Achterstand moet worden ingehaald. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Verkeers-verbeteringen in Heemstede. Brandwonden DINSDAG 215 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Regeering over het defensiefonds. Voogdijkinderen mishandeld. Het Megensche geval voor den politierechter. Eskadron pantserwagens wordt opgericht De regeering zegt in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer ever het wetsontwerp tot het instel len van een defensiefonds, zich te verwonderen over de meening van verscheidene Tweede-Kamerleden, die zich niet konden vereenigen met het oordeel der regeering, dat de ge wijzigde internationale omstandig heden aanleiding geven de matericele uitrusting van het in 1922 aanvaarde legerstelsel met meer spoed te vol tooien. Welke verwachtingen ook mogen worden ge koesterd omtrent den invloed van den Volken bond in komende tijden, voor het heden is naar het oordeel der regeering wel overtui gend gebleken, dat minder dan in de vooraf gaande jaren mag worden vertrouwd op *poedige hulp van andere Volkenfoondsleden. De noodzakelijkheid, dat elk land in staat moet zijn met eigen kracht den eersten aan val te kunnen afweren, is bij het huidige conflict ItaliëAbessinië scherp in het licht gekomen. In dit verband meent de regeering er de aandacht op te moeten vestigen, dat dit be ginsel op eigen kracht een eersten aanval te kunnen afweren, te waken, dat Neder- landsche hulpbronnen niet zonder slag of stoot in handen van den vijand vallen en dat ons grondgebied niet openligt voor den op- marsch der vijandelijke strijdkrachten steeds een onderdeel heeft gevormd van de doelstelling der Nederlandsche weermacht. De thans aanhangige voorstellen hebben dus geenszins een nieuwe strekking; zij beoogen slechts te voorzien in den achterstand op materieel gebied. Daarbij merkt de regeering nog op. dat zij nimmer en niets zal nalaten om de Volken bondsorganisatie te steunen, doch daarmede is geenszins in strijd het treffen van maat regelen om te bevorderen, dat de weermacht in voorkomend geval haar taak zal kunnen vervullen. Het ontgaat der regeering dan ook hoe deze voorstellen onze internationale po sitie zouden kunnen verzwakken. Veeleer is er aanleiding het tegenovergestelde aanne melijk te achten. De regeering meent er de aandacht op te moeten vestigen, dat de Volkenbondsverplich tingen niet alleen omvatten het in voorko mend geval medewerken aan het nemen van sancties, maar evenzeer 't opvangen van den eersten stoot.. Geen geldverspilling. Met kracht meent de regeering te moeten opkomen tegen de bewering, dat in elk geval de gelden voor de beoogde materieelverster- king nutteloos zullen zijn. De vraag, of de defensiebegrooting in de naaste toekomst zal moeten worden verhoogd, is thans niet voor beantwoording vatbaar. Dit zal af- hangen van allerlei omstandigheden, die thans niet zijn te voorzien. Uiter- f aard zal de regeering alles doen wat mogelijk is om iedere niet absoluait onvermijdelijke verhooging van uit- f* gaven tegen te gaan. De vraag, of ten behoeve van het fonds niet een bijzondere leening zou kunnen wor den aangegaan tegen verlaagde rente, zooals bijv. in Engeland is geschiedt beantwoordt de regeering ontkennend. Een eventueele bekostiging van den mate- rieel-aanmaak uit het Werkfonds geeft geen voordeelen, omdat ook bij deze wijze van fi nancieren de kapitaaldienst moet worden be last; bovendien zal een belangrijk gedeelte van het materieel uit het buitenland moeten worden betrokken en is het noodzakelijk, dat het materieel in korten tijd beschikbaar komt. Op 1 April 1936 wordt een eskadron pant serwagens, deel uitmakende van de lichte bri gade, opgericht. Uitbreiding met een tweede eenheid dezer moderne gevechtsmiddelen ligt in het voornemen. Van oprichting van vechtwagen-eenheden (z.g. tanks) moet om de hooge aanschaffingskosten voorshands worden afgezien. Op grond van de overweging, dat 's lands belang vereischt, dat de bouw van kazematten nabij de overgangen van de groote rivieren en op andere daarvoor in aanmerking komende punten binnen korten tijd zal zijn uitgevoerd, is met enkele werkzaamheden van voorberei denden aard reeds een aanvang gemaakt. Voor een bedrag van 1.200.000 voor chemi sche en physische strijdmiddelen zullen uit sluitend gasmaskers en andere middelen tot bescherming tegen strijdgassen worden aan geschaft. Het ligt niet in het voornemen, hiervoor offensieve strijdmiddelen te doen leveren. Hierbij moet aan chemische strijdmiddelen de beperkte beteekenis worden toegekend van middelen, dienende tot bescherming tegen stoffen, welke in den oorlog als strijdgas kun nen worden aangewend, terwijl onder physi sche strijdmiddelen moeten worden verstaan toestellen voor gebruik in het leger, in welke de specifiek natuurkundige wetenschap toe passing vindt, zooals luistertoestellen voor het opsporen van vliegtuigen, apparaten om langs electrischen weg bepaalde gegevens over te brengen e.d. Het ligt in het voornemen, jacht- en ver kenningsvliegtuigen aan te schaffen. Bommenwerpers, al dienen deze niet voor het ondernemen van vijandelijkheden onzer zijds, zijn niettemin voor de verdediging des lands onmisbaar. Dat de regeering met deze voorstellen niet tegelijk een aanvrage heeft ingediend voor de materieelvoorziening van de geheele zee macht, is het gevolg van de omstandigheid, dat de minister van Defensie a.i. zich eerst een oordeel wenscht te vormen over de ge volgen op personeelgebied, welke het op peil brengen van de zeemacht voor de verdediging van Nederlandsch-Indië zal hebben. Aan plannen van de regeering ten aanzien van de instelling van een defensiefonds voor de Indische weermacht kon nog geen vaste vorm worden gegeven. Deze zal zooals ge zegd: afhankelijk zijn van de beslissing om trent de personeels- en materieel-organisatie van de vloot, zoomede aangaande de verdee ling van de vlootkosten over de rijks- en In dische begrooting, waaromtrent het overleg met de Indische regeering nog niet is be ëindigd. I Maandagmiddag behandelde de politierech ter te Den Bosch de zaak van de mishandeling van voogdijkinderen te Megen. De 31-jarige mejuffrouw M. W„ zonder be roep, te Megen, was gedagvaard terzake „dat zij in de eerste helft van December 1935 te Megen opzettelijk herhaaldelijk Anna Hollaar en Everdina F. Hollaar, gewelddadig met een stok en een ander, hard voorwerp en met de hand heeft geslagen en eenmaal Everdina Hollaar met haar handjes tegen de brandende kachel heeft aangedrukt, alle welke handelin gen die kinderen veel pijn deden." De politierechter Mr. Schroder voegde de verdachte, eert kleine tengere en vinnige vrouw, toe: „Zoo langzamerhand is het wel tot U doorgedrongen, dat er dingen zijn geschied, die het daglicht niet verdragen". In zijn requisitoir zeide Mr. van den Burg het te betreuren, dat de eerste kinderen, die vroeger mishandeld waren, niet tegenover den ambtenaar hadden gesproken. Deze vrouw moet geen kinderen onder haar hoede hebben. Zij wilde ze zelf alleen houden om wille van den broode en haar behandeling was aller- schandaligst. Spr. eischte het maximum, dat de politie rechter kan opleggen: zes maanden gevange nisstraf. De politierechter, onmiddellijk uitspraak doende, achtte bewezen dat verdachte Ever dina Hollaar met de handjes tegen een bran dende kachel had gehouden en veroordeelde haar wegens mishandeling conform den eisch van het Openbaar Ministerie tot zes maanden gevangenisstraf. Vrouw tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Waarom nog geen defensie minister benoemd is. In afwachting van beslissingen o.a. inzake de Indische verdediging. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de algemeene beschou wing over de rijksbegrooting voor 1936 zegt de regeering dat het feit, dat nog steeds geen nieuwe minister van Defensie is benoemd, zijn ver klaring vindt in de omstandigheid dat een aantal vraagstukken welker op lossing in onderzoek is, beter eerst tot een definitieve beslissing worden gebracht. Waar tot deze vraagstukken mede dat der Nederlandsch-Indische maritieme defensie behoort, waarbij ook het departement van Koloniën nauw betrokken is, biedt het zekere voordeelen, dat de leider van laatst gemeld departement tevens met de interimaire leiding van het departe ment van Defensie is belast. Wit achterspatbord. Ook overdag verplicht. Maandag heeft de Hóoge Raad be slist, dat het voeren van een wit ach ter-spatbord op een rijwiel ook over dag verplicht is. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. S. L. BRUG. Maandagmiddag heeft prof. dr. S. L. Brug zijn ambt als bijzonder hoogleeraar in de Tropische Hygiëne aan de Gem. Universiteit te Amsterdam aanvaard met het uitspreken van een rede over het onderwerp: „Tropische ziek ten, die niet in Nederlandsch-Indië voorko men". De spelling der ambtenaren. Ten aanzien van de spelling-Marchant zegt de regeering in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het Voorloopig Ver slag over de rijksbegrooting 1936. dat, zoo lang de regeering nog niet de nieuwe spel ling voor haar ambtelijke stukken heeft aan vaard. de in dienst tredende ambtenaren de oude spelling zullen moeten gebruiken. In verband daarmede heeft de ministerraad den datum, waarop bij examens voor de rijksdiensten de vereenvoudigde schrijfwijze in acht genomen zal worden, nl. 1 Januari 1936, vervangen door 1 Januari 1937. Een vrijgezellenbelasting? De regeering deelt in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op het voorloo pig verslag over de rijksbegrooting 1936 mede, dat de belasting van Nederlanders in den vreemde, voor zoover de Successiebelasting betreft, thans bij de regeering in onderzoek is. evenals de heffing van een Vrijgezellen belasting Handel met Polen. Blijkens St. Crt. No. 18 is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verleend op de statuten van de Financiering-Handel maatschappij NederlandPolen. Het doel der vennootschap is het bevorde ren van den uitvoer uit Nederland en'koloniën naar Polen en van den invoer uit Polen naar Nederland en koloniën, de behartiging van Nederlandsche belangen in Polen en van Poolsche belangen in Nederland, het verrich ten zoo voor eigen rekening als voor die van anderen van handelstransactiën tusschen de genoemde landen, het verwerven van con cessies ter exploitatie van verschillende be drijven in Polen, zoo voor zichzelf als voor derden, en voorts alle handelszaken, van wel ken aard ook. Het maatschapnelijk kapitaal bedraagt f 250.000. verdeeld in 500 aandeelen van f 500. Van het kapitaal zijn bij de oprichting 100 aandeelen geplaatst. Alle geplaatste aan deelen zijn volgestort. Bevredigender Indische J pensioenregeling. R. Blomberg. Commissie geïnstalleerd. Bereikte besparing moet behouden blijven. Minister dr. H. Colijn heeft Maandagmid dag ten departemente van Koloniën een commissie geïnstalleerd, welke onder voor zitterschap van het Tweede-Kamerlid dr. A. A. L. Rutgers een meer bevredigende rege ling van de korting op de Indische pensioe nen zal voorbereiden. De minister verklaarde in zijn rede tot de commissie, dat hierbij gedacht wordt aan een meer bevredigende regeling in dien zin, dat daarbij, voor zoover dat practisch ten uitvoer en financieel verantwoord kan wor den geacht, de tegenstellingen worden ge ëgaliseerd. welke de op verschillende tijd stippen toegekende pensioenen, alsook de pensioenen van sommige categorieën, lands dienaren onderling te zien geven. Bestonden deze tegenstellingen reeds voor de invoering van de korting, zoo kan toch niet worden ontkend, aldus dr. Colijn. dat die korting, de ongelijkheden in sommige opzichten heeft geaccentueerd en daarmede het geheele vraagstuk van de normalisatie der Indische pensioenen in een scherper licht heeft ge steld. De regeering kan de door de bestaande korting verkregen besparing op de pensioens uitgaven vooralsnog onmogelijk prijsgeven. Zij dient er op bedacht te wezen, dat die uitgaven, wanneer niet spoedig een gunstige keer in den financieelen toestand komt. be zwaarlijk op het huidige peil te handhaven zullen zijn. Vandaar de eisch. dat de met de korting bereikte besparing ten minste behouden moet blijven. Mocht een regeling ontworpen kun nen worden welke een grootere besparing dan de huidige in het vooruitzicht stelt, dan zal dit de regeering niet anders dan welkom kunnen zijn. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 1 6 7 2 6 mr-anoT i "*5 - met garantie, pijn- vanar J JO' 1oos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en B-4 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. MecL Verschillende plannen in voorbereiding. Ook do Leidsche Vaart vraagt aandacht, Een medewerker schrijft ons In den loop van dit voorjaar zullen in Heemstede enkele belangrijke verkeersver- beteringen tot stand gebracht worden. Het zeer gevaarlijke punt waar de Rijnstraat, de eenige uitmonding van de rivierenwijk, op den Heerenweg uitkomt en waar het vorige jaar nog een doodelijk ongeluk heeft plaats gevonden, kan daarbij in de eerste plaats ge noemd worden. De twee huisjes, die het uit zicht totaal belemmeren en daarom korten tijd geleden door de gemeente zijn aangekocht, zullen spoedig worden afgebroken. Het rijk heeft de noodige medewerking toegezegd, om terzelfder tijd den toestand van den Heeren weg ter plaatse te verbeteren. Bovendien is de natriumverlichting thans doorgetrokken tot zeshonderd meter ten zuiden van dit kruis punt. Alles bij elkaar kan verwacht worden dat dit een inderdaad afdoende verbetering zal brengen. De dienst van Openbare Werken schenkt tevens aandacht aan een verbetering van het kruispunt Zandvoorter Allee—Zandvoortsche laan. Op dit punt, dat gelegen is in de route Haarlem—Zandvoort, is vooral in de zomer maanden het verkeer met auto's en rijwielen geweldig druk. De rijweg, die dan door de voetgangers temidden van dit drukke verkeer moet worden overgestoken, is verscheidene tientallen meters breed. Nagegaan wordt nu hoe een of meer vluchtheuvels kunnen wor den aangelegd, die zonder het rijverkeer te belemmeren, het oversteken voor de voet gangers minder gevaarlijk zullen maken. Het zou zeker toe te juichen zijn, indien in aan sluiting aan deze verbetering ook het gedeelte Zandvoortschelaan, tusschen de Allee en de Leidschevaart. onderhanden genomen kon worden. Het drukke verkeer uit de Allée, nog vermeerderd met dat van de Zandvoortsche laan zelf, moet zich door dit nauwe straat gedeelte wringen, waar niet alleen een fiets pad, maar zelfs een trottoir ontbreekt. Van gemeentewege zal deze noodzakelijke verbete ring niet tot stand gebracht kunnen worden zonder medewerking van den betrokken eigenaar van het aanliggende perceel, maar het moet toch mogelijk geacht worden, ook zonder tijdroovende onteigeningsprocedures, tot een bevredigende oplossing te geraken. In hetzelfde gedeelte der gemeente blijft ook de Leidschevaart de aandacht vragen Enkele jaren geleden is deze vrij drukke toe gangsweg tot de gemeente verbeterd, voor zoo veel dat toen mogelijk was. Het wegdek is vlakker gemaakt en ook wat verbreed, maar voldoende kan de toestand daar nog allerminst genotmd worden. Een werkelijk goede oplos sing was destijds niet mogelijk, omdat dan tegelijk het aangrenzende deel van de Leid schevaart, dat op Haarlemsch grondgebied ligt, onderhanden genomen moest worden. Hiertoe was Haarlem echter op dat moment nog niet bereid. Nu zal evenwel binnen afzien- baren tijd het. Haarlemsche gedeelte van den weg langs de Leidschevaart verbreed worden. Daarbij zou door samenwerking van beide ge meenten tevens een verdere oplossing ge vonden kunnen worden voor het Heemsteed- sche gedeelte van dezen weg. Wordt 1 Februari als schoolhoofd gepensionneerd. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. HAARLEM Dinsdag. De heer R. Blomberg, een van de bekend ste hoofdonderwijzers hier ter stede, gaat met 1 Februari met pensioen den dienst verlaten. De heer Blomberg is in 1871 te Zwartsluis geboren. Hij ontving daar zijn eerste opleiding, die later te Steenwijk voltooid werd. 15 Febru ari 1891 trad hij te Lonneker als onderwij zei- voor de klas. Zoo dus zijn ontslag 14 dagen later gevallen was, zou hij 15 Februari zijn 45- jarig jubilé als onderwijzer hebben kunnen vieren. In Lonneker verdiende hij indertijd als onderwijzer400. In 1893 verhuisde de heer Blomberg naar Wijk aan Zee, maar ook daar bleef hij niet lang. Haarlem trok. In 1894 werd hij aange steld tot onderwijzer aan school F in het Am- sterdamsche kwartier. Die school is in den loop der jaren herhaaldelijk herdoopt, het werd na school F. de 4e tusschenschool en daarna school 8 en 13. In 1922 werd de heer Blomberg tot hoofd van school 30 in de Bakkerstraat benoemd. Later werd hij overgeplaatst naar school 7 op het Leidscheplein. Wat is zoo vroegen wij den heer Blom berg uw indruk van het tegenwoordige on derwijs. Zijn antwoord was: Ons onderwijs gaat hoe langer hoe meer achteruit, de resultaten wor den minder. Daarvoor zijn verschillende oor zaken aan te geven, waaronder er ook zijn die buiten het onderwijs liggen. Vroeger had het kind niets anders dan de school. Tegenwoordig heeft hij allerlei clubs voor voetbal, wandel sport, enz. Dan nog de speeltuin en dat vooral niet te vergeten de radio thuis. Een groot deel van de interesse van het kind wordt door velerlei dingen in beslaggenomen en op slot van de zaak komt ook nog de school. Dan heeft ook de crisis een ongunstigen in vloed op het leeren uitgeoefend. De kinderen hooren thuis en overal elders spreken over de slechte maatschappelijke verhoudingen, over weinig vooruitzichten voor de jeugd, enz. Is het te verwonderen, dat er daardoor ook een depressie komt bij het opgroeiende geslacht? Dan lijdt het onderwijs ook door de min der goede voeding van vele kinderen. Slechts ongeveer 20% van de kinderen maakt gebruik van de schoolvoeding. Als het voedsel op de scholen gegeven zou worden zouden er ongetwij feld veel meer zijn die er zich voor aanmelden, want het aantal kinderen die het noodig heeft is veel grooter dan 20%. ïk ben overtuigd dat als het eten op de scholen uitgereikt zou worden, de onderwijzers kosteloos daaraan hun medewerking zullen geven, want hier geldt het niet alleen een belang voor het kind, maar ook voor het onderwijs. Het is mij opgevallen dat ik thans in de zesde klasse hetzelfde werk laat maken als vroeger in de vijfde klasse. En nu zijn de resul taten van dat werk minder dan vroeger. De oude schoolschriften zijn daar om dit te be wijzen. Tenslotte nog iets over de schoenen die van gemeentewege aan kinderen die het noo dig hebben gegeven worden. Eens in het half jaar krijgen de kinderen een paar schoenen, maar het is voor zeer velen een toer om daar mede een half jaar te doen. De schoenen worden zóó opgesleten, dat het vaak is, dat de kinderen bij slecht weer niet op school kunnen komen omdat de zolen totaal door zijn. Waarom opent de gemeente niet de ge legenheid om de schoenen te laten maken? Dan behoeven elke 6 maanden geen nieuwe schoenen te worden gegeven. Het zou dus fi nancieel nog voordeeliger komen en het schoolverzuim zou verminderen. En minder schoolverzuim.,., betere resultaten van het onderwijs. Pu rol er op Purogeneest wat MUnhardt maakt is goed (Adv. Ingez. Med.) BEGRAFENIS JOH. STAMPERIUS. Na een rouwdienst, welke geleid werd door ds. Siebörger, werd Maandagmiddag op de begraafplaats van de Evangelische Broeder gemeente te Zeist het stoffelijk overschot van den overleden paedagoog Joh. Stamperius ter aarde besteld. De belangstelling was zeer groot. Een schat van bloemeia bedekte de kist. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Maandagavond omstreeks 5 uur had in perceel Hazebroekstraat 47 te Amsterdam een tragisch ongeval plaats, waar bij de 17-jarige jongen W. M. werd gedood. De jongen was bezig met het aansluiten van een lichtpunt aan het electrische net. Hij had verzuimd den stroom i»it te schakelen en op een gegeven oogenblik kwam hij in aanraking met draden, waarop de volle spanning stond. M. sloeg onmiddellijk be wusteloos tegen den grond. De Geneeskundige Dienst, welke terstond werd gewaarschuwd, is langen tijd. doch helaas te vergeefs, bezig geweest met het op wekken van de levensgeesten. De jongeman bleek reeds te zijn overleden. 28 Januari: De Commissie voor de straatverlich ting te Ter Apel heeft, na een paar jaartjes gewikt en gewogen te hebben wat met de nog aanwezige gelden uit te voeren, thans besloten icderen contri buant zooveel mogelijk zijn bijdrage terug te geven, een besluit waarmede Ter Apel voorgoed in de duisternis is teruggezonken. Verlichte 19de eeuw! Menschachtige apen. Lezing van den heer A. F. J. Portielje. HAARLEM Dinsdag. Het departement. Haarlem van de maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen'" had gis teravond den heer A. F. J. Portielje uitgenoo- digd om te komen spreken over het onder werp „Menschachtige Apen". De voorzitter mr. Juüus Hoog leidde den spreker met eenige woorden ir De heer Portielje zeide dat de studie van de menschachtige apen, dus de orang-oetan, de chimpansee en de gorilla, zoo belangwek kend is omdat men uit de gedragingen van deze dieren de meest primaire roerselen van de menschenziel kan leeren kennen. Want de apen staan zoo dicht bij de menschen hoe wel zij niet onze voorouders zijn dat een vergelijkende psychologische studie zeer zeker de moeite ten volle loont. Bij de dieren, waar men immers niet mee kan spreken, moet men om hun innerlijke aandriften te doorgronden, uitsluitend afgaan op de onbewuste uitingen. Dit brengt groote moeilijkheden mee. maar aan den anderen kant kunnen de dieren geen bepaalde hou ding veinzen. Bij elk levend wezen nu volgt iedere aan drift den weg van een bepaalden aanleg. Want tusschen aandrift en aanleg bestaat groot verschil. Daar komt nog bij dat er een oeroud organisme in ons bestaat, dat alles onbewust regelt, namelijk het sympathisch zenuwstel sel en daarmee in verband de interne secretie. Aanleg en aandrift tezamen noemen wij een instinct. De verschillende aandriften stre ven onbewust een doel na. Wordt nu het stre ven naar dat doel verhinderd, dan gaan de instincten zich aanpas-sen. Men spreekt dan van intelligentie. Bij de menschachtige apen kan men reeds een zekere mate van intelli gentie waarnemen. Nog steeds bestaat er onder de menschen een groote mate van wanbegrip, waar het de dieren in hun gedragingen betreft. Velen kunnen niet goed waarnemen, wat zij voor hun oogen krijgen. Dat moet in de eerste plaats geleerd worden. Het verstandelijk den ken komt dan wel achterna Men moet niet denken, wat zou ik doen, als ik dit of dat dier was, maar wat doet dat dier, omdat het juist dat dier is. De heer Portielje toonde door lichtbeelden aan, dat er bij veel oppervlakkige gelijkenis, toch groote verschillen bestaan in de anato mie van mensch en mensch-aap. Vooral in de structuur van den schedel zijn die ver schillen duidelijk merkbaar. Ook de handen loopen zëer uiteen. Bij den mensch is de hand een fijn tastorgaan, bij den aap geens zins, daar vervullen de lippen die rol. Maar niet alleen lichamelijk zijn er punten van verschil. De aap heeft een zeer geringe verstandelijke ontwikkeling. In geestelijk op zicht staat de volwassen aap gelijk met een zeer jong kind. En evenmin als er bij zoo'n zuigeling eenige valschheid kan bestaan, zoo is geen enkel dier ooit „valschWel kan een dier gevaarlijk zijn, in woede of angst, maar ook kan het een onbegrensd vertrouwen schenken aan wien hij kent. Spr. vertoonde interessante foto's van orang-oetans, later ook van chlmpansée's en gorilla's met welke dieren belangwekkende in telligentietests genomen werden. Allerduide lijkst bleek dat bij de dieren het streven uit sluitend is gericht op een driftsdoel: het verricht nooit een handeling terwille van een willens en wetens bepaald, abstract doel. Al leen als de prikkel van een voedseldrift of iets dergelijks aanwezig is, zal het dier zich moeite geven. Aan het slot van zijn voordracht gaf spr. nogmaals met nadruk te kennen, dat men de dieren slechts werkelijk en duurzaam kan liefhebben, wanneer men een goed gefun deerde kennis van hen bezit, verkregen door een rustige waarneming. Mr. Hoog dankte spr. voor zijn boeiende causerie, waardoor hij ongetwijfeld op zijn hoorders een deel van zijn groote liefde voor de natuur heeft overgebracht. De heer Portielje noodigde tenslotte allen uit tot een bezoek aan zijn domein. Art is te Amsterdam. Het auditorium ontving deze in vitatie met een spontaan applaus, wat. voor den heer Portielje het beste bewijs zal zijn ge weest. dat hij bij zijn toehoorders interesse voor de dierenwereld heeft opgewekt. J. FONTEIN t. Op den leeftijd van 72 jaar is overleden de heer J. Fontein te Aerdenhout. De overledene was van 1892 tot 1921 lid der firma Guépin en Van der Vlugfc alhier. Hij was een der oprichters van den Prov. Bond van Effectenhandelaren. Ook is de heer Fon tein vele jaren diaken geweest bij de Doops gezinde Gemeente alhier. De teraardebestelling zal plaats vinden Woensdag 29 Januari, te 1 uur. op de Alg. Be graafplaats te Heemstede. De Lichthoeve te Santpoort. De bazar, die de vorige week ten bate van „De Lichthoeve" in het gebouw van den Haarl. Kegelbond gehouden is. heeft zeer be vredigende resultaten gehad. Niettegenstaande het betrekkelijk geringe bezoek mocht men over het algemeen een heel mooie ontvangst boeken, waarvoor de zusters en de administra teur zeer dankbaar zijn. - De datum waarop het bruidspaar gtrouwd is, was 19 November. Een dame uit Haarlem heeft dezen datum geraden en de poppen reeds in ontvangst genomen. De trekking van de poppenverloting heeft nog niet plaats ge had: vermoedelijk geschiedt dit in den loop dezer week. Omtrent den jubileumdag op 12 Februari a.s. kan worden medegedeeld, dat de receptie niet in café Bohm te Santpoort, maar op de Lichthoeve gehouden zal worden van 3—5 uur. Op den laatsten bazar-avond heeft de heer Joh. M. Schmidt nog medegedeeld, dat eenige dames en heeren voornemens zijn. op dien dag des middags aan de kinderen en 's avonds aan de zusters eenige prettige uren te bezorgen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5