Slappe winter. KROON BEHANGSELS 53e Jaargang No. 16133 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 28 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 4 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 4 Hoofdredactie 15054 4 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 4 Administratie: 10724, 14825 4 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Het woord is aan.... HAARLEM, 28 Januari. De Kerkplein. Carmen Sylva: Men houdt op kind te zijn op den dag, waarop men het woord plicht heeft leeren kennen. Het voor EgmOnd gestrande stoomschip Kerkplein, dat er nu al honderd dagen zit, wil nog steeds niet weg. De sleepbooten sla gen er wel in het op zijn achtersteven, die stevig in 't zand zit, te draaien en aldus zijn boeg verder zeewaarts te krijgen, maar daar blijft het bij. Voor Egmond is het een prachtig meeval lertje. Om de een of andere onverklaarbare reden geniét dit gestrande schip meer be langstelling dan eenig ander ooit tevoren heeft mogen ervaren. Een Egmondsch winterseizoen is eruit ontstaan. De Zondagsche winkelslui ting is er tijdelijk voor opgeheven. Bij dui zenden stroomen de belangstellenden elke week weer toe om het geval te bewonderen. Wij journalisten verwonderen ons wel een beetje over deze Kerkplein-historie. Waarom heeft juist dit schip een zoo intense belang stelling tot zich getrokken, en waarom blijft die zoo hardnekkig voortduren? Natuurlijk wortelt de liefde voor den strijd-tegen-de-zee -diep in ieder Nederlandsch gemoed, zoo diep dat zelfs de luchtvaart haar niet heeft kun nen uitroeien. Traditie natuurlijk, eeuwen lange erfelijke belasting, het zwoegen der voorvaderenenfin, wij kunnen de oorza ken wel droomen. Maar er zijn zooveel ge strande schepen geweest die het als nieuws- object maar heel kort „deden". Waarom dit dan wel? Het kan niet aan de afmetingen liggen, die slechts middelmatig zijn, en nog minder aan den naam. „Kerkplein" zegt niet veel van de romantiek der zee. Het is een vreemde, landrottige naam voor een schip. Ook klinkt het zoo statisch; er zit geen bewe ging in. Een schip met zoo'n naam kan men zich inderdaad beter gestrand dan varende voorstellen. Natuurlijk zijn de andere dorpen-aan-zee nu afgunstig op Egmond. Waarom krijgen zij nooit eens zooiets? Egmond heeft nu al eenige strandingen achtereen gehad, en als ze zóó verloopen, zonder gevaar voor de zeelieden, zijn het toch maar prachtige instrooiertjes! Zandvoort en Noordwijk en Soheveningen zouden zooiets ook best eens kunnen gebrui ken. En er liggen zooveel schepen op, die een dergelijke prestatie best eens zouden kunnen leveren. Deze en dergelijke opmerkingen hoort men maken op het achterbalcon van de tram en in overeenkomstige centra van onbevangen uiting der openbare meening. Maar ze hebben geen waarde, want zulke winterseizoens-attracties zijn nu eenmaal niet te organiseeren. Er zit le veel risico aan vast. Ze zouden wel eens ge vaarlijk kunnen worden. Het jongste nieuws uit Egmond klinkt op timistisch. zooal niet voor de winkeliers, dan toch voor degenen die het schip van het strand willen krijgen. Men meent dat er voor vanavond kans op succes is, dat men de Kerkplein over de eerste bank zal kunnen krijgen. Deze tijding zal wel weer velen in- spireeren om er van avond heen te trekken. Ik hoop dat zij niet als een oorlogscommu niqué, d.w.z. met alle mogelijke reserves en velerlei twijfels beschouwd moet worden. Gisteren was er nog een bericht dat het wel Februari zou worden eer er een nieuwe mooie kans kwam en vanmorgen de tijding dat de sleepboot Humiber eigenlijk weg moest om een groote reis te ondernemen. Honderd dagen lang is de belangstelling voor de Kerkplein, die bij de Egmonders wel haast het Kerkplein zal heeten, levendig ge bleven. Hoe lang nog? In dezen tijd van wereldschokkende gebeurtenissen zijn veel grooter nieuwtjes binften negen dagende gebruikelijke termijn.... vergeten. Dit schip houdt, in ieder opzicht, stand. Het heeft een vermaardheid verworven, herinnerend aan die van vele vaartuigen met werkelijk he^l wat roemruchter prestaties. Ik hoop dat het los komt. Maar als ik zijn reeder was zou ik het een anderen naam geven. R. P. Gestolen brandkast onder het veen teruggevonden. Geld en waardepapieren nog aanwezig. EMMEN, 23 Januari. Gistermiddag hebben Rijkspolitie en marechaussee te Em- men Erfscheidenveen, verborgen onder het veen, teruggevonden de brandkast, toebehoo- rende aan den heer C. Bakker aldaar, uit wiens woning deze kast Vrijdagavond bij een inbraak werd gestolen. De dieven zijn er niet in geslaagd de brand kast te openen en de inhoud, die bestond uit een vrij aanzienlijk bedrag aan geld en tal van waardepapieren, was nog volledig aanwe zig- Omtrent, de daders van den diefstal, die plaats had tijdens een korte afwezigheid van den alleen wonenden heer B., zijn nog geen bepaalde aanwijzingen verkregen. (De schaatsen}dbriek Ruyter te Akkrum heeft het grootste deel van haar personeel moeten ont slaan in verhand met het uit blijven van ijs). Weet u het nog, hoe een half jaar geleden, Door elke krant, als elk jaar, werd gemeld, Dat overal door weersgrootmogendheden, Een extra strenge winter werd voorspeld, 't Is nog te vroeg om reeds te constateeren, Dat die voorspelling ernstig heeft gefaald, Daar het zelfs nu nog duchtig kan verkeeren, Al is de kans daarop wel zeer gedaald, 't Zijn vocht en mist ,die weder hoogtij vieren, In dezen Januari wintertijd, Op smalle ijzers over 't ijs vlak zwieren, Wordt meer en meer voor ons een zeldzaamheid. Een groote fabrikant van onze schaatsen, Heeft reeds de fabricage stopgezet, Hij ziet geen kans om zijn product te plaatsen, Zijn voorraad ligt maar werkeloos in :t vet. Wij zien de plaatjes uit het hooge Noorden, Waar. zooals altijd, wel gereden wordt, Wij lezen over de verheven oorden, Van 't hooggebergte met hun wintersport. Bij ons is het voor ijspret idealen Ook dezen winter weder niets gedaan, Wij moeten ons er hier maar toe bepalen, Om op het droge een rare schaats te slaan. P. GASUS. MOOI EN GOEDKOOP Alléén Groote Houtstraat 179, Telefoon 14269 (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe slachting aan het Somalifront. Volgens Badoglio 10.000 Abessyniërs gedood. Het officieele Italiaansche legerbericht no. 107 luidt, als volgt: Aan het Somali-front heeft op 23 Januari een onzer gemotoriseerde colonnes een ver- kenningsmarsch ondernomen naar Wadera, ongeveer 70 K.M. ten Noord-Westen van Neghelli aan de grens tusschen Gala Borana en Sidamo. Na korten tegenstand heeft de vijand 't veld geruimd, nadat hij tevoren een mmutiedepöt in de lucht had laten vliegen. Talrijke gevangenen werden gemaakt. Le vensmiddelen en materiaal-opslagplaatsen vielen in onze handen. Een colonne, gevormd uit zwarthemden met pantserauto's is onder bevel van generaal Agostini opgenikt langs de Dawa Parma. na dat Abessynische strijdkrachten onder bevel van een Grieksch officier teruggeslagen wa ren en heeft gisteren, 26 Januari Malca Murri, op 210 K.M. van Dolo, bezet. Bij de ge vechten van deze colonne hebben de Abessy niërs 1467 door ons getelde dooden verloren. Weber Addi, leider van de Somali-Digodia, heeft tezamen met de notabelen en krijgers van zijn stam, zijn onderwerping bekend ge maakt bij onze politieke instanties. De Digo- dia hebben het Italiaansche protectoraat reeds in het te Lug op 25 November 1895 door Vittorio Bottego gesloten verdrag aanvaard. Gedurende den slag aan den Ga- nale Doria en de daaropvolgende achtervolging der tegenstanders heeft de vijand, zooals nader is geconsta teerd, 10.000 dooden. Onze verilezen aan officieren en blanke troepen zijn gering. De inboorlingentroepen verloren eenige honderden dooden, gewonden en vermisten. Geweldige hoeveelheden wape nen, die nog niet geheel bijeengebracht zijn, voorts groote kudden schapen en runderen, materiaal-opslagplaatsen van allerlei aard. waaronder ook een radiostation voor grooten afstand, vielen in onze handen. Ook zware kettingen en ijzerblokken voor slaven werden gevonden. Voorts werd de persoonlijke baga ge buit gemaakt van den Belgischen officier en militairen adviseur van Ras Desta tij dens den slag aan den Ganale Doria. Bij de geheele actie heeft de vijand een ruim ge bruik gemaakt van dum-dum-kogels. gelijk ook blijkt uit wat door medici is geconsta teerd. Aan het Erythrea-front wordt in het Tem- biengebied de zuiverings- en ordeningsactie voortgezet. Aan den Setit hebben gewapende Abessynische troepen gepoogd een kleinen vooruitgeschoven post te naderen bij Abe- nani. Zij werden echter onmiddellijk terug geslagen. ■De luchtstrijdkrachten ontplooiden in alle sectoren een zeer drukke activiteit. (Reuter). HOND OORZAAK VAN BINNENBRANDJE? Omstreeks kwart over twaalf werd brand gemeld in de Zandvoortschelaan 49, te Heem stede. Het bleek, dat de benedenvoorkamer geheel met rook was gevuld, zoodat een oogen- blik later werd gevreesd, dat men met een ernstige brand te maken zou hebben. Gelukkig kon de brandweer, die met, 2 mo torwagens was verschenen, het vuur met een emmer water blusschen. Vermoed wordt,, dat de hond, die alleen in de kamer was. een kleedje tegen de haard heeft geduwd. De schade is zeer gering. Een jonge man verdronken. Vermoedelijk door den mist misleid. De wachtende menigte bij de begrafenis van den koning. Chauffeurs die den weg gevaarlijk maken. Knoeierij bij verzekerings maatschappijen ontdekt. De 24-jarige zoon van den heer A. Elshout, wonende aan den Hoofdweg te Nieuwvennep, was Zaterdagavond per fiets van huis ge gaan. Toen hij Zondags nog niet in de ouderlijke woning was teruggekeerd, werd vermoed dat hem een ongeluk was overko men. Zijn broer en een vriend zijn hem daarop gaan zoeken. Zij zagen nabij Leimuiden een pet in de Ringvaart drijven en bij het dreggen werd het lijk van den jongeman op dezelfde plek gevonden. Direct werd de hulp ingeroepen van een dokter, die echter slechts den dood kon con stateeren. Vermoedelijk is de ongelukkige bij het uitwijken voor een auto en door den zwaren mist die er hing, misleid, te ver in den graskant geraakt en voorover in het water geschoten. Het lijk werd met de ge meentelijke ziekenauto naar de ouderlijke woning overgebracht. Slechte remmen en dronkenschap twee euvelen die niet verdwijnen. Verantwoordelijkheidsbesef is iets wat wel licht het belangrijkste bezit is voor een auto bestuurder. Uiteraard niet slechts voor den autobestuurder, doch voor iedereen, die op welke wijze ook, aan het verkeer deelneemt. Twee euvelen, die steeds weer aan den dag komen, bewijzen dat het met dit verant woordelijkheidsgevoel vaak nog bitter slecht is gesteld. De talrijke voorbeelden van auto's met ondeugdelijke stuurinrichtingen, kapotte spatborden, losse wielen en slechte remmen, toonen overduidelijk aan, dat er nog menig bestuurder is, die niets om de veiligheid voor andere weggebruikers geeft. Om maar niet eens te spreken van hen, die meenen een auto te mogen chauffeeren. terwijl de drank in den man is. Het is geen wonder dat in de toekomst deze laatste „overtreding" door de wet als een „misdrijf" zal worden aangerekend, welke berecht zal worden door de rechtbank in plaats van door den kantonrechter. Maandag hebben wederom twee chauffeurs in Haarlem blijk gegeven zich niet bewust te zijn welke verplichtingen zij hebben, wanneer zij zich op straat begeven. Ter zijner tijd zal de rechter -hun dit echter wel duidelijk ma ken. De een was een koopman uit Huizum, in Friesland, die met schandalig slechte rem men reed. We kennen al auto's waarvan de vcetrem ettelijke tientallen meters noodig had om bij dertig kilometer snelheid tot stil stand te brengen. De auto van dezen be stuurder kwam pas na twee en zestig meter tot staan. De handrem had er zelfs acht en dertig meter voor noodig. Commentaar overbodig. De tweede aangehoudene was een autohan delaar uit Amsterdam, die 's nachts werd aangehouden, omdat hij op de Gasthuisvest reed", hetgeen verboden is om de rust van het ziekenhuis te verzekeren. Deze man bleek zoo dronken te wezen, dat hij pas van morgen om kwart over zeven uit de cel kon worden ont slagen, waar hij eenige uren in de gele genheid was gesteld zijn roes uit te slapen. Ook over dit geval zal de kantonrechter over eenigen tijd zeker wel zijn meening zeggen PERSONALIA. Voor het examen A van de Algemeene Neder - landsche Esperanto Examencommissie slaagde mevrouw M. J. Kamermansv. Schaik te Haarlem Een bedrag van 40 a 50.000 tekort? HEERENVEEN. 28 Janpari. Gisteravond is alhier gearresteerd de ruim 50-jarige T. G. W„ directeur van de Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij en van de Onderlinge Brand Herverzekering Maatschappij alhier, op vermoeden van frauduleuze handelingen. Bij onderzoek is gebleken, dat er vooral bij de verrekening tusschen beide maatschappijen, die met elkaar in rekening-courant staan en in één kantoor gevestigd zijn, is geknoeid. Gedurende eenige dagen is door de bestu ren van de maatschappijen een onderzoek in gesteld en het is gebleken, dat er een belang rijk tekort is. Vermoedelijk zal er een bedrag van 40 a 50 duizend gulden ontbreken. De reserve bij de maatschappij „Zevenwou den", de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij, zal echter voldoende zijn, het tekort te dekken. De heer W. is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Amsterdamsch ex-advocaat in hechtenis genomen. Door valschheid in geschrifte 300.- van zwakzinnig Haarlemmer verduisterd. Op last van den Officier van Justitie te Haarlem is Donderdag j.l. door de Amster- damsche politie gearresteerd de 60-jarige mr. van S., die ervan wordt verdacht zich door middel van valschheid in geschrifte een bedrag van f 300 te hebben toegeëigend ten nadeele van een zwakzinnige te Haarlem, over wiens vermogen hij tot beheerder zou worden benoemd, doch waarvan hij de pa pieren niet in zijn bezit had of zou krijgen. Door zich van te voren als provisioneel be windvoerder voor te doen had hij het geld van den buurman van den zwakzinnige on der wiens berusting de papieren waren, los gekregen. Mr. van S. is sinds eenigen tijd niet meer als advocaat ingeschreven en stond niet gun stig bekend. Hoever de schade reikt, die mr. van S. door zijn praktijken heeft aangericht en welke strafbare feiten daarbij zijn ge pleegd, valt nog niet vast te stellen, daar de zaak nog in een stadium van onderzoek ver keert. In hetgeen aan het licht kwam, vond de Haarlemsche Justitie reden tot voorioopige inhechtenisneming aanwezig. Mr. van S. is in het Huis van Bewaring te Haarlem opgesloten. Hij heeft een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Venizelos bereid in nationale regeering mede te werken. ATHENE, 27 Januari. De jongste uitslagen van de Grieksche verkie zingen wijzen er op, dat van de 300 parlementszetels, de liberalen <Veni- zelisten) er 135 zullen krijgen, de aanhangers van Tsaldaris en Kondi- lis te zamen 125, de communisten 14, de republiekeinen 8, de aanhangers van Metaxas 9. en de Ona-fhankelij- ken eveneens 9. Het is, naar de leider der liberalen. Sofoelis, verklaarde, duidelijk, dat geen enkele partij in staat zal zijn alleen een regeering te vormen. Hij zeide evenwel bereid te zijn. deel te nemen aan een nationale regeering, zooals de Koning dit wenschte. Verduistering bij Coöperatieve Landbouwvereeniging. Penningmeester gearresteerd. EMMEN, 28 Januari. Op last der justitie is gisteravond te Buinen gemeente Borger, ge arresteerd de hoog bejaarde heer T. Z„ pen ningmeester der Coöperatieve Landbouw Ver- eeniging aldaar, die bekend heeft in den loop van een groot aantal jaren aanzienlijke be dragen der Vereeniging te hebben verduis terd. Men spreekt van een bedrag van f 19.000, dat thans tekort zou zijn. De heer Z. was eveneens vele jaren kassier der plaatselijke Boeren Leenbank, welke func tie hij het vorig jaar heeft neergelegd. Waar schijnlijk is de combinatie van beide functies oorzaak, dat de malversaties zoo langen tijd verborgen konden blijven. Htl BfftHfQtfjltStt Koning George V met groote plechtigheid en onder enorme belangstelling ten grave ge dragen. pag. 4 Volgens Badoglio zouden aan het Somalifront 10.000 Abessyniërs zijn gedood. pag. 1 Bij een verzekeringsmaatschappij te Hecren- veen is een ernstig geval van fraude ont dekt. Pag. 1 De regeering is van oordeel, dat een achter stand ten aanzien van defensie moet wor den ingehaald. pag. 3 In afwachting van beslissingen o.a. inzake de verdediging van Indië wordt nog geen minister van defensie benoemd. pag. 3 Een wit achterspatbord is ook overdag ver plicht. pag. 3 Verschillende plannen voor verkeersverbete- ringen zijn te Heemstede in voorbereiding. pag. S De heer R. Blomberg, te Haarlem, wordt 1 Fe bruari als schoolhoofd gepensionneerd. pag. 3 Provinciale Staten hebben het voorstel tot salarisverlaging verworpen. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. .Voedselverstrekking aan de wachtende menigte, te Londen. R. P.: De Kerkplein. pog. I Lord Robert Cecil: Engeland en de demo cratie. pag. 5 J. B. Schuil over Oude Liefde. pag 2 C. J. v. T.Onze 39Mr. H. O. Drilsma. pag. 5 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1