Italianen bezetten een strategisch punt Kiekkast Het BetmQtijkste 53e Jaargang No. 16129 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 23 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week f 0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad; Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger /75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 Januari. Zaken Doen Deze aansporing zou men tot vele openbare colleges willen richten, en daarbij behoort zeker de Haarlemsche gemeenteraad. Het is mij niet duidelijk waarom men niet tot een zakelijker, doeltreffender behandeling van de aanhangige onderwerpen kan komen. De jaar- lijksche openbare debatten over de gemeente- begrooting geven het ergste voorbeeld van on zakelijkheid, en ditmaal is het weer eens hee- lemaal mis. Uren worden verspild met discus sies over onderwerpen, die boven de bevoegd heid van een gemeenteraad liggen en waar over men dus geen zeggenschap heeft en geen beslissingen kan nemen. Met welke bedoeling gebeurt dat? De gebruikelijke verklaring is, dat de raadsleden op deze wijze hun algemee- ne politieke inzichten en hun politieke ge schillen aan hun kiezers duidelijk willen ma ken. Maar dat bereiken zij er toch niet mee. Ten eerste geven alle dagbladen sterk-gecom- primeerde verslagen van de zittingen, omdat zij anders veel te veel ruimte zouden vergen, en omdat zij in een dergelijken omvang on leesbaar zouden worden. Ten tweede verwacht het publiek geen voorlichting omtrent inter nationale aangelegenheden en omtrent lands- politiek van een gemeenteraad. Het vraagt er niet om, het heeft er geen behoefte aan. Het verwacht van den gemeenteraad, dat hij de gemeentezaken zal behartigen binnen het ka der van zijn bevoegdheid, en verder niets. Als men wil weten wat de standpunten van poli tieke partijen zijn en welke motieven het re- geeringsbeleid beïnvloeden, raadpleegt men daarvoor de verslagen en overzichten van de Staten-Generaal. Daarin vindt men ze. Verwonderlijk is het gebrek aan organisatie der debatten. De begrooting wordt eerst in de afdeelingen behandeld, met gesloten deuren. Later verschijnt er een afdelingsverslag, waarop B. en W. een Memorie van Antwoord doen verschijnen. De oorspronkelijke bedoe ling van deze procedure is duidelijk. Zij strekt tot voorbereiding van de openbare behande ling en behoorde die dus te bekorten. Dat ge beurde in vroeger jaren dan ook. Nu niet meer. De behandeling in de afdeelingen met de daarop volgende publicatie van stukken is alleen maar een aanloop, die schijnt te moeten stimuleeren tot veel grooter uitvoerigheid en tot het te berde brengen van allerlei andere dingen. Dit is uitermate onpractisch. Bij de openbare behandeling worden eerst algemeene beschouwingen gehouden, die zich volstrekt niet tot algemeenheid bepalen. Al lerlei détails komen erbij ter sprake. Bij ieder hoofdstuk kan men weer algemeene beschou wingen gaan houden, en doet dit in vele ge vallen. De fracties zelf weten lang niet alle hun aantal sprekers i te beperken. Ditmaal hebben bij de algemeene beschouwingen over de geheele begrooting zeventien leden het woord gevoerd, en in tweede instantie kwa men er een paar bij. Gigteren hebben bij de algemeene beschouwingen over het hoofdstuk Onderwijs éénentwintig leden het woord ge voerd, met het resultaatdat de posten van dit hoofdstuk alle ongewijzigd zijn ge bleven. Af en toe, bij wijze van tegenhanger van de onderwerpen die buiten 'sraads bevoegdheid liggen, praat men over kleinigheden die óf in de kamer van den wethouder, óf in de com missie van bijstand afgedaan behoorden te worden. Onlangs heb ik een discussie gesig naleerd over een afscheiding in een zwem inrichting, die typeerend was voor een dorp ergens op de Veluwe of in den Achterhoek. Gisteren moesten twee wethouders zich uit sloven om een raadslid duidelijk te maken hoe de aankoop van een „compressor" voor het wegenonderhoud uit een oogpunt van bedrijfs economie en bedrijfstechniek in elkaar zat. Daar is de openbare raadszitting niet voor! Dit is inderdaad de vijfde stad des lands, met 130.000 inwoners! In den loop der jaren heb ik gemerkt dat vele raadsleden dezelfde bezwaren als ik heb ben tegen de lengte der discussies en de af dwalingen op allerlei gebied dat niet onder de bevoegdheid van een gemeenteraad res sorteert. Er zijn er trouwens, die zich strikt tot hun gemeentelijke taak beperken. An deren willen dit blijkbaar wel. maar laten zich huns ondanks meeslepen in onzakelijk gepraat. Het komt mij voor dat de gemeenteraad zelf verbetering in den toestand zou kunnen brengen door het Reglement van Orde te herzien en aan te vullen met eenige dringen de beperkingen. Overleg van het z.g. „senioren-convent" met den voorzitter zou de rest kunnen doen. De Haarlemsche gemeenteraad is natuur lijk niet de eenige die in zulk een toestand verzeild is. Er zijn er trouwens, waar het nog erger is. Maar dat is al een heel schrale troost, gn die sluit niet uit dat men het initiatief tot verbetering in eigen college zou kunnen ne men. Daarmee zou men een Haarlemsch belang dienen en het respect van de bevolking voor de gemeenteraad verhoogen. Ik behoef wel niet te verzekeren, dat dat respect door het vele doellooze gepraat geleden heeft. Organi- seeren, zijn ^aak beheerschen, zaken doen! Dat vordert men, en met recht, van een over- heidscollege. R. P. Weer boomen op het Verwulft. Maar 28 boomen verdwijnen van den Heerenweg. Onze stadgenooten, die het betreurd heb ben, dat indertijd de fraaie boomen op het Verwulft plaats moesten maken voor de ver betering van het verkeer, zullen verheugd zijn bij het vernemen van het bericht, dat ex- weer boomeix op dit gemoderniseerde plein komen, namelijk acht Italiaansche populie ren, aan eiken kant vier. Hedenmorgen is men met het planten begonnen. Op den Heerenweg tussclien Koediefslaan .en even voorbij de Adriaan Pauwlaan zullen echter 28 dikke boomen, die ziek waren ge worden. verdwijnen. Reeds verscheidene boo men zijn gerooid, maar daar komen, naar we vernamen, geen jonge boomen voor in de plaats SPROOKJES VAN GRIMM IN OOSTENRIJK „STAATSGEVAARLIJK" VERKLAARD. WEENEJN, 23 Januari (Reuter). De Oostenrijksche regeering heeft het gebruik van de sprookjes van Grimm op de scholen verboden, daar deze als „staatsgevaarlijk" worden beschouwd. J. Stamperius overleden. Pionier op het gebied der kinderlectuur. ZEIST, 23 Jaxruari (A.N.P.) Op bijna 78- jarigen leeftijd is in den" afgeloopen nacht alhier overleden de heer J. Stamperius, een van de groote mannen op onderwijsgebied. Den 8sten April 1358 werd de overledene te Wilhelminadorp bij Goes geboren. Hij doorliep daar de dorpsschool en werd vervolgens kweekeling aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem. Na voltooiing van zijn studies aldaar, trad hij op 1 Juni 1878 als onderwijzer in functie te Aalsmeer. Na het behalen van de acte voor hoofdonderwijzer werd hij leeraar aan een onderwijsinrichting te Haarlem om op 25- jarigen leeftijd benoemd te worden tot hoofd eener school te Amsterdam. Na 20 jaar in deze functie werkzaam te zijn geweest, nam hij in 1903 wegens gezond heidsredenen ontslag. Na zijn herstel in 1906 werd hij benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rhenen en in 1909 in het ar rondissement Amersfoort. Heeft dus de heer Stamperius alle rangen op onderwijsgebied doorloopen, toch liggen zijn groote verdien sten elders. Het was omstreeks 1888, dat het eerste nummer verscheen van zijn nieuwe bibliotheek voor de jeugd, die een ommekeer bracht in de richting der kinderboeken. Zelf heeft hij de bibliotheek verrijkt met vele deeltjes kinderlectuur. Voorts schreef hij series lees- spel- en re kenboeken en paedagogische artikelen. O.a. was de overledene penningmeester van het weezenfonds van het N.O G. Met den heer Stamperius is een groot paedagoog en kin dervriend heengegaan. De Egyptische regeering afgetreden. Nahas Pasja weigert een coalitiekabinet te vormen. Naar Reuter uit Kaïro meldt is het kabi net Nessim Pasja afgetreden. De koning be lastte Nahas Pasja, leider Wafa-partij, met de vorming van een coalitiekabinet, hetgeen door dezen geweigerd werd. Woensdagmiddag heeft koning Foead de leiders van het eenheidsfront van de Egyp tische partijen ontvangen. Men neemt aan, dat dit onderhoud in verband staat met de Britsc'he nota, waarin de wensch wordt geuit in onderhandeling te treden met een Egypti sche regeering, welke het vertrouwen van het volk bezit. Men veronderstelt derhalve, dat deze besprekingen ten doel hebben de vor- ming van een nationaal kabinet voor te be reiden, misschien nog voor de parlements verkiezingen plaats hebben. Het Engelsche blad „Egyptian Gazette", dat te Alexandrië vei-schijnt, meent, dat de Britsche nota in Wafa-kringen niet gunstig is ontvangen. Tegen verwachting is de tekst van de nota nog niet gepubliceerd. Regeering van uitsluitend Wafd-ledcn? KAïRO. 23 Jan. (A.N.P.) Volgens opvat ting van de Wafd moet de regeeringscrisis zoodanig worden opgelost, dat de nieuwe re geering uitsluitend is samengesteld uit leden van de Wafd. Echter kunnen de leiders van het eenheidsfront wel deelnemen aan de be sprekingen met Engeland. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Wafd bereid zou zijn gedurende de onder-handelingen met Enge land eenige leiders van het eenheidsfront als ministers zonder portefeuille te aanvaarden. Vanmiddag zullen dienaangaande bespre kingen worden gevoerd en vanavond zal een bijeenkomst van het partijbestuur van de JV'afd plaats hebben. Opgetogen telegram van Mussolini aan Graziani. (Van een specialen correspondent.) Rome, Woensdagavond. Maarschalk Badoglio blijft berichten zen den over schitterende overwinningen aan het zuidelijk front, maar hij laat zich slechts voorzichtig uit over de gebeurtenissen in het noorden. Volgens het officieele bulletin van vandaag is Neghelli in het district Ogaden in handen gevallen van twee Italiaansche motor-colon nes, die zich 237 mijl van Dolo bevonden. Men hecht sti-ategische beteekenis aan de verovering van deze plaats, die zoo klein is, dat zelfs de Italiaansche kaarten den naam niet geven. Ras Desta zou er echter zijn hoofdkwartier hebben gehad en het zou bo vendien het beginpunt van een karavaan- route zijn geweest, welke naar Kenya leidde. Deze route is jaren geleden door de Engel- schen aangelegd. Zij werd gebnxikt om voor raden uit Kenya naar de Abessynische hoofd kwartieren te vervoei'en. De Duce is zoo opgetogen over het jongste succes dat hij een persoonlijke boodschap aan generaal Graziani heeft gezonden, waar in hij hem mededeelde, dat .,de ziel der Italiaansche natie trilt van trots". Anderzijds schijnen hardnekkige gevechten aan het noordelijk front plaats te vinden; een feit. dat wel niet wordt toegegeven, maar dat in het bulletin van vandaag vluchtig wordt genoemd. In militaire kringen acht men het waarschijnlijk, dat de maarschalk van plan is een cpmarsch te beginnen. Men vermoedt echter, dat hij het aanvalsplan zal wijzigen en waarschijnlijk op een zijdelingschen aanval in plaats van tot een frontaanval zal over gaan. Inmiddels kan niet worden ontkend, dat de Abessyniërs het den Italianen in het district Teinbien erg lastig maken en hun opmarsch in hooge mate belemmeren- Het bericht, dat Aksoem zou zijn heroverd wordt hier met verontwaardiging tegenge sproken (Copyright News Olironiele-A.N.P.) Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon rechter van instructie. Na de benoeming vaxx Mr. Th. F. Raedt als kantonrechter, moest voorzien worden in de functie van rechter van instructie aan de rechtbank. Sinds kort is deze functie van rechter commissaris in handen van Mr. E. H. F. W van Schaeck Mathon. Mr. J. C. Donker beëedigd. Als ambtenaar van het O. M. van het Kantongerecht. In een buitengewone openbare civiele zit ting yan de Haarlemsche rechtbank is heden morgen beëedigd als ambtenaar van het openbaar ministerie aan het Kantongerecht, te Haarlem. Mr. J. C. Donker. De officier van justitie Mr. A. R. Andi'inga requireerde de beëediging, waarna de grif fier Mr. N. Reeling Brouwer de acte van be noeming voorlas. Mr. J. C. Donker legde daarop in handen van den president Mr. E. J. Strick van Lin- schoten, den eed af. (Een Ainsterdainsche lunchroom heeft een automaat geïnstalleerd, die iemand in één minuut tijds zijn ingelijste foto levert.) Onze automaatstaf nadert Gaandeweg toch wel de grens Van de sterkste mooglijkheaen Voor den vindingrijksten mensch. Eventjes een duit in 't gleufje, Een minuutje nog gewacht. En het fotografisch wonder Is. in lijst, alweer volbracht. Hier geen soort van kiekeboeman, Die je houding corrigeert, En naar 't vogeltje laat kijken, Als hij je fotografeert. Als je geldstuk is verdwenen Vangt reeds het ontwiklen an, Daar die stalen foto-robot Geen minuut verliezen kan. Hier gaat heel de kunstbewerking Binnexi in een automaat. Maar ik trek geen vergelijking Over 't eindlijk resultaat. Dat 's het nieuwste hokus pokus In de automaattechniek, De modernste evolutie Op 't gebied der „rarekiek". P. GASUS. De troonsbestijging van Edward VIII. Uit Londen, 22 Januari: Hedenochtend 10 uur werd zooals gemeld van het balkon van St. James Palace door een heraut de pro clamatie van de troonsbestijging van Edward VIII aan het volk voorgelezen. Hetzelfde vond plaats op drie andere pun ten in Londen, nl. Charing Cross, Temple Bar en van de trappen van de Beurs. Langs den weg van het paleis van den Prins van Wales tot aan de Beurs stonden militai ren in khaki-uniformen opgesteld. Op alle vier de plaatsen had de plechtigheid een ge lijk verloop. De plechtigheid werd geopend door een trompet-fanfare. De King of Arms van de Kousenband-orde, Sir Gerald Wollaston schreed vergezeld van den Lord Maarschalk voor de menigte en ontrolde een groot per kament. Op dit oogenblik presenteerden de troepen het geweer, allen ontblootten het hoofd en de King of Arms verkondigde, dat „Prins Edward met de stem der tong en des harts tot ons eenig wettig en rechtmatig op perhoofd wordt geproclameerd." Nadat de King of Arms gesloten had met de woorden „God behoede den Koning", her haalt de Lordmaarschalk deze woorden. De artillerie vuurde saluutschoten af, de trom petters bliezen een nieuwe fanfare waarna het volkslied werd gespeeld en gezongen. De vlaggen, die tot dan toe halfstok waai den, werden tot aan de spits van de stokken geheschen. Bij Temple Bar werden de streng gehand haafde bijzondere voorrechten van de City ge symboliseerd door een rood met zilver lint, dat over de straat is gespannen. Hier wachtten de Lord Mayor, de sheriffs de Aledermen en de beambten van het bestuur van de City. De stoet der herauten werd aangekondigd door een drie maal herhaalde fanfare, wordt eerst toegelaten na de van oudsher gebruike lijke formaliteiten, waarna de Lord Mayor toestemming geeft tot het voorlezen van de proclamatie Op gelijke wijze als in de hoofdstad des lands wordt de troonsbestijging gekend ge maakt in Edinburgh, de hoofdstad van Schot land en te Windsor Ook is de troonsbestijging met eenige plech tigheid bekend gemaakt in alle boroughs in Engeland, in Indië, de Dominions, Noord- Ierland. de eilanden Man en Jersey en in dé koloniën. Een blik in de beroemde S' Georgekapel in Windsor, waar Dinsdag het stoffelijk overschot van koning George V zal worden bij gezet. Het woord is aan.... Lamennais: De vrouw is een bloem, die alleen in de schaduw geur verspreidt. Sandringham een bedevaarts' oord. Stoffelijk overschot van den koning wordt vandaag naar Londen overgebracht. Radioboodschap van koning Edward. LONDEN. 23 Januari (A.N.P.) De kapel van Sandringham is gisteren den geheelen dag een bedevaartsoord geweest, waarheen mannen, vrouwen en kinderen uit alle lagen der bevolking kwamen. Zooals gemeld zal het stoffelijk overschot vandaag van San dringham naar Londen worden overgebracht. Koning Edward ën zijn broeders zullen den 8 K.M. langen weg van de kerk van San dringham naar het station van Wolferton en van King's Cross-station te Londen naar Westminster te voet afleggen achter de baar, die op een affuit rust. De koningin-weduwe en de overige leden der koninklijke familie volgen per auto. In de straten, waarlangs de stoet zijn weg neemt, zullen 7000 politie agenten staan opgesteld. In Westminster-Hall zal de baar worden geplaatst op een met purper bekleede cata- falk. De rijkskroon, bezet met meer dan 3000 diamanten, zal de kist kronen. Reeds Don derdagavond zullen alle leden van het par lement den overleden vorst de laatste eer be wijzen door langs de baar te défileeren. Dinsdag a.s,, de dag der bijzetting, zal waar schijnlijk algemeene rouwdag voor geheel Engeland zijn. De winkels en kantoren zullen dien dag zijn gesloten. Koning Edward VIII zal, naar de bladen melden, waarschijnlijk na de bijzetting van het stoffelijk overschot van zijn vader een radioboodschap tot het Britsche volk en tot de geheele wereld richten. Edward VIII niet te Dublin tot koning geproclameerd. Vernieuwing van den eed niet noodzakelijk geacht. LONDEN. 23 Jan. (Reuter). Volgens he denmorgen uit Dublin ontvangen berichten is Edward VIII te Dublin nog niet tot koning geproclameerd. De constitutioneele autoritei ten van de Iersche Vrijstaat schijnen van meening te zijn, dat het volgens de wet niet noodig is den eed te vernieuwen, die is afge legd door den gouverneur-generaal, toen de ze zijn functie aanvaardde. Zijn eed, zoo zegt men, gold niet slechts ten aanzien van ko ning George, doch ook ten aanzien van den kroonprins en zijn opvolgers. Naar de Daily Express bericht was de ver tegenwoordiger van Ierland te Londen, Du- lanty, niet aanwezig bij de proclamatie van den koning in St.Jamespalace. Bij navraag op het Iersche commissariaat werd medegedeeld dat dit geschiedde op aanwijzing van Dublin. Het Fransclie kabinet is afgetreden; Lava! weigert een nieuw ministerie te vormen. -. 4 Eden heeft voor de sanctieconferentie de vragen van Engeland aan de Middelland- sche Zeestaten gemotiveerd. pag. 4 De Volkenbondsraad laakt de houding van de regeering van Dantzig. pag. 4 De kansen voor de Jamboree te Vogelenzang stijgen. pag. 3 De spoorwegambtenaar, die een groot bedrag aan Haarlem's station heeft verduisterd, is tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. pag. 3 Minister Oud over de onderwijsbezuiniging. pag. 3 Tandbederf dreigt een volksramp te worden. pag. 3 De Haarlemsche Gemeenteraad heeft de be handeling der begrooting voortgezet. pag. 6 en 7 De Haarlemsche kantonrechter acht de woor den „finale verkoop" strafbaar. pag. 7 De 17de partij om den wereld-damtitel is in remise geëindigd. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Zaken Doen. pag. 1 Francois de Tessan; De richtlijnen der Fran- sche buitenlandsche politiek. pag. 4 Bijzondere correspondentie: Italianen bezet ten een stategisch punt. pag. 1 I\. de Jong ov- r het Boris K. .,i-Ku„ et. pag. 2 Voor de Vrouw. pag. 10 De burgerlijke stand van Haarlem is opgeno men op pag 9,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1