Het Loopmaar. VERKEERSMIDDELEN TE HEEMSTEDE. 53e Jaargang No. 16131 Verschijnt dageliilcs, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 25 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 Ja Een Wonderlijk Jubileum. Het nieuwe Fransche kabinet, onder aan voering van Albert Sarraut, is het honderste van de Derde Republiek. Onze teekenaar Piet van der Hem heeft vandaag aan dit wonder lijk jubileum zijn plaat van de week gewijd. Hij heeft dat gedaan op een wijze die zijn genialiteit opnieuw eer aandoet. Ik geloof ook dat iedere Franschman de gracieuse ironie en de speelsche élégance van deze teekening hoogelijk zou waardieeren, en diat elk Fransch dagblad haar ons wegens deze qualiteiten zou kunnen benijden. De Fransche geest, l'esprit francais, weet bovenal zooiets te ap- precieeren. Honderd kabinetten van de Derde Republiek wil zeggen: honderd in vijfenzestig jaar tijds. De gemiddelde levensduur is dus zoowat acht maanden geweest, hetgeen volstrekt niet be- teekent dat acht maanden de normale le venstijd is. Het gemiddelde wordt zwaar gedrukt door een aantal kabinetten, die bij hun eerste op treden voor de Kamer meteen vielen. Het wa ren proefballonnetjes die niet wilden opstij gen. Het laatste, nogal ridicule geval van de zen aard, dat ik mij herinneren kan was een kabinet onder leiding van den toen al zeer ouden heer Jules Ribot, dat binnen vieren twintig urn: sneefde. Bij een vorige gelegenheid is in deze ru briek al eens uiteengezet, dat er een eigen aardige omstandigheid is die de continuïteit van Fransche regeeringen ten zeerste belem mert. Die is, dat men het wapen der Kamer ontbinding niet durft te hanteeren.. In 1877, toen de Derde Republiek pas zes jaar oud was en het presidentschap werd bekleed door Mac. Mahon, ex-maarschalk van het Tweede Keizerrijk, werd met diens krachtige mede werking de Kamer ontbonden. Hij speelde een leidende, politieke rol in de daarop volgende crisis, maar legde het af tegen het repübli- keinsche beleid van Gambetta en moest in Januari 1879 zijn ontslag nemen, vóór zijn termijn verstreken was. Deze ervaring gaf de Derde Republiek een waren schrik van kracht- menschen-als-president, en verlamde het con- stitutioneele middel der Kamerontbinding, dat sindsdien nooit meer is toegepast. Kort ge leden scheen Doumergue er als premier op aan te sturen, toen de affaire-Stavisky ge weldige onrust in den lande verwekt had, maar hij bracht het zoover toch niet. Dat het middel der Kamerontbinding niet wordt toegepast is een ernstige fout in de toepassing der Fransche constitutie. Het ge volg is dat de Kamer van Afgevaardigden naar hartelust kan politiseerén zonder zich „tus- schentijds" ooit in haar bestaan bedreigd te voelen. Wie tot Kamerlid gekozen is voelt zich voor vier jaar absoluut veilig. Er zijn natuur lijk meer oorzaken aan te wijzen voor de veel vuldige regeeringswisselingen, maar in den grond der zaak is dit zeker wel de belang rijkste. Het is een kenmerkende éigenschap van het Fransche volk dat het zijn grootste kracht en eenheid toont als de toestand zoo eritiek wordt, dat het op den rand van den afgrond schijnt te wandelen. Hevige crises plegen in Frankrijk te leiden tot een langdurig bewind. Voorbeelden daarvan zijn het kabinet Wal deckRousseau (18991902) dat bij zijn op treden nauwelijks een meerderheid haalde, maar drie jaarTtand hield in zijn streven, de affaire-Dreyfus op te lossen en te liquideeren, het kabinet-Combes, dat er op volgde, jaar leefde en den strijd tegen de congregaties tot een beslissing bracht, het eerste kabinet-Cle- menceau (19061909) dat de Marokko- kwestie met het bombardement van Casa blanca doorworstelde en een groot oproer in Zuid-Frankrijk te opderdrukken had, het tweede kabinet-Clemenceau (19171919) dat den oorlog tot een einde bracht en de vredes onderhandelingen voor Frankrijk voerde en in recente jaren nog het kabinet-Poincaré (1926- 1929), dat de franc stabiliseerde en den finan- ciëelen toestand saneerde. In het algemeen bewijst de historie ook van deze Fransche regeeringen, dat zij stand kon den houden en grooten invloed behielden zoo lang de toestanden eritiek bleven. Dan week steeds de politieke intrige voor een sterk re- geeringsbeleid. Zoodra evenwel het gevaar voorbij was stak zij steeds den kop weer op en herhaaldelijk werd de kort te voren nog zoo dankbaar geprezen minister-president smade lijk ten val gebracht. Waldeck-Rousseau in 1902, Clemenceau in 1919 voorkwamen dit door uit eigen beweging af te treden toen zij hun taak volbracht achtten, maar Clemenceau liet Zich candidaat stellen voor het presidentschap der Republiek en faalde. Men wilde weer geen „homrae d' action", geen man-van-de-daad, in het Elysée. In den huidigen toestand der y.*:: (Twaalf Rotter damsche wande laars gaan in Februari in training, om in Mei den afstand Brussel- Rotterdam, 150 K.M., in 25 uur af te leggen. Dit is eerder gedaan in 28 V:2 uur.) Men streeft van jaar op jaar naar beter In 't loopen „op den langen duur", Nu honderdvijftig kilometer Te doen in vijfentwintig uur. Men hoeft het waarlijk niet te vragen Het moeten sterke beenen zijn, Die deze weelde kunnen dragen, Zelfs in den mildsten zonneschijn. Een etmaal lang langs 's Heeren wegen, Dat maakt de loopbaan wel een baan, En ik ben wel (en niet) genegen, Om daarvoor op den loop te gaan. Er is, zoo hoort men wel beweren, Vandaag den dag geen afstand meer, Bij lieden, die zooiets presteeren, Komt het daar werklijk haast op neer. En elk die monter aan zal komen, Kan prat gaan op het trotsche feit, Dat hij een loopje heeft genomen Met menschlijke standvastigheid. Ik wil voor hen tot slot nog hopen, Dat het hun in* hun stout- idee, In ieder opzicht mee zal loopen. Maar i k loop vast niet met hen mee. P. GASUS. MODERNE WONINGEN, JUNOPLANTSOEN, te koop 5000.—. Te huur 34.per maand. Nog slechts enkele beschikbaar. S. VELDKAMP, v. Dartstraat 90, Te!. 16575 (Adv. Ingez. Med.) nen gevaren genoeg te bestaan om weer eens in Frankrijk tot een eenigszins-duurzaam be wind te komen. Maar in het land zelf ziet men deze gevaren blijkbaar nog niet als zoo danig in. R. P. Weer Belgische scholieren naar ons land. Ook een bezoek aan de bollenstreek. Van 25 tot 28 April zullen een aantal scho lieren van Belgische inrichtingen van middel baar onderwijs weer een bezoek aan ons land brengen. Op Dinsdag 28 April zullen Haarlem en de bloembollenvelden bij Haarlem worden aangedaan. Geen Nobelprijs voor literatuur in 1936. „In den oorlog zwijgen de Muzen". Uit Stockholm: In overeenstemming met het devies van den stichter van den Nobelprijs: „Inter anna silent musae" (d.w.z. in den oor log zwijgen de Muzen) zal de Nobelprijs voor literatuur in 1936 niet worden toegekend. (A.N.P.) Twee gulden per week per gezin. Kosten van den lüerkloozen- zorg. Lezing van den heer Meyer de Vries. Voor de Vereeniging „De Industrieele Club" en het Departement Amsterdam van de Ne- derlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, sprak gisterenavond de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de Werkver schaffing, over „Werkloozenzorg in Neder land". Het ligt voor de hand dat de uitgaven voor werkloozenzorg van groote beteekenis zijn geworden. Het is niet buitengesloten, dat alleen voor wat de werkloozenzorg betreft in 1935 van overheidswege een bedrag beschik baar is gesteld, dat niet ver van de 150 mil- lioen gulden ligt. Wanneer men dit bedrag omslaat over alle Nederlanders, dan komt men over een bedrag van ongeveer f 18 a f 19 per jaar. per inwoner, hetgeen overeenkomt met ongeveer f 1.25 per gezin en per week, d.i. dus f 60 a f 65 per jaar. Wanneer men ook nog rekening houdt met de uitgaven van armoedezorg, die ongeveer tien millioen gul den per jaar bedragen, dan zijn de uitgaven voor werkloozenzorg en armenzorg per Ne derlander, ongeveer f 34 per jaar of wel door eengenomen f 2 per gezin en per week. In den loop van de jaren heeft de Neder- landsche overheid steeds ten volle getoond, dat zij haar plicht ten opzichte van de werk- loozen begreep. Op verschillende wijzen is deze hulp tot uiting gekomen. Een van de oudste vormen is die van de werkloosheids verzekering en het is belangrijk hier mede te deelen dat van 1917 tot 1934. meer dan 194 millioen gulden door middel van de werk loosheidsverzekering is uitgekeerd, waarvan ongeveer 73V2 millioen gulden door de arbei ders. die tegen werkloosheid verzekerd zijn, zelf is opgebracht. Het Werkfonds heeft blijkens mededeeling van de Regeering. het aanvankelijk uitge trokken bedrag reeds in verschillende toe zeggingen vastgelegd en het ligt. naar gepu bliceerd, in het voornemqn van de regeering, in afzienbaren tijd nieuwe credieten voor het Werkfonds te vragen, ook heeft de overheid gegrepen naar het middel van den loonbij- slag in den landbouw, hetwelk hierop neer komt, dat onder verschillende voorwaarden, die door den spreker in het kort werden toe gelicht. de overheid aan een landbouwer, wan neer hij extra krachten aanneemt, een ze kere vergoeding toekent. De heer de Vries hield zich vervolgens be zig met het vraagstuk der werkloosheid on der de jeugd en hij vertelde hoe hieraan door de overheid de laatste vier jaren in steeds toenemende mate groote aandacht wordt geschonken. Het is niet buitengeslo ten, dat alleen het Rijk in het jaar 1935 voor dit doel ongeveer miliioen gulden zal heb ben besteed, waarboven dan nog komen de belangrijke bedragen, door de gemeentebe sturen uitgetrokken en de eveneens groote geldsommen, welke de verschillende richtin gen voor dit doel ter beschikking hebben gesteld. Samenvattende zeide spr., dat men niet moet denken, dat ondanks den geweldigen omvang van de werkloozenzorg in ons land, er reden is om te wanhopen over den arbeids lust van de werkioozen zelf. Zij. die dagelijks in den arbeid van de werkloozenzorg zitten, weten dat zeer zeker onder de meer dan tweehonderdduizend die geholpen moeten worden, een zeker aantal is, dat van weinig fut blijk geeft, maar het overgroote deel van de werkioozen is werkelijk bezield met de gedachte om te willen werken. Men zij dan ook wel zeer voorzichtig met het uitspre ken van woorden als: arbeidsschuwheid en meer dergelijke gezegden. Om de moeilijkheden, die ons in de ko mende jaren nog wel deelachtig zullen zijn bij de zorg voor de werkioozen, het hoofd te kunnen bieden, zal het noodig zijn, dat ons geheele volk samenwerkt omdat mede alleen daardoor het mogelijk zal zijn betere tijden te doen aanbreken. Behoefte aan méér autobuslijnen. Geïsoleerde woonwijken. Een medewerker schrijft ons: Naast de vele voordeelen, die Heemstede als forensengemeente biedt, bestaat één be zwaar, dat zich bij den gestadigen groei dei- gemeente in steeds sterker mate doet ge voelen, namelijk de verkeersmiddelen. Nog steeds immers is practisch 't eenige publieke vervoermiddel de tram, die het zuiden dei- gemeente met het noorden en verder met Haarlem verbindt. De omgeving van de Zand- voortsche laan heeft bovendien een busver binding met Haarlem, die eveneens door de N.Z.H.TM. wordt geëxploiteerd, maar deze bestrijkt slechts een zéér klein gedeelte dei- gemeente. Het Bronsteepark en de nieuwe componis- tenwijk tusschen Heemsteedsche Dreef én Spaarne zijn, evenals de Heerenweg en de rivierenbuurt, geheel van communicatiemid delen verstoken. Het moet ongetwijfeld hieraan geweten worden, dat juist deze wij ken verhoudingsgewijze het minst „in trek" blijken te zijn. Heel sterk spreekt dit in het Bronsteepark, waar de huren van comfor tabele middenstandswoningen wellicht ster ker verlaagd zijn dan in eenig ander deel der gemeente, maar waar niettemin het aan tal leegstaande woningen tot 56 is opgeloopen Ooky de nieuwe componistenwijk. waar de huizen over het algemeen met het meest moderne comfort zijn toegerust, is practisch nog onbewoond. Het. isolement van de ri vierenbuurt is nog volkomener de behoefte aan een vlot en gemakkelijk verkeersmiddel is daar nog grooter. Eenige jaren geleden zijn door het ge meentebestuur met de Brockway-maatschap- pij zoowel als met de N.Z.H.T.M. besprekin gen gevoerd. Eerstgenoemde onderneming verklaarde zich in beginsel bereid een ring- 1 ijn te exploiteeren, die zoowel den Heeren weg c.a. als de Heemsteedsche Dreef met achterliggende straten uit hun isolement zou verlossen. De N.Z.T.M., die uiteraard ernstig rekening wenschte te houden met de exploi- tatiebelangen van har reeds bestaande lijn, verklaarde zich slechts bereid een busverbin ding tot stand te brengen tusschen de In dische buurt en het station Heemstede Aerdenhout. Daarbij zou dan de route van de tram gedeeltelijk verlegd worden. Het lijngedeelte Adriaan Pauwlaan—Blauwe BrugMiddenlaan zou vervallen en vervan gen worden door de route P. AertszlaanJan van GoyenstraatW de Zwijgerlaan. Het plan der Brockway-maatschappij werd afgewezen dat der N.Z.H.T.M. werd aanvaard. Zooals echter al gevreesd was. kon de aldus ontworpen buslijn niet rendabel gemaakt worden: zij is tenslotte opgeheven. Van de omlegging van de trambaan op bovenaan- gegeven wijze is door verschillende oorzaken niets gekomen. Zoodat het met de communi catiemiddelen nog vrijwel evenver is als vijf jaren geleden, toen de noodzaak van eeniger- lei voorziening reeds algemeen en officieel erkend werd. Inmiddels echter is de bevolking met bijna een derde toegenomen, is de bebouwing veel dichter geworden en zijn bovendien geheel nieuwe wijken ontstaan. Het treffen van maatregelen wordt dan ook dringend noodig Een oplossing, die zeker ernstige overweging verdient, zou de Instelling zijn van een dub bele bus-ringlijn, een ringlijn dus met ver keer in beide richtingen, die het Bronstee park, de componistenwijk, Valkenburg met Groenendaal. de rivierenbuurt en het station HeemstedeAerdenhout onderling zou ver binden, met gelegenheid tot overstappen op de tram bij Valkenburg en Adr. Pauwlaan en op buslijn A. bij het station Heemstede- Aerdenhout. Een zoodanige lijn zou boven dien alle deelen der gemeente een behoor lijke aansluiting geven op de buslijn naar Zandvoort. Behalve deze oplossing laten zich natuurlijk* ook andere denken. Het is van ondergeschikt, belang, hoe precies in het te kort aan communicatiemiddelen zal worden voorzien, indien aan het isolement, waarin thans groote deelen der gemeente verkeeren. maar een einde komt, en daarmede de aan trekkelijkheid van Heemstede nog meer wordt verbeterd. ndgoed „Vogelenzang", waar thans naar alle waarschijnlijkheid i Padvindersjamboree 1937 gehouden zal worden. Uit het Haarlemsche bakkersbedrij f Het A.N.P. meldt ons uit den Haag: Naar aanleiding van onlangs in de dag bladen van de zijde der vakorganisaties ge publiceerde berichten betreffende arbeids- moéilijkheden bij een bakker te Haarlem, kan, naar wij uit bevoegden bron vernemen, worden medegedeeld dat op Donderdag 23 dezer een bespreking ter zake tusschen de betrokken werkgeefster en de gezamenlijke gezellenbonden heeft plaats gehad. Daarbij is gebleken dat de door bedoeld? werkgeefster in haar bedrijf aangebrachte wijziging niet geacht kan worden te betref fen een eenzijdige verandering harerzijds van de geldende loonvoorwaarden, zoodat in het bestaande loonsysteem feitelijk geen ver andering is gebracht. Verdere bezwaren der vakorganisatie tegen op zichzelf staande feiten, welke pui: ten van geschil vormen, zal men in onder ling overleg trachten te regelen. Het woord is aan.... Marquise de Lamberh De deugden der vrouwen zijn moeilijk, omdat de roem ze niet helpt uitoefenen. Koudegolf in de Ver. Staten houdt aan. Vele plaatsen ingesneeuwd. NEW-YORK, 25 Januari (AN.P.) In de Noordlijke Staten duurt de strenge koude nog steeds voort. Verschillende streken zijn op nieuw door een koudegolf geteisterd. Blijkens de jongste opgaven zijn de laatste drie dagen in 16 staten alleen reeds 129 menschen tenge volge van de koude omgekomen. Minnesota, Noord-Dakota, Illinois en Iowa melden nog temperaturen van minus 35 tot minus 49 graden Ceisius. In de Oostelijke staten is de koude iets afgekomen, doch ook hier liggen echter nog tal van plaatsen geheel inge sneeuwd en van de buitenwereld afgesloten. Ook in Canada heerscht ontzettende koude. ONTARIO. 25 Jan. (A.N.P.> In Canada houdt de koudegolf nog steeds aan en de tem peratuur bedraagt ongeveer 20 graden onder nul. In Ontario is het leven op het platte land volkomen gedesorganiseerd door de sneeuw. De Niagarawaterval is geheel bevro ren. Het plaatsje Port Franko aan het Haron- meer is geheel van de buitenwereld afgeslo ten als gevolg van een sneeuwstorm De be woners hebben gebrek aan levensmiddelen. KONINGIN EN PRINSES NAAR TIROL. DEN HAAG. 25 Januari (A.N.P.) Het ligt in het voornemen van de koningin en de prinses om op 31 Januari voor eenigen tijd naar het buitenland te gaan. Voorloopig zal de koningin zich begeven naar Tirol, alwaar de prinses ook de wintersport, zal kunnen beoefenen. De duur van het verblijf van de koningin in het buitenland zal afhankelijk zijn van de werkzaamheden van de konin- gin. Albert Sarraut heeft het Fransche kabinet thans definitief vastgesteld. pag. 4 Dantzig heeft in de zitting van den Volken bondsraad toegegeven aan de Geneefsche ver langens. pag. 4 De Volkenbondsraad drong aan op een min nelijke schikking ran de geschillen tus schen Rusland en Uruguay. pag 4 Een antwoord van Italië aan de Sanctielanden pag. 4 Vrijdagmiddag is nabij het vliegveld Waal haven een militair vliegtuig neergestort; de twee inzittenden zijn gedood. pag 3 Er bestaat zeer groote kans, dat de Kerk plein zeer spoedig zal worden vlot gebracht. pag 3 De varkensprijzen worden met 3 cent per K.G. verlaagd. pag. 3 Te Heemstede is behoefte aan meer autobus- lijnen. pag. 1 Variété en bioscoop een tijdelijk bondgenoot schap. pag. 7 Raichenbach weet ook in de negentiende partij verlies te voorkomen. pag. 15 De Haarlemsche voetbalvereeniging D. I. O. bestaat 4 Februari a.s. 20 jaar. pag. 6 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een wonderlijk jubileum. pag. 1 Speciale correspondentie uit Rome: Pessi misme te Rome. pag 4 Van onzen Londenschen correspondent: En geland zonder Prins van Wales. pag. 4 Dr. E. van Raalte: George V en de constitu- tioncclc beteekenis van het koningschap. pag. 15 Financieele Kroniek: Inflatiestemming in Amerika. pag. 9 G. J. Bettink: Iets uit de geschiedenis van de Cruquius. pag. 5 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeninecn. pag. 8 K. de Jong: Kadiomuziek der week. pag. 8 J. B. Schuil: Vereeniging voor Huisvrouwen. pag. 2 K. de Jong: Galaconcert der H.O.V. pag. 2 Ko Zweeres: Vogels, die 's winters te gast komen. pag. 7 I'. H. S.: II. D. Vertelling. „Heet water". pag. T P. v. d. Hem: Het jubileum-kabinet. pag. 3 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Puzzlerubriek. pag. 5 De burgerlijke stand van Haarlem is opgeno men op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1