Op vrije voeten. Hst Holl. Anthraciet G. v. d. Haak Jr. S3e Jaargang No. 16135 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 30 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTTëN 1—5 regels f1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Ja: De Vrijgezel Belaagd. Dit schijnt niets nieuws, maar het zit er toch in. Hij wordt namelijk nu óok belaagd door den fiscus. Als het doorgaat, wordt hij straks voor de keuze gesteld. Want het kabinet-Colijn deelt aan de Eerste Kamer mede: „De heffing van een vrijgezellenbelasting is bij de Regeering in ernstig onderzoek". De eerste gedachte, die bij het lezen van dit bericht bij een gehuwd man opkomt, is natuurlijk: Het zou aardiger zijn als de Re geering, als zij het- duidelijke onderscheid in verdienste wil vastleggen, ons een uitkeering deed. Dat zou in den vorm van een terug gave van belasting zeer kieschelijk kunnen gebeuren. Maar de tweede gedachte ontmoedigt al. H( "3 de Regeering niet te doen om erken ning van onze verdiensten, maar om het binnenhalen van meer belasting. Alleen en uitsluitend daarom Het onderzoek van dit netelige onderwerp zal niet meevallen. Hoe denkt men de vrij gezellen te belasten? Tenvolle? Dan moet men uitrekenen hoeveel het kostenverschil tusschen het vrijgezellenbestaan en het gehuwde be staan percents gewijze bedraagt, en dit ver schil van hen heffen. Eventueel .zou men er nog twee kinderen bij in aanmerking kunnen nemenhypothetische kinderen. Dit zou een inderdaad zeer drastische heffing zijn, maar het gevolg zou kunnen wezen dat vele vrijgezellen dan maar in het huwelijk vluch- ten, hetgeen den fiscus weer van zijn extra heffing zou berooven. Bovendien is de kans niet denkbeeldig, dat een aantal welgestelde vrijgezellen de wijk naar het buitenland zou nemen. Men zal het vrijgezellendom dus met zekere voorzichtigheid dienen te hanteeren, en er niet de volle strafmaat op kunnen toe- Een tweede moeilijkheid lijkt mij besloten in de vraag, op welken leeftijd de vrij gezel-als- zoodanig belastingplichtig wordt. De veertienjarige dochter van een van mijn vrienden heeft gisteren, bij het lezen van het dreigende regeeringsbericht, tot haar zestien jarigen broer gesproken: „Dat valt je niet mee!" Nu is deze jongeman, als zijnde zonder bronnen van inkomsten, nog niet belastbaar, zoodat de aanslag op zijn spaarpot, die zijn zusje blijkbaar al voorzag, zal moeten uitblij ven. Maar hoe zal hij er voorstaan als hij bij voorbeeld over acht jaar, op zijn 24ste, 1500 verdient? Dan zal men den levensstandaard in aanmerking moeten nemen, die bij zijn be roep behoort. Doet men dat niet, en stelt men allen gelijk, dan zullen velen" niet trouwen omdat de vrijgezellen-belasting hen belet, er geld voor opzij te leggen. In elk geval zullen velen hun huwelijk op dien grond jarenlang moeten uitstellen. Wellicht wil men dit ontgaan door alleen vrijgezellen boven den leeftijd van b.v. vijf- en-dertig jaar te belasten zal dit niet ten gevolge hebben, dat velen zullen wachten met te trouwen tot zij dien leeftijd hebben bereikt? De Fiscus zal daar wel „Best hoor!" op antwoorden, maar wat zeggen de vrijge zellinnen er op? Wat zeggen de Vrouwenor ganisaties? Misschien hebben zij op het eer ste gezicht de zaak wel aardig gevonden, om dat er alleen sprake is van vrijgezellen- en niet van vrijgezellinnen-belasting, maar ex- zitten gevarexx in als men het particuliere initiatief van den vrijgezel aan fixxancieele banden gaat leggen! Natuurlijk zijn er nog veel meer complica ties. Is een gescheiden man zonder kinderen, die geexi toelage aan zijn ex-echtgenoote uit keert, een belastbaar vrijgezel? Ja, zou ik zeg gen, en een kinderloos weduwnaar is het ook. Maar als zij, gedwongen door een huurcon tract, nog op de financieele basis van hun huwelijk leven, kan men hen dan al belasten? Wat gebeurt er met vrijgezellen, die familie leden steunen moetexx en zich daarom niet hebben kunxxen veroox-loven, een eigen huis houden op te zetten? Hoe staat men tegenover degenen, die op grond van medisch advies b.v. wegens erfelijke kwalen in hun familie ongetrouwd zijn gebleven? Er zitten nog wel meer moeilijkheden in. Ook lijkt mij dat de vereeniging van hotel-, restauraxxt- en caféhouders, bekend als „Horecaf", van dit bericht geschrokken moet zijn en het plan rondweg zal kenmerken als een nieuwe indirecte belasting op haar reeds zoo bestookte bedrijven. R. P. MEVROUW STAVISKY CABARET-GIRL OP BROADWAY NEW YORK, 30 Jan. (A.N.P.) De weduwe van Stavisky lxeeft ee nbetrekking aangeno men als girl in een Broadway-cabaret tegen een gage vaxx vijftig dollars per week. (Een professor te Leipzig pleit voor het barrevoets loopen van de mannelijke Duitsche jeugd, omdat deze aldus sterke geharde voeten krijgt) De jeugd moet, zegt die hooggeleerde, In niemand ander's schoenen staan, Zij moet haar jonge voetexx harden, Door voox-taan barrevoets te gaan. Zoo los beschouwd lijkt dit wel aardig, Het eksteroog gaat in den ban, Je krijgt geen gaten in je sokkexx, Als je die voortaan missen kan, 't Hart kan niet in de schoenen zinken, Men schuift je niets meer in de schoen. Maar wie graag stoute schoenen aantrekt, Kan dat voortaan ook niet meer doen. Je kunt niets an je laarzen lappen, Zoodra je deze niet meer draagt, Je neemt slechts zeer voorzichtig stappen, Als altijd letsel je belaagt. Neen, het is toch niet zoo eenvoudig, Als het bij eersten aanblik lijkt, De schoen behoedt voor veel gevaren, Als je haar objectief bekijkt. Voetangels zijn er veel in 't leven, Met name voor den jongen man, Dat men hem beter niet volkomen Op vrije voeten stellen kan. Professor kan dit nu wel willen, Maar 'k twijfel wel in dit geval, Of hij de jeugd als lichtend voorbeeld, Op dezen voet zelf volgen zal. Hoe schoon de theorie mag schijnen, In de practijk licht weinig vreugd, Professor zal zijn schoenen houden, Want hij hoort niet meer tot de jeugd. P. GASUS. Oude diefstal aan 's Rijks Munt opgehelderd. Dader thans gearresteerd. UTRECHT, 30 Januari (A.N.P.) Men zal zich herinneren dat op 22 Juni 1932 in 's Rijks munt alhier voor ongeveer 1600 aan gouden tientjes, die pas waren aangemaakt, spoorloos waren verdwenen. Men heeft indertijd allerlei sporen gevolgd zonder den dader te kunnen vinden. Thans is het de politie gelukt deze diefstal, waarover in 1932 zeer veel te doen is geweest, tot opheldering te brengen. De Utrechtsche recherche heeft namelijk ge arresteerd een zekeren H. een 31-jarigen machine-bankwerker te Utrecht woonachtig, die indertijd aan 's Rijksmunt was verbonden. De man heeft een volledige bekentenis afge legd. De recherche had belangrijke aanwijzin gen ontvangen, waardoor zij in staat was tot deze arrestatie over te gaan. Aan het Noordelijke front in Abessynië wor den hevige gevechten geleverd. pag. 4 De reisbelasting zou volgens een progressief stelsel worden geheven. pag. 3 Vrijdag wordt de 25ste R. A. I.-tentoonstel ling geopend. pag. 3 Het nieuwe politiebureau te Bloemendaal. pag. 2 Een Haarlemsch uitbreidingsplan is niet door de Kroon goedgekeurd. pag. 1 De zaak van den Wormerveerschen bankier Schaap is voor de Haarlemsche rechtbank behandeld. pag 2 Door een dijkdoorbraak bij Buitenhuizen is Woensdagavond de betonweg Velsen-Am- sterdam overstroomd. pag. 12 Twaalf van de veertien deelnemers aan de Rallye zijn te Monte Carlo aangekomen. pag. 9 De Blauwe Zes hebben met 24 van het ijs- hockey-team der Ver. Staten verloren. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Vrijgezel belaagd. Speciale correspondentie uit Rome: Gifgassen In Abessynië. Dag. 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Uit de negentigste zitting van den Volkenbonds- raad. pag. 4 K. de Jong: Paedagogisch concert. pag. 11 J. B. Schuil over Annie van Ees als Marguerite Gauthier. pag. 11 Detleff Neumann-Neurode: Gymnastiek be hoedt zuigelingen tegen veel kwaads. pag. 6 Langs de Straat. J. C. E.: Het peukje worst. pag 3 H. D. vertelling. P. H. S.: Vrijplaatsen. pag. 11 Voor de Vrouw. pag. 10 Sport in 't kort. pag. 9 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7. Stookt mijn prima Afm. 20|30 a f 2.10 per H.L. i5|20 a *1.80 per HL Franco bergplaats De kwaliteit is schitterend. De klanten zeggen het!! Burgwal 9, Telef. 10770 (Adv. Ingez. Med.) De toestand in het bakkers bedrijf te Haarlem. Een dreigende staking. In het orgaan van den Alg. Ned. Bakkersge- zellenboxxd wordt geschreverx: Eén van de toonaangevende werkgevers te Haarlem heeft het voornemen, behalve sterke loonsverlaging, het tweemaal bestellen op Zaterdag in te voeren, waardoor sterk terug gegrepen wordt naar den ouden tijd met zijn ongelukkige arbeidsvoorwaarden. Deze firma gaat den verkeerden weg op.' waarop onze besturen en het personeel haar niet willen volgen. Indien onverhoopt binnen enkele dagen de staking zal worden geproclameerd, dan zullen we de clientèle daags te voren nauwkeurig van de feitelijke verhoudingen op de hoogte stel len en dan zal ook de pers hiervan nader in kennis worden gesteld. De besturen der arbeidersorganisaties willen probeeren, de bedrijven zonder veel kleer scheuren door de moeilijkheden te helpen. Waar dit evenwel piet mogelijk is, zal opge treden moeten worden. Concurreeren texx koste de? arbeiders kunnen wij niet toelaten. Een niet goedgekeurd uitbreidingsplan. Overwegingen van het Koninklijk besluit. Over de verboden kringen rondom Spaarndam. De gemeente Haarlem heeft eenigen tijd geleden eenige details van het Uitbreidings- plan vastgesteld die betrekking hebben op de verboden kringen rondom de fortificaties van Spaarndam. Deze gronden liggen dus ten Oos ten van den Rijksstraatweg ten N. van de Jan Gijzenvaart en het Spaarne. (De verbo den kringen beginnen een eind van den Rijksstraatweg af. zoodat een strook van eenige honderden meters ten Oosten van dien weg daar buiten valt). Door de gemeente waren op deze details uitbreidingsplannen gronden aangewezen voor sportdoeleïnden en land- en tuinbouw. Bebouwing is door het rijk op de gronden in de verboden kringen wel toegestaan, maarde gronden mogen niet worden op gehoogd en er mogen ook geen straten aan gelegd worden. Dat wil dus zeggen, dat er practisch gesproken geen bouw van wo ningen mogelijk is, wel kan hier en daar een bierderij gezet worden, maar daarop was in het uitbreidingsplan gerekend. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben deze door Haarlem vastgestelde de tailuitbreidingsplannen goedgekeurd. Bij Koninklijk besluit werd evenwel aan deze uitbreidingsplannen de goedkeuring onthou der- Het koninklijk besluit berust op de overwe ging, dat bij dit plan van uitbreiding de daaronder vallende gronden zijn bestemd voor land- en tuinbouw en voor sportdoel- einden. Een dergelijke bestemming van gron den tot land- en tuibouw verdraagt zich ech ter niet met de strekking van de Woningwet Het woord is aan.... Eötvös: Het is treurig maar waar dat slechte menschen hun aandoeningen veel beter we ten te bedioingen dan goede. (uitbreidingsplannen worden vastgesteld in gevolge de Woningwet), die immers beoogt bepalingen vast te stellen betreffende de volkshuisvesting. Het bevorderen van land en tuibouw ligt niet in de bedoeling der Wo ningwet. Dit is voor het eerst dat een koninklijke be slissing in dezen geest genomen is. Daarom is ze van principieele beteekenis. Aan den toestand te Haarlem verandert de niet-goedkeuring van de details-uitbrei dingsplannen niets. Er is nu voor de gronden voorloopig geen uitbreindingsplan. Maar de gronden worden reeds gebruikt voor land- en tuinbouwdoeleinden, als ook voor sport. Een ander gebruik is er niet van te maken, in ver band met de practische onmogelijkheid om er te bouwen. Huur betaald met gestolen boter! Woensdagmorgen is hier door de politie aangehouden een 43-jax*ige man, verdacht van diefstal van boter. Hij hielp een melk- slijter bij het venten met melk en boter. De aangehoudene bekende, Woensdagmorgen vier pakjes boter, eik wegende een half pond, te hebben ontvreemd. Ze werden op hem be vonden en in beslag genomen. Bij het verder verhoor bekende hij, gedurende de laatste twee maanden iederen dag een pond boter ten nadeele van dien melkslijter te hebben gestolen. Met een gedeelte van die boter be taalde hij wekelijks zijn kamerhuur en de rest gebruikte hij zelf. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. RIJKS INSTITUUT VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Directeur: Dr. W. Aeg. Timmerman UTRECHT21 Januari STERRENBOSCH I - TEL. No. 11831. POSTREKENING No. 22894. BERICHT OP BETREERENDE Men gelieve bl) het entwoord nauwkeurig .hef nummer, de dagteakenlng en het onderwerp van dit echrljven te vermelden. Verklaring Het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht heeft in den kleinhandel willekeurige pakjes "Blue Band" laten koopen door een ambtenaar in dienst van het Instituut. Deze pakjes werden geijkt op een bepaald gehalte aan het groeibevorderende vitamine A en het antirachitische vitamine D door middel van biologisch onderzoek. Bij deze ijking bleek, dat bovengenoemde pakjes "Blue Band." ten minste evenveel van de beide vitamines bevatten als de beste Hollandsche grasboter, waaruit dus volgt, dat het gehal te aan deze vitamines dat van de beste Hollandsche winterboter aanmerkelijk overtreft. De Directeur van het Rijks Instituut voor öe Volksgezondheid (e0-? r~) i 1 •i-jiji i «ll 1 i s /ff» j' 'j t sei-oi 76 (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1