{ttöUSGft* MODE^TIPS. DOX DERDAG 30 JANUARI 1936 HAARDE M'S DSGBJAD 10 Buitenga wane Aanbieding. Dames-, Kinder-, Bakvisch Sport- Haan - (jen. CMniesJxaat iZ9 (Adv. lngez. Med.) HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG: Kerrysoep. Gekookte tongfilet met kappersaus. Aardappelpurée. Worteltjes. Caramelpudding. met vanillesaus. MAANDAG Vischschoteltje Runderlappen. Brusselsch lof. Aardappelen. Beschuit met kaas. DINSDAG: Rookworst. Zuurkool. Aardappelpurée, Vruchten. WOENSDAG Varkensrollade. Spruitjes. Aardappelen. Wentelteefjes. DONDERDAG Koud varkensvleesch, laag om laag met plakjes ham, verwarmd. Gebakken aardappelen. Tuinboonen (inblik). Griesmeel met rozijnen. VRIJDAG: Gebakken bokking. Roode kool. Aardappelen. Rijst in melk ZATERDAG: Versche gekookte worst. Aavaappelsla. Chocoladevla. Ons Wekelijksch Knippatroon. DE MODERNE VROUW. Handwerkt weer! Ja, het voorjaar nadert; al merken wij, in dikke winter- of bontjassen gehulde ster velingen daar nog niet al te veel van. Maai de naaistertjes op de groote ateliers, de mo distes, de verkoopsters, zij weten maar al te goed, dat het voorjaar weer in aantocht is. Onafgebroken zijn ze in touw geweest, al van 't begin van den winter af, om de voorjaarscollecties kant en klaar te krijgen, lang voor dat het eigenlijke voorjaar zijn intrede deed. En nu, nu buiten de winter nog hoogtij viert en de menschen kleumend in hun kragen doet duiken, zien we schuchter in de etalages de eerste voorjaarscomplets verschijnen. Ieder seizoen is de vrouw weer even nieuws gierig naar de nouveauté's die de mode bren gen zal. Het is ons gelukt een tipje van de a sluier, die over de voorjaarsgeheimen ligt, op te lichten en we kunnen u daardoor reeds eenige waardevolle mededeelingen doen. De knoop in allerlei vormen en afmetin gen, van allerlei materiaal heerscht nog steeds. Op mantels en japonnen, overal zal men knoopen dragen. En niet alleen knoopen ook de bijbehoorende knoopsgaten zullen niet ontbreken. Echter ook brandebourgs en koordversiering blijven modern. Madame Mode heeft ook niet afgedaan met complets. Dus ook dit voorjaar zullen we japonnen met er bijpassende capes en man teltjes dragen. Van de hierboven afgebeelde allerliefste voorjaarcostuumpjes volgt hier de beschrijving Ivan links naar rechts); Nr. 1. japonnetje van bruine diagonaal ge streepte wollen stof. De blouse valt met een schootje over de rok. Het voorpand van de blouse is op een breede pas geknoopt,. De mouw, die 'n ietsje wijduitloopt. is drie kwart lang. De ceintuur van het zelfde materiaal wordt van voren dichtgestrikt. Nr. 2. manteljapon van zandkleurige wollen georgette. De kazak valt zoo lang, dat er slechts een klein stukje van de rok te zien komt. Nr. 3 eenvoudig jurkje van wollen stof met een hoog gesloten vestje van wit piqué. Het voorstuk is opgeknoopt. De mouwen zijn laag aangezet. Een ceintuurtje in dezelfde kleur van de knoopen, completeert het geheel. Nr. 4. op de rechterschouder dicht ge knoopt wordt het capéje van geruite tweed dat gedragen wordt op een eenvoudig jurkje van effen wollen stof. Nr. 5. ensemble, bestaande uit een een voudige japon van georgette, waarover een drie-kwartlange mantel van taft-cloqué. De mantel wordt met vierkante knoopen geslo ten. Een groote strik van taft vormt de gar neering. No. 6. complet van groene jersey, met op geknoopte pelerine, gedrapeerd halsgedeelte en opgezette zakken die dezelfde knoopenver- siering hebben. De japon van dit complet be staat uit rok met kazak. Nr. 7. cape uit zandkleurige wollen jersey met spieten voor de armen, smal plat kraagje en knoopen van donker leer. Zeer apart klokkend model, dat op bijna iedere japon gedragen kan worden. De hoedjes zullen zoo mogelijk nog coquetter en aparter worden dit voorjaar dan we tot nu toe gezien hebben. Hoofddek sels van allerlei personen strekken tot voor beeld. Zoo zien we het petje van een hotel- boy verwerkt tot een allercharmantst hoedje voor een guitig kopje. De schildersbaret, de breedgerande cowboy-hoed, het tirolerhoedje, de militaire sjako, het puntig hoofddeksel van een Chineesche koelie, al deze verschil lende vormen vinden we terug, als we voor de étalage van een hoedenwinkel staan. Na tuurlijk kan niet iedere vrouw al deze model len dragen. Maar ieder weet per slot zelf het beste wat haar staat om de goede keuze te doen uit al deze verschillende genres. Ja, zoo is het, de moderne vrouw hand werkt weer. En ze handwerkt zelfs veel en graag! De tijd, dat handwerken geheel „uit de mode" was en dat een dame, die er zich mee bezig hield, als ouderwetsch gold, ligt nog niet zoo heel erg lang achter ons, mis schien een paar jaar. Maar op iedere actie volgt een reactie en we kunnen nergens meer komen, waar dames zijn, of na verloop van een poosje wordt er een brei-, haak, of ander handwerkje voor den dag gehaald met de vraag: „Jullie vinden het toch goed, hè, dat ik ondertusschen iets doe!" Natuurlijk vindt iedereen het goed; want er gaat een charme uit van bezige vrou wenvingers, waaraan niemand zioh kan ont trekken. Toch ligt er tuschen het handwerk, dat onze grootmoeders maakten en dat der te genwoordige vrouw een even groot verschil als tusschen de vrouw van het midden der vorige eeuw en die van heden. Men zou eigenlijk kunnen zeggen, dat de vrouwelijke handwerken van een bepaald tijdvak duide lijk de opvattingen weerspiegelen van de vrouwen, die ze vervaardigden. Aan de hand van verschillende voorbeelden kunnen we dit duidelijk maken. Neem bijv. eens de prachtige gobelins uit de middel eeuwen. Hoeveel tijd. geduld en opoffering Ls er noodig geweest voor een dergelijke wand- bekleeding klaar was? Hoeveel vrouwenoogen zijn er bedorven door het fijne naaldwerk bij een slechte verlichting? Ontelbare! En de vrouwen van dien tijd? Waren ze niet opofferend, weinig eischend, geduldig, liefdevol en bescheiden? De in prachtig sobere kleuren gehouden gobelins spreken daarvan! En om nu eens te komen op een tijd. die dichter bij ons ligt: spreken de fijne precieu ze haak- en borduurwerkjes uit de vorige eeuw niet van de fijne precieuze poppevrouw- tjes. die ze vervaardigd hebben? Uit de moderne handwerken spreekt van zelfsprekend de geest der moderne vrouw. Handwerken van wol in gedurfde schakeerin gen. weefwerk in gedekte nuances, vlotte ge breide pull-overs, dat alles weerspiegelt de geest van den tijd: snel, zakelijk, nuchter met daaronder verborgen een vleugje ro mantiek. De moderne vrouw heeft geen lust en geen geduld meer om jaren achtereen aan één stuk te werken. Als ze aan iets bezig is. wil ze het zien vlotten, groeien onder haar han den. Ze houdt van opschieten, de moderne vrouw, en de handwerken, die ze vervaardigt» vertellen ons dat. De beide onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 25 cent per stuk te verkrijgen in vijf verschillende maten en wel: Maat 1: bovenwijdte 100 c.M.: taillewijdte 82 c.m.; heupwijdte 104 c.M. Maat 3: bovenwijdte 107 c.M.; taillewijdte •0 c.M.; heupwijdte 114 cM. Maat 4. bovenwijdte 110 c.M.; taillewijdte 82 cjM.; heupwijdte 116 c.M. Maat 5: bovenwijdte 112 c.M.; taillewijdte 96 c.M.; heupwijdte 120 c.M. Nr. 616: eenvoudige elegante japon van dia gonaal gestreepte wollen stof. Zeer slankma kend model. Een vestje van wit piqué is de eenige garneering. Benoodigd materiaal: 3.75 meter stof van 130 centimeter breedte. No. 617geschikte japon voor zware figuren, van donkere gebloemde mousseline. Vestje van crèmekleurig satijn. Benoodigd materiaal: 4.50 meter stof van 100 centimeter breedte. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het al of niet aanknippen van naden het pa troon passend kan maken voor het eigen fi guur. Men begrijpe dus goed, dat men deze patro nen in een der bovenst, maten tegen den prijs van 25 cent per stuk kan verkrijgen bij het bureau van dit blad Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro, met 6 ets. extra voor de toezending. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht duidelijk het nummer van het verlangde pa troon en de gewenschte maat (dus maat 1, maat 2, maat 3, maat 4 of maat 5i op te ge ven en naam en adres zoo volledig en nauw keurig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de toezen ding. We maken er de dames op attent, dat zij van de hier afgebeelde japonnen ook nog patro nen naar maat kunnen verkrijgen. De prijs blijft dan echter 56 ct. per stuk. EEN VREEMDE SMAAK. Wij menschen van dezen tijd zijn veel- eischend; wij vinden dat het zoo'n beetje van zelfsprekend is dat anderen mooi en goed vinden, wat wij zelf mooi en goed vinden, en daarom verbazen wij ons over ieder die daarmee geen of niet voldoende rekening houdt. Neen, niet alleen verbazen wij ons daarover, maar wij ergeren ons er al te vaak aan, en toonen daarmee hoe veeleischend wij wel zijn. Bijvoorbeeld: een winkelétalage bevalt ons niet, wat een leelijke dingen staan daar nu toch w*el in, die zal toch zeker geen sterve ling koopen, die vindt je later vast en zeker in de opruiming terug enzoovoorts. Maar daarbij vergeten wij dat onze smaak nu toch heusch niet het criterium van g o e d en smaak behoeft te zijn, vermoedelijk zijn er heel wat medemenschen van ons, die de geëtaleerde artikelen wel mooi vinden en wel in hun bezit willen hebben. Een ander voorbeeld is het radio-program ma; omdat wijzelf nu eenmaal van een be paald soort muziek houden, of dit klassiek, modern, het lichte genre of jazz is, doet er niet toe, daarom zijn er toch nog honderden anderen die daarin van onzen smaak afwij ken, zonder dat het er ook maar in het minst toe doet wie het nu eigenlijk bij het rechte eind heeft. De eene houdt van kunstbloemen, de an der van echte, de eerste vindt donkergetinte meubels mooi, de tweede houdt van strakke nieuwe zakelijkheid in blauw, wit en geel en de derde is verrukt over een namaak Fransch interieur. Over smaak valt nu eenmaal niet te twis ten, dat weten wij allen in theorie uitstekend, maar in de praktijk komt het nogal eens daarop neer, dat men geneigd is elkaar zijn eigen meening te willen opdringen. Mevrouw en meneer A hebben een tijdlang gespaard voor iets dat zij nu eens heel graag zouden willen hebben, en nu laten zij er hun huis grondig van opknappen en herstellen. „Bespottelijk", zeggen mevrouw en meneer B, „wie doet daarvan nu zooiets akelig pro zaïsch, ik zou het wel weten, ik zou er een heerlijk reisje van gaan maken. Daar hebben ze bepaald niet aan gedacht, daar zullen wij ze eens voor opwarmen". Mevrouw en meneer C hebben een veel beter plan, die zouden een gezellig feest geven aan al hun familieleden en vrienden, dan spreek je elkaar nog weer eens. En zoo kan men tot in het oneindige door gaan, door alle variaties die op dit thema te maken zijn, en die het leven kleur en scha keering geven. Wanneer tenminste velen het maar niet noodig vonden om critiek te oefe nen op de handelingen van hun medemen schen. De eene zou zus gedaan hebben, de an dere zoo, maar het is niet alleen niet aardig om altijd met de afbrekende critiek klaar te staan, het is ook dom. Want wat zouden de wereld en het leven saai zijn wanneer wij ons zoodanig lieten beïnvloeden door anderen, dat wij in groote groepen altijd hetzelfde zou den willen en hetzelfde zouden doen. Waar zou de schakeering in onze handelingen zijn, die ieder menschenleven weer belangwekkend maakt; waar zou de noodzakelijke wrijving van gedachten zijn wanneer onze smaak in éénzelfde richting werd bewogen. Denkt u zich dat eens in, en laten wij ons dan verheugen over de voor ons misschien on begrijpelijke neigingen van andere menschen: zoolang zij er ons of anderen geen kwaad mee doen, hebben zij geen haartje minder recht op hun plaats in de maatschappij dan wij. E. E. J.—P. Het voorjaar nadert. SP.—TH. OM ZELF TE MAKEN. JUMPER OF VEST. De mouw beginnen we aan de boord, 44 st. opzetten en 20 toeren 2 r. 2 a. breien. Nu breien we weer in patroon en maken om de 5 toeren aan elke kant 1 steek bij, in 't geheel 8 st. aan elke kant. Hierna breien we 50 toeren zonder te meerderen en maken er daarna, door om de 3 toeren te merederen aan elke kant nog 6 st. bij. Nu minderen we weer af als bij het voor- en achterpand. De bies van voor en om de hals breien wp er later aan en wel in twee gedeelten. Als we het vest in elkaar hebben gestikt (op de machine!) breien we rond de hals een boordje van 2 r, 2 a. We meerderen bij het opnemen van de steken zooveel bij dat het boordje 108 steken wordt en breien 6 toeren hoog. De bies vóór breien we appart en zetten hiervoor 90 st. op; lengte 12 toeren. Vóór we deze bies er aannaaien strijken we hem op de vereischte lengte. Bij het aannaaien laten we op geregelde afstanden kleine openingen over die dienen als knoopsgaten. Een aardige ceintuur en bijpassende knoopen voltooien het geheel. naait men met regelmatige steken, van links naar rechts aan elkar. Dit vest, over een blousje of met een ge kleurd sjaaltje ook als jumper te gebruiken, is gebreid van donkerbruine glanswol en de benoodigdheden voor maat 44 zijn 350 gr. en pennen no. 3y2. De 2 voorpandjes breien we op 1 pen, ze worden dan precies even groot en er behoeft weinig te worden geteld. We nemen dus 2 kluwens om de pandjes gescheiden te houden en zetten voor elk voorpand 56 st. op. Het patroon is 2 a, 4r, 2 a, 8 r, 2 a, 4 r, 2 a 8 r. enz. Hebben we 16 cM. lengte gebreid, dan meerderen we aan de zijkanten 8 st., door iedere keer om de 4 toeren van 1 steek 2 te maken. Nu zijn we wel ongeveer onder de arm en moet er afgeminderd worden. Eerst minderen we elke toer aan 't eind van de pen, tot er 10 st. weg zijn. dan min deren we aan 't begin èn aan 't eind 1 st. Dit doen we nog 30 toeren en minderen hierdoor nog 30 st. De laatste 12 toeren kanten we elke toer 2 st. voor de hals af. Voor de rug worden 108 st. opgezet; het patroon begint met 2 a. 8 rechts enz. om de breede streep in 't midden te krijgen. Na 20 cM. lengte meerderen we 4 st. d.w.z. om de 4 toeren an elke kant 1 steek. Daarna weer afminderen als bij de zijpandjes. De overgebleven steken worden op een draad gezet. (Dehals wordt van achteren niet uitge hold). Een origineele kraag Het gebeurt meer dan eens, dat we in de étalage van een of ander modehuis een bij zonder mooie kraag van kant zien liggen en dat we dan denken, dat een dergelijk voorwerp uitstekend op dit of dat jurkje zou staan. Maareen blik op den prijs, die meestal „niet mis" is, doet ons vlug van het voornemen om ons iets dergelijks aan te schaffen, afzien. En toch is het zeer eenvoudig om een derge lijke mooie kraag zelf te maken. We gaan daarvoor op de volgende manier te werk: allereerst knippen we van stevig papier een kraag; ditmaal niet half, zooals dit meestal met knippatronen het geval is, maar in zijn geheel. Dan koopen we een rol mooi smal, schuin- geweven wit band, leggen dit langs de omtrek van de kraag en rijgen het op het papier vast. Een paar centimeter boven den onderrand leggen we vervolgens 6 banden, die eveneens vastgeregen worden. Tusschen dezen breeden rand en den onderkant legt men het band nu, zooals op de illustratie is aangegeven, in regel matige krullen, terwijl men het in het boven stuk in allerlei grillige vormen legt en ook deze vastrijgt. Men moet er voor zorgen, dat de bochten elkaar raken en ook de zij-, onder- en bovenranden. Is alles geregen, dan neemt men een naald met een draad zijde in dezelfde kleur van het band en begint, overal waar het band elkaar raakt, kleine nette hechtjes te geven, op de manier zooals op de teekening te zien is. Ook de biezen, die naast elkaar liggen, Is alles goed gehecht en heeft men er zich van overtuigd, dat men geen enkele plaats heeft overgeslagen, dan perst men de kraag op. Eerst onder een vochtige doek en dan zon der doek. Men moet zoo strijken, dat het band heelemaal vlak komt te liggen en er nergens meer ruimte zit. Vooral de hoeken goed strij ken. Dan pas knippen we de rijgdraden door, zoo dat de kraag los van het papier komt. Een aardige fantasieknoop dient als sluiting Vooral op een donker japonnetje zal een der gelijke kraag heel aardig staan. Geestelijke liederen. Op de Zuid-Hollandsche Boek- en Han delsdrukkerij te 's-Gravenhage is verschenen een bundel „Geestelijke liederen uit den schat van de kerk der eeuwen". Het is een mooie kloeke band met 233 liederen, die voor menig Christelijk gezin een welkom geschenk zal zijn

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14