Rookoffer. HART'S BEHANGSELPAPIEREN KLEINE HOUTSTRAAT 49 De bijzetting van koning George. Hel Betak$&iksU 53e Jaargang No. 16134 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 29 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.Y. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse hrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 Januari. De Wijde Blik. Onze litteraire criticus J. H. de Bois schrijft vandaag over Albert Helman's nieuwen ro man „De dolle dictator" en citeert daarbij re cente lezingen, door dezen auteur gehouden. Helman heeft daarin verklaard dat de jongere schrijvers genoeg hebben van de intieme binnenhuis-romans en van de psychologische ontrafeling van allerlei conflicten tusschen allerhand brave burgers en burgeressen. Zij zoeken een wijder kring van belangstelling, een breeder basis voor gebeurtenissen, een vrijmoediger levensinzicht ook in de daden en meeningen van hun personen. Nu, ik ben geen „jongere schrijver", maar ik heb al sinds ettelijke jaren genoeg van den intiemen binnenhuis-roman met de psycho logische ontrafelingen^ en het door Helman gesignaleerde streven van de laatste paar ja ren is mij eer te laat dan te vroeg gekomen. Hijzelf is in „De dolle dictator" in de Argen- tijnsche historie gedoken. Den Doolaard zwer vend door Europa en het Heden schilderend In zijn romans, heeft ons in „De Druivenpluk kers" naar Frankrijk gebracht, in „De Her berg met het Hoefijzer" naar Albanië, in „Oriënt-Express" naar Macedonië. Fabricius de Jonge heeft vele vereerders gevonden van zijn Italiaanschen cyclus, die aanving met „Komedianten trekken voorbij", en een boek van buitengewone waarde en gedurfden op bouw hebben velen herkend in Marianne Philips' „Bruiloft in Europa", al staat dat, naar den litterairen vorm beoordeeld, wellicht niet op één lijn met Den Doolaard's proza en met Helman's „beste bladzijden". Maar wij hebben den tijd van opperste verheerlijking van den litterairen vorm alweer ver achter ons, en het roman-lezende publiek zal ook den Doolaard en Helman niet in de eerste plaats daarnaar beoordeelen. Onze romanschrij vers- en ^schrijfsters zijn de wereld gaan ont dekken, hetgeen velen merkwaardig zal lijken ln een tijd van hoog-opgevoerd nationalisme, van politieke en economische autarkie. Maar die beteekent nog geen geestelijke autarkie. Terwijl het oude herleefd schijnt heeft zich gelijktijdig een steeds sterker wordende stroo ming ontketend, die nieuwe banen zoekt en de wereld exploreert. De wijde blik der jonge re romanschrijvers is, gelukkig, niet alleen de hunne. Maar zeker doen zij belangrijk baan brekend werk, en zeker bewijzen zij Nederland een weldaad als zij het verlossen van de „psy chologische ontrafeling van allerlei conflic ten tusschen allerhand brave burgers en bur geressen". De intieme binnenhuis-roman, met het eeuwige thema van de kleine stad, de stille gracht, het deftig huis met horren (ik citeer wijlen Pisuisse), had niet alleen de be nauwing van de knusse bekrompenheid in haar milieu-schildering, maar verergerde die door het psychologisch ontrafelen van allerlei onbelangrijke zieltjes en menschjes. Deze tijd eischt veel grooter en dieper inzicht dan dit gepeuter. Daarbij hebben wij te beseffen dat ons eigen geval heusch niet zoo belangrijk is, dat er grooter dingen te beleven zijn dan wat zich afspeelt in een huis-in-de-rij, dat psycho pathologie ongezond is voor leeken en zich binnen de arbeidssfeer van den deskundigen medicus moet houden, en dat de wereld groot en de wind frisch is. Zóó frisch, dat men de knusse maar benauwde geurtjes van de stille gracht al op het Zandvoortsche strand kan vergeten, en ver laten verwaaien, en er om lachen ook. De „jongere schrijvers" zullen hun inspira tie niet in vreemde landen blijven zoeken. Zij zullen den frisschen wind door onze littera tuur doen waaien tot zij op een goeden dag ontdekken dat de bezieling voor grooter werk in wijder blik ook in het kleine land tusschen Dollard en Schelde te vinden is. Zij doen nu voorbereidend werk, en het is van groote en kenmerkende beteekenis. Misschien zullen wij, Hollanders, met onze toch zoo cosmopoli- tische belangstelling, de eersten zijn die dit in eigen land volbrengen, Er is zeker een nieu we wending in onze romanlitteratuur ontstaan die veel voor de toekomst belooft. R. P. (In 1935 werden in Nederland 1432 millioen sigaren gerooktof 4 millioen meer dan in 1934). Als je die cijfers rustig gaat bekijken, Dan sta je toch van 't paffen even paf. Want ga je 't met ons volkstal vergelijken, Dan valt er veel volstrekt sigaarloos af. In d' eerste plaats natuurlijk alle vrouwen, Die rooken hier gelukkig geen sigaar, Wel soms een kwaje pijp, als ze gaan trouwen. Maar dat is enkel tusschen haakjes maar. Dan alle mannen onder achttien jaren, Die zuigen hoogstens aan een sigaret, Voorts is er menigeen met hartbezwaren, Die rooken haat of 't heeft op zij gezet. Als drie millioen sigarenrookers blijven, Dan is dat, dunkt mij, rijkiijk hoog geschat, En dat beteekent dan. zegge en schrijve, Vijfhonderd in elk hoofd; dat is je wat. Wat een geblaas per hoofd van de bevolking. Wat een verbond van den sigarenband, Wat een massale nicotienbewolking Stijgt jaarlijks op boven ons vaderland. Hoe hoog het lijkt, het cijfer zal wel waar zijn, Maar als je het in nuchterheid beziet, Dan denk je: als we bijna de sigaar z ij n, Dan is dit eigenlijk zoo'n wonder niet. P. GASUS. AAN DE SPITS STAAN AL 20 JAREN IN PRIJS EN KWALITEIT b.d. Bed. Oude Gracht TELEF. 11279 (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche ambulance gezond en wel te Dessie. Door het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis is Dinsdagmorgen een telegram uit Dessie ontvangen, afgezonden 27 Januari, waarin door dr. Winckel wordt medegedeeld dat de muilezelkaravaan onder de doktoren Van Schelven en Van der Does, behouden en in goeden staat aldaar was aangekomen. De geheele Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance bevindt zich dus op dit oogenblik ge zond en wel te Dessie. De „Kerkplein" weer twee meter vooruit gekomen. Licht-matroos over boord gevallen. Hedenmorgen is de sleepboot Hoek van Holland, komende van Egmond aan Zee te IJmuiden gearriveerd voor het innemen van water en proviand. Na zich van voldoenden leeftocht te hebben voorzien, zal de Hoek van Holland wederom naar Egmond aan Zee ver trekken om te trachten de werkzaamheden, het vlot brengen van de Kerkplein, tot een goed einde te brengen. Inmiddels heeft een lichtmatroos van de Hoek van Holland in den afgeioopen nacnt een onaangenaam avontuur beleefd. De kapitein vertelde, dat deze matroos bij het vastmaken aan de Kerkplein met tros en al over boord ging en in zee terecht kwam. Hoewel het vrij donker was. gelukte het den man een boei toe te werpen, waardoor hij zich drijvende kon houden Na zeer veel moeite gelukte het den man. zonder dat hem eenig letsel is over komen. aan boord te krijgen. Nog deelde de kapitein ons mede dat de Kerkplein van nacht wederom twee meter vooruit is geko- Menno Simons en de Doops gezinde Broederschap. Donderdag 30 Januari zal ds. J. G. Frerichs in de Doopsgezinde Kerk te Haarlem des avonds een lezing met lichtbeelden houden over „De beteekenis van Menno Simons' over gang voor de geschiedenis van onze broe derschap." Op dezen dag is het namelijk 400 jaar ge leden, dat Menno Simons uit de R.K. kerk trad. Menno Simons, over wien geen nauw keurig te controleeren levensbeschrijving be staat, is volgens de vrijwel algemeen aange nomen biografie in 1492 in het Friesche dorp Witmarsum geboren. Op 24-jarigen leeftijd werd hij kapelaan te Pingjiim en daarna in deze plaats en later in Witmarsum pastoor. Reeds in zijn eerste ambtsjaar kon hij zich niet vereenigen met de leer der transsubstan tiatie. Een terechtstelling van een wederdoo p-er te Leeuwarden in 1531 bracht hem tot na denken over den kinderdoop en zijn nadere studie van geschriften van Hervormers leidde hem er toe den doop. der volwassenen als eenig' rechtmatigen doop te erkennen. Tot 1536 bleef hij zijn ambt bekleeden, toen dreef de afloop der doopersche woelingen hem tot het besluit de kerk te verlaten (30 Januari 1536). Een jaar later werd hij door Obbe Philips, den voorman der Doopers tot oudste gewijd, waar na hij zijn actie tegen den Munsterschen geest voortzette. Tot 1547 bereisde hij voornamelijk Friesland (dat in verband met de vervolgin gen die tegen de Doopers werden ingesteld, de veiligste schuilplaats was), Holland, Gronin gen en Noord-Duitschland, leerende en doo- pende. Zijn laatste jaren sleet hij op het land goed van den Lutherschen graaf Bartholo- meus van Ahlefeldt en hij stierf 13 Januari 1559 te Wüstenfelde bij Oldesloe. Een andere levensbeschrijving zegt, dat Menno Simons in 1496 is geboren en in 1561' gestorven en dat hij in 1541 na den afval van Obbe Philips en niet in 1536 tot de Doopsge zinden is toegetreden. Tot de vele geschriften van Menno Simons behcoren „Meditatie op den vijfentwintigsten Psalm", „Lieflijcke Vermaninghe", „Funda- mentboek" en „Van het rechte Christen- geloove". Ontroerende oogenblikken in St. George Kapel. LONDEN, 28 Januari. (Van onzen correspondent). „Van aarde tot aarde, van asch tot asch. van stof tot stof", dat waren de woorden in het gebed, dat de aartsbisschop van Can terbury uitsprak gedurende den rouwdienst voor Koning George in de kapel van St. George te Windsor, historisch oord waar Koningen van Engeland hebben geleefd en den eeuwigen slaap zijn ingegaan. Hier vol trok zich het diep ontroerend einde van een rouwplechtigheid, traag en tragisch, die on vergetelijk moet blijven in de herinnering van hen die er getuige van zijn geweest. In de rijke ornamentiek in steen en hout van het binnenste van deze Tudor-kapel zijn motieven van leven en dood, van wereldsehheid en eeuwigheid, vereend in de versierselen die zijn als versteende Brusselsche kant. De „beesten van den Koning" zijn er vereeuwigd. Maar de fijne ramen, wanden en plafonds moesten er ongeacht blijven op dit laatste oogenblik, waarop het daglicht bleef schijnen op het tooneel voor de teraardebestelling van een voorbeeldig Koning en goed man. Hier had de rusteloosheid en hier had het volle, openbare leven van den dag, vertegen- woordigd in honderdduizenden die hun -be minden Koning naar zijn laatste rustplaats hadden zien dragen een rusteloosheid en een leven die den traag voorttrekkenden stoet tot de poorten van Windsor Castel haden omgeven, plaatsgegeven aan de gewijde stilte van een diep eerwaardig Godshuis. Het was die stilte, het was die wijding, welke het bin- menste van St. George's Chapel leek uit te zetten tot een wijde, onbestemde ruimte, waarin alle sier en alle tastbare schoonheid ver en mistig en floersig was. Alleen het altaar en de baar en de fijne gestalte van den jongen Koning dien de last der droeve der droefste levenservaring scheen neer te drukken, en de onverbiddelijke steenen plaat in den vloer, stonden ons als wezenlijk van deze aarde voor den geest. Daarop trok zich onze aandacht samen. De rouwende vorstelijke vrouwen, figuren der smart, de Koningin-Weduwe, roerloos en waardig, een beeld van moedig beheerscht lijden, de eerstgetroffen-en ook, legden in haar verschijning nadruk op de onherroepe lijkheid van dit oogenblik. Het medegevoel voor den Koning, die de lasten te torsen krijgt, wanneer het oogen blik respijt vraagt en dat vruchteloos troost en bijstand wil-geven deelt zich mede aan de zwart gesluierden, die man en vader heb ben verloren. En rondom, in de banken van luisterrijk houtsnijwerk en op de zwart ge- kleede hulpbanken, zaten de levende staats hoofden van Europa, gebogen voor het ont zag van het oogenblik en met allen, niet meer dan duizend in getal, de vórstelijke rouwenden te zamen omvattend in een kring van sympathie en meewarigheid. „Abide with me" zong het koor. Rond den doode klonk het lied dat hem van alle plechtige liederen het liefst was geweest. En de muziek vertelde in de sonore klan ken van „God be in my head" getoonzet door den ..Meester van 's Konings Muziek" Sir Walford Davies dat nieuw leven op bloeit waar oud is vergaan. Want is niet dit lied gezongen bij de huwelijksplechtigheden van de zonen van den verscheiden monarch? Haendel's Doodenmarsch in Saul dat ook in den marsch door Londen was gehoord is altijd door het Britsche volk aanvaard als de gewijde muziek voor zijn vereerde dooden. En bij de klanken van die muziek zonk de kist onder den vloer en stroofde ae Koning er aarde van Sandringham op uit een zilveren schaal. Dat was het einde A. K. VAN R. Nederland's optreden te Genève. Eerste Kamer geeft zijn oordeel. Lof en critiek voor minister De Graeff. Verscheidene Eerste Kamerleden hebben bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp der begrooting van het Departement van Buiten- landsche Zaken critiek uitgeoefend op het be leid van den minister jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Vooral was de critiek gericht op de rede,, welke de minister gehouden heeft in de Volkenbondsvergadering van 12 September. Door deze rede moest naar hun oordeel ook in het buitenland den indruk gewekt worden, dat Nederland door de onder tee kening van het Volkenbondsverdrag van zijn t-raditioneele neutraliteit afstand heeft gedaan. De minister heeft naar hun oerdeel in die rede te zeer ae nadruk gelegd op de mogelijkheid en wensche- lijkheid van wijziging der bestaande interna tionale regelingen, in verband met de zeer ernstige moeilijkheden van zekere staten ten gevolge van de ongelijke verdeeling van de grondstoffen en de te groote bevolkings dichtheid. Minstens evenzoovele andere leden brachten aan den minister en de Nederlandsche dele gatie te Genève hulde voor hun kloek optre den aldaar in verband met het conflict. Zij waren van oordeel, dat de kleine mogendhe den terecht bij dergelijke gelegenheden krach tig opkomen voor het behoud van den vrede en ten volle medewerken bij het toepassen van sancties tegen den aanvaller. Zij betreurden echter, dat niet sneller was ingegrepen en dat t.a.v. petroleum niet aller eerst maatregelen waren genomen. Wellicht ware het conflict dan reeds beëindigd. Zij hoopten, dat Nederland de totstandkoming van dergelijke maatregelen krachtig zal bevor deren. Eenige leden meenden, dat wanneer Neder land voor het alternatief gesteld zou worden van een aan Ethiopië opgedrongen vrede, strij dig met het pact, of een sanctiepolitiek, welke luttel effect zal sorteeren, ons land genoopt zou kunnen worden, juist uit eerbied voor het ideaal van den Volkenbond, zich uit de sanctie politiek terug te trekken. Voor zoover in dit stadium mogelijk, zouden zij gaarne, het oor deel van den minister daaromtrent vernemen. De aandacht werd gevestigd op de positie van de coördinatie-commissie door verscheide ne leden, bij wie de vraag was gerezen, welke waarde de besluiten dezer commissie eerlang voor den rechter zullen hebben, en wat de ge volgen zullen zijn, wanneer deze haar besluie ten niet bindend verklaart. Over den stand van zaken betreffende onder handelingen met België werden inlichtingen gevraagd In Maart volksstemming in Duits chland? Demonstratie voor het verkrijgen van koloniën. BERN. 29 Januari (A.N.P.) De Neue Zueri- cher Zeitung verneemt uit Berlijn dat poli tieke kringen een nieuwe volksstemming voor zien in Maart van dit jaar. De formule zou aldus luiden: „Keurt gij, Duitsche man of Duitsche vrouw, de politiek van den Fuehrer goed. welke er op is gericht, ons weer koloniën te verschaffen?" Deze volksstemming zou het karakter dragen van een groote nationale demonstratie. Joden zouden van stemmen uitgesloten zijn. SLAGERSJONGEN ONDER VRACHTAUTO OP SLAG DOOD. Op den Academiesingel te Breda is Dins dagavond een veertienjarige slagersleerling door een groote vrachtauto geraakt en tegen den grond geslingerd. De jongen kwam hier bij zoo ongelukkig terecht, dat een der ach terwielen hem over het hoofd ging. waar door hij op slag werd gedood. Het woord is aan.... Mme. de Staël: De roem is voor een vrouw nooit anders dan een schit terende rouw over het geluk. Steeds stijgende goudvoorraad. De goudvoorraad der Nederlandsche Bank blijft stijgen, hoewel deze volgens de week- balans per 27 dezer niet meer zoo groot is als vele weken te vorèn. De vermeerdering bedraagt nu slechts f 1.8 millioen. Verder is de zilvervoorraad met f 0.9 millioen toege nomen. Het dekkingspercentage is met 79.8 procent vrijwel onveranderd gebleven. DE IIEER S. P. DOEK ONGESTELD. De heer S. P. Doek, voorzitter der Federatie Haarlem van de S.D.A.P.. is in den nacht van Maandag op Dinsdag in het ziekenhuis op genomen voor een ernstige blinde-darmont- steking. Hij is geopereerd. Hedenmorgen ver namen we. dat zijn toestand naar omstan digheden goed Ls. OPDRACHT. Bij onderhandsche aanbesteding is aan Vermeulen's betonbouw te Haarlem opgedra gen de bouw van een Kleuterklasschool, ten behoeve van de Elout van Soeterwoudeschool aan de Speerstraat te Amsterdam, onder di rectie van architect Roest te Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Het Stucadoorsbedrijf. Conferentie van werkgevers en werknemers. Naar men ons mededeelt, zal morgen (Donderdag) avond 30 Januari te 8 uur in het gebouw „De Nijverheid" Jansstraat, een con ferentie worden gehouden tusschen werk gevers- en vertegenwoordigers vair werk nemersorganisaties in het stucadoorsbedrfjf te Haarlem. Onderwerp van bespreking zal zijn: de mogelijkheden om in den zeer slechten toe stand waarin dit bedrijf verkeert plaatselijk verbetering te brengen. WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f 4600.- RINKEMA-ROOSDORP Inl. o. h. werk, Stuyvesantplein 4, ook tel. 26429 AERDENHOUT Huurprijs vanal f 32.50 p. mnd. (Adv. Ingez. Med.) De bijzetting van het stoffelijk overschot van koning George V van Engeland. De plechtigheid in de St. George Kapel te Windsor. Koning Edward (rechts) strooit aarde op de kist, die is neergelaten. De officieele uitslag van de verkiezingen in Griekenland is thans bekend. Dag 4 Volgens een lcgcrbcricht van maarschalk Ba- doglio is een Zweedsch ambulancekamp door de Italianen geconfiskeerd. pag. 4 Alexander Zoebkoff, eens de echtgenoot van prinses Victoria van Pruisen, is overleden. pag. 4 De Kerkplein is nog niet vlot gekomen. pag. 3 Alleen de zeevaart, de rijnvaart en het dienst- bodenbedrijf staan nog zonder werkvergun ning voor vreemdelingen open. pag. 3 De Mijdreclitsche millioenenzaak herleeft weer. pag. 3 Een Japansche economische missie zou Oost- Indië bezoeken. pag 3 Bij Beverwijk zijn hedenmorgen twee wagons van een goederentrein gederailleerd. pag. 5 Dc Roode Kruis Transport Colonne bestaat 25 jaar. pag. 5 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De wijde Blik. pag 1 Dr. E. van Kaalte: George V en. de constitu- tioneele beteekenis van het koningschap, pag. 4 Van onzen Londcnsclien correspondent: De bijzetting van Koning George. pag. 1 J. H. de Bois over Haarlem's kunstbezit. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 2 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag- 2 G. J. Kalt over het Trio Pasquier. pag 2 J. B. Schuil over Meneer Topaze. pag. 2 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1