HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Roode Kruis Transport colonne 25 jaar. WOENSDAG 29 JANUARI 1936 HAAELE M'S DAGBEAD 5 (Adv. Ingez. Med.) Een kwart eeuw hulp verleend. C. Nel. Een van de vereenigingen in Haarlem, die een hoogst nuttig en menschlievend werk ver richt, bestaat vijf-en-twintig jaar. Dat is de Roode Kruis Transportcolonne, die op 9 Ja nuari 1911 door Dr. D. H. Hiensch en negen andere stadgenooten werd opgericht. Het bieek al spoedig, dat deze vereeniging in een behoefte voorzag, want bij verschillende on gelukken werd hulp verleend. Onder leiding van Dr. Hiensch werden- nuttige cursussen georganiseerd, zoodat de leden spoedig be kwaam waren om het menschlievend werk te verrichten, dat van hen gevraagd werd. Vooral in 1914, toen de wereldoorlog uit brak had de vereeniging veel te doen. Er wer den spoedcursussen georganiseerd, opdat de leden zoo paraat mogelijk zouden zijn. Al heel gauw was hun hulp dan ook noodig. Er kwam namelijk een bericht binnen, dat drie Engelsche torpedojagers door de Duitschers getorpedeerd waren en dat talrijke gewonden naar IJmuiüen waren vervoerd. Een gedeelte bleef daar; de zwaarst gekwetsten werden naar Amsterdam en Haarlem overgebracht. Onder de laatsten was de Engelsche officier Stokes, die zóó zwaar gewond was, dat hij overleed. Zijn stoffelijk overschot werd in Haarlem onder veel belangstelling ter aarde besteld. Zeer gewaardeerde hulp werd door de Roode Kruis Transportcolonne ook verleend bij de komst van de Belgische vluchtelingen in onze stad, om ze bij te staan en naar hun plaatsen in schoolgebouwen en bij particu lieren te brengen. Overal waar hulp noodig was, werd die verleend, o.a. ook in 1918, toen het ook in Haarlem rumoerig werd en er vooral in de Jansstraat telkens relletjes plaats hadden, waarbij zelfs een doode te be treuren viel. Er zijn vele vereenigingen die ook hulp vragen en dit werkt heel goed. Leden van de Roode Kruis Transportcolonne ziet men ge regeld op de voetbalvelden; op de ijsbanen; bij de St. Nicolaasfeesten van den Ned. Bond van Onderwijzers; bij het vertrek en aan komst van bedevaartgangers naar Lourdes. Op het verzoek van het gemeentebestuur van Heemslede zijn er leden beschikbaar op de bollendagen. Op de bloemententoonstelling ..Flora" was een vaste post gevestigd. De Colonne heeft indertijd ook meegewerkt aan de collecte voor de slachtoffers van de storm ramp te Borculo. Verder aan de inzameling van "goederen voor de mênschen, die bij den ontzaglijken brand in de Passage te Zand- voort zoo goed als alles verloren hadden. Door de leden werd een heele waggon vol goederen afgeleverd. Ook ging een waggon goederen naar Amersfoort voor de slachtoffers van den watersnood; een waggon naar Boxmeer, toen daar tengevolge van den watersnood de spoordijk verzakt was. Ontelbaar is natuurlijk het aantal keeren, dat in deze kwart eeuw de behulpzame hand werd geboden, zoowel bij groote als kleine ongelukken. In 1920 ging onder leiding van het be stuurslid den heer Th. P. Romeyn een trans port levensmiddelen naar Oostenrijk en Hon garije. waar toen zulk een bittere armoede •heerschte. Een jaar later zorgde de Colonne er voor. dat er een groote goedereninzameling voor Duitschland werd gehouden. Op 7 Januari 1928 snelden de leden naar Zand voort, waar de locomotief van een trein uit Haarlem door de stootblokken heen in de werkkamer van den stationschef was gere den. Het zou te veel plaatsruimte vragen, om aan al die menschlievende daden te herinne ren. Het spreekt van zelf. dat er voortdurend goed en systematisch geoefend wordt. Dat ge schiedt des winters in de kazerne aan den Koudenhorn, waar ook het centraal punt voor het materiaal gevestigd is. In de zomermaan den wordt geoefend op terreinen, die altijd welwillend geschikbaar worden gesteld, zooals dat van de firma Keur aan den Harmenjans- weg, de spoorwegstations te Haarlem, op het water bij Spaarndam, enz. En elk jaar wordt een heel groote oefening gehouden, waarbij de ongelukken zoo ge trouw mogelijk worden nagebootst. Het zijn vooral deze oefeningen, die een mooie propa ganda voor de Roode Kruis Transportcolonne maken, want het publiek ziet dan. met welk een enthousiasme de leden werken en dat wekt den lust op om lid te worden. Ook van de zijde der geneesheeren wordt heel veel daadwerkelijke medewerking onder vonden. Niet minder dan zes dokters hebben in deze 25 jaar de leiding gehad, nl. Dr. Hiensch, de oprichter, Dr. Van der Reyden, wijlen Dr. Steffelaar, Dr. O'Bi-een, Dr. Ve- nema en thans Dr. Veen. Er werd ook vaak deelgenomen aan wed strijden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken en altijd met veel succes. Dat be wijst de kast met veertig prijzen, waaronder zijn medailles van wijlen Prins Hendrik, van Prinses Juliana, van den burgemeester van Rotterdam, van het Roode- en Oranjekruis, enz. Van de oprichting zijn nog steeds de hee- ren C. Nel en Th. P. Romeyn actief werkzaam. Eerstgenoemde is ook 25 jaar bestuurslid, waarvoor hij een paar maanden geleden bij de opening van het nieuwe gebouw aan den Zijlweg een vriendelijk compliment van Prin ces Juliana in ontvangst nam. Het aantal leden groeit elk jaar. Tien jaar geleden, toen de heer F. J. Rohlfs secretaris penningmeester werd. bedroeg het aantal rap porten, dat over ongelukken aan den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst werd uitgebracht, 477; in het laatste jaar meer aan duizend. En de Colonne beschikt over een prachtig archief van de oprichting af, zoowel bestaande uit krantenknipsels, als uit een zee van foto's. Thans bedraagt het aantal leden 182; hier van hebben 67 heeren en 21 dames een diplo ma. De overige leden zijn in opleiding.. In 1926 werd een dames-afdeeling opgericht. Deze dames-afdeeling stond eerst twee jaar onder leiding van Dr. Venema. In 1928 werd Mej. Dr. A. Joustra de medische leidster; zij vertrok in 1931 naar Indië en werd opgevolgd door Mej Dr. N. G. Faber, die tot heden haar gewaardeerde medewerking verleent. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de heeren C. Nel, voorzitter; F. J. Rohlfs, secre taris-penningmeester; Th. J. Romeyn. commis sa ris voor het materiaal, en A. G. Spaargaren, commissaris voor de uitrusting. Dr. H. Veen is de algemeen leider en ambtshalve voorzit ter. Drie jaar geleden werden eenige leden de finitief bij de Haarlemsche Brandweer aan gesteld om hulp te verleenen als er ongeluk ken bij brand gebeuren. In 1930 is het 20-jarig bestaan gevierd met nationale wedstrijden, die o.a. ook door Prins Hendrik werden bijgewoond. En ook nu maakt men zich op om het zil veren feest op waardige wijze te vieren. Hier voor is een feestcommissie van veertien leden benoemd, nl. zeven dames en zeven heeren. Het dagelijksch bestuur hiervan wordt ge vormd door de heeren J. van Daale, voor zitter; P. C. Westera, vice-voorzitter; T. Dor- repaal, secretaris, en H. Antonisse, penning meester. Het feest wordt op 12 Februari gevierd in Hotel ..Lion d'Or". 's Avonds van 78 uur houdt het bestuur daar receptie. O.a. zal na mens de leden door den heer Van Daale een vlag aan de Colonne worden aangeboden en het bestuur der afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Ki~uis biedt een huldeblijk aan. Na de pauze wordt een tableau vertoond, gevolgd door een samenzijn. Op dien dag zal de Roode Kruis Transportco- lonne wel op ondubbelzinnige wijze ondervin den, dat men voor haar werk veel waardeering heeft. Nationaal Jongeren Verbond. De afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond heeft gisteren in een dei- zalen van café-restaurant gebr. Brinkmann een verbondsavond gehouden. De heer J. P. van Loon, voorzitter van de afdeeling Haarlem, gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het Verbond. In 1925 werd opgericht de Jongerenbond tegen een zijdige ontwapening, die zooals uit den naam reeds blijkt, uitsluitend negatieve beginse len kende. Twee jaar later werd deze bond omgezet in het Nationaal Jongeren Verbond, dat een positief doel nastreefde. Spr weer legde de bewering, dat het Verbond oorlogs-. zuchtig zou zijn. Het Verbond wil een gezonde gedachte bevorderen. Mr. O. Verdoorn, lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de afdeeling Rotterdam, was de tweede spreker. Hij zette doel en stre ven van het Nat. Jongeren Veibond uiteen. Dit Verbond wil onder de jeugd de vaderlands liefde aankweeken, met eerbiediging van ieders religieuze en politieke overtuiging. Het begrip vaderlandsliefde is moeilijk uit te leg gen, aldus spr., het is een kwestie van aan voelen. Mr. Verdoorn verkondigde de lof van Nederland, het land met zijn schoonheid en arbeidszin, zijn cultuur en zijn vrijheidsliefde Het moet voor iederen Nederlander een trots zijn, zich Nederlander te kunnen noemen. Het Verbond wendt zich juist tot de jeugd, omdat die het geslacht is, dat bij de tot rijp heid koming van het verstand nog niet het warme gevoel verloren heeft. Het Nat. Jonge ren Verbond wil die jeugd beschermen tegen zijns inziens verkeerde paedagogle van zekere richting. Dat het nationalisme opleeft, blijkt wel uit de vele nationale bewegingen, die in den laatsten tijd zijn ontstaan. Het verkeerde hiervan is echter, dat de meeste een buiten- landsch stelsel aan het Nederlandsche volk willen opdringen. Na de pauze werden eenige films over het Verbond vertoond. „Vriendschap zij ons doel". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Vriend schap zij ons Doel" gaf Dinsdagavond in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat een too- neeluitvoering, die zeer veel belangstelling ge trokken had. Opgevoerd werd „Gekocht en Betaald", too- neelspel in drie bedrijven door George Broad- hurst, een stuk waarop nog al eens de keus van dilettanten valt. Omdat er een millonnair in voorkomt en er töïh altijd iets aantrekke lijks in is, eens voor millionnair te spelen en personen uit de naaste omgeving van een millionnair voor te stellen? Wij kunnen dit in het midden laten. Maar „Vriendschap zij ons Doel" had dan nu ook „Gekocht en Betaald' gekozen. Er was ongetwijfeld ijverig gestudeerd door de leden onder de goede leiding van den re gisseur, den heer Th. Dammiaans, al was hiel en daar nog maar niet dikwijls een kleine rolonvastheid te bespeuren, die bij dilettan ten altijd hinderlijker is dan bij beroeps acteurs, omdat de geroutineerde beroepsspeler gemakkelijker over zoo'n momentje van on zekerheid heen speelt en de dilettant dan meestal het tooneel even laat „staan". Maar over 't algemeen liet de opvoering in dit op zicht niet veel te wenschen. Anders -stond het met het duidelijk spreken van de dames; vooral in 't begin ging er van het door Virgie en Fanny Blaine gesprokene nog al eens iets verloren; later werd dit beter. Er moet de zaal in gesproken worden: de stem moet „over het voetlicht heenkomen". In 't bijzonder dilettanten moeten hieraan den ken, omdat zij in 't algemeen uiteraard niet zulke geschoolde stemmen hebben als beroeps- artisten. De aanwezigen toonden zich met het gebo- dene ten zeerste ingenomen: na elk bedrijf klonk luid applaus, zoodat gezegd mag wor den dat de leden van „Vriendschap zij ons Doel" weder een prettigen avond hebben ge had. En de muzikale medewerking van het Haar lemsche Muziek-Ensemble, dat de pauzen op aangename wijze vulde, moet geprezen worden. I GEOPEND van 10 V m. 5 n.m. en van 8 n.m. 10 n.m. SLUITING ZONDAG 9 FEBR 5'/2,.nm.| Opening VRIJDAG 31 JAN. 2 u. n.m. (Adv. Ingez. Med.) Is onze beschaving tot ondergang gedoemd? Voordracht van pasteur Henri Poser. „Het einde eener wereldperiodeen daarna?" was het onderwerp van de voor dracht, gehouden door Pasteur Henri Roser uit Parijs in het Remonstrantenhuis op Dinsdagavond voor de Broederschap der verzoening in samenwerking met verschil lende vereenigingen. De heer Roser schetste hoe Europa in wanorde is gekomen. Economische maatre gelen van verscheiden aard, w.o. autarkie en ook de achteruitgang in moraliteit heb ben Europa in den toestand van heden ge bracht en het aanzien bij de z.g.n. onbe schaafde volkeren doen lijden. De vrede heeft de duisternis, die door den oorlog is voorbereid, nog zwarter gemaakt zoodat wij kunnen zegeen in nieuwe Middeleeuwen te leven, waaruit echter het licht geboren zou kunnen worden. Een karakteristiek kenmerk van onzen tijd is het militairisme, dat natie tegen r.atie en klasse tegen klasse opzet. Het denkbeeld van nationale defensie verwerpt zichzelf, wanneer men beseft dat een eventueele ko mende oorlog de vernietiging van de burger bevolking zou beteekenen. Daarom zijn vele patriotten, zij het niet uit ideëele motieven, pacifisten geworden. Moediger dan den dood te durven vinden op 't slachtvela is den intellectueelen en rao- reelen moed te hebben te breken met vele vooroordeelen, die vaak resten zijn uit onzen kindertijd. Het is ook moeilijker zelf een be sluit te nemen dan te gehoorzamen. Een ander aspect van onzen tijd is dat van de economische wanorde. De mensch heeft de zaken haar loop laten nemen en nu keeren zij zich tegen hem. Het kapitalis me. dat als voornaamste doel de winst voor oogen heeft gesteld, is in absolute tegen spraak met God's wil. Kapitalisme beteekent concurrentie, strijd van volkeren en klassen onderling, een twist bij voortduring. God's wil is dat de menschen in vrede en als broe ders zullen samen leven. De spreker haalde hierbij aan. dat de uitspraak van Marx. waarin deze zegt dat de mensch alles beoor deelt al naar gelang zijn materieele wel stand is. een groote mate van waarheid heeft, ofschoon de heer Roser Marx' histo risch materialisme geenszins volkomen on derschrijven wil. De crisis die wij nu doormaken, is een structuurcrisis waarin het kapitalisme zich zelf vernietigt. Op een wereld van twee mil liard menschen leven 30 millioen werkloozen, ongeacht de millioenen Chïneezen, Indiërs enz. Deze verhouding toont duidelijk onze moreele onmacht. Wanneer men wilde, en niet slechts voor winst produceerde, zou voor iedereen voed sel en kleeding zijn. Daarentegen wordt het voedsel vernietigd, omdat het zijn prijs niet opbrengt! In het kort ging de spreker het ontstaan onzer beschaving na. waarbij hij o.m. den tijd memoreerde waarin de menschen door gezamenlijke groote gedachten tot één sa menleving waren verbonden. Toen echter de anarchie van het egoisme kwam, -waarin de enkeling diensten verlangde vóór hij dien sten aan de gemeenschap bewees, ging de heilstaat te niet. Van eenvoud tot bezit en van luxe tot rijkdom kwam het element macht in de wereld, want rijkdom beteekent macht en de politieke organisaties, die machtsgroepen zijn, hebben tot doel den rijkdom te bescher men. Wanneer wij nu zoo vaak spreken van „crisis" mogen wij wel eens bedenken dat dit. woord in het Grieksch beduidt: oordeel. Zoo komt men er toe zich af te vragen: „Wat nu?" Er zijn drie wegen, die ons wor den geboden: fascisme, communisme en het Christendom. Wanneer de heer Roser moest kiezen tusschen een van de eerste twee zou hij het communisme kiezen, want liever heeft hij als geestelijke te maken met een staat welke zich eeriijk als anti-Christelijk uit spreekt dan met een die zich van den gods dienst slechts bedient als hulpmiddel, doch in wezen evenzeer heidensch is. Beiden trek ken den mensch van het goddelijke af en eischen hem op voor staat, of ras. of samen leving. De verheerlijking van één man. den dictator, heeft de onttroning van alle an dere schepsels ten gevolge. De oplossing op deze, "voor een groot deel materieele problemen, is een geestelijke. Be halve dat het sociale leven zich moet her vormen. er een Internationale juridische or ganisatie gevonden moet worden, moet er eep heiworming van de menschen zelf ko men. De wereld heeft behoefte aan waar- lijke Christenen, al is het slechts een handje vol dat niet buigt voor geld, geweld en haat! Inkeer is noodzakelijk, wil de straf niet het gevolg zijn. De lezing die in het Fransch werd gehou den. werd vertaald door mej. Bal, waarna er gelegenheid was tot het stellen van vra gen. Twee voordrachten over democratie. Dr. Leopold Siemens en ds. Faber spreken voor „Eenheid door Democratie". In café-restaurant Brinkman op het Hout plein werd Dinsdagavond een propaganda- vergadering gehouden door de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie. De voorzitter, de heer W. J. Drost, opende met een korte propagandistische toespraak, waarna hij het woord gaf aan den eersten spreker, dr. J. Leopold Siemens uit Amster dam. die sprak over „De gevaren der dicta tuur". De wereldoorlog, zoo begon spr.. heeft de leiders der staten voor het moeilijke pro bleem gesteld in hun landen een rustige be staansmogelijkheid te brengen. Op vele ma nieren Is dit geprobeerd. In Rusland is de oude dictatuur door een nieuwe vervangen, terwijl de parlementaire vorm is overgesla gen. De dictatuur in Italië is een intuïtieve dy namische beweging geweest. Het parlement is daar gemaakt tot een door uitgezochte fascisten gevormd apparaat, terwijl de lei ders der corporaties door Mussolini gekoze nen zijn en dus werktuigen in zijn hand. Zij, die het contact vormen tusschen Hit- Ier en het Duitsche volk worden door Hitier gecontroleerd. Zoo worden alle functionaris sen in het stelsel van de dictatuur dienst baar gemaakt aan den staat, met vernieti ging der grondrechten van het volk. De massa wordt gebiologeerd door de bizarre handelingen van den dictator. In het vroe ger zoo vriendelijke en gastvrije Duitschland is wantrouwen en verwarring gekomen; de oorlog wordt in Italië verheerlijkt. We vragen ons af of het niet hoog tijd wordt ons te realiseeren welke gevolgen de instelling van dictatuur in Nederland zou kunnen hebben. Want ons land is een land, dat voor vrij heid geboren is. Reeds in de vroege middel eeuwen heeft in Nederland een streven naar vrijheid van geest en godsdienst bestaan en dit streven is altijd blijven bestaan. In 1798 is in de staatsregeling deze vrijheid vastge legd en na de dictatuur van Napoleon eenige malen opnieuw bezegeld. Er zijn in Nederland menschen gekomen, die zich onder een leider en tegenover dit streven hebben gesteld. Wij zullen onze grondrechten, evenzoo als in Duitschland is gebeurd, zien aangetast. De N. S. B. heeft ver klaard, dat zij oppositioneele vereenigingen zal verbieden als zij aan de macht zal zijn gekomen. Wij geven haar echter het recht zich te organiseeren. Doch wij zouden slechte Nederlanders zijn als wij geen dam opwierpen jtegen menschen die zullen aantasten wat in eeuwen door ons volk heeft geleefd, eindigde spreker. Na de pauze sprak ds. H. Faber uit Velsen over „Eenheid door Democratie". Hij wilde eenige beginselen der beweging bespreken. Hij wijdde eenige oogenblikken de aandacht aan de nagedachtenis van koning George, die steeds voor de democratie heeft geijverd. Ook sprak hij over het boek van dr. Huizin- ga „In de schaduwen van morgen", dat heeft gewezen op verschillende misstanden in de tegenwoordige samenleving en waaruit hij eenige passages voorlas. Het boek behandelt den strijd tusschen dictatuur en democratie, zeide spr. Tusschen deze begrippen bestaat een scherpe tegenstelling. Wij willen een be roep doen op menschen van goeden wille om een front te vormen voor verdediging en op bouw. Onze beweging moet er op uit zijn een in druk te maken op hen, die geen kans zien eenigszins stuur te geven aan dezen tijd, de niet overtuigden. Daarvoor is noodig een machtige vooi-lichting en propaganda, die tegenover die van de N. S. B. wordt gesteld. Onze propaganda zal den vorm van een ge tuigenis van het geloof in de democratie moeten hebben wij zullen inzicht moeten brengen. Wat de tactiek van onze be weging betreft, moet zij een waardige zijn. Bij hen die naar dictatuur streven zijn avon turiers, maar ook zijn er idealisten. Daarom moeten we onderscheid maken tusschen menschen en hun gedachten. Die gedachten moeten wij bestrijden, maar voor die men schen moeten wij een open deur houden. Men vraagt dikwijls: zijn jullie niet erg ne gatief? Spr. wilde antwoorden: wij zijn de fensief. In zekeren zin zijn wij misschien con- servatieg, doch wij willen overnemen van andersdenkenden wat goed is. Onze bewe ging streeft niet naar politieke macht en zal geen candidaten voor vertegenwoordigende lichamen stellen. Wij zien echter niet op de politiek neer. De politieke partijen hebben een eigen taak, doch onze beweging moet een strooming buiten de partijen om worden, zonder een „kransje" te worden. Wij zijn pas aan het begin .doch elke maand komen er een paar honderd leden bij. Concreet gezien hebben wij een verdedigende taak. Wij moeten het streven naar dictatuur aanvallen. Wij moeten de rechtsstaat handhaven en moeten meewerken aan de versterking van de een heid van ons volk. zonder nieuwe economische stelsels etc. te willen brengen. Wij willen klasse- of partijhaat en -strijd tegengaan .evenals deloyale critiek op over heidspersonen en misstanden in de democra tie. Ook zullen wij steun aan den Volkenbond toezeggen. Wij willen het Nederlandsche volk handwijzers geven en wij hopen dat het Ne derlandsche volk ons zijn steun geeft. Spr. eindigde: Zoekt wat u Nederlanders veree- nigt en durft offers te geven. De voorzitter dankte de sprekers voor hun voordrachten, waarna een huishoudelijke ver gadering werd gehouden. Twee wagons van een kolen- trein gederailleerd. Een der hoofdsporen versperd. Vertraging in het treinverkeer. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" „Janskamer" Jansstraat 38 rood Weest weldadig bij uw pogen, Om hulp en steun te zijn, Weest weldadig naar vermogen, Tot heil van groot en klein. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445, SYMPHONIE-ENSEMBLE „ORPHEUS" BESTAAT ZES JAAR. Het Symphonie-ensemble .Orpheus" onder directie van den heer H. Th. Lindenborn geeft Zaterdag 1 Februari in het gebouw van den Haarl. Kegelbond in de Tempeiiersstraal een feestavond ter gelegenheid van zijn zesjarig bestaan. Het ensemble zal een gevarieerd muziek programma uitvoeren met werken van Fu?ik, Boieldieu, Mendelsohn-Bartholdy e.a. Na afloop is er een bal onder leiding van den heer P. Hagebout. Ter afwisseling zal op treden de heer J. H. Schrama, piano-humo rist, karakterkomiek en muzikale clown. BEVERWIJK. Woensdag. Hedenmorgen tegen tien uur zijn van een kolentrein. komende uit de richting Uitgeest, en bestemd voor de Kon. Ned. Hoogo\* ns en Staalfabrie ken te IJmuiden bij het binnenrijden van het emplacement twee wagons gederailleerd. Deze trein, die dagelijks uit het Limburg- sche mijngebled te Beverwijk arriveert, werd ais gewoonlijk op een zijspoor geleid om ver volgens naar het emplacement van het Iioog- ovenbedrijf te worden gedirigeerd. Hedenmor gen was het grootste ceel van den zeer langen trein de wissel nabij de brug over de Beverwijksche haven gepasseerd teen plotse ling van een der wagens het onderstel los raakte, waardoor de wagen met den bodem over 't spoor werd gesleept. De daaraan gekop pelde wagen liep daardoor uit de rails en kan telde om. De trein, die zeer geringe snelheid had, kwam zeer spoedig tot stilstand, zoodat de wagens die op de gederailleerde wagens volgden in het spoor bleven. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Het ongeval veroorzaakte echter vertraging in het. treinverkeer, want het sluitstuk van- den kolentrein was nog op het hoofdspoor blijven staan. Terstond werden maatregelen genomen om de vertraging in den loop der electrische treinen tot een minimum te be perken. De sneltrein die om 10.13 in de rich ting Haarlem in Beverwijk moet aankomen wera vanaf Uitgeest^ over verkeerd spoor ge leid en kwam met ongeveer 10 minuten ver traging het station binnen. De trein voor de Zaanstreek, die ongeveer op hetzelfde tijd stip van Beverwijk moet vertrekken werd voor den overweg in den Velserweg opgehou den totdat de trein naar Haarlem weer op het goede spoor was geleid. Bij het regelen van den treinenloop op deze wijze werd het gemis gevoeld van een ver bindingslijn tusschen de beide hoofdsporen aan den Noordkant van het emplacement. Het was daardoor ook niet mogelijk binnen korten tijd den laatsten wagen van den. kolen trein van het. hoofdspoor ïe verwijderen. Onmiddellijk werd met de opruimings werkzaamheden een aanvang gemaakt. Zij geschieden onder leiding van den opzichter van weg en werken te Beverwijk en den in specteur uit Alkmaar, die zeer spoedig ter plaatse waren. Het bleek, dat aan het spoor nogal schade was toegebracht, en naar het zich liet aanzien zullen de opruimings werkzaamheden geruimen tijd in be slag nemen. Het prootste deel van den kolentrein kon zonder bezwaar naar de terreinen van de Hoogovens doorrijden. Van de beide kolenwa gens werden de onderstellen vernield, terwijl er ook nog andere schade aan werd toege bracht. Het treinverkeer wordt tusschen de sta tions Uitgeest en Beverwijk over enkel spoor geleid. SERENADE. De Muziekvereeniging Apollo" zal Vrij- da3ave nd 8 uur een serenade brengen aan het echtpaar Baaten—van der Goes. Oude Raam straat 7, dat zijn 60-ytrig huwelijksfeest viert. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK Ua, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKURENiederen werkdag 911 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rcchtbank te Haarlem op Dinsdag 28 Januari 1936. 1. V. Bakker, bioembollenhandelaar. wonen de te Hillegom. Wilhelininalaan 38. Curator: Mr. W. Veniet te Haarlem. 2. P. R. Tromp, wonende te Aalsmeer, Oost- eïnderweg; vroeger schilleboer, thans veiling- bediende. Curator: Mr. D. de Jong te Haarlem. 3. H. T. Seysener, fotohandelaar, wonende te Hillegom, Burgemeester Pontstraat no. 14; Curator Mr. W. Briët te Haarlem. 4. Th. J. Huiskes, lid van de fa. Stoomwas- scherij „Het Oosten", wonende te Heemstede, Lindenlaan 67; Curator; Mr. K. A. F. J. Plies- ter te Haarlem. 5. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Kievitsveld", gevestigd te Wijk aan Zee en Duin; Curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. 6. A. van Tiggelen. vroeger wonende te Haar lem. Friezenstraat 20, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats; Curator: Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. 7. J. J. van Pelt, thans zonder beroep, wo nende te Haarlem, Gasthuissingel 8; Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. 8. P. de Groot, bakker, wonende te Haarlem, Balistraat 2. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. 9. Mej. Mathilde van Coeverden, winkelier ster, wonende te Haarlem, Santpoorterstraat 48, zaak doende aan de Generaal Cronjé- straat 76. Curator: Mr. B. W. Stomps te Haar lem. 10. H. Bolwidt, kapper, wonende te Haarlem, Kruistochtstraat 3b. Curator: Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten is Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. R. Gomes, kellner, wonende te IJmuiden. Curator: Mr. B. w. Stomps te Haarlem. 2. J. N. Koster, radiohandalaar, wonende te Haarlem, Da Costastraat 17. Curator: Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. 3. J. J. Koster, radiohandelaar, wonende te Haarlem. Da Costastraat 17. Curator: Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. 4. W. ter Wal. rijwielhandelaar, wonende te Haarlem. Turfmarkt 16. Curator: Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 5. P. Kerkman. ijsbereider, wonende te Zand- voorfc. Kruisweg 26. Curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. 6. G. Bax. machinist, wonende te IJmuiden. Curatrice: Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haar lem. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: 1. J. van Houten Jr., caféhouder, wonende te Hillegom. Curator: Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 2. De N.V. Haarlemsche Ijzergieterij, geves tigd te Haarlem. Curator: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 3. M. J. M. Braun, handelsreiziger, wonende te Bloemendaal. Curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7