GRATIS Instantine Heemstede heeft een uitvoerige geschiedenis. leder pak HQNIG's VERMICELLI Rubriek voor Vragen. WOEXSDAG 22 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 5 De heer N. Vos vertelt over oude gebeurtenissen. DE KOEDIEFSLAAN, het rustige weggetje van voorheen, zooals het er in 1913 uitzag. De gemeente-secretaris van Heem stede, de heer N. Vos, heeft Dinsdag avond in het R.K. Vereenigingsge- bouw aan den Heerenweg een lezing gehouden ,die vooral voor de oudere ingezetenen hoogst interessant was. Hij sprak namelijk over de geschiede nis van Heemstede en liet daarbij een groot aantal lichtbeelden zien. <p De lezing was georganiseerd door het comité dat zich ten doel stelt werkloozen ontspanning en ontwikkeling te brengen. Verleden jaar heeft de heer Vos deze lezing voor de werk loozen gehoudendit keer sprak hij voor betalend publiek en de opbrengst der entree gelden kwam het werk van het comité ten goede. Dit zei ook de vice-voorzibter van dit comité, de heer S. Rijkes, die den heer Vos inleidde. Voor de spreker met zijn causerie begon, memoreerde hij in het kort het werk van het comité voor ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen, dat zeer veel doet voor de ruim 500 werkloozen die Heemstede telt en het even eens groote aantal jeugdige werkloozen dat de gemeente bezit. De geschiedenis van Heemstede is zeer uit voerig en men kan er verscheidene avonden mee vullen. Het was dus noodzakelijk dat de heer Vos zich beperkte, hoezeer het hem ook speet en ongetwijfeld ook het overgroote deel der toehoorders, die in groote getale waren opgekomen. De heer Vos begon met den naam Heem stede te verklaren. „Heem" is het zelfde als „heim", welk woord men ook kan terugvinden in Sassenheim, hetgeen beduidt „wijk van de Saksers". Ook kan men „heem" met „huis" uitleggen zoodat Heemstede dus wil zeggen „plaats van het huis". Dit is de meest aanne- melij ke beteekenis-verklaring. Het eerst wordt van het bestaan van Heem stede gewag gemaakt in een schenkingsbrief van Dirk II aan het klooster van Egmond. Dit was in 989. Pas veel later wordt gesproken van de Heeren van Heemstede, namelijk in 1334. Toch moet het slot van deze Heeren voor de eerste keer veel eerder zijn gebouwd. Zij wa ren gewaardeerde vazallen, later van Willem IV en in 1620 kocht Adriaan Paüw het slot niet andere bezittingen in Bennebroek, nadat het kasteel eerst eigendom was geworden van verschillende vorstelijke huizen. Adriaan Pauw was een belangrijk man, ge tuige ook de verschillende voorname functies die hij heeft bekleed, waaronder wij noemen die van raadspensionnaris, hetgeen hij twee keer is geweest. Ook vertegenwoordigde hij Nederland aan verscheidene buitenlandsche hoven en was hij de gezant aan de Vredes conferentie van Munster. Dan slaan wij een groot stuk over en komen in 1820 terecht, in welk jaar het kasteel is afgebroken, nadat het eerst eenige malen door brand was vernield. Slechts de brug is een overblijfsel uit glorierijken tijd van vroe ger. Zij staat op de lijst der monumenten enhet ware gewenscht dat er spoedig genoeg gelden bijeen kwamen tot grondige restauratie. Het archief van de heerlijkheid Heemstede ls bewaard kunnen blijven, vooral door de groote zorgen daaraan besteed door wijlen den heer Beels, fuln 1911 werd het geïnventariseerd door den heer Van Doornik. Heemstede, dat begrensd wordt door Haar lem, Haarlemmermeer, Bennebroek en Bloe- mendaal is 945 hectare groot en heeft 17.871 inwoners. Een zwarte dag in de geschiedenis der ge meente is 21 April 1927, toen de annexatiewet van kracht werd en 200 hectares bij Haarlem kwamen, evenals een belangrijk aantal inwo ners. De heer Vos zei er nog slechts „met een traan in het oog" over te kunnen spreken De snelle groei van Heemstede heeft echter bewezen dat de gemeente als woonplaats zeer geliefd is. Vervolgens kwam een opsomming van de vele buitenplaatsen die Heemstede telt,. Bosch' beek en Groenendaal zijn er twee. De raads- leden, die eertijds het besluit genomen hebben Groenendaal voor de gemeeente aan te koo- pen van de familie Van Merle, verdienen voor hun besluit alle lof, want Groenendaal is voor de gemeente een eenig bezit. De derde buiten plaats is de Hartenkamp, bewoond door me vrouw Van Pallandt. Aan deze buitenplaats is een aardig verhaal verbonden, waarin verteld wordt dat de doch ter van een vroegeren bewoner, Baron Ver schuur, door een Oostenrijker is geschaakt! Dit zou 75 jaar geleden zijn gebeurd en de mare wil, datde dochter deze schaking wel goed vond, doch dat de ouders er buiten gemeen slecht over te spreken zijn geweest. Zij hebben hun dochter echter nooit weerom gezienEen oude ingezetene verhaalde aan den heer Vos dat zijn vader, die gehoord heeft dat er 's nachts iets gaande was, met een revolver is bedreigd voor het geval hij on raad zou melden! Van 1736 tot 1738 heeft de beroemde Caro- lus Linnaeus er gewoond, voor wien op 23 Mei 1907 een borstbeeld hier is opgericht door eenige Natuurhistorische 1 ereenigingen. De vierde in de rij der buitenplaatsen is Het Klooster der Bernadinen, ook wel Hemelpoort genoemd. Dit werd omstreeks 1455 gebouwd aan de Kloosterlaan door twee Haarlemsche priesters. Na de reformatie is het afgebroken en kwam er een buitenplaats. De goederen van het klooster waren aan Delft vermaakt, maarweer kwam Haarlem er tusschen, (,.toen ook al", zei de heer Vos) en het resul taat was dat de bezittingen in handen van Haarlem kwamen. Nu is op deze plaats het Seminarie Hageveld. Aan het Manpad vinden wij eveneens een belangrijk buxten, bewooxid door de familie Van Lennep, waar ook de bekende letterkun dige van dien naam heeft gewoond. Meerenberg, waar nu de lijders aan vallende ziekte worden verpleegd vervolgt de rij der buitenplaatsen. Vroeger woonde de voormalige burgemeester, de heer Pabst, er. Berkenroode. ten slotte, is bij de Heemste denaren overbekend. Ook de geschiedenis der kerken kwam ter sprake, waarvan wij memoreeren dat de kerk op het Dorpsplein oorspronkelijk slechts een kapel is geweest, later Kerspelkerk werd (1347), in 1573 werd verwoest en na de her vorming, in 1622 de eerste predikatie beleefde, waarop in 1623 de huidige kerk werd gebouwd. Een oud gebruik bij deze kerk was dat om elf uur 's morgens de klokken werden geluid ten teeken dat de huisvrouwen het eten moes ten klaarmaken! De mannen hadden namelijk maar een half uur schafttijd en dan konden zij uiteraard niet wachten. In deze kerk heeft ook de beroemde Nicolaas Beets, (Hildebrand), als dominee gepredikt. Hij deed er in 1840 zijn intrede. De Manpadslaan is eveneens een gedenk waardige plaats. De naald die daar is opge- icht, legt er 'getuigenis van af. Ixi 1304 ver sloeg Witte van Haemstede er de Vlamingen en in 1575 lieten velen er het leven in een ge vecht onder leiding van Baron van Batenberg tegen de Spanjaarden om de vrijheid voor Haarlem. Dit werd echter door de Hollanders verloren, dank zij spionnage van Spaansche zijde. Het zou ons te ver voeren eenigszins uitvoe rig in te gaan op den overvloed van lichtbeel den die door de epidiascoop op het doek wer den getooverd. „De autobus van Dr. Droog" kwam te berde, de autobus die het werk van de tegenwoordige tram op zich had genomen. De burgemeester moest zichzelf ook aanschouwen; een jeugd portret toonde Jhr. Van Doorn in vroeger jaren, waarvoor hij een hartelijk applaus in ontvangst moest nemen. De modderwegen, zoowel van den Binnenweg als van andere we gen, werden getoond en „langs deze wegen moesten de oude Heemstedenaren uit vrijen gaan" vertelde de heer Vos. De stoomtram werd met een applaixsje be groet, evenals de beelden der oude tollen. Heemstede had vier van zulke inkomsten- bronnen, die jaarlijks f 2000 opbrachten. Zij stonden aan de Kamplaan. aan de Koediefs- laan, aan de Leidschevaart en aan de Zand- voortschelaan. Pas in den wereldoorlog zijn ze afgeschaft. Wij mogen ook de bleekerijen niet vergeten, die een belangrijk onderdeel vormen van Heemstede's arbeidszaam leven. Om kort te gaan: de tientallen afbeeldingen vormden als 't ware een compleet overzicht van Heemstede uit den laatsten tijd en van de gemeente uit reeds lang vervlogen jaren. Het was waarlijk een zeldzame collectie die den toeschouwers werd gepresenteerd en het was duidelijk merkbaar dat allen zeer mee leefden met de vertooning van de oude ge zichten. De heer Vos had dan ook een applaus in ont vangst te nemen, waarop prof. dr. Willem Mengelberg jaloersch kon wezen, meende de heer Rijkes die de bijeenkomst sloot met een dankwoord aan den spreker. T ey ler-prijs vragen. Directeur van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Tweede Genootschap hebben be sloten voor het jaar 1936 de volgende prijs vraag uit te schrijven: Gevraagd wordt een studie over de Expansie der zeventiende-eeuwsche Hollandsche Schil derkunst, met name een gedocumenteerd over zicht van den invloed, dien onze toenmalige schilderkunst naar onderwerp, opvatting, com positie, stijl, kleur en techniek heeft geoefend op die van andere landen. De antwoorden moeten worden ingezonden vóór of op den len Januari 1938, opdat zij vóór den lsten April 1938 kunnen beoordeeld worden. De prijs voor het best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter inner lijke waarde van f 400. Op de prijsvraag voor het jaar 1934 is geen antwoord ingezonden. Op de prijsvraag voor het jaar 1935 zijn vier antwoorden ingezonden. De beoordeeling van deze antwoorden zal later worden bekend ge maakt. VERGADERING DER SMALFILMLIGA. Op de dezer dagen gehouden vex-gaderhig van de Nederlandsche Smalfilmliga, afd. Haarlem, demonstreerde de heer Hunningher met een aantal films, wat er voor een amateur is weggelegd, als hij ernstig oefent. Met zijn geestige films wist hij een talrijk publiek een geheelen avond kostelijk te amuseeren. Zijn ..Tocht langs de Berkel" toonde hoe een fietstochtje in eigen land aan wie gevoelig is voor natuurschoon volop gelegenheid biedt een mooie film te maken. Een journaal, een parodie op de bekende filmjournaals uit de bioscopen deed allen tel kenmale hartelijk lachen. Het aardige was, dat hiervoor bijna uitsluitend mislukte stuk ken film waren gebruikt. „Kiespijn" en ..Familieportret" behoorden met „Gevestigd" tot het genre speelfilms. Alle zwaarwichtigheid is in deze films vermeden; ze hebben geen pretentie en toch boeien ze en toonen telkens weer een groote hoeveel heid humor. Behalve deze films vertoonde de heer Hun ningher nog een prachtige „Vlootparade in de Indische wateren" van den heer Gallas en een kleurenfilm vair de „Flora" van den heer Geerlings. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKURENiederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur- (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Actetasch met inhoud: Kolk, Directiekeet Zuider Buiten Spaarne Nieuwe brug. Bril in étui: Visbeen, Korte Poellaan 19. Broche: Krijger-, Harmenjansweg 25. Wollen das: Wesseling. Seringenstraat 11 Dameshoed. Handbeschermer. Halsketting: Politiebureau Smedestraat. Speelkaarten: Krijger, Harmen jansweg 25, Overall: de Wit. Kennemerstraat 9zw. Portemonnaie met inhoud: Scheffer, Ca- ninefatenstraat 62; Schabot, O.-Indiëstr. 91; Marchand. Vooruitgangstraat 17; Hulshof, Frans Netscherlaan, Santpoort. Heerenrijwiel: Wempe, Stuyvesantplein 12rd. Rijwielplaatje: de Winkel, Obistraat 59. Gouden zegelring: Roest, Zuid-Brouwerstr. 4rd. Gouden ring: Buitenhuis, Arnulfstraat 24. Spiegeltje in étui: Scheffer. Caninefatenstraat 62. Sleutels (van hangslot) v. d. Putten, L. Raamstr. 24. Tasch met schoolboeken: Schaap. Amsterdamstr. 3m. Vulpen: Politiebureau Smedestraat W. C. RIJNTJES t. Dezer dagen is in den ouderdom van ruim 52 jaar overleden de heer W. C. Rijntjes, die gedurende 15 jaar te Haarlem controleur in den buitendienst van de Levensverzekering Mij. R.V.S. is geweest. De overledene was een hard werker, eerlijk en oprecht van karakter en stond in hoog aan zien niet alleen bij zijn superieuren, maar ook bij hen, die onder zijn leiding arbeidden. Met succes heeft hij gestreden tegen een euvel in het verzekeringsbedrijf: het z.g. ..uit spannen". In 1930 belastte zijn directie hem met de functie van Inspecteur over de organisatie Volksverzekering te Amsterdam. Niet lang daarna werd de heer Rijntjes aangetast door een ernstige ziekte, die langzaam zijn krach ten heeft gesloopt en hem nu ten grave heeft doen dalen. PERSONALIA. De heer P. F. van Voorlhuisen, te Haarlem, is voor het theoretisch gedeelte van het ma chinistendiploma B geslaagd. COÖPERATIE „VOORUITGANG". De Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvex-eeniigng „Vooruitgang" u.a. houdt een ledenraad op Vrijdagavond 24 Januari in het gebouw „De Centrale". bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnès van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93.yiet duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN "VRAAG: Hoe verwijder ik een kring uit een eikenhouten tafel, ontstaan door het neerzetten van een warme pan? ANTWOORD: Met een zeer harden borstel ste vig afborstelen en met een kurk stevig nawrij- ven. Zoo noodig met was in- en uitwrijven. VRAAG: Door vocht is het weer in mijn kam- peertent gekomen. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD. De tent een nacht in een chloor- bad, goed ondergedompeld en afgedekt. laten staan. Den volgenden morgen tweemaal in heet water spoelen. VRAAG: Hoe maakt men oranje-marmelade? ANTWOORD: Neem 1 K.G. sinaasappelen waarbij desverklezend ook 1 of 2 citroenen), li* d.L. water. 1V2 k-S. suiker. Borstel de vruchten goed schoon, wasch ze en snijd ze dan met een scherp mesje_ in zoo dun mogelijke plakjes, zorgvuldig alle pitten verwij derend. Voeg er het koude water bij en laat zoo de vruchten 24 uur staan. Kook ze den volgenden dag in een gesloten pan tot alle stukjes door en door zacht zijn (ongeveer 1V2 uur). Voeg er de suiker bij en kook alles verdei- in een open pan tot de vruclitensnippers doorschij nend zijn en de massa de gewone jamdikte heeft verkregen. Giet de kokende massa in ongeveer zes potjes en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perka mentpapier. dat een paar minuten in kokend water is gelegd. Plak op de potten een etiquette met vermelding van naam en datum. VRAAGKunt u mij recepten geven voor si naasappelpudding en sinaasappelvla? ANTWOORD: 1. Sinaasappelvla. Sap van vijf sinaasappelen en een citroen, S gr. witte gelatine (vier blaadjes) of poedergelatine, 100 a 125 gr. suiker, 1 kwart liter slagroom. Vermeng het ge zeefde vruchtensap met de suiker en de gelatine die tien a vijftien minuten in koud water ge weekt heeft. Maak het zoo warm. dat suiker en gelatine opgelost zijn. en laat het bekoelen. Klop den room stijf, roer er het mengsel door en dien de vla na bekoeling met biscuits (poedergelatine behoeft niet geweekt te worden). 2. Sinaasappelpudding: Vijf eieren, ISO a 200 gr. basterdsuiker, sap van vijf sinaasappelen of •an vier sinaasappelen en een citroen. 12i/2 gr. witte gelatine (6 1/4 blad) of 10 gr. poedergelati ne. Roer in een goed geëmailleerde pan de eier dooiers zoo lang met de suiker tot ze dik. wit en luchtig geworden zijn. Voeg er dan het si naasappelsap bij en laat de massa au bain-marie flink roerende met twee zilveren vorken binden. Neem ze van het vuur en vermeng ze met de gelatine (die tien a vijftien minuten in koud wa ter geweek heeft) en daarna met zoo weinig mo gelijk kokend water opgelost is. Klop het eiwit zoo stijf mogelijk en voeg er het overige bij. Laat de pudding af en toe roerende geleiachtig wor den en giet haar in een met eiwit besmeerden orni. Laat haar koud en stijf worden, stort haar op een vochtigen schotel ei] dien op zonder saus. Desverkiezende kan men 1 dL. Rijnwijn bij eierdooiers voegen in welk geval echter 3 gr. gelatine meer genomen wordt. BELASTING ZAKEN VRAAGMijn zoon is eigenaar van een motor rijwiel. Moet ik als hoofd van het gezin daar voor personeele belasting betalen? Mijn zoon ls in militairen dienst en heeft zijn motorrijwiel meegenomen. Moet hij nu daarvan in zijn garni zoensplaats aangifte doen voor de personeele be lasting? ANTWOORD: Vermoedelijk zal uw zoon be schouwd worden als nog tot uw gezin te behoo- ren, als is hij tijdelijk niet bij u inwonend, zoo dat u dan de aangifte zou moeten ■doen. Het is wenschelijk deze bijzonderheid op uw aanvullings biljet ie vermeiden en hiervan ook mededeeling te doen aan den ontvanger van zijn garnizoens plaats. De ontvanger der directe belastingen geeft hieromtrent alle gewenschte inlichtingen. VRAAG: Hoeveel moet aan belastingen betaald worden: a. in de gemeente Bloemendaal; b. in de gemeente Zandvoort bij een inkomen van 6000.inboedel geschat op 2000, huurwaarde 7 00 per jaar? ANTWOORD: a. Rljltslnk.bel. 274.74. Gem. fondsbei, 279.80, Pers. belast, 150,81. Ver koopwaarde meubilair berekend op 1200 b. Rijkslnk.bel. 274.74, Gem. fondsbel. 362, Pers. belast, 223.50. RECHTZAKEN VRAAG: Indien een inwonende dienstbode zelf verzekerd is voor ziekenhuis- en operatiekosten, kan dan de werkgeefster toch nog aangesproken worden voor betaling hiervan? ANTWOORD: Als de verzekering daarin ge heel voorziet, kan dat niet. VRAAG; Ik heb een meisje als hulp in de huishouding van 8.3012.30, voor 2.50 per week en lk plak voor haar een rentezegel van veertig cent. Nu is dit meisje eenigen tijd ziek. 1. Ben ik nu verplicht haar door te betalen zoolang zij ziek blijft? 2. Moet ik doorplakken op haar rentekaart ge durende haar afwezigheid door ziekte? 3. Vergoedt de Raad van Arbeid iets van de kosten? ANTWOORD: J, Gedurende veertien dagen. 2, Neen. 3, Neen. VRAAG: Een Dultscher, die zes Jaar in Hol land woont, wil zich tot Nederlander laten natu- raliseeren. la. Wat kost dat? lb. Tot wien moet hij zich wenden? ANTWOORD: la. 200 tot 1000 al naax ge lang het inkomen. lb. Tot de Koningin. VRAAG: Mijn man heeft bij zijn leven een huurcontract gesloten dat nog niet geëindigd is, De gecontracteerde huur is voor mij nu te hoog Is het contract dan voor mij nog bindend? ANTWOORD; Het* bindt de erfgenamen. Be slissend is dus of gij erfgenaam zijt. Waarschijn lijk zal dat het geval zijn. DIVERSEN VRAAG: Gaat hij het dammen damslag voor steenslag en gaat nïeerslag voor damslag? ANTWOORD: Dit hangt er van af. Het groot ste aantal stukken moet steeds geslagen worden. Meerslag gaat dus steeds voor, ook voor damslag. VRAAG: 1. Is voor den verkoop van levensmid delen per auto zooals boter, kaas, vleeschwaren, koffie, thee enz. een vergunning noodig vooi Haarlem en omstreken, IJpolder en Haarlemmer meer? 2. Waar moeten deze vergunningen worden aangevraagd en wat zijn de kosten? ANTWOORD: 1. Is het uw bedoeling vaste klanten per auto te bedienen, dan is geen gunning noodig. Maar wilt u huis aan huis uw waar te koop aanbieden, dan moet u een vent- vergunning hebben. 2. Aan te vragen op de vierde afdéeling ten sladhuize, (voor Haarlem: u verneemt dan met een de kosten). Voor andere gemeenten bij de gemeentesecretarie. VRAAG: 1. Wat zijn de elachen voor de toe lating tot de kweekschool voor opleiding voor verkeerspiloot?' 2. Hoe lang duurt deze opleiding en wat zijn de kosten. En zijn de leerlingen intern? 3, Komen de leerlingen na afloop der opleiding in aanmerking voor plaatsing bij de K.L.M.? ANTWOORD: 1. Leeftijd 17 tot en met 19 jaar. Einddiploma H.B.S, b met 5-jarigen cursus of M.T.S. (werktuigbouwkunde) of Gymnasium b, Keuring ondergaan op lichamelijke geschiktheid. 2. Twee jaar en pl.m. twee maanden, 1000 per jaar. De leerlingen verblijven eerst van half Augstus tot October in een zomerkamp te Schip hol. moeten daar vliegoefeningen doen. waarbij gelet wordt op vliegaanleg enz. Vervolgens ko men zij intern aan de Kweekschool voor dc bee vaart te Amsterdam. 3. Ja. (Volledige inlichtingen aan te vragen bij den luchtvaartdienst van het ministerie van terstaat, Den Haag, Heerengracht 2). VRAAG: 1. Op welken datum speelt Holland in België? 2. Mogen fototoestellen of een koffergramofoon vrij worden meegenomen? ANTWOORD: 1. Op 3 Mei 19 36. Het is nog niet bekend in welke stad. 2. Ja. Maar dan moet u eenige dagen te voren met die toestellen naar den Inspecteur der In voerrechten en Accijnsen (Zomerluststraat 24) gaan om een bewijs in ontvangst te nemen. (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 21 Januari 1936. 1. C. M. Bruyn, bioscoopdirecteur, wonende te Womerveer, Oranjestraat 8; Curator: Mr. IJ. Venhuizen te Heemstede. 2. S. Kooyman, winkelier in kruidenierswa ren, wonende te Wormerveer, Wandelweg no. 108; Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. 3. G. S Verdonschot, rijwielhandelaar, wo nende te Haarlem. Stuyvesantplein 1; Cura tor: Mr. H. O. Drilsma te Haarlem; 4. A. van Dijk, zonder beroep, verblijvende te Putte-Capelle 'België), Grensstraat 22; laatstelijk gewoond hebbende te Velsen. Mei doornstraat 17. Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. 5. Cornelis Heemskerk, baggeraar, wonende te Haarlemmermeer, aan den Ringdijk bij den Vijfhuizerweg ten huize van Th. Arrens; Cu rator: Mr. A. Beets te Haarlem. 6. Herman van de Straat, chauffeur, wonen de te Haarlem, Rijksstraatweg 253; Curator: Mr. L. G. van Dam te Haarlem. 7. Nicolaas Alexander van Waarden, zonder beroep wonende te Heemstede, Heemsteedsche Dreef 125. Curator: Mr. J. van der Vegt te Haarlem. 8. Barend Blik. winkelier in bedden en meu belen, wonende te Haarlem. Kleine Houtstraat 25; Curatrice: Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi te Haarlem. 9. Pieter Kooiman, petroleumventer, wonen de te Wijk aan Zee en Duin, Groeneweg 85 Curatrice: Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haar lem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is: Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief, van: 1. W. Fijnheer. winkelier, wonende te Haar lem. Curator: Mr. H. J. Pot te Haarlem. 2. H. A. Kragt, rijwielhandelaar, wonende te Bennebroek. Curator: Mr. H. A. M. Smits te Haarlem. 3a. De Vennootschap onder de firma Ver meulen en van Wijk. 3b. J. M. Vermeulen. 3c. J0I1. van Wijk, allen wonende te Wijk aan Zee en Duin. Curator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 4. H. J. Hilliger, bakker, wonende te Hille- gom, Meerstraat 21; Curator: Mr. K. van Gif fen te Haarlem. 5. P. Duineveld, kruidenier, wonende te Haarlem, Nassaulaan 46. Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem. 6 M. J. Moens, aannemer, wonende te Haar lem, Mentawistraat 33. Curatrice: Mevr. Mr. A. E. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. J. W. Jansen, aannemer, wonende te Haarlem, Obistraat 24. Curatrice: mevr. mr. A. E. J, Scheltema-Conradi te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uïtdeelingslijst: 1. J. J. Boesmans, slager, wonende te Heem stede, Binnenweg 13; Curator: Mr. G. E. Mel- lema te Haarlem 2. W'. J. Romp. huis- en décoratieschilder, wonende te Bloemendaal; Curator: Mr. C. Blankevoort te Haarlem. 3. H. N. J. Waalewijn, banketbakker, wonen de te Haarlem. Curator: Mr. G. E. Mellema te Haarlem. 4. g. Vrieze, handelende onder de firma Meu belmagazijn „De Eendracht" wonende te Vel sen; Curator: Mr. g. E. Mellema te Haarlem. GEMEENTELIJK ZIEKENVERVOER. De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst verzoekt ons mede te deelen dat het vervoer naar de zieeknhuis van patiënten, opgenomen voor rekening van de gemeente, alleen kan ge schieden door de firma Mathot, Groote Hout straat. BIJEENKOMST BELLAMYANEN. Maandag hield de Vereeniging van Reli gieuze Bellamyanen te Haarlem, een propa- ganda-byeenkomst. De opkomst was goed te noemen. Als eerste spreker trad op de voorzitter der vereeniging, de heer S Stam, die mededeelde waarom mei tot de oprichting van een Reli gieuze Bellamy Vereeniging was overgegaan. Hij trachtte aan te toonen. dat de door de ver eeniging ingeslagen weg de juiste is, die, zonder iemand, van welke richting hij ook moge zijn, te treffen, naar het einddoel, den Bellamy-staat, voert. De tweede spreker was de heer p. j. Kloos, die herinnerde aan wat de groote ziner Edward Bellamy in zijn boe ken „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor Al len" heeft neergelegd. Beide sprekers ontvin gen een luid applaus. Na de beantwoording van eenige vragen gaven velen zich als lid der vereeniging op. HET AFSCHEID VAN DS. KASTEIN. Naar wij vernemen zal Zondagmorgen as. in een dienst die te half 11 begint, ds. H. J. Kas te in in het gebouw van den Protestan tenbond afscheid neemn van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden alhier Er zal ook gelegenheid zijn persoonlijk af scheid van ds. Kastein te nemen. LEVENSVERZEKERING MIJ. VAN IIET N. O. G. Mr. J. L. C. van Meerwijk te Aerdenhout is door de commissie van deelhebbers in de Levensverzekering Mij. opgericht door 't n. O. G„ benoemd tot haren voorzitter met op één na algemeene stemmen en tevens tot lid van den Raad van Toezicht, zulks als op volger van wijlen Mr. J. M. Thiel.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7