Gelukskantoor in de Ursulastraat uitgebrand. ANTURACIETen brccucokes Tandverzorging. Hel Bémsftijksèe 53e Jaargang No. 16130 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 24 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden /3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post f 0.72%. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 1600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Januari. De Gemeentebegrooting. Gisteren heeft de Haarlemsche Raad de gemeentebegrooting in eindstemming aange nomen met 34-4 stemmen. Tegen waren de twee communisten en de heeren Castricum (R.K.) en van Engelen (Kath. Dem.). In de elfde en laatste zitting moest nog zooveel worden afgedaan, dat de voorzitter rantsoeneering van spreektijd had te vorde ren: eerst 6 minuten per redevoering, later 5. Verscheidene leden moeten ontdekt heb ben hoeveel men kan zeggen in vijf minuten. Vaak méér dan in een half uur, en duidelij ker. De voorzitter vroeg overigens, of de hee ren niet opgemerkt hadden dat hoe langer zij spraken, hoe minder de Pers van hun re devoeringen opnaan. Waarom maken de hee ren zich dan druk om lang te spreken? Deze burgemeesterlijke uiting lokte gelach uit. Er wordt meestal gelachen als het kind bij den naam wordt- genoemd. Het financieele effect van elf zittingen bleek tenslotte zeer gering, als men het in verhoudingen brengt tot de vele millioenen die met de begrooting gemoeid zijn. De uit gaven-posten waren met een dikke f 14000 verhoogd, en wethouder Roodenburg stelde voor die uit het reservefonds te halen, daar bij hopend dat Gedeputeerde Staten het goed zouden vinden. Anders zouden de opcenten op de Personeele Belasting van 185 tot 188 verhoogd moeten worden. De wethouder kreeg zijn zin en de opcenten bleven dus voor dit jaar op 185 gehandhaafd. Ik herinner aan de wethouderlijke profetie van 200 op centen voor het volgende jaar. Het hoofdstuk Armenzorg heeft nog veel beschouwingen uitgelokt, waarvoor ik naar ons verslag verwijs. Mr. Bijvoet sprak o.a. de hoop uit dat geen gevolg zou worden gege ven aan het regeeringsvoornemen om te tornen aan de bijslagen op den werkloozen- steun, dus ook aan den huurtoeslag. Hij noemde dit een noodlottig voornemen. De heer Van der Wall hoopte dat de re geering den Armenraad in stand zou hou den. Twee voorbeelden die weer eens opnieuw bewijzen, in hoe sterken mate de gemeenten bij het beleid inzake armenzorg afhankelijk zijn van in Den Haag genomen besluiten. Wij merken nog al eens dat velen dat niet be grijpen. Na snelle behandeling van de Bedrijven, per vijf minuten-speeches, werd nog over een aantal voorstellen gestemd, en de veelbestre- den toonkamer van het Gemeentelijk Elec- tisch Bedrijf sneefde daarbij met 17 tegen 20 stemmen. De door mr. Blankevoort voorge stelde opheffing van de toonkamer van het Gasbedrijf werd door B. en W. voor praeadvies genomen, hetgeen waarschijnlijk alleen uit stel van executie beteekent. De opheffing van het Kindertehuis, door B. en W. voorgesteld, werd met 2117 stem men verworpen en het voorstel-Van Kessel om de marktgelden van de groentemarkt met 10% te verlagen, legde het met 23—15 af. Ditzelfde lot was al eerder beschoren ge weest aan de motie-mr. van Dam, B. en W. inviteerend om de spelling-Marchant in te voex-en in de van de gemeente uitgaande stuk ken. Een voorstel van mevrouw mr. Schelte- ma, om met andere gemeenten contact te zoe ken om gezamenlijk bij de regeering op een heid in de spelling aan te dringen, werd z. h. s. aangenomen. Er was bij het hoofdstuk Onder wijs een soort spelling-debat aan voorafge gaan. Het voorstel-Scheltema behelst m.i. de eenige methode die een gemeente kan toepas sen. Als de gemeenten ook al weer onderling- verschillende houdingen inzake de spelling gaan aannemen wordt de toestand daar al leen nóg chaotischer door. Optimistisch be hoeft men overigens niet te zijn. De taalge leerden zijn blijkbaar ganschelijk verward in het doornig struikgewas der spelling, de regeering zelf blijft de zonderlinge methode toepassen, dat de scholen Marchant-spelling moeten schrijven terwijl zij zelf De Vries en Te Winkel blijft huldigen, en het staat zeer te bezien of het iets helpen zou zelfs als alle 1080 gemeenten des lands gezamenlijk om éénheid smeekten. Zou dr. Colijn ons op dit gebied nu eens niet een treffend voorbeeld van schouder-aan- schouder staan kunnen geven? Hetzij voor twéé o's en twee e's, hetzij voor éen o en éen e? Het zou een ware verlichting geven R. P. „MENEER TOPAZE". Dinsdag 28 Januari zal door het „Ned. Ind. Tooneel", dir. Cor Ruys, één opvoering worden gegeven in den schouwburg Jans- weg van „Meneer Topaze", comedle in 4 be drijven, warm Cor Ruys de rol van Meneer Topaze vervullen zal, welke een van zijn suc- cesrollen is. Brandweer ging eerst naar het verkeerde adres. Loterijbriefjes als geschroeide snippers. In de Ursulastraat is vanmorgen een groote brand geweest, waarbij een huis geheel is uitgebrand en een naastliggende bakkerij waterschade kreeg. De brandweer heeft met vier stralen het vuur bedwongen. Even voor negen uur meldde een lid van den Ongevallendienst dat er brand was in de Ursulastraat 23. Uit gewoonte belde hij het nummer voor de melding van ongelukken op, dat in dezelfde zaal is gevestigd als dat voor de melding van brand, namelijk in de seinzaal van de brandweer. De heer G. Spaan, secretaris van de brand weer, die deze melding in ontvangst nam, heeft daarop onmiddellijk het goede nummer getelefoneerd, waardoor verschillende perso nen van de brandweer tegelijk worden- ge waarschuwd. Middelerwijl waarschuwde een ander op de seinzaal de garage waar de brandweerauto's staan en de vrijwilligers, met de mededeeling dat er brand was in de Ursu lastraat bij de Krocht. Hierbij is een misverstand ontstaan, door dat in plaats van Ux-sulastraat werd verstaan Teslastraat. Twee auto's van de brandweer spoedden zich dan ook in allerijl naar deze straat, bij de Leidschevaart, terwijl de brand op nog geen twee honderd meter af stands was uitgebroken. Toen de vergissing werd gemerkt is onmid dellijk de derde auto gerequireerd en werd van het slangenhuis aan de Groote Markt het oude materiaal gehaald, handspuiten, waar mee de brandweerlieden nog best wisten om te gaan. Met de beide handspuiten werd spoe dig water gegeven. Het bleek al gauw dat hier sprake was van een zeer ernstigen brand. In een ommezien stond het geheele huis in lichterlaaie. Groote vlammen sloe gen uit alle ramen en raakten zelfs de huizen aan de overzijde, van de wel iswaar niet zeer breede straat. Een ruit aan den overkant sprong, stee- nen en houtwerk begon te schroeiexi en het was de hoogste tijd dat het vuur snel werd getemperd. Het was ongeveer kwart over negen toen de brandweerwagens van de dwalingen huns weegs waren teruggekeerd en met vier slangen op de waterleiding was de brand irx zeer korten tijd bedwongen. Bij de xiablussching, die toen volgde, bleek dat nagenoeg niets voor het vuur was ge spaard gebleven. Ook een bakkerij, die naast het uitgebrande huis ligt, kreeg schade door bluschwater en ingestorte mxxurstukken. Petroleumvergasser de oorzaak. De heer F. Smith, de bewoxxer van het huis, vertelde dat hij bezig was met het afwasschen van kopjes, toen hij in een ander vertrek brand rook. Hij was op dit oogenblik alleen thuis. Toen hij zich naar die andere kamer begaf sloegen de vlammen hem reeds tege moet. Hij pakte eexi kooi, waarin een duif zat, en holde naar buiten. Verder viel er niets te red den. De oorzaak moet gezocht worden in de ont branding vaxx een petroleumvergasser, een ap paraat dat steeds goed moet worden schoon gehouden, wil men brandgevaar voorkomen. Of men hieraan nu den brand kan wijten dan wel aaxx een constructiefout, valt niet te be zien. Zeker is dat de heer Smith geacht moet worden een deskundige te zijn op het gebied vaxx petroleumvergassers en dergelijke appara ten, getuige het feit dat in de voor brand ge spaarde étalage een reclame hing, luidende: „Laat hier uw primus vakkundig nazien". Daarnaast hing eexx bordje met de nxededee- De brandweer bluscht temidden van grooL hoeveelheden rook, met vier stralen den ern- '.igen, uitslaanden brand. HAARLEM TEL.10070 UEEMSTEDE TEL. 29 280 (Adv. Ingez. Med.) ling dat er walmvrije petroleum werd ver kocht, zoodat ook mag worden aangenomen dat de enorme hoeveelheden rook, die door alle gaten en kieren naar buitexx drongen, niet van deze soort brandstof afkomstig zijn. De heer Smith, die tegen braxxd is verze kerd, is een bekende figuur in Haarlem. Hij is namelijk de man, die de poppen doet spreken in de poppenkast, welke men somwijlen op straat kan aanschouwexx en die voor vele kixx- deren een groot vermaak oplevert. Dons, dekens en steenen. Ook exploiteert hij een Gelukskantoor, dat in de Ursulastraat is gevestigd, en dat nu ge heel is uitgebrand. Loterijbriefjes en andere papieren, die het geluk moeten brengen, kwamexi als verschroeide snippers naar bui ten. Boeken en dekens, stukken steen en bal ken; de goot en de nok van het huis. alles werd afgebroken, want het vuur had zich overal verspreid en om te voorkomexx dat er later weer een begin van brand zou kunnen ont staan, moest alles worden gesloopt. Honderden toeschouwers, die op de Krocht uit de verte de vlammen en de rook gadesloe gen, zagen ook matrassen en donsdekens ixaar buiten komen, die scheurden en groote hoe veelheden veeren woeien door de straat en kleefden aan de natte gevels. Strooma trassen volgden, evenals een ijzeren ledikant en al lerlei voorwerpen, die nauwelijks hun vroege- ren vorm hadden behouden. Tusschen de puinhoopen werd ook het geheel verkoolde lijk van een katje gevonden. De brandweer is, nadat ongeveer een half uur xxa het uitbreken van den brand kon wor den ingerukt, nog geruimen tijd met de na- blussching bezig geweest. LAMMENS' BROOD- EN BANKETBAKKERIJEN: Botermarkt hoek Barrevoetestraat, Spaarnwouderstraat 75. GEPROLONGEERD onze enorme GEBAK RECLAME. - Nieuwe weekreclame: HEERLIJK BANKETMELANGE van 35 voor 30 ct. p. pd. ZIET DE ETALAGE. ZONDAGS GEOPEND van 11—5 UUR. (Adv. Ingez. Med.) Personeele Belasting. Te Haarlem 185 opcenten. Maar dit beteekent geen verhooging. De gemeenteraad van Haarlem heeft Don derdagmiddag de begrooting voor 1936 vast gesteld. Daarbij werd bepaald dat de opcen ten op de Personeele Belasting (die voor 1935 160, waren) gebracht worden op 185. Maar dit beteekent, naar van verschillende zijden geconstateex'd werd. geen belastingverhoo- ging, want doordat Haarlem in een voor de inwoners voordeeliger klasse is gebracht, brengen de 185 opcenten van 1936 niet meer op dan de 160 van 1935. Het Bureau voor Beroepskeuze Blijft bestaan. B. en W. vaxx Haarlem hadden aanvanke lijk een voorstel bij den raad aanhangig ge maakt om het gemeentelijk bureau voor be roepskeuze uit bezuinigingsmotieven op te heffen. Dit voorstel is evenwel ingetrokken. Het is nu de bedoeling het bureau te laten bestaaxx in een beperkter vorm eix de amb tenaar die daaraan verbonden is ziclx tevens te laten wijden aan de actie die ingesteld zal worden vooi het verkrijgen vaix arbeid voor jeugdige wex-kloozen. Het Haarlemsch Kindertehuis. Blijft bestaan. Door den gemeenteraad van Haarlem is het voorstel vaxx B. en W. om het Kinderhuis aan den Schotersingel uit bezuinigingsover wegingen op te heffer, met 21 tegen 17 stem men verworpen. De toonkamers der gemeente. Die van het G. E. B. wordt opgeheven. Het voorstel van B en W van Haarlem om de toonkamer van het G.E.B. in de Groo te Houtstraat op te heffen werd door den raad aangenomen met 20 tegen 17 stemmen. Het voorstel van. den heer Blankevoort om ook de toonkamer van b-^' gasbedrijf on te heffen werd door B. en W. voor praeadvies geixomen. (De Vereeniging Sociale Tandheel kunde wil, op grond van onder zoekingen waaruit gebleken is, dat het gebit van jonge kinderen in groot percentage slecht is, den geest van ons volk in dezen wak ker schudden). Gij ouders, houdt vooral de hand, Aan het geregeld goed verzorgen Van kindermond en kindertand. Voor 't slapen gaan en in den morgen. Een sterk en goed gezond gebit. Vergeet dat niet, is voor uw kindren, Een allerkostelijkst bezit, Dat veel gevaren kan verhindren Uw Kauwboys en uw kauwgirls zien Geen zorg, waarvan zij nog niet weten, Zij zijn wat graag gexxeigd misschien, Het tandenpoetsen te vergeten. Het is een taak van groot gewicht Waarmee wij dan uw taak bedoelen, Voor de gebitverzorgingsplicht Uw kindren aaxx de tand te voelen. Gij wijdt er al uw zorgen aaix, Dat z' op den drempel van het leveix, Niet met den moxxd vol taxxdexx staan, Om het figuurlijk weer te geven. Evexx noodzaaklijk moet gelet. Dat zij, door zorg voor hun gebitten, Niet letterlijk ixx 't leven met Eexx mond vol slechte tanden zitten. P. GASUS. Kroon-BehangseIs 1936 al gexien? 't Loont de moeite Alléén Gr. Houtstr. 179, Tel, 14269 (Adv. Ingez. Med.) De financiën der gemeenten. Bestemming der batige sloten. Vorming van reserves. Tot heden was het de gewoonte als een ge- meenterekexxixxg met een batig saldo sloot, dit texx goed te laten komen aan een latere be grooting. Zoo begint de Haarlemsche begroo ting voor 1936 met een batig saldo van de rekenixxg over 1934 vaxx f 160.000. Naar wij vernemeix is het de bedoeling in de toekomst daarin verandering te brengen. De colleges vaxx Gedeputeerde Staten van alle provincies hebben dezer dagen, blijkbaar op aandringen van de regeering, aan de ge meentebesturen eexx circulaire gezonden waar in gezegd wordt, dat de gemeenten reserves moeten vormen. De batige sloten van een ge meenterekening moeten in het vervolg in de reserve gestort worden. Uit de reserve mag dan slechts geput worden met goedvinden van het college van Ged. Staten. Het is op dit oogenblik nog xxiet te zeggexx welk eindcijfer de rekening van Haralem over 1935 zal aanwijzen. De winsten uit de bedrij ven die veel invloed op deze rekening hebben, zijn pas in Maart bekend. Dan is er nog de oixzekerheid of het college vaix Ged. Staten accoox-d zal gaaxx met de beslissing van den raad om de aanvankelijk vastgestelde storting in het pensioenfonds ter dekking van het wis kundige tekort in dit fonds belangrijk lager te stellen. De vooruitzichten voor de begrooting van 1937 hangen voor een belangrijk deel af van de resultaten van 1935. Als 1937 begonnen zou moeten worden zonder batig saldo van 1935, zou dit beteekenen dat de begrooting 1937 er f 160.000 ongunstiger voorstaat dan die van 1936. die immers met dit saldo begint. Werkloozensteun. De werkloozenkas van het Neutraal Verbond van Werknemers. Het bestuxxr van het Nationaal Verbond van Werkixenxers in het Bouwbedrijf deelt ons het volgende mede: Door den Minister van Sociale Zaken werd wederom op dezelfde voorwaarden als iix 1935 over 1936 het subsidie bepaald op 100 pet. De uitkeeringsduur is weer op 50 dagen gesteld, waarvan ten hoogste 25 dagen in het eer ste kalender halfjaar kasuitkeering mag worden vérstrekt. Daarbij heeft het Neutr. Verbond van Werknemers in net bouwbedrijf, de gunstige bepaling voor wat betreft, dat de leden niet eerst 36 dagen in het kalenderjaar dat z- kasgèrechtigd zijn behoeven te werken, voor dat zij uitkeering krijgen uit de werkloozen kas. kunnen handhaven, omdat haar Werk loozenkas op het oogenblik in een gunstige positie verkeert. r£yp*ï«che troepen moeten op alles voorbereid houden. KAïro, 24 Januari (Reuter). De Egyp tische troepen in alle garnizoenen hebben, naar het blad Al Ahram meldt, opdracht ge- vegen, zich in verband met den verwarden politieken toestand op alle omstandigheden voorbereid te houden. Het woord is aan.... William Pitt: Er is iets achter den troon, dat grooter is dan de koning zelf. Sarraut stelt een voorloopige ministerlijst samen. Albert Sarraut. PARIJS. 24 Januari (A. N. P.) De radicaal- socialistische senator Sarraut, is met zijn be sprekingen in verband met de hem verleeixde opdracht tot de vorming van een nieuwe re geering zeer sxxel gevorderd. In een tijdsverloop van 12 uur heeft hij de politieke partijen over haar standpunt gepolsd en reeds te Lwee uur hedenacht heeft hij een voorloopige minis terlijst kunxxen opstellen. Behoudens wijzigingen, die nog op het laat ste oogenblik kuxxnen worden aangebracht, zou het tweede kabinet Sarraut er als volgt uit zien: Minister-president exx minister van binnen- landesche zaken: Sarraut (rad. soc.) Justitie: Yvon Delbos (rad. soc.) Buitenl. Zaken. Flandin (dem. alliantie). Financien: Regnier (rad. soc.) Ooiiog: Paul Boncour (Neo. soc.) Marine: Piétri (x-adicale linkerzijde). Handel: Georges Bonnet (x-ad. soc.) P. T. T.: Georges Mandel (onafh. rechts) Openbare Werken: Camille Chautemps (x-ad. soc.) Luchtvaart: Laurent Eynac (rad. linkerzijde) Nationale Opvoedixxg: Guernut (rad. soc.) Landbouw: Chappedelaine 'rad. linkerzijde) Arbeid: Frossard (Neo soc.i Koopvaardij: Stern (partijloos). Koloniën: Varenne. Pensioenexx: René Besse. Volksgezondheid: Maze. Onderstaatssecretaris van het ministerpre sidium: Jean Zay (rad. soc.) Onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken: Jacquinot (rep. middenpartij). Het Britsche Lagerhuis huldigt de nagedach tenis van koning George. ">.g. 4 De plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot van koning George naar Londen. pag. 4 Sarraut heeft een voorloopig ministerie sa mengesteld. pag. 1 De regeering wil. dat de gemeenten reserves zullen gaan vormen. pag. 1 De Poolsehe order voor eenige duikbootcn is thans definitief. pag. S De regeering heeft regelen voorgeschreven bij de tewerk stelling van jeugdige werkloozen. pag. 3 De Kon. Ned. Stoomboot Mij. lijdt sterk onder dc tijdsomstandigheden. pag. 3 Anthonie Donker is tot hoogleeraar te Am sterdam benoemd. pag. 3 De begrooting van Haarlem is door den Ge meenteraad aangenomen. pag 6 Gevolgen van dc crisis voor Heemstede. pag. 2 Ook ill de 18de partij is het Vos niet mogen gelukken twee winstpunten te boeken. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dc Gemeentebegrooting. pag. 1 Speciale correspondentie uit Dessié: Hevige gevechten aan het noordelijke front. pag 4 Van onzen Londensclien correspondent: Eduard VIII, de vrijgezel-koning. pag. 4 J. B. Schuil over de huldiging van Willem v. d. Veer. pag. 2 G. J. Kalt: Spaarndamsch Gemengd Koor. pag. 2 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 Sport in 't kort. pag. t Damrubriek. pag. 7 De burgerlijke stand van Haarlem is opgeno men op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1