). Handschoenen en ceintu ren: Politiebureau Smedestraat. Pasfoto: Jansen, Weltevredenstraat 20. Geldstuk: Ree- ker, Wagenweg 102. Honden: Asyl Ridderstr. 11. Dameshoed: Smeding, Marsstraat 16 rd. Kat: Asyl Ridderstraat 11. Witte kiel: Politie bureau Smedestraat, Kinderlaarzen: v. d. Goes v. d. Hulststraat 7. Jongensmuts: Roest, Bas- tiaanstraat 19. Zakmes: Harmans, v. Oosten de Bruijnstraat 194. Penhouder: Giliam, Obi- straat 69. Parapluie: Garage Oome, L. Molen straat 12. Portemonnaie met inhoud: Politie bureau Smedestraat. Rijwielplaatje: Mertens, Iepenstraat 20. Damesrijwiel: Politiebureau, Smedestraat. Rijwielplaatje (kostel.): v.d. Lin den. Dr. Schaepmanstraat 75. Idem: Bellaart, Oudeweg 83b. Belastingplaatje: Hunter, Lange Poellaan 42. 2 knotten sajet: Garage Ooms, L. Molenstraat 12. Autoslinger: Politiebureau Smedestraat. Snelbinder. Oly, Coltermanstraat 12rd. Bos sleutels: v. Deursen, Brouwersstraat 130. Led. tasch met inhoud: Cocoris, Kruis straat 38. Handschoenen en ceinturen, heerenhoeden, damespantoffel, Politiebureau Smedestraat; abonnement, v. d. Fluit, Van Zeggelenstraat 49; actetasch met schoolboeken, Phllippo, Vijfhuizerdijk 206, Haarlemmermeer; duif, IJskes, Nassaustraat 14; hond, Oudhof, Tul penstraat 34 rd.; kat, Kennel Fauna, Fr. Var- kensmarkt; portemonnaie met inhoud, Baars, Slachthuisstraat 19 rd.; portemonnaie met in houd; Hengsbeen, KI. Heiligland 51rd.; por tefeuille, Dornseiffen, Burgwal 96; rozen krans, Roosen, Olycanstraat 21; rozenkrans, Samson, Gierstraat 44; damestasch met in houd, De Ridder, Bleekenbergstraat 37; vul pen, Siertsema, Kleverparkweg 37. FEUILLETON Uit het Engelsch van OTTWELL BINNS. (Nadruk verboden.) 29) Het dikke, opperhoofd keek wanhopig om zich heen en twee of drie van zijn volge lingen glipten weg naar hun hutten. Geef antwoord. Mombwana! Wat zal er met den kleinen Bwana gebeuren? herhaalde Ri- mington. Er kwam een blik als van een opgejaagd dier op het dikke gezicht van het opperhoofd. Zijn uitpuilende oogen vloden weer langs zijn onderdanen, om iemand anders te vinden het antwoord te geven. Mombwana, zeg het met je mond en niet met dien van een ander. Het dikke lichaam rilde, zijn oogen rolden heen en weer, zijn mond ging open als van een naar lucht happenden visch; de gedachte dat hij zelfs de verlangde mededeeling zou moeten doen, scheen hem volkomen te ver bijsteren. Tenslotte haalde hij diep adem en sei aarzelend: Bwana, hoe zal ik moeten weten wat de toovenaar zal doen met den kleinen Bwana? Op het zelfde oogenblik klonk een korte knal uit het geweer van Rimington en een wolkje stof warrelde omhoog bij de voeten van het opperhoofd De man maakte een lucht sprong een luid gemompel ging door de rij van de dorpelingen. Rimington zei weer: Geef antwoord, Mom bwana. Op nieuw volgde hetzelfde spelletje, de dik ke neger ging van zijn eenen voet op den anderen staan, keek angstig om zich heen met rollende oogen, terwijl het zweet in groote druppeis op het voorhoofd begon te parelen. Plots'eling werden zijn zenuwen hem de baas en hij uitte een angstkreet: Bwana, de geesten zullen mij dooden als ik hun geheimen verraad. Maar Rimington liet zich niet van zijn stuk brengen. Hij hief zijn geweer in den aanslag. Ik zal je dooden als je me de waarheid niet vertelt. Het opperhoofd keek nog eens doodsbe nauwd om zich heen, maar al de dorpelingen vermeden zijn blik en tenslotte bleef zijn oog ook weer rusten op den onvermurwbare blanke die daar zoo rustig stond te wachten. En na een paar maal diep adem gehaald te hebben, riep hij heesch: De geesten van den toovenaar.... Weder snakte hij naar adem en Rimington snauwde genadeloos:: Vooruit! Ze ze bevelen, dat.... Vooruit Mombwana! Het bloed van het kind geofferd moet worden! De man hield plotseling op. zijn linkerarm vloog omhoog, als om een slag van een on- zichtbaren aanvaller af te weren. Hij uitte een doffen kreet en viel toen op den grond, terwijl een wit schuim op zijn lippen kwam. Geen van de volgelingen kwam hem te hulp en zij die het dichtst bij hem stonden gingen zelfs een paar passen achteruit. Rimington zelf deed niets. Wat hij gehoord had was meer dan afschuwelijk, zijn ernstig gezicht verried hoe diep het hem getroffen had; zijn oogen zagen ternauwernood het zwarte lichaam, dat zich voor hem in het zand rolde en klonkeld. Toen eindelijk herinnerde hij zich de angstige zwarten en hij zei dreigend: Laat niemand zich bewegen. Wie zich be weegt wordt doodgeschoten. Over een poos kom ik terug en als een een haar op 't hoofd van den kleinen Bwana gekrenkt is, zal ik al le hutten in brand steken en den ontvoerder van het kind dooden. Hij daaide zich met een ruk om en liep weer naar zijn mannen terug, die aan den rand van het woud op hem wachtten, onverschillig voor de geweren en speren achter hem. Maar de zwarten dachten niet aan vijandelijkheden; geen geweer, werd afgevuurd, geen speer geworpen. Riirington en zijn dragers gingen het woud weer m en marcheerden door tot de zon haar hoogtepunt bereikt had. Toen uitte een van de dragers potseling een half gesmoorde kreet en zakte in elkaar. Rimington, voortgedreven door den angst om het kind, dat hij zocht, voelde geen vermoeidheid. Maar een blik op de andere dragers zei hem dat een korte rust onvermijdelijk was. Hij gaf bevel om halt te houden en een maal klaar te maken. Maar de dragers bleken zelfs daartoe niet meer in staat te zijn. Zij lieten hun lasten vallen en gooiden zich voorover op den grond, volko men uitgeput. Terwijl de dragers gingen uitrusten maakte Rimington zelf een van de pakken open, gaf hen te eten en te drinken en het duurde niet lang of ze waren in vasten slaap. Hij ging zelf met den rug tegen een boom zitten, maar hi,i sliep niet. Hij staarde afwezig naar een over den grond slependen liaan, terwijl hij na dacht over wat hij gehoord had. Hij kende Jules Legrand's reputatie, had de afschuwe lijkste dingen over hem hooren fluisteren en wat de dikke Mombwana nu verteld had riep allerlei afgrijselijke visioenen voor zijn geest. En de werkelijkheid zou waarschijnlijk niet voor zijn verbeelding onderdoen, want Afrika was een land, dat nog vol was van allerlei I bavbaarsche occulten/Terwijl hij overdacht tot I welke duivelsche praktijken Legrand in staat I was, fluisterde hij heesch van woede, ter- 1 Haarlemsche Gemeenteraad. Verdere behandeling der begrooting. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 22 Januari 1936 des namiddags te 1V2 ure, voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. 3. Balans, enz. 1934 Haarl. Woningstichting „Vooruitgang". 4. Bijdrage bijzondere school voor buitenge woon lager onderwijs Nic. v. d. Laanstraat 25. 5. Vergoeding art. 102 L. O. Wet 1920 bijzon dere vervolgcursussen. 6. Voortzetting behandeling ontwerp-be- grooting van inkomsten en uitgaven der ge meente voor den dienst van 1936. Daarbij komen aan de orde: Voorstel-Visser inzake verhooging begroo ting openbare werken Hoofdstuk VI volgno. 530 Voorstel-Mr. van Dam inzake invoering spel lingwijze 1934, Hoofdstuk VIII Voorstel-Posthumus c.s. inzake verhooging belooning kweekeling met akte. Hoofdstuk Vin 2, volgno 575 Voorstel-Mevr. MaarschallKomin e.a. in zake verhooging salarissen onderwijzeressen bij het Voorbereidend L. O. Hoofdstuk Vm 6, volgno. 641 Voorstel-Klein inzake verhooging kosten Commissie van plaatselijk toezicht op het La ger Onderwijs Hoofdstuk VIII 12, volgno. 702 Opheffing bureau beroepskeuze. Hoofdstuk VIII 15, volgno. 756 Opheffing toonkamer electriciteitsbedrijf Hoofdstuk XIII 1 Wijziging verordening Incasso-, benevens Stortings- en Ophaaldienst Hoofdstuk XIII 13. Opheffing Kindertehuis Hoofdstuk XIII 15. DE BAZAR VOOR DE LICHTHOEVE. De opening van den bazar in het gebouw van den KegeLbon<i in de Tempeliersstraat ten bate van de Lichthoeve te Santpoort, zal Dinsdagmiddag a.s. te 2 uur plaats heb ben. GEEN TRAAN OM JUCKNACK. In mijn kritiek over de opvoering van Geen Traan om Jucknack stond dat de uitbeelding van Walter door Piet Rienks martiaal was. Omdat, de uitbeelding fout zou zijn geweest, als Piet Rienks deze figuur martiaal had ge speeld, wil ik hier even vermelden, dat ik „markant" had geschreven. J. B. S. JACHTHOND REDT EEN JAGER HET LEVEN. Het Spaansche blad „El Liberal" verneemt uit Palma de Majorca, dat een jager, die sedert 31 dagen verdwenen was, levend is teruggevon den onder de volgende omstandigheden: de man was half door een aardverschuiving be graven en kon zich niet bevrijden. Hij voedde zich met planten, welke hij bin nen het bereik van zijn handen vond. Hij werd gevonden door een jachthond, die door zijn gehuil de aandacht trok. De jager is naar een ziekenhuis gebracht en men hoopt hem in het leven te houden. ■per weekM SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 20 JANUARI Rembrandt Theater: „Fientje Peters poste restante". Op het tooneel „Cortini. het 100 000 dollar-wonder". 2.30, 7 en 9,15 uur. Frans Hals Theater: „Afrikaansche cava lerie". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het complot der 39 stap pen" met Madeleine Carol! en Robert Donar. Op het tooneel Dumas, humorist. 2.30, 7 en 9.15 uur, Luxor Sound Theater: „Love me for ever" met Grace Moore. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij, DINSDAG 2'! JANUARI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. wijl zijn handen zich balden in machteloozen haat: Opgehangen moest hij worden, de laffe, sluipende hyena. Twee uur zat hij te denkene onbeweeglijk. Een paar maal wierp hij een blik op de dra gers, die zoo vast lagen te slapen, dat het wel scheen, dat zij nooit weer wakker zouden wor den. N. een half uur keek hij op zijn horloge .stond op en rekte zich uit. Opeens drong vaag het geroffel van een trommel tot hem door. Het was waarschijnlijk een signaalsein, dat overgenomen zou worden door andere trommels en zoo in minder dan geen tijd de verste dorpen bereikt had. Hij wist niet wat het sein beteekenle. maar hij hoorde hoe het overgenomen door een anderen trom mel, ver weg in het Oosten en nog een in te genovergestelde richting. Het geroffel duurde eenigen tijd en plotse ling schoot het door hem heen, dat het wel eens iets te maken kon hebben met wat er in Mombwana's dorp gebeurd was. Als dat zoo was, was vlug handelen noodzakelijk. Hij buk te bij de dragers neer en schudde hen tot ze wakker waren. Ze waren zoo vast in slaap, dat hij twee van hen om kon rollen zonder dat ze ontwaakten en toen ze tenslotte op hun voe- cen stonden, was het niet moeilijk te zien dat ze. zoodra ze op den grond zaten, weer in slaap zouden vallen. CWordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2