IAI 1 Bankier Schaap voor Haarlem's rechtbank. Geniet van K - fft Apis 50 ct. N£. Eén 35 ct. Het nieuwe Politiebureau van Bloemendaal. i-4 !|j>; li- .th èmt; j; j ECHTE wales-anthraciet UUiMJKKDAG 30 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD f 700.000 gestolen en f 65.000 verduisterd. Geraffineerde handelingen met sleutels en beleeningen. Vandaag diende voor de Haarlemsche Rechtbank de geruchtmakende strafzaak tegen den Wormermeerschen bankier L. Schaap, verdacht van diefstal en verduiste ring van ongeveer één millioen gulden. Midden Juni van het vorige jaar is de Zaanstreek in opschudding gebracht door een financieele debacle, zooals in een kleine ge meente nog slechts zelden is voorgekomen. De directeur van het oude en goed bekend staande kassierskantoor J. Schaap, de heer L. Schaap, had zich vergrepen aan de be zittingen van zijn cliënten. Menschen, die in goed vertrouwen meenden, dat hun effec ten in de safe van het kassierskantoor veilig waren opgeborgen, moesten tot de ontstellen de ervaring komen, dat hun geheele bezit was verdwenen. De kassier had op groote schaal misbruik van het in hem gestelde vertrouwen gemaakt. Voor ruim zeven ton aan effecten had de verdachte door middel van valsche- en ach tergehouden duplicaatsleutels uit de ver schillende safe-loketten van zijn cliënten ge stolen en bij verschillende banken op prolon gatie beleend. Met de gelden, die hij op deze wijze van Amsterdamsche bankin kreeg, dreef hij zijn andere bankzaken. Deze diefstal of verduistering (De juridische qualificatie zal de rechtbank aan dit fraudegeval geven) is natuurlijk niet in eens gepleegd. De zaken gingen sedert eenige jaren slecht; Schaap trachtte het eene gat met het andere te stoppen. Hij beleende andermans effecten, loste ze weer in tegen den tijd, dat er door zijn cliënten couponnetjes moesten worden geknipt, beleende andere effecten, en Werkte zich steeds dieper in de misère. De effecten konden vrijwel alle bij de Am sterdamsche banken worden achterhaald en den dag vóór zij executoriaal zouden wor den verkocht, legde de Wormerveersche politie er beslag op. Ontdekking. De eerste, die tot de ontdekking kwam, dat er iets niet in de haak was met de zaken van den verdachte, was de heer J. Dekker, president-commissaris van de Stroomver- koop Mij. „Zaanland" Hij was de eerste, die de pijnlijke ontdek king deed, dat zijn safeléég was. Meer dan een maand had Schaap hem aan de praat gehouden; wanneer hij in zijn safé wilde, wist de bankier* steeds uitvluchten te bedenken. Op zeker oogenblik waren de meer voor de hand liggende voorwendsels uitgeput en kwam de verdachte met het ver haal, dat het slot stuk was. De schuld werd toen met succes zelfs op de firma Lips geschoven, die „maar geen monteur stuurde". Van dag tot dag werd het openen van de safe en de daaruit voortvloeiende ont dekking van de fraude verschoven. Eindelijk werd het den heer Dekker te bar en in het bijzijn van den burgemeester als hulp-officier van justitie werd tenslotte de safe geopend. Het resultaat was bedroevend; het loket was leeggeplunderdIn weerwil van deze ontdekking wist de bankier zijn vrijheid te behouden; hij werd niet onmiddellijk gear resteerd, doch kreeg een respijt van twee maal 24 uur om het vermiste, geld bijeen te ■brengen. Schaap maakte van de elegenheid ge bruik; hij verdween spoorloos. Zijn auto werd in een garage in Den Haag gevonden. Intusschen bleek, dat een groot gedeelte van de safes ledig waren; het gat was niet meer te stoppen geweest. Ptma- Befy. AtdUtaciei Prils Limb kwal. Afm. 20130 f 2,10 per H.L. 30|50 f 2,05 H.L. 12|20 f 1,80 H.L. Voor Centrale Verwarming Afm. 5C|80 f 21.— per ton 8|15 f 15.— per ton "brechcokes ANTHRAC1ETHANDEL „de SfiaatHestad* FR. VARKENMARKT 6-10 Spaarne bij viaduct TEL. 14164 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 30 JANUARI Doopsgezinde Kerk (Groote Houtstr. 43): Lezing van ds. Frerichs over Menno Simons. 8.15 uur. Frans Hals Theater: Paul Muni en Bette Davis in „Bordertown". 2 30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Donkere Oogen" met Harry Baur. Tooneel: The Royal Eton Four. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Love me forever met Grace Moore. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Peter" met Francisca Gaal. Too neel: Drie Brownings, een flirt op de fiets. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Raadsvergadering. 8 uur. Zandvoort: Raadsvergadering. 7.30 uur. Bennebroek: Raadsvergadering, 8 uur. VRIJDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: „Het kind van de buur vrouw". Volksvoorstelling. 8 15 uur. Restaurant Brinkmann: Vergadering Bond van grond- en huiseigenaren. 8.15 uur. Bioscopen nieuw programma. Op 12 Juli arresteerde de commissaris van politie van Wormerveer, de heer De Groot, den voortvluchtigen bankier te Parijs aan het Gare du Nord. Hij ging gewillig mee naar Nederland, zoodat geen uitleveringsformali teiten werden vereischt. Crediteuren vroegen surseance van beta ling aan; het totaal aantal schulden bedroeg f 1.263.504 en het totaal actief c.a. f 141.000. De familie sprong bij en op 11 Januari is een accoord van 20 percent aanvaard. De instructie van deze geruchtmakende zaak leverde weinig moeilijkheden op: Schaap legde een vrijwel volledige bekente nis af. De Officier van Justitie mr. W M. Paarde- kooper Overman heeft de dagvaarding zeer beknopt gehouden en slechts ten laste ge legd wat Schaap volledig bekent. De dagvaarding. Primair is diefstal ten laste gelegd en wel dat hij in den loop van de jaren 1932 tot en met de eerste helft van 1935 op verschillen de tijdstippen te Wormerveer telkens met het oogmerk van wederrechtelijke toeëige- ning uit verschillende verhuurde safeloketten van de in zijn kantoor aanwezige kluiskast heeft weggenomen effecten, obligaties of waardepapieren tot een gezamenlijke waarde van ongeveer zeven-honderd-duizend gulden, toebehoorende aan safehouders, welke effec ten hij telkens onder zijn bereik had ge bracht door die loketten te openen of door middel en met behulp van een sleutel, die hij aan de respectievelijke huurders van de be treffende safeloketten had dienen af te ge ven, doch met voormeld doel had achter ge houden; subsidiair is de verduistering van deze stukken ten laste gelegd. Vervolgens is hem nog een verduistering ten laste gelegd, en wel dat hij ongeveer in de maand Juni 1935 te Wormerveer, althans te Amsterdam of elders in Nederland, opzet telijk zich wederrechtelijk heeft toegeëigend effecten, obligaties of waardepapieren, toe behoorende aan de Vereeniging ..Het Wilhel- minapark" te Wormerveer, althans aan een ander dan aan hem, verdachte, welke effec ten hij, als penningmeester der propaganda- commissie, voor het Wilhehninapark en uit dien hoofde, althans anders aan door mis drijf, onder zich had. Evenals bij het eei'ste geval somt de dagvaarding de effecten op. Door het O.M, zijn 23 getuigen gedagvaard, w.o. de deskundigen W. H. v. d. Horst en J. v. d. Kreeke, accountants. De verdachte wordt verdedigd door mr. Th. Muller Massis te Amsterdam. Er was een zeer groote belangstelling voor de zaak. Zoowel van de zijde van het publiek als van de balie. De rechtbank werd gepresideerd door Mr. Th. Maassen. rechters waren Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten en Mr. Ferwerda. De zitting. Na eenige kleine wijzigingen en toevoegin gen aan de dagvaarding werd het eerst de commissaris van politie te Wormerveer, als getuige gehoord. Op 14 Juni 1935 is hem verzocht op het kantoor van Schaap te komen. De burge meester en een cliënt waren aanwezig, ter wijl de verdachte trachtte met een ijzerdraad een loket te openen. De cliënt gaf te kennen dat hij vermoedde dat er iets niet in de haak was. Toen het loket daarop werd opengeboord waren er f 80.000 verdwenen, ten nadeele van „Zaan land" De verdachte, die later door dezen getuige is gearresteerd, bekende ongeveer 2 jaar met de malversaties bezig te zijn geweest. Een der accountants heeft geconstateerd dat er reeds In Januari 1925 een deficit was. Nu bedroeg het f 1.125.000. Toen al zijn er valsche boekingen geweest, en waren er eigenaardige handelingen voorgevallen. De administratie van de firma was nu zoo hopeloos verward dat deze getuige daaruit niet heeft kunnen oomaken, wat nu gestolen of verduisterd zou zijn. Dit heeft hij moeten opmaken uit de op gaven van de lokethouders en de bekente nis van den verdachte, waarna een en ander weer is vergeleken met opgaven en rekenin gen der banken, waar de verdachte de stuk ken had beleend. De tweede accountant heeft ook het gfoote tekort van ongeveer een millioen gulden ge constateerd. De nummers van de verduis terde effecten en andere waardepapieren zijn vereeleken met andere opgaven. De officier merkte op dat het totaal gesto len effecten f 700.000 is en het totaal gesto len papier f 65.000. De get. bevestigde dit. De verdediger maakte een formeele opmer king op de wijze waarop de getuige zich uit drukte. Beter ware te zeggen dat de getuige meent dat voor f 65.000 een vervolging we gens verduistering ingesteld zou kunnen worden. De verdachte bekent. Drie jaar geleden is hij begonnen de safehouders te benadeelen. Wanneer dit precies is geweest weet hij niet. De safe van „Zaanland" heeft hij het eerst benadeeld. Verdachte geeft toe dat hij in sommige ge vallen een derden safe-sleutel liet maken, in andere gevallen hield hij een reserve-sleutel achter. De aldus gestolen stukken (de totale waar de weet de verdachte niet het zijn eenige honderdduizenden guldens) werden beleend en ondergebracht bij andere bankinstellingen Behalve den diefstal bekent de verdachte ook de verduistering die hij gepleegd heeft, doordat hij als penningmeester van de ver eeniging ..Het Wilhelminaüark'' een sleutel van een .safe in beheer had. Met deze papie ren heeft hij niet zoo gehandeld als met de gestolene. De verdediger vroeg of de banken te Am sterdam niet aandrongen op voldoende dek king der beleende stukken. Verdachte bevestigt dit. Op een tweede vraag deelt de verdachte mee, ruim honderd safe-loketten verhuurd te hebben. Een safehouder zei dat de verdachte had gezegd, dat er maar één sleutel was van het loket. De verdachte heeft den cliënt twee keer bewogen een ander loket te nemen. Eerst had hij nummer 37. doch omdat een ander cliënt twee loketten naast elkander zou willen hebben, nam hij 39. Hiervan ha perde het slot soms en daarom nam hij num mer 40, van 37 en 39 had de getuige wel twee sleutels. De diefstallen heeft de verdachte bij num mer 39 gepleegd. Er bestonden hiervan na melijk drie sleutels. Het haperen was een ge volg van het feit dat de verdachte de sloten van enkele safes verwisselde, om te voorko men dat de malversaties ontdekt zouden (Adv. Ingez. Med.) kunnen worden, wanneer de verdachte niet op kantoor was. De safehouder vertelde dat hij in het voor jaar van 1935 de effecten nog in goede orde gevonden load, 't geen een gevolg ervan is ge weest dat de verdachte er steeds voor zorgde dat de goede nummers bij controle aanwe zig waren. Een ambtenaar der secretarie te Kromme nie kwam ook als getuige daar hij als ge machtigde van zijn moeder steeds in de safe kwam. De moeder van deze getuige had twee sleu tels gekregen, waarvan er een onder verze gelde enveloppe werd afgegeven. Later bleek dat de eene sleute' valsch was. Ook deze cliënt werd bewogen een ander loket te nemen en pas daarna, zijn de mal versaties begonnen In dit geval legde de verdachte eveneens dezelfde effecten weer in de safe terug, zoo dat bij controle zelfs de gelijke nummers weer werden aangetroffen. Op een vraag van den president zei de ver dachte dat het mogelijk was dezelfde num mers weer in de loketten te leggen, doordat hij het beding had gemaakt dezelfde num mers na de beleening bij de banken terug te la-ij gen. In sommige gevallen belde hij de cliënten op, opdat zij op een bepaalden dag kwamen om de coupons te knippen. Verdachte kon dan zorgen dat de effecten er waren. Weer een andere safehouder had zelfs niet geprotesteerd toen hij eenige maanden niet in zijn nieuwe loket kon komen. Steeds weer heeft hij zich door andere en nieuwe uitvluchten laten beetnemen. Er ontstond een min of meer komisch in cident, toen deze getuige achter het getui- genhekje vandaan stapte en een vertrouwe lijk gesprek begon met de rechters over twee al of niet in beslag genomen effecten. Getuige wilde de stukken hebben De getuige wilde de stukken hebben en be greep niet dat deze stukken niet als bewijs materiaal gebruikt hoefden te worden voor deze zaak en dus niet in het dossier lagen, ter wijl ze wel in beslag zijn genomen. Ook is het gebeurd dat een lokethouder kwam en dan ontdekte dat het slot „haperde". Er werd dan medegedeeld dat voor herstel zou worden gezorgd, waarna dan vaak den volgen den dag werd getelefoneerd om te berichten dat de reparatie was geschied. Nagenoeg alle lokethouders hebben ervaren dat „een andere cliënt graag dit loket wilde hebben" weshalve zij dan toestemden een an dere safe te nemen. Was dit eenmaal geschied, dan begonnen de malversaties. Menschen van allerlei beroepen werden ge dupeerd, sommigen tot hooge bedragen. Een ander bewijs van de wijze waarop de verdachte te werk ging werd gegeven door de verklaringen van een getuige, die geregeld in de safe kwam. De secretaris van de vereeniging, waarvan ook de getuige bestuurslid was, had ook een sleutel gekregen van den verdachte, doch maakte er nooit gebruik van. Later vergeleken deze. getuige en de secre taris hun sleutels en kwamen tot de ontdek king dat beide exemplaren niet gelijk waren. Wonderlijk genoeg is dit nimmer eerder ontdekt. In meer dan een .geval is dit voorgekomen en telkenmale bleek dat de belanghebbenden zich geen rekenschap hebben gegeven van het verschil der sleutels. Uit alles bleek echter wel dat de verdachte een ingewikkelde boekhouding er op na heeft moeten houden of een zeer groot geheugen heeft gehad, om te kunnen wijs worden uit de ingewikkelde vervalschingen en bedriegerijen die hij op touw heeft gezet. Een dame, die als getuige kwam en ook als safehoudster benadeeld was geworden, vroeg of zij alle nummers der gestolen effecten moest controleeren. De president zei dat dit niet noodig was, omdat de accountant de zaak reeds had be keken endie is best te vertrouwen....!" Bij het verhoor van den president-com missaris van de N.V. Zaanland kwam aan het licht hoe de ontdekking van de malver saties is geschied. Deze getuige verklaarde namelijk eens een bezoek gebracht te hebben aan de kluis, waar bij hij zijn loket wilde openen. Dit ging ech ter niet en de verdachte zou zijn hulp ver- leenen. De verdachte kreeg kramp. Hierbij kreeg de verdachte plotseling he- vigen kramp. Hij was niet in staat te helpen de safe te openen en werd naar zijn kantoor gebracht. Daarop is afgezien van verdere pogingen om het loket te openen. De verdachte zegde den president-commis saris van de N.V. Zaanland toen toe de firma Lips te verzoeken, het slot na te zien en te repareeren. Spoedig zou dan een mon teur komen. Toevallig belde de getuige de firma Lips toen zelf op, waarop bleek dat de firma niets van een defect aan een safeslot bij de firma Schaap wist. Er was niet opgebeld en ook niet om een monteur gevraagd. Toen heeft deze getuige de politie gewaar schuwd, waarop het loket ambtshalve werd geopend Het bleek na deze opening dat de trommel in de safe geheel leeg was! Na de ondervraging van den getuige over den diefstal bij de vereeniging „Het Wil-hel- minapark" werd besloten de zaak te schor sen tot twee uur. „Zang en Vriendschap". De Liedertafel zingt voor de A.V.R.O. Naar het Maandblad der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap meldt, zal de Lieder tafel 2 Februari a.s. van 13,4014 uur voor de A.V.R.O.-microfoon zingen. Medewerking feestavond. „Zang en Vriendschap" zal 29 Februari medewerking verleenen bij den feestavond van „Harmonie Crescendo". Cabaret- en balavond. Voor de leden der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal 22 Februari a.s. een cabaret- en balavond gegeven worden in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. Medewerking zal dien avond worden verleend door Alex de Haas, die ook als conferencier optreedt. Susie Klein (aan den vleugel be geleid door Wouter Denijs), Rodi Roeters en den muzika'len clown Fantasio. Het bal zal staan onder leiding van den heèr Hans Pielage. De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidelijken tot Zuidwestélijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk eenigen regen. Aanvankelijk zachter. bXrometerstand Hoogste 769.1 m.M. te Helsingfors. Laagste 740.8 m.M. te Malinhead. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Westenwind en regenachtig. De hooge drukking in het Noordoosten blijft toenemen en verplaatste zich Zuid waarts tenoijl zich uit het Zuidwesten een stijggebied naar de Oostzee ver plaatst. De depressie in het Westen is afgenomen maar krijgt in hel Zuidwes ten versterking zoodat de ivind in onze omgeving weer naar Zuid terugloopt en toeneemt. Geheel Scandinavië is weer onder de vorst. Ook uit Noord-Oost- Duitschland wordt matige vorst gemeld. Op de Britsche eilanden daalde de tem peratuur vrij sterk en in Schotland kwam lichte vorst voor. De lucht is in Engeland opgeklaard. In Frankrijk valt nog op verscheidene plaatsen regen. In DiLitschland is bij matigen wind de lucht betrokken of nevelig. TERWIJL IN DUITSCHLAND DE VORSTKANSEN STIJGEN MOET IN ONZE OMGEVING NOG OP KRACHTI GEN WIND VAN WESTELIJKE HER KOMST MET KANS OP REGEN WOR DEN GEREKEND. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging vooruit. Opgave van Fa. A. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37, JUBILEUM J. DE MON. Heden herdacht de heer J. de Mon den dag, waarop hij voor 25 jaar als bellanger in be trekking kwam bij Wassenaar's Woningin richting alhier Vanmorgen werd de jubilaris in de fees telijk versierde behangerij ontvangen en van verschillende kanten hartelijk toege sproken. Eenige geschenken werden hem aan geboden, waaronder van den heer J. G. Was senaar een leeren clubfauteuil en enveloppe met inhoud. BLOEMENDAAL. n j r-t- 747 m.M. 754 m.M. Opticien Haarlem o.a. a f 2.25 wittop koning - haarlem HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 18100 (Adv. Ingez. Med.) Naar wij vernemen hebben B. en W. van Bloemendaal aan den heer H. W. van Kempen architect B.N.A. aldaar, opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw Politiebureau. Het terrein waarop het politiebureau zal verrijzen, wordt op het oogenblik nog in be slag genomen door het gebouw der voormalige O. L. school. in verband met den aard van den platte grond van het toekomstige bureau is wijzi ging van de rooilijn aan den Tetterodeweg ge- wenscht, waarvoor intusschen goedkeuring bij Ged. Staten is aangevraagd. Het gebouw is, evenals de school, niet direct aan de Bloemendaalscheweg geprojecteerd doch zoodanig dat een voorpleintje is ontstaan. Hieraan is op den hoek van den Tetterodeweg de hoofdingang gelegen. Onder een luifel, ge dragen door drie kolommen, bevindt zich die hoofdingang. In de vestibule passeert men de controle die van de agentenkamer uit gemak kelijk uitgeoefend kan worden. Tevens heeft men uit de agentenkamer een overzicht over de wachtenden in de wachtkamer, over het voorplein en den inrit naar de garages etc. Van de vestibule in de hall komende heeft men aan de zijde van den Tetterodeweg het trappenhuis, voerende naar kelders en ver diepingen. Op de hall komen weer de gangen uit leidende naar de diverse vertrekken voor hoofdagenten, waarnemer, burgerwacht, theo rielokaal, toiletten, garage enz. In het midden van het gebouw is een bin nenplaats o.a. bestemd voor het z.g. luchten der arrestanten. Hier komt ook de nooduitgang van de cellengang op uit. Overigens zijn de cellen uitsluitend te bereiken uit de agenten kamer door een aparte gang, zoodat de bewa king zeer eenvoudig is. Bovendien is de cel lengang ter grootere isoleering aan de spoor wegzijde geprojecteerd, terwijl de kantoren e. d. aan Bloemendaalscheweg en Tetterode weg zijn ontworpen. Op de verdieping bevinden zich de vertrek ken van den commissaris, administratie, re cherche, fotografie enz., terwijl hier op ge makkelijke wijze het gebouw eventueel met eenige vertrekken uit te breiden is. Op zolder is een revolverbaan en in den kelder zijn de centr. verwarmingsinstallatie en de bergplaatsen o.a. voor gevonden voorwer pen en het archief. Het uitwendige zal evenals het inwendige sober gehouden worden, waarmede niet ge zegd is, dat het gebouw een „duffen" of som beren indruk zal maken, integendeel. De ge vels zullen in lichtkleurigen steen of in ge- keimd werk worden uitgevoerd met donker plint en toepassing van stalen ramen en deu ren. De dakbedekking is gedacht in zwart ge glazuurde pannen. Twee aanwezige gebouwtjes, één van de gasvoorziening en een van de watervoorzie ning voor een deel der gemeente, zijn in het plan opgenomen, daar verplaatsing groote kosten zou vorderen. De plannen hebben de instemming van de autoriteiten. Een tweede ontwerp is als variant, met toren ontworpen. Tenzij de aanbesteding mee valt zal dit plan echter uit bezuinigingsover wegingen niet uitgevoerd worden. „HET VADERLAND GETROUW". en W. van Haarlem hebben vergun ning verleend aan de Vereeniging van Oud strijders der Zee- en Landmacht uit Nederl.- Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener collecte in deze gemeente op Maandag 3, Dinsdag 4, Woensdag 5, Don derdag 6 en Vrijdag 7 Februari a.s. Aan oud-militairen, weduwen en weezen wordt een uitkeering verstrekt om in hun onderhoud te voorzien. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. ABBATH: 1 Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sab bath te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.37 uur. WERKDAGEN: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Avonddiensten te 7.45 uur. TALMOED TOR AH: Sabbath te 12 uur. Zondag te 7 uur. Werkdagen te 7.15 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge Laange Begijnestraat 11. De overige diensten alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Cursus vanwege de Joodsche Vrouwenver- eeniging „Bikdei Koudesch" op Woensdag 5 Februari e.k. te 8.15 uur in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. OUDERAVOND SCHOOL DREEF 20. Woensdagavond heeft de ouderavond van bovengenoemde school plaats gehad in Café- Restaurant Brinkmann. Ruim 180 ouders wa ren tegenwoordig. Nadat de voorzitter van het bestuur de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend had, deelde hij een en ander mede over den toestand van de school. Het aantal leerlingen dat de lagere school bezoekt is 175 en dat der Mulo-afdeeling 125. Alle can- aidaten voor het Mulo-examen slaagden het vorig jaar. In dit nieuwe jaar moest door het toenemend aantal leerlingen een nieuw schoollokaal bijgebouwd worden. Vervolgens zongen de meisjesleerlingen tweestemmig eenige liederen, waarvoor zij met applaus en een woord van lof werden bedankt. De heer F. van Woerden, hoofd der school, hield een inleiding over het onderwerp „Jeugd en tijdgeest", die met groote aandacht werd aangehoord. De spreker, die de acte paedago- gie eenige jaren geleden verwierf, gaf een in teressanten kijk op hetgeen in de harten en hoofden van de kinderen leeft en welke in vloed de tijdsomstandigheden op hen uitoefe nen. Na deze inleiding onderhielden de ouders zich nog met het hoofd der school en het per soneel, waarna de voorzitter de vergadering sloot. PENSIOEN- EN TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De tweede uitbetalingen van het Toeslag fonds voor het Bloembollenbedrijf, zullen voor het contractjaar 1935-1936 alsvolgt plaats vinden: Op Vrijdag 14 Februari 1936: Te Hillegom: in het gebouw van den R.K. Volksbond des avonds van 5.30—7 uur. Te Lisse: In het gebouw van den R.K. Volks bond des avond van 5.307 uur. Te Sassenheim: in het gebouw van de K. S. A. des avonds van 5.45—6.45 uur. Te Noordwijkerhout: in het gebouw voor werkloozen aan de Schoolstraat, des avonds kwart vóór acht precies. Te Noordwijk: in het juvenaat, des avonds van 8—8.30 uur. Te Voorhout: in het Patronaat, des avonds te 8.15 uur precies. Op Zaterdag 15 Februari 1936: Te Bennebroek: in het gebouw van den R.K. Volksbond, des middags te 3 uur precies. Te Heemstede: in het gebouw van den R.K. Volksbond, des middags te 3.30 precies. Te Overveen: ten huize van G. v. d. Veld, Rollandspad 15, des namiddags te 4.30 uur pre cies.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2