Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 30 JANUARI 1936 HAARDE M'S D A G B D A D 8 Gymnastiek behoedt zuigelingen tegen veel kwaads. Iets over de methode door Detleff NeumannNeurode. Een verheugende vooruitgang in de behan deling van sommige ziekten is het inzicht dat lichaamsbeweging een groote genees kracht bezit. Wel werd lichaamsoefening veel toegepast als middel ter verbetering van de gezondheid doch meer instinctief dan doelbewust. Eerst den laatsten tijd is men er toe gekomen de spierbeweging in dienst te stellen van de geneeskunde. Nog steeds heerscht in breede kringen de opvatting dat men het lichaam sterker maakt door het te ontzien. In dit geheel verkeerde denkbeeld, ligt de verklaring van de herhaaldelijk ge stelde vraag of een <:nd wel „krachtig" ge noeg is om te turnen. Meer in overeenstem ming met de moderne opvatting zou zijn indien men de vraag stalde: „Is het kind zoo zwak, dat het turnen moet?" Wie gezien heeft hoe in het bijzonder de zwakste zuigelingen en kleuters door gym nastiek sterker worden en opbloeien, zal tot de overtuiging komen, dat lichaamsbeweging even noodzakelijk is als eten en drinken. Vooraanstaande kinderartsen zijn dan ook tegenwoordig de meening toegedaan dat goed uitgevoerde zuigelingen- en kleutergymna- stiek voor het gezonde kind nuttig en voor het zwakke kind dikwijls noodzakelijk is. Na tuurlijk verschilt de methode bij het nog niet loopende kind (zuigelingengymnastiek) eenigszins met de techniek die we toe passen bij het reeds loopende kind (kleuter- gymnastiek), doch de overgang is geleide lijk. Men kan een kind uit eigen beweging tot spierarbeid brengen als men gebruik maakt van de volgende aangeboren instincten n.l. de zucht tot zelfbehoud en door verlangens op te wekken die het alleen kan bevredigen door zich te bewegen. Bij de zuigelingen gymnastiek wordt dan ook van deze prin cipes ijverig gebruik gemaakt met het ver rassende resultaat, dat dikwijls reeds bij de tweede les een duidelijke verbetering in de bewegingsbehoefte merkbaar is, daar de zuigeling reeds actief aan de oefeningen be gint te werken. Gezien het groote aantal misvormden, was het wenschelijk een middel te bezitten, dat in staat is vergroeiingen te verhinderen of in hun beginstadium te genezen. De zui gelingengymnastiek is de eenige methode die krachtens de tot nu toe opgedane ervaringen met zekerheid werkt. Tot dusverre is het steeds gelukt een be ginnende ruggegraatsverkromming bij een zuigeling in 46 weken geheel te- genezen en wel door eenvoudige doelmatige bewegin gen. Ook tegen de volgende afwijkingen werd de gymnastiek bij zuigelingen met goed gevolg toegepast. Bij: algemeene zwakte Engelsche ziekte in het eerste stadium, slechte spijsvertering, Ast-hma, Na longontsteking ter verruiming van ademhaling. Lichte gevallen van algemeene spierstijf- heid (zg. ziekte van Little). Niet tuberculeuze ruggegraatsverkromanin- gen. In '.t algemeen laat men de kinderen met de gymnstiek beginnen als ze 3 maanden oud zijn. Men doet verstandig niet met dë gym nastiek te wachten totdat zich ziektever schijnselen hebben geopenbaard. Want al kan men ziekte door gymnastiek niet heele- maal voorkomen, men kan in ieder geval het lichaam sterk maken, zoodat het de ziekte beter kan overwinnen. Het is noodzakelijk minstens 3 keer in de week te turnen en dit zeker gedurende een maand vol te houden. Als het eenigszins mo gelijk is, late men zijn kind gedurende het heele eerste levensjaar dagelijks turnen. Zooals bij alle lichaamsoefeningen werkt de gymnastiek nog 4 tot 6 weken na d.w.z. de spieren blijven gedurende dien tijd tot ver hoogde prestaties in staat. Na dien tijd kunnen zich weer zwakte-verschijnselen voordoen, tenzij de gymnastiek hervat wordt. Er wordt naakt geturnd en daardoor wordt het lichaam tegelijkertijd tegen temperatuurs wisselingen gehard. Men behoeft zich niet bezorgd te maken over kou vatten als men gedurende het uitrusten het kind maar toe dekt en daardoor te sterke afkoeling ver mijdt. Ook voor de gezonde zuigeling is de gym nastiek nuttig, want ze weut het kind aan meer lichamelijke en geestelijke inspanning, waardoor het later beter bestand zal blijken te zijn tegen schadelijke invloeden. Ook om die reden is het verstandig zoo vroeg moge lijk te beginnen. Wij behoeven niet angstig te zijn, dat we het kind zullen schaden want wil bezitten een zeker middel om het niet te zeer in te spannen, daar het als het te vermoeid wordt, zal gaan schreien of tegenspartelen en de hoofdoorzaken die tot oververmoeidheid leiden, zooals plichtsgevoel, eerzucht en ijdel- heïd, komen bij hen nog niet voor. We komen dus tot de conclusie dat we in de zuigelingengymnastiek een middel be zitten, dat in staat is: le. de normale groei te bevorderen; 3e. de weerstand tegen ziekte te verhoogen 3e. mismaaktheid te voorkomen. 4è. beginnende verkrommingen te ge nezen. AANBESTEDING. Woensdagmorgen werd aanbesteed de bouw van een kantoor- en magazijngebouw aan de Gonnetstraat te Haarlem, voor de N.V. Kon. Pharmaceutische Fabrieken v.h. BrocadesStheeman en Pharmacia. Ingeschreven werd door 65 firma's. Hoogste inschrijver was de fa. H. J. Oppenkamp te Haarlem voor f 75000. Laagste inschrijving van C. Kos te Huizen voor f 55250. Vervolgens: Zaansche Coöp. Bouwersbon'd, Wormerveer f 55270. N.V, Rijswijksche Betonbouw en C. Hoft Rijswijk f 55550. Gebrs. J. en H. Sanders, Santpoort f 55991. J. Hes, IJmuiden, f 56000. F. J. de Vries, Bilthoven, f 56000. VEREENIGING „HAERLEM". Mevrouw F. M. SterckProot zal Woens dagavond 5 Februari in het gebouw van de sociëteit „Trouw moet Blycken" aan de Groote Houtstraat voor de Vereeniging ..Haerlem" een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Het Haarlem- sche St.-Jacobsgilde", De Hindoe-danseres Menaka. Een ontdekking van Anna Pavlova. Krishna-Leela Ballet. De wereldvermaarde Hindoe-danseres Me naka, die met haar Indisch Ballet en Indisch orkest onder auspiciën van impressario Ernst Krauss een tournée door Europa zal maken, arriveert Vrijdag a s. met het s.s. „Naldera" (P. O.-Lijn) uit Bombay te Marseille. Anna Pavlova heeft deze grootste der Hin doe-danseressen voor Europa ontdekt. Me naka (Leila Sokhey) is van ouden adel en mocht volgens traditie niet in het openbaar optreden. Anna Pavlova had het voorrecht op haar laatste tournée door Indië aan het hof van Indische vorsten deze sclroone danseres te zien dansen en was door de natuurlijke gratie en verfijning eener eeuwenoude dans kunst zóó getroffen, dat zij al haar invloed aanwendde, om het mogelijk te maken, dat Menaka voortaan ook in Indië in het open baar optrad en dat zij Europa van haar onna volgbare danskunst liet genieten. Op Anna Pavlova's initiatief heeft Menaka ook haar dansgroep gevormd en hiermede groote rei zen ondernomen. Europa zag Menaka eenige jaren geleden als solo-danseres met haar partner Nilkanta. Nu komt zij voor het eerst naar Europa met haar groep, waarvan ook eenige der beroemdste Indische dansers deel uitmaken. Op 21 Februari a.s. zal Menaka met haar groep een voorstelling te Haarlem geven, in den Stadsschouwburg. EXCURSIE- EN ST. NICOL AAS VEREENIGING „HAARLEM". Bovengenoemde vereeniging hield haar eerste jaarvergadering in iCafé-Restaurant Brinkmann onder leiding van den voorzit ter, den heer J. Steffers. Na zijn openings woord braüht de secretaris het jaarverslag uit, dat veel bijval vond evenals dat van den penningmeester. Er bleek nog een batig saldo van f 20 te zijn. De voorzitter der Vlagcommissie, de heer C. A. Schagen, dankte de bestuursleden voor alles, wat zij in dit jaar in het belang van de kinderen in dezen moeilijken tijd gedaan hebben. Wegens den sterken groei van het aantal leden bleek uitbreiding van het bestuur noodzakelijk. De heeren P. Fortgens en P. J. Bogget werden gekozen. Het aantal inge schreven kinderen is nu reeds 582. De voor zitter bracht dank aan de propagandacom- missie, die in tijd van zeven weken 340 kin deren liet inschrijven. Er werd een commissie benoemd ter her denking van het eenjarig bestaan. Als leden daarvan werden benoemd de heeren F. van Musschert, W. Tensen en W. H. Jore. Ook twaalf dames namen zitting. Het nieuwe bestuur is als volgt samenge steld: J. Steffers, voorzitter; P. H. van Woer- kom, eerste secretaris. Karolingenstraat 33; B. Roemers, eerste penningmeester; J. Been- ders, tweede voorzitter; W. van Dijk, tweede secretaris; W. H. Jore, tweede penningmees ter; G. J. v. d. Rest, P. Fortgens Jr. en P. J. Bogget, commissarissen. En nu... naar bed! Over 5 minuten slaapt hij. Dan gaan Vader en Moeder gezellig thee drinken. De bus met Verkade's kaascrackers staat er bij. Vader grabbelt er zoo graag inen Moeder ook. Circa 150 in een bus. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tus- schen 11 uur v.m. en l uur n.m. Handschoenen en ceinturen, zilv. broche, bril, jas, gymnastiekschoen, Politiebureau Smedestraat; Beursje met inhoud, Tork, Emauslaan 7; bril, Kraan, Wijde Geldelooze- pad 12; étui, inh. vulpen en potlooden, Trak- sel, Karolingenstraat 6; honden, Asyl, Ridder straat 11; hond (gele boxer) Bosman, Brou wersstraat 9rd.; kinderjurk, Langeveld, Bo- terstraat 2; matrozenkraag, Van Haren. Cani- nefatenstraat 5; katten, Asyl. Ridderstraat 11; alpinomuts. Jansen, Steenbokstraat 1; zilv. damespotlood, Verweij Aelbertsbergstraat 5; portemonnaie met inhoud. Rinks, Cruquius- straa 3; portemonnaie met inhoud, Demmers, Kleverparkweg 22 rd.:rijwielplaatje, Jas, Lijs terstraat 6; rijwielplaatje, v. d. Berg, Gr. Hout straat 6: rozenkrans. Assendelft, Kruistocht straat 58 gouden ring, Roest. Leidschevaavt 38F; damectasehje met inhoud. Terhoeven, Harmenjansweg 109 zw.; vulpenhouder; Ver brande, Rembrandlaan 32, Heemstede; leeren veters, Terwal, Westergracht 57 rd.; zakdoek; Belterman, Bisschop Ottostraat 30. Actetasch met inhoud, handschoenen en ceinturen, nummerplaat, gymnastiekschoe nen, Politiebureau, Smedestraat; leesboek van Garderen, Stuyvesantstraat 77 rd.; honden, Kennel Fauna' Fr. Varkensmea-kt: armband horloge. Veenendaal, -Korte Wolstraat 3; zil veren horloge, Snitger, Spaarnelaan 11; kat, Kennel Fauna, Fr Varkensma'rkt; lorgnet, Bockel, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 1; muts, de Groot, Westergracht 91 rd.; pakje inh. on- derkleeren, v. d. Water, Weltevredenstraat 36; pakje inh. manufacturen, Lodder, Oran- ieboomstraat 80: rijwielplaatje, Veringa, Bleekenbergstr. 15; idem, Lagerwijk. Emostr. 12; idem. Smit. Jacob Geelstraat 10; regen pijpen. Kuijt. Kinderhuisvest 1: gymnastiek schoenen. v. d. Stelt. Wald. Pyrmontstraat 26 ring met sleutels, Hotel Lion d'Or, Kruisweg 34—36. Kantonrechter straft een tandtechnicus. Alleen een tandarts mag kiezen trekken. De Haarlemsche kantonrechter heeft Woens dag een tandtechnicus veroordeeld tot vier maal vijf en twintig gulden boete of vier maal tien dagen hechtenis en veertien dagen voor waardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van twee jaar, omdat de verdachte zich had begeven op het terrein van den tandarts, het geen verboden is. De technicus, die te Heemstede woont, doch zijn praktijk had op den Rijksstraatweg in het Noorden van onze stad, had zich geasso cieerd met een tandarts met het doel dat de patiënten van den technicus geleidelijk zouden overgaan naar den tandarts. De verdachte zou zich dan terugtrekken, doch deze termijn was op20 jaar gesteld! Hoe alles precies in zijn werk is gegaan doet hier weinig ter zake. bovendien is het geval een weinig onverkwikkelijk, doordat er ernstige meeningsverschillen tusschen tech nicus en arts z-ijn ontstaan, zoodat de tand arts ten slotte maar besloot den technicus bij de politie aan te geven. De ambtenaar van het openbaar ministerie vond de rol, die de tandarts hierbij heeft ge speeld, allesbehalve mooi De verdachte zei dat de tandarts weigerde hem te assisteeren wanneer er werk moest gebeuren dat de verdachte niet mocht doen Hoe het ook zij, de technicus werd vervolgd omdat hij vier kiezen getrokken had. Eén keer had hij het op aandringen van den pa tient zelf gedaan. Een ander geval was bij een jongen, die veel last heeft gehad van deze trekkerij, hetgeen den technicus echter niet was aan te rekenen, omdat de deskundigen van meening verschilden of de onplezierige gevolgen inderdaad door het trekken zijn ontstaan. De verdachte, die reeds eens eerder een transactie is aangegaan om een strafvervol ging te voorkomen, hoorde een eisch van vier maal vijftig gulden of vier maal 25 dagen en een maand voorwaardelijke' hechtenis met twee jaar proeftijd. De ambtenaar van het openbaar ministerie zei in zijn requisitoir nogmaals dat de tand arts geen eervolle rol heeft gespeeld, doch anderzijds moest hij een hooge straf eischen omdat het kwaad, waaraan verdachte zich heeft schuldig gemaakt, welig tiert. Mr. L. G. van Dam. die den verdachte ver dedigde, zei dat de nieuwe bepalingen voor den verdachte, die dit beroep reed-s jarenlang uitoefent, fnuikend zijn. Hij vroeg om een clemente straf en verwerping van den eisch tot een voorwaardelijke gevangenisstraf. De Kantonrechter was het echter meer met den ambtenaar eens en veroordeelde den technicus tot de hierboven genoemde straf. De rechtsposite van den handelsreiziger. KORPS MOTOR DIENST. Op Zaterdag 1 Februari a.s. zullen de on langs benoemde reserve tweede luitenants door <den korpscommandant worden be- eedigd. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Purmerend, 28 Jan. Aanvoer 90.000 Eendeieren 2.502.80. 80,000 Kippeneieren. 70-80 K.G. 3.50—5.20. 65-66 K.G. 3.30—3.40. 63-64 K.G. 3.00—3.20. 60-62 K.G. 2.80—3.20. 58-59 K.G. 2.70—3.00. 56-57 K.G. 2.70—2.90. 53-55 K.G. 2.60—2.80. 50-52 K.G. 2.50—2.60. Oude kippen p. st. f 0.601.20. Jonge hanen 0.600.90 p. st. Kiloprijs ouds kippen 3545 ct. Kiloprijs jonge Hanen 5560 ct. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een speeialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantivoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vTagen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Wanneer men borg is voor een zoon en overlijdt, vervalt dan de borgtocht? 2. Wanneer er slechts meerderjarige broers en zusters overblijven, worden die dan automatisch borg, of vervalt deze? 3. Wanneer een erfgenaam een erfenis niet aanvaardt is hij dan van den borgtocht af? ANTWOORD: 1. Neen. 2. De erfgenamen, die de nalatenschap aan vaarden, treden In de verplichtingen van den erflater. 3. Ja. VRAAG: Ik heb een werkster één dag in de week. Zij is ziek geworden, welke ziekte van langdurigen aard is. Hoe lang ben ik verplicht haar uit te betalen? ANTWOORD: Het loon over 2 weken. VRAAG: 1. Wanneer is een meisje meerder jarig? 2. Indien zij meerdefrjarig is, heeft zij dan het recht bij het verlaten van de ouderlijke wo ning goederen, die op haar naam staan mee te ANTWOORD: 1. Als zij den 21jarigen leeftijd heeft bereikt of gehuwd is. 2. Ja. VRAAG: Wanneer ik in een villa een gestof feerde etage met keuken bewoon, voor wien is dan de personeelo belasting (die op mijn meu bilair komt) voor mij of voor den verhuurder? ANTWOORD: Wanneer de hoofdbewoner een gedeelte van het huis gemeubeld (of gestof feerd) verhuurt is hij belastingplichtig zoowel voor de huurwaarde als voor het meubilair van het afgestane gedeelte, al zou van het laatste een. groot gedeelte aan den inwonenden huurder toebehooren. VRAAG: Indien een vereeniging de Koninklijke goedkeuring op haar statuten heeft verkregen. in hoeverre zijn dan de leden voor eventueele te korten aansprakelijk? ANTWOORD: Zij zijn daarvoor niet aanspra kelijk. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel belasting moet er worden betaald bij een salaris van 5400. a. te Haarlem, b. te Heemstede, c. te Bloemendaal? Huurprijs 7 20.De persoon in kwestie heeft een con tractueel verplichte terugbeta'ïng van 4S0 pi jaar voor een genoten studievoorschot eener Hol- landsche Industr. Onderneming. ANTWOORD: Rijks- en gemeente-inkomsten belasting Haarlem, Heemstede en Bloemendaal resp. 507.66, 461.76, 476.66. Personeels be lasting Haarlem, Heemstede en Bloemendaal resp. 196.65. 150.15, 155.15. PLANTEN VRAAG: Welke kunstmest moet ik gebruiken voor een tuin met opgespoten zandgrond? Hoe veel per Rijnlandsche roede of vierkanten meter? ANTWOORD: Indien het voor een groot terrein bedoeld is, dan zouden wij eerst den grond aan een proefstation laten ondei-zoeken. Of in den omtrek waar dezelfde kwaliteit van grond aan wezig is, zien welke gewassen er het best groeien. Is dit niet mogelijk, dan kunt u gebrui ken: tiOO—700 k.g. Patentkali. 600 k.g. superfos faat, 35 0 k.g. zwavelzure ammoniak, alles per h.a., 10.000 vierkanten nieter. Is de grond zuur dan kunt u eerst 1000 k.g. ongebluschte kalk strooien. Voor een kleine oppervlakte kunt u eenvoudig Nitrophoska b.v. 600 k.g. per h.a. of A. S. T. korrels dezelfde hoeveel nemen. VRAAG: Kan het zijn dat de aanwezigheid van een kleine gastafel in een kamer, welke tafel slechts drie maal per dag ongeveer 10 minuten wordt gebruikt, de oorzaak is dat bloemen en planten, ondanks uiterst regelmatige en zeer goe de verzorging, spoedig kwijnen? Zoo ja, wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Zeer zeker is dat mogelijk, voor al indien hierbij gas ontsnapt. U zult dan ook goed doen bij de keuze van de planten alleen die soorten te nemen die niet zoo kieskeurig zijn. zoo als b.v. Clivia, Aspidistra enz. Door een schotel tje water op het apparaa,t te zetten, waardoor waterdamp ontstaat verbetert men den toestand wel eenigszins. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik een lichtblauwe tafzijden japon, die door het wassclien slap is geworden, weer eenigszins stijf maken? ANTWOORD: Los S a 10 blaadjes witte gela tine op in warm water (1 lt.). Als de gelatine geheel is opgelost, voeg er dan 4 a 5 liter warm water bij, sla door een doekje en dompel de japon in het gelatinebad. Behandel zoo de japon een paar minuten en hung haar vervolgens zonder te wringen glad om t6 drogen. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik een levertraan- vlek uit een bouclé-vloerklced? (Afsponsen met lauw zeepsop is niet afdoende gebleken, evenmin als droge kranten, die er eiken dag weer onder gelegd worden). 2. Hoe reinig ik een vétte kraag van een blau wen regenmantel? ANTWOORD: 1. Met perchlooraethyleen en hard borsteltje stevig afborstelen, daarna direct bedekken met een laagje magnesia en rustig een uurtje laten drogen, waarna de magnesia kan worden verwijderd. Daarna nog eens afborstelen niet verdund zwavelig zuur en tenslotte nog eens met lauw water. Dan zoo droog mogelijk kloppen met een badhanddoek. 2. Met perchlooraethyleen stevig afborstelen. VRAAG; Hoe kan ik een spiegel, waar een klein beetje het weer in zit, zoodanig beschermen, dat dit euvel niet verder gaat? ANTWOORD: Als de spiegel tegen een abso luut drogen wand hangt, zal het weer niet verder gaan. VRAAG: Hoe maakt men abrikozen op wijn en welke wijn is daarvoor het meest geschikt? ANTWOORD: Wasch de abrikozen. Week ze in niet te veel water en zet ze met bet weekwater en een stokje vanille op. Kok zo langzaam gaar (ongeveer drie kwartier tot een uur). Voeg er zooveel suiker bij tot ze zoet genoeg zijn en laai ze afkoelen. Giet er dar. een flesc'n witte wijn bij. Doe ze in een stopflesch en sluit goed af. DIEREN VRAAG: Mijn kanarie heeft kleine roode luis- jes, wat moet ik hiertegen doen? ANTWOORD: Caesarinc-insectenpoeder tus schen de veeren strooien. Meestal is één behan deling voldoende. VRAAG: Ik heb een kanarievogel, die zes jaar oud is en niet meer zingt. Kan dat door ouder dom komen? ANTWOORD: Ja. DIVERSEN VRAAG: 1. Kan ik men een Chevrolet 1928 de grens over haar België? 2. Welke papieren heb ik noodlg en wat zijn de kosten daarvan? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Uitsluitend een Belgisch triptiek. Kosten (voor één reis) 3. (U moet ook het nationali- teitsbewijs van den wagen meenemen). VRAAG: Wat beteekent het woord ..Decibels"? ANTWOORD: Een decibel (klemtoon op ci) :s een maat voor de sterkte van geluld. VRAAG: Op welken datum valt de eerste Maan dag van het Carnaval in Den Bosch? ANTWOORD: Op 24 Februari. Mr. H. O. Drilsma spreekt voor de handels- en kantoorbedienden. Voor de af deeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den, vakgroep reizigers, heeft gisteravond in cafe ,,'t Bolwerk" gesproken mr. H. O. Drilsma, lid van den gemeenteraad en ad viseur van het bureau voor arbeidsrecht. De voorzitter, de heer K. W. Dreckmeier, sprak het openingswoord. Mr. Drilsma voerde het woord over het on derwerp „De rechtspositie der reizigers in het proces". In het algemeen verwart men een strafproces met een civiel proces. Bij het eerste vervolgt uitsluitend de staat, het Openbaar Ministerie. Het civiel proces kent twee partijen, die tegenover elkaar staan. Zoo'n proces geschiedt geheel schriftelijk. De partijen, de eischer en de gedaagde, moeten zelf voor bewijsmateriaal zorgen. Van het be wijs hangt namelijk alles af. De groote moeilijkheid is. getuigen te krijgen, vooral in gevallen van arbeidsconflicten, waarbij vaak getuigen geheel ontbreken. Veel hangt ook af van de meer of minder gemakkelijke houding van de tegenpartij. Wanneer deze b.v. verstek laat gaan of een verweer voert, dat reeds zonder getuigen te zwak is, ziet men zich spoedig in het gelijk gesteld. De handelsreizigers verkeeren speciaal in een zoo moeilijke positie, omdat b.v. bij een kwestie over achterstallige provisie, de ge tuigen dikwijls veel in getal zijn en ver uit een wonen, zoodat de getuigenkosten zeer hoog zouden worden. Dit is practisch een onoverkomelijk strui kelblok, Een tweede moeilijkheid is te be slissen, wanneer het een arbeidszaak betreft of niet, wat verschil geeft in de procesvoe ring. Voor een arbeidszaak is vereischt ge zagsverhouding, loon en arbeid. Bij de typi sche positie van de handelsreizigers is het de groote vraag of men hun kwesties als ar beidszaken moet beschouwen of niet. Hier door loopt men het gevaar bij den verkeer den rechter terecht te komen, want alleen de kantonrechter behandelt arbeidszaken, de rechtbank uitsluitend andere kwesties. En heeft men tenslotte toch nog gewonnen, dan is er vaak geen verhaal te krijgen op den veroordeelde. Een voordeel van de positie der reizigers is het feit. dat dikwijls een schriftelijk con tract bestaat. Bovendien krijgen de handelsreizigers te genwoordig tengevolge van de omzetbelas ting een verkoopbewijs. Een wetsontweip regelende de rechtsver houdingen van werknemer en werkgever, dat eenigen tijd geleden is ingediend, brengt ge lukkig eenige wijzigingen ten goede in de positie van den handelsreiziger. Zoo zal de kwestie der arbeidsovereenkomst beter ge regeld worden. O.a. wordt een bepaalde op zeggingstermijn voorgeschreven. Na zijn rede beantwoordde mr. Drilsma verschillende vragen. De heer M. L. Tas uit Amsterdam sprak een slotwoord van propagandistischen aard. Spr. zeide dat het nieuwe wetsontwerp er gekomen is, voor een groot deel het werk is geweest van den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL (HUIS TE ZAANEN). NIEUWE AANWINSTEN. In het Nederlandsch vertaalde romans: Aldanov: De sleutel. Baum: Incident in Lohwinckel. Deledda: De brand in de olijftuin Deledda: De schipbreuk in de haven. Hewlett: Een liefde in 't woud. Fransche romans: Aubry: L'aiglon prisonnier. Céline: Voyage au bout de la nuit. Lemaitre: Les rois. Aubry-L'aiglon prisonnier Céline-Voyage au bout de la nuit. Le maitreLes rois. Wijsbegeerte. Zedekunde, Zielkunde: Künkel: Individu en gemeenschap. Heymans: Speciale psychologie. Techniek en Luchtvaartuigen: Hamer e.a.: Polytechnisch vademecum. Van der Muelen: Het vliegtuig Van Pelt: Proefvliegtuigen. Bloemen- en Plantenteelt: Van Laren: Kamerplanten. Van Laren: Vetplanten. Reisbeschrijvingen: ij Suchanov: De tocht van de Krassin. Tambs: De kruistocht van de „Teddy". Tijdschriften: Het Landhuis 1934 REVUE „ZOEK IIET ZELF MAAR UIT!" Zondag 2 Februari zal een voorstelling ge geven worden van de Revue: „Zoek het zelf maar uit!" in het Gemeentelijk Concertge bouw. Deze revue heeft een goede pers: zij had op verschillende plaatsen in ons land en ook hier ter stede groot succes. O.m. werken mede: Henk Smal, de zoo bekende „Johnny" (de kleine humorist), Jopie Keizer, J. Wikke, Lou Marti e.a. „The Footlight Girls" zullen in deze revue een Hawaiï-ballet en een fantasiedans uit voeren. Het geheel staat onder leiding van Mart. van Deiden. OPMERKINGEN VAN LEZERS DE ZOMERVAART. Een onzer lezers vestigt de aandacht op den slechten toestand van het plaveisel der Zo mer vaart. Die is volgens hem haast niet meer te berijden. Ongelukken kunnen niet uitblij ven. Hij schrijft verder: „Hier moest noodig een waarschuwingsbord staan met de woor den: „Voorzichtig en langzaam rijden". An ders loopt men de kans in de Zomervaart terecht te komen. Daar betaalt men toch geen wegenbelasting voor. Ik hoop, dat die weg eens spoedig onderhanden genomen wordt.' EEN SLECHTE WEG. Bewoners van den Schalkwijkerweg toonen zich ingenomen met de nieuwe brug over het Spaarne, maar wat hebben wij. schrijven zij, aan een mooie brug, als de weg er heen niet begaanbaar is en vol is met kuilenen gaten?Zij vragen verbetering.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10