Reisbelasting volgens progressief stelsel? Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DONDERDAG 30 JANUARI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Vrijdag wordt de 25ste R. A. I. expositie geopend. De heer L. J. Lang over den groei der R. A. I. Automobielhandel blijft op de toekomst vertrouwen. Morgen zal in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam de 25ste automo'bieltentoonstelling worden geopend. Een opening welke zich niet, als bij vorige gelegenheden, zonder eenig ceremonieel voltrekken zal, doch die ditmaal een officieel karakter dragen zal, aangezien de minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart zich bereid heeft ver klaard, de openingsrede uit te spreken. Men kan in deze bereidheid een bewijs van waardeering zien van de zijde der regeering, waardeering voor het feit, dat ondanks den zwaren druk der tijden, waarvan vooral in 't vorige jaar mede de automobielhandel de funeste gevolgen ondervonden heeft, het bestuur van de R.A.I. de zich opstapelende moeilijkheden niet uit den weg is gegaan en het besluit nam. ook thans een tentoon stelling te organiseeren. Waardeering niet minder voor den moed en net doorzettings vermogen van den automobielhandel, welks verwachting, dat eenmaal betere tijden zul len aanbreken, niet verloren blijkt te zijn ge gaan. getuige toch het feit dat van alle zijden de vraag naar plaatsruimte zóó groot is ge weest, dat, had de mogelijkheid daartoe be staan, de toch reeds zoo geweldige expositie ruimte nog belangrijk had kunnen worden uitgebreid. Waar waardeering is. is in het algemeen ook geneigdheid tot helpen en het is daarom begrijpelijk dat in de kringen van hen, die in de automobielbranche hun bestaan vinden de officieele opening van de groote expositie met meer dan gewone belangstelling wordt tegemoet gezien. De traditie getrouw heeft de voorzitter der R. A. I., de heer J. Leonard Lang, ter ge legenheid van het heden plaatsgehad heb bend vóór-bezoek van de persvertegenwoor digers aan de tentoonstelling, een korte rede gehouden, waarbij hij zich ditmaal bepaald heeft tot het doen van eenige mededeelingen over don historischen groei der R.A.I. Met dankbaarheid herdenken wij de be langstelling, welke wijlen Prins Hendrik voor onze R.A.I.-tentoonstellingen steeds aan den dag legde. Wijlen ZK.H. opende destijds per soonlijk ons R.A.I.-gebouw en toonde ook daarna door herhaaldelijk onze tentoonstel lingen met een bezoek te vereeren, zijn hooge en zeer welwillende^ belangstelling. De heer Leonard Lang eindigde zijn over zicht met het uitspreken van de beste wen- schen voor de duurzaamheid van de prettige verstandhouding tusschen R.A.I, en pers. De eerste in het R.A.I.-gebouw gehouden 13de tentoonstelling was een riskante onder neming, omdat de stichting van het R.A.I.- gebouw groote financieele offers had ge vraagd. Laat ik zeggen, dat het getal 13, ten aanzien van onze 13e tentoonstelling, geen ongeluksgetal is geweest. De groote tentoonstellingshal omvatte toen een expositie-ruimte groot 6000 M2. En men. ook wij, vonden het geweldig. Maar het groei proces was nog niet ten einde en noodzaakte na enkele jaren reeds tot een uitbreiding, waardoor de tentoonstellingshal, die wij nu kennen als ,,de groote zaal" gebracht werd op niet minder dan 10.000 M2 oppervlakte en zelfs deze toch werkelijk niet geringe ruimte bleek spoedig al weer onvoldoende, hoofd zakelijk als gevolg van de toenemende be langrijkheid der vrachtautomobielen. En nogmaals werd tot uitbreiding van ons R.A.I.- gebouw overgegaan, nu door het aanbouwen naast de groote hal, van de z.g. kleine zaal die intusschen toch nog een oppervlakte heeft van 3000 M2., zoodat wij thans beschikken over 13.000 M2. expositie-ruimte, een ruimte, die toch al weer te gering gebleken is om den groei onzer tentoonstelling op te nemen. Verdere uitbreiding van het gebouw is echter practisch niet meer mogelijk, zoodat we thans en eigenlijk al sedert jaren onze toevlucht moeten nemen tot het toe passen van aanzienlijke reducties op de aan vragen voor plaatsruimte. Dit neemt niet weg, dat d< aan ieder merk toegemeten standruimte behoorlijk genoemd mag worden en onze R.A.I.-tentoonstellingen ook in dat opzicht tegenover het buitenland een zeer goed figuur slaan. Het R.A.I.-gebouw werd destijds door de heeren Heineke en Kuipers ontworpen en ook de uitbreidingen kwamen onder hun leiding tot stand, evenals de zaalversiering, sober, maar naar wij hopen aangenaam aandoende, een schepping dezer architecten is, en waar door het feit, dat deze tentoonstelling onze 25ste is, eenigszins wordt geaccentueerd en het aanzien dezer'tentoonstelling ongetwijfeld wordt verhoogd. Veertig slachtoffers van dysenterie op Kisar. BUITENZORG, 39 Januari (Aneta) Het bestuur van de Molukken meldt dat het totaal aantal sterfgevallen ten gevolge van de dysenterie-explosie op Kisar thans veertig bedraagt. Vorming van koolzuur in een droogdok. Drie koelies overleden. BATAVIA, 29 Januari (Aneta). Bij de Uitvoering van reparaties aan een vloer van het groote droogdok van de droogdokmaat schappij Tandjong Priok, welke vloer uit tanks bestaat, werd een tank opengemaakt, die in langen tijd niet was gebruikt. Een inlander, die met de reparatie bezig was. viel bewusteloos neer. Vier anderen begaven zich toen naar beneden, doch ook zij raak ten buiten bewustzijn. Vervolgens trachtte een lid van het personeel met een touw om het middel af te dalen, doch ook deze poging bleef vruchteloos. Hierbij werd getracht een poging tot redding te doen van de afge daalde inlanders, waarvoor de redders voor zien waren van gasmaskers. De vijf koelies werden naar boven gehaald. Drie van hen bleken reeds te zijn overleden. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk vorming van1 koolzuur. Smokkelarij van Duitsche en Belgische margarine. In Rotterdam wordt veel verkocht. Minderwaardige kwaliteit. De Crisisdienst van de Centrale recherche beeft den laatsten tijd opgemerkt, dat er in Rotterdam vrij veel uit Duitschland en België gesmokkelde margarine wordt verkocht, Dezer dagen kwam een boterhandelaar bij den Crisisdienst met de mededeeling, dat zijn afzetgebied in een bepaald stadsdeel sterk was verminderd en dat hij vermoedde dat zijn klanten van Duitsche margarine werden voor zien. Het onderzoek leidde ertoe, dat men bij een kleermaker terecht kwam. die als tus- schenpersoon dienst deed en die aan tal van menschen Duitsche margarine, in pakjes, le verde. Deze margarine blijkt in Rotterdam met Rijnaken aan te komen. Parlevinkers ha len de boter van de schepen af en zorgen dat deze in de stad komt. Behalve de kleermaker ontdekte men in dit bepaalde stadsgedeelte nog vier andere adressen waar men zich met den verkoop van deze margarine bezig hield. De politie heeft de margarine door den Keuringsdienst van Waren laten onderzoeken, waarbij is komen vast te staan, dat de kwali teit minderwaardig is. Tevens is gebleken dat in Rotterdam ook veel uit België gesmokkelde margarine komt. De laatste twee maanden zijn o.a. vijf Rot- terdamsche auto's geladen met margarine, aan de Belgische grens aangehouden. Opneming jeugdige werk- loozen. Medewerking van werkgeversorganisaties. Het A. N. P. zendt ons het volgende com muniqué Reeds eenige malen is in de dagbladen ge wag gemaakt van het initiatief van den mi nister van sociale zaken, genomen op voor stel van de ministerieele commissie tot be strijding van de jeugdwerkloosheid, om po gingen aan te wenden particuliere werkgele genheid, die tot dusver nog niet- werd gebruikt aan te trekken ten behoeve van de tewerk stelling van jeugdige werkloozen tegen eenige vergoeding. In dit verband is door den minister mede een beroep gedaan op de groote werkgevers- centralen te weten, het Verbond van Neder- iandsche Werkgevers, de Alg. R.K. Werkge- versvereeniging en de Christelijke Werkge- versvereeniging. Deze werkgeverscentralen hebben gaarne hun medewerking toegezegd om de verwezen lijking van het ministerieel initiatief te helpen bevorderen. Zij zien hierin het groote voor deel, dat jeugdige werkloozen, zoo eenigszins mogelijk, tewerk zullen worden gesteld bij arbeid, die verband houdt met het bedrijfs leven, zoodat hier min of meer een brug wordt geslagen tot het definitief opnemen van jeugdige werkloozen in het normale bedrijfs leven. Genoemde centralen hebben reeds een be roep gedaan op hun leden met verzoek, dat iedere werkgever in eigen omgeving eens zal nagaan welk werk, dat tot dusver ongedaan bleef, eventueel verricht zou kunnen worden door jeugdige werkloozen. Gehoopt wordt langs dien weg nog meer dan tot dusver on gebruikte werkgelegenheid te vinden ten be hoeve van het tewerkstellen van jeugdige werkloozen. Wij rneenen, dat het van groot gewicht is. dat het initiatief van den minister in werk- geverski-ingen met sympathie is begroet. GEEN AANGIFTE VOOR DE MILITIE. De beide moeders te Rotterdam, die reeds eerder in actie zijn gekomen tegen de aan gifte voor den militairen dienst, waartoe een hunner zoons werd opgeroepen, hebben thans wederom, nu een andere zoon werd opgeroe pen, hiertegen protest aangeteekend. Zij hebben ook nu weer hun kinderen ver boden zich voor de militie aan te geven. De ouders hebben den burgemeester van Rotter dam en den minister-president, dr. Colijn, hun standpunt medegedeeld. Keuringsdiensten van waren. Nieuwe indeeling van het district Haarlem. Bij Koninklijk besluit van 24 Januari is thans bepaald, dat met ingang van 1 Maart a.s. keuringsdiensten van waren gevestigd zullen zijn in de gemeenten Alkmaar» Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Goes, Utrecht, 's-Hertogenbosch, Enschedé, Zutphen, Nijmegen, Maastricht. De keuringsdiensten in de provinciën Gro ningen, Friesland en Drente worden weder om erkend. Onder Alkmaar vallen, naar wij reeds vroeger hebben gemeld o.m. Wijk aan Zee en Duin. Beverwijk. Heemskerk en Castricum. Het district Haarlem strekt zich uit: In Noord-Holland over de gemeenten: Bennebroek. Bloemendaal. Haarlem. Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Haarlemmer meer. Heemstede, Velsen. Zandvoort: in Z.- Holland over de gemeenten: Alkemade, Al phen a. d. Rijn. Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude. Hillegom, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg. Voorhout. Voor schoten, Warmond, Woubrugge, Zoeterwou- de, Zwammerdam. De gemeente Aalsmeer valt onder het dis trict Amsterdam. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET VELLEN VAN EEN BOOM. Den twintigjarigen J. Wemerman. die zijn vader behulpzaam was bij het vellen van een boom op het Woudhuis, gemeente Apel doorn, is een noodlottig ongeluk overkomen. W. was in den boom geklommen voor het be vestigen van een kabel, doch bij die poging viel de boom, waarvan de wortels reeds waren doorgehakt, om, W. in den val meesleurend. De jongen werd zwaar gewond opgenomen en naar de ouderlijke woning overgebracht, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn geko men is overleden. Vijftig cent tot een gulden per dag. Maximum van vijf en twintig gulden. Het ontwerp tot heffing van een reisbelas ting heeft thans den Raad van State ver laten. zoodat verwacht kan worden, dat het binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, ten einde nog voor den aanvang van het nieuwe seizoen in werking te kunnen treden. Bij de samenstelling is de minister er, vol gens de Tel. van uitgegaan, dat de kleine man minder zwaar belast moest worden; van daar het voorstel om een tarief te heffen van 50 cent per dag voor de eerste vijf dagen, 75 cent per dag voor de volgende vier dagen en 1 per dag voor alle volgende dagen tot een maximum van 25. Men kan voor 25 een „abonnement" voor het geheele jaar nemen, zoodat zakenmenschen er betrekkelijk weinig last van zullen ondervinden. Intusschen heeft het bevreemding gewekt, dat de wet ook toegepast zal worden voor hen, die voor gezondheid naar het buitenland moeten, Eveneens zal de wet gelden voor hen, die een cruise maken op een Nedei-landsch vaartuig, wat onjuist wordt geacht, omdat zij immers hun vacantie doorbrengen op Neder- landsch grondgebied en hun reisgeld aan een Nederlandsche onderneming ten goede komt. Wie voornemens is naar het buitenland te gaan, moet daarvan den dag te voren mede deeling doen aan het plaatselijk belasting kantoor in zijn gemeente. Het wordt dan aan geteekend in zijn pas. Zoodra hij terug is en de grens passeert zullen de controleerende ambtenaren door een stempel aantoonen, dat hij in het land is teruggekeerd. Het verschul digde bedrag kan hij dan voldoen aan het plaatselijke belastingkantoor en daarvan wordt aanteekening gehouden in den pas. Massale resultaten van radio rede der Prinses. Het comité „De Kunst in Nood" schrijft ons dat de radiorede, welke Prinses Juliana ten behoeve van dit comité tot nationale hulpver leening aan onze Nederlandsche beeldende kunstenaars op 21 dezer heeft gehouden, mas sale resultaten heeft gehad. Zoo kon bijv. de Postcheque- en Girodienst niet onmiddellijk den grooten toevloed aan stortingen verwer ken. althans het kolossale pakket kon niet met den gewonen besteldienst worden meege geven. doch moest enkele uren later speciaal worden bezorgd. Terwijl ook langs andere wegen onophoudelijk milde giften binnenkwa men, wat nog steeds voortduurt. Daardoor kunnen echter al die zendingen niet onmiddellijk verwerkt worden. Daarom wordt het verzoek gedaan een weinig geduld te hebben. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TELEF 16 7 2 6 t -ÏS met garantie, pijn- vanar t «ju. 1oos inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 912 uur Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Ir. Damme's opvattingen over Ned. Fabrikaat. De richting waarin gewerkt moet worden. In verband met de aanvaarding door ir. M. H. Damme van het voorzitterschap der Ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat had een re dacteur van het Alg. Ned. Persbureau een on derhoud met den nieuwen voorzitter. Ir. Damme, die als directeur-generaal der P.T.T. een veelom va ttenden werkkring heeft, verklaarde, toen hij was aangezocht om het presidium van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat op zich te willen nemen, dat hij zich daaraan niet heeft meenen te moeten onttrekken, nu in deze tijden op het gebied van de economische betrekkingen zoo veler aandacht wordt gevorderd. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat vooral heeft met moeilijkheden te kampen, omdat zooveel groo- ter verband wordt gelegd tusschen export en import dan in normale tijden. Men heeft mij aldus ir. Damme erop gewezen, dat Nederlandsch Fabrikaat over een voorzitter dient te beschikken, die uit hoofde van zijn ambt relaties heeft met aller lei bedrijven en die daardoor kan bevorderen, dat conflicten tusschen import en export worden teruggebracht tot de kleinst mogelijke afmetingen. Toen die situatie mij duidelijk was gewor den, heb ik mij voor het voorzitterschap be schikbaar gesteld, zeide ir. Damme, en ik stel mij voor, dat wij zoowel met den minister van handel en nijverheid en scheepvaart als met de commissie voor werkverruiming en den Nijverheidsraad voor de verzorging van de geschetste belangen geregeld overleg zullen kunnen plegen. Op een door den redacteur gestelde vraag of er geen vrees behoeft te bestaan voor een te sterken aandrang naar autarkie, antwoord de ir, Damme. dat inderdaad de actie van Nederlandsch Fabrikaat wel een zeker streven heeft om autarkie in de hand te werken, doch dat het ook daarom goed is. dat men iemand als voorzitter heeft genomen, die deze actie in breed verband kan beoordeelen. Destijds bestond minder gevaar voor een te sterk naar voren brengen van de leuze van Nederlandsch Fabrikaat en kon men wel ietwat overdrijven, maar tegenwoordig moet men op dit punt groote voorzichtigheid betrachten. Gelukkig, zoo ging ir. Damme voort, ben ik ten deze niet as.n eenige traditie of opvatting gebonden, en ik zal dan ook ernaar streven, rekening te houden met alle belangen en zoomin mogelijk schade te bezorgen. Tegen onredelijke executies. Regeering beantwoordt Eerste Kamer. Aangebrachte wijziging verdedigd. Haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp der Crisishypotheek- aflossingswet (het z.g. vaste-lastenontwerp no. 3 ter voorkoming van onredelijke executies) vangt de regeering aan met een herhaling van de verzekering, dat zij er zich van bewust is dat de overheid niet dan wanneer zulks noodzakelijk is. dient in te grijpen in privaat rechtelijke verhoudingen. Daarom heeft zij gemeend haar maatrege len niet te moeten uitstrekken tot andere ge privilegieerde en tot concurrente crediteuren, Immers de practijk leert, dat overigens volko men solvabele debiteuren -- en met dezen houdt het ontwerp zich bezig, behoudens dan deze uitzondering, dat ook die debiteuren, die niet in staat zijn op de eerste hypotheek een bedongen periodieke aflossing te betalen, wel ke uitgaat boven 1 pCt. per jaar. worden gere kend „goede debiteuren" te zijn in moei lijkheden geraken, omdat zij. ten gevolge van de tijdsomstandigheden niet in staat zijn tot terugbetaling van hypothecaire hoofdsommen of tot betaling van hoogere periodieke aflos singen. Ten aanzien van andere vorderingen vallen deze spanningen lang niet in dezelfde mate waar te nemen. Verwezenlijking van het denkbeeld, (reeds eerder door de regeering afgewezen) om de huidige moeilijkheden op te lossen door op richting van een staatscredietbank met uit gifte van pandbrieven, zou den staat tiental len millioenen kosten, zoodat alleen reeds uit dezen hoofde dit voorstel voor practische ver wezenlijking niet in aanmerking komt. Ten aanzien van de bij de behandeling in de Tweede Kamer aangebrachte wijziging in art. 5 lid 2 der wet, waartegen bij vele Eerste- Kamerleden bezwaren waren gerezen, betoogt de regeering, dat de beteekenis van het gewij zigde lid twee van dit artikel geen andere is. dan dat het een utizondering bevat op den regel, dat verzoeken ingevolge deze wet execu tie-schorsende werking hebben. Die uitzondering bestaat daarin, dat ver zoeken, die worden gedaan binnen zes maan den na afwijzing van een soortgelijk verzoek, geen executie-schorsende werking hebben, be houdens de bevoegdheid voor den kantonrech ter, aan zoodanige verzoeken wel die werking toe te kennen, indien de debiteur daar uit drukkelijk om vraagt en de kantonrechter termen daartoe aanwezig vindt. Bioscoopbond wil beperkingen handhaven. Enkele wijzigingen in het besluit van 1935. Het vorig jaar op 11 Februari werd door den Nederlandschen Bioscoopbond het beken de besluit genomen tot afsluiting van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf. Een nieuw concept-besluit, dat op 10 Februari a.s. in een ledenvergadering van den Bond zal behandeld worden, komt hierop neer, dat de bestaande economsiche omstan digheden nog altijd van dien aard zijn, dat het geboden is om van Bondswegen regelen vast te stellen, waarbij de oprichting van nieuwe zaken binnen de perken van de be staande economische omstandigheden ge houden wordt. Er wordt dus afgeweken van het vigeerend besluit, dat het bedrijf her metisch moet worden afgesloten. In het voorgestelde concept-besluit wordt de mogelijkheid geopend om, ingeval zich de economische omstandigheden daartegen niet verzetten, wel nieuwe zaken op te richten, waarbij echter elk geval getoetst zal moeten worden aan de normen, welke hiervoor zijn gesteld. Alleen ten aanzien van het filmver huurbedrijf zullen geen nieuwe zaken vóór 17 Februari mogen worden opgericht. Ook aan de ontwikkeling der tot de film- fabricage behoorende bedrijfstakken wordt in het concept-besluit een vergunningstelsel ver bonden welke vergunningen echter aan leden van den Bond kunnen worden verleend uitsluitend voor het gaan uitoefenen van een nieuwen bedrijftak van de filmfabricage. In geen geval zal een nieuwe filmfabriek mogen worden opgericht. Voor de oprichting van een nieuwe film productiezaak wordt een vergunning ver- eischt, waarvan de verleening o.m. afhanke lijk is gesteld van de zekerheid, dat de nieuwe zaak over voldoende financieele middelen kan beschikken en dat zij onder bekwame leiding zal staan. Een bijzondere voorziening is getroffen voor de leden van den Bond. die bioscoop theaters hebben gehuurd, ingeval de eigenaar van dat gebouw onredelijke eischen aan den exploitant blijft stellen, zoodat deze zijn exploitatie moet beëindigen. Tenslotte zullen cultureele films, welke door de Rijksfilmkeuring zijn toegelaten aan niet-leden van den Bond. worden vrijgegeven Daarmede zullen vele bezwaren opgeheven worden van vereenigingen en corporaties, die zich tot taak hebben gesteld het be schavingspeil van ons volk te verhoogen en die daarbij in de cultureele film het middel meenen gevonden te hebben om hun doel te bereiken. Voormalige gouvernante der Koningin overleden. Mej. Elisabeth Saxton-Winter, de vroegere Engelsche gouvernante van Koningin Wilhel- mina, is Woensdag, naar Reuter uit Londen meldt, in haar woning te Saffron Walden in Essex overleden. Haar zuster is verleden week Woensdag overleden. AUTOBOTSING BIJ SCHIPHOL. Dinsdagmiddag is een employé van Polygoon, die per auto op weg was naar Schiphol ten einde de films, die van de begrafenis van Koning George gemaakt waren en per vlieg tuig werden overgebracht, af te halen, aange reden door een taxi. De employé liep een lichte hersenschudding op en werd naar het Luther - sche Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. MEISJE DOOR AUTO GEDOOD. Woensdagmiddag is het 5-jarig dochter tje van den heer Meeuwissen te Eist (Betuwe) in de Dorpstraat, toen zij na de school verla ten te hebben, de straat overstak, aangere den door een auto van den fruithandel W. Jansen. Het achterwiel van de auto ging het meisje over het hoofdje. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten; de kleine overleed weldra. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 30 Januari: De gunstig bekende Tooneelvereeni- ging „Door Inspanning Uitspanning" alhier, zal op 7 Februari in den „Nieu wen Schouwburgop verzoek van vele harer toeschouwende leden, een buiten gewone uitvoering geven, en wel van het drama: ,.De Negerhut", getrokken uit den beroemden roman van dien naam; het werk. dat indertijd zooveel sensatie maakte zoowel in als buiten Europa, en dat, hetzij middellijk, hetzij onmiddel lijk. heeft bijgedragen tot de bevrijding der slaven in Noord-Amerika. Misschien heeft menigeen de opvoe ring van dit drama, waarin zoovele af wisselende toestanden in het mensche- li.ik leven voorkomen, bijgewoond, zoo niet. dan zal men dit ongetwijfeld met genoegen doen. of er daar genoemd drama lang geleden werd opgevoerd volgaarne nog eens mede kennis maken. Bovengenoemde vereeniging heeft ge daan wat in haar vermogen was om het stuk zoo goed mogelijk te doen slagen, waarvoor de nieuwe inrichting van den schouwburg haar zeer te stade komt. Moge een flinke opkomst haar voor de vele moeiten en kosten beloonen! LANGS DE STRAAT. Het peukje worst. Op den hoek van twee smalle, maar toch geasphalteerde straatjes in oud-Amsterdam heeft een varkensslachter of. om met den volksmond te spreken een „spekslager" een klein en niet erg oogeüjk uitziend winkeltje. Hjj heeft zijn klanten zonder twijfel niet in de „Museumbuurt" of in de Apollolaan en omstreken, maar toch gaat er in zijn zaak heel wat om en te tellen zijn de oogenblikken waarop de klepel van het ouderwetsche roes tige belletje, dat telkens in werking treedt als een klant de deur van den winkel opent, in rust is. En even als in de prachtigste, modern- betegelde, naar-dc-eischen ingerichte zaken in de groote winkelstraten van de hoofdstad, staat ook hier een dikke patroon, met een witte jas aan, achter de toonbank en ver koopt lever en nieren, ham en spek en vraagt of u uw worst gesneden wilt hebben of „aan een stukje". Er is alleen maar verschil in graad en misschien ook in qualiteit. Maar daar blijf ik buiten. Overigens zijn de klanten van het winkeltje in het smalle straatje niet erg verwend en een mogelijk qualiteitsverschil zal hen koud laten. Zij zijn tevreden met een hartigen hap tegen civielen prijs. De drie opgeschoten jongens die ik laatst op een avond een bezoek aan het winkeltje zag brengen, zagen er ook niet naar uit, dat zij hooge eischen stelden aan het leven in 't al gemeen of aan slagerswinkelproducten in 't bijzonder. Zij stonden in druk gesprek voor het eene winkelraam en hielden „georganiseerd overleg" met betrekking tot de kwestie, op welke der uitgestalde heerlijkheden zjj hun keus zouden laten vallen en zij richtten ten slotte alle drie hun begeeren op een stuk worst, dat eenzaam hing aan een koperen haak. als overschot van de vele worsten, die daar ongetwijfeld vroeger op den dag zuster lijk naast elkander hadden gehangen. Een der jongens tikte tegen het raam en na op deze wijze de aandacht van den slager opgeëischt te hebben, wees hij naar het peukje worst en schreeuwde: „Hoeveel?" De slager stak eerst vijf vingers van zijn rechterhand in de hoogte, maakt een vuist en stak toen weer vier vingers op. 't Eindje worst was dus voor 9 centen verkrijgbaar. De ge zamenlijke kas kon blijkbaar deze uitgave be strijden. want de drie jongens gingen den winkel in. Ik zag den kassier een dubbeltje betalen, hij kreeg een cent terug en hij kreeg het stuk worst. Een Amsterdamsche jongen doet zelden iets zonder een gijntje en zoo kwamen dus d-~~e 3 op min of meer luidruchtige wijze den winkel uit. De voorste zwaaide het „peukje" aan 't eindje touw. waarmede worst omhulsels plegen dichtgebonden te worden, boven zijn hoofd rond en schreeuwde: „Jon- gèèès! De man 'n plak! De man 'n plak!" En toen gebeurde het: de jongen werd wat al te uitbundig in zijn zwaaibewegingen en het stuk worst schoot hem uit de hand juist in den geopenden bek van een hond van zeer gemengd ras. van wiens aanwezigheid nog geen melding is gemaakt, maar die. in de buurt van den slagerswinkel op straat gezeten, met belangstellende aandacht en scheef ge houden kop al dien tijd de verrichtingen van de drie jeugdige Amsterdammers had gevolgd Verontwaardigde en zelfs beleedigende uit roepen van het drietal aan het adres van den ignobelen viervoeter konden de zaak niet meer verhelpen: kenners weten, hoe weinig moeite een behoorlijk-groote hond heeft met een stukje worst van 9 centen! Het zijn niet alleen brieven die hun bestem ming wel eens niet bereiken! J. C. E. Het versche cadetje weer terug? Bakkersgezellen zijn er tegen. De secretaris van den Nederlandschen Bak kersgezellen Bond. de heer Is. Goudsmit heeft desgevraagd aan een redacteur van het Alge meen Nederlandsch Persbureau zijn meening kenbaar gemaakt over het thans weer opge doken vraagstuk van verstrekking van versch brood voor gebruik bij het ontbijt. De heer Goudsmit zeide. dat zijn organisatie het standpunt der voorstanders van de ophef fing der afleveringsparagraaf niet kan deelen. De bewering van de voorstanders van een gewijzigde regeling, dat door de vooruitgang van de techniek in het bakkersbedrijf, de af levering van versch brood in de vroege mor genuren niets meer in den weg zou staan moge misschien gelden voor de groote goed-geoutil- leerde bedrijven, de kleine bedrijven, welke de meerderheid vormen, zouden bij de invoering van een desbetreffenden maatregel onherroe pelijk in het gedrang komen. Toestaan van verstrekking van versch brood bij het ontbijt be teekent terugkeer tot den nachtarbeid, verklaarde de heer Goudsmit, d.w.z. de kleine bakkerijen zullen de wet moe ten overtreden, willen zij op tijd klaar komen óf er zal wetswijziging moeten komen, waarbij den kieinen bakkers zal moeten worden toe gestaan nog vroeger dan de groote bakkerijen met den arbeid te beginnen, omdat de eerste zich anders niet staande zullen kunnen hou den tegenover de concurrentie der grooten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5